Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (04/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 4/2019 (20.01. – 26.01.2019)

上个星期的事 Wydarzenie tygodnia  

Początek 4 tygodnia 2020 roku był porażający, a zarazem przerażający. Chinami wstrząsnęła wiadomość z 武汉 Wu Han (stolica prowincji湖北省 Hu Bei, środkowe Chiny) o pojawieniu się nowego, groźnego wirusa. Informacje na temat tej plagi ujrzały światło dzienne nagle, tuż przed najważniejszym świętem w chińskim kalendarzu. Co ważne – o istnieniu wirusa wiedziano w Wuhan już przed końcem grudnia ub.r., gdzie stwierdzono zakażenie nim dwóch osób. Ale, podobnie jak w przypadku SARS w 2002 roku, lokalne służby medyczne zwyczajnie zawiodły. I nie chodzi tu o lekarzy, ale system, w którym brak umiejętności egzekwowania istniejących procedur, a co ważniejsze brak umiejętności właściwego komunikowania się ze społeczeństwem spowodował, że choroba, stosunkowo szybko zidentyfikowana, miała wiele czasu, żeby rozprzestrzenić się na ogromnym obszarze Chin. Dziś o kolejnych przypadkach zarażenia wirusem 2019-nCoV informują dziesiątki chińskich miast, wirusa wykryto u osób przybywających z Chin do Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Filipin, Australii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, itd., itd. Liczba zarażonych rośnie z dnia na dzień. Rośnie ilość zgonów. Rośnie też społeczny niepokój, poczucie zagrożenia. 2019-nCoV to nowy wirus, nieznana jest jego właściwa natura, nie wiadomo jeszcze jakie są rezultaty zarażenia nim. Wiadomo, ze może wywoływać u części nosicieli (nie wiadomo na pewno jaka to część) ciężkie zapalenia płuc, to zaś może kończyć się śmiercią chorego. Ale czy to wszystko, czy na tym kończą się „złe moce” wirusa? Obserwacje, badania, analizy wymagają czasu. Tymczasem, kiedy przegapiono pierwsze kilka tygodni od wykrycia wirusa u ludzi, nie pozostaje nic innego jak zastosować metody wypracowane na całym świecie przez epidemiologów. Te zaś mówią wyraźnie, że kiedy nie wiemy z czym dokładnie mamy do czynienia, chorych musimy izolować od zdrowej reszty. Władze podjęły drastyczne, ale racjonalne decyzje o objęciu kwarantanną najpierw całego Wuhan, a potem kolejnych miast. Dziś tej kwarantannie podlega ponad 60 milionów osób. Z miast zamkniętych nie można wyjeżdżać, nie można do nich przyjeżdżać. Zamknięte są dworce, lotniska, nie działa transport publiczny, łącznie z metrem.

Foto: Po co kolejka ta stoi? Po maseczki jednorazowe… /A.Liang

Dzięki intensywnej pracy epidemiologów z Chin i Hong Kongu wiemy, że 2019-nCoV jest koronawirusem, tworem (wirusy nie są organizmami żywymi) zbliżonym do wirusa ptasiej grypy, czyli do SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Jest już siódma odmiana koronawirusa zarejestrowana od czasu epidemii SARS. Wywołuje nietypowe zapalenie płuc. Można się nim zarazić od innego człowieka. Ale ile trwa inkubacja, czy można się zarazić wyłącznie od osoby chorej w wyniku zarażenia, czy też od zupełnie zdrowego nosiciela – nie wiadomo. Władze starają się zapewniać, że wszystko jest pod kontrolą, ale jednocześnie przyznają, że zbyt późno zareagowano na początku, czyli w listopadzie i grudniu zeszłego roku. Cóż, to charakterystyczne, że za wydarzeniami, którymi żyje cały zaniepokojony świat zazwyczaj stoją błędy małych ludzi.

Tak, czy inaczej: Chiński Nowy Rok 2020 będzie z pewnością pamiętany długo. Nie ma poza wirusem innego tematu podczas spotkań rodzinnych. Wszyscy mają nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana jak najszybciej, że wirus nie zagrozi życiu i zdrowiu milionów. 

I jest okazja – mimo wszystko – do prężenia muskułów. Nowy szpital dla chorych w Wuhanie powstanie w 2 tygodnie. Jak nie, jak tak

 

经济 – 商业 – 市场  Gospodarka – Biznes – Rynek

Państwowa Komisji Rozwoju i Reform (centralny organ  planistyczny Chin) w roku 2019 zatwierdziła 157 projektów inwestycyjnych o ogólnej wartości 1.3292 bln RMB (ok. 735 mld PLN). Pośród tych projektów największą liczbę stanowiły projekty dotyczące infrastruktury transportowej i energetycznej. W drugiej kolejności inwestowano w projekty związane z wysokimi technologiami i… ochrona wód. Odnotowano wzrost nakładów inwestycyjnych o 5.4% w stosunku do roku 2018. Pobudzanie gospodarki poprzez inwestycje w infrastrukturę trwa.

Już po raz 23 amerykańska firma doradcza PwC przeprowadziła ankietę wśród prezesów dużych światowych firm, pytając o ich przewidywania dotyczące przyszłości prowadzonych przez nich przedsiębiorstw w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Najwięcej optymizmu wykazali prezesi firm z Chin, z których aż 45% uważa, że ich dochody wzrosną w 2020 roku.  Amerykanie widzą przyszłość w nieco mniej jasnych barwach. Tylko 36% prezesów amerykańskich firm jest przekonana, że osiągną w tym roku wyniki lepsze niż te uzyskane w 2019 roku. Chińczycy są również pełni wiary w dobrą kondycję światowej gospodarki w najbliższym roku. Ponad 87% szefów firm z ChRL zakłada, że globalna gospodarka będzie się dalej rozwijać. W 2018 r. ponad 59% prezesów chińskicj przedsiębiorstw widziało w USA jeden z trzech najważniejszych rynków wzrostu dla ich firm. Obecnie już tylko 11% uważa Stany Zjednoczone za istotny rynek dla ich biznesu. Ankietowani z innych krajów uważają, że największe szanse rozwoju daje obecnie rynek amerykański (30%), a tuż po nim chiński (29%).Bottom of Form

Nie może dziwić zatem fakt, iż w ubiegłym roku inwestycje zagraniczne w Chinach wzrosły o 5.8% tj. do 136.71 mld USD (ok. 522 mld PLN). Jest to najwyższy wzrost od dwóch lat.  商务部  Ministerstwo Handlu poinformowało też o spadku chińskich inwestycji na świecie. W 2109 roku ich wartość spadła o 8.2% do 110.6 mld USD (ok. 422 mld PLN) w porównaniu z rokiem 2018. Poprawiła się za to struktura tych inwestycji na rzecz zrównoważenia sektorów, w tym usług biznesowych, produkcji, dystrybucji i handlu. Zmniejszenie się inwestycji chińskich za granicą nie jest zaskoczeniem. To wynik dwuletniego już zaostrzania przez rząd centralny zasad wypływu kapitału i jego kontroli.

Chiny biorą za walkę z tworzywami sztucznymi zanieczyszczającymi naturalne środowisko.  国家发展和改革委员会  Państwowa Komisji Rozwoju i Reform oraz  生态环境部 Ministerstwo Ekologii i Ochrony Środowiska wydały zarządzenie, które w trzech etapach wprowadza znaczące ograniczenia związane ze stosowaniem plastików. Do końca 2020 roku we wszystkich największych miastach Chin wprowadzony zostanie zakaz używania jednorazowych torebek plastikowych. Do końca roku 2022 zakaz ten będzie obowiązywał we wszystkich miastach ChRL. Jednorazowe torebki foliowe będą mogły być wykorzystywane do pakowania świeżych produktów spożywczych do końca 2025 roku. W tym też roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz importu odpadów plastikowych. W restauracjach i barach wprowadzony zostanie całkowity zakaz używania słomek z tworzyw sztucznych, jak również pojemników, opakowań, sztućców używanych podczas realizowania zamówień „na wynos”. Do roku 2022 zaimplementowany będzie system quot ilościowych dla producentów, co wpłynie na limitowanie sprzedaży i wykorzystywania wszelkich opakowań dla gotowych potraw dostarczanych przez firmy kurierskie. Do 2025 roku Chiny wprowadzą nowy system recyklingu i utylizacji wyrobów z tworzyw sztucznych. Wszystkie produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku zostaną zastąpione wyrobami z materiałów biodegradowalnych. Dla wielu firm w Chinach nowe zarządzenie jest jak nóż w plecy. Oznacza po prostu koniec działalności w branży, bo branża przestanie istnieć. Ale dla przedsiębiorstw i zespołów naukowych, które pracowały nad materiałami biodegradowalnymi wykorzystywanymi w produkcji jednorazowych naczyń, sztućców, drobiazgów dla hoteli, barów, restauracji przyszłość roztacza ogromne możliwości. Setki milionów Chińczyków nie przestaną nagle zamawiać jedzenia na wynos….

Niebawem pojawią się nowe przepisy, tymczasem mieszkańcy Szanghaju mają problem z opanowaniem dotychczasowych regulacji. Kiedyś śmieci się po prostu wyrzucało. A teraz trzeba je jeszcze segregować… Źródło scmp.com

 


银行 – 资本 – 股票交易所  Banki –  Kapitał – Giełdy

马化腾 Ma Hua Teng (Pony), założyciel i prezes korporacji  腾讯公司 Tencent sprzedał kolejny pakiet akcji swojej firmy notowanej na giełdzie w  香港 Xiang Gang/HongKongu. Poprzednio zbył pakiet akcji Tencenta w 2017 roku. Tym razem dzięki sprzedaży papierów zyskał 2 mld HKD (ok. 982 mln PLN). Nie przypuszczam, że zabrakło mu gotówki na obchody Chińskiego Nowego Roku. Podejrzewam, że planuje nowe przedsięwzięcie. Po świętach dowiemy się jakie.

证券交易  Giełdy

Koronowirus zebrał swoje żniwo i na giełdach. Żadne uspokajające informacje przekazywane przez przedstawicieli rządu nie pomogły. Główny indeks w Shanghaiu spadł w czwartek (23.01.) najniżej od 9 miesięcy.

Obserwując chińskie giełdy od lat wiem, że spadki na tych rynkach przed Chińskim Nowym Rokiem to swoista tradycja. Ludzie potrzebują gotówki na święta, wycofują się z akcji. Ale w tym roku przedświąteczny tydzień to był istny dramat. Krótszy, bo 4-dniowy tydzień pracy giełd zakończył się istnym „czarnym czwartkiem”. Jak będzie po Święcie Wiosny? A, to dobre pytanie. Na razie nie wiadomo jeszcze przede wszystkim kiedy giełdy wrócą do pracy. Władze nie podjęły decyzji ostatecznej co do zakończenia przerwy świątecznej. Mówi się o przedłużeniu dni wolnych do 9 lutego. Obyś żył w ciekawych czasach….

                                                                                                                                              Tydzień

                                                                                                                 Czwartek 23.01   20.-23.01.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数                                     -2,976.53  -2.75%  -3.17%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50 – SSE50上证50                                                                   -2,932.49  -2.83%  -3.63%

50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 Index ETF(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT      -2.925  -2.69%  -3.83%        

华夏上证50 ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji 

ShangHai 180 – SSE180上证180                                                              -8,577.70  -2.90%  -3.45%     

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                     -4,003.90  -3.10%  -3.50%    

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w ShangHai oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option         -3.996  -2.99%  -3.09%      

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380                                                               -4,808.04  -3.43%  -3.38%    

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                             -5,377.74  -3.55%  -2.71%  

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option-                 -5.811  -3.73%  -2.45%  

CSI 500 EFT南方中证500ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

  

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指                                      -10,681.90  -3.52%  -2.60%  

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                  -1,927.74  -3.32%  -0.12%    

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

ShenZhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                   -1,756.82  -3.45%  -3.02%  

 (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数                                                            -6,008.85  -3.67%  -3.28%    

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  -7,040.36  -3.31%  -1.26%  

(399005.SZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数                      -3,242.63  -3.94%  -4.89%   

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                    -13,791.36  -2.91%  -4.22%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w ShangHaiu i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

                                                                                                                        

XiangGang/HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.         -27,909.119  -1.52%  -3.37%    

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                   -3,809.89  -2.01%  -3.65%    

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数)                      .-10,952.220  -1.99%  -3.32%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数       .-4,414.810  -2.69%  -4.09%  

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w XiangGang/HongKongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.          +12,118.71  +0.24%  +0.04%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB  (czwartek, 23.01.2020

100英镑GBP = 905.05人民币 RMB                             

100欧元EUR = 764.00 人民币 RMB          

100美元US$ = 688.76人民币 RMB           

100 港HG$ = 88.59人民币 RMB              

100 澳门元MOP$ = 86.39人民币 RMB        

100 新台币NT$ = 23.09 人民币 RMB                

100 波兰兹罗提 PLN zł = 180.02人民币 RMB  

100人民币 RMB = 55.50波兰兹罗提 PLN       

社会 Społeczeństwo

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki potwierdziło: liczba mieszkańców Chin pod koniec 2019 roku przekroczyła 1.4 mld. W ciągu minionego roku liczba ta wzrosła o 4.67 mln, nie uwzględniając danych z 香港 Xiang Gang/Hong Kongu, 澳门  Ao  Men/Makao,  台湾 Tai Wanu, jak również urodzin w rodzinach z ChRL przebywających poza granicami kraju.

Foto: dailymail.co.uk

Inne informacje podane przez Państwowe Biuro Statystyki nie są już tak dobre. W 2019 roku odnotowano najniższy od 70 lat współczynnik urodzeń. Od trzech lat sukcesywnie spada ich liczba. W ub.r. urodziło się 14.65 mln niemowląt, gdy rok wcześniej 15.23 mln, a w 2017 roku 17.23 mln. Wyraźny trend spadkowy występuje pomimo decyzji rządu o zakończeniu programu „jedna rodzina – jedno dziecko”, mimo możliwości posiadania dwójki, a nawet trójki dzieci. Dlaczego te działania administracyjne nie przynoszą efektu? Młode pary wskazują przede wszystkim na wysokie i wciąż rosnące koszty wychowania i kształcenia dziecka. To dla młodych doskonały w skuteczności środek antykoncepcyjny. Ale to nie jedyny powód malejącej liczby urodzin. W strukturze ludności Chin od co najmniej dekady obserwowana jest rosnąca różnica pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn (715.27 mln do 684.78 mln), przy czym różnice te dotyczą zwłaszcza przedziału wiekowego od 15 do 35 lat. Ósmy rok z rzędu spada liczba osób w wieku produkcyjnym (16-59 lat). Szybko postępuje proces starzenia się społeczeństwa. W 2018 roku w Chinach było 249.29 mln osób w wieku 60+ (17.9% ludności), zaś w wieku 65+ 165.58 mln (11.9% populacji). W roku 2019 osoby 60+ stanowiły już 18.1% ludności, a 65+ 12.6% (odpowiednio 253.88 mln oraz 176.03 mln). Według opinii demografów przy utrzymaniu obecnych trendów populacja Chińczyków zacznie się kurczyć już w 2030 roku.

Według danych opublikowanych przez Biuro Statystyki 60.6% ludności kraju żyje już w miastach (848.43 mln, o 17.6 mln więcej niż w 2018 roku). W chińskich wsiach wciąż mieszka 551.6 mln osób, o 12.39 mln mniej niż mieszkało w 2018 roku. Urbanizacja postępuje najszybciej w środkowej i zachodniej części kraju. Jej tempo na wschodnim wybrzeżu jest znacznie mniejsze. To oczywiste. Te miasta już są ogromne, niechętnie przyjmują migrantów, a i dla nich bogate i drogie miasta nie stanowią przyjaznego środowiska na początku drogi do stania się „miastowymi”.

Średni dochód rozporządzalny w 2019 roku wyniósł na mieszkańca Chin 30,733 RMB (ok. 17,014 PLN), co oznacza wzrost o 5.8% w stosunku do roku poprzedniego. W Polsce w roku 2018 według danych GUS średni dochód rozporządzalny wynosił 20,316 PLN. Rośnie różnica dochodów pomiędzy mieszkańcami wsi i miast. Przeciętny dochód rozporządzalny w chińskich miastach wynosił w zeszłym roku 42,359 RMB (ok.23,450 PLN), zaś na wsi 16,021 RMB (ok.8,870 PLN), przy czym na wsi rósł w tempie  6.2% r/r, a w miastach 5%. Taka różnica w dochodach jest jedną z przyczyn nieustającej migracji ludzi ze wsi do miast.

中国 世界 Chiny @ świat

Prezydent  习近平 Xi JinPing złożył w dniach 17 i 18 stycznia wizytę państwową w Myanmie. Rzecz umknęła powszechnej uwadze, a niesłusznie. Przewodniczący Xi był pierwszym chińskim przywódcą, który odwiedził niegdysiejszą Birmę po 19 letniej przerwie. 

 

Ceremonia powitania prezydenta Xi JinPinga przez prezydenta U Win Myinta / Źródło: CGTN

Wizyta stała się oczywiście okazją do wzmocnienia relacji gospodarczych pomiędzy oboma państwami. W ramach inicjatywy „一带一路”  „Pasa i Szlaku” podpisano 33 umowy, dotyczące realizacji projektów infrastrukturalnych, energetycznych, rozbudowy największego miasta Myanmy, czyli Yangon (dawniej Rangun, do 2006 roku stolica państwa), kolejnictwa, rolnictwa. Wartość inwestycji nie została podana do wiadomości publicznej. Wśród projektów najczęściej wymieniane są trzy:

– budowa (wcześniej wstrzymana, prace ruszą znów niebawem) tamy i elektrowni wodnej Myitsone według nowej, zmienionej przez obie strony koncepcji;

– budowa Korytarza Ekonomicznego Chiny Myanma (1,700 km, od granicy Chin w prowincji 云南 Yunnan po port Kyaukphyu nad zatoką Bengalską) – tu będzie realizowana większość projektów, których dotycza podpisane umowy;

–  budowa portu głębokowodnego Kyaukphyu wraz ze specjalną strefą ekonomiczną.

Nie ma wątpliwości, że Chiny zainwestują w Myanmie dziesiątki miliardów dolarów. Ale to nie wielkość nakładów zwróciła moją uwagę, a zbieżność projektu myanmieńskiego z pakistańskim. Realizowana jest tu wyraźnie analogiczna strategia. I zdaje się dotyczyć wszystkich państw Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza tych sąsiadujących z Chinami. Państwo Środka zarówno w Pakistanie, jak i w Myanmie, a wcześniej w Laosie, czy Kambodży proponuje utworzenie Korytarza Ekonomicznego, którego kręgosłupem jest szlak kolejowy oraz autostrada. Wzdłuż tego kręgosłupa powstają elektrownie i strefy ekonomiczne. Korytarz w Kambodży ma stać się częścią połączenia Chin z Tajlandią. Rozpoczęto też prace nad połączenia go z Korytarzem Ekonomicznym Chiny – Laos. Będąc niedawno w kambodżańskim mieście nadmorskim Sihanoukville mogłem obserwować jak wre praca przy budowie portu głębokowodnego, lotniska, specjalnej strefy ekonomicznej oraz autostrady wiodącej do granicy z Laosem. Równocześnie w Malezji trwa realizacja projektu korytarza wzdłuż wschodniego wybrzeża tego państwa. Jeszcze tylko Wietnam zdaje się opierać koncepcji „korytarza”, ale to chyba raczej kwestia czasu… W dalszych planach jest budowa korytarza łączącego Chiny z Indiami poprzez Bangladesz i właśnie Myanmę. A warto pamiętać o projektach infrastrukturalnych realizowanych na Filipinach i w Indonezji. Wszędzie powstają specjalne strefy ekonomiczne, wszędzie tam chińskie firmy realizują chińskie projekty. Podobne działania mają też miejsce w Afryce. Globalizacja 2.0. Strategia rozwoju powiązań z bezpośrednimi sąsiadami, umacnianie relacji, a potem kolejne kroki ku dalszym geograficznie celom. Wszystko zaś w oparciu o ekonomię, o wsparcie gospodarcze, realizacje konkretnych projektów przynoszących zacofanym, biednym krajom wymierne korzyści. To jedna z przyczyn, dla których takiej chińskiej ofensywy w Europie nie można spodziewać się w najbliższym czasie. Tu w Azji i tam w Afryce, nawet biorąc pod uwagę chińskie tempo, pracy jest na dziesiątki lat. Można więc spać spokojnie.

Mapa: Kompas Travel

Chińskie firmy stają się coraz bardziej interesujące dla zagranicznych inwestorów. Volkswagen zamierza wykupić 20% akcji 国轩高科股份有限公司Guo Xuan High-Tech Co Ltd., spółki zajmującej się produkcją do samochodów elektrycznych. Wartość pakietu to 560 mln USD (ok. 2.14 mld PLN). Guo Xuan dostarcza Volkswagenowi baterie do aut elektrycznych produkowanych w  安徽江淮汽车集团股份有限公司 An Hui Jiang Huai Automobile Group Corp., Ltd. (JAC Motor) w  合肥  He Fei (stolica prowincji  安徽 An Hui, wsch. Chiny). Tam też swoją siedzibę ma Guo Xuan. Jednocześnie Volkswagen nie wyklucza budowy własnej fabryki baterii do aut elektrycznych we współpracy z liderem w tej branży, czyli  宁德时代新能源科技股份有限公司(宁德时代 CATL)Contemporary Amperex Technology Co.,Ltd. Niemiecki koncern realizuje agresywną strategię zdobycia chińskiego rynku samochodów elektrycznych. Do 2025 roku zamierza sprzedawać tutaj 1.5 mln tych aut rocznie (w tym z napędem hybrydowym).

Obywatele Armenii uzyskali prawo bezwizowego wjazdu do Chin. Posiadacze armeńskiego paszportu mogą przekroczyć granicę ChRL bez wizy i przebywać w Chinach do 90 dni, raz na pół roku. Zastanawiam się, dlaczego polskie służby dyplomatyczne nie starają się o taki ruch bezwizowy dla Polaków. Przywilej taki posiadają obywatele takich państw jak Bahama, Fiji, czy San Martino, Białoruś, ale również Singapur, Japonia, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie rozumiem meandrów polskiej polityki zagranicznej (i krajowej też).

Amerykański tygodnik „US News and World Report” w swoim najnowszym, publikowanym co roku raporcie „2020 Best Countries Rankings” w kategorii „Mocy Państw” (Power Subranking), umieścił Chiny na 3 miejscu. Przygotowując zestawienie tygodnik bierze pod uwagę takie parametry jak wpływy ekonomiczne, polityczne, sojusze międzynarodowe i siła militarna badanych państw. W zestawieniu „Najlepsze Państwo” Chiny zajęły 15 miejsce (na 25). Tutaj z kolei brano pod uwagę takie kryteria jak atrakcyjność turystyczna kraju, rozwój społeczeństwa, wpływy kulturowe na świat, przedsiębiorczość, dziedzictwo kulturowe, swoboda poruszania się obywateli, otwartość na biznes, siła kraju, jakość życia. W tej kategorii numerem jeden od lat jest Szwajcaria.

Foto: US News and World Report

是保证金 Na marginesie – Zrozumieć Chiny      

Na niedawnej konferencji pokojowej dotyczącej sytuacji w Libii, która odbywała się w Berlinie, strony chińskiej nie reprezentował minister spraw zagranicznych, ani żaden z przedstawicieli chińskiego MSZ. Szefem delegacji chińskiej był tu 杨洁篪 Yang Jie Chi,  中央政治局委员 członek Biura Politycznego KC KPCh, 中央外事工作领导小组办公室主任  Dyrektor Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego KPCh, 中央维护海洋权益工作领导小组办公室主任 Dyrektor Biura Grupy Praw i Interesów Morskich Komitetu Centralnego KPCh. Gdyby kogoś taka sytuacja dziwiła, wyjaśniam: każdy chiński minister ma swojego odpowiednika z „gabinetu cieni” tworzonego przez członków Komitetu Centralnego KPCh. Yang Jie Chi, jak i inni członkowie tego nieformalnego ciała często podejmują obowiązki ministrów, których są „cieniami”. W takich razach są pełnoprawnymi (i uprawnionymi odpowiednio) wysłannikami Xi JinPinga. W ten sposób Chińczycy zdają się wysyłać sygnał, ze nie tylko prezydent ChRL reprezentuje partię w relacjach krajowych i zagranicznych. Co więcej: rządzący rząd i rządząca partia idą ramię w ramię. Równowaga. YinYang.

梁老爷 Liang Lao Ye – 我的三分 Moje  trzy feny

Z chińskiego życia wzięte… 

Kiedy na stronie chiny24.com ukaże się przegląd 4 tygodnia 2020 roku, w Chinach świętowany będzie Chiński Nowy Rok. Zanim nastanie właściwy czas świąt, już jakieś 2 tygodnie przed wigilią Święta Wiosny zaczną pustoszeć wielkie place budowy. Potem zacznie zmniejszać się liczba przechodniów i aut na ulicach. Z roku na rok ten proces zaczyna się coraz wcześniej. Zgodnie z oficjalnym zarządzeniem władz Chiński Nowy Rok winien być świętowany w roku 2020 od 24 do 30 stycznia. Ale to nakaz, którego chyba już nikt nie zamierza przestrzegać. Ten oficjalnie wyznaczony czas wolny od pracy przegrywa z tradycyjnym, liczącym pełne 15 dni (nie wliczając wigilii). A do tego dochodzi przecież czas potrzebny na to, by na wigilie dojechać, zdążyć. Coraz więcej osób decyduje się wyjechać do rodziny tydzień, a nawet dwa przed początkiem Chińskiego Nowego Roku, bo bilety tańsze, bo tłok mniejszy. I tak pomału norma się staje, że czas wolny od pracy zaczyna się na dwa tygodnie przed Nowym Rokiem Księżycowym i dwa tygodnie po nim. W sumie okrąglutki miesiąc. Media tutejsze w ogóle nie dotykają tematu. Jak zaczarowane skupiają się na magii świąt, nie wspominają nawet słowem, że świętowanie powinno trwać tydzień, że miesięczna przerwa w funkcjonowaniu firm, instytucji, codzienności nie jest normalne. Wolą snuć opowieści o tym jak strudzeni i zmęczeni robotnicy wraz ze swoimi rodzinami wracają na święta do odległych domów, gdzieś tam w najodleglejszych zakamarkach Państwa Środka. Hmmm… Pamięć ludzka, a zwłaszcza ta medialna jest zawodna. W latach 90. XX wieku pracując w Chinach byliśmy nieustannie zmęczeni. Każdego dnia 14-16 godzin w pracy. Łącznie z sobotami, często i niedzielami. Jedynym świętem w roku był właśnie Chiński Nowy Rok.

Górnik w jednej z kopalń na północy Chin, rok 2002, źródło: The Telegraph

Ale robotnicy wyjeżdżali do domów na kilka dni przed świętami, czasem, kiedy była taka konieczność lecieli samolotami (często pierwszy raz w życiu, bilety kupowała fabryka) na dzień, na dwa przed wigilią, bo trzeba było skończyć pilne zamówienia. A potem, po tygodniu spędzonym w rodzinnej miejscowości, wracali pociągami, długodystansowymi autobusami, czasem również samolotami. By znów pracować trzysta-pięćdziesiąt-kilka dni. Władze wprowadziły w tamtym czasie przepisy dotyczące minimalnej ilości dni wolnych dla pracowników w zależności od stażu pracy: 5 dni – staż od roku do 10 lat, 10 dni – staż od 10 do 20 lat; 15 dni – staż powyżej 20 lat.  Ale kto tego dziś przestrzega? Przepis stracił jakiekolwiek znaczenie. Czemu się czepiam, co więcej w czasie świąt? Otóż uważam, że tego rodzaju relatywizacja stosunku władz do własnych przepisów niesie za sobą poważniejsze skutki, niż problemy firm z realizacja planów produkcyjnych, sprzedażowych, etc. Skoro jedno zarządzenie można ignorować, można tez lekce sobie ważyć i inne. Te dotyczące ruchu drogowego, albo zakazu palenia w miejscach publicznych. Drobiazgi. Drobiazgi składające się na ogromną całość. Ale w końcu mamy tutaj rząd ludowy, przedstawicieli ludowych, policję ludową, sądy ludowe, a nawet ludową prokuraturę. Zatem i prawo ludowe mamy. Prawo, które ma służyć ludowi. Lud chce wolnego, to ma. Jasne? Jasne.

Wszystkiego dobrego z okazji Chińskiego Nowego Roku, dużo zdrowia, wytrwałości, cierpliwości, zrozumienia i elastyczności. Przydadzą się w Roku Szczura, jak i w kolejnych latach.

中国谚语  Z chińskich powiedzeń   

{五常= ++++}

 若要 人不 知,除非己莫为.

Jeśli nie chcesz, aby ludzie się o czymś dowiedzieli, lepiej tego nie rób.

梁安基Andrzej Z. Liang  

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

 

© 04/2020  www.chiny24.com. 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button