Wiadomości

Smog nad Pekinem utrzymuje się

PEKIN – Ciężka mgła, w której widoczność nie przekracza 1000 metrów utrzymuje się w stolicy Chin już 3 dzień z rzędu powodując kondensację toksyn w powietrzu do najniebezpieczniejszego poziomu w tym roku.

Municypalne biuro do spraw środowiska ogłosiło w dniu dzisiejszym, że na skutek utrzymującej się w stolicy mgły, która łączy się z toksycznymi substancjami lotnymi powietrze w Pekinie osiągnęło poziom skażenia niebezpieczny dla ludzi. W dystrykcie Daxing, w południowym Pekinie, wskaźnik czystości powietrza osiągnął poziom 362 punktów w skali od 0 do 500 punktów. Maksymalny, bezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza to 300 punktów. 500 oznacza skażenie powodujące natychmiastową śmierć.

Największe skażenie powietrza zarejestrowano we wschodnim dystrykcie Chaoyang oraz północnym Haidian. Wynosiło ono 394 punkty.

Według Pekińskiego Biura Meteorologicznego zimny front z północy powinien dzisiaj wieczorem przesunąć mgły spowijające miasto na północ. Jakość powietrza nie poprawi się jednak wcześniej jak w czwartek wieczorem.

Ambasada amerykańska w Pekinie, która na swoim terenie posiada urządzenia do badania jakości powietrza poinformowała, że zanieczyszczenie powietrza w chińskiej stolicy było wczoraj tak duże, że przekroczyło skale urządzeń kontrolnych. Amerykanie zalecają jak najmniejszy kontakt ze “świeżym powietrzem” w Pekinie. Jeśli to nie jest konieczne nie należy opuszczać zamkniętych pomieszczeń, wentylować je poprzez urządzenia klimatyzacyjne z prawidłowo funkcjonującymi filtrami.

L.S.

Źródło: Xinhua News Agency, Daily Telegraph

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button