Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (14/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 14/2019 (01.04. – 07.04.2019)

 

Polityka – Sprawy Bieżące

W czołowym periodyku partyjnym Qiushi (Poszukiwanie Prawdy) ukazał się zapowiadany od dłuższego czasu artykuł prezydenta Xi JinPinga. Treść artykułu to po raz pierwszy opublikowane przemówienie Xi z początku 2013 roku, kiedy został on wybrany szefem (Sekretarzem Generalnym) partii. W wystąpieniu zwracają uwagę mocno akcentowane zagrożenia dla partii. Xi często odwołuje się do prac Marksa i Engelsa, zwłaszcza cytując tezę, że socjalizm niewątpliwe i nieuchronnie zwycięży nad kapitalizmem, ale będzie to długi historyczny proces. Dziś – jak pisze – Chiny wprowadzają z sukcesem w życie socjalizm z chińskim charakterem. Zachodnie społeczeństwa wciąż mają nad Chinami przewagę ekonomiczną, technologiczną, militarną, którą wykorzystują jako argument krytyczny wobec idei socjalizmu. Chiny są tego świadome. Dlatego też muszą być przygotowane do długiej współpracy, a zarazem konkurencyjnej walki między dwoma systemami. Xi zaznaczył, że partia musi być gotowa na taką krytykę bazującą na porównaniu do zamożnych zachodnich społeczeństw. Chińska partia nie była wolna od błędów takich jak Rewolucja Kulturalna, czy maoistowska teoria walki klas, ale historia partii jest jednocześnie pełna chwały i wielkich sukcesów. To rewolucja wyniosła KPCh do władzy, kto zatem krytykuję ideę rewolucji, ten chce obalić partię. Chiny muszą podążać zdecydowanie kursem reform zapoczątkowanych w 1978, bez nich bowiem partia by upadla. Partia była świadkiem znaczących wydarzeń historycznych na przełomie lat 80 i 90, jak upadek partii socjalistycznych, krajów socjalistycznych w Europie Wschodniej, aż wreszcie rozpad Związku Radzieckiego. Historia najnowsza Chin pokazuje, że kraj idzie właściwą drogą. Historia i rzeczywistość potwierdziły, iż tylko socjalizm może uratować Chiny. Tylko socjalizm z chińskim charakterem może zapewnić krajowi stabilny rozwój – konkluduje Xi. Choć tekst ten liczy sobie już 6 lat, nie traci na aktualności. Z jednej strony przedstawia poglądy lidera drugiego na świecie mocarstwa, z drugiej zaś, biorąc pod uwagę, że tekst opublikowano właśnie teraz, pokazuje, że partia przygotowuje się na wyzwania. A te przygotowania wymagają lojalnoci, dyscypliny i zwarcia szeregów. Z trzeciej strony widać jasno, że przez ostatnie 6 lat Xi JinPing konsekwentnie realizował (i realizuje) założenia przedstawione w pierwszych dniach sprawowania swojego urzędu.

Z wiosną ruszyła chińska ofensywa dyplomatyczna. W dniach 21-26.03. prezydent Xi odbył pierwszą tegoroczna podróż zagraniczną do Europy Zachodniej. Od 3 do 5 kwietnia wicepremier Liu He przebywał w Waszyngtonie na kolejnej rundzie rozmów o umowie handlowej z USA. A od 8 do 12.04. w podróż do Europy udaje się premier Li KeQiang. W tym czasie szef chińskiego MSZ Wang Yi, jest niemal cały czas w drodze (Azja i Afryka). Premiera Li czekają trudne rozmowy w Brukseli na temat pogłębienia strategicznego partnerstwa z EU. To już piąta sesja Chiny – UE. Rozmowom obok Jean-Claude Junckera będzie współprzewodniczyć Donald Tusk. A nie będą to łatwe rozmowy, bo tematów różniących i wrażliwych jest kilka (np. Huawei i 5 G, dostęp chińskich firm do europejskich technologii versus europejskich firm do rynku chińskiego). Po zakończeniu spotkań w Brukseli Li uda się do Chorwacji na kolejny szczyt krajów 16+1 (kraje Europy Centralnej i Środkowej z Chinami). O szczegółach pisać będziemy w kolejnym przeglądzie.

Foto: Reuters. Donald Tusk i Premier Li KeQiang rozmowy w Beijing lipiec 2018. Jest szansa na nową fotkę.

Biznes & Gospodarka

Optymizm wrócił do chińskiej gospodarki. Indeks aktywności przemysłowej PMI obliczany przez Caixin/Markit niespodziewanie wzrósł w marcu do 50.8, z lutowego poziomu 49.9. Ten wynik jest przełamaniem złej passy trwającej od listopada 2018 r. To jednocześnie najwyższe wskazanie chińskiego PMI od lipca 2018 roku. Choć to zaledwie wskazania jednego miesiąca, stanowią jednak wyraźny sygnał, że działania stymulujące gospodarkę podjęte przez Pekin pod koniec 2 połowy minionego roku przynoszą wreszcie efekty. Czy trwałe? Zobaczymy w pierwszych dniach maja, kiedy zostanie opublikowany kolejny indeks przygotowany przez Caixin/Markit.

W Unii Europejskiej będzie więcej chińskiego mięsa kaczego i kurzego. Ogłoszony został nowy, większy kontyngent na import tego mięsa do EU po niskich, preferencyjnych stawkach celnych. Drodzy hodowcy, bez obaw. Sprawa dotyczy kontyngentu 5,000 ton mięsa kurzego oraz 6,600 ton mięsa kaczego w skali całej Unii, która w bieżącym roku planuje import 18,000 ton mięsa kaczego. Rolnicy chińscy się cieszą, unijni nie bardzo, w przeciwieństwie do konsumentów. Nie ma idealnych rozwiązań, które sprawiają, że wszyscy są zadowoleni.

Agencja badań rynku i opinii publicznej Kantar Millward Brown opublikowała kolejny raport „2019 BrandZ Top 50 Chinese Global Brand Builders”. Według najnowszych badań najbardziej rozpoznawalnymi chińskimi markami w skali globu są Huawei, Lenovo i Alibaba. Kiedy Kantar zainaugurował te badania rozpoznawalności marek chińskich w 2017 roku w rankingu znalazło się 30 firm. Dziś lista obejmuje już 50 brandów „zrodzonych” w ChRL. Większość z nich należy do firm z sektora elektroniki użytkowej i gier mobilnych. Kolejną grupę stanowią marki producentów sprzętu gospodarstwa domowego i przedsiębiorstw specjalizujących się w handlu internetowym. Na taki wzrost ilości rozpoznawalnych chińskich marek niewątpliwie wpływa ich coraz śmielsza ekspansja na rynki zagraniczne.

Portal LinkedIn przeprowadził badania wśród swoich użytkowników z Chin, aby dowiedzieć się, która firma w Chinach uważana jest za najlepszego pracodawcę, a także który z chińskich pracodawców oferuje najlepsze warunki pracy. Okazuje się – co nie zaskakuje – , że najwięcej wskazanych przez badanych firm to przedsiębiorstwa z sektora internetowego oraz usług technologicznych. Pierwsza trojka to: Alibaba, Baidu i ByteDance (aplikacje m.in. krótkie filmy video). W pierwszej dziesiątce znalazły się też dwie amerykańskie firmy z oddziałami w Chinach: Tesla i Amazon. Branżę motoryzacyjną reprezentuje firma Nio (chiński producent samochodów elektrycznych, rywal Tesli), usługi transportowe Didi Chuxing (chiński odpowiednik Ubera). Pierwszą dziesiątkę zamyka Huawei. To co może zaskakiwać, to brak w czołówce dobrych pracodawców firm takich jak Xiaomi, Tencent, Apple, L’Oreal, czy Ant Financial. Ale znajdziemy je już w drugiej dziesiątce. Biorąc pod uwagę liczbę firm działających w ChRL to nie tak źle.

Już od wielu lat chińskie stocznie są liderem globalnym w swojej branży. Z doków chińskich stoczni na morza i oceany trafia też coraz więcej jednostek specjalnego zastosowania. Stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding (Group) Co. Ltd.  z Szanghaju należąca do holdingu China State Shipbuilding Corp. zbuduje największy na swiecie tankowiec do przewozu skroplonego gazu LNG. Jednostka ta powstanie we współpracy z DNV GL, norweską firmą klasyfikacyjną, co zagwarantuje światowy poziom wykonawstwa statku. Stocznia Hudong-Zhonghua buduje gazowce od 2008 roku. Do tej pory przekazała armatorom 21 gazowców do przewozu LNG. Ten największy, którego budowa właśnie się rozpoczyna, jednorazowo będzie przewoził 270,000 m3 gazu.

Foto:chinashipping

Chiny są drugim (po Japonii) importerem LNG na świecie. W 2018 kupiły 53 mln m3 tego paliwa. Eksperci oceniają, że do roku 2030 Chiny będą importowały 100 mln m3 LNG. Budowa tej największej jednostki do przewozu gazu zajmie ok. 3 lat. Hudong-Zhonghua jest jedyną stocznią w Chinach, która ma techniczne możliwości zbudowania takiego gazowca. Jest też jedną z 13 stoczni na świecie gotowych do realizacji projektów tej wielkości. Niegdyś polskie stocznie śmiało radziły sobie na rynku jednostek specjalistycznych (kontenerowce, statki rybackie, jednostki do obsługi platform wiertniczych, etc.). Stocznie chińskie mogły konkurować z nimi wyłącznie niskimi cenami przy stosunkowo niskiej jakości. Ale gdzie są dziś państwowe stocznie chińskie, a gdzie prywatne polskie?

We wrześniu oddany zostanie do użytku trzeci terminal pasażerski na międzynarodowym lotnisku Pudong w Szanghaju. Zbiegnie się to z oddaniem do użytku w Pekinie nowego lotniska Beijing DaiXing International Airport.  Beijing DaiXing będzie miało w sumie 1 mln m2 powierzchni. Jego budowa pochłonęła 80 mld RMB (ok.45.4 mld PLN). Uzyskawszy „pełną moc” będzie obsługiwać 130 mln pasażerów i 5.5 mln ton przesyłek lotniczych rocznie, a to miedzy innymi dzięki 4 pasm startowym i 80 miejscom postojowym dla samolotów. Lotnisko na Pudongu po uruchomieniu trzeciego terminala będzie mogło obsłużyć 80 mln pasażerów, którzy wyruszać będą w podróż dzięki 4 pasom startowym (dłuższym niż w Beijing Daixing). Szanghaj wciąż korzysta ze swojego pierwotnego lotniska międzynarodowego – Hongqiao. Oba porty lotnicze Szanghaju w 2018 roku obsłużyły 117 mln pasażerów. Pekin pójdzie śladem Szanghaju – ster lotnisko Beijing Capital International Airport będzie dalej obsługiwać loty krajowe i międzynarodowe.

Po wycofaniu się zachodnich inwestorów z projektów w Syrii ich miejsce zajmują oczywiście Chińczycy. Jiangxi Changhe Automobile uruchamia montownię aut w odbudowywanej fabryce samochodów w Homs. Odbudowa jest współfinansowana przez chińskich partnerów. Według wspólnych założeń pierwszy etap współpracy w Homs polegać będzie na prostym montażu aut sprowadzanych w częściach z Chin. Inne firmy motoryzacyjne z Chin również nawiązują relacje z syryjskimi partnerami. Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd oraz Chang'an Automobile Co., Ltd. razem z syryjską spółką Mallouk & Co. będą produkować w Homs auta obu marek chińskich. Już w 2017 roku w Pekinie odbyły się specjalne targi poświęcone projektom odbudowy Syrii. Wtedy m.in. zawarto umowę na budowę i zarządzanie chińsko-syryjskim parkiem przemysłowym. Rząd chiński przeznaczył na ten projekt 13.4 mld RMB (ok.7.6 mld PLN). Chiny na sytuację w Syrii patrzą jako na kolejną szansę gospodarczą, pozwalającą inwestycjami, a nie karabinami zwiększyć wpływy na Bliskim Wschodzie pod szyldem projektu „Pasa i Szlaku”. Zachodnie firmy kierują się innymi przesłankami, innymi kalkulacjami, patrzą na rynki jednowymiarowo (zyski i straty), krótkoterminowo. A natura, jak wiadomo, nie znosi próżni. Obawiam się, że znów za jakiś czas zachodnie firmy i media obudzą się i zaczną narzekać na „chińską ekspansję”, zapominając, że przecież wszyscy mieli takie same szanse, by podjąć wyzwanie. Syria zaś z pewnością wykorzysta każdą szansę, żeby rozpocząć powrót do normalności w miejscach, gdzie zapanował wreszcie pokój.

Nauka-Technologie

Prywatna firma LinkSpace zajmująca się organizacją komercyjnych startów rakiet kosmicznych, przeprowadziła udaną próbę startu i lądowania rakiety wielkokrotnego użytku. Rakieta RLV-T5 na paliwo płynne ma 8.1 metra wysokości, wzniosła się na wysokość 20 metrów i wylądowała ponownie w tym samym miejscu. Kolejny próg do przekroczenia to osiągnięcie pułapu 1 km i powrót na wyznaczone miejsce. Rząd chiński zachęca prywatne firmy do udziału w programie kosmicznym, który do niedawna był dla nich niedostępny. LinkSpace założona w 2014 roku zrobiła pierwszy mały krok w wyścigu kosmicznym. Osiągnięcie RLV-T5 wydaje się drobnostką przy Falconach Elona Muska produkowanych przez jego spółkę Space X. Ale najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Kolejne Chińczycy robią coraz pewniej i coraz szybciej.

Foto: linkspace

Już w ostatniej fazie budowy jest jedno z największych planetariów na świecie, które powstaje w Szanghaju. Otwarcie planetarium zostało zaplanowane na początek 2021 roku. W stworzenie tego miejsca zainwestowano dotychczas 600 mln RMB (ok.340 mln PLN). Obiekt zajmuje powierzchnię 39,000 m2 i będzie największym na świecie miejscem dedykowanym wyłącznie astronomii. Szykuje się więc kolejna atrakcja turystyczna zachęcająca do odwiedzenia tej liczącej 25 mln ludności metropolii.

Foto: Ennead Architects

Firma Tencent rozpoczęła sprzedaż obligacji o wartości 33.4 mld RMB (ok.19 mld PLN). I już po paru dniach jest bliska osiągniecia zakładanego celu. Niewątpliwie Tencentowi w pozyskiwaniu obligatariuszy pomaga decyzja władz, które po 9 miesiącach przerwy uruchomiły procedury zatwierdzania i rejestracji nowych gier komputerowych, na konsole i smartfony. Biznes wraca do normy.

Pomimo pogróżek ze strony zachodnich polityków współpraca technologiczna między chińskimi firmami i amerykańskimi trwa w najlepsze. Przykład: kooperacja Huawei i Googla. Huawei wypuścił na rynek urządzenie „TrackAI” do diagnozowania chorób oczu, które powstało dzięki technologicznemu wsparciu Google. Ten koncern od dekady współpracuje z chińskimi firmami, w efekcie czego 15% jego dochodów generują chińskie projekty. Huawei w swoich telefonach wykorzystuje system Android stworzony przez Google. Kto zatem potencjalnie ma większe możliwości „szpiegowania”? Politycy politykami, a życie życiem. Technologicznie jesteśmy już „globalną wioską”. Stawianie barier może zahamować procesy, ale ich nie zatrzyma.

Banki > Finanse > Giełdy   

Trwają przygotowania do uruchomienia nowego rynku/indeksu na giełdzie w Szanghaju. Będą tu notowane start upy, firmy High-Tech, firmy innowacyjne, biotechnologiczne, etc. Do tej pory zaakceptowano aplikacje 44 firm-kandydatów. Rynek ten miał ruszyć w marcu, okazało się jednak, że prace przygotowawcze wymagają więcej czasu niż pierwotnie zakładano. Najnowszy termin inauguracji obrotu na tym rynku to koniec czerwca. Większy margines czasu pozwoli też pozyskać jak najwięcej atrakcyjnych dla inwestorów innowacyjnych firm.

Od 1 maja zmienia się okres po jakim to cudzoziemcy pracujący w Chinach będą zobligowani do płacenia podatków. Pierwotnie było to 365 dni pobytu w ChRL, obecnie okres ten skraca się do 183 dni. W taki oto sposób normy chińskie pokrywać się będą z regulacjami europejskimi. Przedmiotem opodatkowania będą wszystkie dochody: i te uzyskiwane w Chinach, i te zagranicą. Oczywiście opodatkowanie takie nie będzie dotyczyć obcokrajowców, którzy przedstawią zaświadczenie o regulowaniu zobowiązań fiskalnych w innym kraju, posiadającym z Chinami odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obywatele RP mogą zatem spać spokojnie. Porozumienie pomiędzy Polską, a ChRL o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarto w 1988 roku dzięki staraniom rządu ówczesnego premiera Messnera.

Rozpoczyna się 50-dniowa kampania na szczeblu rządów lokalnych popularyzująca wprowadzenie w życie projektu rządu centralnego dotyczącego redukcji podatków i innych obciążeń dla osób indywidulanych i firm. Przedstawiciele Państwowej Administracji Podatkowej będą organizować seminaria z władzami lokalnymi i przedsiębiorstwami, aby jak najefektywniej zaimplementować zaordynowane przez rząd zmiany. Zakłada się, że wprowadzone ulgi pozwolą prywatnym firmom wzmocnić budżety o 2 bln RMB (ok.1.13 bln PLN). Redukcje obciążeń dotyczą tak różnych aspektów codziennego funkcjonowania firm jak opłaty pocztowe, podatki konsumpcyjne, stawki VAT, czy koszty energii elektrycznej dla firm (zniżka 10%). Na realne efekty tych działań trzeba będzie zaczekać do końca roku. Wiele wskazuje na to, że będą to działania skuteczne.

Giełdy. (01.04. – 05.04. 2019)

Kolejny tydzień wzrostów, o których można było w zeszłym roku tylko marzyć. Chwilo trwaj! Shanghai Stock Exchange Composite Indeks osiągnął najlepszy wynik od 12 miesięcy. Tylko w tym tygodniu wzrósł o 8.4%, a od początku roku zyskał 30%, a przecież w podsumowaniu roku 2018 okazał się najgorszym indeksem na światowych giełdach ze stratą 24.6%. Mimo że giełda w Hong Kongu (czwartek 04.04.) zakończyła tydzień na minusie, to wynik całego tygodnia spowodował, że odrobiła straty jakie poniosła w 2018 roku, który był najgorszym dla niej rokiem od 7 lat. Szczególnie zyskały na giełdach akcje firm lotniczych dzięki zapowiedzi rządu, iż z dniem 1 lipca obniży opłaty wnoszone przez nie na fundusz rozwoju lotnictwa. Optymizm w serca inwestorów wlały również wieści dotyczące rozmów USA-China, a także te dotyczące wyników aktywności przemysłowej w marcu (PMI) i pierwszych efektów wprowadzenia rządowego pakietu stymulacji gospodarki, w tym wspomnianego powyżej obniżenia podatków. Zgodnie z zapowiedziami bank centralny wkrótce znów obniży wysokość obowiązkowych rezerw dla chińskich banków, co pozwoli zwiększyć dopływ gotówki do rynku i firm. Można zatem spodziewać się dalszych wzrostów na giełdach w Chinach. Pamiętać należy jednak, że Bóg zawsze się śmieje do rozpuku, kiedy człowiek z absolutną pewnością planuje sobie przyszłość.

 

           04.04. Czwartek               Tydzień

Shanghai Composite Index ( SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)        3,246.77  0.94%               8.40%

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                      2,951.98  1.10%               7.97%              

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – (000300.SH/399300.SZ)                                4,062.23  1.00%              8.95%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap  5,8781.56  1.00%          9.34%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w)-małych i średnich firm

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)       10,415.80  0.73%               9.11%

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)  1,777.26  0.51%               9.25%

indeks nowych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                          5,538.62  1.06%              9.23%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong HangSeng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                               29,936.320  -0.17%       4.04%

HongKong HangSeng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)        11,692.369  -0.11%       3.52%

indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)                  4,728.8800  -0.28%         3.44%  

红筹指数 (HSCCI/HCZS) indeks największych chińskich spółek

zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore),

a notowanych na gieldzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)                     10,704.38  0.13%               1.53%                         

Notowania walutKurs średni (04.04.2019.)  

1美元USD = 6.7055人民币 RMB                      

1欧元EUR = 7.5409 人民币 RMB                     

1 港HGD = 8.5779 人民币 RMB                    

1 波兰兹罗提 PLN = 1.7570人民币 RMB           

1人民币 RMB = 0.5688波兰兹罗提 PLN 

Yuan umacniał się do wszystkich walut.

Z życia KPCh

Każdy człowiek zasadniczo pobieżnie ma w roku urodziny raz jeden. Ale członkowie Komunistycznej Partii Chin świętują urodziny dwukrotnie. Raz tak po prostu dla siebie, a raz dla partii.  Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny KC wydała zalecenie dla członków partii, w którym napomina ich, aby nigdy nie zapominali o swoim oddaniu i miłości do organizacji. Dlatego też powinni świętować swój dzień narodzin dla niej, dla partii, a dniem święta winna być rocznica wejścia w szeregi partyjne, data zarejestrowania jako członka KPCh. Za tym zaleceniem z centrali poszły szczegółowe wytyczne przygotowane przez lokalne komitety, w których określono w jaki sposób należy obchodzić dzień partyjnych narodzin. Nie ma tu miejsca na chaos i improwizację. To zbyt poważna sprawa. Należy w tym szczególnym dniu odnowić przysięgę złożoną w chwili wstępowania do partii, wsiąć udział w seminarium na temat partii i myśli Xi, podjąć czyn społeczny, albo odbyć ze swoimi przełożonymi rozmowę od serca wskazując na ich niedociągnięcia, co pozwoli usunąć niedociągnięcia, udoskonalić metody pracy. Dziennik RenMinRiBao, organ KPCh, poszedł jeszcze dalej publikując instrukcję dla członków partii wyjaśniającą w sposób prosty i klarowny kiedy należy nosić odznakę partyjną.

Foto: Getty Images

Urodziny polityczne to okazja, aby każdy członek przypomniał sobie o idei i misji partii, by zyskać dodatkową energię do dziania, poczuć opiekę jaką roztacza nad nim organizacja partyjna, aby z partią się zidentyfikować. Komisja pragnie, aby urodziny partyjne nie stały się zbiurokratyzowaną uroczystością, ale uzyskały głęboki, prawdziwy sens. To kolejny przykład specyfiki okresu rządów Xi: nacisku na edukację ideologiczną, lojalność i zwartość szeregów partyjnych, budowania atmosfery bezwzględnego zaufania do lidera oraz jego myśli. Obawiam się, że jeśli inne organizacje społeczne ChRL pójdą tym szlachetnym tropem, to niebawem wiele osób będzie obchodziło urodziny co tydzień. No chyba, że pojawi się taki pomysł, aby członkowie partii tylko należeli tylko do jednej organizacji. Rzecz jasna partyjnej.

Społeczeństwo

 

Far East Holding Group z Yixing, czołowy producent kabli (prowincja Jiangsu, wsch. Chiny) przyłącza się do wspierania polityki wielodzietności. Zarząd firmy ogłosił, że każda pracownica spółki otrzyma 20 dni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (oprócz prawnie przysługujących jej 4 miesięcy) na każde urodzone dziecko. Każdy mężczyzna pracujący w firmie stający się ojcem również otrzyma dodatkowo 20 dni urlopu rodzicielskiego. Pracownicy posiadający kilkoro dzieci mogą liczyć na szybszą ścieżkę kariery, jak również większe podwyżki wynagrodzenia. Far East Holding zatrudnia 11,000 pracowników.

Ministerstwo Kadr i Spraw Socjalnych ustaliło nazwy 13 nowych zawodów. Ministerstwo przygotowało propozycje nazw wraz z Państwową Administracją Regulacji Rynku oraz Państwowym Biurem Statystyki. Nowe oficjalne zawody w Chinach to m.in.: technik sztucznej Inteligencji (AI), technik internetu, technik Big Data i chmury, specjalista od e-sportu, pilot dronów, menadżer rolnictwa i operator robotów przemysłowych. Wszystkie nazwy zostały wybrane w wyniku bardzo dokładnej weryfikacji z udziałem specjalistów do spraw języka chińskiego, a także w efekcie konsultacji społecznych. Nazwy nowych profesji obowiązują od 1 kwietnia 2019 i nie jest to Prima Aprilis. Tutaj to obyczaj nieznany. Jeszcze.

Chińskie Stowarzyszenie Transportu Miejskiego oraz Stowarzyszenie Operatorów Metra przygotowały raport na temat rozwoju metra w Chinach w 2018 roku. Linie metra o zróżnicowanej wielkości i złożoności posiada już 35 miast w Chinach (nie uwzględniając Hong Kongu, Makao i Tajwanu). Łącznie jest to 185 linii o całkowitej długości 5,761.4 km. W ub.r. zainwestowano w ten system transportu 547 mld RMB (ok. 311.5 mld PLN). W trakcie projektowania i budowy są kolejne linie o łącznej długości 6,374 km. Od 3 lat ten rodzaj transportu publicznego rozwija się w ChRL najbardziej dynamicznie. Z metra w 2018 skorzystało w Chinach 21.17 mld pasażerów. Qingado (port, prowincja Shandong, wsch. Chiny) jest miastem, w którym w ub.r. przybyło 124.6 km torów metra – najwięcej w całym Państwie Środka. Tylko w jednym roku!? Na drugim miejscu w tej kategorii jest Wuhan (stolica prowincji Hubei, centralne Chiny). Tu oddano do użytku 96.8 km nowy linii. Trzecie miejsce na podium ma Guangzhou (Kanton) z wynikiem 87.1km oddanych w ciągu roku. Najgęstsze sieci metra mają Szanghaj, Pekin i Kanton. 17 miast chińskich posiada linie o długości powyżej 100 km. Średnia prędkość podróżna metra w Chinach to 35.3km/godz. Najszybciej poruszają się składy na linii S9 w Nanjing, osiągające prędkość 87.4 km/godz. Najkrócej w godzinach szczytu czeka się na metro linii 9 w Szanghaju – 115 sekund. Średnio w skali całych Chin 4.4 minuty (265 sekund). Rzeczywisty koszt przewozu jednego pasażera średnio to 0.84 RMB (ok. 0.48 PLN), jednocześnie zaś przeciętny pasażer płaci za przejazd 0.48 RMB (ok.0.27 PLN) – biorąc pod uwagę bilety miesięczne, karnety wieloprzejazdowe, zniżki dla emerytów, zwolnienia z opłat, etc. A pomimo to ta forma transportu przynosi zyski, których źródłem jest reklama, czy czynsze za lokale usługowe działające w obrębie linii metra. Skala, skala, skala…

Na marginesie zdarzeń

Chińskich konsumentów poruszyła wiadomość o obniżce cen na produkty Apple oraz wielu luksusowych marek obecnych w Chinach. Od razu pojawiły się komentarze, że obniżki cen spowodowane są spadkami sprzedaży zagranicznych marek w ChRL. Tymczasem okazało się, że ceny na towary luksusowe zmniejszyły się o tyle, o ile obniżono podatek VAT, który je obejmuje. Tak, konkurencja chińska ciśnie, ale raczej nie zagraża takim „imperatorom” dóbr luksusowych jak Gucci, Hermes, czy Louis Vuitton, którzy korzystając z redukcji wysokości podatku VAT obniżyli ceny detaliczne o 3%. Apple „zszedł” o ok. 6 %. Wieloletni lider rynku smartfonów w Chinach coraz mocniej odczuwa presję ze strony chińskich uzurpatorów, którzy zasypują konsumentów coraz lepszymi i doskonalszymi rozwiązaniami. Amerykanom trudno z konkurentami ścigać się na tym polu (o tempora, o mores!), trzeba było sięgnąć do klasycznych metod: ceny w dół! Nic nie jest wieczne.

Na aukcji Sotheby w Hong Kongu w ostanie dni marca sprzedano kolekcję 16,889 butelek Domaine de la Romanée-Conti win (w większości z Bordeaux i Burgundi) za rekordową cenę 236.4 mln RMB (ok.134.6 mln PLN)   

Foto: HEATHCLIFF O'MALLEY

Nabywca, jak zwykle w takich okazjach anonimowy, noszący pseudonim Transcendent Collector, ma być według Sotheby przedstawicielem piątego pokolenia deweloperów z Azji z wieloma nieruchomościami i innymi aktywami w wielu krajach świata. Wielu chciałoby udać się do Transcendent Collectora na degustację win. Możliwość będą mieli nieliczni.

Skoro mowa o salonach i wysokich progach. Wicepremier Liu He po zakończeniu kolejnej rundy negocjacji gospodarczych z osobami odpowiedzialnymi za handel Stanów Zjednoczonych, ponownie spotkał się z prezydentem Trampem (04.04.2019.). Dziwne, że jak i w trakcie poprzednich spotkań, Liu He spotykając się z Trumpem zawsze siedzi przy biurku amerykańskiego prezydenta, nigdy nie stoi, gdzieś z boku niezręcznie. Ale – moim zdaniem – wyjaśnienie jest stosunkowo proste. Liu He jest tylko wicepremier, a nie prezydentem. W takim przypadku, w przypadku chińskich wicepremierów, nie ma miejsca na poufałości i niekontrolowaną swobodę zachowań. Jest protokół i szacunek.

Foto: UPI                                                              

Foto:CMG

梁老爷Kącik Lao Ye

Zmiany pokoleniowe i obyczajowe zachodzą w dzisiejszych Chinach niezwykle szybko, często dostrzegamy je w mało spodziewanych miejscach. Młodzi Chińczycy żyją dzisiaj dostatnio, niczego im nie brakuje. Posiadają dobre wykształcenie, niejednokrotnie uzyskane zagranicą. Nie można porównywać ich sytuacji z ich rówieśnikami sprzed 30, czy 40 lat. Młodzi ludzie mogą dziś liczyć na pełne wsparcie rodziców, zwłaszcza finansowe, czego ci rodzice nigdy nie doświadczali. Młodzi żyjąc w takich warunkach stają się coraz bardziej rozpieszczeni, roszczeniowi i … rozleniwieni. Nie podejmują każdej pracy. Nic ich nie zmusza do podejmowania szybkich i zdecydowanych decyzji w tym zakresie. Praca nie może być zbyt ciężka, a szef zbyt wymagający. Atmosfera w miejscu pracy musi być miła i wolna od presji, czy napięć. Powinna być szybką drogą do bogactwa nie wymagającego wypruwania sobie żył. Młode pokolenie ma stosunek do świata i ludzi bardzo różny od tego jakim charakteryzowała się poprzednia generacja. Wystarczy jeździć codziennie metrem, czy autobusem, żeby te różnice zaobserwować. Nikt z młodych nie ustępuje miejsca starszym wiekiem, kobietom w ciąży, osobom obarczonym ciężkimi pakunkami. A ledwie kilka lat temu jeszcze takie zachowanie było powszechną normą. Dziś młodzi są zmęczeni już w drodze do pracy. Zmęczony człowiek musi siedzieć, bo stać nie ma siły. Sił mu przecież ledwie starcza na to, aby trzymać w dłoni smartfon, który wydaje się być ostatnia deską ratunku dla umęczonego ciała i ducha. Nikt wysiadając nie powie „przepraszam”, żeby dotrzeć do wyjścia, tylko milcząc, z umęczona miną przepycha się zawzięcie. Ktoś może zapytać: „a gdzie te zasady klasyczne, zasady funkcjonowania społeczeństwa chińskiego, wpajane od czasów Konfucjusza, gdzie hierarchia i poszanowanie starszych? Odpowiedź jest niezwykle prosta: „to już było”. Po czesku: „to se ne vrati”.

Jak zwykle mogę liczyć (choć wolałbym nie) na pomyłki red. R.T. z Business Insider Poland. Red. R.T. posiadł niebywałą zdolność mieszania prawdy z fikcją. Opisał niedawno całkiem zgrabnie działanie spółki Ant Financial należącej do holdingu Alibaba. I kiedy już wydawało mi się, że wreszcie przyczepić się nie będę mógł, przeczytałem, że według red. R.T. Ant Financial to fundusz inwestycyjny. Chwała, że określony jako największy na świecie, ale fundusz inwestycyjny? Wiem, że żyjemy w innych światach, ale rozumienie znaczenia pojęcia „fundusz inwestycyjny” w Chinach i Polsce jest dokładnie takie samo. Ant Fiancial Service Group jest firmą technologiczną oferującą usługi finansowe od płatności mobilnych (Alipay), po pożyczki dla osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Takimi działaniami nie cechują się fundusze inwestycyjne. Założywszy, że jednak błądzę postanowiłem zajrzeć do kilku dostępnych powszechnie źródeł:

https://www.antfin.com/index.htm?locale=en_US

https://en.wikipedia.org/wiki/Ant_Financial

https://www.alibabagroup.com/en/ir/pdf/160614/12.pdf

I nigdzie tam nie mogłem znaleźć informacji ze „Finansowa Mrówka” jest funduszem inwestycyjnym. Cóż, widocznie na starość oczy mam jakieś słabe.

Tak się złożyło, że był to kolejny krótszy tydzień. A to za sprawą „Święta Zamiatania Grobów” (05.04. – 07.04. 2019.), czyli świętem Qingming, co dosłownie przetłumaczyć można jako „czyste i jasne”. Po naszemu Święto Zmarłych…  Z małymi tylko różnicami obchodzone bardzo podobnie i z dokładnie tego samego powodu – potrzeby odwiedzenia mogił bliskich, uprzątnięcia ich, znalezienia chwili na wspomnienia dobre i złe. Mamy jednak wszyscy jakieś wspólne korzenie, jakieś wspólne potrzeby wyrastające ponad jedzenie i picie. Myślę sobie jednocześnie, że Chińczycy chyba lepiej umieścili swoje święto poświęcone zmarłym w cyklu rocznym. Postanowili wspominać tych co odeszli wiosną, kiedy wszystko się budzi do życia, kiedy świat jest pełen nadziei na lepszą przyszłość. … i cele. Wolę Qingming pozbawione tej ciężkiej jesiennej melancholii.

Foto Wang/Shine                                                 

Foto VCG

 

© 梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button