Wiadomości

Szpiegowski gadżet: spyPad

HONG KONG / PEKIN – Jak donosi wychodzący w Hong Kongu South China Morning Post, naukowcy z Chin kontynentalnych poczynili kolejny krok naprzód w sztuce tajnej inwigilacji tworząc urządzenie nazwane spyPad.

Tak jak iPad nowe urządzenie szpiegowskie uruchamiane jest za pomocą dotyku. Nie dotyka się go jednak dłonią, ale stopą. Jest to niepozorna z wyglądu plastikowa płyta. Osoba, która na nią nastąpi zostanie natychmiast zważona, a sposób stawiania stopy, rozkładania wagi podczas chodzenia, zostanie dokładnie przez urządzenie przeanalizowany. Jak się okazuje te dwa parametry są równe unikalne dla ludzi jak odciski palców. Dane zebrane przez urządzenie będą wysyłane do centralnej bazy danych. Kto raz nadepnie na spyPada, będzie rozpoznawalny przez cały system. Tajne służby będą zatem miały nową możliwość nienachalnego, dyskretnego śledzenia wybranych osób.

Urządzenie pozwoli lokalizować osoby, które na przykład używają przebrania, czy maskowania, da możliwość stwierdzenia kiedy i jak często jakaś osoba wchodziła do danego pomieszczenia. Przewagą takiego rozwiązania nad innymi służącymi inwigilacji ludzi jest jego niezauważalność. O instalacji urządzenia w danym miejscu wiedzieć będą wyłącznie osoby je tam montujące.

Zgodnie z przeciekami opublikowanymi przez WikiLeaks nowy gadżet szpiegowski zwrócił uwagę pracowników ambasady amerykańskiej w Pekinie, którzy poinformowali o istnieniu urządzenia Departament Stanu w Waszyngtonie w lutym zeszłego roku.

Zhou Xu, jeden z głównych naukowców związanych z projektem powiedział, że głównym zainteresowanym urządzeniem i jednostką finansującą projekt jest Ministerstwo Bezpieczeństwa Stanu, chińska agencja wywiadowcza. A to oznacza, że spyPad ma służyć raczej do inwigilowania obywateli Chin niż obcych dyplomatów.

Ministerstwo testuje obecnie urządzenie w dwóch utajnionych lokacjach.

Źródło: SCMP, opracował: l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button