Wiadomości

Samolot domowej roboty

NANJING – Wprawdzie 2 z rzędu próba wzbicia w powietrze domowej roboty aeroplanu nie powiodła się, ale Zhang Dedong, były mechanik z Nanjingu, nie ustaje w wysiłkach, aby spełnić największe marzenie swojego zycia: wzbić się na zbudowanej przez siebie maszynie więcej niż 7 metrów nad ziemię.

Zhang Dedong budował swój aeroplan przez 106 dni. Podstawą maszyny stał się posiadany przez mechanika motocykl chińskiej produkcji. Inne podzespoły wykorzystane do stworzenia latającej machiny pochodziły z trójkołowca, rekultywatora, glebogryzarki i innych maszyn rolniczych.

Zhang próbował wzbić się w powietrze dwukrotnie we wtorek, ale zakończył próby w krzakach, które rosną wzdłuż szosy służącej za pas startowy. Maszyna wzbiła się na wysokość kilkudziesięciu centymetrów i przeleciała niecałe 50 metrów, jednak była zupełnie bezsterowna.

Zhang wini za niepowodzenia przy starcie zła jakość szosy, a również niekorzystne, silne wiatry. Zamierza usprawnić swoją maszynę i podjąć kolejną próbę w ciągu najbliższych kilku tygodni.

..

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button