Wiadomości

Szefowa wydziału gruntów skazana na śmierć

FUSHUN – Była urzędniczka do spraw gruntów, przezwana przez oficjalne źródła “najbardziej skorumpowaną urzędniczką Chin”, została skazana na karę śmierci za przyjęcie łapówek w wysokości co najmniej 30 milionów yuanów (15 milionów złotych) w formie gotówki jak również wielu nieruchomości o łącznej wartości około 30 milionów yuanów. Skazana Luo Yaping, była dyrektor Biura do spraw Gruntów Dystryktu  Shuncheng w mieście Fushun City, oświadczyła, że będzie odwoływać się od wyroku sądu, który uznał za winną łapownictwa, malwersacji oraz przywłaszczenia ogromnego majątku niewiadomego pochodzenia. Ludowy Sąd Okręgowy w Shenyang skazał ją bowiem w poniedziałek na karę śmierci.
Luo, lat 50, została określona przez oficjalne źródła jako “najbardziej skorumpowaną urzędniczką, która przyjęła największą sumę brudnych pieniędzy, z najniższych pobudek, zajmując jedną z najniższych pozycji w urzędniczej hierarchii w chińskiej historii walki z korupcją”. Tytuł zaiste barokowy. A nadany przez Centralną Komisję Komunistycznej Partii Chin do spraw Kontroli Dyscypliny po tym jak Luo została aresztowana w 2008 roku.

Jednym z zarzutów partyjnych kolegów wobec Luo Yaping było jej życie osobiste dalekie od ideałów prawdziwego komunisty. Luo znana była bowiem z ostentacji dotyczącej jej relacji o charakterze seksualnym z wieloma młodymi mężczyznami, którzy świadczyli jej rozmaite usługi. Wiele z tych relacji miała charakter mobingu, ponieważ Luo miała nakłaniać do stosunków seksualnych zarówno swoich podwładnych, pracowników innych agencji rządowych, jak również biznesmenów, którzy poprzez urzędniczkę chcieli uzyskać decyzje dotyczące gruntów znajdujących się pod jej nadzorem.

Luo zmuszała wielu mężczyzn, aby stawali się jej kochankami zarówno oferując im pieniądze, czy pomoc w karierze zawodowej, jak również korzystając z posiadanej władzy i rozległych koneksji wśród wyższych urzędników lokalnej administracji.Najważniejszym źródłem nielegalnych profitów Luo miały być łapówki pochodzące od lokalnych deweloperów, ale również odszkodowania dla eksmitowanych i relokowanych chłopów, które urzędniczka zawłaszczała w latach 1987 – 2007.

..

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button