Wiadomości

Surowy wyrok dla urzędnika państwowego

CHONGQING – Były wiceprzewodniczący Sądu Najwyższego Chogqing został skazany na karę śmierci z 2 letnim odroczeniem. Jest to kolejny wyrok w głośnej sprawie dotyczącej współpracy przedstawicieli administracji, policji i prawa ze światem przestępczym na terenie największego miasta Chin.Jak donosi agencja Xinhua Zhang Tao, niegdysiejszemu wiceprzewodniczącemu sądu w Chongqing udowodniono w trakcie procesu kierowanie grupą przestępczą, przyjmowanie łapówek oraz ochranianie gangów działających na terenie podlegającemu Zhangowi terenu przez co najmniej 10 lat.

Proces odbywał się przed sądem w sąsiedniej prowincji Guizhou, gdzie nie sięgały układy wypracowane przez przestępczą organizację w ciągu wielu lat intensywnej działalności na wielu polach. Zasądzony wyrok, czyli kara śmierci z odroczeniem, novum w chińskim wachlarzu kar, jest zazwyczaj zamieniany na dożywotnie więzienie. Warunkiem podstawowym złagodzenia wyroku jest brak nowych zarzutów przeciwko skazanemu w czasie odroczenia.

W związku z aferą w Chongqing aresztowano dotychczas i skazano ponad 3300 osób. Był to bodaj największy skandal w historii współczesnych Chin, podkopujący w oczach opinii publicznej i tak wątłą reputację chińskich urzędników państwowych. Dlatego też osoby zamieszane w aferę dotykają bardzo surowe kary, których surowość ma być elementem poprawiającym wizerunek władz i partii.

W tej samej aferze jedną z głównych postaci był ex-komendant policji w Chongqing, Weng Qiang, który piastując to stanowisko kierował jednocześnie gangami w podlegającym mu megapolis. Weng został stracony w lipcu zeszłego roku.

Źródło: SCMP, opracował: l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button