Wiadomości

Turcja – Chiny: zacieśnianie więzów

ANKARA – Premier Wen Jiabao podpisał z przywódcami Turcji osiem porozumień mających na celu wykorzystanie obecnego rozwoju ekonomicznego do zwiększenia swoich wpływów politycznych na Bliskim Wschodzie.

Wen i turecki premier Recep Tayib Erdogan podkreślili długofalowe znaczenie podpisywanych umów. Umowy te dotyczą takich obszarów gospodarczych jak handel, energia, transport, telekomunikacja telecommunications and culture. Premier Erdogan powiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat oba kraje zamierzają zwiększyć wzajemną wymianę handlową z obecnego poziomu 17 miliardów dolarów rocznie, do poziomu 50 miliardów rocznie.

Ankara jest ostatnim etapem podróży europejskiej delegacji chińskiej. Podróż tą zdominował temat aprecjacji yuana, której domaga się większość członków UE, zarzucając Chinom wzmacnianie konkurencyjności swojej produkcji poprzez zaniżanie realnej wartości swojej waluty w stosunku do dolara i euro.

Turcja jako kraj traktowany z dystansem przez UE jest ostatnio celem intensywnych zabiegów Chin, które w swojej obecnej strategii polityki międzynarodowej poświęcają wiele uwagi krajom odrzucanym, lub ignorowanym przez Zachód. Grając rolę przyjaciela z nieograniczonymi możliwościami finansowymi kupują sobie przychylność przywódców tych krajów, którzy poprzez chińskie inwestycje mogą pozytywnie wzmocnić swój lokalny wizerunek.

Turcja, od lat kandydująca do Unii Europejskiej uniknęła, podobnie jak Chiny, silnego uderzenia światowej recesji. W pierwszych 2 kawartałach tego roku gospodarka turecka zanotowała wzrost PKB na poziomie 11.7% i 10.3% wyprzedzając pod tym względem wszystkich członków grupy  G20.

Obecnie w Turcji działa 350 firm chińskich, w tym gigant telekomunikacyjny Huawei.

Turcja jest ojczyzną Ujgurów, którzy stanowią największą mniejszość etniczną w Chinach. Na początku bieżącego roku doszło do kolejnych napięć etnicznych w chińskiej prowincji Xinjiang, gdzie doszło do trwających wiele dni protestów i krwawych starć z policją. Pekin poprzez rząd w Ankarze i przyjacielskie z nią stosunki chce wpłynąć na diasporę ujgurską w Chinach, będącą w ostrej opozycji wobec pekińskich władz. Ujgurowie jako naród o tureckich korzeniach, silnie przywiązany do tradycji oraz islamu doznawali ze strony Chińczyków Han (92% mieszkańców Ch.R.L.) prześladowań i upokorzeń, które była jednym z najważniejszych powodów tegorocznych protestów.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button