GospodarkaWiadomości

Shanghai Composite poniżej 3000 punktów

Shanghai Composite zachowywała się dzisiaj podobnie do tego co można było obserwować przez kilka ostatnich dni. Nie mieliśmy wprawdzie do czynienia ze spektakularnymi spadkami, bo wartość Shanghai Composite zmniejszyła się w ciągu dzisiejszego dnia “zaledwie” o -2,42%, jednak spadek ten spowodował, że indeks giełdy osiągnął wartość 2949,60, czyli poniżej “psychologicznej granicy” 3000 punktów.

Za opis przebiegu transakcji dzisiejszego dnia wystarczy poniższy wykres. Dzień zaczął się od poziomu 3022,86, zakończył na wspomnianym 2949,60. Pomiędzy 11.20, a 13.15 czasu pekińskiego notowania zamarły (cecha charakterystyczna dla ostatnich dni), aby potem w drgawkach tracić na wartości.

Wykres według marketwatch.com

Czy “przebicie” granicy 3000 punktów pogłębi trend? Tego oczywiście nie wie nikt. Nie wiadomo właściwie czy i jakich instrumetów użyje państwowy regulator chińskich giełd. Tymczasem zza giełdowego zamieszania wychynął problem chińskich banków państwowych (tylko takie funkcjonują w Chinach), finansujących nie tylko obecne hamowanie spadków, ale wcześniej pożyczających ogromne kwoty firmom, które po to weszły na giełdę, aby poprzez pozyskane kapitały spłacić swoje długi. Więcej, te banki pożyczały pieniądze wszelkim inwestorom, którzy postanowili kupować akcje tych firm. Wygląda na to, że w tajemniczych okolicznościach giełdowej bessy te wszystkie pieniądze zniknęły.

Są tacy, którzy sugerują, że “manko” w bankowych kasach może być nawet większe niż słynne chińskie rezerwy walutowe. Hmmm….

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button