Wiadomości

Sytuacja nowego pokolenia pracowników migrujących

PEKIN – Z ankiety przeprowadzonej wśród pracowników migrujących wynika, że wielu z nich, a zwłaszcza ci z pokolenia 20-sto, 30-sto latków, muszą na własną rękę zmagać się z trudnymi i niebezpiecznymi warunkami pracy.

Nowe pokolenie wędrownych pracowników to przeważnie obywatele pochodzący z regionów wiejskich, urodzeni po roku 1980. Jest ich w Chinach obecnie około 100 milionów. Większość z nich jest znacznie lepiej wykształcona niż  ich rodzice i podejmuje swoją pierwszą pracę po ukończeniu co najmniej liceum.

Ankieta wykazała, że blisko 74% pracowników migrujących młodszej generacji jest zatrudnionych w zakładach produkcyjnych, a tylko 84,5% z nich podpisało z pracodawcami umowę o pracę. 36,5% z nich pracuje w bardzo wysokich bądź niskich temperaturach, 41% jest narażonych na uszkodzenie słuchu w związku z pracą w bardzo głośnym otoczeniu, 36% nieustannie grozi uszczerbek na zdrowiu w związku z niebezpiecznymi warunkami pracy, a prawie 35% pracowników ma kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

Z raportu wynika, że pracodawcy rzadko kiedy zapewniają pracownikom kombinezony i maski ochronne oraz stosowne szkolenia.

W zeszłym tygodniu firma Apple Inc. przyznała się, że zatrudniała w jednej z fabryk w Suzhou 137 pracowników, którzy doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu w związku z bezpośrednim kontaktem z n-heksanem, niebezpieczną substancją, z której korzysta się przy produkcji touchpadów.

Około 25 procentom młodych pracowników migrujących nie zapewnia się wymaganych ubezpieczeń.

Lu Xueijing, ekspert prawa pracy z pekińskiego Stołecznego Uniwersytetu Ekonomicznego, powiedział, że sprawa firmy Apple zwróciła uwagę opinii publicznej na to, jak ważne jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. “Jeśli o to nie zadbają, będzie im trudniej znaleźć ludzi do pracy, co odbije się na zyskach”, wyjaśnił.

Lu twierdzi, że zaostrzenie norm i uważniejsze kontrole pomogłyby rozwiązać tego typu problemy.


Źródło: China Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button