Wiadomości

Trwa wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Chinach

PEKIN – Od niedzielnego poranka trwa oficjalna wizyta państwowa Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką w Chinach. Dzisiaj Prezydent zgodnie z planem wizyty przebywa w Pekinie gdzie spotyka się z najważniejszymi osobistościami ChRL.

W rozmowie z prezydentem ChRL Hu Jintao Bronisław Komorowski zamierzał poruszyć temat Korei Północnej i sytuacji w tym kraju, którego Chiny są bodaj jedynym poważnym sojusznikiem na świecie. Śmierć dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Illa jest źródłem wielu pytań dotyczących rozwoju sytuacji w tym rejonie świata. Prezydent Komorowski chciałby usłyszeć chińskie oceny możliwych scenariuszy rozwoju wydarzeń w Korei Płn. – Od 1953 roku Polska jest członkiem trójstronnej komisji rozjemczej krajów neutralnych, która stara się utrzymać stan rozejmu między Koreą Północną a Koreą Południową – przypomniał w poniedziałek czasu polskiego prezydent w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Pekinie.

– Jesteśmy tu obserwatorami, ale także zaangażowanym krajem w działania zmierzające do rozwiązania problemów tego regionu – podkreślił Komorowski.

Jak dodał, Chiny z kolei są "ważnym uczestnikiem sześciostronnych rozmów (na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – red.) dotyczących perspektywy zakończenia konfliktu w tym regionie". – Jest więc okazja, żeby o sytuacji w Korei i wokół Korei rozmawiać, dowiedzieć się od partnerów chińskich, jak widzą przyszłość tego regionu. Tym bardziej jest to ważne, że Korea Płn. jest dosyć powszechnie postrzegana przez społeczność międzynarodową jako kraj, który być może posiada zdolności nuklearne – zaznaczył prezydent.

Komorowski podkreślił, że "to, co obecnie dzieje się w Korei Płn., musi wywoływać daleko idące zainteresowanie, ale i ostrożność, a także wolę szukania jak najlepszych rozwiązań".

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button