Wiadomości

Tajwan: Modelka protestuje przeciw usunięciu flagi Republiki

TAJWAN: W ciągu ostatnich 2 dni niezwykłą popularność na Tajwanie uzyskała 23 letnia Huang Shih-ting, modelka mieszkająca w miejscowości Hsinchu na północy Tajwanu. Dziewczyna ta postanowiła w sposób nietypowy zaprotestować przeciwko usunięciu oficjalnej flagi Tajwanu z Regent Street w Londynie.

Przyczyna protestu Huang była prosta i oczywista. Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Londynie utworzyli na Regent Street w stolicy Wielkiej Brytanii specjalną ekspozycję flag narodowych wszystkich reprezentacji narodowych biorących udział w Olimpiadzie. Wśród flag tych znalazła się pierwotnie flaga Chińskiej Republiki Tajwanu. Po paru dniach od rozpoczęcia Igrzysk flaga po cichu zniknęła i zastąpioną ją flagą Tajwańskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zamieszanie z flagami ma swoje źródło w historii Chin i w wojnie domowej w latach 1945-1949 pomiędzy komunistami Mao Zedonga oraz narodowcami Czang Kai-szeka. Przegrywając wojnę narodowcy przenieśli się na wyspę Tajwan gdzie utworzyli państwo będące kontynuacją Republiki Chin proklamowanej w 1911 roku. W latach 70-tych XX wieku, pod wpływem nacisków ze strony komunistów świat uznał, że to Chińska Republika Ludowa ma prawo do reprezentowania Chin na arenie międzynarodowej. Chiny zażądały, aby wszystkie kraje, które chcą utrzymywać stosunki dyplomatyczne z ChRL zawiesiły jakiekolwiek stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Żądanie zostało spełnione. Dlatego też nigdzie właściwie na świecie nie znajdziemy ambasad czy konsulatów Tajwanu, a jedynie Tajwańskie Izby Handlowe.

Młoda Tajwanka poczuła się dotknięta usunięciem flagi jej kraju z Regent Street. Poprosiła współpracującego z nią fotografa, który wykonał jej poniższe zdjęcie, które umieściła na swojej stronie na Facebook'u:

modelka protestuje, chiny, leszek ślazyk, taiwan, 0

Zdjęcie wywołało sporo szumu zarówno na Tajwanie, jak również w samych Chinach (ach ten internet…). Dziewczyna poszła za ciosem i dolała oliwy do ognia:

modelka protestuje, chiny, leszek ślazyk, taiwan, 1

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach internetowych pojawili się lajkerzy i hejterzy. Ci pierwsi (złośliwi twierdzą, że w przeważającej liczbie mężczyźni) uznali pomysł za doskonały i apelują do organizatorów Igrzysk w Londynie, aby na powrót zawiesili flagę Republiki Chin. To powinno nakłonić Huang do odrzucenia chorągiewek zakrywających w proteście strategiczne partie jej ciała. Drudzy z kolei uważają, że młoda niewiasta zszargała bezmyślnie narodowy symbol. Tymczasem sama Huang wzięła udział w profesjonalnej sesji fotograficznej nadającej jej spontanicznemu odruchowi bardziej profesjonalny sznyt.

modelka protestuje, chiny, leszek ślazyk, taiwan, 2

modelka protestuje, chiny, leszek ślazyk, taiwan, 3

Za klasykiem poezji dla dzieci, na którym nasi puryści od czystości narodowej i ideologicznej zdążyli już powiesić ze dwie tony zdechłych psów pozwolę sobie powtórzyć:

"Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"

Nieprawdaż?

Źródło: WCT, yahoo,

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button