Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (12/20),

czyli przegląd wydarzeń Andrzej Lianga

冠状病毒 Coronavirus – COVID 19

Od czego zacząć kolejny przegląd wśród natłoku wydarzeń? Tematem numer 1 pozostaje koronawirus. Co więcej, nie jest już tematem lokalnym, a globalnym. Wiążą się z nim wiadomości dobre i złe. Zaczniemy od wieści złej: doktor 钟南山 Zhong NanShan, o którym pisaliśmy wielokrotnie, stwierdził, iż według jego oceny bazującej na analizowanych danych, światowa pandemia COVID-19 nie wygaśnie wcześniej niż do końca czerwca. Według doktora Zhonga wirus w Europie jest poza kontrolą. Dlatego też zadeklarował, iż wraz z zespołem jest gotów ruszyć na pomoc w opanowaniu sytuacji, dzieląc się doświadczeniem z obszarów Chin do niedawna najbardziej dotkniętych epidemią. Chiny – według doktora Zhonga – muszą skupić się nie tyle na powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa wewnątrz kraju, ale na tym, by nie „wracał” do Chin zza granicy.

Na prośbę włoskiego ministra spraw zagranicznych Luigi Di Maio Chiny wysłały do Italii grupę ekspertów wraz z pomocą humanitarną (1 tys. respiratorów, 20 tys. kombinezonów ochronnych, 100 tys. masek medycznych i 50 tys. testów na obecność koronawirusa). Szef włoskiego MSZ przyznał, że Włochy z uwagą i uznaniem przyglądają się skutecznym praktykom Chin w walce z epidemią. W swojej odpowiedzi chiński minister spraw zagranicznych 王毅  Wang Yi podkreślił, iż epidemie nie znają granic, są wspólnym wrogiem całej ludzkości i wymagają wspólnej, skoordynowanej reakcji całej społeczności światowej. Chiny przygotowują pomoc dla Hiszpanii.

Na pomoc Europie i Stanom Zjednoczonym ruszył 马云  Ma Yun (Jack Ma) najbogatszy Chińczyk, założyciel i członek rady nadzorczej holdingu  阿里巴巴集团  Alibaba. Jack Ma sfinansował wysyłkę do Europy 1.8 miliona maseczek i 100 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Produkty te będą dystrybuowane adekwatnie do potrzeb przez partnera Alibaby, belgijską firmę Electronic World Trade Platform. Firma ta jest operatorem europejskiego centrum logistycznego Alibaby w Liege koło Brukseli. W piątek 13.03.2020 fundacja Jacka Ma wysłała 1 milion masek oraz pół miliona testów do Stanów Zjednoczonych. Akcja prowadzona jest pod hasłem: United we stand. Divided we fall! (Zjednoczeni wytrwamy. Podzieleni upadniemy!).

Źródło: TechNode

Jack Ma oczywiście włączył się w walkę z epidemią w samych Chinach. Już 25 stycznia przekazał 100 mln RMB (~55.67 mln PLN) dla naukowców pracujących nad szczepionką przeciwko wirusowi, a także na fundusz walki z COVID-19. Za jego przykładem poszli inni szefowie chińskich korporacji przeznaczając kolejne fundusze na pomoc w kraju i zagranicą.

Chiny ograniczają możliwość ponownych zakażeń wirusem przez osoby przylatujące do Państwa Środka z innych państw. Powód tych działań jest oczywisty: kiedy w Chinach liczba nowych zachorowań gwałtownie spada, drastycznie rośnie liczba zakażonych i chorujących poza Chinami. Najbardziej rygorystyczne zasady wprowadzona w stolicy 北京 Pekinie. Tu każda osoba przylatująca z zagranicy (bez względu na narodowość), bez wyjątków, kierowana jest na dwutygodniową kwarantannę w jednym z hoteli w pobliżu lotniska, lub w specjalnym ośrodku izolacji. W miejscach izolacji osoby przybywające do Chin poddawane są testom, zobligowane też są do przekazania szczegółów dotyczących miejsc, które odwiedzały poza Chinami, jak i celu swojej podróży w Chinach. Podobne wymogi obowiązują na wszystkich lotniskach, we wszystkich portach morskich i na wszystkich przejściach granicznych, ale obowiązkowa izolacja i kwarantanna dotyczy wyłącznie osób przybywających z krajów najbardziej dotkniętych epidemią. Niestety, lista tych krajów wciąż się wydłuża.

W najnowszej edycji medycznego miesięcznika 胸部疾病杂志 Journal of Thoracic Disease wydawanego w j. angielskim w Hong Kongu (polecam naszym lekarzom; http://jtd.amegroups.com/ ) doktor 钟南山 Zhong NanShan publikuje dotychczasowe wyniki badań jego zespołu dotyczących przewidywań dalszej mutacji wirusa COVID-19 oraz możliwości dalszego przebiegu epidemii w świetle działań podjętych w celu walki z epidemią w Chinach ( 基于SEIR优化模型和AI对公共卫生干预下COVID-19在中国的流行趋势预测 – Modified SEIR and AI prediction of the epidemics trend of COVID-19 in China under public health interventions). W treści opracowania przebijają się mocno dwie tezy. Po pierwsze silnie bronione jest twierdzenie, iż wprowadzenie pod koniec stycznia w Chinach drastycznych metod kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, takich jak np. blokady miast, obowiązkowa kwarantanna, zatrzymanie transportu publicznego, itd., znacząco wpłynęło na zmniejszenie się wzrostu ilości kolejnych infekcji. Działania tego typu podjęte w ciągu pierwszych pięciu dni od uzyskania potwierdzenia o pojawieniu się ogniska epidemicznego, mogą pozwolić zredukować ogólna liczbę zakażeń nawet o 60%. Po drugie: pomimo dużego spadku liczby zachorowań i znaczącego wzrostu wyzdrowień, polityka ścisłego monitorowania i wczesnego wykrywania, kontrola poruszania, przemieszczania się ludności, mierzenie temperatury, zaostrzone zasady higieny (m.in. maseczki, częste mycie rak), redukowanie okoliczności sprzyjających tworzeniu się dużych skupisk ludzkich powinny obowiązywać do końca kwietnia.

Doktor 钟南山 Zhong NanShan (84 lata) to uznany ekspert rządowy, redaktor naczelny wspominanego miesięcznika medycznego, szef National Clinical Research Centre for Respiratory Disease, Guangzhou Institute of Respiratory Health, First Affiliated Hospital of Guangzhou Medical University, State Key Laboratory of Respiratory Disease – Guangzhou Medical University. Zgodnie z chińską tradycją człowiek ważny posiada klucze do wielu drzwi.

Prezydent习近平 Xi Jin Ping 10 marca złożył wizytę w 武汉 WuHan (stolica prowincji 湖北  HuBei, epicentrum epidemii). Była to pierwsza wizyta Xi w tym mieście od czasu wybuchu epidemii na początku stycznia. W ostatnich dwóch miesiącach odcięte od świata WuHan, jak i prowincję HuBei, odwiedzali przedstawiciele chińskiego rządu w tym premier李克强  Li Ke Qiang i pani wicepremier 孙春兰 Sun Chun Lan. Podczas swojej wizyty Xi rozmawiał z przedstawicielami lokalnych instytucji na temat efektów działań podejmowanych na rzecz powstrzymania wirusa, spotkał się z lekarzami oraz personelem medycznym jednego z tutejszych szpitali, a także z żołnierzami, policjantami, funkcjonariuszami i pracownikami służb porządkowych, woluntariuszami. Xi odwiedził jedno z wuhańskich osiedli mieszkaniowych, gdzie rozmawiał z przedstawicielami jego zarządu oraz społecznego stowarzyszenia mieszkańców.

Źródło: La Croix

Prezydent poinformował swoich rozmówców, że zwycięstwo w wojnie z wirusem jest już bliskie, że sytuacja w kraju jest pod kontrolą. Dla chińskich mediów wizyta Xi w WuHan stała się doskonałą okolicznością, aby użyć w stosunku do Przewodniczącego ChRL nowego tytułu (miana): 人民领袖  Ren Min Ling Xiu (Przywódca Ludu, określenie, tytuł dotychczas stosowany wyłącznie w stosunku do przewodniczącego 毛泽东 Mao ZeDonga). Chińskie media żyły tym tematem cały tydzień. Intrygującą kwestią związaną z tą wizytą, rzeczą, której nie doświadczyłem odkąd mieszkam w Chinach był fakt, iż wizyta Xi (przewodniczącego państwa) nie została poprzedzona żadną oficjalną informacją na ten temat. Z drugiej zaś strony relacja z tej wizyty nie była opracowywana przez parę dni przed jej upublicznieniem, ale została przekazana tego samego dnia, późnym popołudniem, kilka godzin przed emisją głównych wiadomości w CCTV1. To sytuacja niespotykana w chińskiej, oficjalnej przestrzeni medialnej. Przynajmniej do tej pory.

W dniu wizyty prezydenta Xi zamknięto w WuHan 14 szpitali tymczasowych, które zorganizowano w mieście w związku z wybuchem epidemii. Tydzień wcześniej zamknięto 2 mniejsze szpitale polowe, do których od wielu dni nie trafiła ani jedna zarażona, czy chora osoba. Od 5 lutego tymczasowe szpitale w WuHan przyjęły ponad 12,000 pacjentów. Dzienna ilość nowych zachorowań w mieście spadła do kilkudziesięciu, odnotowano też już dwa dni bez żadnego nowego przypadku zarażenia koronawirusem.

W obliczu wyraźnego wygaszania epidemii władze miasta WuHan i prowincji HuBei wydały zalecenie stopniowego powrotu do pracy. Firmy zajmujące się dostawami towarów codziennego użytku będą mogły wznowić działalność natychmiast. Inne przedsiębiorstwa ważne dla globalnego przemysłowego łańcucha dostaw będą mogły wrócić do pracy po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Jest to szczególnie pilne dla branży motoryzacyjnej. W WuHan i okolicy zlokalizowanych jest ponad 10% chińskich zakładów produkujących pojazdy, jak i części do produkcji samochodów i motocykli.

Rząd prowincji HuBei zadecydował o liberalizacji obowiązujących dotychczas restrykcyjnych zasad ograniczających możliwość swobodnego poruszania się mieszkańców tego regionu. Decyzja ta dotyczy obszarów prowincji o niskim i średnim poziomie zagrożenia zakażeniem, a będzie przekazywana każdemu mieszkańcowi indywidualnie za pośrednictwem smartfonów, ponieważ w dzisiejszych Chinach jest to metoda najszybsza i najskuteczniejsza. Każdy dorosły Chińczyk w Państwie Środka jest posiadaczem smartfonu. Rząd prowincji, dzięki odpowiedniej aplikacji mobilnej, przesyłać będzie mieszkańcom HuBei indywidualny kod QR. W zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego będzie to kod zielony, żółty, albo czerwony. Mieszkańcy, którzy otrzymają kod zielony uzyskają możliwość swobodnego poruszania się w granicach prowincji. Wyłącznie w granicach prowincji. Ci, którzy otrzymają kod żółty musza powstrzymać się od przemieszczania poza miejsce zamieszkania. Czerwony kod oznaczać zaś będzie konieczność poddania się kwarantannie, testom, być może późniejszemu leczeniu. Takiej klasyfikacji podlegać będą wszyscy mieszkańcy WuHan (11 milionów mieszkańców), jak i prowincji HuBei (ok. 60 milionów mieszkańców). System nie jest technologiczną nowinką. W różnych odmianach promowany i stosowany jest już od jakiegoś czasu przez rządy wielu wielkich chińskich miast, a odpowiednie aplikacje instalowane są tam przez zainteresowanych dobrowolnie. W HuBei wprowadzono administracyjny obowiązek zainstalowania wskazanej aplikacji.

Źródło: nytimes

Sam początkowo miałem mocno zdystansowany stosunek do tego typu rozwiązań. Zapachniały mi one polowaniem na czarownice. Ale szybko okazało się, że w tym pozornym szaleństwie jest metoda. Z punktu widzenia zbiorowości, a szczególnie zarządzania kryzysowego takie działanie ma sens. Chorym może być każdy i dobrze jest wiedzieć, kto jest chory rzeczywiście, kto rzeczywiście jest nosicielem. Wiadomo jak postępować, jak samemu się chronić jednocześnie pomagając w jak najefektywniejszy sposób potrzebującym pomocy. Rozwiązanie stosowane w HuBei jest rozwinięciem tych promowanych w Szanghaju. Kod QR w smartfonie jest rodzajem przepustki. Z zielonym kodem mogę podróżować swobodnie, zielony kod zwalnia mnie z większości form kontroli stanu zdrowia. Zielony kod ułatwia codzienne życie. Ale to efekt pewnej klasyfikacji, no i rejestracji w systemie. Coś za coś.

[Red.: Ciekaw jestem, który z rządów państw demokratycznych wprowadzi analogiczne rozwiązania. Przykład Włoch, gdzie ponad 40% obywateli codziennie łamie zasady dotyczące ograniczeń w swobodnym poruszaniu się, co w sposób oczywisty skutkuje kolejnymi zakażeniami, zachorowaniami i zgonami, pokazuje, że o pewnych kwestiach nie można dyskutować ze społeczeństwem.]

国家卫生委员会 Państwowa Komisja Zdrowia ogłosiła w czwartek 12 marca, iż szczyt epidemii koronawirusa Chiny mają już za sobą, a epidemia ma już bardzo ograniczony zasięg.

 

Źródło: 国家卫生委员会 Państwowa Komisja Zdrowia

经济 Ekonomia商业 Biznes 市场 Rynek

Do pracy wróciło 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki. I zasypuje nas danymi. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez chińskich statystyków wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI- inflacji) wzrósł w lutym br. o 5.2%. W styczniu wynosił 5.4%. Jak i we wcześniejszych miesiącach głównym motorem napędzającym wzrost cen artykułów spożywczych była wieprzowina, która podrożała o 135 %. Ogółem, w związku z epidemią, ceny żywności wzrosły średnio w Chinach o 21.9% w relacji miesiąc do miesiąca. To najwyższy skok cen od kwietnia 2008 roku. Nie lepiej wygląda wskaźnik cen dóbr produkcyjnych, który odnosi się do cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI). W lutym spadł do 0.4%, co oznacza powrót deflacji.

Po raz pierwszy w historii 海关总署 Generalna Administracja Ceł podała dane dotyczące handlu zagranicznego w przedziale dwumiesięcznym (regułą są dane dla jednego miesiąca) dla stycznia i lutego br. Odnotowano znaczące spadki spowodowane epidemią. Obroty w handlu zagranicznym w dwóch pierwszych miesiącach tego roku spadły o 11% do 592 mld USD (~2.31 bln PLN), przy czym wielkość eksportu zmalała o 17.2% (292.5 mld USD;~1.15 bln PLN), a importu o 4% (299.5 mld USD;~1.17 bln PLN). Wystąpił od dawna nienotowany w Chinach deficyt w bilansie handlu zagranicznego, wynoszący w sumie dla dwóch pierwszych miesięcy br. 7.09 mld USD (~27.8 mld PLN).  Eksport do Stanów Zjednoczonych zmalał prawie o 28%, ale za to import… wzrósł o 2.5%. Chiny nieustannie wykazują nadwyżkę w handlu z USA wynoszącą 25.4 mld USD (~99.4 mld PLN). Nadwyżka ta jednak stopniowo się zmniejsza.

Dane przedstawione przez chińskich statystyków nie wywołują dużego zdziwienia. Okres świąteczny (Chiński Nowy Rok) i epidemia spowodowały, że chińska gospodarka niemal stanęła w miejscu na całe dwa miesiące. Druga połowa marca to początek powrotu do normalności. Oby ta normalność wróciła jak najszybciej, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na rynkach zagranicznych. Oby rosnący popyt służył podaży i odwrotnie.

Czwarty rok z rzędu Niemcy zajęły pierwsze miejsce wśród największych europejskich partnerów gospodarczych Chin. W 2019 roku obroty handlowe między oboma państwami wyniosły 205.7 mld EUR (~901.1 mld PLN), w tym eksport chiński wyniósł 109.7 mld EUR (~480.6 mld PLN), rosnąc o 3.4%, chiński import osiągnął wartość 96 mld EUR (~420.5 mld PLN). Niemcy wysyłali do Chin głównie maszyny, samochody i części zamienne, a także produkty chemiczne. Chiny w tym czasie wyeksportowały do Niemiec przede wszystkim elektronikę użytkową (smartfony, urządzenia sieciowe) oraz tekstylia i odzież.

W 2019 roku chińskie lotniska obsłużyły rekordowe ilości pasażerów. Według najnowszych danych 中国民用航空局 Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin najwięcej osób obsłużyło lotnisko 北京首都国际机场 BeiJing Capital International Airport – ponad 100 mln pasażerów. Na drugim miejscu uplasował się 上海浦东国际机场 ShangHai PuDong International Airport, przez który przewinęło się 76.1 mln pasażerów. Trzecie miejsce zajął 广州白云国际机场 GuangZhou BaiYun International Airport. Tu przyleciało I stąd ruszyło w podróż 73.3 mln osób. Nowe pekińskie lotnisko uruchomione pod koniec września 2019 roku, czyli 北京大兴国际机场  BeiJing DaXing International Airport do końca grudnia zdążyło obsłużyć 3.1 mln pasażerów. Oba szanghajskie lotniska, czyli wspomniany port lotnczy PuDong oraz 虹桥国际机场 HongQiao International Airport, stanowiące największy w Chinach hub pasażerskiego ruchu lotniczego obsłużyły w sumie 121.7 mln osób. W przewozach towarowych (cargo) liderem jest 上海浦东国际机场 ShangHai PuDong International Airport. Wszystkie 238 lotnisk pasażerskich Chin obsłużyło w minionym roku 1.36 mld pasażerów. To liczba niemal równa wielkości chińskiej populacji. W tym roku szanse na pobicie zeszłorocznych rekordów są niewielkie. Epidemia. W lutym br. liczba pasażerów latających samolotami chińskich linii lotniczych zmniejszyła się o 84.5% w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak będzie w marcu? Zobaczymy za parę tygodni.

Joint Venture 东风本田汽车有限公司 DongFeng HongDa Motor Co., Ltd. jako pierwsza z 9 fabryk samochodów w WuHan otrzymało zgodę władz na rozpoczęcie produkcji po blisko dwumiesięcznym przestoju. DongFeng jest trzecim co do wielkości producentem aut w Chinach, WuHan z kolei to jeden z  6 największych ośrodków przemysłu motoryzacyjnego kraju. W mieście tym swoje zakłady produkcyjne ulokowały marki takie jak: Peugeot Citroen, Renault, Nissan i General Motors. WuHan w branży motoryzacyjnej najbardziej znane jest z produkcji części samochodowych. Swoje zakłady mają tu światowe potęgi jak m.in. Bosch, Webasto, Visteon czy Valeo, a także największe chińskie przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego rodzaju produkcji. Eksperci branży motoryzacyjnej przewidują, ze WuHan odzyska pełną zdolność produkcyjną samochodów i części nie wcześniej niż w połowie maja.

小鹏汽车  Xiaopeng Motors poinformowała, że produkowany przez nią samochód elektryczny P7 posiada najdłuższy zasięg ze wszystkich tego typu aut wytwarzanych w Chinach. Po testach przeprowadzonych zgodnie ze standardami New European Driving Cycle (NEDC) 工业和信息化部  Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji przyznało Xpeng P7 odpowiedni certyfikat potwierdzający, iż po pełnym załadowaniu baterii w tym samochodzie można nim pokonać drogę o długości 706 kilometrów. Konkurencja wśród producentów samochód z napędem elektrycznym w Chinach jest bardzo ostra. Tymczasem sprzedaż tych aut (jak i wszystkich innych) spada w ChRL od ośmiu miesięcy. W styczniu aż o 54.4% w stosunku miesiąc do miesiąca. Aktualne dane 中国汽车工业协会 Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego Chin można znaleźć tu:

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_6470076

Xiaopeng Motors to jeden z wielu chińskich startupów produkujących samochody elektryczne. Firmę założono w 2014 roku w 广州 GuangZhou (stolica prowincji 广东 GuangDong), a finansowo wsparta została między innymi przez  阿里巴巴集团控股有限公司   Alibaba Group Holding Ltd. oraz  富士康科技集团有限公司 Foxconn Technology Co Ltd. Model P7 postrzegany jest w Chinach (i nie tylko) jako poważny konkurent Tesli Model 3. W wersji podstawowej ma kosztować 38 tysięcy dolarów amerykańskich.

 

Państwowa Administracja Energetyki ogłosiła, iż zawieszone zostają państwowe dotacje dla nowych projektów morskich elektrowni wiatrowych. Cięcia subwencji dotyczą również projektów elektrowni słonecznych. Do końca roku firmy zajmujące się budową tego typu instalacji mogą liczyć na 50% dotychczasowych dotacji, czyli 1.5 mld RMB (~835 mln PLN). Z tej kwoty 1 mld RMB (~556.7 mln PLN) zostanie przeznaczony na dofinansowanie dużych projektów, które rozstrzygane będą w drodze przetargów publicznych. Pozostałe 500 mln RMB (~278.4 mln PLN) przeznaczone zostanie na wsparcie… osiedlowych elektrowni słonecznych. W przyszłym roku zlikwidowane zostaną dotacje dla nowych lądowych elektrowni wiatrowych.

Branża odnawialnych źródeł energii to dobry przykład funkcjonowania chińskiego systemu rozwoju branż innowacyjnych. W początkowej fazie, kiedy rządowi zależy na rozwoju nowej, innowacyjnej gałęzi gospodarki, oferuje on mnogie ułatwienia, dotacje, subsydia. Płyną rzeki RMB. A kiedy dany sektor krzepnie, dojrzewa, rynek nasyca się, wtedy rząd wycofuje swoje wsparcie. Stopniowo. Nadchodzi moment, gdy projekty muszą radzić sobie same w tej socjalistycznej gospodarce rynkowej z chińską charakterystyką.

IKEA China podpisała pierwszą w historii umowę dotyczącą sprzedaży towarów ze swoich chińskich supermarketów poprzez platformę 天猫  Tmall należącą do 阿里巴巴 Alibaby. Szwedzki koncern potwierdził w ten sposób, iż świadom jest ważkości internetowej sprzedaży w formule B2C w realiach współczesnego rynku chińskiego. Zgodnie z umową IKEA oferować będzie poprzez platformę Tmall 3,800 swoich produktów, co stanowi 40% całej oferty dostępnej w sklepach firmy w Chinach. Co niezwykle istotne: nawiązanie współpracy chińskiej operacji IKEA z Tmall to zasługa jej polskiej szefowej, pani Anny Pawlak-Kuligi. Już wcześniejsze decyzje prezes IKEA China wskazywały, że z jednej strony rozumie ona świetnie specyfikę chińskiego rynku i chińskich klientów, z drugiej strony potrafi przekonać konserwatywnych Szwedów do nietypowych dla tej firmy rozwiązań.

Źródło: WeiBo

IKEA prowadzi sprzedaż internetowa w Chinach poprzez stronę https://www.ikea.cn/cn/zh/, ale sprzedaż przez platformę zewnętrzną to novum. Trzymamy kciuki za powodzenie współpracy IKEA i Tmall.

Hurun Research Institute (brytyjska firma konsultingowa z siedzibą w 上海 Szanghaju) opublikował po raz szósty światowy ranking miliarderów, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. Wśród 53 sklasyfikowanych w tej kategorii osób znalazło się 19 chińskich miliarderów. W pierwszej dziesiątce znalazło się ich 4. Na drugim miejscu rankingu uplasował się 黄峥 Huang Zheng (40 lat) założyciel i CEO platformy e-commerce 拼多多 PinDuoDuo, którego majątek wycenono na 18 mld USD (~70.11 mld PLN). Tuż za nim, na trzecim miejscu znalazł się  张一鸣  Zhang Yi Ming (37 lat) założyciel serwisu TikTok i właściciel 字节跳动 ByteDance z majątkiem o wartości 13.8 mld USD (~53.8 mld PLN). Pierwsze, niezagrożone miejsce tego rankingu po raz kolejny zajął Mark Zuckerberg. Majątek szefa Facebooka wyceniono na 84 mld USD (~327.1 mld PLN). Wśród „młodych miliarderów” znalazły się zaledwie 2 kobiety. 21 miejsce zajęła w tym roku 吴艳  Wu Yan (39 lat) szefowa 上海的娱乐投资集团汉鼎宇佑 Shanghai Entertainment Investment Group HaKim z majątkiem wartym 2.6 mld USD (~10.2 mld PLN). Spośród chińskich miliarderów sklasyfikowanych w tym rankingu aż 11 mieszka w Pekinie. Jak widać młode Chiny trzymają się mocno.

技术 Technologie

雷军 Lei Jun, założyciel i prezes小米 XiaoMi przekazał poprzez swoje konto mikroblogowe informację, która nie ucieszy fanów marki. XiaoMi zrywa z dotychczasowym wizerunkiem firmy oferującej produkty po atrakcyjnych cenach. Nadchodzi czas wyższej jakości, lepszych technologii i wyższych cen. XiaoMi zdobył serca klientów w Chinach, jak i w wielu krajach na świecie połączeniem bardzo dobrej jakości, zaawansowanych rozwiązań technologicznych dotychczas zastrzeżonych dla flagowych modeli konkurentów i niezwykle atrakcyjnych cen. Jednak po pierwszych (udanych) próbach zaistnienia w klasie premium firma chce wejść znacznie mocniej w segment rynkowy charakteryzujący się wysokimi cenami i najlepszymi (lepszymi niż konkurencyjne) rozwiązaniami technologicznymi.  XiaoMi ma się kojarzyć z wysokimi cenami płaconymi za technologiczne fajerwerki. Firma będzie nadal sprzedawać produkty w niskich cenach. Wszystkie one sygnowane będą marką 红米 Redmi. Xiaomi wspinać się będzie na najwyższą półkę.

Z dniem 1 marca weszło w życie nowe prawo dotyczące Internetu. Zawiera ono zbiór szczegółowych regulacji dotyczących treści zamieszczanych w sieci. Znajdziemy tu m.in. instrukcje dotyczące właściwych dla strony internetowej miejsc, w których można umieszczać treści uznane za politycznie akceptowalne, a także tych, w  których można zamieszczać treści obojętnie politycznie. Treści preferowane (przez władze) powinny być umieszczone w miejscach przyciągających wzrok. Zalecenie to dotyczy nie tylko portali informacyjnych, ale również platform e-commerce, serwisów oferujących gry, jak i mediów społecznościowych. O jakie „preferowane treści” chodzi? Według nowego prawa to m.in. materiały na temat prac rządu, treści promujące wartości socjalistyczne i upowszechniające decyzje partii, informacje o rozwoju gospodarczym i społecznym Chin, wiadomości prezentujące "osiągnięcia i godne życie" przeciętnych mieszkańców Chin, artykuły ukazujące zwiększający się globalny wpływ kultury chińskiej, lub też rozwiewające aktualne obawy społeczne, itd., itp. W miejscach przyciągających uwagę użytkowników danej strony internetowej nie mogą znajdować się treści „niewłaściwe”, takie jak: opisy skandali, tabloidowe historie, „szkodliwe komentarze” zwłaszcza dotyczące klęsk żywiołowych, katastrof, opisy zdarzeń o charakterze seksualnym, wypowiedzi dyskryminujące mniejszości etniczne, zawierające wulgarne zwroty, czy deprawujące nieletnich. Twórcy treści internetowych muszą być czujni i nie ulegać pokusie publikowania informacji przyciągających uwagę czytelników, ale w istocie dla nich szkodliwych.

Oddzielną kategorię w nowym prawie stanowią treści zakazane i nielegalne. Jako takie rozumiane są wszystkie wpisy i komentarze, które naruszają  interesy i bezpieczeństwo narodowe, które zakłócają jedność społeczną, zniesławiają narodowych bohaterów, podżegają do ekstremizmu, rozpowszechniają plotki, zakłócają porządek gospodarczy i społeczny.

Administratorzy portali i platform internetowych zostają zobligowani do bardziej niż dotychczas rygorystycznego zarządzania treściami i to w czasie w rzeczywistym. Zaostrzone mają zostać warunki rejestracji użytkowników i zasady zarządzania ich kontami, również poprzez ściślejsze kontrolowanie sekcji komentarzy, gdzie priorytetem jest zwalczanie plotek, fałszywych informacji. Obowiązkiem administratorów portali i platform internetowych jest aktywne zwalczanie wszelkich przestępstw internetowych. Firmy działające w Internecie zostały zobowiązane do przygotowywania rocznych sprawozdań na temat swoich wysiłków w zakresie zarządzania treścią i charakteru obserwowanych "komentarzy społecznych". Informacja o zamiarze wprowadzenia nowego prawa informowano 3 miesiące temu. Czy zostanie wprowadzone skutecznie? W ostatnim czasie widać wyraźnie, że w chińskiej sieci panuje chaos potęgowany przez różne działania administracyjno-cenzorskie, które rzadko odsiewają ziarno od plew. Do ładu w praktyce jeszcze długa droga. Ale jak to zwykle w Chinach: może rzeczywistość jest nieuczesana, ale regulacje prawne są idealne. Zarówno w treści, jak i w formie.

北京金汉王技术有限公司 BeiJing HanWang Technology Co., Ltd. zajmująca się rozwojem technologii automatycznego rozpoznawania twarzy poinformowała, że jako pierwsza w Chinach, po 10 latach pracy opracowała system, dzięki któremu można zidentyfikować osobę, nawet jeśli nosi ona ochronną maskę. Do identyfikacji w tym systemie wystarczają zdjęcia wykonane przez pojedynczą kamerę monitoringu. System w kilka sekund rozpoznaje ludzi z maskami na twarzach w skupiskach do 30 osób. W przypadku większych grup czas identyfikacji jest dłuższy. Skuteczność zamaskowanych osób sięga 95%, co jest znakomitym wynikiem w porównaniu z automatycznym rozpoznawaniem ludzi bez masek, gdzie identyfikowanych jest 99.5% monitorowanych. Wyzwaniem dla systemu są osoby noszące jednocześnie maseczki i okulary przeciwsłoneczne. W tym przypadku niemożliwe jest (jeszcze) wykonanie pomiarów między specyficznymi punktami twarzy, które są tak indywidualną cechą, jak odciski palców.

BeiJing HanWang Technology ma już 200 klientów korzystających z nowego systemu, w tym oczywiście pekińską policję.

Podobny system opracował instytut badawczy 武汉大学国家多媒体软件工程技术研究中心 National Engineering Research Center for Multimedia Software przy Uniwersytecie WuHan. Jednak dokładność tego systemu to „zaledwie” 90%.

 

Aplikacja TikTok należąca do 字节跳动 ByteDance odnosi globalne sukcesy. I to pomimo amerykańskich sankcji, które skierowano również przeciwko tej firmie. TikTok już drugi miesiąc z rzędu jest najczęściej pobieraną aplikacją na świecie (nie wliczając gier). W lutym na swoich smartfonach i innych urządzeniach TikTok zainstalowało 113 mln osób. To o 96.5% więcej niż rok temu. Na drugim miejscu pod względem ilości pobrań i instalacji w skali globalnej uplasowała się aplikacja WhatsApp. Ten program pobrało w lutym 96 milionów uzytkowników.

华为技术有限公司  HuaWei Technologies wygrał batalię w brytyjskim parlamencie. Grupa tutejszych deputowanych zgłosiła uchwałę, na mocy której chiński koncern zostałby pozbawiony prawa współpracy przy budowie brytyjskiej sieci 5G przez okres nie krótszy niż 2 lata. Projekt ten przepadł w głosowaniu, aczkolwiek ujawnił, że sprawa budzi kontrowersje również wewnątrz brytyjskiego rządu. Głosowanie wygrało międzypartyjne stronnictwo przekonane, iż opóźnianie budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii jest działaniem na szkodę państwa. Wśród argumentów zwolenników uczestnictwa HuaWei w tworzeniu brytyjskiej infrastruktury nowego systemu telekomunikacyjnego wymieniano fakt, iż jest to jedyna firma zdolna dostarczyć kompleksowe rozwiązania infrastrukturalne dla sieci 5G, że dysponuje w tym zakresie najlepszymi, sprawdzonymi technologiami, że oddaje do dyspozycji wszystkie kody źródłowe rozwiązań cyfrowych stosowanych w sieci, a także, iż badania specjalistów kontrwywiadu brytyjskiego, jak również innych państw europejskich nie przyniosły żadnych dowodów na tezę o szpiegowskim charakterze chińskich rozwiązań. Kwestią niebagatelną jest też sprawa kosztów. Rozwiązania HuaWei dostępne są w najlepszych na rynku cenach. To oznacza gigantyczne oszczędności dla budżetu państwa i dla budżetów operatorów. W dzisiejszych realiach gospodarczych aspekt ten ma niebagatelne znaczenie.  

金融 Finanse 银行 Banki 资本 Kapitał

Z końcem lutego rezerwy walutowe Chin wynosiły 3.1067 bln USD (~12.244 bilionów PLN). Jak poinformowała中国国家外汇管理局  Państwowa Administracja Wymiany Walut zmniejszyły się one o 1.2 mld USD (~4.728 mld PLN), czyli o 0.04% w porównaniu ze styczniem br.

股票交易所 Giełdy

Tydzień spadków. Jak i na wszystkich światowych giełdach. Akcje i indeksy najszybciej leciały w dół w piątek. Najmocniej spadkami dotknięte zostały giełdy w Hong Kongu, na Tajwanie i w Shenzhen. Szanghaj wyszedł niemal na zero. Utracono w zasadzie to, co zyskano tydzień wcześniej. Główny indeks giełdowy w Szanghaju znalazł się w niebezpiecznej strefie poniżej 3,000 pkt. Indeks w Hong Kongu zszedł poniżej psychologicznej granicy 28,000 punktów. W Shenzhen i na Tajwanie sytuacja lepsza, spadki utrzymały się w granicach bezpiecznych dla głównych indeksów. Czy w kolejnym tygodniu uda się uniknąć paniki i zachować zdrowy rozsadek?

                                                                                                                                                        Tydzień                                                                                     

                                                                                                                            Piątek 15.03.      09.-15.03.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)            -2,887.43  -1.23%    -4.85%    

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                           -2,798.77  -1.52%    -5.60%     

50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 Index ETF(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT          -2.796    -1.41%     -5.13%    

华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji

ShangHai 180 – SSE180上证180 (000010.SH)                                             -8,2800.93  -1.30%    -5.26%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数 (399300.SZ)                      -3,895.31  -1.41%    -5.88%    

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaj oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option               -3.889  -1.49%    -5.64%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380 (000009.SH)                                                -4,780.70  -1.20%   -5.19%

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap     -5,457.20   -0.67%   -5.32%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option-                      -5.919  -0.72%   -4.98% 

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

 

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)           -10,831.13  -1.00%   -6.49%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)        -2,030.58  -0.75%   -7.40%

Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek–chiński Nasdaq. {GEM Index-Generate Edition Market}.

Shen Zhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)       -1,798.98  -1.08%  -6.07%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                             -6,052.78 -1.29%   -6.71%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shen Zhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数     -7,052.24  -1.01%   -6.79% 

(399005.SZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Shen Zhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数(399286.SZ)    -3,410.37   -0.79%   -6.27%

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE ChinaA50 Index – FTXIN9富时中国A50指数(XIN9X000/XIN9.FGI)     -13,192.21  -1.59%   -5.42%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

                                                                                                           

Xiang Gang (Hong Kong) HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.      -24,032.910  -1.14%    -8.08%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                                      -3,323.96  -1.11%    -8.61%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                          -9,650.150  -0.78%    -7.72%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.         -3,648.460  -1.63%   -11.21%

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych poza Chinami czy w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu

 

TaiWan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.             -10,128.87  -2.82%    -10.54%   

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 13.03.2020)

100英镑GBP = 879.87人民币 RMB                

100欧元EUR = 782.26 人民币 RMB

100美元US$ = 700.33人民币 RMB     

100 港HG$ = 90.02人民币 RMB 

100 澳门元MOP$ = 87.83人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.24 人民币 RMB      

100 波兰兹罗提 PLN = 178.22人民币 RMB   

100人民币 RMB = 56.06波兰兹罗提 PLN

中国 世界 Chiny i świat

敬业集团有限公司 JingYe Group przejmuje upadłą spółkę British Steel Limited, trzeciego co do wielkości brytyjskiego producenta stali i wyrobów stalowych. Podpisano właśnie stosowną umowę, zgodnie z którą chiński partner zobowiązał się do zainwestowania w spółkę w okresie 1o lat 1.6 mld USD (~6.3 mld PLN).  British Steel to firma z 50-letnią historią, zatrudniająca ok. 5,200 pracowników w zakładach w Wielkiej Brytanii i Francji. JingYe Group istnieje 32 lata, zatrudnia 23,500 osób. W ubiegłym roku osiągnęła przychód w wysokości 127.4 mld RMB (~71.58 mld PLN).

是保证金 Post Scriptum – Na marginesie

Niemiecka firma asekuracyjno-analityczna Euler Hermes ocenia, iż gospodarka chińska odzyska swoją pełną moc pomiędzy kwietniem, a czerwcem br. W pierwszych dwóch miesiącach roku chińska machina gospodarcza utraciła co najmniej 25% swych sił, a walka z koronawirusem kosztowała Chiny utratę 3% wzrostu PKB w I kwartale br. Dla odzyskania ekonomicznego wigoru rząd musi wprowadzić intensywne działania, których celem jest odbudowa zaufania chińskich konsumentów, pobudzenie popytu, zapewniającego warunki stopniowego wzrostu podaży, przywrócenia wielkości produkcji do stanu sprzed epidemii. Według analityków Euler Hermes Chiny odzyskały już 75 proc. swojego potencjału gospodarczego. Obecne spadki rejestrowane w Chinach są mniejsze niż miało to miejsce w czasie światowego kryzysu finansowego 2008/2009. Państwo Środka wyszło wtedy z turbulencji gospodarczych w stosunkowo krótkim czasie. O bardzie szczegółowe analizy i projekcje pokusić się będzie można jednak dopiero na przełomie marca i kwietnia, kiedy spłynie więcej danych nie tylko z Chin, ale również z innych państw dotkniętych epidemią. Okaże się wtedy, czy – jak zakładają chińskie władze – epidemia przyniesie krótkotrwałe efekty negatywne dla gospodarki, które będzie można pokonać w stosunkowo niedługim czasie.

书籍 Książki – 报告 Raporty – 分析 Analizy  

Albert Borowiecki proponuje:

Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata. Kai Fu-Lee. 2019 Media Rodzina. 300 stron

Były szef Google’a na Chiny i inwestor w start-upy z branży sztucznej inteligencji (SI) w Chinach raczej wie o czym pisze. A opisuje w ciekawy i przejrzysty sposób nie tylko w jakich branżach nie warto szukać pracy już w najbliższej przyszłości (ciekawostka – SI jest na swój sposób demokratyczna, bo wkracza na obszary zawodowe nie wymagające wielkich kwalifikacji, jak i te, gdzie bez wysokich kwalifikacji działać nie sposób), ale również – co chyba bardziej interesujące – dlaczego Chiny są „skazane” na wygraną w wyścigu o prymat lidera technologii SI. Najlepsi na świecie przedsiębiorcy (co i jak ich takimi ukształtowało), paliwo dla SI (czyli dane, dane, mnóstwo danych) i … zapraszam do lektury.

 

China, Russia, and Twenty-First Century Global Geopolitics. Paul J. Bolton I Sharyl N. Cross. 2018 Oxford University Press. 333 strony

Czy sojusz Rosji I Chin to największy koszmar USA? Jakie wspólne interesy mają te dwa państwa? Czy do współpracy „popchnęła” je polityka Stanów Zjednoczonych? Jak w przeszłości układały się stosunki między tymi mocarstwami? Czym jest rosyjska „oś azjatycka”? Jeśli kogoś nie odstrasza język w stylu „Chiny i Rosja rzucają wyzwanie hegemonii USA i zachodniemu liberalnemu porządkowi”, to może dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy o stosunkach między oboma krajami.

 

Government Performance Management in China. Theory and Practice. Wu Bin. 2020. Springer. 380 stron.

Autor prezentuje nam chińskie spojrzenie na rząd i jego istotę, koncentrując się na najważniejszej (według Chińczyków) jego cesze, czyli wydajności (lub produktywności). Poznajemy podstawy teoretyczne, podstawowe pojęcia produktywności (ekonomiczność, sprawność i skuteczność) jak i doświadczenia empiryczne – praktykę – na przykładzie projektu pilotażowego prowadzonego w Hangzhou (stolica prowincji Zhejiang, siedziba m.in. Alibaba Group), w tym planowanie, monitorowanie, ocenianie i usprawnianie produktywności rządu. Wu Bin argumentuje, że wydajność (performance) jest jednym z głównych źródeł legitymizacji władzy w Chinach. Recz warta poznania. To przykład jednego z wielu pilotażowych wdrożeń, które po wykazaniu swej skuteczności zostanie wdrożone w całych Chinach. To również obraz różnic pomiędzy sprawowaniem władzy w Chinach i państwach zależnych od wewnętrznych koniunktur politycznych.

 

A Brief Examination of Chinese Government Expenditures on Artificial Intelligence R&D. Thomas J. Colvin i inni. 2020. Institute for Defense Analyses. 69 stron

Skoro już przeczytaliśmy pozycję nr 1 na liście i wiemy, że Chiny będą liderem rynku sztucznej inteligencji i żadne płacze tu nie pomogą, to może zainteresuje nas, ile kosztuje taka przyjemność, to jest: ile trzeba wydać na badania i rozwój, aby zostać liderem. Dla zaspokojenia ciekawości zajrzyjmy do raportu instytucji pracującej wyłącznie dla rządu USA, by dowiedzieć się, że… Amerykanie nie wiedzą ile. To znaczy wiedzą, zbadawszy przypuszczalnie 10% inwestycji chińskich związanych z SI, których koszt równy jest całości nakładów amerykańskich na badania i rozwój sztucznej inteligencji, ale nie mają pojęcia czego dotyczą prace Chińczyków w tych 90% niezbadanych projektów. Dlaczego? Przeczytajcie….

Liang Z. Andrzej (梁安基)

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 12/2020 www.chiny24.com

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button