Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (21/18)

subiektywny przegląd wydarzeń z Chin Andrzeja Lianga

Szanghaj znalazł się tym razem na niechlubnym, pierwszym miejscu w kategorii chińskich miast „produkujących” największa ilość domowych odpadków. Ranking przygotowano na zlecenie Ministerstwa Ekologii i Ochrony Środowiska. Problem śmieci generowanych przez gospodarstwa domowe zaczyna stwarzać w wielkich miastach Chin większe problemy nawet niż zanieczyszczenie powietrza. Społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, a skutkiem ubocznym tego procesu jest rosnąca góra śmieci. 10 miast otwierających ranking Ministerstwa Ekologii i Ochrony Środowiska rocznie wytwarza aż 56 mln ton odpadów. W 2017 rząd centralny, w reakcji na problem, zalecił rozwiązywanie problemu lokalnym rządom. W ramach pekińskiego projektu do 2020 roku w 46 miastach  ChRL recyklingowi ma podlegać minimum 35%  śmieci. „Wiśta wio, łatwo powiedzieć”. Nawet najlepsze plany mogą upaść przy braku zaangażowania ludzi. Dzisiaj w Chinach głównym problemem jest przekonanie mieszkańców i przedsiębiorstw do idei sortowania odpadów. Mimo wielu kampanii prowadzonych od wielu lat skutek jest niewielki. Niektóre zarządy dzielnic w Szanghaju po prostu podniosły wynagrodzenia pracownikom odpowiedzialnym za utrzymywanie porządku i włączyły sortowanie śmieci do ich obowiązków służbowych. To oczywiście nie jest metoda efektywna.  

Shenzhen próbuje innej metody wprowadzając sukcesywnie grzywny dla osób naruszających przepisy dotyczące sortowania śmieci. Ale i w tym przypadku skuteczność nie jest spektakularna. Skąd taki opór Chińczyków? Otóż w Chinach uznaje się „grzebanie w śmieciach” za zajęcie poniżające, godne wyłącznie ludzi z najniższych dołów społecznych (ach ten socjalistyczny egalitaryzm). Zmuszenie przeciętnego Chińczyka do tego, aby się poniżył i sam swoje domowe odpadki sortował, to zadanie kosmiczne. Pojawia się bariera wynikająca z tradycji, kultury, przemian w świadomości wynikających z przemian w państwie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Sortowanie śmieci? To zadanie dla pomocy domowych. Nie stać nas na gosposię, śmieci nie sortujemy. To niezwykły paradoks, bo kwestia ochrony środowiska jest tematem codziennych rozmów Chińczyków. A tu, w przypadku śmieci, nie ma w ogóle myślenia przyczynowo-skutkowego. Czarno widzę możliwość rozwiązania tego problemu nie tylko w tej pięciolatce, ale i następnej. Chyba musi po prostu pojawić się nowa generacja Chińczyków, z doświadczeniami z Zachodu, inaczej nastawiona do współodpowiedzialności za otoczenie, za środowisko. A być może problem rozwiąże nowa branża usługowa: firmy zajmujące się sortowaniem śmieci na każdym osiedlu odpowiednio zachęcane do działania przez finansowe narzędzia rzędu centralnego i władz lokalnych. To w sumie rozwiązanie sprzyjające stymulacji konsumpcji wewnętrznej, więc czemu nie….?

W kalendarium chińskich świąt „miłosno-romantycznych” pojawiła się nowa data – 20 maja. “5.20”. W języku mandaryńskim wymowa tych cyfr zbliżona jest w brzmieniu do „ło aj ni”, czyli „kocham Cię”. No, data z takim brzmieniem musi być świętem miłości. No musi. W tym roku z okazji święta opublikowano romantyczną wersję historii miłości ….. prezydenta Xi Jin Ping i jego żony Peng Li Yuan. Aby nie było pomyłek, czy żadnych odstępstw, we wszystkich mediach opublikowano dokładnie ten sam artykuł ilustrowany dokładnie tymi samymi fotografiami. Miłość miłością, a porządek musi być.

Po pierwszej chińskiej prywatnej rakiecie, o której wystrzeleniu pisałem w zeszłym tygodniu przyszła kolej na pierwszą chińską awionetkę.

Foto: Xinhua

Jest to lekki samolot, mogący zabrać na pokład pilota i 3 pasażerów, wyposażony w pojedynczy silnik, jak informuje producent: „maszyna ogólnego przeznaczenia”. Samolot został zaprojektowany i wyprodukowany przez prywatną firmę Guanyi General Aviation z Szanghaju. Maksymalny zasięg to 1,200km, a prędkość 360 km/godz. Firma rozpoczęła prace nad tym samolotem w 2014 roku, planuje, że do 2022 wyprodukuje ich 200 szt. Powodzenia.

PLA – People’s Liberation Army – Ludowa Armia Wyzwoleńcza (PLA) – rozpoczęła w mediach szeroko zakrojoną kampanię PR celem pozyskania większego społecznego poparcia szczególnie wśród młodzieży. Agencje działające na rzecz PLA wyprodukowały między innymi całą serię gier on-line. Przykładowe linki.

http://www.plagame.cn/

http://www.3dmgame.com/games/grsm/

Gry te dostępne są obecnie we wszystkich mediach społecznościowych w ChRL. PLA prezentuje również w chińskim Internecie liczne klipy video zachęcające młodych ludzi do wstępowania w jej szeregi. Tu chińska armia nie ma problemów: pomimo powszechnego obowiązku wojskowego do wojska w Chinach trafiają ci, którzy chcą. A to dlatego, że ochotników, zwłaszcza z terenów wiejskich i odległych ośrodków prowincjonalnych jest zawsze więcej niż poborowych. Armia to w ChRL pewna praca, a także możliwość zrobienia kariery, w wojsku, partii i biznesie.

PLA uruchomiła oficjalne konto na najbardziej popularnym portalu społecznościowym Weibo Sina (ma więcej użytkowników niż Twitter). Konto to w pierwszego dnia istnienia odnotowało rekordową ilość wejść: 250,000. Klipy prezentujące różne formacje wojskowe PLA obejrzało już ponad 20 mln widzów. To jest popularność.

Od maja b.r. chińscy żołnierze mogą tworzyć i używać osobiste konta na WeChat czy QQ, co jest obecnie zgodne z regulaminem PLA (!). Armijna gazeta codzienna PLA Daily – w swojej wersji cyfrowej jest każdego dnia czytana przez 15 milinów Internautów. Postęp i masy.

Chiny przygotowują się do przeprowadzenie próby laserowego kontaktu między satelitą, wystrzelonym w minionym tygodniu próbnikiem księżycowym Chang'e-4 i obserwatorium na ziemi. Będzie to pierwsza próba wielokierunkowego kontaktu  pomiędzy obiektami kosmicznymi, a bazą na ziemie, w sumie na odległość 460,000 km. Chiny będą trzecim krajem posiadającym taka technologie po USA I Francji. To prawdopodobnie jeden z elementów przygotowań Chin do lądowania na Księżycu i skolonizowania Srebrnego Globu. Bo taki plan jest.

Kolejny przełom technologiczny to udane testy pierwszego chińskiego odrzutowego silnika lotniczego przeznaczonego dla lotnictwa cywilnego. Wszystko wskazuje na to, że Chiny dołączą do elitarnego grona trójki czołowych producentów siników odrzutowych: General Electric Co. (USA), Rolls-Royce Holdings (Wielka Brytania) i Pratt & Whitney (USA). AECC Commercial Aircraft Engine Co. Ltd. (ACAE) z Szanghaju zaprojektowała silnik CJ-1000AX specjalnie z myślą o chińskim szerokokadłubowym samolocie pasażerskim C919.  Dzięki własnej produkcji silników odrzutowych Chiny zamierzają w przyszłości uniezależnić się od dostaw z wymienionych zagranicznych firm. Wszelkie działania ze strony USA w ramach wojny handlowej wyłącznie wzmogą dążenie Chin do samowystarczalności w obszarach kolejnych branż. Najgorzej jak średni gracz w warcaby zabiera się za grę w szachy….

Foto: Weibo/Xinhua

http://news.ifeng.com/a/20180520/58378444_0.shtml

Generalne Biuro Komunistycznej Partii Chin wprowadza nowe zasady promocji, zachęt i nagród dla kadry kierowniczej organizacji. Promowana będzie lojalność wobec partii i jej centralnych liderów, ale także odpowiedzialność, kompetencje. Oceniane będzie także to jak kadry terenowe prezentują oraz wprowadzają w życie postanowienia Centralnego Komitetu KPCh. System ocen ma zapobiegać przyjmowaniu przez kadry nierealistycznych celów, jak również promować aktywności pozwalające zmniejszać rozmiary biurokracji. Kadry kierownicze po raz pierwszy w historii KPCh oficjalnie otrzymują pozwolenie na popełnianie błędów we wprowadzaniu reform i testowaniu nowej polityki, w imię powiedzenie „nie czyni błędów, kto nie robi nic”. Oczywiście te błędy nie mogą łamać zasad partyjnych, jak również prawa ChRL. Pomyłki będące skutkiem ubocznym aktywnej, rzetelnej działalności kadr nie mogą być oceniane w ten sam sposób, w jaki należy oceniać czyny popełniane z rozmysłem dla osiągnięcia osobistych korzyści. Dlatego też nowe zasady przewidują surowe kary dla tych, którzy celowo będą działać na szkodę KPCh, zniesławiać jej imię, szargać opinię jej pracowników. Dla uczciwych członków partii przewiduje się więcej szkoleń, rozszerzenie świadczeń socjalnych, podniesienie poziomu opieki zdrowotnej, wydłużenie okresów urlopowych, etc. Więcej wsparcia otrzymywać będą kadry pracujące w rejonach mniej rozwiniętych, czy walczących z ubóstwem.

Ministerstwo Handlu po raz drugi w historii (pierwszy w 2015) wydało pozwolenia dla 11 prywatnych rafinerii na bezpośredni import ropy naftowej.  Chiny są największym na świecie kupcem tego surowca. Ponad 60% zapotrzebowania nań pochodzi z importu. Rynek importu ropy naftowej zdominowany jest w ChRL przez trzech państwowych gigantów Sinopec, China National Petroleum Corporation i China National Offshore Oil Corporation. W 2017 Chiny zaimportowały 420 mln ton ropy naftowej. Bezpośredni import nie może zagrozić pozycji wielkich państwowych koncernów, ale monolitu już nie ma.

Wojna, wojna i (prawdopodobnie) po wojnie handlowej z USA. Zakończyła się zgodnie ze scenariuszem, który przedstawiałem w zeszłym tygodniu. Porozumieniem w ostatniej chwili. Czy to porozumienie będzie trwałe? Czy wywróci je do góry nogami jakaś niespodziewana decyzja Trumpa za tydzień, czy dwa?

Giełdy tylko w poniedziałek zareagowały pozytywnie na sygnał dotyczący porozumienia USA – Chiny, a przez kolejne cztery dni były już tylko spadki. Na tendencje na chińskich rynkach przemożny wpływ miała właśnie wspomniana niepewność dotykająca szczególnie sektory półprzewodników i cybernetycznego zabezpieczania, które  zależne są od importu komponentów z USA.

Był to na giełdach najgorszy tydzień w ciągu mijającego miesiąca.

Shanghai Composite 上证综合指数 (000001. SH)                                             3 141.30              – 1.63%

Shenzhen SE Component 深证成指 (399001. SZ)                                           10 448.22             – 2.10%

Shenzhen Chi-Next Price 创业板指 (399006. SZ)                                              1 804.55             – 1.75%

Hong Kong Hang Seng 恒生指数 (HSI. HK)                                                     30 588.039           – 1.14%

Hong Kong Hang Seng China Enterprises 国企指数 (HSCEI. HK)                    12 047.750         – 1.88%

W piątek 25.05. średni kurs wymiany wynosił:

638.67 RMB za 100USD (wciąż rośnie kolejny tydzień);

748.30 RMB za 100 EUR (tutaj zaś wciąż spada kolejny tydzień);

Zgodnie z zachętami rządu ChRL skłaniającymi firmy chińskie do wchodzenie na giełdy chińskie, a nie na amerykańskie, kolejne firmy składają niezbędne dokumenty zarządom giełd w Szanghaju, Shenzhen i Hong Kongu. Po Xiaomi, już gotowa jest DidiChuxing (aplikacja oferująca przewozy pasażerskie prywatnymi samochodami, konkurencyjna wobec taksówek) oraz Foxcon Industrial Internet (znana firma składająca IPhony dla Apple). Tymczasem przygotowuje się cała czołówka gigantów internetowo-technologicznych: Alibaba, Tencent. JD.com, Baidu. Wszyscy szefowie wielkich chińskich firm pozytywnie odpowiadają na wezwanie rządu. Inaczej być nie mogło. Bo czy to firma prywatna, czy państwowa to przecież przede wszystkim chińska. Patriotyzm zobowiązuje.

Podobno (wg. mediów z Hong Kongu) niebawem zamknięta zostanie jedyna zarejestrowana w Hong Kongu strona internetowa propagująca idee Mao Zedonga, między innymi sprzedająca dzieła Mao. Strona funkcjonująca pod interesującą nazwa: “Utopia”.

Według mediów hongkońskich jest to dowód ideologicznej koncentracji KPCh na jedynie słusznej koncepcji ideologicznej Xi JinPinga.

Nie zgadzam się z tym.

Zdaje się, że Hongkończycy nie czytają uważnie testów przemówień Xi czy nawet nowej konstytucji. Tam wyraźnie jest podkreślona wiodąca rola ideologii Marksizmu-Leninizmu, myśli Mao Zedonga, teorii Deng XiaoPinga, ważnej myśli „trzech reprezentacji” (JiangZeMin), naukowego spojrzenia na rozwój (Hu Jintao) i myśli Xi JinPinga o socjalizmie z chińskim charakterem dla nowej ery. I gdzie tutaj ideologiczna koncentracja wyłącznie na myśli Xi? Manipulacja mediów z Hong Kongu. Jeszcze muszą dużo czytać chińskich, a nie zachodnich publikacji. Zwłaszcza tego co tam znajduje się między wierszami.

Niestety daleko jeszcze do poprawy reputacji chińskich linii lotniczych. Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że w 2017 ilość opóźnionych lotów krajowych zwiększyła się o 50%. Średnie opóźnienie wyniosło 25 minut. Tylko 71.68% lotów pasażerskich odbywa się w Chinach punktualnie. Główną przyczyną opóźnień są złe warunki pogodowe i ćwiczenia wojskowe – w Chinach administracja ruchem w powietrzu znajduje się w kompetencjach armii. Linie Air China są najgorsze pod względem punktualności. W dalszej kolejności uplasowały się China Eastern i China Southern. Latając w Chinach trzeba być przygotowanym na wielogodzinne biwakowanie na lotniskach.

International Institute for Management Development's (IMD) z Szwajcarii opublikował World Competitiveness Yearbook (WCY) 2018 – ranking najbardziej konkurencyjnych ekonomii świata. Hong Kong zajął w nim drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych. W raporcie podkreśla się zwłaszcza efektywność działań lokalnego rządu i ogromną swobodę prowadzenia biznesu w Hong Kongu.

Chiny zajęły w rankingu 13 miejsce, a Polska 34. Cyfry mówią za siebie.

Chiny wprowadziły w życie konwencję o międzynarodowym transporcie TIR. Zostały jej 73 członkiem. Otworzyły 6 biur deklaracji TIR na punktach odprawy celnej: w Dalian, w Erenhot i Manzhouli w Wewnętrznej Mongolii, w Horgos i Irkeshtam w Xinjiangu oraz w Suifenhe w prowincji Heilongjiang. Pozwoli to skrócić czas odprawy o 80%, co ma usprawnić również transport w ramach projektu “Pasa i Drogi”. Pierwszy transport TIR-ów wyruszył z Dalian do Nowosybirska. Kolumna ciężarówek ma do pokonania trasę o długości 5,600 km.

Chińscy producenci sprzętu gospodarstwa domowego wciąż poszukują nowych możliwości przejęć zagranicznych firm. Pierwsze z nich miało miejsce w 2004 i dotyczyło francuskiego producenta TV Thomsona, który został kupiony przez chiński koncern elektroniczny TCL. W 2011 Haier przejął legendę rynku wytwórców elektroniki użytkowych, japońską firmę Sanyo, a w 2013 jeszcze nowozelandzkiego Fisher & Paykiel. W 2016 za 5.58 mld USD Haier przejął General Electric Appliance (USA). Natomiast chińska Grupa Midea produkująca wentylatory, urządzenia klimatyzacyjne i sprzęt AGD przejęła w 2017 roku…. niemieckiego producenta robotów przemysłowych Kuka. Za 4 mld EUR. Dodajmy jeszcze ostatnią transakcję Hisense przejęcia firmy Gorenje ze Słowenii za 290 mln EUR. Mamy więc pełen obraz. Chińskie firmy z branży sprzętu gospodarstwa domowego uważają, że przejęcia są najlepszą drogą do ekspansji międzynarodowej dla chińskich produktów. Kierunek ten z pewnością będzie kontynuowany.

Hmmm, coś ostatnio trzyma się mnie temat rozwodów. Ale jak tu nie wracać do tematu, kiedy oto pojawiła się nowa państwowa metoda, która ma zapobiegać ich gwałtownie rosnącej liczbie. Oto w gminie Donghai, należącej do miasta Lianyungang w prowincji Jiangsu, miejscowe biuro spraw cywilnych wprowadziło test przedrozwodowy. Te pary które się zgłoszą do urzędu w sprawie rozwodu, muszą najpierw wypełnić test, który decyduje o udzieleniu (lub nie) rozwodu. Test składa się z trzech części. „Zdający” test mogą uzyskać maksymalnie 100 punktów. Nie wiadomo jednak, czy punkty liczy się za odpowiedzi o charakterze pozytywnym, czy negatywnym. Nie ma lekko z tymi chińskimi rozwodami.     

Dla chętnych podaję tłumaczenie testu.

Część I (max. 40 pkt)
1. Data rocznicy waszego ślubu?

2.Data urodzenia męża/żony?

3. Data urodzin dzieci?

4. Jakie jest ulubione jedzenie twojego męża/żony?

5. Jakie jest ulubione jedzenie waszych dzieci?

6. Kiedy ostatnio komunikowałeś się/kontaktowałeś z mężem/żoną?

7. Data urodziny rodziców twojego męża/żony?

8. Ile razy podróżowałeś razem z rodziną?

9. Jak długo znaliście się przed ślubem?

10. Kto prowadzi gospodarstwo domowe i zajmuje się domem?

Część II (max.40 pkt)

1.  Jakie masz najszczęśliwsze wspomnienie z mężem/żoną?

2. Największe różnice, przeciwieństwa między tobą, a mężem/ żoną?

3. Jaką rolę pełnisz w rodzinie? Napisz co robisz w rodzinie dobrze, a co źle?

4. Jaką rolę pełni w rodzinie mąż/żona twoim zdaniem? Co on/ona robi dobrze w rodzinie, a co źle?

Część III (max.20 pkt)

Krótko opisz twój ideał małżeństwa I rodziny oraz napisz jaki jest powód rozwodu oraz jakie masz plany na przyszłość?

Oczywiście ilość punktów kwalifikująca do rozwodu jest urzędową tajemnicą.  

@ Na marginesie

Tydzień 21 roku pańskiego 2018: Angela Merkel, kanclerz Niemiec, po raz 18 z wizytą w Chinach. Nie od dzisiaj wiadomo, że w Państwie Środka tylko częste kontakty budują więzi międzyludzkie, a te przekładają się na powiązania gospodarcze. Niemcy w tym zakresie starannie odrobili lekcje. Nie można się znęcać, nie jest ładnie kopać leżącego, więc dla porównania nie podam ilości wizyt w ChRL aktualnego polskiego prezydenta, a już zwłaszcza premiera. Ten zdaje się jeszcze nie podjął decyzji, czy jest za, czy może przeciw, czy też równocześnie i za, i przeciw.

China Southern Airlines (trzecia największa linia lotnicza ChRL) przeniosła swoje operacje i siedzibę na nowo wybudowany terminal 2 Guangzhou Baiyun International Airport (w stolicy prowincji Guangdong, południe Chin, koło Hong Kongu). China Southern posiada ponad 200 samolotów i rocznie przewozi 31 mln pasażerów. Nowy terminal 2 lotniska w Guanzghou jest zaprojektowany do obsługi 45 mln pasażerów rocznie, terminal 1 obsługuje w ciągu roku zaledwie 25 mln osób. W bieżącym roku połączone siły terminala 1 i terminala 2 mają pozwolić na obsługę 60-70 mln pasażerów.  W 2020 liczba ta ma wzrosnąć do poziomu 80 mln. Obecnie tylko trzy lotniska w Chinach są w stanie obsłużyć taką ilość pasażerów: Pekin, Hong Kong i Szanghaj. Dane – jak sądzę – przydatne dla orędowników i projektantów nowego polskiego centralnego portu. Lotniczego.

Niektóre źródła twierdzą, że Tesla otrzymała pozwolenie na budowę fabryki w Szanghaju (strefie przemysłowej Liangang, dzielnica Pudong). Jednak w tym samym czasie inne media informują, że mamy do czynienia wyłącznie z listami intencyjnymi podpisanymi przez przedstawicieli amerykańskiego koncernu i inni rząd dzielnicy, a to zaledwie wstęp do sformalizowania całego przedsięwzięcia. Pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi: będzie ta fabryka Tesli w Chinach, czy też raczej nie?

 

 

梁安基 Andrzej  Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych                    

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button