Wiadomości

Tajemniczy internauta oskarża lekarzy z Zhejiang

NINGBO – Ponad 200 lekarzy z pięciu najbardziej znanych szpitali w Ningbo w prowincji Hangzhou zostało oskarżonych o branie łapówek od agencji farmaceutycznej Hangzhou Haijiang Pharmaceutical Technology Co Ltd.

Internauta ukrywający się pod nickiem “Xiaoyu”, rzekomo były pracownik firmy, zamieścił na jednym z największych forów internetowych w Ningbo post, w którym wymienia nazwiska lekarzy, ich numery pracownicze i wysokość otrzymanych łapówek.

Według “Xiaoyu” jeden z neurologów Szpitala Nr 2 w Ningbo otrzymywał od firmy farmaceutycznej 30 tysięcy yuanów  miesięcznie (około 15 tysięcy złotych), a za jeden ze specyfików podawany w zastrzykach, których cena rynkowa wynosi 22 yuany, szpital pobierał opłatę w wysokości około 104 yuanów, z czego 25 yuanów otrzymywali lekarze.

“Xiaoyu” twierdzi, że zdecydował się na upublicznienie tych informacji, ponieważ firma stale zalega z wypłatą wynagrodzeń. Kierownictwo firmy zaprzecza tym doniesieniom i twierdzi, że to zwykłe oszczerstwa.

Jeden z lekarzy powiedział dziennikarzom, że nazwa firmy Hangzhou Haijiang nic mu nie mówi. Inny anonimowy lekarz ze szpitala w prowincji Anhui wyjawił, że łapówki od firm farmaceutycznych są w środowisku lekarskim normą i że celem takiej praktyki jest zwiększenie sprzedaży i cen rynkowych niektórych leków. W przypadku, kiedy pacjent potrzebuje jednego z dwóch leków o podobnym działaniu, lekarz przepisuje ten, za który otrzyma prowizję.

“Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są bardzo niskie płace lekarzy, które mają się nijak do wysiłku włożonego w naukę, praktyki, staż i w końcu samą pracę”, powiedział dziennikarzom anonimowy lekarz z Anhui. “Prowizja za przepisanie takiego a nie innego leku często przekracza miesięczne wynagrodzenie chińskiego lekarza”.

Środowisko lekarskie w Chinach ma ponadto tendencje do bojkotowania lekarzy, którzy nie biorą łapówek.

Średnia pensja lekarza w dużym mieście w ChRL wynosi około 5000 yuanów, podczas gdy niektóre firmy farmaceutyczne oferują łapówki w wysokości ponad 10000 yuanów miesięcznie.

Przedstawiciele ministerstwa zdrowia mówią nieoficjalnie, że sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat, kiedy wejdzie w życie nowa reforma służby zdrowia, a wraz z nią regulacje płac korzystne dla lekarzy.

Żródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button