Wiadomości

Susza chwilowo w odwodzie, ale tylko chwilowo

PEKIN – Chińskie Ministerstwo Rolnictwa (MOA) podało, że susza, która od kilku miesięcy pustoszy największe chińskie ośrodki produkcyjne pszenicy, zelżała w porównaniu z zeszłym tygodniem, ale może potrwać do końca lutego.

Zeszłej środy susza pustoszyła jeszcze 99,85 milionów mu (6,66 milionów hektarów) upraw w ośmiu słynących z produkcji pszenicy prowincji, łącznie z Henan i Shandong, a w tym tygodniu obszar ten zmniejszył się o 16,1 miliona mu.

18,06 milionów mu upraw jest już zupełnie nie do odratowania.

Z kolei rejony, gdzie spadł niedawno śnieg lub deszcz znowu stoją w obliczu suszy w związku z ciągle rosnącymi temperaturami, powiedział Guo Tiancai, profesor z jednego z henańskich uniwersytetów rolniczych.

Guo dodał, że prognozy meteorologiczne pokazują, że w rejonach dotkniętych suszą wzrosną temperatury i w dalszym ciągu nie będzie padać.

Rząd centralny przeznaczył w zeszły poniedziałek 7,5 miliona yuanów na wsparcie dla placówek meteorologicznych w dotkniętych suszą prowincjach. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sztuczne wywoływanie deszczu poprzez rozpylanie w atmosferze lotnych związków srebra.

m.p.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button