Wiadomości

Szanghaj: strajkujący kierowcy starli się z policją

SZANGHAJ – Kierowcy ciężarówek starli się dzisiaj z policją w portowej dzielnicy Szanghaju. Starcie to jest następstwem trwającego już 3 dni strajku kierowców, którego powodem są rosnące ceny, w tym szczególnie ceny paliw. Przedłużający się strajk, podczas którego kierowcy blokują ulice dojazdowe do portu, zaczyna poważnie zagrażać eksportowi z tego największego portu w Chinach.

Świadkowie zajść informują, że co najmniej 2 kierowców zostało aresztowanych  a 2 zagranicznych dziennikarzy zostało zatrzymanych przez policję kiedy tłum kilkuset kierowców pikietował wjazd do centrum logistycznego w dzielnicy Baoshan na północy miasta. Pikietujący rzucali kamieniami w ciężarówki, które próbowały przedrzeć się przez tłum protestujących. Skończyło się na kilkunastu zniszczonych kamieniami przednich szybach samochodowych.

Większość protestujących kierowców to niezależni przewoźnicy spoza Szanghaju, którzy sami muszą pokrywać wszystkie koszty związane z prowadzeniem mikro-przedsiębiorstw transportowych. Przedstawiciele protestujących kierowców poinformowali prasę, że ich działania polegające na blokowaniu ulic dojazdowych do portu spowodowane są ignorowaniem tej grupy zawodowej przez władze Szanghaju. Władze miast informowane są od wielu miesięcy o problemach kierowców, ale pozostają głuche na apele transportowców.

Akcja protestujących powoduje, że ciężarówki z kontenerami nie mogą wjeżdżać do portu w Szanghaju  główną bramą. W samym zaś porcie pracuje niewiele osób. Nie ma komu przewozić tych kontenerów, którym udało się wjechać którymś z niezablokowanych wjazdów. Kontenerowce, które powinny opuścić port, czekają na pełne załadowanie, zaczyna tworzyć się kolejka statków oczekujących na załadunek. Taka sytuacja z pewnością wpłynie na poważne opóźnienia dostaw towarów do portów zarówno w Europie jak i w obu Amerykach.

Dzisiejsza interwencja policji jedynie podgrzała emocje. Strajkujący kierowcy twierdzą, że będą strajkować dopóty dopóki ich żądania zostaną wysłuchane przez władze miasta i zarząd portu.

 

Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button