Wiadomości

Susza i drogi prąd windują inflację w Chinach

Pekin zapowiada podwyżkę cen energii dla rolników i przedsiębiorców. Pekin obawia się jednak, że to doprowadzi do dalszego wzrostu inflacji. Kolejnym czynnikiem, który ją napędza, jest susza w centralnych częściach kraju.

Jutro ceny energii wzrosną w 15 prowincjach o 16,7 yuana za jedną megawatogodzinę (teraz kosztuje ona 470 yuanów). Po opublikowaniu tych informacji indeks giełdy w Hongkongu i notowania spółek energetycznych wzrosły.

Problem jednak w tym, że to, co sprzyja spółkom energetycznym, napędza inflację. Do tego środkowe Chiny i basen rzeki Jangcy walczą z suszą. Dotknęła ona ponad 35 mln osób i obszary rolne o wielkości 3,7 mln hektarów.

Tegoroczna susza jest największa od 100 lat. Opady w basenie Jangcy są o 40 – 60 proc. mniejsze niż w ubiegłym roku. Straty gospodarcze oszacowano na równowartość 2,3 mld dol. Ceny warzyw między 23 kwietnia a 27 maja wzrosły średnio o 19 proc.

Bank centralny Chin próbuje walczyć ze wzrostem cen. W efekcie tego chiński yuan umacnia się i utrzymuje najwyższy od lat kurs w stosunku do dolara. Za jednostkę amerykańskiej waluty trzeba zapłacić 6,4856 yuana. Amerykanie, którzy oskarżali niedawno Pekin o sztuczne zaniżanie kursu RMB w celu promowania swojego eksportu, wycofali się z krytyki. Amerykański Departament Skarbu zrezygnował z określenia Pekinu mianem manipulatora walutowego.

W kwietniu stopa inflacji w porównaniu z rokiem poprzednim wyniosła w Chinach 5,4 proc. Jak podaje Reuters, w tym samym miesiącu chiński bank centralny wykupił od banków komercyjnych waluty za 310,7 mld yuanów. Jako powód podawano konieczność utrzymania kursu wymiany RMB na stabilnym poziomie. Chiński plan walki z inflacją polegał na wpompowaniu do systemu bankowego yuanów, skupując zagraniczne waluty warte ponad 47 mld dol.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button