Wiadomości

Susza: największa od 200 lat

JINAN – We wschodniochińskiej prowincji Shandong, jednym z głównych ośrodków produkcji zboża w Chinach, trwa w tej chwili największa od 200 lat susza. Liu Wei, zastępca przedstawiciela Partii na prowincję Shandong, powiedział na spotkaniu w sprawie suszy, które odbyło się w zeszły poniedziałek, że problemem powinni zająć się zarówno urzędnicy w Ministerstwie Rolnictwa jak i urzędnicy Partii oraz że należy przede wszystkim upewnić się, czy ofiarom suszy niesiona jest pomoc.
Zgodnie z danymi lokalnego biura meteorologicznego trwająca obecnie susza będzie zdecydowanie najcięższa od ponad 200 lat.
W miniony piątek rząd centralny wprowadził w życie system pomocy przeciwsuszowej drugiego stopnia w ośmiu dotkniętych klęską prowincjach (łącznie z Shandong). W ramach tego systemu przeprowadza się całodobowy monitoring pogodowy, składa się regularne raporty o zniszczeniach oraz wysyła ekspertów i niezbędną pomoc do szczególnie potrzebujących gospodarstw.

Trwająca od czterech miesięcy susza zniszczyła już 35,1% całej pszenicy, czyli ponad 6,4 miliona hektarów upraw i 21,7% całej powierzchni uprawnej we wszystkich ośmiu prowincjach, które zaspokajają ponad 80% krajowego zapotrzebowania na zboże.  Yin Changwen, rzecznik lokalnego biura ds. walki z suszą, powiedział, że będące aktualnie w budowie nowe placówki irygacyjne zostaną ukończone na wiosnę, i że będą w stanie dostarczyć do dotkniętych suszą farm ponad 191 milionów metrów sześciennych wody.

Źródło: Xinhua News AgencyTwierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button