Wiadomości

Super pociąg: wielkie defraudacje

PEKIN – Projekt chińskich super kolei nie daje o sobie zapomnieć. Chiński odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli poinformował dzisiaj w lakonicznym komunikacie, że podczas realizacji projektu linii super szybkiego pociągu na trasie z Pekinu do Szanghaju zdefraudowano 491 milionów yuanów (około 250 milionów złotych).

Raport bazujący na działaniach kontrolnych przeprowadzonych pomiędzy czerwcem a wrześniem zeszłego roku ujawnia wiele nieprawidłowości podczas realizacji projektu zarówno w zakresie prac inżynieryjno-budowlanych, jak również dotyczących złego zarządzania pracami.

Zakupy, których nie dokonano w drodze przetargu obciążyły budżet projektu kwotą 849 milionów yuanów (425 milionów złotych), w tym samym czasie zrezygnowano z postawienia w wielu miejscach osłon chroniących szybkie pociągi przed bocznym wiatrem. Wartość nieistniejących osłon określono na 413 milionów yuanów (206 milionów złotych), które rozpłynęły się bez wieści.  

Na domiar wszystkiego zaległości płatnicze firm budujących trasę Pekin – Szanghaj w maju zeszłego roku wynosiły aż:

  • 5,879 miliarda yuanów (2,9 miliarda złotych) wobec dostawców materiałów i
  • 2,372 miliardy yuanów (1,7 miliarda złotych) wobec robotników budowlanych

Trasa Pekin – Szanghaj jest użytkowana regularnie od czerwca 2011 roku. Liczy sobie 1,318 kilometrów długości, a pociągi poruszające się po niej jeżdżą z prędkością około 250 kilometrów na godzinę.

Jest to już kolejna niepokojąca informacja dotycząca priorytetowego dla Chin projektu infrastrukturalnego, z którym wiąże się coraz więcej afer, plotek i niedomówień.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button