Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (37/18)

subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tylko w pierwszym półroczu 2018 poza granice ChRL wyjechało 71.3 mln chińskich turystów. To wzrost o 15% RdR wg. raportu China Tourism Academy oraz największego biura podroży Ctrip. Turystów chińskich można było spotkać w 130 krajach świata. Najwięcej chińskich turystów w tym okresie wyruszało na zagraniczne wojaże z miasta Xi’an (stolica prowincji Shaanxi, tam, gdzie można zobaczyć terakotowych wojowników), najwięcej na wyjazd przeznaczali mieszkańcy Changchun (stolica prowincji Jilin, pn.-wsch. Chiny), bo aż 6,946 RMB (ok.1,012 USD) na osobę. Krajem najchętniej odwiedzanym przez Chińczyków wciąż jest Tajlandia, a w dalszej kolejności: Japonia, Wietnam, Południowa Korea, Indonezja, Malezja i… Rosja. Chiński boom turystyczny trwa. Stymulują go coraz liczniejsze ułatwienia wizowe (my w Polsce wciąż piętrzymy trudności przed Chińczykami aplikującymi o wizy polskie) oraz…. wszelkie działania sprawiające, że Chińczycy poza granicami mogą „robić shopping” niemal jak u siebie w domu. W destynacjach popularnych wśród turystów z CHRL powszechnie stosuje się płatności WeChat i AliPay, zatrudnia się ludzi mówiących po chińsku, tworzy się strategie marketingowe przystające do chińskich zwyczajów, upodobań, kultury. Trzeba korzystać z koniunktury, bo ta wiecznie trwać nie będzie.

Indeks cen konsumpcyjnych CPI w sierpniu wzrósł o 2.3%. O 0.2% więcej niż w lipcu. Podstawowym czynnikiem wzrostu CPI były rosnące ceny produktów nieżywnościowych. Ceny żywności poszły w górę w sierpniu o 1.7%. Największy wzrost odnotowano w zakresie cen usług medycznych i leków: o 4.5%. Założenia na 2018 rok to średnia wzrostu CPI na poziomie 3 %, tymczasem w stosunku RdR w ciągu pierwszych 8 roku średnia wynosi 2 %. Uwagę zwraca wolniejszy wzrost indeksu cen produktów przemysłowych PPI. W sierpniu wyniósł 4.1% w stosunku RdR. W porównaniu do lipca – 4.6%. Wciąż najszybciej rosną ceny surowców. W sierpniu o 7.8%, mniej niż w lipcu, kiedy to ceny wzrosły o 9%. Oba wskaźniki – CPI i PPI – są uważnie obserwowane nie tylko przez analityków. Jaki jest stan gospodarki, każdy widzi.

Sankcje, sankcjami. Wojna handlowa, wojną, a w sierpniu pogłębił się deficyt handlowy USA z Chinami. Chiński export do tego największego partnera handlowego wyniósł 44.39 mld USD (wzrost o 13.2%). Import z US wyniósł 13.3 mld USD (wzrost o 11.1% i niewielki spadek do lipca 11.8%). Dodatni bilans handlowy z US wyniósł rekordową kwotę 31.05mld USD (w lipcu było 28.09 mld USD). Niektórzy analitycy uważają, że to bezpośredni wynik działań administracji Trupa: wielu amerykańskich klientów chińskich form przyspieszyło odbiór towarów, komponentów i części z Chin, aby zdążyć przed ewentualnymi kolejnymi sankcjami celnymi na całość importu z tego kraju. W ciągu pierwszych 8 miesięce br. nadwyżka w handlu z US wyniosła już 193.11mld USD (wzrost o 13.7% RdR). Chiński globalny eksport w sierpniu wyniósł 217.4 mld USD (wzrost o 12.2%) a import – 189.5 mld USD (w górę o 20.9%). Oznacza to, że bez sprzedaży do USA Chiny miałyby ujemny bilans handlowy. Chiny mają również  dodatni bilans handlowy z Unią Europejską. W sierpniu eksport chiński do UE wyniósł 137 mld USD (wzrost 11%), a import – 24.9 mld USD (w górę o 15%). 

Nowe prawo o indywidulanym podatku dochodowym (wejdzie w życie od 2019) dotyczyć będzie również cudzoziemców przebywających w Chinach. Według jego postanowień chińskim urzędom łatwiej będzie nakładać podatki na całość dochodu cudzoziemca, również tego uzyskiwanego poza Chinami (Hong Kong na przykład). Cudzoziemiec, który przebywa i pracuje na terytorium Chin więcej niż 183 dni w roku kalendarzowym, będzie zakwalifikowany jako rezydujący płatnik podatku (jak obywatel ChRL).  Osoba przebywająca i pracująca w Chinach mniej niż 183 dni w roku, będzie uważana za nierezydującego płatnika. W takim przypadku podlegać opodatkowaniu będą wyłącznie dochody uzyskiwane w ChRL. Czy to odstraszy cudzoziemców od pracy w Chinach? Nie sądzę. Nie ma w tej chwili innej, równie dynamicznie rozwijającej się gospodarki jak ta chińska. A cudzoziemcy wiele zniosą. Tak jak to zanieszczyszenie powietrza w dużych aglomeracjach.

Centralny Ludowy Bank Chin poinformował o planach zmian w zakresie wymiany walut zagranicznych i dalszego otwarcia systemu finansowego. Jedną z istotnych zapowiedzi jest wprowadzenie nowego systemu wyznaczania kursu chińskiej waluty do walut zagranicznych. Do tej pory dzienne wahania RMB mogły wynosić +/- 2%  w stosunku do wyznaczonego przez Bank Centralny kursu dnia.  Planowane zmiany mają spowodować, że dzienne wahania kursów będą mogły być większe niż 2%, Zwiększone zostaną również limity kwot inwestowanych w ramach połączenia operacji giełd Shanghai – Hong Kong oraz Shenzhen – Hong Kong. Oczekuje się, że do końca roku uruchomione będą też operacje między giełdami w Szanghaju i Londynie. Wizja twardego Brexitu czyni to niemal pewnym.

Nikt ostatnio nie potrafi robić takiego szumu medialnego jak Donald Trump, Elon Musk i…. Ma Yun (Jack Ma) założyciel i prezes Alibaba Group. Od 7 września przez cały tydzień Alibaba, historia firmy, spektakularne osiągniecia, a przede wszystki postać samego Jacka Ma nie schodziły zpierwszych stron gazet i portali internetowych. Wszystko oczywiście za sprawą deklaracji szefa Alibaby, że odchodzi na emeryturę, by zająć się filantropią i coachingiem. W minionym tygodniu sprawy się sprecyzowały. Jeden z najbogatszych Chińczyków, twórca firmy o wartości 450.9 mld USD, zatrudniającej 86,000 ludzi, 10 września 2019, w 55 swoje urodziny i w 20 rocznicę założenia Alibaby, przekaże zarządzanie holdingiem w ręce dot. dyrektora generalnego Daniela Zhanga (lat 46, w firmie od 2007).

Foto:TV Bloomberg

Nie oznacza to zupełnego wycofania się Jacka Ma z zarządzania przedsiębiorstwem. Do 2020 będzie zasiadał na czele rady nadzorczej Alibaba Group, dożywotnio zaś pełnić będzie funkcję przewodniczącego „zarządzającej grupy partnerskiej”. To nowa jednostka w strukturze holdingu. Komórka ta składa się z 38 dyrektorów i prezesów spółek należących do grupy Alibaba. To ciało, które zajmować się będzie wyznaczaniem strategii grupy oraz zatwierdzaniem zmian kadrowych na najwyższych stanowiskach. Jack Ma posiada także spory pakiety akcji Alibaby. Ma ogłaszając swój plan emerytalny stwierdził: “Alibaba nigdy nie należała do Jacka Ma, ale Jack Ma zawsze będzie należał do Alibaby”. Decyzję o wcześniejszej emeryturze uzasadnił: “Raczej chciałbym umrzeć na plaży niż w moim biurze”. Zdrowe podejście do życia…

Nie informowałem jeszcze o metrze w Szanghaju. A też ma ambitne plany. Nie mniejsze niż wspominane poprzednio z Shenzhen, czy Suzhou.  Pierwsza linia metra w Szanghaju powstała w 1993(!!!) i miała długość 6.6 km. W 2003 było już 65 km linii szanghajskiego metra. Obecnie sieć posiada 16 linii, o największej na świecie łącznej długości 673 km i 395 stacji. Dziennie przewozi ono ponad 10 mln pasażerów. Obecnie w budowie jest 7 nowych linii, w tym 3 to przedłużenie już istniejących tras, których konstruowanie zostanie zakończone do końca tego roku. Pozostałe 4 linie zostaną oddane do użytku w 2020 roku. Szanghaj będzie posiadał wtedy 20 linii metra o całkowitej długości 830 km. Rekord nie do przeskoczenia. I rzecz do przemyślenia dla władz kilku miast w Polsce.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatyki próbuje uporządkować chiński rynek poczatkujących producentów samochodów elektrycznych. Opublikowano właśnie listę firm, które mimo uzyskania licencji na produkcję elektroaut od co najmniej roku nie wyprodukowały w rzeczywistości żadnego pojazdu. Firmom tym grozi utrata licencji. Wśród firm, które znalazły się na liście są m.in.  duże państwowe firmy, jak Brilliance Auto, czy joint venture GAC Honda i Changan PSA. A na licencję w tej branży czeka już kolejnych 30 start upów. Nie będzie litości.

Chiny są obecnie największym na świecie rynkiem pojazdów „nowej energii” (elektrycznych, wodorowych, hybrydowych). W 2017 sprzedano ich 770,000 sztuk. W ciągu 7 miesięcy br. „poszło do ludzi” pół miliona „Elektryków”. Wzrost o 97 % RdR. To bez wątpienia dzięki ponad… 200 producentom samochodów tego typu. Ministerstwo Finansów obawia się jednak o strukturalną nadprodukcję samochodów elektrycznych, dużą ilość modeli niskiej jakości oraz małej konkurencji między producentami tych samochodów. A to dlatego, że większość z nich funkcjonuje na bazie subsydiów państwowych. Te jednak już w tej chwili są stopniowo ograniczane.  Producenci aut elektrycznych muszą się brać do roboty!

Tymczasem NIO Inc. jako pierwszy chiński producent samochodów elektrycznych udanie debiutował na giełdzie nowojorskiej. Wartość akcji firmy podczas pierwszego dnia notowań wzrosła o 10%, firma pozyskała kapitał w wysokości blisko 1 mld USD. Założona w 2014 roku NIO Inc. ma specjalizować się w produkcji luksusowych modeli samochodów elektrycznych. Nazywana jest “chińską Teslą”. Początkowymi inwestorami w NIO byli m.in. Tencent, Baidu oraz Temasek – holding należący do singapurskiego rządu.  W pierwszym półroczu br. przedsiębiorstwo odnotowało stratę netto w wysokości 502.6 mln USD. Do tej pory zakłady NIO Inc. opuściło 2100 szt. samochodów. NIO planuje osiągnąć zyski w ciągu 3-4 lat koncentrując się na rynku chińskim (to 60% całego, światowego rynku samochodów elektrycznych). Prezes NIO ogłosił przy okazji wejścia na amerykańską giełdę, że jego samochody są szybsze, tańsze i lepsze niż auta Tesli.  Musimy trochę poczekać, żeby przekonać się o tym osobiście.

Foto:Reuters

Foto:Reuters 

Samochody Nio przed giełdą w  Nowym Jorku.

Kolejna znana światowa marka znalazła się na celowniku chińskiego inwestora. Anta Sports Products Ltd. (producent obuwia, sprzętu, odzieży sportowej) ogłosił chęć zakupu fińskiej firmy Amer Sports, producenta m.in. słynnych rakiet tenisowych Wilson. Oferta: 4.7 mld EUR. Jeszcze kilka lat, a wszystkie znane marki  będą w części lub całości należeć do chińskich inwestorów. Ot, efekt globalizacji.

Chińskie rezerwy walutowe w sierpniu spadły o 8.23 mld USD do poziomu 3.10972 bln USD. To najniższy poziom od października 2017 na co wpływ miał kurs dolara, ale również programy stymulujące gospodarkę. Obniżyła się wartość rezerw złota do 71.228 mld USD (59.24 mln uncji) na skutek spadku wartości tego kruszcu. Według oświadczenia State Administration of Foreign Exchange są to normalne wahania, a rezerwy walutowe są na stabilnym poziomie. Oby.

Kolejny globalny gigant ogłosił zamiar inwestowania w Chinach. Tym razem to ExxonMobil. Zamierza zainwestować 10 mld USD w nowy kompleks petrochemiczny w prowincji Guangdong. W maju br. BASF rozpoczął budowę petrochemicznego w tej samej prowincji Guangdong, również o wartości 10 mld USD.

Chiny wciąż jak magnes przyciągają inwestorów zagranicznych. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. zarejestrowano w Chinach 35,239 spółek zagranicznych. Pośród podmiotów zagranicznych w ChRL wyraźnie spada liczba spółek produkcyjnych na rzecz handlowych, usługowych, technologicznych czy finansowych.

Nic nie jest w stanie powstrzymać Chińczyków przed kupnem nieruchomości za granicą. Ani wojna handlowa, ani sankcje, zaostrzenia podatkowe, blokady transferu waluty. Kolejny rekord zakupu zagranicznych nieruchomości został pobity w 2017. Według agencji nieruchomości zagranicznych dla Chińczyków Junwai (http://www.juwai.com j. chinski;  https://list.juwai.com j. angielski) Chińczycy kupili w tym okresie nieruchomości o sumarycznej wartości 119.7 mld USD – wzrost o 18.1% RdR. W bieżącym roku Chińczycy kupią prawdopodobnie nieruchomości zagraniczne  o wartości od 123.3 mld USD do 129.3 mld USD. W ciągu ostatnich 10 lat Chińczycy wydali na zagraniczne nieruchomości ponad 430 mld USD. Chińczycy najchętniej kupują nieruchomości w Azji (wzrost o 350% RdR) i Europie (o 200% RdR). Barzo spadło zainteresowanie nieruchomościami  komercyjnymi (o 52%) i mieszkaniami (o 18%) w Stanach Zjednoczonych. Czym kierują się Chińczycy przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości poza Chinami? Atrakcyjną ceną, warunkami życia w danym kaju, a przede wszystkim ułatwieniami wizowymi i możliwością ewentualnego uzykania paszportu danego kraju. Większość państw na świecie zachęca chińskich drobnych inwestorów programami „paszport za nieruchomość o określonej wartości minimalnej” (na przykład Portugalia to 600 tys. EUR). Niestety, w tej konkurencji Polska nie ma szans.

W pierwszej połowie br. o 47% spadla liczba chińskich spółek, które zadebiutowały na chińskich giełdach (IPO). Spadek dotyczy głównie firm działających w branżach takich jak telekomunikacja, media i nowe technologie. Nowe spółki, które weszły na giełdę pozyskały 15% więcej kapitału niż te debiutujące w ub.r. – w sumie 57.8 mld RMB (ok. 8.5 mld USD). Trzy największe IPO w tym roku: Foxconn Industrial Internet Co. Ltd, iQiyi Inc., Bilibili – pozyskały ponad 77% kapitału uzyskanego przez wszystkie nowo notowane spółki. Debiutujące podmioty głównie wybierały na miejsce premiery giełdę w Hong Kongu i w USA. W drugiej kolejności – w Shenzhen i Szanghaju. Relacja RMB do USD sprzyja temu, że notowanie na giełdzie w Hong Kongu, czy w USA pozwala firmie nowo notowanej na uzyskanie większej wartość rynkowej i większego kapitału.  

Chińscy użytkownicy Internetu są coraz młodsi. 98.1% chińskich dzieci korzysta z sieci (!!!). 73.1% uczniów szkół podstawowych i średnich posiada smartfony. Rosną nowi klienci chińskiego e-handlu, fani nowych gier.

Ilość kredytów udzielonych przez banki w sierpniu była niższa niż planowano. Banki udzieliły pożyczek na kwotę 1.28 bln RMB (ok. 186.7 mld USD). To wprawdzie o 16.7% więcej niż rok temu, jednak o 11.7% mniej niż w lipcu br. Banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytów, szczególnie dla średnich i małych przedsiębiorstw.

Zaskakująca informacja: Toyota Motors rozpoczęła rozmowy z Zhejiang Geely Holding Group celem przekazania jej swojej technologii samochodów hybrydowych dla ich wspólnej produkcji na terenie Chin.  Toyota w Chinach ma już dwie fabryki joint venture. Jedną z FAW Group, drugą z Guangzhou Automobile Group. Razem można osiągnąć więcej jak widać.

Drugi miesiąc spada sprzedaż samochodów w Chinach. W sierpniu kupiono „tylko” 2.1 mln pojazdów osobowych, ciężarowych i autobusów. Tymczasem rośnie sprzedaż aut elektrycznych i hybrydowych (sierpień o 50% do lipca). W ciągu pierwszych 8 miesięcy br. sprzedano 18.9 mln pojazdów (3.5% więcej RdR). Wśród samochodów osobowych, oprócz wspomnianych elektrycznych, największą popularnością cieszą się auta typu SUV i sedan. Liderami w produkcji samochodów „nowej energii” są BYD, SAIC Motor Corp., Geely, Chery. Od stycznia do sierpnia sprzedano ponad 600,000 SUVów i sedanów napędzanych silnikami spalinowymi. Największy rynek świata.  

**** Giełdy w Chinach

Nie ma dobrych wieści. Czwartek dał powiew optymizmu (Stany Zjednoczone po raz pierwszy zaprosiły stronę chińską na negocjacje w sprawie taryf celnych), lecz utrzymał się on tylko na giełdzie w Hong Kongu. Przeciągająca się wojna handlowa, niestabilna polityka finansowa nie sprzyja uspokojeniu rynków nie nawykłych do takich wahań. Shanghai Composit indeks spadłi w minionym tygodniu do poziomu najniższego od 2.5 roku. Nie pomagają giełdom chińskim (póki co) interwencje państwowych funduszy, które starały się utrzymać akcje na stabilnym poziomie. Bessa trwa, mimo minimalnych wskrzeszeń. Rząd ma trudne zadanie balansowania między polityką pobudzania i reformowania gospodarki, a kontrolowaniem rynków.

 

ShangHai Composite- SSEC上证综合指数 (000001.SH/SZZS)                                  2,681.64        -0.76%

ShangHai 50-SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                                         2,425.42        -0.50%     

-50 spolek o najwiekszej kapitalizacji na gieldzie

China Securities -CSI300沪深300指数 (000300.SH/399300.SZ/HS300)                    3,242.09         -1.08%     

-300 spolek o najwiekszej kapitalizacji na gieldzie w Shanghaiu I Shenzhen

ShenZhen Component-SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)                                     8,113.88        -2.51%

ShenZhen ChiNextPrice-CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)                           1,366.57         -4.12%   

–  indeks nowych spolek–chinski nasadaq

ShenZhen-SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                                        4,236.65         -2.26%   

– 100 spolek o najwieksdzej kapitalizacji na gieldzie

HongKong Hang Seng 恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                                                    27,286.410        1.16% 

HongKong Hang Seng China Enterprises 国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)                 10,575.170        0.15%     

– indeks chinskich spolek spoza Hong Kongu notowanych na gieldzie

 

**** Rynek walutowy

Kurs sredni (14.09.):

100美元USD = 683.62人民币 RMB Yuan                

100 欧元EUR = 799.49 人民币 RMB Yuan                

100 港HGD = 87.11 人民币 RMB Yuan                

100 波兰兹罗提 PLN = 185.718 人民币 RMB Yuan  

Tym razem nastąpiło osłabienie RMB (w poprzednim tygodniu umacniał się) do wszystkich wymienionych walut.

 

***** Shanghai Futures Exchange (SHFE;上海期货交易所) Gielda Transakcji Terminowych Futures (14.09.)

Ropa naftowa 原油SC1812                 525.80 RMB/baryłka                  1.61% 

Złoto黄金AU1812                                268.65 RMB/gr                           0.70%

Srebro 白银AG1812                           3,429.00 RMB/kg                        0.24%

 Miedz沪铜CU1810                          48,530.00 RMB/tona                     1.72%

Aluminium 沪铝Al1810                     14,540.00 RMB/tona                    -0.95%  

Ceny w/w surowców i metali poszły w górę, za wyjątkiem aluminium. Zwraca uwagi duży skok cenowy miedzi.

@ Na marginesie zdarzeń

¥ Zaledwie w ciągu 10 dni ludność Chin powiększyła się o 22,000 osób. A to dzięki wprowadzonemu od 1 września przepisowi, na mocy którego mieszkańcy Tajwanu mogą ubiegać się o chińskie dokumenty tożsamości. Tyle właśnie osób z Tajwanu złożyło podanie o uzyskanie chińskiego ID, i tyle zostało przez władze zaaprobowane. Rząd Tajwanu mówi o zdradzie i o wrogim przejmowaniu talentów z wyspy. Pekin wciąż sukcesywnie przeciąga Tajwańczyków na swoją stronę.

¥  FC Bayern Munich otworzy szkołę piłkarską w Taiyuan, stolicy prowincji Shanxi (pn. Chiny).

Foto: China Plus                                       

Czyżby Bayern uznał, że Chiny będą potencjalnym źródłem najlepszych talentów piłkarskich? A może zrozumiał jaki potencjał biznesowy tkwi w takim projekcie?

¥ Jeszcze oficjalnie nie uruchomiona (nastąpi to 23.09.) linia szybkiej kolei między Hong Kongiem i Guanzghou już wzbudza kontrowersje. Zarząd kolei musiał się tłumaczyć gęsto, dlaczego bilet 2 klasy z Hong Kongu do Shenzhen (odległość 20 km) kosztuje 68 RMB, a z Shenzhen do Guanzghou (odległość 100 km) zaledwie 82 RMB. Zarząd wyjaśnił zbulwersowanym pasażerom in spe, że to skutek wysokich kosztów budowy, utrzymania odcinka na terenie Hong Kongu oraz wyższej tam stopy życiowej. Oczywiście, bogatszy musi płacić więcej (socjalistyczna sprawiedliwość z chińskim charakterem)

¥  Psy w Chinach to obecnie luksusowe zwierzęta domowe oraz biznes, którego dynamika wzrostu sięga 27% RdR. 25 mld USD – tyle w zeszłym roku wydano w ChRL na psy i opiekę nad nimi.  W Chinach jest 33.9 mln właścicieli psów i 22.58 mln posiadaczy domowych kotów. Przestrzenią do zagospodarowania jest wciąż rynek usług weterynaryjnych: brakuje lekarzy weterynarii i solidnej jakości usług medycznych dla zwierzaków. 87.5% posiadaczy psów w Chinach to kobiety. Coraz częściej widujemy na chińskich ulicach damy z pieskiem.

¥   Prezydent tow. XiJinPing ma nowe hasło. Po raz pierwszy użył go 3 września na forum współpracy z Afryką. Powtórzył je na ubiegłotygodniowym spotkaniu z prezydentem Mongolii. Hasło brzmi: “Zapraszamy do chińskiego ekspresowego pociągu rozwoju I uczestnictwa w korzyściach z chińskich reform oraz osiągnieć otwarcia.” Czy to nie jest zachęcające?

 

Kącik KPCh

*  10 września świętowano dzień nauczyciela. Z tej okazji Prezydent tow. XiJinPing wziął udział w krajowej konferencji edukacyjnej. W imieniu Komitetu Centralnego KPCh złożył gratulacje i najserdeczniejsze życzenia wszystkim pedagogom. Podkreślił przy tym, że obowiązkiem nauczycieli jest trzymanie wysoko sztandaru marksizmu, ideologii oraz ścisłe przestrzeganie drogi socjalistycznej edukacji z chińskim charakterem. Niezbędne jest zapewnienie nadrzędnej i przewodniej roli partii w edukacji. Chiny są socjalistycznym krajem pod przewodnictwem KPCh, dlatego też młodych ludzi należy przygotowywać do życia w socjalizmie.

Nic dodać, nic ująć.

*  Media społecznościowe są pełne negatywnych komentarzy dotyczących decyzji władz z centralnej prowincji Hubei. Otóż w prowincji tej postanowiono dać drugą szansę urzędnikom i oficjelom, którzy wcześniej zostali ukarani za błędy, korupcję i inne wykroczenia, a złożyli samokrytykę. Urzędnicy ci będą mogli kontynuować swoją karierę na odpowiedzialnych stanowiskach. Wadze prowincji swoją łaskawą decyzję uzasadniają: „nie można ot tak tracić utalentowanych kadr, ludzie powinni otrzymać drugą szansę”.

Samokrytyka z efektami jak rozgrzeszenie po spowiedzi? Co prowincja – to inna tradycja. Ale co z wiarygodnością rządzących w oczach społeczeństwa?

 

Chiny i reszta świata

@        

Wiele wskazuje na to, że kolejnym obszarem starcia globalnych interesów USA i Chin będą wyspy na Pacyfiku.  Po udanej ofensywie dyplomatycznej “wygaszenia” relacji z Tajwanem krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej, przyszedł czas właśnie na te kraje. Zamieszkuje je w sumie ok. 2.3 mln ludzi. 6 tych maleńkich państw (Kiribati, Wyspy Marschalla, Nauru, Palau, Wyspy Solomona, Tuwalu) spośród 11 rozrzuconych na Oceanie Spokojnym pomiędzy Australią, Nową Zelandią, a Hawajami utrzymuje kontakty dyplomatyczne z Tajwanem. Oceania to region strategicznie ważny dla Chin, jednocześnie zaś jeden z nielicznych, gdzie nie zdobyły one silnych wpływów. Uruchomiona właśnie ofensywa dyplomatyczna skierowana ku tym krajom zawiera atrakcyjne pakiety pomocy ekonomicznej i chińskie inwestycje o charakterze infrastrukturalnym. Od 2011 Pekin  udzielił tym państwom kredytów na sumę 1.3 mld USD. USA, Australia i Wielka Brytania nie obserwują sytuacji biernie, też oferują swoją pomoc. Kto w tej przepychance wygra? Bardziej cierpliwy i bardziej konsekwentny, oferujący bardziej kompleksowe działania. Chiny.

Mapa: Wikipedia

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

@

Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku zakończone. Chiny przywiozły na forum pakiet umów.

W spotkaniach i wydarzeniach związanych ze szczytem wzięło udział ponad 1000 chińskich firm, które

  • zawarły z rosyjskim firmami umowy na 73 różne projekty licznej wartości 100 mld USD. Ponadto:
  • ustalono powołanie Rosyjsko-Chińskiego Funduszu Inwestycyjnego
  • zaś chiński Tus-Holidng Group zamierza zainwestować 1.28 mld USD w projekt rosyjskiego Tushino Parku Technologicznego (pod Moskwa).

Ponadto:

  • Holding Alibaba mający dominująca pozycję w rozyjskim handlu internetowym, podpisał umowę dotyczącą powołania joint venture z: Russian Direct Investment Fund, operatorem telefonicznym MegaFon oraz internetową firmą mail.ru, które wspólnie rozwijąc będą handel elektroniczny w Rosji. Alibaba otrzyma 10% akcji w mail.ru w zamian za 24% akcji AliExpress Russia. Polityka i biznes chiński idą zawsze razem. Alibaba odpuszcza swoją dominującą pozycję na rynku wiążąc ze sobą konkurenta.  Wszyscy zadowoleni.
  • Huawei jeszcze w tym roku planuje otwarcie 3 centrum badawczo rozwojowego w Rosji (ma już takie w Moskwie i St. Petersburgu). Będzie także, wspólnie z partnerami rosyjskim, rozwijać sieć 5G w Rosji.

Foto:TASS SergeiBobylev

 

 

Aż się prosiło, żeby prezydenci i przyjaciele przypieczętowali sukces forum kieliszkiem wódki. Tak hartuje się przyjaźń chińsko-rosyjska.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

@

Przy okazji Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku prezydent tow. Xi odniósł także sukcesy w relacjach z innymi krajami.  Z premierem Japonii Abe ustalił, że jeszcze w tym roku szef rządu japońskiego złoży oficjalną wizytę w Chinach (pierwsza tej rangi od 2011). Z prezydentem Mongolii Battulgą porozumiał się w sprawie ściślejszej współpracy ekonomicznej Mongolii z Chinami (Mongolia upatrywała w ChRL zagrożenie swojej suwerenności), dzięki czemu wzrosły szanse stworzenia korytarza ekonomicznego Chiny-Mongolia-Rosja.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

@

W parlamencie brytyjskim utworzona została ponadpartyjna grupa do spraw Inicjatywy Pasa i Drogi oraz Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego. Uznano, że Chiny i Wielka Brytania są naturalnymi partnerami w przypadku tych dwóch projektów. Interesująca konstrukcja, szczególnie w świetle przeszłości kolonialnej tego drugiego kraju.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

@

Kiedy prezydent tow. XiJinPing konferował we Władywostoku na forum, Wang Yi, członek Rady Państwa ChRL i szef chińskiego MSZ, przeprowadził rozmowy z nowym premierem Pakistanu. Nowy szef pakistańskiego rządu  badał na ile strona chińska jest gotowa do renegocjacji umów w ramach Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego (inwestycje wartości 60 mld USD). Nie ujawniono szczegółów ustaleń wynikających z rozmów. Chiny i Pakistan złożyły wspólną deklarację chęci kontynuowania projektu, a nawet włączenia do niego Afganistanu. Chiny zapewniły o niewzruszonym poparciu Pakistanu, gotowości do wzmocnienia jego bezpieczeństwa i wsparcia walki z terroryzmem. Chińsko-Pakistański Korytarz Ekonomiczny to aktualnie 22 projekty infrastrukturalne, z których 9 zostało już ukończonych. Następne czekają. Na krok w tył już za późno.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tymczasem Malezja wstrzymuje się z kontynuacją wspólnych projektów z Chinami. Nowy rząd tego kraju zastopował większość z planowanych działań, m.in. budowę trzech rurociągów, budowę szybkiej kolei na wschodnie wybrzeże Malezji – 688km, i linii szybkiej kolei, która ma połączyć Kuala Lumpur z Singapurem – 360 km.  Ogólne zaangażowanie finansowe Chin w Malezji (inwestycje i kredyty) to obecnie niemal 200 mld USD. Nowy rząd Malezji obawia się po prostu zbyt wysokiego zadłużenia państwa w ogóle, a zwłaszcza wobec Pekinu. Zgodnie z zapowiedziami delegacja nowego rządu Malezji uda się niebawem do Pekinu celem renegocjacji warunków finansowania projektów oraz kosztów kredytów. I zapewne się dogadają.

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

@

Podpisano porozumienie o budowie Chińsko-Birmańskiego Korytarza Ekonomicznego. Będzie on obejmował projekty w 12 obszarach:  od transportu, energetyki po tworzenie stref rozwoju i parków przemysłowych. W ramach Korytarza Ekonomicznego powstaje już rurociąg ropo-gazowy do Chin, który zostanie oddany do użytku do końca bieżącego roku, a następnie podłączony do chińskiego południowego sytemu rurociągów.  Sytuacja win-win ze zdecydowanie chińskim charakterem.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

教授梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych                    

中国情报单位 China Intelligence Unit 上海中国Shanghai, Chiny   

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button