Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (12/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 12/2019 (18.03. – 24.03.2019)

 

Polityka – Sprawy Bieżące

15 marca zakończyły się coroczne obrady chińskiego parlamentu. Wszystko przebiegało zgodnie ze znanym, sprawdzonym scenariuszem. A zatem w ramach inauguracji obrad premier przedstawił członkom parlamentu sprawozdanie z wykonania planu na miniony rok, po czym omówił zadania rządu na rok bieżący. Potem odbyły się liczne dyskusje i panele w zespołach członków parlamentu z określonego regionu, prowincji z udziałem liderów państwa i ministrów rządu. Raport ze swoich prac przedstawiła prokuratura generalna i sąd najwyższy. Omawiane były projekty nowych aktów prawnych (ustaw), przeznaczone do zatwierdzenia w ostatnim dniu posiedzenia parlamentu, jak i te które zostaną przyjęte przez rząd pomiędzy sesją bieżącą, a kolejną w przyszłym roku. I tak oto, tradycyjnie, ostatniego dnia sesji miało miejsce zatwierdzenie wszystkich raportów, sprawozdań i planów przedstawionych przez rząd, po czym sam premier wziął udział w również tradycyjnej, corocznej konferencji prasowej dla dziennikarzy krajowych i zagranicznych. Często konferencja ta jest ciekawsza niż wszystkie dyskusje i panele razem wzięte. Dlatego też polecam link (z tłumaczeniem na j. angielski):

Z całego pakietu nowych regulacji przyjętych przez parlament na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna, dotycząca inwestycjach zagranicznych. Nowe prawo o inwestycjach zagranicznych ma obowiązywać od 1 stycznia 2020.  Unifikuje i porządkuje ono w jednym akcie dotychczasowe trzy ustawy, które regulowały różne formy inwestycji zagranicznych (joint venture, spółka akcyjna, spółka z wyłącznym kapitałem zagranicznym). Nowe przepisy zabraniają zmuszania inwestora zagranicznego do transferu technologii dla partnera chińskiego. Współpraca w tym zakresie może odbywać się tylko na zasadzie dobrowolności partnerów, wedle reguł komercyjnych. Przepisy te zabraniają ingerencji rządów lokalnych w działalność zagranicznej firmy. Urzędnicy łamiący te przepisy mogą spodziewać się kar wymierzanych za przestępstwa kryminalne. Chodzi tu również o wykluczenie sytuacji kiedy to urzędnicy mogliby przekazywać własności intelektualne zagranicznego podmiotu znanym sobie chińskim firmom. Omawiana ustawa składająca się z 41 artykułów i 6 rozdziałów gwarantuje też równe traktowanie podmiotów zagranicznych z krajowymi, a szczególnie w zakresie udziału w rządowych przetargach (dotychczas były preferowane miejscowe firmy lub jv). Ogólnie rzecz biorąc, prawo to oferuje inwestorom zagranicznym równe traktowanie, lepszy dostęp do rynku i lepszą ochronę prawną. Rada Państwa ChRL została upoważniona do wydania szczegółowych przepisów wprowadzających w życie postanowienia ustawy oraz dotyczących okresu przejściowego dla istniejących już inwestycji zagranicznych. Zapowiadane też jest wprowadzenie ujednoliconej, skróconej listy działalności niedostępnych dla inwestorów zagranicznych (na przykład produkcja uzbrojenia). Ten krok, w niewątpliwie właściwym kierunku, wymaga jeszcze dużej pracy rządu jak i administracji na szczeblu prowincji. Przejęte regulacje są bowiem – jak to w prawie chińskim bywa – dość ogólnikowe. Wprowadzenie w życie tych zapisów zależeć będzie od regulacji przyjętych przez ministrów, niższe szczeble administracji, a także efektywności wsparcia wymiaru sprawiedliwości. Jak to zwykle bywa – diabeł tkwi w szczegółach.

Biznes & Gospodarka

Tuż po zakończeniu obrad parlamentu Państwowe Biuro Statystyki podało dane o bezrobociu w pierwszych dwóch miesiącach br. W styczniu bezrobocie w miastach wyniosło 5.1%, a w lutym 5.3%. To wzrost w porównaniu do grudnia grudniu 2018 (4.9%), ale niższy od przewidywań (5.5%). Spodziewane jest obniżenie stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach, ponieważ tradycyjnie więcej ludzi podejmuje prace po Chińskim Nowym Roku. Niemniej jednak obserwowana tendencja nie jest pozytywna. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę zapowiedzi redukcji zatrudnia w sektorze obsługi papierów wartościowych i technologii internetowych, które w 2018 rozwijały się znacznie szybciej od innych. Jak rozwinie się sytuacja na chińskim rynku pracy przekonamy się za kilka miesięcy.

Inner Mongolia Yili Industrial Group Company – jedna z największych w Chinach firm mleczarskich – zawarła umowę dotyczącą przejęcia drugiego co do wielkości producenta przetworów mlecznych z Nowej Zelandii – Westland Milk Products. Wartość transakcji to 168.5 mln USD (ok.635 mln PLN). Westland to firma z 80 letnią tradycją, obecna na rynkach do ponad 40 krajów świata.  

Według comiesięcznych danych uzyskiwanych w 70 dużych i średnich miastach przez Państwowe Biuro Statystyki, po raz 7 z rzędu ceny za nowe mieszkania „podskoczyły” najwyżej w całych Chinach w Xi’an (stolica prow. Shaanxi, Płn.-Zach. Chiny). W lutym br. za nowe mieszkanie trzeba było tu zapłacić aż o 24.2% niż rok wcześniej. W czołówce „skoków” cen nieruchomości „od zawsze” są największe metropolie: Szanghaj, Pekin, Shenzhen i Guangzhou. Ceny mieszkań, które już dawno uznano za przeszacowane, rosną dzięki sprzyjającej deweloperom polityce udostepnienia terenów pod budownictwo mieszkaniowe, polityce rozwoju miast oraz przyciągania talentów – nowych mieszkańców o dużym potencjale ekonomicznym. Dodałbym do tego, że średnia cena metra kwadratowego w ChRL w styczniu wyniosła 4,291 RMB (ok. 2,412 PLN), w czołówce dużych miast liczona jest w wielu dziesiątkach tysięcy. Xi’an jest póki co tańsze, a jednocześnie oferuje wiele miejsc pracy i ogrom szans rozwoju.  

W tym roku rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Zhanjiang (prowincja Guangdong, Płd. Chiny) przez cieśninę, z Haikou (stolica Hainan, wyspa, Płd. Chiny, w pobliżu Wietnamu). Linia będzie miała 130 km długości, koszt jej konstrukcji wyniesie 14.4 mld RMB (ok.8.1mld PLN). W założeniu ma ona ożywić gospodarczo wyspę (specjalna strefa ekonomiczna), która obecnie żyje głównie z turystki, uchodząc za chińskie „Hawaje”. Nowa linia kolejowa łącząca wyspę z kontynentem usprawni komunikację z resztą Państwa Środka, skąd przybywa największa liczba turystów spragnionych słońca, plaż i kąpieli morskich. Chętnych jest tak wielu, że lokalne promy nie są w stanie ich wszystkich obsłużyć. Linia kolejowa pozwoli również włączyć wyspę Hinan w projekt rozwoju Greater Bay Area. Niemal 70 milionów mieszkańców tego tworzącego się megapolis będzie miało swój kurort.

Największy w Chinach producent wódki – Kweichou Moutai Co., Ltd. – dzięki wzrostowi kursów akcji na giełdzie osiągnął wartość rynkową ponad 1 bln RMB (ok. 562 mld PLN) –  większościowy pakiet należy do państwa. Sukces osiągnięto głównie dzięki wzrostowi spożycia Moutai na rynku wewnętrznym. I to pomimo wysokich cen tego luksusowego w Chinach trunku – w zależności od zawartości alkoholu i lat leżakowania za butelkę tej wódki trzeba zapłacić równowartość od 200 PLN do… ponad 8,000 PLN – oraz kampanii antykorupcyjnej. Moutai ze względu na swoją renomę był trunkiem wręczanym jako „wyraz wdzięczności”, (jak u nas dobra whisky dla pana doktora…), podawano ta wódkę również obowiązkowo na wszelkiego rodzaju oficjalnych bankietach, kolacjach, spotkaniach czy oficjalnych przyjęciach. Teraz to surowo zabronione.

Foto: VCG Butelka wódki Moutai     

Według informacji podanej przez Moutai w styczniu, zysk w roku 2018 wzrósł ponad 25% do 34 mld RMB (ok.19,2mldPLN). Cóż społeczeństwo się bogaci, a kto bogatemu zabroni?

Jedną z najprężniej rozwijających się branż dzisiejszych Chin jest przemysł cateringowy. W minionym roku firmy dostarczające posiłki i napoje wypracowały… 4 bln RMB (ok.2.248 bln PLN) przychodów. Stanowiło to 11.2% wartości całej sprzedaży detalicznej. W prowincjach takich jak Guangdong, Jiangsu, Szanghaj (miasto na prawach prowincji), Hebei i Henan, dochody w tej branży przekroczyły 300 mld RMB (ok.168 mld RMB). Wiadomo, Chińczycy lubią dobrze zjeść. A niekoniecznie w tym celu ruszać się z biura czy domu.

Hong Kong od dawna, za sprawą ściśle ograniczonego terytorium, boryka się z brakiem terenów pod budownictwo. Hong Kong to przecież wyspy i skalisty półwysep Kowloon z Nowymi Terytoriami. Przez lata metropolia rozrastała się w swych ciasnych ramach. Dziś mieszka tu ponad 7.4 mln mieszkańców, a potrzeby rosną. Rząd tego specjalnego regionu administracyjnego Chin ogłosił zatem zamiar budowy jednej z największych na świecie sztucznych wysp. Wyspa ta ma mieć ponad 1000 hektarów powierzchni, a planowany koszt jej powstania to ponad 624 mld HKD (ok. 298 mld PLN). Inwestycja ruszy w 2025 roku, a pierwsi mieszkańcy będą mogli i wprowadzić się do wybudowanych tam mieszkań już w 2032 roku. Wyspa ma zostać przeznaczona wyłącznie pod budownictwo mieszkaniowe. Perspektywa dość odległa, projekt nie poprawi szybko (jeśli w ogóle) nastrojów Hongkończyków. Uniwersytet Hong Kongu przeprowadził ankietę, z której wynika, iż ponad 55% obywateli metropolii nie ma pewności co do przyszłości tego regionu. Wydarzyło się to po raz pierwszy od 25 lat. Co więcej Hongkończycy obdarzają rząd lokalny i centralny w Pekinie najniższym zaufaniem od ponad 2 lat. Nawet wielkie projekty, jak Greater Bay Area nie budują mieszkańców Hong Kongu. A rząd się tak stara…

Nauka-Technika

Chińscy naukowcy zamierzają jako pierwsi wystrzelić na orbitę Ziemi stację do przetwarzania i przesyłania energii słonecznej, celem przeprowadzenia testów technologicznych. Pomysł jest o tyle genialny, co nie nowy. Pierwsze prace nad taka koncepcja uzyskiwania energii prowadziła NASA (w 1968 roku), ale projekt zawieszono, uznając, ze jest niemożliwy do zrealizowania, a z pewnością zbyt kosztowny. Tymczasem od blisko dwudziestu lat w Chinach prowadzone są prace nad kosmiczną elektrownią słoneczną. Taka elektrownia będzie umieszczona na orbicie geostacjonarnej na wysokości 36 tys. km nad Ziemią. Już obecnie w Chongqing (środkowo-zach. Chiny) prowadzone są wstępne testy naziemne opracowanej przez Chińczyków technologii. W latach 2021-2025 zbudowana zostanie niewielka elektrownia orbitalna, której każdy metr kwadratowy będzie generować 10-14 kW energii. W roku 2030 ma zostać ukończona budowa stacji – elektrowni słonecznej o mocy wielu megawatów. Cała konstrukcja może mieć wymiary 3 na 3 km. Czy pojawia się kolejna alternatywa dla węgla i ropy? Na ile ten projekt jest realny? Patrząc na osiągniecia Chin tylko z perspektywy tylko ostatnich 30 lat, odpowiedź wydaje się oczywista.

Po raz pierwszy w Chinach (i na świecie) przeprowadzono zdalną operację chirurgiczną dzięki urządzeniom pracującym na bazie mobilnej technologii 5G. Operację przeprowadzono przy współpracy technologicznej Huawei, China Mobile oraz szpitala Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Operację przeprowadził doktor Lin Zhipei, neurochirurg, główny lekarz szpitala wojskowego w Hainan. Operowany pacjent przebywał w szpitalu w Pekinie, oddalonym o niemal 3000 kilometrów od operatora. Obraz z Sali operacyjnej wyświetlano na monitorach o wysokiej rozdzielczości dzięki transmisji w formacie 5G. Lekarz operujący zdalnie „kontrolował” zrobotyzowane narzędzia chirurgiczne. Operacja zakończyła się pomyślnie. Jedną z cech technologii 5G jest szybkość przekazywania danych, w czasie rzeczywistym, co pozwala między innymi wyeliminować ewentualne „poślizgi” czasowe między obrazem na ekranie monitora, a realną sytuacją w oddalonej o tysiące kilometrów sali operacyjnej. Technologia 5G jest coraz szerzej stosowana w Chinach (np. jest dostępna na największym dworcu kolejowym w Szanghaju – Hongqiao). Trzej chińscy operatorzy komórkowi testują ją już w 17 miastach. W tym roku inwestycje w jej rozwój przekroczą wartość 34 mld RMB (ok. 19.3 mld PLN). Przy takich inwestycjach i szeroko zakrojonych, konsekwentnie realizowanych planach nie można się dziwić, ze Chiny są liderami w rozwoju i zastosowaniu tej technologii. 

Naukowcy chińscy, jako pierwsi na świecie, sklonowali policyjnego psa. Szczenię rozpoczęło już treningi w Kunming (stolica prowincji Yunnan, Płd. Chiny). Pies ma trzy miesiące, a jest klonem innego psa policyjnego liczącego sobie 7 lat.

Foto: stdaily.com                                                        

Za 10 miesięcy pies ma być gotowy do służby. Jeśli założenia eksperymentu potwierdza się w praktyce, klonowane psy policyjne powinny szybciej się uczyć (jak te, których są klonami), pozwalając w ten sposób znacznie obniżyć koszty selekcji i szkolenia odpowiednich psów. Póki co jednak wysokie koszty operacji klonowania powodują, że nie może ona znaleźć szerokiego zastosowania. Póki co.

Izrael staje się jednym z największych eksporterów półprzewodników i procesorów do Chin. W ubiegłym roku izraelskie firmy dostarczyły chińskim partnerom komponenty o wartości 3.9 mld USD (ok.15 mld PLN). To wzrost o 80% w stosunku do roku 2017. Jak widać w świecie wolnego handlu sankcje amerykańskie nie odnoszą skutków. Skoro amerykańscy dostawcy nie mogą działać normalnie, znaleźli się alternatywni dostawcy, producenci gotowi sprzedawać Chinom nawet te najnowsze technologie. Trzeba korzystać z okazji. Chiny wciąż są uzależnione od importu komponentów półprzewodnikowych, zwłaszcza procesorów. Ale to się niebawem skończy. I se ne vrati. 

Tymczasem spółka Xiaomi ogłosiła, iż w ubiegłym roku osiągnęła wzrost przychodów o 52.6%, co pozwoliło jej uzyskać z działalności sumę 174.9 mld RMB (ok. 98 mld PLN). Ten bardzo dobry wynik zawdzięcza wzrostowi sprzedaży smartfonów (w czasie, gdy konkurencja zanotowała spadki), ekspansji na rynki zagraniczne, a także rozwojowi sprzedaży sprzętu elektronicznego i innych produktów (jak na przykład elektryczne hulajnogi) sygnowanych swoją marką. 40% przychodów firmy w 2018 roku pochodziło ze sprzedaży poza granicami Chin. W minionym roku Xioami sprzedało 118.7 mln telefonów. Niebawem Xiaomi zaprezentuje nowy model smartfonu przystosowany do pracy w sieci 5 G. Wszyscy producenci telefonów podążają w tym samym kierunku i w nim upatrują przyszłość wzrostu sprzedaży.

Banki – Finanse – Giełdy   

Styczeń był drugim z rzędu miesiącem, w którym Chiny zwiększyły ilość posiadanych amerykańskich obligacji skarbowych rządu amerykańskiego. Obserwujemy zatem odwrócenie trendu, z którym mieliśmy do czynienia przez 5 ostatnich miesięcy minionego roku, kiedy to Chiny wyprzedawały posiadane obligacje amerykańskie. Z końcem stycznia Chiny posiadały obligacje amerykańskie o wartości 1.126 bln USD (ok. 4.282 bln PLN). To jest o 3.1 mld (ok.11.8 mld PLN) więcej niż w grudniu 2018.  Chiny są wciąż największym na świecie wierzycielem USA. I kto od kogo jest zależny?

Chiny jednocześnie są wciąż atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku inwestorzy zagraniczni zainwestowali w Chinach 21.69 mld USD (ok. 83 mld PLN). To wzrost o 3 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W styczniu i lutym zarejestrowano 6,509 nowych zagranicznych spółek, z czego 48.2% zadeklarowało działalność w obszarze ogólnie pojętych nowych technologii.

Giełdy

A jednak trwa hossa, przynajmniej w ujęciu tygodniowym.  

                                                                                                                        22.03. Piątek             Tydzień

Shanghai Composite Index ( SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)             3,104.15⬆0.09%       2.73%

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                            2,795.39⬇-0.27%      1.44%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300 (000300.SH/399300.SZ)                      3,833.80⬇-0.08%       2.37%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)            9,879.22⬆0.10%      3.44%

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)    1,693.87⬇-0.59%     1.88%

indeks nowych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                           5,193.29⬆0.09%     2.76%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong HangSeng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                                29,113.359⬆0.14%     0.35%

HongKong HangSeng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)        11,517.480⬇-0.23%     0.08%

indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)                   4,546.080⬇-0.94%  – 0.11%

红筹指数 (HSCCI/HCZS) indeks największych chińskich spółek

zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore),

a notowanych na gieldzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)                     10,619.07⬆0.28%   1.91%                         

 

Notowania walut – Kurs średni (22.03.) 

1.0000美元USD = 6.6944人民币 RMB                 

1.0000 欧元EUR = 7.6135 人民币 RMB                

1.0000 港HGD = 8.5320 人民币 RMB                

1.0000 波兰兹罗提 PLN = 1.7765人民币 RMB       

Utrzymuje się tendencja umacniania się RMB do USD, którą obserwujemy od początku tego roku.

Z życia KPCh

Prezydent, a zarazem Sekretarz Generalny KPCh, Xi JinPing, przewodniczył sympozjum dla nauczycieli. Oczywiście z tej (przy) okazji wygłosił główny wykład sympozjum. Podkreślił w nim konieczność zwiększenia wysiłków na rzecz „edukacji socjalizmu z chińskim charakterem dla nowej epoki”. Uznał za niezbędne wzmocnienie pracy ideologicznej i politycznej wśród młodego pokolenia. Partia musi pielęgnować to pokolenie, które wspiera przywództwo KPCh, system socjalistyczny i poświęci swoje życie realizując ideę socjalizmu z chińskim charakterem. Xi stwierdził, że niezbędne jest doskonalenie pracy ideologicznej i politycznej w szkołach podstawowych, średnich i wyższych, bo efekt tej pracy stanowi gwarancję, iż przyszłe pokolenia będą konsekwentnie realizować socjalistyczny model państwa. Xi jest świadom, iż główny ciężar tej pracy spada na nauczycieli, zależy od ich entuzjazmu, inicjatywy i kreatywności w formule przekazywania młodzieży wartości socjalistycznych. Nauczyciele i wykładowcy mogą liczyć w swej pracy na pełne wsparcie KC KPCh. Ale niezbędne  dla osiągnięcia sukcesu jest to, aby nauczyciele odznaczali się polityczną integralnością, twórczym myśleniem i szeroką wizją zgodną z założeniami partii.  Xi JinPing zalecił komitetom partii na wszystkich szczeblach, aby praca edukacyjna miała dla nich charakter priorytetowy, i aby ją koordynowały, wspomagając działania nauczycieli. Walka o umysły i dusze młodych trwa. Ciekaw jestem, kiedy moja wnuczka (3 klasa szkoły podatkowej) rozpocznie swoją edukacje ideologiczną. Chyba wkrótce…

Komitet Centralny KPCh wydał nowe regulacje dotyczące zasad selekcji i wyboru kadr partyjnych oraz urzędników państwowych. Nowe regulacje podkreślają starą tezę o konieczności wzmocnienia przywództwa partii w zakresie doboru kadr pozwalającego na ich nieustanne doskonalenie. Celem selekcji i wyboru jest zapewnianie kadr, które będą kompetentne, profesjonalne, obdarzone wysokim standardem moralnym i dużym poczuciem odpowiedzialności, przy jednoczesnym bezwarunkowej lojalności wobec partii. W procesie rekrutacji kadr powinna być stosowana standaryzacja, jak i naukowe metody selekcji. Wszystkie komitety partyjne powinny ściśle przestrzegać tych zasad i eliminować niezdrowe zjawiska towarzyszące wyborowi kadr. Do kręgów kadr powinni trafiać przede wszystkim kandydaci posiadający z doświadczenie w pracy z ludźmi, tacy którzy nie boją się odpowiedzialności i podejmowania decyzji, przy czym są efektywni w działaniu. Regulacje wskazują na konieczność zwiększenia wysiłków celem pozyskiwania kandydatów spośród osób młodych, a zwłaszcza kobiet. Urzędnicy, którzy nie sprawdzili sia na swoich stanowiskach powinni być wymienieni. Jakość kadr decyduje o wszystkim i partia to wie. Parafrazując Wyspiańskiego: partia trzyma się mocno.

Armia

Najbardziej obecnie zajętą formacją Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej jest marynarka wojenna. I nie chodzi tu o reformy kadrowe, sprzętowe, czy strategiczno-taktyczne. Nie chodzi też o zwiekszoną aktywność marynarki chińskiej w okolicach Tajwanu, czy na Morzy Południowochińskim. Dziś mamy do czynienia z inna przyczyną. Otóż zaczęły się przygotowania do obchodów wielkiego święta 70 lecia utowrzenia Ludowo Wyzwolenczej Marynarki Wojennej. Jubileusz obchodzić będziemy już 23 kwietnia.

Foto: chinamil.com.cn

Główne obchody święta marynarki wojennej odbędą się w Qingdao (port, baza marynarki wojennej, prow. Shandong, wsch. Chiny). Trwają już próby i ćwiczenia wielkiej parady morskiej z udziałem przedstawicieli flotylli zaprzyjażnionych państw. Będzie co ogladać, choć szczegóły jeszcze okrywa tajemnica.

Biorąc pod uwagę fakt, ze chińska armia ma jeszcze kilka formacji, które w tym roku obchodzić będą rocznicę utworzenia, czeka nas ciąg parad i pokazów.

Społeczeństwo

 

W związku z licznymi przypadkami zatruć w szkolnych stołówkach i jeszcze częstszymi przypadkami serwowania tam dań przygotowywanych na bazie złej jakości, przeterminowanych produktów, Ministerstwo Edukacji razem z Państwową Administracją Regulacji Rynku i Narodową Komisją Zdrowia wydały stosowne zarządzenie. Z dniem 1 kwietnia wszyscy dyrektorzy, kadra kierownicza i nauczyciele szkół podstawowych i średnich zostają zobligowani do jedzenia tych samych posiłków, które serwowane są uczniom w danej stołówce szkolnej. Co więcej, ciało pedagogiczne spożywać będzie one posiłki w towarzystwie dzieci.

Foto: AZL    

Foto:IC     

Foto: AZL

O tempora, o mores….

Powszechnie uważa się, że Chińczycy są jedną z najbardziej pracowitych nacji na świecie (co więcej tyrających a miskę ryżu). Okazuje się, że Chińczycy są równocześnie jednymi z tych, którzy śpią najdłużej w ciągu doby w porównaniu z innymi nacjami. Według badań przeprowadzonych przez firmę Philips i KTJ Group przeciętny dorosły Chińczyk w dni pracujące śpi 7.1 godziny, a w weekendy 8.5 godziny. Na świecie są jednak większe śpiochy. Pierwsze w tej kategorii zajęła Japonia ex equo z Singapurem. Zaskakujące, nieprawdaż?

Mieszkańcy planety Ziemia przeciętnie śpią w dni pracujące 6.8 godziny, zaś 7.8 godziny w weekendy. Wygląda na to, że ci znani z ciężkiej pracy, która ma być nawet ważniejsza od życia prywatnego, lubią solidnie pospać.

Foto: AZL

Foto: AZL

Rada Państwa ChRL po raz 15 z rzędu podwyższa emerytury o w stosunku do poziomu z roku poprzedniego. W tym roku waloryzacja wyniesie 5%. To mniej niż w 2017, kiedy świadczenia emerytalne wzrosły o 5.5%, a zdecydowanie mniej niż w okresie 2005-2015, kiedy to coroczna waloryzacja emerytur wynosiła ok. 10%. Podwyżka dotyczy emerytur byłych pracowników przedsiębiorstw państwowych, instytucji oraz administracji. Średnia taka emerytura w Chinach to 2,400 RMB (ok.1,360 PLN). W Polsce średnia świadczenia emerytalnego to ok. 1750PLN netto. Malejący poziom waloryzacji emerytur w Chinach spowodowane jest… gwałtownym starzeniem się chińskiego społeczeństwa. Rząd ocenia, że w 2020 roku będzie w kraju ponad 255 mln osób w wieku powyżej 60 lat (dotychczasowy chiński wiek emerytalny), czyli 17.8% całej populacji.

Gwałtowny rozwój motoryzacji w Chinach niesie za sobą skutek uboczny: rosnące zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. W tej kategorii rekord Chin pobił Pekin. Podczas specjalnej aukcji internetowej pojedyncze miejsce parkingowe, na skąd inąd luksusowym osiedlu, sprzedano za, bagatela, 1.38 mln RMB (ok. 781 tys. PLN). Za te pieniądze można kupić nie jedno, a kilka przyzwoitych aut. Udział w aukcji wzięło pięciu potencjalnych nabywców, którzy przebijali się wzajemnie ponad 100 razy. Wszyscy uczestnicy licytacji uznali, iż cena wylicytowana za miejsce parkingowe jest racjonalna. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania na tym osiedlu wynosi bowiem120,000 RMB (ok. 68 tys. PLN), a mieszkańcy tego osiedla posiadają w większości samochody marki Porsche, czy Maserati. Ach, jeszcze jedno. Miejsce parkingowe sprzedawano z drugiej ręki. Pierwotny właściciel nabył je jakiś czas temu za 520,000 RMB (ok. 295 tys. PLN). W Chinach można więc też zarobić nawet na miejscu parkingowym. Średnia cena miejsca do parkowania auta w Pekinie w 2018 roku wynosiła 225,500 RMB (ok. 128 tys. PLN).  

Na marginesie zdarzeń

The Economist Intelligence Unit, think tank prestiżowego brytyjskiego tygodnika The Economist, opublikował ranking miast ocenianych pod kątem kosztów życia dla cudzoziemców. Badanie przeprowadzono w 133 miastach świata analizując ceny 400 produktów i usług w 160 kategoriach. Porównano ceny żywności, napojów, odzieży, produktów gospodarstwa domowego i higieny osobistej, koszty szkół prywatnych, pomocy domowych, aktywności sportowych i kulturalnych. Po raz pierwszy w 30 letniej historii rankingu aż trzy miasta zajęły pierwszą pozycję: Singapur, Paryż i Hong Kong. Wciąż więc taniej i lepiej żyć w Szanghaju.

Prezydent Xi JinPing od 21 do 26 marca przebywał w Europie. Najpierw odwiedził Włochy, które jako pierwszy kraj z grupy G-7, mimo sprzeciwu USA i EU, przystąpiły oficjalnie do chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”, inaczej zwanej Nowym Jedwabnym Szlakiem. Włochy ze swoimi portami w Genui i Trieście, które znalazły specjalne miejsce we wspólnym projekcie włosko-chińskim, stanowią idealnie położoną bramę do Europy Zachodniej. Podpisano wiele kontraktów, będących podsumowaniem 15-lecia strategicznego partnerstwa i zapowiedzią przyszłorocznych obchodów 50 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. Monako – kurtuazja i odpoczynek. Chiny nie mają wszak oficjalnych relacji dyplomatycznych z tym księstwem. Ale przy okazji zawarto kontrakt na kompleksową realizację sieci 5G. Trzecim etapem podróży Xi po Europie była Francja – 55 lecie stosunków dyplomatycznych, strategiczne partnerstwo i miliardowe kontrakty (m.in. na dostawę 300 Airbusów). Nie miałem wątpliwości, że prezydent Xi będzie witany wszędzie jak „cesarz”. Europa jest coraz mocniej zainteresowana Chinami, bez względu na wszelkie zaprzeczające faktom deklaracje. W bieżącym roku, 7 października, przypada 70 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Chinami. Czy ktoś znaczący w Polsce myśli o potencjale drzemiącym w tym historycznym fakcie? Wątpię. W tym wyścigu do Chin czołówka nam odjechała. Niestety. Zdaje się, że wyłącznie na własne życzenie.

梁老爷Kącik Lao Ye

Są takie banki, które nie potrzebują klientów. To banki chińskie. Jak już nazwa wskazuje są „chińskie”, więc przede wszystkim dla Chińczyków. Przede wszystkim. Cudzoziemiec pragnący otworzyć w którymś z nich konto musi przejść drogę przez mękę. Cudzoziemcy z wizami turystycznymi odpadają w przedbiegach. W nie lepszej sytuacji są ci posiadający wizy biznesowe. Jeśli krótsze niż półroczne – wypad z baru. Wiza pracownicza? Proszę bardzo: wystarczy okazać ową wizę, umowę o pracę, pozwolenie na pracę, potwierdzenie zameldowania. A potem to już jak u ludzi, czyli etap składania wyjaśnień: po co to konto, jakie operacje będą poprzez to konto dokonywane, jakiej wielkości będą transfery, w walucie krajowej, czy zagranicznej, itd., itp. Pozytywne przejście obu etapów weryfikacji nie jest wcale równoznaczne z możliwością otwarcia konta. Nie. Decyzja tak strategiczna należy do kierownika oddziału banku, który w odpowiednim trybie rozpatrzy wszystkie dokumenty, wyjaśnienia, okoliczności. Porządek musi być. Żeby było wiadomo kto tu jest panem, a kto petentem.

五常= 仁+义+礼+智+信 Z chińskich powiedzeń:

不入虎穴, 焉得虎子 "Jeśli się nie odważysz, nic nie zyskasz.”

察其友, 知其人 „Poznasz człowieka po jego towarzystwie.”

 

© 梁安基 Andrzej Z. Liang

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych  

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button