Wiadomości

Trzęsienie ziemi w Yunnan – wątpliwa jakość budynków

Średniej mocy trzęsienie ziemi, w wyniku którego życie straciło 25 osób i które spowodowało masową ewakuację prawie połowy mieszkańców powiatu Yingjiang, dało początek debacie dotyczącej trwałości budynków znajdujących się na obszarze prowincji Yunnan, regularnie nawiedzanej przez trzęsienia ziemi.

Czwartkowe trzęsienie ziemi zniszczyło w regionie prowincji niedaleko granicy z Birmą 3613 domów i poważnie uszkodziło 9855 kolejnych.

Podczas trzęsienia ziemi, które miało siłę 5,8 stopni w skali Richtera, ponad 127 tysięcy z 300 tysięcy wszystkich obywateli powiatu Yingjiang zostało ewakuowanych, a rany odniosło 250 osób.

Nietrwałe konstrukcje budynków są w Chinach poważnym problemem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się niedbałych architektów, niechlujnych budowniczych oraz nagminne kradzieże materiałów budowlanych. W skutek trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 2008 roku w prowincji Sichuan straciło życie wielu uczniów, którzy przebywali w tym czasie w tanio wybudowanych budynkach tamtejszych szkół. Rodzice oskarżyli budujących o niedbałość i nachalne zmniejszanie kosztów, które poważnie odbiło się na jakości konstrukcji.

Wang Yayong, główny inżynier w Chinese Academy of Building Research w Pekinie, powiedział, że “w rejonie tak podatnym na trzęsienia ziemi jak prowincja Yunnan, budynki powinny być budowane z najlepszej jakości materiałów i w zgodzie z obowiązującymi przepisami”.

“Wszystko wskazuje na to, że tak nie było, ponieważ stosunkowo nowe budynki nie powinny się tak łatwo zawalić”, dodał.

Wang Shufen, urzędnik powiatowy, powiedział, że sporo ze zniszczonych budynków to lepianki, które nie miały najmniejszych szans ostać się w przypadku trzęsienia ziemi i zwrócił się do rządu o pomoc w budowie nowych budynków mieszkalnych.

Według informacji Xinhua News Agency, na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy w regionie miało miejsce ponad 1000 pomniejszych trzęsień ziemi. Obywatele powiatu Yingjiang uważają, że mocno nadwątliły one konstrukcję ich domów, i że kolejne większe trzęsienie musiało ostatecznie doprowadzić do zawalenia lub poważniejszych uszkodzeń.

Ministerstwo Finansów wyłożyło jak dotąd około 50 milionów yuanów (25 milionów złotych) na odbudowę zniszczonego w wyniku wstrząsów systemu dostarczającego wodę pitną oraz odbudowę róg. Rząd przeznaczył dalsze 55 milionów yuanów na mieszkania zastępcze dla poszkodowanych, fundusz pogrzebowy dla rodzin ofiar oraz finansowanie działania ekip ratunkowych.

Źródło: SCMP

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button