Wiadomości

Shaanxi przesiedli 2,4 miliona ludzi w 10 lat

XI'AN – Władze prowincji Shaanxi mają zamiar przesiedlić do końca roku 240 tysięcy osób zamieszkujących tereny, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, aby "pomóc im wieść lepsze życie".

Jest to pierwszy etap zakrojonego na dziesięć lat planu, którego celem jest przesiedlenie 2,4 miliona obywateli prowincji z rejonów  gdzie najczęściej dochodzi do klęsk żywiołowych, oraz słabiej rozwiniętych rejonów górskich, zwłaszcza miast Hanzhong, Ankang i Shangluo.

Budowa pierwszego miasteczka dla przesiedlonych ruszy pod koniec maja.

Do roku 2020 przesiedlonych zostanie ponad 26% populacji prowincji, a przewidywany koszt projektu to około 110 miliardów yuanów. Większość tej kwoty zostanie pokryta przez rząd.

Przesiedlone rodziny będą mogły zbudować nowy dom same lub pozwolić, by zrobiły to władze. Każda z rodzin otrzyma na ten cel od 30 do 40 tysięcy yuanów.

Mieszkańcy rejonów wiejskich otrzymają ponadto ziemię pod uprawę.

Każdego roku w prowincji Shaanxi mają miejsce osunięcia gruntów i powodzie. W lipcu zeszłego roku w wyniku ulewnych deszczy zginęło w prowincji prawie 300 osób.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button