Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (01/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 30.12.2019 – 05.01.2020

年初的新情况 Co nowego na początek roku?

Stały Komitet Narodowego Kongresu Ludowego (inaczej też Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – parlamentu ChRL) poinformował oficjalnie, iż tegoroczna tygodniowa sesja 全国人民代表大会 Narodowego Kongresu Ludowego rozpocznie się 5 marca. 中国人民政治协商会议全国委员会 Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin (organ doradczy parlamentu grupujący przedstawicieli wszystkich organizacji politycznych, społecznych i wyznaniowych) rozpocznie swoje obrady 3 marca. Stanie się zadość corocznej tradycji równoległych obrad najwyższych organów państwowych Chińskiej Republiki Ludowej. Obrady te będą obserwowane bacznie przez media krajowe i zagraniczne. Dzieje się wiele, coraz więcej, gremia te z pewnością odnosić się będą do sytuacji aktualnej i jej dalszego rozwoju. O szczegółach będziemy informować.

Jak zwykle z Nowym Rokiem wchodzi w życie wiele nowych regulacji prawnych. W pierwszych dniach 2020 roku uwagę zwracają nowe przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych. Mają one zwiększać ochronę inwestorów w obszarze m.in. transferu technologii, własności intelektualnej, a także prowadzić do zrównania szans przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym z lokalnymi podmiotami. Z początkiem br. uproszczona zastaje procedura rejestracyjna firm z kapitałem zagranicznym, jak i inne wymagania administracyjne stające przed zagranicznymi inwestorami zamierzającymi wejść na rynek ChRL. Podmioty zagraniczne – obligatoryjnie, jak podmioty lokalne – znajdą się w systemie zaufania społecznego oraz podlegać będą zwiększonej kontroli w zakresie dostępności (transparentności) danych. Nie ma nic za nic.

Wchodzi w życie nowe prawo dotyczące szyfrowania i ochrony przechowywanych danych (dot. m.in. tajemnicy państwowej, danych osobistych, interesu społecznego, tajemnic handlowych). Wszystkie krajowe i importowane technologie wielopoziomowego systemu ochrony danych podlegają od 1 stycznia kontroli właściwych organów rządowych. Organy te są władne decydować, które z technologii mogą być stosowane przez instytucje rządowe, jak i firmy (w tym zagraniczne). Dlatego też przy  国家商用密码管理办公室 Państwowym Biurze Administracji Komercyjnej Kryptografii (Office of State Commercial Cryptography Administration) zostanie stworzony system do testowania i uwierzytelniania komercyjnych rozwiązań szyfrujących, co zagwarantuje, że rozwiązania oferowane w Chinach instytucjom i podmiotom gospodarczym są zgodne ze specyfikacjami technicznymi dostarczanymi przez producentów, a jednocześnie spełniają normy ustanowione w Chinach.

Z dniem 1 stycznia zniesiony zostaje istniejący od 1991 roku system ośrodków re-edukacyjnych dla kobiet zatrzymanych za prostytucję. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami policja miała prawo zatrzymać kobiety podejrzane o uprawianie prostytucji i skierować je do wybranego ośrodka re-edukacji i resocjalizacji dla prostytutek, bez aktu oskarżenia czy procesu sądowego. Okres takiego zatrzymania mógł trwać do dwóch lat. Zatrzymane kobiety mogły być dodatkowo ukarane grzywną w wymiarze do 5,000 RMB (ok. 2,722 PLN) i… 15 dniami aresztu. Podobne szykany groziły klientom prostytutek zatrzymanym „na gorącym uczynku”. Zgodnie z decyzją władz centralnych wraz wszystkie osoby do tej pory przetrzymywane w ośrodkach re-edukacyjnych mają być natychmiast zwolnione. Likwidacja systemu re-edukacji dla prostytutek (i kobiet podejrzewanych o uprawianie nierządu) nie jest jednoznaczna z legalizacja prostytucji w Chinach. Ta pozostaje procederem nielegalnym. W mocy pozostaje przepis mówiący o karaniu grzywna i aresztem za uprawianie prostytucji i korzystanie z usług prostytutek.

Wprowadzone zostaje nowe prawo o ochronie lekarzy i pracowników służby zdrowia. Wejdzie ono w życie od 1 czerwca br. Stworzenie tych regulacji jest reakcją na coraz częstsze przypadki ataków pacjentów na pracowników służby zdrowia, w tym niestety również ze skutkiem śmiertelnym. W 2018 roku odnotowano oficjalnie 12 takich ataków, w 2 z nich życie stracili lekarze. Zgodnie z nowymi przepisami zaostrzone zostają kary za wszelkie formy napaści na pracowników służby zdrowia, poczynając od gróźb, przemocy psychicznej, po ataki fizyczne. Sytuacja w niektórych jednostkach opieki zdrowotnej w Chinach stała się na tyle poważna, że ich administracje organizują dla personelu medycznego bezpłatne lekcje samoobrony. Lekarz, pielęgniarka, sanitariusz staja się w Chinach zawodami wysokiego ryzyka. Swoją drogą wzrost ilości agresywnych zachowań wobec pracowników służby zdrowia jest przejawem rosnącej frustracji wśród wielu Chińczyków. Jest też sygnałem mówiącym wiele o słabnącej kondycji psychicznej wielu mieszkańców Chin poddawanych licznym presjom w życiu codziennym. Tak jak ataki na kierowców autobusów, konduktorów, pracowników obsługi lotnisk, czy w najdramatyczniejszych przypadkach ataków na przedszkola i szkoły podstawowe. Gwałtowny postęp Chin ma swoje koszty.

PS.   Z pewnością nie wymieniłem wszystkich aktów prawnych, które wchodzą w życie z początkiem roku. W informacjach o nich brakuje najistotniejszych szczegółów. Media podają wyłącznie uzasadnienia określonych zmian w prawie, a zamiast ich konkretnej treści bardzo ogólne opisy. Przeciętny obywatel dowiaduje się, ze obowiązywać zaczyna nowe prawo, ale nie ma pojęcia co to właściwie dla niego oznacza. Jak w tych okolicznościach ma rosnąć społeczna świadomość znaczenia prawa i jego przestrzegania? Ale na szczęście są prawnicy. Szczęśliwi, bo pracy mają coraz więcej..

经济 商业 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Zgodnie z informacją, którą podało  国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki w grudniu 2019 roku wskaźnik aktywności chińskiego przemysłu PMI (dla przedsiębiorstw państwowych i dużych firm prywatnych) wyniósł 50.2, czyli tyle, ile w listopadzie. Instytut 财新指数 Caixin/IHS Markit Economics podał z kolei wskaźnik PMI dla małych i średnich spółek prywatnych. Wyniósł on w grudniu ub.r. 51.5, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z odczytem listopadowym – 51.8. PMI w usługach trzyma się też mocno i wynosiło w grudniu 53.5 (listopad 54.4). PMI dlaa branży budowlano-konstrukcyjnej odnotował spadek o 2.9 pkt w porównaniu z listopadem ub.r. i wyniósł 56.7. Nic dziwnego, bowiem okres zimowy nie sprzyja pracom budowlanym (zwłaszcza zbrojarsko-betoniarskim), a pamiętać trzeba, ze już za 4 tygodni Chiński Nowy Rok. Wiele wskazuje na to, że chińska gospodarka zaczyna się stabilizować. Czyżby najcięższy okres miała już za sobą? Oby.

Rynek nieruchomości w Chinach dawał sobie znakomicie radę w 2019 roku i to pomimo wielu zabiegów, zwłaszcza ze strony rządów lokalnych, którym sen z powiek spędza wizja przegrzania rynku nieruchomości, kury, która tym rządom od lat znosi gigantyczne złote jaja. Wartość sprzedaży czterech największych deweloperów Chin, czyli  中国恒大地产集团有限公司 China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd.,  即碧桂园控股有限公司  Country Garden Holdings Co., Ltd.,  万科企业股份有限公司 Vanke Real Estate Enterprise Co., Ltd. i 融创中国控股有限公司  RongChuang China Holding Co., Ltd. osiągnęła w ub.r. wartość 555.63 mld RMB (ok. 300 mld PLN), co oznacza wzrost o 20% w stosunku rok do roku. Czy można było sobie życzyć lepszego starego roku?

交通运输部  Ministerstwo Transportu ogłosiło, że w nowym roku zamierza przeznaczyć na inwestycje dotyczące szeroko pojętego transportu 2.69 bln RMB (ok. 1.47 bln PLN), czyli dokładnie tyle samo, ile zainwestowało w minionym roku. Z tej kwoty na koleje (szczególnie szybkie i połączenia miast powiatowych) zostanie przeznaczone 800 mld RMB (ok. 436.5 mld PLN), na drogi, autostrady i regulacje rzek 1.8 bln RMB (ok. 982 mld PLN), a na remonty i budowę nowych lotnisk 90 mld RMB (ok. 49.1 mld PLN). W efekcie nowych inwestycji pod koniec 2020 roku Chiny posiadać będą o 8,000 km więcej torów kolejowych, łączna długość autostrad wyniesie 330,000 km, powstanie też pięć nowych lotnisk.

Rekordową ilość pasażerów obsłużyły w minionym roku dwa szanghajskie lotniska: 上海浦东国际机场  ShangHai PuDong International Airport i 上海虹桥国际机场  ShangHai HongQiao International Airport. W sumie przez oba porty lotnicze przewinęło się 122 mln pasażerów, o 3.5% więcej niż w 2018 roku. Samoloty startowały tu i lądowały 784,831 razy, obsłużono również 4 mln ton carga lotniczego. Z obu lotnisk korzysta 108 linii lotniczych, które latają docierają do ponad 300 lotnisk w 50 krajach całego świata. No i co ważne dla pasażerów – średnia punktualność startów i lądowań wyniosła tu 80%.

Arabia Saudyjska wyprzedziła Rosję pod względem wielkości eksportu ropy naftowej do Chin. Tylko w listopadzie import tego surowca z Arabii Saudyjskiej wyniósł 8.21 mln ton, a w okresie styczeń – listopad 76.33 mln ton, najwięcej w historii wymiany handlowej miedzy oboma państwami. Zeszłoroczny import ropy z Arabii Saudyjskiej był większy od tego w 2018 roku o 53%. W 11 miesiącach 2019 roku Chiny zaimportowały z Rosji 70.3 mln ton ropy naftowej, z Iraku 47.8 mln ton, mniejsze ilości m.in. z Wenezueli i Iranu. Arabia Saudyjska stała się największym dostawcą ropy dla Chin w efekcie uruchomienia kilku wspólnych projektów (joint venture) w zakresie budowy rafinerii, magazynowania i sprzedaży tego surowca. Jak mówił pewien pan: „Nie ma róży bez ognia”.

技术 Technologie  

小米  XiaoMi nie zamierza bez walki oddawać rynku telekomunikacyjnego największemu rywalowi, czyli  华为技术有限公司 HuaWei Technologies Co., Ltd., który posiada na nim pozycję dominującą z 42% udziałów. Prezes  小米科技有限责任公司  XiaoMi Technology Co., Ltd.  雷军 LeiJun w liście noworocznym do pracowników zapowiada, że firma zainwestuje w ciągu 5 lat sumę 50 mld RMB (ok. 27.22 mld PLN) w rozwój sztucznej inteligencji i nowych rozwiązań (Internet, telekomunikacja) dla sieci 5G. XiaoMi nie ma wyjścia szczególnie, że mniejsi konkurenci coraz odważniej depczą po piętach.

华为技术有限公司  HuaWei Technologies poinformował z kolei swoich pracowników w swoim liście noworocznym, że przychód korporacji w 2019 roku wyniósł ok. 850 mld RMB (ok. 462.74 mld PLN). Stanowi to wzrost o 18% w stosunku rok do roku. Wygląda na to, że amerykańskie sankcje, ograniczenia, restrykcje, etc. miały niewielki wpływ na sytuacje firmy. Huawei szybko dostawał się do trudniejszych, zmiennych warunków działania. Zgodnie z chińską strategią kryzys zamienił w szansę. Czy tak samo zadziałają firmy amerykańskie, dla których Chiny były największym rynkiem zbytu, który właśnie zamyka się dla nich definitywnie?

腾讯控股有限公司  Ten­cent Holdings Co., Ltd. wciąż inwestuje. Należąca do grupy 腾讯音乐娱乐集团 Tencent Music Group kupuje od Vivendi za 3.4 mld USD (ok.12.9 mld PLN) 10% akcji Universal Music. Universal Music to jedna z największych na świecie firm muzyczno-rozrywkowych, która współpracuje z gwiazdami takiego formatu jak Elton John, czy Lady Gaga. Chińczycy z Tencent są zainteresowani szeroko pojmowanym przemysłem rozrywkowym, w tym produkcją muzyczną i produkcją filmową. Tu chiński koncern upatruje szans dalszego rozwoju. Nie jest w tym przekonaniu osamotniony. Na rynku filmowym od kilku lat intensywnie rozpycha się przecież 阿里巴巴 Alibaba Holding. W Chinach – oczywiście zupełnie przypadkowo – sytuacja obu firm jest zrównoważona. Żadnej z nich nie udaje się zająć zdecydowanie dominującej pozycji. Ale poza granicami ChRL nie ma regulatora. Jest tylko kontrola sensowności decyzji inwestycyjnych. Tencent ogłosił, że tylko w tym roku zainwestuje ok. 10 mld USD (ok. 38 mld PLN) w Europie, w tym co najmniej 1/3 tej kwoty w Niemczech. Czy część tych środków ma szansę trafić do Polski? Nadzieja ponoć umiera ostatnia. Pytanie, czy Tencent chciałby dzielić polskie doświadczenia Huawei? A wracając do Universal Music: Tencent nabył w/w pakiet akcji z opcją nabycia kolejnych 10% akcji spółki w tej samej cenie. Jeśli dojdzie do kolejnej transakcji, będzie ona miała miejsce jeszcze w bieżącym roku.

Chiny już niebawem włączą się do rywalizacji między Boeingiem i Airbusem na rynku samolotów pasażerskich. Już sześć maszyn C919 wyprodukowanych przez  中国商用飞机有限责任公司 China Commercial Aircraft Corporation Ltd. zakończyło swoje loty testowe. C919 to wąskokadłubowe odrzutowce pasażerskie, które mogą zabrać na pokład do 150 pasażerów. Są konstrukcjami konkurencyjnymi dla Airbusa 323 oraz Boeinga 737, czyli najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych przez wszystkie linie lotnicze świata. Czyżbyśmy wkrótce mieli być świadkami przełamania duopolu dwóch potęg wśród producentów samolotów pasażerskich?

Foto: COMAC

W chińskiej kosmonautyce rok 2019 zakończył się – rzec by można – wystrzałowo. Powodzeniem zakończyło się próbne wystrzelenie jednej z najpotężniejszych rakiet nośnych na świecie, czyli 长征五号 Długi Marsz 5 (CZ-5). Rakiety tego typu maja być niebawem wykorzystane podczas lotów na Księżyc i na Marsa. Rakieta wystartowała w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu 文昌航天发射场 WenChang na wyspie-prowincji 海南 HaiNan (Płd. Chiny). To jeden z czterech kosmodromów eksploatowanych przez Chińczyków. Długi Marsz 5 liczy sobie 57 metrów wysokości i może wynieść do 25 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską – LEO oraz do 14 000 kg na orbitę geostacjonarną – GTO. Rakiety CZ-5 to istotny element chińskiego planu eksploracji kosmosu. Dzięki dużej nośności tych rakiet Chińczycy uzyskują możliwość umieszczania w przestrzeni kosmicznej dużych i ciężkich obiektów, jak na przykład kompletne moduły stacji orbitalnych. W br. na pokładzie rakiety typu Długi Marsz 5 rozpocznie swoją podróż na Marsa chińska sonda z lądownikiem. Chiny przyłączyły się realnie do „kosmicznego wyścigu” prowadzonego przez ZSRR (później Rosję) i USA w 2003 roku, kiedy ChRL stała się trzecim państwem na świecie, po obu wymienionych, które wysłało w kosmos człowieka na pokładzie rakiety własnej konstrukcji i produkcji. Chiny są jednak bardzo ambitne. Do roku 2030 mają zamiar prześcignąć zarówno Stany Zjednoczone jak i Rosję w wyścigu do gwiazd. A raczej do bogactw, których ogrom czeka na eksplorację w bezmiarze kosmosu.

Foto:CGTN

Chińskie rakiety kosmiczne Foto: Sina

Źródło: YouTube / Start rakiety Long March 5 (wynoszącej na orbitęsatelitę Shijian-20


科学 教育 Nauka – Edukacja

Według oficjalnie potwierdzonych informacji chiński globalny satelitarny system nawigacyjny  北斗  BeiDou-3 rozpocznie niebawem swoje działanie w pełnym planowanym zakresie. Stanie się to po umieszczeniu na orbicie dwóch brakujących satelitów, co nastąpi w pierwszych miesiącach br. W sumie chiński system geolokacyjny tworzyć będą 24 satelity nawigacyjne. Dzięki nim w drugiej połowie tego roku będzie można używać w dowolnym miejscu na świecie systemu nawigacji satelitarnej konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASS i unijnego Galileo. Wedle dodatkowych zapowiedzi szefów projektu ok. roku 2035 system zostanie usprawniony celem uzyskania jeszcze większej dokładności, precyzji podawanych użytkownikom danych geolokacyjnych. Twórcy BeiDou-3 twierdzą, że i w aktualnej swojej odsłonie system ten jest doskonalszy od wszystkich konkurencyjnych. Czy to prawda, czy wyłącznie zabieg marketingowy? Już niedługo będziemy się mogli o tym przekonać sami.

贺建奎 He JianKui, biofizyk, który zaszokował świat ingerując w kod genetyczny ludzkich embrionów, „tworząc” bliźniaczki odporne genetycznie na zarażenie wirusem HIV, po śledztwie i procesie został skazany przez sąd w  深圳  ShenZhen na trzy lata więzienia, 3 mln RMB (ok. 1.64 mln PLN) grzywny oraz dożywotni zakaz pracy w zakresie genetyki (badania te prowadził bez wymaganych zezwoleń, nie miał dyplomu lekarza, ukrywał eksperyment przed lekarzami). Współpracujący z He 张仁礼Zhang RenLi został skazany na 2 lata więzienia i 1 mln RMB (ok. 544.4 tys. PLN) grzywny, a 覃金洲 Qin JinZhou na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 500 tys. RMB (ok. 272.2 tys. PLN) grzywny. Ich eksperyment, który pierwotnie wywołał entuzjazm w środowisku naukowym, został w krótkim czasie powszechnie potępiony przez wzgląd na metody i warunki w jakich został przeprowadzony. Z jednej strony wykorzystano determinację wolontariuszy, par, w których jedno z małżonków było zarażone wirusem HIV (najczęściej w wyniku podania zarażonej wirusem krwi podczas zabiegów medycznych), a które bardzo chciały posiadać zdrowe dzieci, z drugiej eksperyment przeprowadzono bez żadnego wcześniejszego badania ewentualnych skutków ubocznych ingerowania w ludzki genotyp w planowanym zakresie, po trzecie całość działań realizowano bez odpowiednich uprawnień wynikających z wykształcenia. Innymi słowy – gdyby eksperyment został zrealizowany przez lekarza – genetyka mielibyśmy do czynienia z działaniem naukowym. A tak sąd uznał, ze ma do czynienia z szarlatanem.  

30 grudnia miała miejsce premiera chińskiego leku pod nazwą Oligomannate dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Specyfik jest wynikiem 22 lat pracy naukowców z Ocean University of China i Shanghai Institute of Materia Medica, a jego bazą są ekstrakty z bazie wodorostów morskich, Zespół odpowiadający za opracowanie nowego leku, a kierowany przez panią profesor Geng Meiyu z Chińskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę na rzadkie wystepowanie Alzheimera u osób, w których diecie znajdują się morskie wodorosty. Okazało się, że specyficzny cukier zawarty w wodorostach morskich tłumi niektóre bakterie obecne w jelitach ludzi, bakterie te zaś powodują zwyrodnienie nerwowe i zapalenie mózgu, prowadzące do choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone na 818 pacjentach wykazały, że specyfik, który pochodzi z brązowych alg, poprawia funkcje poznawcze wśród ludzi z Alzheimerem w zaledwie cztery tygodnie. Lek przeszedł odpowiednie testy w Chinach i został tam wprowadzony na rynek w listopadzie 2019 r. W styczniu zaczną się testy kliniczne specyfiku poza granicami ChRL. Lek przeznaczony jest dla osób z wcześnie rozpoznaną chorobą Alzheimera, u których nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zmian w tkankach mózgu.

Foto: scmp.com / Prof. Geng Meiyu

银行 资本 股票交易所 Banki –  Kapitał – Giełdy

Z dniem 6 stycznia, już po raz ósmy od początku 2018 roku 中国人民银行 Ludowy Bank Chin zmniejsza rezerwy obowiązkowe dla banków komercyjnych. Tym razem o 50 pkt. bazowych. Dla dużych banków rezerwa obowiązkowa wynosić będzie 12.5%, a dla banków mniejszych 10.5%. Chiński bank centralny uwolnił w ten sposób ponad 800 mld RMB (ok. 435.7 mld PLN), które mają wzmocnić akcję kredytową, a w konsekwencji pozytywnie stymulować gospodarkę i utrzymać stabilne tempo jej rozwoju.

证券交易 Giełdy

W pierwszym tygodniu nowego roku 2020 indeksy na giełdach chińskich poszybowały w górę. Rząd zapowiada dalsze stymulowanie i wzmacnianie gospodarki – bank centralny uruchamia kolejny strumień pieniędzy, które zasila gospodarkę. Dobra passa z końca 2019 roku trwa. W piątek kończący 1 tydzień 2020 roku zanotowano niewielkie spadki. Inwestorzy stopniowo wycofują zyski przed Chińskim Nowym Rokiem. A pomimo to tygodniowy poziom indeksów był najwyższy od ponad pół roku. Na giełdzie 上海证券交易所 w Szanghaju główny indeks wzrósł najsilniej od ponad 18 miesięcy. Szczęśliwego Nowego Roku! 

                                                                                                                    Piątek                30.12.2019-

                                                                                                                                              03.01.2020 

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                  -3,083.79  -0.05%        +2.54%      

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                               -3,078.28  -0.41%        +2.21%

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 50 Index EXT(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT  -3.068  -0.42%        +1.93%          

华夏上证50ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghaiu

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                             -8,946.55  -0.27%     +2.62%        

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                  -4,144.96  -0.18%     +2.96%         

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai Shenzhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option     -4.139  -0.24%       +3.04%             

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdach w Shanghaiu i Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                              -4,879.55  -0.04%     +2.65%          

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 small-mid cap                    +5,380.64  +0.27%   +3.09%            

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w małych i średnich firm).   

  

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                     +10,656.41  +0.17%  +3.42% 

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                +1,836.01  +0.18%  +2.36%    

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. (创业板指 GEM Index-Generate Edition Market).

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                 +1,760.85  +0.27%   +3.01%      

 (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                           -6,082.08  -0.05%    +3.55%         

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  +6,829.66  +0.30%  +4.38%      

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Shenzhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数                       +3,293.01  +0.59% +2.72%   

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                     -14,460.45  -0.49%   +2.02%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Shanghaiu i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

                                                                                                                        

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                               -28,451.500  -0.32%  +2.11% 

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                     -3,874.67  -0.25%   +1.05%    

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                         -11,253.551  -0.59%  +1.97%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数          .-4,545.190  -0.74%  +2.27%    

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index – TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.             +12,110.43  +0.08%  +0.16%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB 元 (piątek, 03.01.2020

100英镑GBP = 915.44人民币 RMB                         

100欧元EUR = 778.51 人民币 RMB        

100美元US$ = 696.81人民币 RMB        

100 港HG$ = 89.46人民币 RMB           

100 澳门元MOP$ = 86.77人民币 RMB     

100 新台币NT$ = 23.18 人民币 RMB             

100 波兰兹罗提 PLN = 182.94人民币 RMB  

100人民币 RMB = 54.66波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo

中国足球协会 Chiński Związek Piłki Nożnej porządkuje finanse klubów. Od stycznia br. wszyscy nowi piłkarze zagraniczni będą mogli maksymalnie zarabiać w chińskich klubach 3 mln EUR (ok. 12.77 mln PLN) rocznie. Dochody krajowych piłkarzy też zostają urzędowo ograniczone do kwoty 10 mln RMB (ok. 5.5 mln PLN), przy czym limit ten wchodzi w życie od nowego sezonu piłkarskiego. Zawodnicy w wieku poniżej 21 lat będą mogli otrzymywać od swoich klubów wynagrodzenie nie większe niż 300,000 RMB Yuan (ok. 163.7 tys. PLN). Zawodnicy wybrani do kadry narodowej będą mogli zarabiać o 20% więcej niż pozostali chińscy piłkarze. To pierwsze takie ograniczenie dotyczące piłkarskich wynagrodzeń wprowadzone przez związek od ponad dekady. Przykręcono równocześnie kurek z pieniędzmi klubom piłkarskim. Budżet operacyjny chińskiego klubu futbolowego w 2020 roku nie może przekroczyć kwoty 1.1mld RMB (ok. 600.4 mln PLN), z czego na pensje piłkarzy klub będzie mógł przeznaczyć maksymalnie 60% tego budżetu. W 2021 roku nastąpią kolejne cięcia: maksymalny budżet klubu piłkarskiego w ChRL wynosić ma 900 mln RMB (ok.491 mln PLN zł), przy czym pensje piłkarzy nie będą stanowić więcej niż 55% tej kwoty. Działanie Chińskiego Związku Piłki Nożnej jest oczywiście reakcją na rosnącą dysproporcję pomiędzy budżetami klubów, wynagrodzeniami piłkarzy, a rzeczywistymi efektami ich pracy. Przeciętni europejscy piłkarze zarabiali w Chinach wielokrotnie więcej niż w swoich klubach w Europie. Mniej niż przeciętni piłkarze chińscy mieli ambicję zarabiać nie mniej niż koledzy z zagranicy, przy czym poziom gry na ligowych chińskich boiskach od lat się obniża, owocując żenującymi meczami, zwłaszcza tymi międzynarodowymi. Oczywiście budziło to rosnącą falę niezadowolenia wśród chińskich kibiców piłki nożnej. A wiecie Państwo kto jest najważniejszym kibicem piłkarskim w Chinach? Oczywiście prezydent Xi JinPing. Czy cięcie po budżetach stanie się początkiem nowego rozdziału w chińskim futbolu? No cóż, nie w pieniądzach tutaj leży problem. Znamy to przecież z naszego, polskiego podwórka. Wybitni piłkarze to połączenie talentu, siły charakteru i ogromu pracy. A przede wszystkim bezgranicznej miłości do tego sportu. Tego wszystkiego nie da się zarządzić odgórnie.

Sukcesywnie rosną wpływy ze sprzedaży biletów w chińskich kinach. W 2019 roku do kas kin w Chinach wpłynęło w sumie ponad 64.27 mld RMB (ok. 35.07 mld PLN), o 5.4% więcej niż w roku 2018. Krajowe produkcje zarobiły w tym okresie 41.2 mld RMB (ok. 22.48 mld PLN), co stanowi 64% wpływów. 国家电影局  Państwowa Administracja Filmowa przewiduje się, że w 2020 roku Chiny staną się największym na świecie rynkiem kinowym. Inaczej rzecz ujmując: od powodzenia danej produkcji filmowej w Chinach zależeć będzie sukces filmu w skali globalnej. Nie przez przypadek do Chin trafia coraz więcej filmów amerykańskich, często (współ)finansowanych przez chińskie firmy producenckie. Z końcem 2019 roku w Chinach działało 69,787 kin, w których w ciągu 12 miesięcy sprzedano 1.7 mld biletów.

中国共产党里有什么  Co nowego w KPCh

W relacjach z ostatnich w 2019 roku obrad  中共中央政治局 Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh, które prowadzono oczywiście pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego KPCh 习近平 Xi JinPinga pojawił się nowy tytuł, czy raczej oficjalny przydomek prezydenta Chin. Otóż w medialnych sprawozdaniach z tego wydarzenia nazwano towarzysza Xi 人民领袖 – RenMinLingXiu, czyli Przywódcą Ludu. Poprzednio w ten sposób w Chinach tytułowano Przewodniczącego 毛泽东 Mao ZeDonga. I tylko jego.

军事 中国人民解放军  Armia Ludowo-Wyzwoleńcza Chin

Według wywiadu amerykańskiej marynarki wojennej w 2020 roku chińska flota wojenna będzie liczyć od 313 do 342 okrętów rożnego typu. Tymczasem US Navy połowie 2018 roku dysponowała 285 okrętami. Global Fire Power wylicza, że marynarka chińska posiada obecnie 714 jednostek pływających (w tym takich jak statki zaopatrzenia, holowniki, pływające dźwigi, okręty ratunkowe, etc.), a amerykańska ma ich 415. Tymczasem firma doradcza China Power działająca przy amerykańskim think tanku Center for Strategic and International Studies twierdzi, iż chińska marynarka wojenna ma 300 okrętów, a amerykańska 290. Wszystkie źródła potwierdzają, iż w okresie ostatnich 10 lat Chiny stają się potęgą militarną na morzach i oceanach.

Foto: GlobalFirePower

[Red: Polecam interesujący artykuł „Morski wyścig zbrojeń na Dalekim Wschodzie. Chińczycy prześcigną US Navy?” autorstwa Maksymiliana Dury. Znajdziecie tu Państwo wiele niezwykle istotnych informacji na temat aktualnej kondycji obu marynarek wojennych.]

中国 世界 Chiny @ świat

Ukraiński Urząd Antymonopolowy i Ministerstwo Handlu Ukrainy wyraziły zgodę na przejęcie większościowego pakietu akcji tamtejszego producenta silników lotniczych JSC Motor Sich Public Joint Stock Company (ВАТ «Мотор Січ») przez 北京信威科技集团股份有限公司 BeiJing XinWei Technology Group Company i 北京天骄航空产业投资有限公司 BeiJing TianJiao Aviation Industry Investment Company – Skyrizon. Chińskie firmy wykupiły akcje wartości 100 mln USD (ok. 383.28 mln PLN) oraz zadeklarowały, że w ciągu najbliższych 2 lat zainwestują w ukraińskie zakłady JSC Motor Sich kolejne 250 mln USD (ok. 958.2 mln PLN). Motor Sich to jeden z największych producentów silników lotniczych (samoloty cywilne, wojskowe, helikoptery itd.) i turbin gazowych na świecie z ponad 100 letnią historią. W czasach ZSRR firma ta była głównym dostawcą silników dla lotnictwa wojskowego i cywilnego „lidera światowego socjalizmu”. Od 2014 roku, kiedy to Rosja wprowadziła blokadę na zakupy sprzętu wojskowego z Ukrainy, spółka Motor Sich rozpoczęła współpracę z firmami z Chin. Wynikiem tej współpracy jest m.in. uruchomienie produkcji silników bazujących na ukraińskich technologiach w 重庆 ChongQing (płd. zach. Chiny). Przeciwnikiem przejęcia Motor Sich przez chińskie firmy była amerykańska administracja, ale jej trwające ponad rok działania okazały się bezskuteczne. Spółka po odcięciu od rosyjskich zamówień przeżywała poważne kłopoty finansowe. Oczywistym było, że w tej sytuacji szuka poważnego inwestora. Dla Chin Motor Sich to rozwiązanie wieloletnich problemów i trudności dotyczących konstruowania własnych silników dla budowanych w ChRL samolotów i śmigłowców wojskowych oraz cywilnych. I pewnie w tym obszarze powtórzy się schemat przepracowany przez Chińczyków z Ukrainą przy okazji budowania lotniskowców. W 1998 roku Chiny kupiły od Ukrainy kadłub nieukończonego (za sprawą upadku ZSRR) lotniskowca. Budowały go mozolnie przez wiele lat. Potem Chińczycy nabyli od Ukraińców pełną dokumentację nowocześniejszej konstrukcji (za jedyne 820 tys. USD), którą zrealizowali wyłącznie we własnym zakresie, w znacznie krótszym czasie. Dziś Chiny budują co najmniej 2 kolejne lotniskowce będące zupełnie różnymi od tych pierwszych konstrukcjami, a w 2035 roku chcą mieć ich w sumie 4, może 6, a może nawet 8.

是保证金 Na marginesie

W 2012 roku w 苏州 SuZhou (prowincja 江苏 JiangSu, 90 km na północny-zachód od Szanghaju) wybudowano most przez rzekę 元和塘河  YuanHeTang. Obwołano go repliką słynnego mostu londyńskiego, choć ma cztery wieże (a nie dwie), nie jest zwodzony i jest dwukrotnie większy od tego z Londynu. W ubiegłym roku władze miasta postanowiły przeprowadzić całkowitą renowację mostu, aby nadać mu bardziej chiński charakter. Koszt przedsięwzięcia to 14.35 mln RMB (ok. 7.84 mln PLN). W ramach prac zmieniono wygląd zakończenia wież, usunięto wszelkie ozdobniki, fryzy z fasad.

Foto: chinanews.com / Most przed renowacja

Foto: BaiDu / Po renowacji

Foto: st-christophers.co.uk / Most londyński

Operacja kosmetyczna mostu nie przypadła do gustu mieszkańcom SuZhou. Uważają, że po remoncie most ten wygląda jeszcze gorzej, boleśnie rani poczucie jakiejkolwiek estetyki. Trudno dogodzić gustom. Dlatego też o nich się nie dyskutuje. Ponoć.

香港民意研究所 Instytut Badania Opinii Publicznej w Hong Kongu przeprowadził na zlecenie agencji Reuters badanie dotyczące stosunku mieszkańców tego regionu administracyjnego do trwających już ponad 7 miesięcy protestów. Wyniki nie zaskakują. 59% mieszkańców popiera antyrządowe protesty, 17% chce niepodległości Hong Kongu i oderwania go od Chin. Aż 57% ankietowanych chce by szefowa hongkońskiego rządu 林鄭月娥 Lam Cheng Yuet-ngor (Carrie Lam) podała się niezwłocznie do dymisji. Niemal 30% pytanych sprzeciwia się organizowaniu dalszych protestów, zdecydowana większość akceptuje obowiązującą do 2047 roku regułę „jedno państwo – dwa systemy”, a  20% jest jej przeciw. Tylko 12% ankietowanych obwinia rząd centralny za nadużywanie siły wobec protestujących. Natomiast aż 74% popiera żądanie powołania niezależnej komisji do spraw zbadania wszystkich incydentów dotyczących nadużywania siły przez hongkońską policję. Rzecznik rządu Hong Kongu komentując wyniki ankiety opublikowane przez Reutersa stwierdził, że rząd będzie się nadal wsłuchiwał się uważnie w głos opinii publicznej. Biorąc pod uwagę trwające protesty można zalecić władzom Hong Kongu pilne badanie słuchy, bo nie jest z nim najlepiej.

梁老爷 Liang LaoYe – Z chińskiego życia wzięte…

W Chinach właściwie każdy może się poczuć celebrytą. Zamiast natrętnych paparazzi mamy tu na każdym kroku kamery monitoringu, aparaty wykonujące automatycznie zdjęcia na ulicach, a teraz dochodzą urządzenia filmujące i fotografujące w… sklepach. Przy kasach sklepowych coraz częściej natykam się na urządzenia wielkości przeciętnego tabletu, do obsługi płatności mobilnych, za pomocą systemu rozpoznania twarzy. Nie trzeba tu już skanować kodów QR, wystarczy spojrzeć w oczko kamery, uśmiechnąć się, na ekranie dotykowym urządzenia wystukać swój numer telefonu i… zapłacone. Mnie to stresuje. Muszę się oswoić z kolejna zmianą.

Tempo wprowadzania w życie codzienne nowych technologii może wywołać stres, ale też i podziw.

W ostatnim tygodniu 2019 roku uiściłem coroczną opłatę za użytkowanie Internetu w domu (ok. 150 PLN). Kilka dni później pojawił się u mnie monter, by wymienić router na nowy, kompatybilny z systemem 5G. Komercyjną sieć 5G uruchomiono w Szanghaju (i wielu innych miastach Chin) ledwie 2 miesiące temu. Nie mieszkam w miejscu wyjątkowym, na luksusowym osiedlu, ale w bardzo typowym wysokościowcu jakich tu tysiące, budynku przeciętnym, zamieszkiwanym przez reprezentantów różnych środowisk, zawodów, przyjezdnych z odległych miast i wsi. Nowoczesne technologie wciskają się wszędzie. Nie da się już od nich uciec. Takie to jest zwyczajne chińskie życie.

[Red: Biorąc pod uwagę niezwykle „rzeczową” dyskusję w polskim Internecie na temat zabójczego charakteru sieci 5G, szczególnie morderczego dla reprezentantów narodu polskiego zakładam, że redaktor Liang został już żywcem przez ten router usmażony. No bo przecież inaczej stać się nie mogło. „Vox populi, vox Dei” twierdzi szef wszystkich szefów (nie, nie mam na myśli Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina), który sam woli Internet w wersji drukowanej. Lud prosty mylić się przecież nie może. Zwłaszcza w sezonie wyborczym. Szkoda tylko, że traci na tym państwo, ale to akurat szefa wszystkich szefów mało zajmuje.]

中国谚语  Z chińskich powiedzeń

人心齐,泰山移.

Kiedy ludzie są jak jeden umysł i serce, mogą poruszyć nawet górę Tai.

梁安基 Andrzej Z. Liang  

上海,中国 Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

 

© 01/2020  www.chiny24.com

  

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button