CiekawostkiWiadomości

Tydzień Za Wielkim Murem (7/18)

Oto kolejny przegląd subiektywny wydarzeń minionego tygodnia w Chinach. Andrzej Liang przedstawia Tydzień Za Wielkim Murem:

>>> Zaczął się Chiński Nowy Rok (16 lutego), a co za tym idzie co najmniej tydzień świętowania (niektórzy zapowiadają powrót do pracy dopiero 5 marca). Czas więc na informacje nieco lżejszego kalibru (z wyjątkami).

 

>>> Najważniejszym wydarzeniem wigilii Chińskiego Nowego Roku, rzecz jasna oprócz kolacji rodzinnej, jest oglądanie świątecznej gali CCTV (chińskiej państwowej telewizji). Gala noworoczna nadawana jest regularnie od 1979 roku, zawsze o tej samej porze: o 20:00, czyli tuż po kolacji. Jak każdego roku, tak i w tym była na bogato, z zastosowaniem najnowszych technik estradowych, których i Las Vegas by się nie powstydziło. Jak zwykle w programie gali znalazło się dla każdego coś miłego: od piosenek patriotycznych, wykonywanych przez chóry policjantów, poprzez przyśpiewki przebranych robotników, pieśni mniejszości narodowych, aż po przeboje największych gwiazd chińskiej muzyki pop. Słowa tego nie oddadzą. Najlepiej zobaczyć to samemu

 

Według informacji CCTV galę w tym roku oglądało blisko 800 mln widzów, czyniąc z niej program telewizyjny o największej oglądalności w skali całego globu. Gala trwała blisko 5 godzin. TVP, TVN, Polsat i inni mają się od kogo uczyć.

Galę poprzedza długi blok reklamowy. Czas reklamowy przed Galą kupowany jest w drodze licytacji, która zazwyczaj odbywa się w styczniu. Tak, jeśli chcielibyście Państwo zareklamować swój produkt przed Galą Nowego Roku 2019, to już za późno. Kolejna szansa to licytacja w 2019 roku dla reklam emitowanych ten jeden raz w roku 2020.

——————————————————————————————–

>>> A jeśli mowa o nowym roku to oczywiście nie można zapomnieć o prezentach. Hunrun Research Institute (doradcza firma z Szanghaju) opublikowała kolejny raport na temat dziesięciu najbardziej ulubionych luksusowych marek wśród chińskich kobiet. W tym roku w zacnym gronie znalazły się:

1.Bulgari

2.Apple

3.Chanel

4.Louis Vuitton

5.Hermes

6.Gucci

7.Dior

8.Tiffany

9. La Mer

10.Cartier

Jak wyglądałaby taka lista w Polsce? Obserwując polskie ulice można zaryzykować twierdzenie, że naszymi ulubionymi markami są Lidl i Biedronka.

——————————————————————————————–

>>> Chińskie media społecznościowe ostatnio dużo uwagi poświęcały dwóm wydarzeniom. Jedno z nich to samobójstwo Zhou Jian Can, właściciela firmy Zhejiang Ventilation System notowanej na giełdzie w Szanghaju. Mówiono, że przyczyną samobójstwa Zhou był gwałtowny spadek wartości akcji jego firmy i spirala długów, w którą wpadł w następstwie giełdowej bessy. Zhou wcześniej wziął pod zastaw akcji poważne kredyty bankowe. Ogólna kwota tych kredytów sięgnęła prawdopodobnie kwoty 637 mln USD. Zhou Jian Can poprzez zależną spółkę Zhejiang Jindun Holding Group zaciągnął kolejne kredyty fałszując dokumenty finansowe spółki “matki”. Na bazie tych nieprawdziwych danych poręczano też kredyty dla podmiotów trzecich (prawdopodobnie w zamian za nielegalne prowizje). Nie wiadomo o jak dużą kwotę chodzi w tym przypadku, osoby zajmujące się sprawą sugerują jednak, że to wyłudzenia liczone w setkach milionów dolarów.                                         

Drugim wydarzeniem podnoszącym ciśnienie chińskim internautom jest wszczęcie postepowania i tło aresztowania pod zarzutem korupcji Sun ZhengCai, szefa partii w Chongqing (największej metropolii na zachodzie Chin). Okazuje się, że miastem od lat  w zasadzie rządziła kochanka sekretarza, niejaka Liu FengZhou, dawna urzędniczka, która przeistoczyła się w businesswoman i kolekcjonerkę sztuki. Liu związała się z Sunem na początku lat 90. XX wieku. Według Centralnej Komisji Dyscypliny Partyjnej (organu będącego rodzajem wewnętrznego systemu śledczo-prokuratorskiego dla członków KPCh) Sun umożliwiał na przykład firmom Liu wygrywanie przetargów dotyczących utrzymania i rozbudowy infrastruktury w Chongqing. Liu stworzyła co najmniej 17 spółek zarejestrowanych m.in w Pekinie, prowincji Jilin i Chongqing, w każdej z nich sprawowała funkcje zarządcze.  Chińscy internauci określili panią Liu mianem „szefowej Chongqing”. Cóż, nawet w Chinach rządzą kobiety. Wbrew temu co się niektórym wydaje.

——————————————————————————————–

>>> Kolejny film o silnie patriotycznym (czyt.propagandowym) charakterze wszedł na ekrany chińskich kin. To “Operacja Morze Czerwone”, którego akcja rozgrywa się w Jemenie. Oddział chińskiej armii ewakuuje grupę Chińczyków i cudzoziemców z ogarniętego wojną domową kraju. Film powstał w koprodukcji z Marynarką Wojenną ChRL. Z całą pewnością film ten poprawi nastroje świąteczne oraz – jak poprzednie tego typu mega produkcje chińskie – będzie sukcesem kasowym. A to poprawi zapewne nastroje producentów chińskiej odpowiedzi na „Rambo” i „Helikopter w ogniu” razem wziętych.

——————————————————————————————–

>>> Firma samochodowa Geely Auto Group rusza na kolejne zakupy. Właśnie wykupiła pakiet akcji firmy Daimler należącej do Mercedes-Benz. Nie ujawniono ani procentowej wielkości zakupionych udziałów, ani kwoty, którą zapłacili zań Chińczycy. Ocenia się, że jest to 3 do 5%. Głównym celem Geely jest pozyskanie technologii Daimlera w zakresie produkcji baterii do aut (!!!) oraz uruchomienie wspólnej produkcji samochodów elektrycznych w Wuhan (prowincja Hubei, centralne Chiny). W listopadzie ubiegłego roku Daimler odrzucił ofertę Geely zakupu akcji niemieckiej legendy inżynierii i przedsiębiorczości.. Wtedy Chińczycy oferowali skromne 4.5 mld USD. Tym razem Daimler przyjął ofertę. Czy zdecydowała o tym jeszcze wyższa kwota? Nie wiadomo. Daimler już od 2014 posiada w Chinach firmę joint venture. Spółka załozona wspólnie z chińskim BYD zajmuje się produkcją samochodów pod marką Denza. Geely z kolei jest właścicielem Volvo, firmy Lotus, a także firmy LTI produkującej londyńskie taksówki.   

Lotus Geely

London Taxi Geely TX4

——————————————————————————————–

>>> W Zhuhai (prowincja Guangdong) rozpoczęto budowę pierwszego w świecie bezzałogowego statku handlowego, tak zwanego dowozowca (fider). Jednostka będzie przechodzić wiele testów w warunkach morskich. Do tego celu wyznaczono na Morzu Południowochińskim akwen o pow. 771 km2. Na wyspach otaczających wyznaczony obszar prób i testów umieszczone zostaną urządzenie komunikacyjne oraz odpowiednia sieć radarowa. Próby bezzałogowego statku mają trwać od 3 do 5 lat. Jeśli przyniosą pozytywny efekt, bezzałogowe statki będą stopniowo wprowadzane do eksploatacji przez chińskich armatorów. Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem rządu Zhuhai, Uniwersytetu Technologicznego w Wuhan oraz firmy Yunzhou-Tech. Jest też zapewne odpowiedzią na intensywne prace konsorcjum japońskich armatorów, którzy zamierzają wprowadzić bezzałogowe statki oceaniczne do regularnej obsługi tras międzykontynentalnych najpóźniej w 2030 roku.  

——————————————————————————————–

>>> Huawei, jedna z największych w Chinach firm telekomunikacyjnych, a także lider produkcji smartfonów zapowiada, iż w 2019 rozpocznie sprzedaż aparatów, które będą gotowe do pracy w sieci 5G. Mają to być najtańsze urządzenia kompatybilne z nowym systemem łączności komórkowej. W bieżącym roku Huawei ogółem na badania i rozwój przeznaczy 12 mld USD.  Zobowiązał się, iż przez następne 5 lat każdego roku będzie na ten cel wydawał od 10 do 20 mld USD. Jedynie na technologie powiązane ze standardem 5G Huawei zainwestuje do końca 2018 roku ok. 0.8 mld USD. Prace nad siecią 5G Huawei zaczął już w 2009 a w br. zamierza udostępnić jej możliwości swoim klientom w Chinach. Testy 5G prowadzone są nie tylko w Chinach, ale również w Korei Południowej oraz Kanadzie. W Japonii sieć 5G budowana jest przy udziale inwestorów i wykonawców z ChRL.

——————————————————————————————–

>>> Minister Transportu Li Xiaopeng ogłosił na konferencji prasowej, że Chiny posiadają największą na świecie sieć autostrad i kolei. Na koniec 2017 Chiny miały 127 000 km linii kolejowych, w tym 25 000 km linii dla superszybkich pociągów. Ogólna długość wszystkich dróg w Chinach przekroczyła pod koniec zeszłego roku 4.77 mln km, z czego ad 136 000 km to autostrady. Chińskimi drogami w zeszłym roku przewieziono 47 mld ton ładunków. Poczta i firmy kurierskie dostarczyły 40 mld przesyłek. Daje to średnią powyżej 100 milionów paczek dziennie. Jest czym zarządzać, nieprawdaż?

——————————————————————————————–

>>> Giełdy w Chinach zakończyły krótki tydzień w nastroju walentykowo-świątecznym (14.02). W Szanghaju index wzrósł o 0.45% do 3 199.16, w Shenzhen o 0.67% do 10 431.91, w Hong Kongu zaś o 1.31% do 30 916.63. Parkiety w Szanghaju i Shenzhen nie odrobiły strat z poprzedniego tygodnia. Jedynie giełda w Hong Kongu wyszła z dołka. Giełdy w Szanghaju i Shenzhen mają przerwę świąteczną do 21 lutego, a w Hong Kongu do 19 lutego. Chińska Komisja Papierów Wartościowych podała, iż w 2017 na giełdach w Szanghaju I Shenzhen grało 135 mln indywidulanych inwestorów oraz 364 700 instytucjonalnych.

——————————————————————————————–

>>> Każdy kto miał okazję pić chińską wódkę prawdopodobnie odniósł wrażenie, że pil perfumy. Wszystko przez bardzo intensywny zapach ryżowego destylatu. Doświadczenia te chyba wziął sobie do serca jeden z największych producentów wódek w Chinach – Luzhou Laojiao Co., Ltd (spółka notowana na giełdzie w Shenzhen). Wprawdzie firma ta już od pewnego czasu poszerza ofertę swoich produktów np. o herbatę ziołową czy likier czekoladowy, ale tym razem kompletnie zaskoczyła klientów i konkurentów: wprowadziła na rynek … perfumy Laojiao. Perfumy Laojiao sprzedawane są w kilku wersjach, różniących się dominującą nutą zapachową: lilii, brzoskwini, cytryny, bzu i piżma. Nowa propozycja producenta wódek okazała się strzałem w dziesiątkę. W ciągu 2 dni od premiery sprzedano ponad 20 000 szt. „zapachów”. Buteleczka 30 mililitrów perfumów Laojiao kosztuje ok. 22 USD.

Luzhou Laojiao jest piątym pod względem wielkości producentem wódki w Chinach. Od 2013 sprzedaż alkoholu w Chinach przestała notować dwucyfrowe wzrosty (rok do roku). To w efekcie prowadzonej właśnie od 2013 roku kampanii antykorupcyjnej – wódka była częstym prezentem i trunkiem na oficjalnych bankietach. Nie mniej jednak sprzedaż wódki w Chinach wciąż rośnie, choć obecnie to wzrosty „zaledwie” jednocyfrowe.

——————————————————————————————–

>>> Z początkiem tego roku zarząd parku krajobrazowego w górach Huangshan w prowincji Anhui (jednego z najpopularniejszych parków w Chinach) postanowił, iż park nie będzie udzielał bezpłatnie pomocy nieodpowiedzialnym turystom, których lekkomyślność, czy ignorowanie przepisów zmusza do interwencji ratowników zatrudnionych w parku. Nowe zarządzenie dotyczyć będzie zwłaszcza tych osób, które przebywają na terenie parku „na gapę”, nie wykupiwszy biletów wstępu oraz tych, które znajdą się w miejscach zamkniętych dla turystów, poza wyznaczonymi i doskonale oznaczonymi szlakami. Odpowiedzialność finansową (pokrywać koszty ewentualnych akcji ratunkowych) ponosić będą zarówno nieodpowiedzialni turyści, jak również organizatorzy wypraw grupowych w góry Huangshan. Według zarządu parku tylko w 2016 24 grupy i 212 turystów indywidualnych utknęło w niedozwolonych strefach i wymagało udzielania pomocy ratowników, niejednokrotnie przy użyciu śmigłowców. W ub.r. takich przypadków było już ponad 300. Osoby, którym ratownicy udzielili pomocy w minionych dwóch latach najczęściej były skrajnie wyczerpane, lub odniosły różnego rodzaju urazy, najczęściej złamania kończyn.

Kolejne zarządy parków krajobrazowych w Chinach zapowiedziały skorzystanie z wzoru z gór Huangshan i  wprowadzenie podobnych zasad postępowania wobec nieodpowiedzialnych turystów.

——————————————————————————————–

>>> Chińscy przedsiębiorcy włączają się we wspieranie ekologicznych form transportu. Czterech młodych przedsiębiorców z firmy „Simple Bikes” z Chengdu (prowincja Syczuan, zachodnie Chiny) w ramach swojego projektu biznesowego skonstruowało rower, w zasadniczych częściach (rama, widełki, kierownica, trzpień i baza siodełka) wykonany z bambusa. Rower uzyskał licencję miejscowego urzędu administracji przemysłu i handlu umożliwiającą wprowadzenie go do oficjalnej sprzedaży. Przed uzyskaniem licencji rowery bambusowe musiały przejść liczne testy. Przejechały między innymi trasę 2500 kilometrów z Chengdu do Lhasy (stolica południowo-zachodniego Autonomicznego Region Tybetu.). Młodzi zapaleńcy pracowali nad projektem roweru od 2014. Najwięcej czasu pochłonęło im znalezienie odpowiedniego materiału, z pośród ponad 20 odmian bambusa. Ostatecznie wybrano 3-5 letnie pędy odmiany występującej w prowincji Guangdong (południe Chin). Konstruktorzy „ekologicznego roweru” udowodnili, że pewne odmiany bambusa użyte do konstrukcji ram, szczególnie dla rowerów typu BMX, mogą być bardziej odporne od metalu. Produkcja (ręczna) roweru z bambusową ramą trwa około 40 godzin. Cena w zależności od typu i osprzętu: od 470 USD do 780 USD. Rowery znajdują licznych odbiorców. Najlepiej sprzedają się w Pekinie i Szanghaju, ale pomału rośnie zainteresowanie nimi w Europie. „Simple Bikes” otrzymali dla swojej konstrukcji odpowiednie europejskie atesty.

 

Najlepszego Roku Psa. Obojętnie jakiej rasy, oby był łagodny i nie łapał zębami nogawek spodni.

 

Na podstawie chińskich mediów i nie tylko.

 

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych

中国服务组China Services Group情报单位 Intelligence Unit

 梁安基 Liang Z.A.  上海,中国 Shanghai, China

 

..

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button