Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (11/20),

czyli przegląd wydarzeń Andrzej Lianga (z zespołem)

冠状病毒 Koronawirus – COVID 19

Sytuacja stopniowo wraca do normy. Co obserwuję nie bez pewnej satysfakcji. Prowadzone działania, zarówno te wprowadzane administracyjnie, jak i te realizowane indywidualnie przez każdego niemal mieszkańca Chin, przynoszą efekty. Niestety koronawirus zaczyna zbierać swoje żniwo w innych państwach, na innych kontynentach, siejąc postrach i panikę. Chiny nie pozostają na sytuacje obojętne. Chińczycy chcą dzielić się swoim doświadczeniem: wysyłają zarówno maseczki, jak i ekspertów do Korei Południowej, Japonii, Iranu, czy Włoch, państw poza Chinami najmocniej dotkniętych epidemią. Chiny w ten sposób staja się liderem światowej walki z epidemią. I zapewne niebawem wykorzystają to PR-owo.

W lutym obserwowaliśmy zawieszanie połączeń z Chinami przez kolejne linie lotnicze. Teraz przyszła kolej na Chiny, które zawieszają połączenia lotnicze z państwami najsilniej doświadczanymi epidemią koronawirusa. Wszystkie osoby przylatujące do Chin z Włoch, Iranu, Korei Południowej i Japonii (lista zapewne będzie się wydłużać) muszą poddać się obowiązkowo 14 dniowej kwarantannie oraz obserwacji medycznej. Obecnie notowanych jest więcej nowych przypadków wykrycia COVID-19 poza granicami Chin, niż w Państwie Środka. Władze chińskie obawiają się „postrzału rykoszetem”, czyli ponownego wybuchu epidemii, tym razem poprzez „import” wirusa z zagranicy. Biorąc pod uwagę stosunek do zagrożenia na przykład władz włoskich taka postawa po chińskiej stronie Wielkiego Muru raczej nie dziwi.

Zdjęcie: China Daily

Dzienna wielkość produkcji różnego rodzaju masek ochronnych wielorakiego zastosowania medycznego przekracza w Chinach liczbę 100 mln szt. ( informacja 国家发展和改革委员会 Państwowa Komisji Rozwoju i Reform). Po okresie reglamentacji sytuacja zdaje się normalizować. Maski dostępne są powszechnie, ich ceny wyraźnie spadają. Ta nisza branży wytwórczej materiałów opatrunkowych i medycznych jest dobrym przykładem zdolności gospodarki chińskiej do szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania po niedawnej zapaści. Podobnym przykładem mogą być wytwórcy medycznych ubrań jednorazowych, których też już nigdzie nie brakuje. Prowincja 湖北 HuBei, najbardziej dotknięta epidemią, posiada co najmniej tygodniowe zapasy masek i kombinezonów jednorazowych. A to za sprawą trzyzmianowej produkcji prowadzonej we wszystkich 4,300 zakładach zajmujących się wytwarzaniem tego typu produktów. W obliczu nieuchronnego nasycenia chińskiego rynku jednorazowymi uniformami dyrektor departamentu przemysłu towarów konsumpcyjnych 工业和信息化部 Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji podczas konferencji prasowej wezwał kierownictwa tych przedsiębiorstw do niezwłocznego szukania możliwości eksportu jednorazowych ubrań, jak i innych produktów wykorzystywanych podczas walki z epidemią. Dyrektor uprzedził również producentów maseczek jednorazowych, że rynek chiński jest już w zasadzie nasycony, i że nadchodzi czas, aby szukać zbytu dla tych produktów poza granicami kraju.

Źródło: https://www.marketplace.org/

Jednym ze znaków świadczących o wygasaniu epidemii w jej epicentrum jest bez wątpienia zamknięcie jednego ze szpitali polowych w 湖北 Hu Bei, mieszczącego się w zaadaptowanej do tego celu hali sportowej. Od 11 lutego, czyli od momentu uruchomienia, kierowano tu na kwarantannę i obserwację lżejsze przypadki. Szpital dysponował 330 lóżkami. W WuHan nadal działa 16 innych tymczasowych szpitali zorganizowanych w halach sportowych i wystawienniczych z 13,000 lóżkami. W większości z nich nie ma ani jednego pacjenta. Rośnie nadzieja, że wkrótce wszystkie szpitale polowe zostaną zamknięte. Dla podjęcia takiej decyzji władze medyczne WuHan musza mieć pewność, że epidemia wygasła definitywnie. Na takie dictum stanowczo jeszcze za wcześnie.

Doktor 钟南山 Zhong NanShan (dyrektor krajowego centrum badania zakażeń dróg oddechowych, pisaliśmy już o nim parokrotnie) ogłosił najnowsze wyniki badań jego zespołu nad koronawirusem. Wynika z nich, że epidemia powinna ostatecznie wygasnąć w Chinach do końca kwietnia. Oby tym razem prognozy doktora Zhonga się sprawdziły. Jak już też wcześniej pisaliśmy doktor Zhong stał się w Chinach swoistym wirusowym celebrytą. W ostatnim tygodniu „pełno go było” w mediach. Ukazało się dużo jego wypowiedzi, jak również materiałów o jego życiu, osiągnięciach, wygranej walce z SARSEM sprzed niemal dwóch dekad, o poświęceniu i oddaniu sprawie. Pojawiła się po raz kolejny relacja z momentu kiedy to wraz z innymi lekarzami, kandydatami na członków partii, składał zobowiązanie pełnego poświęcenia się walce z epidemią. Sam doktor Zhong jest członkiem KPCh od 1965 roku. Wiadomo zatem kto jest typowany na „bohatera wojny ludu z COVID-19”.

Potrzeba matką wynalazków. Kamery termowizyjne z czytnikami w hełmach policyjnych. W Chongqing, a nie w filmie s-f.

经济 – 商业 – 市场  Gospodarka – Biznes – Rynek

10 lutego, po przerwie długiej spowodowanej Chińskim Nowym Rokiem, a niespodziewanie przedłużonej późniejszym wybuchem epidemii, do pracy wróciła giga-fabryka Tesli w 上海 Szanghaju. Ruszyła nie tylko montownia samochodów, ale również budowa kolejnych sekcji tego zakładu. Pierwsza linia uruchomiona w Szanghaju nie osiągnęła jeszcze pełnej zdolności produkcyjnej, a już przystąpiono do konstrukcji kolejnych hal, kolejnych ciągów produkcyjnych. Rozmach i tempo niespotykane nawet w chińskich realiach.

Zdjecia: Insideeves, Jason Yang

Budowę pierwszej hali produkcyjnej Tesli w Szanghaju, w ramach projektu giga-fabryki rozpoczęto w styczniu 2019 roku. Prace trwały 10 miesięcy. Już w grudniu 2019 roku z linii produkcyjnej umieszczonej w tej hali zjechały pierwsze samochody. Zgodnie z założeniami produkowano tu 280 aut dziennie (2,000 tygodniowo). Po ukończeniu I fazy budowy fabryki ma ona produkować rocznie 150,000 szt. samochodów, a po uzyskaniu pełnej mocy produkcyjnej 500,000 aut. Pierwsza faza realizacji projektu pochłonie 2 mld USD (~ 7.7 mld PLN), drugi etap realizacji projektu kosztować ma 3 mld USD (~11.6 mld PLN). Co ciekawe w większości inwestycja ta jest finansowana przez chińskie banki udzielające odpowiednich kredytów. Oprócz linii montażowych w szanghajskiej fabryce Tesli powstanie dział produkcji baterii, jak również ośrodek badawczo-rozwojowy. Zgodnie z informacjami przekazywanymi osobiście przez Elona Maska to w Szanghaju powstawać będą kolejne nowe modele firmy.

Mimo znaczącego spadku sprzedaży samochodów w Chinach (w tym i elektrycznych) nie maleją apetyty na inwestowanie w tę branżę. Oprócz obecnej tu Tesli, czy Volkswagena, coraz silniej na chińskim rynku jako inwestor zaznacza swoją pozycję japońska grupa Toyota Motor. Japończycy, razem z chińskim partnerem 中国第一汽车集团有限公司  China First Automobile Works Group Corporation, chcą wybudować w  天津 Tian Jin (wydzielone miasto portowe; 110 km na wschód od Pekinu) fabrykę samochodów elektrycznych. Wartość planowanej inwestycji to 8.5 mld RMB (~ 4.73 mld PLN). Fabryka ma produkować 200,000 szt. pojazdów rocznie. Biorąc pod uwagę wyłącznie wielkości produkcji deklarowane przez największych graczy na rynku chińskim oczywistym się staje, że zarówno tutejsze, jak i zagraniczne firmy zamierzają eksportować auta elektryczne produkowane w Chinach na rynki zagraniczne. Czy to się komu podoba, czy też nie, świat niebawem będzie jeździł samochodami elektrycznymi „Made in China”.   

Żdjęcie: https://www.autoblog.com/

Nie ulega spowolnieniu tempo inwestycji państwowych. Wśród projektów zatwierdzonych ostatnio przez 国家发展和改革委员会  Państwową Komisję Rozwoju i Reform znalazła się m.in. budowa trzeciego pasa startowego na lotnisku 深圳宝安国际机场 ShenZhen Bao An International Airport w graniczącym z Hong Kongiem ShenZhen. Tutejszy port lotniczy obsługuje 50 mln pasażerów rocznie. Koszt tej inwestycji to 12.3 mld RMB (~6.79 mld PLN). Projekty tej wielkości są niezawodnym motorem napędzającym chińską ekonomię. Ale w tym szczególnym przypadku uwagę zwraca inny fakt. W promieniu 60 -70 km od ShenZhen Bao An znajdują się jeszcze trzy inne lotniska pasażerskie: 香港赤腊角国际机场  Hong Kong Chek Lap Kok  International Airport (80 mln pasażerów rocznie), 珠海金湾机场  Zhu Hai Jin Wan Airport (珠海 Zhu Hai graniczy z 澳门  Ao Men/Makao, lotnisko obsługuje 28 mln pasażerów rocznie) oraz  澳门国际机场  Makao International Airport (8 mln pasażerów rocznie). W sumie przez te 4 lotniska przewija się 166 mln podróżnych rocznie! I to nie jest ostatnie słowo. Planowana jest w najbliższym czasie rozbudowa lotniska w Hong Kongu.

技术 Technologie  

浙江吉利控股集团有限公司 Zhe Jiang Geely Holidng Group Co.,Ltd. właściciel m.in. Volvo i Lotusa wchodzi w branże kosmiczną. Przed końcem br. firma planuje wystrzelenie dwóch sztucznych satelitów na niską orbitę Ziemi. Satelity będą kluczowym elementem systemu nawigacji dla samochodów autonomicznych, nad którymi pracują działy R&D Geely. Własne satelity maja zapewnić autonomicznym pojazdom Geely precyzję w kierowaniu liczoną w centymetrach.

Holding Geely rozpoczął budowę ośrodka konstrukcyjnego i testowego satelitów komunikacyjnych w 台州 Tai Zhou (prowincja 浙江 Zhe Jiang).

Tymczasem 华为技术有限公司  HuaWei Technologies planuje wybudowanie we Francji fabryki sprzętu dla infrastruktury dla sieci komórkowych 4G i 5G. Przeznacza na to w pierwszym etapie 200 mln EUR (~858.8 mln PLN). Całość produkcji francuskiej fabryki HuaWei ma być skierowana na rynek europejski. Będzie to po fabryce powstałej na Węgrzech drugi zakład produkcyjny HuaWei w Europie. Pomimo silnych nacisków administracji amerykańskiej na rządy europejskie HuaWei zdaje się umacniać tu swoją pozycję jako dostawca infrastruktury dla systemu 5G. Nawet wstrzemięźliwe rządy europejskie nie potrafią zaproponować kompleksowej alternatywy dla budowy systemów 5G swoim operatorom telekomunikacyjnym.

Zdjęcie: https://www.usinenouvelle.com/

Uruchomienie fabryki produkującej elementy infrastruktury technicznej dla sieci 5G we Francji jest z jednej strony dowodem HuaWei na transparentność własnych działań, z drugiej zaś kolejnym sukcesem Emmanuela Macrona na polu relacji biznesowych z Chinami. Wszak jeszcze do niedawna Francja była najsilniejszym oponentem wobec zamysłu budowy europejskich sieci 5G przy udziale firmy HuaWei.

银行 资本 股票交易所 Banki – Kapitał – Giełdy

Dyrektor wydziału ubezpieczeń społecznych 财政部 Ministerstwa Finansów poinformował, że władze różnych szczebli przekazały ponad 108.5 mld RMB (~60.3 mld PLN) na specjalne fundusze pomagające zwalczać skutki epidemii. Zapewnił, że zgromadzono środki pozwalające zapewnić bezpłatną opiekę zdrowotną każdej osobie w Chinach, która została zarażona wirusem COVID-19, bez względu na wielkość nakładów potrzebnych dla wyleczenia tej osoby. Dla przypomnienia: w większości wypadków opieka medyczna w Chinach jest odpłatna. W przypadku ofiar epidemii nie ma mowy o odpłatności, co więcej nie ma limitów (znanych i w Polsce) co do stosowania środków w zależności od ich kosztów. W czasie epidemii nikt nie może zostać pozostawiony bez opieki medycznej z uwagi na brak środków. Ta kwestia nie podlega dyskusji.

证券交易  Giełdy

Większość zagranicznych analityków została zaskoczona faktem, iż chińskie akcje w 10 tygodniu 2020 roku odnotowały największe wzrosty w skali ostatnich 12 miesięcy. Całotygodniowym wzrostom nie zaszkodziły nawet piątkowe spadki. Chińscy inwestorzy zaufali rządowej polityce finansowej i monetarnej. Spodziewają się kolejnych działań Pekinu mających na celu szybkie ożywienia drugiej gospodarki świata dotkniętej boleśnie skutkami epidemii. Wiadomo, ze gospodarka jest rządowym priorytetem chińskich władz, można zatem spodziewać się kolejnych „rzek pieniędzy” pompowanych w gospodarkę.

Pisałem o tym (poł żartem, pól serio), ze wirus wychodzi na zdrowie tutejszym giełdom. Po spadkach nastąpił czas wzrostów. Co istotne, bilans tych wahań jest dodatni. Straty z poprzedniego tygodnia odrobione. Co przyniesie kolejny tydzień? Tego nie wie nikt. Ale my nie tracimy wiary.  

                                                                                                                                                Tydzień                                                                                                       

                                                                                                                       Piątek 06.03.   02.- 06.03.

Shang Hai Composite Index – SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)       -3,034.51  -1.21%  +5.35%       

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shang Hai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                    -2,964.83  -1.76%  +5.10%          

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shang Hai 50 Index ETF(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT -2,964.83  -1.76%  +5.10%

华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji

ShangHai 180 – SSE180上证180 (000010.SH)                                         -8,740.92  -1.74%  +5.05%     

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数 (399300.SZ)                -4,138.51  -1.62%  +5.04%     

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option         -4.121  -1.88%  +4.85%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380 (000009.SH)                                           -5,042.44  -0.72%  +6.01%        

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap  -5,763.86  -0.64%  +5.73%        

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option-                  -6.227  -0.57%  +4.94%  

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 malych i srednich firm o największej kapitalizacji

 

Shen Zhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)        -11,582.82  -1.10%  +5.48%        

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shen Zhen ChiNextPrice Index – CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)     -2,192.94  -0.75%  +5.86%        

Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek–chiński Nasdaq. {GEM Index-Generate Edition Market}.

Shen Zhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)     -1,915.17  -0.74%  +6.29%       

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shen Zhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                           -6,487.85  -1.50%  +5.50%       

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shen Zhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数    -7,566.09  -0.89%  +4.27%       

(399005.SZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Shen Zhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数(399286.SZ)    -3,838.60  -1.47%  +6.78%        

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE ChinaA50Index – FTXIN9富时中国A50指数(XIN9X000/XIN9.FGI)      -13,940.55  -1.77%  +4.65%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 

Xiang Gang (Hong Kong) HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.       -26,146.670  -2.32%  +0.06%       

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                                      -3,601.21  -2.41%   +0.10%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                         -10,456.930  -2.53%  +1.50%        

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.          -4,109.110  -2.42%  +1.87%             

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu

 

TaiWan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.               -11,321.81  -1.68%  +0.30%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

 

*** Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 06.03.2020)

100英镑GBP = 903.05人民币 RMB                

100欧元EUR = 770.59 人民币 RMB

100美元US$ = 700.54人民币 RMB     

100 港HG$ = 89.87人民币 RMB 

100 澳门元MOP$ = 87.34人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.13 人民币 RMB          

100 波兰兹罗提 PLN = 177.23人民币 RMB   

100人民币 RMB = 56.26波兰兹罗提 PLN      

 

中国世界Chiny @ świat

Wiadomo, że Chiny są największym partnerem handlowym krajów Afryki. Są też największym inwestorem na tym kontynencie. Chiny finansują budowę dróg i linii kolejowych w wielu państwach afrykańskich. Najbardziej znanymi inwestycjami tego typu są: linia Addis Abeba (stolica Etiopii) – Dżibuti, Mombasa -Nairobi (Kenia), Lobito – Luau (Angola), Abuja-Kaduna i Calabar – Port Harcourt (Nigeria), czy projekt DarEs Salaam, linia Tanzania – Zambia. W minionym tygodniu rząd Zambii zawarł kontrakt z 中国铁建股份有限公司 China Railway Construction Co. na rewitalizację i rozbudowę linii kolejowych na południu kraju. W sumie chodzi o 650 km nowych torów i towarzyszącej im infrastruktury. Wartość umowy to 825 mln USD (~3.18 mld PLN). Zambijski kontrakt jest częścią częścią chińskiego projektu stworzenia sieci kolejowych w Afryce Wschodniej, które połączą Etiopię, Południowy Sudan, Kenię, Zambię, Tanzanię, Ugandę, Rwandę, Burundi i wschodnią część Demokratycznej Republiki Kongo.

Źródło: China-Africa Research Institute

Strategia „Pasa i Szlaku” dla Afryki. Chińskie firmy będą miały tu co robić przez dziesięciolecia. Chiny pozyskują przychylność państw afrykańskich modernizując i budując tu infrastrukturę. Intrygujące, że taki sposób działania w Afryce nie przyszedł do głów decydentów z USA, czy państw niegdyś Afrykę kolonizujących. Oczywiście trudno dziś wyrokować, czy chińska koncepcja pozyskiwania (podboju) Afryki przyniesie oczekiwany skutek (zaplecze surowcowo-produkcyjne dla Chin i dla chińskich projektów poza granicami ChRL), ale „so far, so good” jak to mawiają mistrzowie kung-fu w starych filmach z Hong Kongu.

书籍 – 报告 – 分析 Książki – Raporty – Analizy

China 1949-2019 From Poverty to World Power. Paolo Urio. 2020. Springer. 348 stron

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytanie jak Chinom udało się tak skutecznie przeprowadzić swoje reformy. Autor wyjaśnia również, dlaczego nie można mówić, że w Państwie Środka panuje kapitalizm, albo gospodarka rynkowa, a można co najwyżej używać określenia „mechanizmy gospodarcze z chińską charakterystyką”. Znajdziemy w książce także zachwycający opis chińskiej strategii ‘bezmodelowego modelu” i jej działania w praktyce.

Theorising Culture. A Chinese Perspective. Han Jinghe. 2020. Palgrave Macmillan. 114 stron.

Zderzenie kultur chińskiej i australijskiej daje autorowi pretekst do rozważań nad istotą chińskiej kultury, jej podstawowych terminów (dao, de, li, itp.), głębokiego powiązania z pismem chińskim, wpływu na stosunki międzyludzkie (lunli, guanxi) oraz uleganiu wpływom globalizacji. W podsumowaniu autor proponuje wprowadzenie pojęcia „kultury jako religii narodowej’ i rozważa wpływ edukacji na stabilność kultury chińskiej.

The Routledge Handbook of Chinese Language Teaching. Pod redakcją Chrisa Shei i innych. Routledge Handbooks. 668 stron

Zawsze chciałeś się nauczyć chińskiego, ale nie wiedziałeś jaka metoda nauki jest najlepsza? Ta książka prezentuje zarówno tradycyjne chińskie, jak i zachodnie metody nauczania języka chińskiego i to w aspekcie pedagogicznym, historycznym i współczesnym. Można się też zapoznać z modelem pedagogicznym dotyczącym nauczania wymowy, tonów, znaków, słownictwa, gramatyki, słuchania, mówienia, czytania i pisania. Koniec z wymówkami! Wybierz metodę i ćwicz, ćwicz, ćwicz, bo trening czyni mistrza.

Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). 16-24 Luty 2020. 40 stron.

Opis misji WHO w Chinach. Istota wirusa, wybuch epidemii, charakterystyka demograficzna zarażonych, sposoby przenoszenia, testy, podatność na zarażenie, itp.  I chyba najważniejsze: sposób w jaki Chiny zareagowały i zwalczyły epidemię oraz co z tego praktycznego wynika dla krajów, do których epidemia COVID-19 dotarła później.

Liang Z. Andrzej (梁安基)

上海,中国 Shanghai, Chiny                                                                                 

e-mail: azliang@chinamail.com  

 

Albert Borowiecki 岳比邻)

Warszawa, Polska

e-mail: albertborowiecki@gmail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 011/2020  www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button