Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (17/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

冠状病毒 Koronawirus / Postpandemium?

Codzienne statystyki wirusowe wciąż pozostają niestabilne. W jednym tygodniu podano jednocyfrową liczbę zachorowań, przy zerowym bilansie zgonów. W kolejnym tygodniu dwucyfrowa liczba zachorowań, w pewnym momencie pojawiła się trzycyfrowa liczba nowych przypadków. Od kilku dni sytuacja zdaje się stabilizować. Dane mówią o „płaskiej” tendencji dwucyfrowej – każdego dnia notowanych jest kilkanaście nowych przypadków, zero zgonów. Życie społeczne a szczególnie gospodarcze weszło w nową normalność. Funkcjonuje po nowemu. Czy normalnie? Czym dziś jest norma? Sytuacja wydaje się być stabilna, wydaje się, że epidemię opanowano. Nie, nie zwyciężono z zagrożeniem ostatecznie. Wirus wciąż tu jest, wciąż tu krąży. My nauczyliśmy się żyć ze świadomością jego obecności. Jest gdzieś obok nas, ale nie wiadomo gdzie. I to jest fundament tej nowej normalności. Podszytej niepewnością i niepokojem. Ale jak to powiedział artysta: „The show must go on”.

Nowe władze 武汉Wuhan przedstawiły publicznie skorygowane dane dotyczące ilości zakażeń, jak i liczby zgonów odnotowanych w mieście w związku z epidemią COVID-19. Miasto wracając do normalnego funkcjonowania mogło między innymi uporządkować posiadane dane z okresu, kiedy głównie koncentrowano się na walce o zdrowie i życie mieszkańców. W wyniku weryfikacji dokumentacji medycznej ustalono, że ogólna liczba zarażeń w Wuhan była wyższa o 325 przypadków od poprzednio ustalonej i wynosiła 50,333 osób, natomiast liczba zgonów wzrosła aż o 1,290 przypadków do ogólnej liczby 3,869 osób zmarłych w wyniku zarażenia wirusem.

W początkowej fazie epidemii liczba zachorowań rosła lawinowo, znacznie przekraczając możliwości efektywnego działania miejscowej służby zdrowia. Części ciężko chorych nie można było hospitalizować, w tej grupie znalazły się osoby, które umierały w swoich domach. W tych okolicznościach niemożliwe było pełne, bieżące, właściwe aktualizowane statystyk. Dramatyczna sytuacja w niektórych szpitalach powodowała, że wszyscy w nich zatrudnieni, łącznie z pracownikami administracji, zajmowali się chorymi, nie było tam nikogo, kto byłby w stanie na czas przekazywać dane do systemu rejestracji epidemiologicznej. Podczas konferencji prasowej władze złożyły najgłębsze kondolencje rodzinom zmarłych, w tym lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego, podkreślając, że każde życie stracone w walce z epidemią to ogromne cierpienie rodzin i wielka, bolesna strata dla całego miasta.  

Zdjęcie: Wuhan wraca do normalnego życia. "Tańczące cioteczki" wróciły na ulice, by wieczorami tańczyć, oczywiście z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy sobą… (Xinhua)

[Red.: Powyższa wiadomość, którą w samych Chinach przyjęto ze zrozumieniem, poza granicami ChRL stała się kolejnym „dowodem” na potwierdzenie tezy, iż Chiny nieustannie fałszują dane dotyczące epidemii. Od wielu tygodni toczy się medialna dyskusja (nie wiadomo, czy media informacyjne napędzane są mediami społecznościowymi, czy odwrotnie, czy tez mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym) na temat przyczyn i skali praktyk dezinformacyjnych strony chińskiej jeśli chodzi o „prawdziwy obraz epidemii w Chinach”. W spisku mającym na celu ukrycie, czy też zafałszowanie danych dotyczących liczby zakażeń i zgonów w Chinach oprócz władz lokalnych i centralnych miała wziąć udział Światowa Organizacja Zdrowia, Bill Gates, a także bliżej nieokreślone lobby farmaceutyczne. Chiny – wedle tej tezy – ukrywały sytuację w Wuhan, za późno informowały świat o zagrożeniu, nie zamknęły granic państwa we właściwym momencie, wprowadziły nieludzkie, godne dyktatury pozbawiające wolności metody walki z wirusem, zaniżały dane, co wprowadziło w błąd rządy innych państw, a teraz produkują ogromne ilości środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego, żeby dorobić się na nieszczęściu, które same wywołały. Informacja z Wuhan tylko potwierdza powyższe twierdzenia, jest to oczywista oczywistość, nikt nam nie wmówi, że białe jest białe. Ale wystarczy wziąć głębszy wdech i zrobić krok w tył, aby sprawie przyjrzeć się z lekkiego dystansu. Skoro Chiny fałszują dane, to jaki jest pokrętny cel informowania o WIĘKSZEJ liczbie zgonów, niż to czyniono poprzednio? Czy chińskie władze nie powinny czynić wręcz odwrotnie? Czy nie powinny poinformować o korekcie w dół danych dotyczących zgonów – na przykład o 10% – powołując się na „choroby współistniejące”? Wiadomo, że Chiny mają spore kłopoty z zarządzaniem swoim wizerunkiem, ale czy ktoś podejrzewa, że tu i teraz, w tych konkretnych okolicznościach władze Wuhan przekazały powyższe informacje same z siebie, porwane tajemniczym impulsem, powodowane nastrojem chwili? Nie. Informacji tych nie podano przypadkowo, przez nieuwagę.

Podanie takich informacji dziś wyłącznie karmi wyznawców teorii spiskowych, wśród których znajdziemy i światowych przywódców. Wyrachowanie nakazywałoby rzecz zwyczajnie przemilczeć. I tu wyznawcy teorii spiskowych muszą się ze mną zgodzić: wszak Chińczycy są dla nich synonimem wyrachowania. I ci wyrachowani Chińczycy zamiast milczeć tak znacznie podnieśli oficjalną liczbę zgonów w Wuhan? A może Chiny po prostu działają tak, jak i inne państwa w tych samych okolicznościach? Większość państw europejskich w swoich statystykach zgonów podawanych na bieżąco posługuje się danymi otrzymywanymi ze szpitali. Fakt ten podkreślany jest nieustannie. Trudno bowiem na bieżąco weryfikować prawdziwe przyczyny zgonów w domach prywatnych. Takie działania wymagają czasu. Dowód? W Wielkiej Brytanii, z dnia na dzień, liczba zgonów w wyniku zarażenia wirusem „skoczyła” o 41%. Dlaczego? Informacja w załączonym linku.

Gdybym był doradcą chińskiego rządu, zaleciłbym przemilczenie informacji o zweryfikowanych danych z Wuhan. Zamiast udowadniać dobrą wolę i otwartość strony chińskiej umacniają tylko antychińskie emocje wśród potrzebujących kozła ofiarnego, którego muszą jak najszybciej złożyć na ołtarzu własnych frustracji, poczucia winy, lęku w obliczu niekompetencji własnej, jak i przywódców, którym sami powierzyli władzę.

Będę cyniczny, ale zapytam: jakie znaczenie ma dla Polski, Francji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, itd., itd., to czy w Chinach wirusem zaraził się 1 milion, czy 100 milionów Chińczyków, czy w wyniku tego zarażenia zmarł 1 tysiąc, 100 tysięcy, czy 1 milion Chińczyków? Jak to się ma do faktu braku jakiejkolwiek spójnej, racjonalnej reakcji na nieuniknione zagrożenie? Mielibyśmy wystarczające ilości środków ochrony, lepiej byśmy kontrolowali ruch graniczny w połowie lutego? Przygotowalibyśmy w trybie błyskawicznym teoretycznie i zaimplementowali w praktyce system zarządzania kwarantanną wszystkich zarażonych i tych, którzy znaleźli się w okolicznościach uprawdopodobniających zarażenie? Mielibyśmy gotowe procedury badań przesiewowych i bylibyśmy gotowi do ich natychmiastowego wprowadzenia? Nie. Dane liczbowe z Chin nie mają żadnego wymiernego znaczenia dla nas tutaj. To wyłącznie narzędzie służące odwróceniu uwagi od istoty problemu, od nieudolności, niekompetencji, braku wyobraźni. Nas samych i tych, którym oddaliśmy w ręce administrowanie naszą rzeczywistością. Bo bez względu na faktyczną liczbę ofiar wirusa w Wuhan można było tą rzeczywistością zarządzić inaczej. Wystarczy przeanalizować dane z Portugalii, Grecji, Wietnamu, Tajwanu, albo Nowej Zelandii. Ale po co? Łatwiej umyślić sobie jakiegoś cygana. Wprawdzie to kowal ukradł, ale co szkodzi powiesić cygana?]

W najnowszym swoim raporcie firma Deep Knowledge Ventures (venture capital koncentrujący się na projektach z zakresu opieki zdrowotnej, AI, Big Data, etc.) przedstawiła analizę dotyczącą kondycji systemów opieki zdrowotnej państw świata w obliczu pandemii COVID-19. Posługując się 78 parametrami analitycy Deep Knowledge stworzyli ranking określający bezpieczeństwo epidemiologiczne (łatwość/trudność transmisji wirusa), jak i efektywność leczenia i wykorzystywanie innych metod medycznych używanych w walce z epidemią. W kategorii bezpieczeństwa epidemiologicznego Chiny znalazły się na piątym miejscu na świecie, a na trzecim pośród państw Azji i Pacyfiku. Natomiast chińskie metody leczenia uplasowały Państwo Środka w światowym rankingu na drugim miejscu po Niemczech.                                                  

Źródło: Deep Knowledge Ventures

Od pewnego czasu możemy obserwować przybierający na sile pojedynek medialny dwóch chińskich naukowców walczących o miano czołowego epidemiologa kraju. Do tej pory ten nieformalny tytuł nosił doktor钟南山 Zhong Nan Shan (l.84), dyrektor国家呼吸系统疾病临床医学研究中心  National Clinical Research Centre for Respiratory Disease, były szef zespołu krajowego, na którym spoczywała walka z epidemią SARS. Jednak od blisko dwóch tygodni w przestrzeni medialnej coraz bardziej aktywny jest uzurpator w osobie doktora  张文宏   Zhang Wen Honga (l.50), dyrektora zespołu do spraw leczenia koronawirusa w Szanghaju i dyrektora oddziału zakażeń epidemiologicznych szpitala HuaShan będącego placówką Uniwersytetu FuDan w Szanghaju. Obaj panowie są zgodni jeśli chodzi o podstawowe metody powstrzymywania transmisji wirusa (social distancing, higiena, maseczki), ale różnią się w swoich opiniach dotyczących rozwoju sytuacji.

Zdjęcie: Doktor  Zhang Wen Hong

Doktor Zhang twierdzi, że epidemia nie wygaśnie latem, pomimo niewątpliwych sukcesów w jej hamowaniu. Uważa też, że pojawienie się drugiej fali zarażeń jest wysoce prawdopodobne. Z kolei doktor Zhong wyklucza „drugą falę”, jednakże pod warunkiem powszechnego utrzymania wprowadzonego wcześniej reżimu ochronnego. Doktor Zhang zwraca szczególna uwagę na duże niebezpieczeństwo „zaimportowania” infekcji z zagranicy, przez Chińczyków wracających do ojczyzny. Wskazuje jednocześnie „trzy linie frontu walki z koronawirusem”, które należy bezwzględnie utrzymywać: granice państwa, gdzie muszą odbywać się odpowiednie kontrole osób przybywających do Chin, szpitale wzmacniane pod względem sprzętowym i karowym, lokalne społeczności. Doktor Zhang Wen Hong przewiduje, że druga fala epidemii w Chinach, jak i na świecie nastąpi w listopadzie. Jednocześnie uważa, że nie będzie się ona już łączyła z koniecznością wprowadzania tak drakońskich metod do jakich trzeba było się uciec w styczniu i lutym. Z tym założeniem nie zgadza się doktor Zhong Nan Shan. Uważa, że jeśli tylko reżim dotyczący zachowywania odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami, używania maseczek, środków dezynfekujących, etc. nie zostanie zarzucony, to wirus nie będzie miał szans, aby uderzyć ponownie. Co nie oznacza, że zniknie. Będzie obecny jeszcze przez długi czas.  

Zdjęcie: Doktor Zhong Nan Shan

Obu panów kilka kwestii różni. Łączy ich za to jedno: obaj przewodzą organizacjom partyjnym w swoich placówkach medycznych. Jeśli nie wypracują wspólnego zdania, pogodzić ich może największy partyjny autorytet, Sekretarz Generalny 习近平 Xi Jinping. Albo po prostu życie, a konkretnie wirus.

经济 Ekonomia商业 Biznes 市场 Rynek

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki opublikowało kolejne dane dotyczące chińskiej gospodarki odnotowane w I kwartale br.  Najwięcej emocji budzi informacja na temat PKB osiągniętego w okresie styczeń – marzec 2020. Według szacunków Biura produkt krajowy brutto osiągnął w tym okresie wynik ujemny -6.8% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Oznacza to pierwszy i zarazem największy spadek chińskiego PKB od czasu kiedy wprowadzono obyczaj prezentowania kwartalnych danych finansowych państwa, czyli od 1992 roku. W ujęciu nominalnym rzecz wygląda nieco lepiej, bo tak przeliczony PKB skurczył się w tym okresie o 5.4%. Bez względu jednak na ujęcie I kwartał tego roku był jednak wyjątkowy i trudno porównać go do innych w ostatnich dziesięcioleciach. Niemal cała gospodarka chińska zatrzymała się. Wraca do życia, stopniowo, od końca marca.

Źródło: Bloomberg

W I kwartale br. inwestycje w Chinach skurczyły się o 16.1% w porównaniu z rokiem 2019. Znaczniejszy spadek inwestycji obserwowano w przypadku firm prywatnych. Produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 8.4%. Jednak co istotne – w marcu br., była niższa już tylko o 1.1% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Drastycznie spadła wielkość sprzedaży detalicznej, bo aż o 19%. Pod koniec I kwartału tego roku udało się rozruszać produkcję, ale nie udało się ożywić konsumpcji. Oczywistym jest, że w trudnych czasach wzrasta skłonność społeczeństwa do oszczędzenia. W I kwartale dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego w Chinach wzrósł o 0.81% do kwoty 8,561 RMB (~5,019 PLN). Bezrobocie w miastach spadło w marcu do poziomu 5.9%, z 6.2% odnotowanego w lutym. Powyższe dane pokazują jak wysoką cenę trzeba było zapłacić za zatrzymanie epidemii. W I kwartale rząd ChRL podjął wiele działań mających na celu z jednej strony ochronę gospodarki (i miejsc pracy), z drugiej jej stymulację, stworzenie warunków, w których będzie ona mogła nabrać wcześniejszego wigoru. Służyć temu mają cięcia podatków, składek, opłat i innych obciążeń biznesu, obniżanie stóp procentowych, tworzenie kolejnych pakietów stymulacyjnych, jak i uwalnianie dodatkowych środków dla sektora finansowego, czy wypróbowane już wielokrotnie duże projekty infrastrukturalne realizowane w kraju i za granicą. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że powrót do normalności ekonomicznej, gospodarczej będzie tu trwał długo.

海关总署 Generalna Administracja Ceł oraz 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki przedstawiły dane dotyczące obrotów w handlu zagranicznym ChRL w marcu br. Eksport liczony w RMB spadł o 3.5%, import zaś wzrósł o 2.4%. Eksport przeliczany na USD zmniejszył się o 6.6%, a import o 0.9%. Oczywiście w porównaniu z marcem zeszłego roku. W marcu zaznaczyła się tendencja wzrostowa w porównaniu do pierwszych dwóch miesięcy 2020 roku. Wtedy to eksport liczony w dolarach amerykańskich spadł o 17.2%, a import o 4%. Najważniejszym partnerem handlowym stały się państwa Azji Południowo-Wschodniej, które wyprzedziły Unię Europejską. Chiny wciąż notują dodatni bilans handlu zagranicznego (19.9 mld USD; ~82.547 mld PLN).

Dwaj czołowi chińscy producenci aut elektrycznych odnotowali w marcu drastyczny spadek sprzedaży swoich samochodów w porównaniu z danymi z zeszłego roku. Spółka 北京汽车股份有限公司 Beijing Automobile Group Co., Ltd. (BAIC) sprzedała o 66.1% mniej aut (ogółem sprzedano 5,992 szt.), a 比亞迪股份有限公 BYD (BYD Company Limited) o 60% (sprzedano 12,256 szt.).

Zdjęcie: Nowy model firmy BYD – Han. Samochód wyposażony w baterie nowego typu (tzw. blade batteries, czyli ultrapłaskie) ma na jednym ładowaniu pokonywać 600km. W sprzedaży od czerwca br. / Asia Times

Słabym pocieszeniem jest fakt, iż według danych 中国乘用车协会 China Passenger Car Association podobnie duży spadek sprzedaży odnotowali w marcu wszyscy producenci samochodów elektrycznych z Chin. Ogółem w marcu 2020 sprzedano o 49.2% aut elektrycznych mniej niż w marcu ubiegłego roku.

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki podało najnowsze dane na temat cen mieszkań w 70 największych miastach Chin. Ceny te w marcu średnio wzrosły o 0.13%. To niewiele zważywszy, iż w lutym w praktyce nie dochodziło do żadnych transakcji na tym rynku. Najwyższe wzrosty cen mieszkań w minionym miesiącu zaobserwowano w 西宁 Xining (stolica prowincji 青海 Qinghai), gdzie wzrosły o 1.4% oraz w 杭州Hangzhou, gdzie wzrosły 0 1.3%. Inwestycje w nieruchomości w pierwszym kwartale spadły w całym kraju o 7.7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W minionym roku rosły w granicach 10-11% każdego miesiąca. Gwałtowne spowolnienie wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w Chinach to rezultat niemal 3 miesięcy zastoju na placach budów, efekt „zamrożenia” biur handlowych pośredników nieruchomości i deweloperów. Ostatnie tygodnie marca dowodzą, że popyt na mieszkania w ChRL jest wciąż ogromny, dlatego też wiele wskazuje, ze II kwartał tego roku będzie znacznie lepszy dla tego sektora gospodarki. Takie są też przewidywania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

技术 Technologie

Spółka 长江存储科技有限责任公司  Yangtze Memory Technologies Co. Ltd. z siedzibą w 武汉Wuhan poinformowała o zakończonych powodzeniem testach weryfikacyjnych 128 warstwowego półprzewodnikowego układu scalonego QLC 3D NAND flash memory chip – X2-6070, który ma możliwość zachowania 1.33 TB danych.

Zdjęcie: China Daily

Jest on porównywalny z najnowszymi chipami tego typu produkowanymi przez Samsung Electronics Co Ltd. Firma z Wuhan zamierza uruchomić produkcję masową chipów i wprowadzić je na rynek przed końcem tego roku.

Pomimo ogólnego spowolnienia na światowych rynkach firma 联想集团隶属于联想控股股份有限公司 Lenovo Holding Group Co., Ltd. pozostaje największym w skali globu producentem komputerów stacjonarnych i przenośnych. Lenovo sprzedało w I kwartale br. 12.8 mln szt. komputerów, zapewniając sobie globalnie 24.1% udziałów w tym rynku. Lenovo od lat konsekwentnie wyprzedza konkurencję, czyli HP, Dell, Acer i Apple.

金融 Finance 银行 Banki 资本 Kapitał

中国人民银行Ludowy Bank Chin (bank centralny ChRL) poinformował o uruchomieniu pilotażowego programu wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej, określanej jako DC/EP (Digital Currency/Electronic Payment). Elektroniczny juan zostanie wprowadzony do obrotu początkowo w 苏州 Suzhou (miasto położone 90 km na północny-zachód od Szanghaju), 深圳 Shenzhen, 成都 Chengdu (stolica prowincji 四川 Sichuan) i 雄安新区 Xiong'an New Area (istotny obszar ekonomicznego trójkąta Pekin-Tianjin-Hebei). Elektroniczna walutę będą emitowały i obsługiwały transakcje w niej dokonywane cztery największe chińskie banki: 中国银行股份有限公司 Bank of China、中国工商银行股份有限公司 Industrial and Commercial Bank of China Ltd.、中国农业银行股份有限公司 Agricultural Bank of China Ltd. oraz中国建设银行股份有限公司 China Construction Bank Corp. 

Zdjęcie: Pilotażpowy e-juan w smartfonie /  abacusnews.com

Już w maju, pracownicy lokalnych urzędów w wymienionych miastach, otrzymają 50% wynagrodzenia w formie elektronicznej. Ludowy Bank Chin zakłada, że swój udział w obsłudze cyfrowego juana będzie miała platforma płatności mobilnych 微信支付 Wechatpay (należąca do 腾讯公司 Tencent) oraz  蚂蚁金融服务集团  Ant Financial Services Group i 支付宝  Alipay, będące częścią grupy 阿里巴巴 Alibaba. Do Alibaby należy większość patentów chroniących rozwiązania, na których opiera się system DC/EP. Wszyscy zadowoleni.

证券交易 Giełdy 

A jednak przełom. Pozytywny trend na giełdach trwał przez cały 17 tydzień 2020r. I to pomimo złych wyników gospodarczych, historycznie największego spadku chińskiego PKB.  Inwestorzy zwracają uwagę na odbicie w marcu i postępujące, stopniowe ożywienie gospodarki. Spodziewają się lepszych wyników w drugim kwartale. Zdają się ufać zapewnieniom rządu, przedstawicieli banku centralnego i państwowego sektora finansowego, twierdzącym, iż w perspektywie długoterminowej wyniki I kwartału nie będą miały poważniejszego wpływu na kondycję gospodarki chińskiej.

                                                                                   Piątek17.04.            13.04.-17.04.

ShangHai Composite Index                                    +2,838.49  +0.66%       +1.50%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.                                                                

ShangHai 50                                                             +2,809.08  +1.47%       +2.15%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji                                                                                                    

ShangHai 50 Index ETF                                                 +2.793  +1.45%       +1.50%

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji       

ShangHai 100 Index                                                  +3,931.40  +1.10%       +1.63%

SSE100 中证100(000903.SH) 100 największych spółek notowanych na giełdzie, a wybranych z indeksu CSI300                                                          

ShangHai 180                                                            +8,205.76  +1.03%       +1.84%

SSE180上证180 (000010.SH) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.                                                                                     

China Securities Index 300                                         +3,839.49  +0.66%       +0.98%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen                                          

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF                               +3.819  +0.90%       +1.42%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380                                                              +4,718.09  +0.07%       +1.28%

SSE 380上证380 (000009.SH) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.                                                                                              

CSI 500 Index                                                              +5,318.45  +0.03%       +2.11%

CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji z wyjątkiem 300 w/w małych i średnich firm

China Securities 500 Index EFT                                      +5.775  +0.12%        +1.84%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji                                                     

CSI 1000 Index                                                            +5,710.05  +0.16%        +1.29%

1000指数 (000852.SH). Składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, a które odznaczają się dobrą płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.                                                                   

ShangHai 800 Indeks                                                   +4,083.65  +0.74%       +1.93%

SSE 800中证800 (000906.SH). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuacje dużych i średnich firm z obu giełd – Szanghaj i Shenzhen.                 

 

ShenZhen Component Index                                   +10,527.99  +0.55%       +2.23%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.                                                                  

ShenZhen ChiNextPrice Index                                      +2,020.77  +0.62%       +3.64%

CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek–chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index                                        +1,750.28  +0.34%       +1.69%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShenZhen 100                                                              +5,902.47  +0.89%       +1.74%

SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.                

ShenZhen S & M Enterpr. Index                                    +6,887.65  +0.66%       +2.73%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.                                                                      

ShenZhen Blockchain 50 Index                                        -3,259.96  ⇩-0.22%        +2.81%

SZSE50深证区块链50指数(399286.SZ) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

 

FTSE ChinaA50 Index                                                  +13,116.19  +1.31%      +1.95%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 

CSI Caixin Bedrock Economy Index                           +7,992.59  +0.52%       +1.06%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.                                                                                           

CSI Caixin New Economic Engine Index                    +1,925.72  +0.38%       +3.28%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w ShangHaiu i ShenZhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.              

CSI RAFI 50 Index                                                         +3,920.72  +1.08%       +1.26%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Maja one podstawowe znaczenie dla giełdy w ShangHaiu i ShenZhen.

                                                                                                           

Xiang Gang (Hong Kong) Hang Seng Index            +24,380.000  +1.56%       +1.71%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.                          

Hang Seng Composite Index                                            +3,398.99  +1.49%       +1.15%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.                                                                         

Hang Seng China Enterprises                                         +9,815.200  +1.47%       +1.40%

HSCEI.HK/GQZS国企指数) Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.                                                                          

Hang Seng China-Affiliated Corporation                          +3,763.130  +1.75%       +1.17%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych poza Chinami czy w rajach podatkowych(offshore) a notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu                                                  

Hang Seng China 50 Index                                                +8,034.95  +1.27%       +0.64%

HSC50恒生神州50指数股吧Indeks 50 największych spółek notowanych tak na giełdzie w Hong Kongu jak I w ShenZhen czy ShangHaiu.        

 

TaiWan Weighted Index                                                  +10,597.04  +2.14%       +4.33%

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.                                                        

 

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (17.04.2020

100英镑GBP = 882.97人民币 RMB 

100欧元EUR = 768.03 人民币 RMB

100美元US$ = 707.18人民币 RMB

100 港HG$ = 91.24人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.57人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.52 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 169.93人民币 RMB

100人民币 RMB = 58.79 波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle

W 2019 roku dla pracowników migrujących (migrant workers) najbardziej atrakcyjnymi prowincjami – miejscami pracy – były prowincje: 广东 Guangdong (płd. Chin) oraz 浙江 Zhejiang (wsch. Chiny). Jak informuje 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki każda z tych prowincji w minionym roku przyciągnęła ponad 800,000 nowych pracowników (robotników) z odległych regionów Chin. Prowincje te przyciągają kolejne rzesze pracowników dzięki dynamicznemu rozwojowi ekonomicznemu i dywersyfikacji form działalności gospodarczej (produkcja przemysłowa, nowe technologie, usługi, etc.). Prowincja Guangdong od 14 lat jest najbardziej ludnym regionem Chin. Kolejne dwa miejsca pod tym względem zajmują: 山东 Shandong (wsch. Chiny) i 河南 Henan (środkowo – płn Chiny). Tymczasem  北京 Pekin już 3 rok z rzędu notuje spadek liczby mieszkańców. To samo zjawisko obserwowane jest w prowincjach na północy kraju, czyli w 黑龙江省 Heilongjiang (granicząca z Rosją), 吉林 JiLin i 辽宁 Liaoning. Ludzie wszędzie na świecie wolą miejsca, gdzie żyje się lepiej, wygodniej. Gdzie częściej świeci słońce.

中国 世界  Chiny – świat

Każdy interesujący się polityką międzynarodową lub/i gospodarka w wymiarze międzynarodowym miał okazję słyszeć o chińskiej inicjatywie rewitalizacji starożytnego szlaku jedwabnego nazwanej “一带一路”. „One Belt One Road”, czy po naszemu „Inicjatywą Pasa i Szlaku”. W 7 roku swego istnienia projekt firmowany osobiście przez prezydenta Xi Jinpinga jest już znaczącą globalną siecią pomocy, powiazań ekonomicznych, handlowych, inwestycyjnych Chin z ponad 130 państwami – uczestnikami inicjatywy. Projekt ten kojarzony jest zazwyczaj z budową (odbudową) połączeń drogowych i kolejowych pomiędzy Państwem Środka, a krajami Azji i Europy. Ma on jednak o wiele bardziej złożony charakter. Z jednej strony bowiem obejmuje sukcesywnie budowaną infrastrukturę dla połączeń morskich Chin z Azją, Europą i Afryką, z drugiej, trzeciej i czwartej niesie za sobą inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną, energetyczną, przemysłową, edukację, opiekę medyczną, turystykę państw-członków pozostających przez dziesiątki lat na marginesie zainteresowania największych państw świata. W ostatnich miesiącach coraz głośniejszą staje się inicjatywa 健康丝绸之路 Jedwabnego Szlaku Zdrowia. W ramach realizowania tego podprojektu „Inicjatywy pasa i Szlaku”, zainaugurowanego 3 lata temu, podpisano miedzy innymi porozumienie o współpracy ze Światową Organizacja Zdrowia (WHO). W sytuacji kiedy to decyzją Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zawiesiły bezterminowo współfinansowanie agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, to właśnie chiński Jedwabny Szlak Zdrowia przejmuje inicjatywę w WHO, uzyskując (walkowerem) znacznie większy wpływ na funkcjonowanie i kierunki działania tej organizacji międzynarodowej.

"Nie-e. Nie boli" / rysunek Harry Harrison

Z pewnym zdziwieniem przeczytałem w minionym tygodniu wypowiedź prezydenta 习近平 Xi Jinpinga na temat „więzi wiecznego braterstwa łączących Chiny i Serbię”. Xi miał wypowiedzieć te słowa podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem, który dziękował przewodniczącemu ChRL za udzielone wsparcie, pomoc i sprzęt medyczny przesłany z Chin w ostatnim czasie. I jeśli z punktu widzenia dyplomacji podziękowania Serbów są oczywistym gestem, to zaskakują słowa Xi o „szczerej, najgłębszej, specjalnej przyjaźni, potwierdzonej czynami, która będzie kwitła i rozwijała się wiecznie”. Ponieważ sprawozdanie z rozmowy telefonicznej pomiędzy przywódcami opublikowano we wszystkich państwowych mediach w Chinach, Serbia w jednym momencie urosła do rangi najmilej postrzeganego członka „rodziny” chińskiej w Europie Środkowej.

Zdjęcie: Belgrad, na billboardzie zdjęcie prezydenta Xi i napis: "Dziękujemy Bracie Xi". /  en24.news

Zaskoczyła mnie szybkość działania Pekinu. Spodziewałbym się, że w regionie Europy Środkowej kto inny otrzyma tytuł „najlepszego przyjaciela Chin”. O swoje wpływy w Serbii od końca lat 90. XX wieku dba putinowska Rosja, na nowo chce z Serbią budować swoje relacje Unia Europejska. A Chiny przychodzą z pomocą, inwestycjami i poklepywaniem po ramieniu. I działa to znakomicie.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

A Chinese Theory of International Law. He Zhipeng, Sun Lu. 2020. Springer. 254 strony

Autorzy twierdzą (i chyba mają rację), że prawo międzynarodowe posiada cechy kulturowe kraju, który miał partykularny interes, aby je wprowadzić. Jest ono bowiem oparte na wierzeniach, ideach i przekonaniach kraju (krajów), który lobbuje za jego uchwaleniem. Można zatem mówić o teorii prawa międzynarodowego obowiązującej w danym państwie i na tej podstawie przewidywać jakie przepisy to państwo chciałoby widzieć jako ogólnoświatowe. Wypadkowa tych „narodowych teorii” kształtuje globalny porządek prawny. Jest zatem rzeczą naturalną, że Chiny również powinny mieć swoją teorię prawa międzynarodowego, jeśli chcą mieć swój realny udział w kształtowaniu owego porządku. Dlatego też Chiny powinny rozumieć obecny stan i kształt prawa międzynarodowego, umieć przewidywać w jakim kierunku będzie się ono rozwijało, jaki to będzie miało wpływ na Chiny (politykę wewnętrzną, gospodarkę, bezpieczeństwo, itp.) oraz posiadać własne sugestie, plany i propozycje w zakresie przyszłych zmian. Powyższa książka prezentuje aktualny stan rozwoju chińskiej teorii prawa międzynarodowego – uzasadnia konieczność jej zdefiniowania, proponuje 5 najważniejszych zasad, na jakich powinna być oparta oraz nawołuje do pogłębionej dyskusji akademickiej w tym obszarze.

 

Discourses of Race and Rising China. Cheng Yinhong. 2019. Palgrave Macmillan. 346 stron

Jak kształtuje się obecnie dyskusja nad rasizmem w Chinach? Jak wpływ mają na nią idee i rasistowskie poglądy płynące z Zachodu? Czy Chińczycy przejawiają zachowania rasistowskie? Jak jest definiowana rasa i czy definicja ta ma jakiś związek z pochodzeniem etnicznym? Czy Chińczycy są bardziej, czy mniej rasistowscy niż inne nacje? Jak Chińczycy postrzegają Afrykę i jej mieszkańców? Czy „krew” jest ważniejsza od paszportu (narodowości)? Czy istnieje „Chińskie DNA”? Zapraszam do lektury.

 

Origin and Expansion of Chinese Sociology. Liu Shaojie. 2020. Springer. 284 strony

Chińska socjologia jest blisko powiązana z zachodnią socjologią, a jednocześnie jest bardzo od niej różna. Dąży do odmiennych wartości, ma inne zaplecze akademickie i odmienną wizję teoretyczną, głównie dlatego, że narodziła się w specyficznych warunkach, wzrosłą na specyficznym, swoistym podłożu ideologicznym i szukała rozwiązań innych problemów niż socjologia zachodnia. Autor odrzuca weberowską zasadę obiektywności podczas badań problemów społecznych lub socjalnych – traktuje ją jako nierealizowalną w praktyce akademicką mrzonkę. W swej książce przedstawia najpierw definicję i początki rozwoju socjologii na świecie by potem przejść do opisu jej powstania w Chinach. Ilustruje kolejne etapy jej rozwoju przedstawiając kluczowe postaci, które miały wpływ na kształt socjologii w Chinach. Zaczyna od Yan Fu (pionier socjologii w Państwie Środka), następnie przedstawia poglądu Kang Youwei (Teoria Wielkiej Harmonii), Liang Qichao (edukacja Nowego Obywatela) i Liang Shuming (socjologia kulturowa). Na zakończenie omawia najnowsze trendy w socjologii chińskiej.

 

AI policy and China. Realities of State-Led Development. Graham Webster. 2019. Stanford. 46 stron.

Bardzo ciekawy raport przedstawiający różnorodne punkty widzenia na wspierany przez państwo rozwój sztucznej inteligencji (jej zastosowań w Chinach). Jak to w zabawno-ironiczny sposób podsumowuje Andrew Grotto we wstępie: słowo „Chiny” w Waszyngtonie przywołuje skojarzenia: rywal, złodziej własności intelektualnej, śledzenie, zagrożenie militarne, natomiast w Krzemowej Dolinie – inwestor, partner w badaniach R&D, rynek. Kolejne 8 rozdziałów raportu (napisanych przez 14 autorów) przedstawia problematykę zależności rozwoju AI w Chinach od amerykańskich mikroprocesorów (i chińskie próby uniezależnienia się od nich), opisuje model jaki przyjęły Chiny we wspieraniu przez Państwo rozwoju AI, próbuje określić horyzont czasowy przełomowych wdrożeń w tej branży, ukazuje różnorodność podejścia do wspierania i rozwoju konkretnych zastosowań AI na szczeblu lokalnym (np. wspieranie osób z niepełnosprawnościami).

 

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 17/2020 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button