SpołeczeństwoWiadomości

Tajwan: Katastrofa samolotu ATR-72 TransAsia

Dzisiaj we wczesnych godzinach popłudniowych dotarła do nas informacja o katastrofie samolotu linii TransAsia, którą relacjonowaliśmy na antenie TVN BiŚWedle ministra transportu Tajwanu Yeh Kuang-shiha, którego cytuje agencja Taiwan News, w wypadku zginęło prawdopodobnie 48 osób, a 10 zostało rannych. Wcześniej agencje opierając się na informacjach przekazanych przez miejscową straż pożarną informowały o 51 ofiarach śmiertelnych. Na pokładzie samolotu ATR-72 było 54 pasażerów i 4 członków załogi. Wśród ofiar katastrofy znaleźli się 2 francuscy studenci.

Samolot leciał z miasta Kaohsiung na Tajwanie do Magong na archipelagu Peskadorów podczas sztormowej pogody spowodowanej nadciągającym tajfunem Matmo. Z powodu złych warunków atmosferycznych start samolotu został opóźniony o ponad półtorej godziny. Po dotarciu w pobliże miejsca docelowego pilot został poproszony o wstrzymanie się z lądowaniem do momentu względnej poprawy warunków pogodowych. Pierwsza próba lądowania się nie powiodła. Pilot poprosił o zezwolenie na drugie podejście, wkrótce po otrzymaniu zgody kontakt wieży z samolotem został utracony.


Z relacji świadków wynika, że samolot rozbił się i zapalił, a pożar objął dwa budynki. Tę wersję wydarzeń potwierdziło także ministerstwo transportu. 

Obaj piloci, którzy również prawdopodobnie zginęli w katastrofie posiadali duże doświadczenie, każdy z nich – według informacji TransAsia – wylatał ponad 20 tysięcy godzin. Samolot ATR-72, który rozbił się na Penghu miał cztery lata. W ostatnich 13 latach to 6 wypadek tego typu maszyny na Tajwanie.

Tajfun Matmo dotarł w okolice Tajwanu dziś rano, powodując na wyspie liczne podtopienia. Wieczorem uderzyć ma w kontynentalne Chiny, które w zeszłym tygodniu zmagały się z najsilniejszym od lat tajfunem Rammasun. W związku ze złą pogodą rodziny ofiar przybędą do Magongu samolotami TransAsia dopiero jutro (czwartek) około południa. 

 

Źródło: Taiwan News, Reuters

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button