Wiadomości

Sprzedano już 1 milion egzemplarzy “Historii KPCh”

PEKIN – Ponad 1 milion kopii drugiego tomu "Historii Komunistycznej Partii Chin (KPCh)" sprzedano od połowy maja, w ciągu niecałego miesiąca od opublikowania książki, która rodziła się w bólach przez ostatnie 16 lat, poinformował Li Zhongjie.

Li Zhongjie pełni funkcję dyrektora Centrum Badań Historycznych Centralnego Komitetu KKPCh. Podczas specjalnej konferencji prasowej Li powiedział, że zespół historyków pod jego kierownictwem pracuje nad trzecim tomem historii Partii, który będzie poświęcony okresowi od 1978 roku do dnia dzisiejszego, czyli czasowi, w którym dokonały się w Chinach znaczące przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne.

Niedawno wydany, drugi tom historii Partii poświęcony jest okresowi pomiędzy rokiem 1949 a rokiem 1978. Jak twierdził Li książka ta była bestselerem w pekińskich księgarniach w ostatnich tygodniach. Powodem tego zainteresowania ma być fakt, że cały rozdział drugiego tomu "Historii…" poświęcono rewolucji kulturalnej (1966-1976), w którym wielu Chińczyków straciło życie, a wielu innych cierpiało upokorzenia, ból, tortury, wygnanie, głód.

Pierwszy tom dzieła obejmuje okres od 1921 do 1949.

Zgodnie z wypowiedziami historyków podczas wspomnianej konferencji prasowej edycja drugiego tomu "Historii KPCh" nastręczała wiele trudności, ponieważ obejmowała okres pełen kontrowersyjnych wydarzeń takich jak Wielki Skok do Przodu (1958-1961) oraz rewolucja kulturalna (1966-1976). Li powiedział, że niedawno wydany drugi tom opisuje pozytywne działania Partii w tamtych trudnych latach, ale nie unika analizy politycznych pomyłek oraz złych decyzji dokonanych przez Partię w tamtym czasie.

Li powiedział, że przy tworzeniu drugiego tomu historii Partii starano się o ostrożny i rozważny dobór materiałów z wielu źródeł, tak, aby przedstawić jak najbardziej obiektywny obraz lat minionych, a bardzo istotnych dla dzisiejszego obrazu Chin.

Wydanie drugiego tomu "Historii Komunistycznej Partii Chin (KPCh)" jest jednym z elementów związanych z nadchodzącymi obchodami 90 rocznicy powstania tej najliczniejszej na świecie partii. Komunistyczna Partia Chin obchodzić będzie swój jubileusz 1 lipca. Według oficjalnych danych w roku 2008 liczyła 78 milionów członków.

Ciekawe, że zaledwie niecałe 2% tych członków zainteresowało się historią swojej organizacji – jeśli oczywiście uznać, że kupującymi to dzieło byli członkowie KPCh, a nie bibliotekarze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i wyższych, którzy obowiązkowo muszą umieścić na półkach bibliotecznych tą "cegłę". Przypomnę, że CD naszego hitu eksportowego w Chinach, czyli zespołu "Bayer Full" rozeszła się w Chinach w ilości 60 milionów egzemplarzy. Widocznie Chińczykom bliżej do hitu "Majteczki w kropeczki sialalala" niż do meandrów własnej historii najnowszej.

Źródło: China Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button