Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (15/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

冠状病毒 Koronawirus – Postpandemium

Tradycyjne Święto Qing Ming (pisaliśmy o nim w osobnym artykule), które w tym roku przypadło 4 kwietnia, zostało ustanowione dniem uczczenia pamięci tych, którzy zmarli w wyniku epidemii COVID-19. Wedle oficjalnych danych ofiarą epidemii padło ponad 3,300 osób. Zgodnie z decyzją Rady Państwa ChRL (chiński rząd) w sobotę 4 kwietnia o godzinie 10:00 wstrzymano w całym kraju ruch uliczny, w tym transport publiczny (autobusy, linie metra). Rozbrzmiały syreny, flagi państwowe opuszczono do połowy masztów zarówno na wszelkich budynkach urzędowych w Chinach, jak i na terenie wszystkich chińskich misji dyplomatycznych za granicą. Najważniejsze osoby w kraju z prezydentem 习近平Xi Jin Pingiem, premierem李克强  Li KE Qiangiem, wszystkimi członkami Rady Państwa i przedstawicielami Biura Politycznego uczciły 3 minutową ciszą oraz pokłonem pamięć zmarłych na skutek zarażenia koronawirusem, w tym lekarzy i pielęgniarek, którzy stracili swoje życie pomagającym innym. Wszystkie portale informacyjne tego dnia publikowały swoje treści wyłącznie w wersji czarno-białej. Pamięć o zmarłych pozostanie z Chińczykami na bardzo długo. Oby uch ofiara nie poszła na marne.   

W najnowszym wywiadzie dla telewizji 深圳 ShenZhen doktor 钟南山Zhong NanShan zapewnił, że nie należy obawiać się drugiej fali epidemii w Chinach. Najbardziej chyba rozpoznawalny w Chinach epidemiolog zakłada, że dzięki stworzonemu na potrzeby epidemii COVID-19 systemowi monitorowania zakażeń, każdy nowy przypadek zostanie wykryty stosunkowo szybko, natychmiast zostaną też wprowadzone w takiej sytuacji sprawdzone działania izolujące zarażona osobę, jak i tych, którzy mieli z zarażonym styczność. W ten sposób każde potencjalne ognisko epidemii zostanie zduszone w zarodku.

Źródło: french.china.org

Doktor Zhong oświadczył również, że według obserwacji jego zespołu badawczego osoby będące nosicielami wirusa, a nie wykazujące objawów choroby (nosiciele bezobjawowi), nie stanowią potencjalnego źródła zagrożenia, jak zakładano jeszcze niedawno. Otóż według doktora Zhonga owi „bezobjawowcy” są nosicielami wirusa rozwiniętego tylko w pewnej części. Taki „niepełny” wirus wywołuje silną reakcję obronną organizmu, w wyniku czego wirus ulega dalszemu upośledzeniu. „Bezobjawowcy”, którzy również obecnie są izolowani i poddawani kwarantannie, stanowią przedmiot intensywnych badań. Dotychczasowe wyniki sugerują, że testy potwierdzają obecność wirusa w ciele „bezobjawowców”, ale nie ma on zdolności transmisji na niezarażone osoby. Doktor Zhong twierdzi, że jest coraz większym optymistą jeśli chodzi o opanowanie pandemii. Uważa, że jeśli kraje dotknięte epidemią podejmą zdecydowane, drakońskie działania, to sytuacja może zostać opanowana do końca kwietnia. Jednocześnie zaznacza, ze opanowanie epidemii to jedno, a badania nad COVID-19 to drugie. Konieczne są dalsze prace badawcze, ponieważ wciąż wiemy o wirusie za mało, by skutecznie walczyć z nim samym, jak i z jego potencjalnymi następcami.

Zdecydowanie weszliśmy w Chinach w czas postpandemii, kiedy na świecie epidemia rozwija swoje skrzydła. Od polowy marca zaczęły się powroty do domów lekarzy i pielęgniarek delegowanych do 武汉 WuHan  i prowincji  湖北  HuBei do swoich domów. Do tej pory to ponad 7,000 osób, spośród tych pracowników służb medycznych, którzy wyruszyli każdego zakątka Chin do epicentrum zakażeń, aby pomóc opanować sytuację w tym dotkniętym epidemią regionie kraju. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zorganizowano dla nich ponad 235 lotów czarterowych.  W swoich rodzinnych stronach ludzie ci witani są jak bohaterzy. Media lokalne i centralne zamieszczają relacje z powitań na lotniskach, dworcach. Bez względu na wydźwięk propagandowy: to ludzie, którzy w pełni zasłużyli na nasz szacunek. I oby tak pozostało. Lekarze i pielęgniarki i w czasach zupełnie zwyczajnych borykają się w wieloma wyzwaniami, nadmiarem obowiązków, brakiem czasu, zmęczeniem. Nie wszyscy byliśmy to w stanie zrozumieć. Czy to się zmieniło? Zobaczymy.

Państwowa Komisja Zdrowia tym razem zareagowała modelowo. Wobec zgłaszanych uwag o braku informacji na temat przypadków bezobjawowych zakażeń koronawirusem Komisja wydała zalecenie, aby umieszczać te dane w ogólnych statystykach dotyczących epidemii. Jednocześnie poinformowano, że wszystkie osoby z dodatnim wynikiem badania na koronawirusa, ale bez żadnych objawów choroby, były i są poddawane ścisłej izolacji w specjalnych ośrodkach, gdzie podlegają określonej procedurami obserwacji medycznej. Aktualnie kwarantanną taką objęto około tysiąca przypadków. Są one – zgodnie z zaleceniem Komisji – uwzględniane w codziennych komunikatach. Priorytetem służb medycznych w walce z epidemią jest obecnie wykrywanie, monitorowanie i badanie bezobjawowych przypadków zarażeń, jak również ścisły nadzór nad osobami przybywającymi do Chin z zagranicy. Komisja i podległe jej służby nie zamierzają powtórzyć błędów, które popełniono w styczniu. Zarówno w sferze informacji, jak i w działaniu.

Państwowe Biuro Sportu wydało zarządzenie, które przedłuża – aż do odwołania – zakaz organizowania wszelkich imprez sportowych o charakterze masowym. Decyzję tą podjęto w celu zapobieżenia ewentualności pojawienia się drugiej fali epidemii. A takie niebezpieczeństwo nieść mogą zwłaszcza zawody organizowane z licznym udziałem zawodników i kibiców przybywających z zagranicy.

W 上海 Szanghaju ponownie zamknięto dla publiczności miejskie parki i tutejsze atrakcyjne turystyczne, których bramy już od trzech tygodni stały otworem dla mieszkańców miasta. Decyzję o zamknięciu parków i atrakcji podjęto z prozaicznego powodu: po tygodniach kwarantanny miejsca te zaczęły odwiedzać liczne tłumy, w oczywisty sposób naruszając utrzymywane w dalszym ciągu przepisy o ograniczaniu fizycznego kontaktu pomiędzy osobami. A zapobiegawczo wprowadzono system wcześniejszej rejestracji i rezerwacji. Niestety w praktyce system ten przegrał z wolą mieszkańców miasta spragnionych spacerów i atrakcji. Podobnie stało się w prowincji 安徽 AnHui, 江苏  JiangSu, 四川 SiChuan, czy 河南 Henan. Zamknięto również ponownie kluby karaoke i kluby gier internetowych. W tym roku zakazano też wstępu na cmentarze w święto Qing Ming, w niektórych przypadkach limitowano liczbę osób, które mogły wejść na teren nekropolii, tylko do tych, które dokonały wcześniejszej rejestracji online. Władze zachęcały do pozostania w domach w tym dniu, do odwiedzania grobów w innym czasie. Święto Qing Ming wymaga, by z szacunku dla zmarłych bliskich, krewnych przyjaciół, posprzątać i uporządkować ich mogiły, złożyć kwiaty, zapalić świece i kadzidła. Dlatego też władze miejskie zaoferowały zainteresowanym usługi czyszczenia grobów i składania kwiatów realizowane przez odpowiednie, wskazane służby, a oddanie czci bliskim za pośrednictwem Internetu. Uruchomiono wirtualne odwiedziny mogił.  

Licho wciąż nie śpi. Lepiej go nie kusić.

经济 Ekonomia商业 Biznes 市场 Rynek

Spodziewanie dla jednych, niespodziewanie dla drugich indeks aktywności przemysłu (PMI) opracowany przez 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki z rekordowo niskiego poziomu 37.3 odnotowanego w lutym, w marcu wystrzelił do poziomu 52 pkt. Indeks dla budownictwa wyniósł w marcu 55.1, dla usług 51.8 (w lutym 21.7 pkt). Państwowe Biuro Statystyki opracowuje wskaźniki PMI na bazie danych otrzymywanych z największych chińskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych. 财新指数 Caixin/Markit, niezależny instytut analityczny opracowuje z kolei wskaźniki PMI w oparciu o dane uzyskiwane z firm małych i średnich. I tutaj zaobserwowano wyraźne ożywienie. Główny indeks PMI w marcu osiągnął poziom 50.1. Prawdę mówiąc mnie osobiście nie dziwi takie odbicie indeksów. Wspominałem w jednym z wcześniejszych przeglądów, że dane dotyczące stycznia i lutego nie są reprezentatywne dla stanu gospodarki jako takiej. Był to okres niemal kompletnego zatrzymania się aktywności gospodarczej, zwłaszcza w sektorze przemysłowym (produkcyjnym). Po tak długiej przerwie firmy produkcyjne zaczęły uzupełniać braki w zaopatrzeniu, budować zapasy, przewidując pojawienie się nowych zamówień. Stąd i taki wzrost indeksów.

Źródło: Caixin

Obraz kondycji gospodarki – o tym również informowaliśmy – przedstawiać będą dane dotyczące kwietnia, maja, czerwca. One dopiero ujawnią zasadniczy trend. Gospodarka chińska, dzięki przeniesieniu punktu ciężkości na konsumpcję wewnętrzną ma wielki potencjał sama w sobie, ale ogromna jej część powiązana jest przecież z eksportem. Ten zaś zależny jest od stanu gospodarek innych państw.

Według danych 工业和信息化部 Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji pod koniec marca pracowało 76% małych i średnich przedsiębiorstw, a także 98.6% największych chińskich firm. Gospodarka zdaje się stopniowo powracać do swojego normalnego rytmu.

Oczywiście, w okolicznościach postpandemicznych odbywa się dzięki odpowiedniej stymulacji. Analitycy z中信证券股份有限公司  CITIS Securities (należy do grupy największych chińskich banków inwestycyjnych) oceniają, iż cały pakiet pobudzający gospodarkę przygotowany przez władze centralne osiągnie wartość 10.7 bln RMB (~6.39 BILIONÓW PLN), co odpowiada ok. 10.8% PKB uzyskanego w 2019 r.

Przedstawiciele 中国人民银行  Ludowego Banku Chin (chiński bank centralny) przyłączyli się do coraz liczniejszych głosów postulujących, aby przez wzgląd na sytuację wygenerowaną przez epidemię, rząd centralny w Pekinie odstąpił od wskazania konkretnego poziomu wzrostu PKB, który powinien zostać osiągnięty w bieżącym roku.  Eksperci banku uważają, że w tym roku zakładane jeszcze w styczniu 6% wzrostu PKB będzie bardzo trudne do osiągniecia. W obliczu wielu niewiadomych, zwłaszcza tych związanych z czynnikami pozostającymi poza wpływem chińskich władz i instytucji finansowych, można zakładać, że PKB Chin wzrośnie w 2020 roku zaledwie o 5%, a może nawet tylko 4%.

W związku z silnymi powiązaniami gospodarki chińskiej z gospodarkami innych państw wiele zależy od tego jak szybko i z jakimi efektami dla swych ekonomii uporają się z epidemią państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone, najważniejsi partnerzy gospodarczy ChRL.

Ekonomiści z prestiżowego 北京大学  Peking University przewidują – wbrew temu co sądzą na ten temat analitycy banku centralnego – że wzrost chińskiego PKB w 2020 roku osiągnie poziom 5.0%-5.5%. W tej dyskusji będę największym optymistą i obstaję przy wzroście ok. 6%.

Od miesięcy, konsekwentnie informujemy o nienajlepszej sytuacji na rynku motoryzacyjnym Chin, o spadającej wciąż sprzedaży samochodów elektrycznych. W nowych okolicznościach kreowanych przez pandemię rząd w Pekinie zdecydował, by przedłużyć okres subwencjonowania tego sektora rynku o kolejne dwa lata. Pierwotnie zakładano, że subwencje takie będą zniesione całkowicie z końcem tego roku. Producenci aut elektrycznych w Chinach mieli zostać w pełni poddani zasadom rynkowym. Uznano prawdopodobnie, że w rzeczywistości postpandemicznej branża samochodowa, która od niemal dwóch lat odczuwała skutki spowolnienia gospodarczego, mogłaby znaleźć się w stanie zapaści. Stąd też zmiana wcześniejszych decyzji dotyczących „elektryków” i towarzyszące jej zapowiedzi rządu o podjęciu prac nad ułatwieniami dla producentów wszystkich rodzajów samochodów, jak i pobudzeniem sprzedaży aut.

Od 13 miesięcy spada sprzedaż detaliczna w 香港 XiangGang/HongKongu, w tym do niedawna jeszcze raju zakupów towarów luksusowych słynnych marek, najnowocześniejszego sprzętu fotograficznego, komputerowego, zegarków i biżuterii. W lutym wielkość obrotów w handlu detalicznym spadła tu o 44% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W sumie w styczniu i lutym sprzedaż detaliczna skurczyła się o 33.9% w porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami 2019 roku. Gospodarkę HongKongu dotknęła recesja. Władze miasta przewidują, że w tym roku jego PKB wzrośnie w granicach od 0.5% do 1.5%. W lutym ogłoszono uruchomienie pakietu stymulacyjnego o wartości 120 mld HKD (~65.58 mld PLN), w ramach którego m.in. każdy pełnoletni obywatel miasta otrzyma kwotę 10,000 HKD (~5,465 PLN).

Jak wspominaliśmy w poprzednim przeglądzie rząd lokalne (prowincjonalne, miejskie) poszukują sposobów szybkiego rozruszania gospodarki administrowanych przez siebie jednostek. Jednym z nich są kupony zniżkowe na towary i usługi. Sektor usługowy ucierpiał najdotkliwiej w wyniku wielotygodniowego odcięcia go od klientów przebywających na kwarantannie. Władze miasta prowincji浙江  ZheJiang (wsch. Chiny), postanowiły rozdać jej mieszkańcom kupony promocyjne i bony towarowe o wartości łącznej 1 mld RMB (~597.2 mln PLN).  Do wykorzystania do końca maja. Stolica tej prowincji, czyli 杭州 HangZhou, wyemitowało takie kupony o wartości 1.68 mld RMB (~1.003 mld PLN). Tu jednak oprócz zniżek, lub opłat za rozliczne usługi, kuponami będzie można płacić nawet w małych sklepach, czy małych restauracjach. Oczywiście zupełnie przypadkiem te inicjatywy zostały ogłoszone publicznie tuż przed wizyta gospodarską prezydenta 习近平Xi Jin Pinga. Nastroje lokalnej społeczności oczywiście uległy znacznej poprawie. Eksperci z 中国发展研究基金会 China Development Research Foundation (rządowy think-tank) sugerują jednak, aby zmienić charakter działań lokalnych rządów, a mianowicie by zamiast kuponów rządy te przekazywały mieszkańcom gotówkę. Zwłaszcza rodzinom, które szczególnie ucierpiały w wyniku epidemii.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z sugestią ekspertów, którzy zapominają o niezwykłej skłonności tutejszego społeczeństwa do oszczędzania. Jeśli władze rozdadzą gotówkę, to łatwo przewidzieć, że nie trafi ona na rynek, nie rozrusza zahibernowanej gospodarki, tylko wyląduje w skarpetach, słojach, ewentualnie na bankowych kontach. Chińczycy, i to ci rozrzutni, z sum otrzymanych od państwa przeznacza na bieżące wydatki może 10%, może 20%. Resztę zachowają na „czarną godzinę”. Nic nie wyjdzie z takiej próby rozruszenia konsumpcji. Okazuje się, że władze lokalne świetnie znają nawyki społeczeństwa. Znacznie lepiej niż eksperci. Interesujące jest to, że jak do tej pory na akcje bonowo-kuponowe nie zdecydowały się jeszcze rządy największych metropolii jak 上海 Szanghaj, 北京 Pekin, 广州 GuangZhou, czy 重庆 ChongQing. To domena miast z tzw. drugiego i trzeciego kręgu

技术 Technologie

Wbrew wszelkim przeszkodom i sankcjom firma 华为技术有限公司  HuaWei Technologies zamknęła rok 2019 zyskiem netto w wysokości 62.7 mld RMB (~37.45 mld PLN). To wzrost o 5.6%w stosunku do roku 2018. Wielkość przychodów Huawei w 2019 roku wyniosła 858.8 mld RMB (~512.87 mld PLN), czyli o 19.1% więcej niż rok wcześniej. Huawei jest obecnie drugim największym producentem smartfonów na świecie i niekwestionowanym liderem technologii 5G. Produkty i usługi HuaWei Technologies są dostępne w ponad 170 państwach świata. W sprawozdaniu finansowym firmy zwraca uwagę wielkość wydatków na badania i rozwój. W bieżącym roku na ten cel chińska korporacja zamierza przeznaczyć dodatkowe 41.13 mld RMB (~24.57 mld PLN).

Jeden z trzech największych chińskich operatorów sieci telekomunikacyjnej, czyli 中国移动 China Mobile, ogłosił wyniki przetargu na budowę 232,143 stacji podstawowych systemu 5G dla swojej sieci. Aż 86% tych stacji zbuduje i wyposaży wspomniany 华为HuaWei (133,040) oraz 中兴通讯 ZTE (66,655), czyli dwóch największych graczy na tym tak młodym rynku. Swój udział w budowie sieci otrzyma też firma zagraniczna: szwedzki Ericsson, który będzie odpowiedzialny za budowę i wyposażenie 26,606 stacji.

小米 XiaoMi  również może się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi uzyskanymi w 2019 roku. Przychody w tym okresie wyniosły 200 mld RMB (~119.44 mld PLN), w tym ponad 45% (91.2 mld RMB; ~54.467 mld PLN) wygenerowano na rynkach zagranicznych. To wzrost o 18% w stosunku do roku 2018. Zysk netto spółki wyniósł 11.5 mld RMB (~ 6.88 mld PLN). 59.3% wszystkich przychodów firmy pochodziło ze sprzedaży smartfonów. We wszystkich 45 krajach, gdzie XiaoMi prowadzi sprzedaż swoich smartfonów, jest jedną z 5 czołowych marek. Wszędzie konkuruje o pierwsze miejsce z HuaWei, Samsungiem, Apple, Oppo i Vivo oraz ich spółkami zależnymi.

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chińskie startupy mają niebywałą zdolność do dwóch rzeczy. Pierwsza to niezwykła umiejętność skutecznego przyciągania dużego kapitału inwestycyjnego. Ostatni przykład: 拼多多 PinDuoDuo, firma licząca ledwie 5 lat, której model biznesowy opiera się na oferowaniu zniżek i upustów dla zakupów grupowych (odpowiednik Groupon), a która od 2018 roku notowana jest na giełdzie NASDAQ, pozyskała właśnie 1.1 mld USD (~4.66 mld PLN). Druga „umiejętność”, to swoisty dar do wydawania pozyskiwanych środków, mającego więcej wspólnego z paleniem słomy w piecu, niż z racjonalnym gospodarowaniem funduszami. I tu świetnym przykładem będzie PinDuoDuo, spółka, która nigdy nie wypracowała zysków. A mimo to chińskie startupy zawsze znajdą jakiś fundusz prywatny, lub publiczny, który bez większego wahania wejdzie z tłustymi plikami banknotów w kolejną rundę finasowania. Wydaje się, że chińskie młode spółki przybrały taką samą strategię: robią wszystko, aby wejść na amerykańską giełdę (Nasdaq czy NYSE)… a potem kasa zawsze jakoś się znajdzie. Ja rozumiem, że nikt nie oczekuje, iż młoda firma z rozwojowymi technologiami przyniesie zyski w pierwszym, czy drugim roku działalności. Ale po pięciu latach wypadałoby chyba pokazać inwestorom jakąś pozytywna tendencję, a nie tylko opowiadać im o potencjale chińskiego rynku i nowatorskim modelu biznesowym. A może nie ma to dziś żadnego znaczenia?

Skandal, którego „bohaterem” jest 瑞幸咖啡 Luckin Coffee (pisaliśmy o tym rywalu Starbucksa niejednokrotnie) może popsuć szyki chińskim startupom zamierzającym pójść w ślady PinDuoDuo i innych. Może też zdecydowanie ostudzić apetyty amerykańskich inwestorów na chińskie firmy. Spółka Luckin Coffee poinformowała zarząd giełdy nowojorskiej, że w wyniku audytu wewnętrznego wykryła fałszowanie danych finansowych przez dyrektora finansowego spółki i jego współpracowników. Rzecz dotyczy głównie zawyżania wartości sprzedaży w 2019 roku o – bagatela – ok. 2.2 mld RMB (~1.32 mld PLN). W reakcji na ta informacje akcje Luckin Coffee straciły w ciągu jednej doby 76% wartości. Inwestorzy zapowiedzieli skierowanie sprawy na drogę sadową. 中国证券监督管理委员会  Chińska Komisja Papierów Wartościowych wszczęła własne dochodzenie. W przypadku udowodnienia działania celowego na szkodę akcjonariuszy byłemu już CFO spółki grozi kara do 25 lat więzienia. Zarząd Starbucksa z pewnością tryumfuje. Ale co istotniejsze – sprawa ta silnie nadszarpnęła zaufanie zagranicznych inwestorów do firm chińskich i ich metod zarządzania.

Źródło: quartz.com

Pojawia się tu cały ciąg pytań, np.: w jaki sposób dyrektor finansowy był w stanie sfałszować dane przedstawiające całoroczne przychody spółki? Jak to się stało, że prezes spółki nie dostrzegał tak poważnych nadużyć, w sytuacji ciągłej możliwości uzyskiwania danych cząstkowych? Jak możliwe było nieustanne fałszowanie danych dotyczących dochodów, bilansów i przepływów pieniężnych w kolejnych (miesięcznych, kwartalnych) sprawozdaniach finansowych? W jaki sposób przeprowadzony został międzyokresowy audyt zewnętrzny, którym zajmowała się renomowana firma Ernst and Young? Wiadomo, że to właśnie ta firma uruchomiła procedurę śledczą, po tym jak spółka Muddy Waters Research upubliczniła w styczniu anonimowy raport wykazujący fałszowanie przez Luckin Coffee danych dotyczących wielkości sprzedaży. Wnioski te wyciągnięto po przeanalizowaniu 11 tys. godzin zapisu video z licznych kawiarni sieci. Wystarczyło zobaczyć co i w jakich ilościach wydawano w tych punktach, a jakie dane dotyczące sprzedaży znalazły się w dokumentach finansowych spółki. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż główni udziałowcy Luckin Coffee wyzbyli się znacznych ilości posiadanych przez siebie akcji spółki na kilka dni przed wybuchem skandalu.

教育科学 Nauka – Oświata

教育部 Ministerstwo Edukacji ogłosiło, iż 高考 GaoKao, czyli ogólnokrajowy egzamin, który kończy naukę w szkole średniej i determinuje możliwość podjęcia studiów, rozpocznie się w tym roku 7 lipca, zatem o miesiąc później niż planowano. Decyzję podjęto mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów. Epidemia jest wprawdzie skutecznie wygaszana, ale wirus wciąż jest potencjalnie niebezpieczny. Ostatnio przesunięcie tego najważniejszego egzaminu w życiu chińskich uczniów miało miejsce 17 lat temu. Według danych Ministerstwa Edukacji w tym roku do chińskiej matury przystąpi ponad 10.7 mln uczniów. Od punktacji uzyskanej na GaoKao zależy m.in. to, na jakie uczelnie będzie można składać podania o przyjęcie na studia. W państwie, które postawiło na rozwój nauki i technologii dobry wynik na egzaminie oznacza dobry start w przyszłość.

外交部 Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prawdopodobnie pod naciskiem opinii publicznej, postanowiło wreszcie przeprowadzić akcję „powrót do domu” dla chińskich studentów uczących się poza granicami kraju. Placówki dyplomatyczne ChRL niemal natychmiast zostały zasypane podaniami chińskich studentów zainteresowanych powrotem do Chin. Samo MSZ zaś musiało stawić czoła fali krytyki ze strony rodziców i krewnych studentów, wytykających ministerstwu opieszałość i brak efektywności w kwestii, która winna być priorytetem placówek dyplomatycznych, a jaką jest ochrona zdrowia i życia obywateli ChRL przebywających zagranicą. W samej Wielkiej Brytanii studiuje obecnie ponad 15,000 młodych Chińczyków. Według oceny Ministerstwa Edukacji do tej pory (03.04.2020) z zagranicy powróciło do kraju ok. 180,000 uczniów i studentów. W sumie poza granicami ChRL edukuje się 1.6 mln młodych obywateli Państwa Środka.

金融 Finance 银行 Banki资本 Kapitał

Dobrymi wynikami uzyskanymi w roku 2019 może się poszczycić szóstka największych chińskich banków państwowych, czyli 中国银行股份有限公司 Bank of China、中国工商银行股份有限公司 Industrial and Commercial Bank of China Ltd., 中国农业银行股份有限公司 Agricultural Bank of China Ltd., 中国建设银行股份有限公司 China Construction Bank Corp., 交通银行股份有限公司 Bank of Communications Co. Ltd. oraz 中国邮政储蓄银行 Postal Savings Bank of China. Zyski netto Wielkiej Szóstki wyniosły łącznie 1.12 bln RMB (~668.87 mld PLN). Największy wzrost zysków, bo o 16.48% więcej niż w roku 2018, odnotował Postal Savings Bank of China. Pozostał piątka zwiększyła sobie zyski w granicach 4-5%. Największym bankiem wśród tych sześciu gigantów jest Industrial and Commercial Bank of China. Na kolejnych miejscach po nim plasują się: China Construction Bank, Agricultural Bank of China,  Bank of China,  Postal Savings Bank of China i Bank of Communications. Ten ostatni przoduje w kategorii największej procentowo ilości niespłacalnych kredytów. Nie zmienia to faktu, że zarówno ten bank, jak i inne chińskie banki mają się lepiej niż dobrze. Trzymają się mocno.

Z dniem 1 kwietnia weszły w życie przepisy znacząco poszerzające możliwości funkcjonowania instytucji zagranicznych na chińskim rynku finansowym. Zniesiono ograniczenie dotyczące wielkości udziałów w zagranicznych spółkach maklerskich i funduszach inwestycyjnych. Dotychczas mogły one działać w Chinach wyłącznie jako joint venture z chińskim partnerem, posiadającym w przedsięwzięciu pakiet większościowy. Od 1 kwietnia udziałowcy zagraniczni w firmach tego typu mogą posiadać większość udziałów. Obcokrajowcy uzyskali również prawo zakładania spółek maklerskich i funduszy inwestycyjnych ze 100% kapitałem zagranicznym. Instytucje finansowe takie jak m.in. Morgan Stanley , Goldman Sachs, Nomura Orient International Securities, J.P. Morgan Securities (China) Company Limited i UBS Securities otrzymały już zgody na objecie większościowych (ponad 51%) pakietów akcji w swoich chińskich joint venture.  中国证券监督管理委员会  Komisja Papierów Wartościowych poinformowała, że otrzymała podania o zgodę na rejestrację w Chinach funduszy inwestycyjnych ze 100% kapitałem zagranicznym m.in. od BlackRock, Fidelity, Schroders, Neuberger Berman. Zainteresowanie tutejszym rynkiem finansowym nie maleje. I to w tak turbulentnym okresie. Rzecz godna głębszej refleksji.

证券交易 Giełdy

Hossa nie zamierza na dłużej zamieszkać na chińskich giełdach. Nie pomogły informacje o nadspodziewanie dobrym wyniku aktywności w przemyśle (PMI w marcu. Nie pomogły regulacje otwierające rynek finansowy Chin firmom zagranicznym, zagranicznym inwestorom. Koronawirus zainfekował skutecznie nastroje inwestorów, napełnił ich obawami o przyszłość gospodarki światowej i gospodarek poszczególnych państw. Zaowocowało to kolejnym tygodniem spadku wartości akcji małych i średnich firm w Szanghaju, jak również – co bardziej znamienne – spółek technologicznych na giełdzie w ShenZhen.                                                                                                     

Piątek 30.03.     Tydzień 30.03-03.04.

ShangHai Composite Index                          -2,763.99 ⇩-0.60%  -0.30%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS): Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.                                                                

ShangHai 50                                                   -2,708.82 ⇩-0.41%  -0.27%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50): 50 spółek o największej kapitalizacji

ShangHai 50 Index ETF                                     -2.694 ⇩-0.44%  +0.22%

SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH): Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji     

ShangHai 100 Index                                      -3,809.83 ⇩-0.53%  +0.22%

SSE100 中证100(000903.SH):100 największych spółek notowanych na giełdzie a wybranych z indeksu CSI300                                                                   

ShangHai 180                                                 -7,950.08 ⇩-0.54%  -0.04%

SSE180上证180 (000010.SH): Indeks 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.                                                                                                 

China Securities Index 300                            -3,713.22 ⇩-0.57%  +0.09%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ):300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz ShenZhen                                          

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF                  -3.697 ⇩-0.70%  -0.26%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300): Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380                                                -4,570.56 ⇩-0.61%  -0.45%

SSE 380上证380 (000009.SH):Indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 Index.

CSI 500 Index                                                -5,107.04 ⇩-0.78%  -0.59%

CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap: 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm

China Securities 500 Index EFT                        -5.522 ⇩-1.20%  -0.53%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH): Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i srednich firm o największej kapitalizacji

CSI 1000 Index                                             -5,507.12 ⇩-0.57%  -0.84%

1000指数 (000852.SH): Indeks 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, które odznaczają się dobrą płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.                                                                   

ShangHai 800 Indeks                                   -3,942.31 ⇩-0.62%  -0.08%

SSE 800中证800 (000906.SH): Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuację dużych i średnich firm z obu giełd – Szanghaj i ShenZhen.

                                                                                                        

ShenZhen Component Index                   -10,110.11 ⇩-0.68%  +0.00%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ): Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.                                                                  

ShenZhen ChiNextPrice Index                    -1,906.67 ⇩-0.54%  +0.15%

CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ): Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek – chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

ShenZhen Composite Index                         –1,689.57 ⇩-0.47%  -0.22%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ): (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.                     

ShenZhen 100                                             -5,688.95 ⇩-0.66%  +0.41%

SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100):100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.                                                                                             

Shen Zhen S & M Enterpr. Index                -6,632.78 ⇩-0.75%  +1.33%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ): Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.                                                                      

ShenZhen Blockchain 50 Index                   -3,080.91 ⇩-1.40%  -3.05%

SZSE50深证区块链50指数 (399286.SZ): Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy    

 

FTSE ChinaA50 Index                              -12,698.12 ⇩-0.52%  +0.26%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI): Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

CSI Caixin Bedrock Economy Index        -7,785.75 ⇩-0.55%  -0.84%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.                                                                                                     

CSI Caixin New Economic Engine Index  -1,829.59 ⇩-0.29%  -0.14%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i ShenZhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.             

CSI RAFI 50 Index                                       -3,841.51 ⇩-0.79%  -1.16%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Maja one podstawowe znaczenie dla giełdy w ShangHaiu i ShenZhen.

                                                                                                         

(Hong Kong) Hang Seng Index                -23,236.111 ⇩-0.19%  -1.06%

HSI.HK/HSZS恒生指: Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.                                    

Hang Seng Composite Index                         -3,206.59 ⇩-0.43%  -1.03%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.                                                                                      

Hang Seng China Enterprises                     -9,491.100 ⇩-0.37%  -0.15%

HSCEI.HK/GQZS国企指数: Indeks chińskich (zarejestrowanych w ChRL) spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.                                                                              

Hang Seng China-Affiliated Corporation   +3,607.540 ⇧+0.46%  +2.06%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip: Indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych poza Chinami, w tym w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu                                                         

Hang Seng China 50 Index                          -7,780.04 ⇩-0.47%  +0.25%

HSC50 恒生神州50指数: Indeks 50 największych spółek notowanych tak na giełdzie w Hong Kongu jak i w ShenZhen, czy Szanghaju.                           

 

TaiWan Weighted Index                              -9,663.63⇩-0.46%  +0.20%

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (03.04.2020)

100英镑GBP = 880.72人民币 RMB

100欧元EUR = 770.81 人民币 RMB

100美元US$ = 711.04人民币 RMB

100 港HG$ = 91.73人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.84人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.46 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 167.35人民币 RMB

100人民币 RMB = 59.69 波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle

交通运输部 Ministerstwo Transportu w październiku 2019 roku wprowadziło regulacje zabraniające jedzenia, żebrania, słuchania (i grania) głośnej muzyki we wszystkich sieciach metra w kraju. Z dniem 1 kwietnia ministerstwo wydało dodatkowe, szczegółowe zarządzenie, które ma – w odróżnieniu od poprzednich regulacji – charakter obligatoryjny. Wcześniej ministerstwo sugerowało pewne rozwiązania, a ich wprowadzenie zależne było od decyzji władz lokalnych, w zależności od lokalnych uwarunkowań. Najnowsze przepisy, nie dość, że nie podlegają dyskusji, to jeszcze wydłużają listę zakazów. Zgodnie z nimi nie wolno prowadzić na terenie metra sprzedaży obnośnej. Nie wolno przebywać tu, ani przewozić żadnych zwierząt (zakaz nie obejmuje psów przewodników i psów policyjnych). Nie wolno też spać na ławkach w korytarzach, na stacjach, jak i w wagonach metra. Nie podano jakie kary czekają osoby łamiące zakazy i ograniczenia wprowadzone przez ministerstwo. Chińczycy przyjęli nowe regulacje ze zrozumieniem i z zadowoleniem. W mediach społecznościowych postuluje się, aby przepisy rozszerzyć na dworce i pociągi oraz autobusy dalekobieżne. Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu – jednym z ubocznych skutków epidemii jest większa skłonność społeczeństwa do porządkowania życia, otoczenia, rzeczywistości.

Życie w 武汉WuHan wraca stopniowo do normy. Z chińskim charakterem. Na aukcję internetową na 淘宝网 Taobao Live (jedna z platform e-commerce 阿里巴巴集团 Grupy Alibaba) wystawiono… rakietę kosmiczną. Rakietę 快舟一号甲运载火箭KuaiZhou 1A wystawiła do sprzedaży 武汉飞天智能工程有限责任公司 Wuhan ExPace Technology Co., pierwsza prywatna chińska firma przemysłu kosmicznego, idąca śladem SpaceX Elona Muska. Do aukcji stanęło ponad 800 chętnych, z których każdy musiał wpłacić vadium w wysokości 500,000 RMB (~ 298,600 PLN). Ostatecznie KuaiZhou 1A sprzedano za 40 mln RMB (~23.888 mln PLN). Cóż, ludzie mają różne hobby, mają też i pieniądze, których przez epidemię nie mieli na co wydać.

48 letni 罗永浩 Luo Yong Hao, niegdyś nauczyciel angielskiego, dziś biznesmen, pobił rekord w sprzedaży internetowej na żywo, poprzez platformę livestream. W ciągu 3 godzin sprzedał różnorodne towary za 110 mln RMB (~65.7 mln PLN). W tym czasie obserwowało go w sieci 48 mln internautów. Luo z tytułu różnych prowizji  zarobił dzięki temu eventowi 30 mln RMB (~17.92 mln PLN). W Chinach stał się znaną postacią za sprawą swoich smartfonów „Smartisan”, które miały wyrzucić z siodła XiaoMi i pozwolić na wykupienie pakietu kontrolnego Apple. Luo spektakularnie zbankrutował, patenty i prawa do marki „Smartisan” sprzedał… XioaMi. Obecnie Luo zajmuje się sprzedażą internetową i jest znany z tego, że jest znany, innymi słowy: z zawodu jest celebrytą. Jak widać – w Chinach ten fach popłaca całkiem przyzwoicie.

Źródło: Shanghai Daily

W Stanach Zjednoczonych narodziła się legenda o karierze od pucybuta do milionera. W Chinach możemy zaobserwować nieco inna ścieżkę kariery: od nauczyciela języka angielskiego do milionera. Wszak najbogatszy Chińczyk, Jack Ma, twórca  阿里巴巴 Alibaby też był onegdaj nauczycielem języka angielskiego.

中国世界  Chiny – świat

外交部 Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło zagranicznym dyplomatom pracującym na misjach w Chinach, aby nie opuszczali miast, w których przebywają (w tym Pekinu) i ograniczyli do minimum przemieszczanie się poza teren swoich placówek dyplomatycznych. Koronawirus – jak uzasadnia MSZ – jest głuchy i ślepy na immunitety, atakuje każdego. MSZ zaleca stosowanie się do takich samoograniczeń (bo nakazać niczego nie może) do 15 maja br. To niezwykle miłe, że władze okazują taką troskę o zdrowie zagranicznych dyplomatów. Ale… przecież „zwykli, przeciętni” Chińczycy mogą już niemal wszędzie w kraju poruszać się bez ograniczeń. Czy to oznacza, że w tej schyłkowej fazie epidemii w Chinach wirus jest szczególnie niebezpieczny dla zagranicznych dyplomatów?

是保证金 Post Scriptum – Na marginesie

Lider nie tylko decyduje i nakazuje. Lider też wyznacza trendy. Zwłaszcza w Chinach. Pamiętacie Państwo historię z mierzeniem temperatury? W czasie epidemii, w każdym zakątku Chin mierzono pierwotnie temperaturę ciała poprzez przyłożenie laserowego termometru do czoła badanej osoby. Kiedy postanowiono przeprowadzić takie badanie na osobie prezydenta, i to do tego w obecności mediów, nikt nie odważył się na publiczne przystawianie przedmiotu przypominającego kształtem pistolet do głowy pierwszego wśród równych. Temperature ciała prezydenta Xi zmierzono przykładając termometr do szacownego nadgarstka. Bum: wszyscy Chińczycy chcą, aby mierzyć im temperaturę tak samo. Gdzie z tym termometrem do czoła mi tu? Masz nadgarstek i mierz. Tak to się odbywa obecnie w 90% sytuacji, kiedy temperatura ciała sprawdzana jest manualnie. Coraz więcej miejsc publicznych uzbrojono w złożone systemy monitorowania temperatury ciała przechodniów. Monitorowania i wychwytywania gorączkujących.

W dniach 29.-30.03. prezydent Xi złożył gospodarska wizytę w prowincji 浙江 ZheJiang. Niby nic nadzwyczajnego. W końcu to element aktywności wszystkich prezydentów i premierów, takie wizyty w terenie, żeby zobaczyć jak się ludzie mają i jak kwitnie gospodarka we wszystkich jej przejawach. A skoro w zasadzie już po epidemii… No właśnie, interesowało mnie to jak będzie się publicznie zachowywać prezydent Xi. Tym razem nigdzie nie poddawano go pomiarowi temperatury. Prezydent nie trzymał się też sztywno obowiązującym wciąż przepisom o obligatoryjnym stosowaniu maseczek w przestrzeni publicznej. Xi na dworze, na otwartych przestrzeniach, poza pomieszczeniami zamkniętymi nie nosił maseczki, nawet gdy spotykał się z większą grupą ludzi. W pomieszczeniach zamkniętych zawsze jednak maseczkę zakładał.

Oczywistym jest, że coraz większa liczba Chińczyków pójdzie śladem przewodniczącego i zaprzestanie noszenia masek na ulicach. Ja zaś długo będę się starał ogarnąć to wszystko rozumem. Choć pewnie nie ma tu niczego do przemyślenia. Prawdopodobnie ma tu po prostu zastosowanie parafrazy polskiego przysłowia: co wolno prezydentowi, to nie Tobie….

Bez

 

Z

Zdjecia: news.cn

PS. Jeszcze jedno spostrzeżenie. W czasie tej gospodarskiej wizyty od czasu do czasu w najbliższym otoczeniu Xi pojawiał się wicepremier 刘鹤 Liu He, zaufany prezydenta, człowiek odpowiedzialny za ekonomię, szef delegacji negocjatorów chińskich w wojnie handlowej z USA. Liu rzadko bierze udział w tego typu objazdówkach. Tym razem z pewnością pieczono dwie kury na jednym ogniu. Gospodarskiej wizycie, która ma charakter wizerunkowo-propagandowy, towarzyszyła w tle wizyta konkretna, której celem zapewne było zapoznanie się z aktualnym stanem gospodarki jednej z najważniejszych pod względem ekonomicznym prowincji ChRL.

 

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy  

Albert Borowiecki proponuje:

Addressing the Uneven Distribution of Water Quantity and Quality Endowment. Physical and Virtual Water Transfer within China. Li Yiping i inni. 2020. Springer. 86 stron

Chociaż 71% naszej planety pokrywa woda, to ledwie 3,5% jej nadaje się do picia. Co więcej zasoby pitnej wody są rozmieszczone niezwykle nierównomiernie. W Chinach dostęp do wody pitnej stanowi rosnący problem, zwłaszcza na północy kraju. Niniejsza pozycja opisuje zarówno projekty infrastrukturalne (m.in. słynny projekt Południe-Północ długości prawie 4000 km i przepustowości prawie 45 miliardów metrów sześciennych wody rocznie), jak i kwestie związane z „wirtualną wodą”, czyli wodą potrzebną do produkcji rolnej i przemysłowej (dostęp, handel, szacowanie zasobów, itp.). Tezą pracy jest założenie, iż przepływy towarów i usług są zarazem przepływami wody (potrzebnej do ich wytworzenia). Autorzy koncentrują się na pokazaniu wzorców tych przepływów (fizycznych i wirtualnych) w Chinach.

 

Introduction to the Urban History of China. Fu Chonglan i inni. 2019. Palgrave Macmillan. 408 stron.

Skąd się wzięły chińskie miasta? Jak przyczyny powstawania i ich rozwój różnią się od czynników „miastotwórczych” na Zachodzie? Jaki wpływ na rozwój chińskich miast miał klimat, kultura, ekonomia i czynniki społeczne? Jakie były najważniejsze, specyficzne czynniki rozwoju chińskich miast? W jaki sposób miasta chińskie ewoluowały w poszczególnych okresach historycznych? Czym się różniły na przykład miasta epoki Ming od tych z epoki Qing?

 

The Routledge Companion to Accounting in China. Zhou Haiyan. 2019. Routledge. 319 stron

Krótkie wprowadzenie do tematyki rachunkowości w Chinach w różnych jej aspektach. Każda z sześciu części książki poświęcona jest innej tematyce. Mamy zatem: rynki kapitałowe i finanse korporacyjne (inwestycje w Chinach, wpływ lokalizacji firmy na rodzaj płatności w przejęciach i fuzjach); rachunkowość finansową (standardy w Chinach, wartość godziwa); rachunkowość zarządczą (strategie biznesowe, sztywność kosztów, wynagrodzenie kierownictwa, akcje jako element wynagrodzenia); audyt (jakość i koszty w Chinach); podatki (problematyka; podatek dochodowy), kontrolę wewnętrzną i zarządzanie firmą (praktyka w Chinach, manipulowanie przepływami finansowymi, kontrola wewnętrzna).

 

Modern Russian and Chinese Integrated Air Defence System. The Nature of the Threat, Growth Trajectory and Western Options. Justin Bronk. 2020. Royal United Service Institute for Defence and Security Studies. 40 stron

Najstarszy think-tank zajmujący się problematyką wojskowości (założony w 1831 roku). Niniejszy raport zainteresował mnie (a mam nadzieję, że i Was) z dwóch powodów.

Po pierwsze w sposób zwięzły i fachowy opisuje obecny stan zaawansowania chińskiego zintegrowanego systemu obrony powietrznej (IADS) czyli wielowarstwowego systemu naziemnych i powietrznych radarów i czujników oraz systemów rakietowych ziemia-powietrze (do zwalczania samolotów, rakiet i dronów). Po szczegóły odsyłam do raportu, ale w skrócie: stopień rozpowszechnienia i mobilność chińskiego systemu antydostępowego A2/AD praktycznie rzecz biorąc uniemożliwia stosowanie ulubionej przez USA strategii całkowitego panowania w powietrzu. W dłuższej perspektywie pełna integracja systemów ustanowi barierę dostępu do przestrzeni powietrznej w odległości do 1000 km od wybrzeża Chin.

Drugi powód to ocena systemu rosyjskiego. Znów co do szczegółów odsyłam do raportu – a na zachętę podsuwam czytelnikom jeden smaczek: przełamanie rosyjskich systemów A2/A2 nad krajami bałtyckimi i większością terytorium Polski zajęłoby NATO przy ciężkich stratach własnych w lotnictwie tygodnie i wymagałoby ataków na cele na terytorium Rosji (stacje radarowe, itp.) – ze wszystkimi tego konsekwencjami (eskalacja konfliktu, itp.). Według mnie konstatacja ta stawia pytanie „czy lepiej inwestować w F-35, czy własne systemy A2/AD” w zupełnie nowym świetle.

 

How Chinese Apps Handled Covid-19. Dan Grover blog

Wygląda na to, że infrastruktura IT (szeroko pojęta: sieci rządowe, przepustowość łączy, e-commerce, aplikacje społecznościowe, e-learning, e-health itp., itd.) stała się nie tylko zasobem strategicznym, ale i wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego danego kraju. Polecany przeze mnie artykuł pokazuje, jak Chiny wykorzystały swoją infrastrukturę IT do zapewnienia zdrowia, zaopatrzenia i maksymalnego złagodzenia utrudnień związanych z kwarantanną. Warto poczytać, jak zareagowały agendy rządowe i firmy prywatne i jak ogromną ilość aplikacji miał do swojej dyspozycji chiński obywatel. Szczególnie polecam kliknąć w obrazek ekranu z WeChat (i potem drugi raz, żeby go powiększyć) Dla najbardziej dociekliwych polecam zrobić sobie listę takich aplikacji i porównać z tym czym dysponujemy w Polsce (i na Zachodzie).

 

Liang Z. Andrzej {梁安基}

上海,中国Shanghai, Chiny                                                                         

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 15/2020 www.chiny24.com

 

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button