Wiadomości

Tianjin drugim Szanghajem

TIANJIN – Okręg municypalny Tianjin stanie się przed rokiem 2015 międzynarodowym centrum żeglugi, powiedział w zeszłą sobotę burmistrz Huang Xingguo. Jest to część planu mającego na celu przyspieszenie rozwoju ekonomicznego regionu.

“Na przestrzeni najbliższych pięciu lat Tianjin zacznie w końcu wykorzystywać swoje położenie geograficzne oraz solidne zaplecze finansowe. Celem naszych działań będzie uczynienie z Tianjin centrum logistycznego północnych Chin”, powiedział Huang.

Rząd sporządził w kwietniu 2010 plan gospodarczy, który zakłada między innymi uczynienie z Tianjin portu łączącego Chiny z resztą Azji. W Tianjin znajdują się baseny portowe o głębokości 19,5 metra, które pozwalają zarzucać kotwicę statkom o wyporności do 300 000 ton. Jest to jeden z najgłębszych portów na świecie.

Władze miasta zapowiedział także ulepszenie portu pod względem estetycznym i technologicznym. Przewiduje się, że do 2015 roku przez Tianjin będzie można przerzucić rocznie 560 milionów ton towaru i 18 milionów kontenerów.

Port w Tianjin posiada obecnie 115 kanałów portowych. Przez lata funkcjonowania nawiązał kontakty z 500 innymi portami w 180 krajach i regionach. W zeszłym roku przeładowano w Tianjin 400 milionów ton ładunków.

Źródło: Xinhua News Agency, opracował: m.p.


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button