Wiadomości

Szczyt Krajów Azji Wschodniej rozpoczęty

HANOI – Chiński premier Wen Jiabao wygłosił przemówienie na V szczycie Krajów Azji Wschodniej. Jest to stowarzyszenie 6 krajów regionu: Chin, Japanii, Korei Południowej, Indii, Australii i Nowej Zelandii ukonstytuowane 5 lat temu.  Gośćmi specjalnymi szczytu są Rosja – w osobie Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Rosji, oraz USA – w osobie Hilary Clinton, sprawującej urząd Sekretarza Stanu w administracji waszyngtońskiej.

Wen podkreślił, że Szczyt Krajów Azji Wschodniej uznaje przewodnictwo organizacji krajów Azji Południowo Wschodniej (ASEAN) w dziele jednoczenia krajów Azjatyckich dla osiągania wspólnych celów. Do ASEAN należą Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Mjanmar, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam.

Wen Jiabao powiedział, że współpraca krajów Azji Wschodniej pozwala na promocję pokojowej współpracy między krajami, stabilizacji relacji międzynarodowych w regionie, jak również wspierania wzajemnego rozwoju.

Obecnie, powiedział Wen, sytuacja międzynarodowa doświadcza zapowiadanych wcześniej skomplikowanych zmian, które stanowią dla krajów członkowskich zarówno szansę jak i wyzwanie dla dalszego rozwoju.

Nie przez przypadek Szczyt Krajów Azji Wschodniej odbywa się w Hanoi, stolicy jednego z sygnatariuszy porozumienia ASEAN. Takie rozwiązanie pozwala na zacieśnienie związków pomiędzy obiema organizacjami. Co więcej jest ono jak najbardziej zgodne z interesom Chin, które pragną potwierdzenia objęcia przez siebie pozycji niekwestionowanego lidera w rejonie Azji i Oceanii. Biorąc pod uwagę kalendarz spotkań premiera Chin mamy na tym szczycie do czynienia ze składaniem hołdu lennikowi przez poszczególnych wasali. Chiny wiążą ze sobą wszystkie mniejsze kraje, dokonały już tego z tak dużymi krajami jak Australia. Jedynymi poważniejszymi oponentami w strukturach azjatyckich pozostają Japonia i Indie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button