Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (09/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 17.02. – 23.02.2020

COVID-19

Sytuacja na froncie walki z wirusem zdecydowanie się stabilizuje. Liczba nowych zachorowań spada, miasta objęte blokadą otwierają swoje „bramy” dla transportu publicznego, uruchamiane są kolejne atrakcje turystyczne. Zdanie: „stopniowo zwyciężamy epidemię i powracamy do normalnego życia” – stało się hasłem tygodnia. W mediach dominowały pozytywne informacje dotyczące sukcesów na polu walki z wirusem. 求是 Qiu Shi (dwumiesięcznik  中共中央党校  Centralnej Szkoły Partyjnej i  中国共产党中央委员会 Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin; ponad 2 mln. nakładu) opublikował w poniedziałek 17 lutego osobistą wypowiedź („ja”, nie „my”) jaką wygłosił Przewodniczący 习近平 Xi Jin Ping w czasie posiedzenia Biura Politycznego KC na temat walki z koronawirusem. Wypowiedź tą zacytowały wszystkie chińskie media, jej osobisty ton sprawił, że spotkała się z przychylnym przyjęciem chińskich czytelników.

Co ciekawe media zagraniczne skupiły się na datach, które pojawiły się w przemówieniu Xi, a z których wynikać miało, iż wiedział on o pojawieniu się wirusa w WuHan na dwa tygodnie przed tym, nim ogłoszono to publicznie, a co z kolei miało oznaczać, ze zarówno Xi, jak i inni najważniejsi ludzie w państwie ukrywali rzecz przed opinia publiczną. Tu, w Chinach, w większości nie zwrócono uwagi na ten aspekt przemówienia. Oczywistym jest, że głowa każdego państwa (no prawie każdego…) jest szybciej informowana o istotnych wydarzeniach, niż opinia publiczna. Tak przynajmniej działać powinno sprawne państwo. Oczywistym jest też, że owa głowa państwa nie angażuje się osobiście w rozwiązywanie każdego z problemów, o których jest informowana. Tak to po prostu nie działa. Ale nie zmienia to faktu, że ta sama wypowiedź została odczytana skrajnie różnie. Na zewnątrz ma być dowodem na ukrywanie przez władze pojawienia się zagrożenia, co przyczyniło się do rozlania się epidemii na całe Chiny, na cały świat. W samych Chinach, gdzie słyszymy do znudzenia, że władze centralne zareagowały zbyt późno na opieszałe i mało kompetentne działania władz prowincjonalnych, istotny i znaczący stał się osobisty charakter wypowiedzi lidera. Reakcja zagranicznych mediów na nią została z kolei tu w Chinach odczytana w mediach społecznościowych jako kolejny przykład uprzedzenia do Chin i Chińczyków, szukania sensacji tam, gdzie jej nie ma.

Spada liczba nowych zachorowań, szczególnie poza 武汉 WuHan i prowincją 湖北  HuBei (środkowe Chiny). W jednym z dwóch modułowych szpitali wybudowanych w rekordowym tempie 10 dni zajętych jest połowa z 1600 łóżek. Ale w drugim, tym z tysiącem łóżek, obłożenie jest pełne. W halach sportowych i na przestrzeniach wystawowych, które zaadaptowano na cele medyczne zajętych jest niewiele łóżek. Do WuHan i prowincji HuBei wysłano dodatkowo blisko 26,000 lekarzy i pielęgniarek. Widoczny jest duży udział wojskowych służb medycznych. Chińska armia wysłała do WuHan 6,000 osób spośród swojego personelu medycznego oraz między innymi 24 samoloty transportowe z niezbędnym sprzętem.

Władze centralne uruchamiają działania mające na celu stopniowy powrót do normalności. To nie jest proste zadanie. Ocenia się, że spośród ponad 300 milionów robotników migrujących (mieszkańców miast i wsi głębokiego interioru pracujących głównie w wielkich miastach na wschodzie państwa) do tej pory do pracy wróciło nie więcej niż 30%. Uruchomiono specjalne, bezpłatne połączenia kolejowe i autobusowe pomiędzy prowincjami centralnymi i zachodnimi, a największymi ośrodkami przemysłowymi, aby zachęcić ludzi do szybkiego powrotu do pracy. Niektóre firmy organizują nawet bezpłatne loty czarterowe dla swoich pracowników. Pracodawcy mogą stosować wyłącznie zachęty, ponieważ podczas panowania epidemii nie mogą stosować jakichkolwiek form przymusu, aby skłonić pracowników do powrotu na stanowiska w biurach i fabrykach. Pracę rozpoczęły kasyna w największym na świecie centrum hazardu, czyli w 澳门  Ao Men/Makao. Zarówno krupierzy, jak i grający obowiązkowo noszą ochronne maski. Obowiązek noszenia masek dotyczy wszystkich miejsc publicznych, ale również miejsc pracy, w tym na przykład biur na terenie całych Chin. Według 国家发展和改革委员会  Państwowej Komisji Rozwoju i Reform 50% przedsiębiorstw zarejestrowanych w 上海 Szanghaju, w prowincji 广东  Guan Dong i  prowincji 江苏 Jiang Su wznowiło już produkcję.

COVID-19 wciąż jest niebezpieczny, epidemia wciąż zbiera swoje żniwo. Najnowsze dane są światłem tunelu, ale nie zwalniają z dalszych działań prewencyjnych. Najważniejszą kwestią jest ograniczenie możliwości przenoszenia koronawirusa między ludźmi.  W 上海 Szanghaju zaostrzono w związku z tym przepisy dla mieszkańców osiedli. Wprowadzono tu stałe przepustki indywidualne dla każdego zarejestrowanego mieszkańca każdego z szanghajskich osiedli.

Przepustki te upoważniają do opuszczenia danego osiedla, ale przede wszystkim umożliwiają wejście na jego teren. Zakazane są wizyty jakichkolwiek osób nie zarejestrowanych na liście mieszkańców osiedla. Według profesora  钟南山 Zhong NanShan, szefa krajowego centrum badania zakażeń dróg oddechowych, ograniczanie kontaktów fizycznych między ludźmi, jak również izolacja (kwarantanna) zarażonych jest jedynym gwarantem pokonania wirusa, wygaszenia epidemii. Wprowadzenie skutecznej szczepionki jest kwestia bardzo odległą. A to dlatego, że COVID-19 mutuje, zmienia swoje cechy. Po wygaśnięciu obecnej epidemii wirus pozostanie wśród nas. Tak jak SARS.

We wszystkich chińskich mediach obecni są ci, którym przyszło toczyć bezpośrednią walkę z chorobą, czyli lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy. Wśród nich – o czym wie cały świat – są ofiary koronawirusa. Do 14 lutego włącznie, spośród personelu medycznego stawiającego czoła epidemii 1,700 osób zostało zarażonych, a 6 zmarło. Oprócz rekompensat finansowych (na temat ich wielkości krążą bardzo różne informacje, wspominano bowiem o kwocie 5,000 juanów (ok. 2,400 PLN), która byłaby w tych okolicznościach wizerunkową akcja dywersyjną), rodziny ofiar uzyskują różnego rodzaju wsparcie. Mieszane uczucia wzbudziła we mnie informacja, iż członkowie rodzin członków personelu medycznego, którzy zachorowali, lub zmarli w wyniku zarażenia COVID-19 uzyskają bezpłatny wstęp do wszystkich atrakcyjni turystycznych w kraju przez okres 12 miesięcy. Naprawdę? Tego potrzebują ludzie po tej heroicznej walce ze śmiertelnym zagrożeniem?

Epidemia staje się impulsem do wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. W WuHan w niektórych szpitalach zaczęto wykorzystywać specjalne roboty do roznoszenia posiłków, dokumentów, róznych środków medycznych, takich jak na przykład opatrunki. 

经济 商业 市场  Gospodarka – Biznes – Rynek

Nie ma wątpliwości, że w I kwartale br. zaobserwujemy wyraźny spadek chińskiego PKB. Na konkretne dane poczekać będziemy musieli poczekać. Tymczasem zarówno banki inwestycyjne,, jak i instytucje finansowe przymierzają się do oceny sytuacji. Opinie są niezwykle rozbieżne. I tak na przykład Standard Chartered Bank przewiduje, że w I kwartale wzrost gospodarczy Chin osiągnie  2.8%, tymczasem Berenberg Bank zakłada, że będzie to 6%. Większość analityków uważa, że Chiny zamkną I kwartał wzrostem na poziomie 4-4.5%. Różne są też oceny wpływu epidemii na gospodarkę chińską w ujęciu rocznym. Pantheon Macroeconomics przewiduje, że wzrost PKB ChRL nie przekroczy 3.4%, za to United Overseas Bank i Bloomberg Economics dowodzą, iż w kolejnych kwartałach Chiny przyspieszą znacznie, by na koniec 2020 roku uzyskać wzrost gospodarczy na poziomie do 5.7%. Jak widać trudno o jednoznaczną ocenę sytuacji, kiedy zmagania z epidemią wciąż trwają. Bazując na mojej skromnej wiedzy „obstawiam” wzrost PKB w I kwartale na poziomie 5.5 – 5.8%, a w całym roku 6%. Przyznaję: rozpiera mnie optymizm. Mam duże zaufanie do działań rządu, instytucji finansowych, jak i siły gospodarki Chin. Nie biorą się one z wiary, tylko bliskich obserwacji czynionych przez ostatnie 30 lat. Z haczykiem.

W okresie od listopada 2019 do stycznia 2020 香港 Xiang Gang/Hong Kong odnotował największe od trzech lat bezrobocie. Stopa bezrobocia wyniosła w tym okresie 3.4%. To nie efekt uboczny epidemii, ale bezpośredni wpływ protestów antyrządowych. Rosnące bezrobocie w Hong Kongu jest wynikiem kurczenia się takich sektorów lokalnej gospodarki jak sprzedaż detaliczna, turystyka, hotelarstwo. Tu stopa bezrobocia osiągnęła poziom 5.2%, najwyższy od 6 lat. Perspektywy dla Hong Kongu na rok 2020 nie malują się w jasnych barwach. Dziś region boryka się – jak i reszta Chin z wirusem COVID-19, odnotowawszy dopiero co najniższy roczny wzrost PKB w okresie 10 lat.

Epidemia dotknęła tak odporny na wszelkie turbulencje sektor nieruchomości. Dziś nikt nie myśli o kupowaniu mieszkań. Dlatego też 中国恒大地产集团有限公司 China Evergrande Real Estate Group Co., Ltd., jeden z największych chińskich deweloperów, uruchamia intensywna promocję. Do końca lutego br. mieszkania budowane przez firmę w 613 lokalizacjach sprzedawane są z 25% rabatem. W marcu zniżka wynosić będzie 22%. Dodatkowe 2% bonifikaty uzyska każdy kupujący, który do końca br. wpłaci na konto dewelopera całość kwoty za zakupione mieszkanie. Z uwagi na trwająca epidemię uruchomiono dedykowany system sprzedaży online.

Wszystko wskazuje na to, iż aktywa 海航集团 Grupy HNA zostaną przejęte przez państwo. HNA do niedawna znana była jako jeden z najagresywniejszych inwestorów na rynkach międzynarodowych. W portfelu grupy znalazły się udziały w Deutsche Bank, jak i w sieci Hoteli Hilton. Firma warta u szczytu powodzenia 351 mld RMB (ok. 198 mld PLN), stoi dziś na granicy bankructwa. Obecna sytuacja firmy to efekt rozlicznych błędów jej kierownictwa. Organy nadzoru gospodarczego i finansowego od dwóch lat monitorują implementację programu naprawczego grupy założonej w 2000 roku. Podstawą planu jest wyprzedaż aktywów krajowych i zagranicznych celem skoncentrowania się na „core business” organizacji, czyli liniach lotniczych i turystyce. Twórcy planu naprawczego twierdzą, że problemy finansowe HNA mają swoje źródło w rozproszeniu uwagi zarządu i zaangażowaniu się przedsiębiorstwa w tak różne działalności jak nieruchomości, usługi finansowe, logistyka i inne, ze szkodą dla efektywności w obszarze usług lotniczych i turystycznych. Rząd prowincji Hai Nan uzyskał zezwolenie od władz centralnych na przejęcie grupy, która nie jest w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań finansowych. W ramach działań naprawczych flagowa linia lotnicza 海南航空公司 Hai Nan Airlines zostanie podzielona między trzy największe chińskie linie, czyli 中国东方航空公司  China Eastern Airlines Co., 中国南方航空公司  China Southern Airlines Co. i 中国航空公司  Air China Co. Odsprzedane zostaną udziały HNA w 11 mniejszych liniach lotniczych. W Grupie HNA pozostaną tylko te spółki, które są w stanie wywiązywać się ze swoich bieżących zobowiązań (w tym spłat zadłużeń). Grupa HNA jest przykładem firmy zbyt wielkiej by upaść. Takim gigantom rząd zawsze pomoże. Warto o tym pamiętać.

Chińskie wydanie amerykańskiego dwutygodnika „FORBES” opublikowało listę kobiet-menadżerów funduszy typu Venture Capital (VC – inwestycje podwyższonego ryzyka). W rankinguBottom of Form pierwsze miejsce – ponownie – zajęła pani 徐新 Xu Xin, CEO i założycielka 今日资本 Today Capital (2005). Jej fundusz koncentruje się na inwestycjach w branży sprzedaży detalicznej i Internecie, uzyskują najlepsze stopy zwrotu wśród chińskich VC zarządzanych przez kobiety. Na pozycji drugiej uplasowała się pani 龙宇  Long Yu, która szefuje założonemu przez siebie  贝塔斯曼亚洲投资基金  Bertelsmann Asia Investment Fund. Specjalnością jej funduszu są inwestycje w medycynę, farmaceutyki, technologie finasowe, media społecznościowe. Trzecia miejsce: pani 李宏玮  Li Hong Wei zarządzająca Ji Yuan Capital 纪源资本, który skupia się na inwestycje w firmy i projekty z branży tradycyjnej medycyny chińskiej. Numer cztery to pani 梁颕宇  Liang Yu Yu kierująca 启明创投  Qi Ming Venutre Capital, który inwestuje w projekty medyczne i pro-zdrowotne. I te właśnie kierunki inwestycji dominują na liście „Forbes’a”. Średnia wieku wszystkich pań objętych rankingiem to 50 lat. Młodsze panie znacznie mniej są zainteresowane karierą w biznesie. Cenią sobie wyżej życie rodzinne ponad walkę z konkurencją, zdobywanie nowych rynków, zarządzanie ludźmi, projektami, organizacjami. To jedna z przyczyn, iż na ogólnochińskiej liście funduszy VC przygotowanej przez „Forbes’a” dominują panowie. A szkoda ☺      

Foto: Forbes China; pierwsza czwórka, ach. ale za to jaka…

技术 Technologie

Wirus nie może stanąć na przeszkodzie długofalowych strategii firm. 雷军 Lei Jun, prezes firmy小米 Xiao Mi osobiście zaprezentował nowe modele smartfonów swojej firmy, czyli 小米  Xiao Mi 10 i  小米  Xiao Mi 10 Pro. Przepisy obowiązujące w czasie trwania epidemii wykluczają organizowanie imprez masowych (w tym konferencji, seminariów, etc.), dlatego też premiera obu urządzeń miała miejsce w sieci, w formie „live streaming”. Oba zaprezentowane modele odbiegają od standardu, z którego dotychczas znane było Xiao Mi. To smartfony z tzw. górnej polki. Oba zostały wyposażone w ekrany AMOLED o przekątnej 6.67 cala, rozdzielczości Full HD+ i częstotliwości odświeżania obrazu 90 Hz. Krawędzie boczne ekranów zostały zaokrąglone, wyświetlacze imponują pełnym pokryciem palety barw, wysokim kontrastem obrazu i jego jasnością. Funkcja paneli dotykowych jest odświeżana z częstotliwością do 180 Hz, u dołu posiadają one czytniki linii papilarnych. W obu modelach zastosowano najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 865. W smartfonach zamontowano szybkie pamięci i modemy 5G. Obie wersje Xiao Mi 10 mają 108-megapikselowe aparaty fotograficzne ze stabilizacją optyczną.

Mi 10 wyposażono w baterię 4780 mAh z funkcją szybkiego ładowania 30 W (również bezprzewodowo!) i ładowaniem zwrotnym 10 W. Mi 10 Pro „uzbrojono” w baterię 4500 mAh, ładowanie przewodowe 50 W, bezprzewodowe 30 W i zwrotne 10 W. Modele różnią się też ceną. Xiao Mi 10 w najtańszej wersji (pamięć RAM 8 +128 GB) kosztuje 3,999 RMB (ok. 2256 PLN), a z RAM 12 + 256 GB 4,699 RMB (ok. 2,652 PLN). Za Xiao Mi 10 Pro z 8 RAM + 256 GB trzeba zapłacić 4,999 RMB (ok. 2,821 PLN), za topową wersję 12 RAM plus 512 GB 5,999 RMB (ok. 3,385 PLN). Urządzenia są już odstępne na chińskim rynku. Ich europejska premiera została przesunięta w czasie ze względu na COVID-19 i wszelkie problemy (produkcja, logistyka, etc.), które był raczyć wygenerować.

Zdjęcia: Sina Weibo; Xiao Mi

Xiao Mi dostrzega w okresowych problemach kolejne szanse biznesowe. Koncern uruchomił w USA proces ochrony patentowej i ochrony znaku towarowego dla „smart maski” swojego pomysłu, współpracującej z aplikacją telefoniczną. Maska ze standardowym filtrem powietrza wzbogacona została o procesor, specjalny czujnik i moduł pamięci zasilane wbudowaną baterią. Smart maska umożliwia rejestrowanie danych takie jak całkowity czas noszenia, ilość filtrowanych zanieczyszczeń, liczba wykonanych i czas oddychania (pomiędzy oddechami, jak i w całym czasie korzystania z maski).

Źródło: youtube

Dzięki aplikacji telefonicznej użytkownik maski może śledzić wszystkie dane dotyczące powietrza w miejscu przebywania (korzystania z maski) w czasie rzeczywistym. Może uzyskać również dane dotyczące innych miejsc, na przykład miast, do których zamierza się udać. Będący w masce czujnik pozwala ustalić, czy użytkownik jest w ruchu, co więcej bada pojemność płuc użytkownika, informując, czy ta się zwiększa, czy wręcz odwrotnie – zmniejsza. Epidemia wygaśnie, ale nowy gadżet Xiao Mi stanie się „must have” zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiadomo, że będziemy musieli stawiać czoła kolejnym epidemiom. A w tak zwanym (brzydko i alogicznie) międzyczasie borykać się z jakością (podejrzaną) wdychanego nieustannie powietrza. Zatem to tylko kwestia czasu: niebawem wszyscy będą chodzić w smart maseczkach Xiao Mi i ich kopiach.

自然资源部  Ministerstwo Zasobów Naturalnych podzieliło się informacja korzystną dla wszystkich chińskich producentów sprzętu elektronicznego. Otóż w pierwszym półroczu 2020 roku Ministerstwo zwiększyło limit (quota) wydobycia rud metali ziem rzadkich o 10%. Obecnie zatem limit ten wynosi 66,000 ton surowców niezbędnych w produkcji sensorów, półprzewodników, układów scalonych, baterii do samochodów elektrycznych, telefonów, komputerów i innych urządzeń wysokiej technologii. Ministerstwo wyszło naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu krajowemu. Na chwilę obecna nie przewiduje się zwiększania kontyngentu eksportowego dla rud metali ziem rzadkich. To kolejny przykład na tezę, że skuteczna współpraca z Chinami wymaga obecności na chińskim rynku. Chiny dysponują ponad 90% eksploatowalnych złóż rud metali ziem rzadkich w skali świata i kontrolują globalny rynek tych surowców.

教育科学 Edukacja & Nauka

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami 18 lutego br., po świątecznej przerwie, do zajęć powinni wrócić uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich i studenci. Sytuacja jednak uległa dramatycznej zmianie. Dlatego też  教育部  Ministerstwo Edukacji postanowiło przesunąć datę rozpoczęcia zajęć szkolnych na 2 marca (tymczasowo, sytuacja dynamiczna). Zamknięte szkoły nie oznaczają jednak przerwy w procesie edukacyjnym. Lekcje, wykłady, ćwiczenia prowadzone są poprzez kanały telewizyjne i internetowe systemy e-learningowe, pozwalające kontynuować naukę w warunkach domowej kwarantanny. W  上海Szanghaju uczniowie szkół podstawowych (wśród nich moja wnuczka) uczestniczą w wirtualnych lekcjach trwających 20 minut, czyli o 15 minut krócej niż to mam miejsce w normalnych okolicznościach pracy szkół. Każdego dnia uczniowie biorą udział w 5-6 lekcjach. Pomiędzy lekcjami maja 20-minutowe przerwy. Nauczyciele podczas wirtualnych lekcji przekazują uczniom zadania domowe, które uczniowie z pomocą rodziców przesyłają swoim nauczycielom Internetem, w formie pisemnej, ale także na przykład jako nagranie video.

Doświadczenia z czasu panowania epidemii z pewnością uruchomia nowe obszary dla rozwoju technologii. Dziś z nauki zdalnej korzystają dzieci i młodzież wielkich miast, jutro w ten sposób będą mogły sie uczyć dzieci z odległych wsi i miasteczek. W jednej klasie znajdą się dzieci z wielu odległych od siebie miejscowości.

W Szanghaju uruchomiono 12 różnych kanałów TV edukacyjnych skierowanych do odbiorców rekrutujących się zarówno z przedszkoli, jak i szkół podstawowych, gimnazjów, aż po licea. Jeśli uczeń ma problem z nadążaniem za tempem prowadzenia lekcji, może ja obejrzeć wielokrotnie dzięki systemowi zapisu wybranych lekcji w chmurze. Niemal każde mieszkanie w mieście takim jak Szanghaj posiada połączenie z telewizja kablową (internetową), a to daje nowe możliwości w zakresie nauczania zdalnego.  Producenci rozwiązań informatycznych nie zasypiają gruszek w popiele. Dostępne są już dedykowane platformy internetowe dla komunikacji uczniów i ich rodziców z nauczycielami. I tak to dzięki epidemii zanurzyliśmy się w rzeczywistości z książek fantastyczno-naukowych. A rok 2020 dopiero co się zaczął….

证券交易 Giełdy

Gdyby tydzień temu, co tam, gdyby ktoś rok temu powiedział mi, że na chińskich giełdach indeksy w ciągu tygodnia wystrzelą w górę nawet do 10%, potraktowałbym tego kogoś jak osobę słabującą na umyśle. Giełdy chińskie od lat mozolnie pną się miesiącami, kwartałami ku górze, by nagle, z zupełnie nieoczywistego powodu rzucić się na łeb i szyję w dół. Rękę dał bym sobie uciąć, że koronawirus zainfekuje indeksy w Szanghaju, Shenzhen, Hong Kongu i na Tajwanie. Kiedy parkiety zaczęły pracować 3 lutego, zgodnie z oczekiwaniami zaczęła się raptowna wyprzedaż papierów. „Czarny poniedziałek”. Ale minęło trochę czasu i…. W 8 tygodniu br. główny indeks w 上海 Szanghaju wzrósł o ponad 4% (największy wzrost tygodniowy od 10 miesięcy) i przekroczył w ten sposób „magiczną” barierę 3000 pkt, z którą borykał się od wielu miesięcy. W okolicznościach znacznie lepszej sytuacji gospodarczej i finansowej kraju. Znakomite wyniki miała giełda w 深圳 Shen Zhen. Wzrosty od 6% do 10%. Inaczej wyglądała sytuacja w 香港 Xiang Gang/Hong Kongu. Tu inwestorzy wyraźnie wystraszyli się negatywnych efektów epidemii, szczególnie wizji jej poważnych skutków ekonomicznych w skali całego kraju. Nurtuje mnie jedno pytanie: gdzie jest źródło tak ogromnego optymizmu na większości giełd? To prawda, że rząd robi więcej niż wszystko, aby chronić przedsiębiorstwa i gospodarkę przed skutkami epidemii wprowadzając rozliczne ulgi, zwolnienia, subwencje, dopłaty, kredyty niskooprocentowane, wieloletnie itp. Z banku centralnego i instytucji finansowych płynie już nie fala, ale istny potop pieniędzy – setki miliardów RMB pompowanych w krwioobieg gospodarki. Ale reakcje giełd nie są wyrazem zaufania inwestorów do polityki rządu, jakiejś wiary w moc władz, zdolnych szybko i bezpiecznie usunąć wszelakie skutki ekonomiczne wciąż przecież trwającej epidemii. Przyglądając się wynikom poniższym mam wrażenie, że inwestorzy zapomnieli o istnieniu COVID-19. Giełdy mają kolor czerwony (pamiętamy, prawda? – na chińskich giełdach czerwień oznacza byczą hossę, zieleń przeznaczona jest dla smutnych niedźwiedzi…). Nieliczne zielone indeksy mają duże szanse, by zarumienić się dojrzałą czerwienią. I to za sprawa wirusa. Gdybym był cynikiem bez serca, zanosiłbym modły do Fortuny, żeby trzymała tego wirusa jak najdłużej wśród nas, bo może i szkodzi on ludziom na zdrowie, ale wyraźnie poprawia kondycję portfela.

                                                                                                                                              Tydzień

                                                                                                                   Piątek 17.02.     17.-21.02.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数                                   +3,039.67  +0.31%  +4.20%     

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50 – SSE50上证50                                                                  -2,968.14  -0.34%  +2.52%     

50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT    -2.958  -0.30%  +2.46%       

华夏上证50 ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji 

ShangHai 180 – SSE180上证180                                                             -8,776.92  -0.11%  +3.39%       

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                  +4,149.49  +0.12%  +4.06%       

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option      +4.145  +0.34%  +4.23%     

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380                                                            +5,027.49  +0.95%  +5.50%  

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 small-mid cap                  +5,784.03  +1.35%  +6.70% 

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w – małych i średnich firm)

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option –            +6.279  +1.59%  +6.84%

CSI 500 EFT南方中证500ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

  

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指                                   +11,629.70  +1.05%  +6.54%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXT 创业板指                                 +2,226.64  +1.82%  +7.61%    

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

ShenZhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                 +1,907.35  +1.12%  +7.19%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数                                                           +6,468.28  +0.54%  +5.66%           

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数  +7,686.88  +1.29%  +6.54%

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index – SZSE50深证区块链50指数                     +3,649.05  +3.41%  +10.57%    

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE ChinaA50Index – FTXIN9富时中国A50指数                                       -13,945.34  -0.46%  +2.20%       

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

                                                                                                                        

XiangGang/HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.           -27,308.811  -1.09%  -1.82%   

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                    – 3,765.39  -1.10%  -1.21%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                        -10,790.840  -1.13%  -0.67% 

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.         -4,275.400  -1.23%  -1.89%   

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w XiangGang/HongKongu

 

TaiWan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数              -11,686.35  -0.33%  -1.09%     

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.


***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 21.02.2020

100英镑GBP = 904.58人民币 RMB                

100欧元EUR = 757.43 人民币 RMB  

100美元US$ = 702.10人民币 RMB     

100 港HG$ = 90.21人民币 RMB 

100 澳门元MOP$ = 87.96人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.15 人民币 RMB      

100 波兰兹罗提 PLN = 177.57人民币 RMB 

100人民币 RMB = 56.28波兰兹罗提 PLN       

中国 世界 Chiny @ świat

Mój, bez wątpienia, ulubiony członek chińskiego rządu od ponad 2 tygodni przebywa poza krajem. To oczywiście 王毅  Wang Yi  外交部长  szef chińskiego MSZ. Minister Wang prowadzi razem z ambasadorami ChRL zagraniczną ofensywę dyplomatyczną mająca na celu tonowanie emocji wywoływanych przez epidemie w Chinach. Minister Wang przemierzył ostatnio Afrykę, Europę i Azję, wszędzie zapewniając o stabilnej sytuacji chińskiej gospodarki. W minionych tygodniach niezwykle znaczące były moim zdaniem trzy etapy podróży Wang Yi.

  1. Udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (14.02.-16.02.2020). Doszło tam do starcia amerykańsko-chińskiego. Sekretarz stanu Mike Pompeo w swoim wystąpieniu skrytykował politykę zagraniczną Chin, dążącą do uczynienia Państwa Środka nowym imperium. Przemawiający po sekretarzu stanu amerykański sekretarz obrony Mark Esper oskarżył Chiny m.in. o "nikczemną strategię" z wykorzystaniem firmy 华为 Hua Wei, co wedle Espera ma stanowić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa państw trzecich. Po obu panach przemawiał Wang Yi, który w dyplomatycznych, ale stanowczych słowach stwierdził, że wszystkie przedstawione zarzuty wobec Chin są fałszywe i nie mają żadnego oparcia w faktach. Podkreślił, iż źródłem napięcia pomiędzy państwami jest postawa i działania USA, które nie potrafią zaakceptować szybkiego rozwoju i modernizacji Chin, a co za tym idzie nie chcą przyznać, że sukcesy w takiej skali odniosło państwo socjalistyczne. Dodał, że Chiny mają prawo się rozwijać w zgodzie z własnymi wartościami, a jeżeli oba mocarstwa będą ze sobą współpracować, to zyska na tym cały świat. Chiny są otwarte na współpracę i mają nadzieję, że USA przedkładają kooperację ponad konflikt. Oliwy do ognia dodała Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA. Pelosi podczas konferencji prasowej stwierdziła, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić wolny świat przed Chinami, które starają się eksportować „swoją cyfrową technologiczną autokrację” za pośrednictwem giganta telekomunikacyjnego 华为 HuaWei. Na zarzuty te odpowiedziała pani 傅莹  Fu Ying, wiceprzewodnicząca  中国全国人民代表大会外事委员会副主任委员  Komisji Spraw Zagranicznych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu), była wiceminister spraw zagranicznych i była ambasador Chin w Wielkiej Brytanii. Na spotkaniu z dziennikarzami pani Fu powiedziała (posługując się znakomitą angielszczyzną), iż według jej wiedzy na temat tego, jak działa świat, technologia jest wyłącznie narzędziem. Chiny otworzyły się na zachodnie technologie. Microsoft, IBM, Dell, HP, Apple, Amazon i wielu innych – działają z powodzeniem w Chinach. To państwa rozwinięte były przecież źródłem systemów telekomunikacyjnych 1G, 2G, 3G, 4G, a mimo ich powszechnego zastosowania w Państwie Środka utrzymało swój system polityczny. Chiny idąc obraną przez siebie socjalistyczną drogą nie czują się zagrożone technologiami, które powstały poza ich granicami, a które stosuja u siebie w niezliczonej ilości aspektów funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Fu Ying poprzez dziennikarzy zapytała Nancy Pelosi w jaki sposób technologie 华为 Hua Wei używane do budowy sieci 5G miałyby zagrozić systemom politycznym innych państw. w tamtych krajach?  Czy naprawdę system zachodnich demokracji jest tak kruchy, tak słaby, że  może mu zagrozić pojedyncza firma technologiczna taka jak 华为 Hua Wei? Celna uwaga Komisji Spraw Zagranicznych OZPL nagrodzona została przez dziennikarzy gromkimi brawami. Czas na odpowiedź pani Pelosi.
  1. 王毅Wang Yi spotkał się w Watykanie z arcybiskupem Paulem Gallagherem, sekretarzem stanu (odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych). Media zajęte starciem USA – Chiny nie zauważyły tych pierwszych od ponad 60 lat rozmów najwyższego rangą przedstawiciela rządu Chin i państwa, z którym ChRL nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych. Tymczasem Chiny Ludowe uznały papieża za głowę kościoła katolickiego i państwa Watykan. Papież coraz częściej wypowiada się pozytywnie i ciepło o Chinach. Zanosi się na to, że Watykan zerwie relacje dyplomatyczne z Tajwanem, aby nawiązać je z Państwem Środka.

Zdjęcie: fmprc

  1. Minister Spraw Zagranicznych ChRL uczestniczył w nadzwyczajnym spotkaniu szefów MSZ państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Laosu, Vientiane. Głównym tematem rozmów był tu oczywiście COVID-19. Wang Yi wykorzystał tę okazję do zacieśniania bilateralnych i multilateralnych więzi z krajami regionu, tak przecież istotnego dla interesów Chin. Epidemia odciśnie swoje piętno na gospodarkach członków ASEAN zależnych w rożnym stopniu od Chin. Podczas konferencji przedyskutowano chiński projekt kodeksu zasad postępowania w sporach na Morzu Południowochińskim. Odbyło się też robocze spotkanie grupy krajów delty rzeki Mekong.

Po intensywnej serii spotkań w wielu miejscach świata Wang Yi powrócił do Pekinu, aby przygotować się do kolejnych misji.

Dyplomacja chińska intensywnie pracuje nad poprawą wizerunku Chin nadszarpniętego wybuchem epidemii (w wyniku ewidentnych błędów poczynionych w pierwszych tygodniach po wykryciu potencjalnego – jeszcze wówczas – zagrożenia), a naprawianego przesłaniem o państwie walczącym efektownie i efektywnie z koronawirusem COVID-19, państwie demonstrującym stabilność wewnętrzną i podkreślającym solidność fundamentów swojej gospodarki. Niezwykle aktywni na tym polu są chińscy ambasadorzy. Do niedawana mało dostępni, teraz otwarci i korzystający z każdej nadarzającej się okazji, aby przybliżyć stanowisko państwa, które reprezentują w wywiadach prasowych, telewizyjnych, mediach społecznościowych, czy wykładach dla różnych organizacji. Z wielu wypowiedzi chińskich dyplomatów zwróciłem uwagę na głos 孙卫东 Sun Wei Donga, ambasadora Chin w Indiach. Pan Sun miał sposobność wygłosić wykład w Indyjskim Instytucie Spraw Zagranicznych. Zaimponowała mi forma wykładu, profesjonalnego, logicznego, bogatego w logiczną argumentację, dalekiego od partyjnej nowomowy. Na marginesie – to coraz częstszy przypadek w chińskiej dyplomacji. Wystąpienie ambasadora ChRL w Indiach głównie poświęcone było oczywiście walce z epidemią. Ale nie obyło się w nim bez odniesień do ekonomii. Ambasador powiedział między innymi, że pełne przekonacie władz i społeczeństwa chińskiego o zwycięstwie w walce z COVID-19 ma swoje źródło w silnej gospodarce państwa. Chiny jako druga co do wielkości ekonomia na świecie mają solidne podstawy materialne dla przezwyciężenia epidemii. Wykład ambasadora skrzył się metaforami godnymi mistrzów chińskiej retoryki. Powiedział on między innymi, że „chińska gospodarka jest jak góra. Silny wiatr może pochylić i zniszczyć drzewa. Ale nie góry. Łatwo jest wstrząsnąć górami, ale trudno jest wstrząsnąć Chinami. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki silnemu przywództwu Komunistycznej Partii Chin, wielkim zaletom chińskiego systemu, jedności wielkiego narodu chińskiego i silnemu wsparciu społeczności międzynarodowej, jesteśmy w stanie przezwyciężyć epidemię”.  

是保证金 Na marginesie – Post Scriptum

Chiny zdają stawać się obsesją amerykańskiej administracji. Nie ucichły jeszcze echa wymiany zdań pomiędzy przedstawicielami obu państw na konferencji w Monachium, Departament Stanu USA poinformował, iż新华社 Xinhua News Agency, 中国环球电视网 China Global Television Network, 中国国际广播电台 China Radio International, 中国日报 China Daily Distribution Corporation, 和人民日报在美代理机构美国海天发展公司  Hai Tian Development USA uznane zostają za agendy rządu zagranicznego, czyli oddziały misji zagranicznych/dyplomatycznych państwa trzeciego. A jako takie podlegają ograniczeniom w poruszaniu się, zbieraniu informacji i innym restrykcjom dotyczącym placówek dyplomatycznych, a które nie dotyczą agencji prasowych, czy przedstawicieli mediów. Oficjalnie stwierdzono, że wyżej wymienione organizacje nie są mediami w powszechnym rozumieniu takiego pojęcia, a przedłużonym ramieniem agresywnej propagandy Komunistycznej Partii Chin. Innymi słowy są sponsorowanymi przez państwo agenturami. Departament Stanu uzasadnił swoją decyzję potrzebą ochrony Stanów Zjednoczonych przed działaniami o cechach operacji szpiegowskich.

Administracja handlu USA postanowiła usunąć ChRL z listy państw rozwijających się. Nie czekając na decyzję Światowej Organizacji Handlu (WTO) Stany Zjednoczone uznały Chiny za kraj rozwinięty ponieważ… są drugą potęgą gospodarczą świata. Ta jednostronna, protekcjonistyczna decyzja podważa zasady wielostronnej współpracy handlowej w ramach WTO. Intencje stojące za decyzją Waszyngtonu są oczywiste. Przeciwko Chinom uznanym za państwo rozwinięte będzie można wszcząć procedurę zarzucającą nieuzasadnione subsydiowanie eksportu. Chinom na pocieszenie pozostaje oficjalne potwierdzenie rządu amerykańskiego, iż zostały przezeń uznane za drugą gospodarkę świata.

梁老爷 Liang Lao Ye – 我的三分 Moje  trzy feny

W ostatnim tygodniu znów pojawiło się nich wiele teorii spiskowych. Oto z radarów medialnych zniknął premier 李克强  Li Ke Qiang. Sensacja! Chory? Zarażony? Ukrywa się z innego powodu? Może obarczono go winą za nieporadność pierwszych tygodni walki z wirusem? A przecież to takie oczywiste, jeśli choć trochę zna się chińskie uwarunkowania. Ogłoszono „wojnę ludu” z wirusem COVID-19? Kto stanął na czele ludu w tej wojnie? No? Pisaliśmy o tym… No…? Tak! Przewodniczący习近平 Xi Jin Ping, zwany od niedawna Przywódcą Ludu! W sytuacji zagrożenia, w nadzwyczajnych okolicznościach potrzebny jest jeden, konkretny przywódca, lider, wódz. Tak to działa, nie tylko w chińskiej demokracji socjalistycznej. Premier Li ma co robić. Gospodarka – druga na świecie – nie pozwala się nudzić.

Doktor 钟南山 Zhong NanShan (83 l.) stał się poniekąd wirusowym celebrytą. Nie ma dnia bez jego obecności w TV, Internecie, mediach społecznościowych. Pełno tu jego wypowiedzi. Czasem niespójnych z wcześniejszymi. Ta kwestia nie budzi jednak zdziwienia. COVID-19, daleki krewny SARS, zmienia się, umyka badaczom, ukrywa swoje właściwości, piętrzy trudności. Naukowcy poznając go co chwilę musza korygować swoje wcześniejsze opinie. Oby jak najszybciej rozpoznali i dopadli łobuza. Naprawdę już trudno wytrzymać w domu.

Doktor Zhong NanShan wyznaje między innymi teorię, iż w zdrowym ciele zdrowy duch. Pomimo ogromu zajęć wykorzystuje każdą wolną chwilę dla aktywnosci fizycznej. Biega, podnosi ciężary, gimnastykuje się i rozciąga. Efekty widac. A i kolejny wirus (doktor Zhong walczył wszak z SARS) zdaje sie go nie imać….

中国谚语 Z chińskich powiedzeń   

{五常= 仁+义+礼+智+信}

十年树 木,百年树人

10 lat potrzeba, aby wyhodować drzewo, ale 100 lat, aby wychować pokolenie dobrych ludzi.

梁安基Andrzej Z. Liang  

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

© 09/2020 www.chiny24.com. 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button