Wiadomości

Trzy lata więzienia dla nastolatków

Dwie 15 letnie dziewczyny oraz ich 19 letni kolega, wszyscy pochodzący z prowincji Guangdong, zostali skazani na 3 lata więzienia za obnażenie i pobicie młodej kobiety, a także za opublikowanie w internecie  filmu pokazującego całe wydarzenie.

Sąd w mieście Xingning uznał 3 osoby winnymi przedstawionych im zarzutów użycia przemocy fizycznej i psychicznej wobec zaatakowanej kobiety.

3 oskarżonych zostało aresztowanych wraz z 8 innymi podejrzanymi osobami, które brały udział w zajściu. Aresztowania nastąpiły po tym jak 6 minutowy film opublikowany w internecie, a pokazujący szczegółowo jak z zaatakowanej dziewczyny zostaje zerwane ubranie, jak jest bita, kopana i lżona przez kilku napastników, wywołał ogromne poruszenie i oburzenie w chińskiej sieci w kwietniu tego roku. Wszystkie zamieszane w sprawę osoby zostały zidentyfikowane poprzez Human Flesh Search, fenomen chińskiej sieci, polegający w skrócie na współpracy internautów w celu zidentyfikowania anonimowych bohaterów filmików publikowanych na portalach społecznościowych.

Powodem napaści był gniew jednej z osądzonych dziewczyn o imieniu Li. Li rozzłościł fakt, że inna dziewczyna zaczęła spotykać się z jej byłym chłopakiem. Namówiła więc znajomych, żeby dać nauczkę tej dziewczynie, co nastąpiło po kilku dniach, a zakończyło się wyrokiem więzienia.

Surowość wyroku wynika prawdopodobnie z woli ukrócenia przez władze lokalne tego typu przypadków. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się w chińskiej sieci filmy, które mają na celu upokorzenie ofiar dokonywanego w podobny sposób wyrównywania rachunków przez nastolatków.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button