Wiadomości

Szczekająca blokada rowerowa

W najgęściej zaludnionych rejonach Chin ruch odbywa się często za pośrednictwem maszyn z napędem nożnym, zwanych powszechnie rowerami. Ta forma transportu jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale i tańsza od samochodu, a w dodatku generuje relatywnie mniej korków.

Minusem rowerów jest to, że łatwiej je ukraść niż auta, czy nawet motocykle. Kradzieże rowerów są w Kraju Środka prawdziwą plagą, która zmusza właścicieli bicykli do wytężonych starań mających na celu ochronę ich mienia. Jeden z chińskich rowerzystów, na przykład, sprawił sobie szczekający system antykradzieżowy – wytresował swojego golden retrievera, by pilnował pojazdu podczas jego nieobecności.

Nad tylnym kołem roweru znajduje się dostosowane do psiej anatomii siedzisko. Pies Li Li podróżuje wszędzie ze swoim panem, a kiedy ten zostawia rower na ulicy, pilnuje, by był wciąż na miejscu, kiedy pan wróci.

Kiedy Li Li zwęszy swojego pana, wskakuje ochoczo na siedzisko i momentalnie jest gotowy do dalszej drogi.

Warto dodać, że ciężko nawiązać z zabezpieczeniem rowerowym relację inną, niż tylko na gruncie profesjonalnym: zapnij, odepnij, schowaj. Pies natomiast nie dość, że jest mniej zawodny, to na dodatek bywa najlepszym przyjacielem człowieka. System jest cokolwiek konkurencyjny, wróżymy wielkie powodzenie w handlu.

 

opracował: m.p.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button