Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (18/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 18/2019 (29.04. – 05.05.2019)

Polityka – Sprawy Bieżące

Prezydent Xi JinPing (习近平) otworzył uroczyście w towarzystwie przywódców krajów, którzy wzięli udział w II Forum Inicjatywy Pasa i Szlaku (第二届 “一带一路” 国际合作高峰论坛) Międzynarodową Wystawę Ogrodniczą (二〇一九年中国北京世界园艺博览会), określaną mianem Ogrodniczego Expo. Bierze w niej udział rekordowa liczba 110 państw – wystawców. Poza pawilonami krajowymi na wystawie znajdziemy również 120 wystawców instytucjonalnych i komercyjnych. Międzynarodowa Wystawa Ogrodnicza trwać będzie 162 dni. Hasło przewodnie tej największej imprezy ogrodniczej na świecie brzmi: „Żyj Zielono, Żyj Lepiej” (共谋绿色生活, 共建美丽家园). W czasie jej trwania odbędą się mi.in:

  • 71 konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodnictwa (The International Association of Horticultural Producers-AIPH) wraz z pokazem wykorzystania i znaczenia zieleni w miastach;
  • siedem światowych konkursów układania kwiatów (w tym The 2019 World Flower Art Contest);
  • Światowa Konferencja Kwiatowa 2019 (World Floral Conference 2019) oraz
  • Międzynarodowe Forum „Zielone Miasto” (The International Green City Forum).

Organizatorzy spodziewają się, że wystawę odwiedzi ponad 16 mln osób. Niestety nigdzie w mediach chińskich, tych oficjalnych i nieoficjalnych, nie znalazłem informacji na temat jakichkolwiek wystawców z Polski. Aż nie do wiary, że taka impreza, znakomita sposobność do promocji kraju i tak ponoć ważnej gałęzi jej gospodarki została zignorowana. Może źle szukałem, a może chińskie media przestały lubić Polskę?

Cztery wolne od pracy dni z okazji obchodów Święta Pracy zachęcały do celebrowania ważnych rocznic. A zebrało się ich w tym roku kilka. Z okazji 100 rocznicy protestów Ruchu 4 Maja (młodzież, w tym akademicka, nie zgadzająca się z rozstrzygnięciami Konferencji Pokojowej w Paryżu na mocy, której Japonia miała przejąć od Niemiec obszary wschodniochińskiej prowincji Shandong, w tym znane miasto Qingdao) odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca to wydarzenie.  Wzięli w niej udział wszyscy członkowie Biura Politycznego KPCh na czele z prezydentem Xi JinPingiem (习近平), który wygłosił „porywające” przemówienie okolicznościowe. Była to kolejna okazja do zwrócenia się z apelem do chińskiej młodzieży, aby kochała swoja ojczyznę i z pełnym zaangażowaniem oddawała się pracy dla partii komunistycznej. Według Xi młodzież powinna okazywać wdzięczność partii, państwu, społeczeństwu i narodowi. W nowej epoce żarliwa miłość do ojczyzny jest podstawą prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa. Patriotyzm jest obowiązkiem i powinnością każdego Chińczyka – podkreślał Xi. Zwrócił też uwagę na to, że w kraju nie ma miejsca dla tych, którzy ignorują jego potrzeby. Przestrzegał jednocześnie przed popadaniem w błędne skrajności takie jak kult pieniądza, hedonizm, indywidualizm, czy „nihilizm historyczny”. Młodzież musi świadomie budować i przestrzegać zasadniczych wartości socjalizmu. To jakby znajoma melodia, tylko czy porwie dzisiejsze młode pokolenie Chińczyków?

Coraz większego tempa nabierają przygotowania do obchodów 70 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej中华人民共和国 (1 października). W Szanghaju (上海) z rozmachem zainaugurowano je na słynnym miejskim bulwarze nad rzeka HuangPu (黄浦江). Na uroczystej inauguracji nie zabrakło nikogo: byli wszyscy znani miejscowi aktorzy, piosenkarze, tancerze i prezenterzy telewizyjni. Nie zabrakło chóru dziecięcego. Kulminacją uroczystości było odśpiewanie znanej piosenki patriotycznej z 1985 o znaczącym tytule "Mój kraj i ja" 我和我的祖国. Do wspólnego śpiewania mogli przyłączyć się też przechodnie. Tak wygląda Szanghaj 70 lat po zakończeniu wojny domowej, a 40 lat po obraniu przez Chiny „nowej drogi”

Biznes & Gospodarka

Na początku kwietnia – jak pisaliśmy – w chińskiej gospodarce powiało optymizmem. Jednak z końcem kwietnia nastroje uległy zmianie. Państwowe Biuro Statystyki国家统计局 podało dane dotyczące indeksu aktywności przemysłu – Purchasing Manager ‘s Index (制造业采购经理指数), czyli PMI w kwietniu 2019 roku. Poziom PMI Chin spadł do 50.1 w porównaniu z 50.5 uzyskanym w marcu. PMI w sektorze usług i budownictwie spadł do 54,3 z poziomu 54,8. Trudno więc mówić o pełnej stabilizacji drugiej gospodarki świata. Szczegółowe dane budzą nadzieje na przyszłość. Indeksy są wciąż powyżej 50 pkt, zatem świadczą o ożywieniu w przemyśle i usługach. Nie ma jednak mowy o jakimkolwiek przyspieszeniu. To raczej utrzymywanie zdobytych pozycji. Pamiętać trzeba jednak o tym, że ekonomia to nie zwrotne auto, a raczej wielki okręt, który dokonuje manewrów z pewnym opóźnieniem. Wszak dopiero 1 kwietnia weszły w życie ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw. Widać jednocześnie wzrost ilości zamówień eksportowych. Efekty działań rządu zobaczyć będzie można prawdopodobnie dopiero pod koniec pierwszej połowy br. Wiele też zależy od sytuacji międzynarodowej. Tą cechuje ostatnio bardzo duża nieprzewidywalność.

BYD, jeden z czołowych producentów samochodów elektrycznych w Chinach (BYD Company Limited 比亞迪股份有限公司) ogłosił zyski ze sprzedaży w I kwartale 2019 roku. Wyniosły one 750 mln RMB (ok. 426.2 mln PLN). Jak na warunki chińskie nie są to pozornie imponujące kwoty. I nie ich wielkość przyciąga uwagę, a fakt, że według sprawozdania finansowego firmy jej zyski rok do roku wzrosły o 632% ! (!!!). W podsumowaniu bieżącego sprawozdania zarząd spółki zapowiada, iż II kwartale firma spodziewa się równie wysokiego wzrostu sprzedaży oraz dochodów. Są ku temu realne przesłanki. Chiny to największy na świecie rynek samochodów elektrycznych. Ale pamiętać trzeba, iż rynek ten to jednocześnie jeden z większych obszarów subwencji państwowych, które mają niebagatelny wpływ na przychody i zyski chińskich producentów aut elektrycznych. Według informacji agencji Bloomberg, w 2018 BYD uzyskało subsydia państwowe, które wyniosły aż 380% wartości sprzedanych przez firmę samochodów. W tym roku rząd stopniowo obniża te subwencje. W niedalekiej przyszłości BYD będzie coraz bardziej zderzać się z rynkiem i konkurencją.

Foto: IC

Sofia, stolica Bułgarii, stawia na chińskie autobusy.  Zhengzhou YuTong (郑州宇通客车有限公司dostarczył właśnie kolejną partię 22 autobusów na gaz LNG. Ten producent dostarcza autobusy miejskie do Bułgarii od 2016, kiedy to pierwsze 110 autobusów z silnikiem diesla pojawiło się ulicach miasta. W 2018 YuTong dostarczył do Sofii pierwsze 20 sztuk autobusów elektrycznych. Jak widać władze stolicy Bułgarii podchodzą bez obaw do środków komunikacji Made in China.

Nauka-Technologie-Internet

I stało się. HuaWei (华为) w pierwszym kwartale br. wyprzedził Apple w ilości sprzedanych telefonów. Chińczycy sprzedali w tym okresie 59.1 mln szt., odnotowując wzrost sprzedaży o 50.3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Apple sprzedał 36.4 mln szt., odnotowawszy jednocześnie spadek sprzedaży o 30.2%. HuaWei zajął zatem drugie miejsce w konkurencji, w której palmę pierwszeństwa wciąż dzielnie dzierży Samsung. Koreańczycy odnotowali w I kwartale spadek sprzedaży o 8.1%, ale pomimo to sprzedali 71.9 mln telefonów. Analitycy przewidują, że podobnie jak w ub.r., i w tym musimy się liczyć z dalszym spadkiem ilości sprzedawanych smartfonów. I kwartał 2019 roku był już szóstym z rzędu okresem spadku ilości sprzedawanych telefonów. W tych okolicznościach wyniki Huawei musza budzić respekt. I zdecydowanie trudno uwierzyć, aby za dobrymi wynikami sprzedaży tej firmy, zwłaszcza na rynkach międzynarodowych stała polityka chińskiego rządu. Wiele wskazuje na to, że w tym przypadku biznes wygrywa z polityką. Ciekawe, czy Huawei uda się wyprzedzić Samsunga i objąć prowadzenie w światowym współzawodnictwie o największą ilość sprzedanych smartfonów w danym okresie…

Foto: VCG

 

Grupa AliBaBa (阿里巴巴集团) robi wszystko, aby przyciągnąć klientów i wzmocnić rozpoznawalność marki. W ramach tych działań firma przedstawiła światu “Alibaba Sans”, własną czcionkę, którą można bezpłatnie pobrać tu: https://www.alizila.com/alibaba-debuts-free-font-alibaba-sans/

Fonty zaprojektował Akira Kobayashi z amerykańskiej firmy projektowej Monotype. Czcionka „Alibaba Sans” to 2 style i 11 wielkości, które pozwalają na wyświetlanie ich na każdym urządzeniu, bez względu na wielkość monitora/ekranu. Czcionka obsługuje 172 języki, przy czym, z oczywistych względów szczególny nacisk położono na czytelność cyfr i symboli walut. Na bazie „Alibaba Sans” każdy użytkownik będzie mógł wykreować swój specyficzny, wyróżniający na tle konkurencji styl. Ma to być pomocne zwłaszcza dla małych firm w ich biznesowej korespondencji.

Foto: Alibaba                                                  

Społeczeństwo 

Mieszkań w Chinach nie brakuje. Według badań Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社会科学院) około 25 mln domów na terenach wiejskich całych Chin jest niezamieszkanych. A to za sprawą migracji mieszkańców wsi do miast.

Foto: Feng Cheng

Badania wskazują, że to  10.7% całkowitej substancji mieszkaniowej na chińskiej wsi. Wskazują również na wcześniej nierozpoznaną przyczynę zjawiska. To polityka lokalnych rządów, które subsydiowały zakup mieszkań w miastach przez rolników w ramach programu urbanizacji Chin, przy jednoczesnym zakazie sprzedaży domów na wsi mieszkańcom miast.

Wiele organizacji i firm doradczych prowadzi analizy zachowań konsumenckich młodych Chińczyków w wieku do 35 lat. To grupa społeczna, która stanowi główną silą napędową chińskiego rynku. Wszystkie badania i analizy zbieżne są co do jednego: ponad 56% młodych ludzi w Chinach nie dba o oszczędzanie. W przeciwieństwie do generacji swoich rodziców i dziadków kierują się zasadą – masz pieniądze dziś, dziś je wydajesz. Osoby urodzone w latach 90. XX wieku podróżują w celach turystycznych co najmniej 3 razy w roku. Chińczycy urodzeni w latach 80. średnio wydają rocznie na przedmioty luksusowe: markowe buty, torebki, ubrania, biżuterię, zegarki  41,000 RMB (ok.23.3 tys. PLN), a urodzeni w latach 90. – 25,000 RMB (ok.14.2 tys. PLN). Budżety młodych Chińczyków obciążają znacznie kredyty, głównie mieszkaniowe. 90% urodzonych w latach 80. i ponad 85% tych z lat 90. zaciągnęło kredyty na mieszkania, samochody, cele konsumpcyjne. Nic wiec dziwnego, że przy takich bieżących obciążeniach nie ma już szans na oszczędzanie, mimo rosnących zarobków.

Nienajlepsze informacje przekazała Państwowa Komisja Zdrowia (国家卫生委员会). Wynika z nich, że 81% studentów chińskich uczelni cierpi na krótkowzroczność. Ten sam problem dotyka 71.6% uczniów szkół średnich, 36% uczniów szkół podstawowych i 14.5% dzieci w wieku 6 lat. Tendencja jest prosta: im więcej czasu dzieci spędzają nad książkami i pracami domowymi, nie zawsze przy dobrym oświetleniu, tym pogłębiają się ich problemy z oczami. Komisja przyjęła plan redukcji tego zjawiska do roku 2030 do poziomu 3% u dzieci w wieku 6 lat i… 70% wśród studentów szkół wyższych.

Z kolei dobrą wiadomość przekazało Ministerstwo Edukacji (教育部). W 2018 wydatki na edukacje wzrosły w ChRL o 8.39% w stosunku do roku 2017. Najwięcej dodatkowych środków przekierowano do szkół zawodowych i przedszkoli. Po raz pierwszy w swojej historii ministerstwo publicznie poinformowało o strukturze wydatków. Zobowiązało się jednocześnie do corocznego przedstawiania szczegółów budżetu edukacyjnego. Transparentność jak widać postępuje.

Ogromną popularność w sieci zdobywa serial dokumentalny pod tytułem „Śniadanie w Chinach” (早餐中国). Zgodnie z tytułem program ten przedstawia po prostu śniadaniowe obyczaje różnych zakątków Chin. Pokazuje jak zróżnicowany i kulinarnie różnorodny jest pierwszy posiłek dnia w tym wielkim kraju. Pierwszy sezon serialu składający się z 35 epizodów dostępny jest już bezpłatnie. Został wyprodukowany przez HaiXia TV z prowincji Fujian (海峡卫视和, 福建省) oraz TenCent Video (腾讯视频)

https://v.qq.com/detail/9/9ryv0hiwni3r1ck.html link do filmu

Pierwszy odcinek poświęcony zupie z makronem z Changsha (长沙), w prowincji Hunan (湖南省) w jeden dzień „zaliczył” 230 mln odsłon. Serial stał się hitem na platformie społecznościowej Sina-Weibo (新浪微博). I tak oto w Chinach, dzięki wielkiej liczbie użytkowników sieci, nawet z prostego wydawałoby się tematu można zrobić wielki przebój. Dzieje się tak również dlatego, że realizatorzy serii pokazują prostych ludzi, proste jedzenie przygotowywane często przez ulicznych sprzedawców. A w tle miejsca, które w wielu widzach wywołują ciepłe wspomnienia. Serial jest bliski internautom, bo jest blisko zwykłego życia.

Czterodniowy pierwszomajowy weekend sprzyjał wyjazdom bliskim i dalekim. CTrip (携程), największe biuro turystyczne w Chinach, opublikowało raport o preferencjach podróżnych. Wraz ze wzrostem ich ilości, zmieniają się ich upodobania i zwyczaje. Coraz częściej Chińczycy proszą o dodatkowe wolne dni, które pozwalają wydłużyć przerwę w pracy związaną ze świętami państwowymi. Dlatego też w tym roku przeciętna majówka trwała od 4 do 6 dni (49% podróżnych), spędzano ją z dziećmi (32%), lub przyjaciółmi (26%). Popularne są wyjazdy par formalnie ze sobą nie związanych (22%). Największa grupa podróżnych to Chińczycy w wieku 20-40 lat (50%).

Najpopularniejszym celem nieodległych zagranicznych wojaży chińskich turystów korzystających z majówki były już nieomal tradycyjnie Tajlandia, Japonia i Singapur. Chińczycy udający się na kilka dni do Europy, najchętniej za cel podróży obierali Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy i… Rosję.

Ten ostatni wybór zaskakuje bez wątpienia. W danych opublikowanych przez CTrip próżno szukać Polski. To niestety nie dziwi. Polska nie promuje się w Chinach jako cel podróży turystycznych dla Chińczyków, a ci którzy na taką podróż się zdecydują (bo kochają Chopina na przykład) zderzają się nieodmiennie z fatalna obsługą wizową, niezbyt nachalną promocją atrakcji turystycznych, skończywszy na braku możliwości realizowania płatności chińskimi kartami płatniczymi, nie wspominając o takich wynalazkach z kosmosu jak płatności WeChat.

Banki > Finanse > Giełdy

Z dniem 30 sierpnia Ludowy Bank Chin (中国人民银行) wprowadza do obiegu nowe banknoty 50, 20, 10, 1 RMB (人民币) i monety 1, 0.5, 0.1 RMB (人民币). Banknoty nie będą się znacząco różniły od aktualnie będących w obiegu pod względem plastycznym, pozyskają zaś liczne dodatkowe zabezpieczenia przed fałszerstwem. Oczywiście wszystkie chińskie banknoty zdobić będzie podobizna Przewodniczącego Mao Ze Dong (毛泽东). Monety ulegną delikatnemu liftingowi graficznemu awersu i rewersu, które pewnie wychwyci wprawne oko numizmatyka.  

Foto: PBC przykładowe, nowe zabezpieczenia banknotu 50 RMB.

Jak informuje zarząd giełdy szanghajskiej, ponad 90% spółek notowanych na tej giełdzie odnotowało zyski w 2018 r. Na ok. 3,500 notowanych spółek, 3,100 w raportach wykazało w swoich sprawozdaniach rocznych osiągnięte zyski. I to pomimo wszelkich trudności ekonomicznych, spowolnienia i najgorszego na świecie wyniku parkietu w roku minionym. Przychody spółek notowanych w Szanghaju wyniosły w za ub.r. 45 bln RMB (ok. 25.6 bln PLN), co daje wzrost o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, a łączny ich zysk przekroczył 3.4 bln RMB (ok. 1.9 bln PLN).

Giełdy.  

Tydzień był krótki, bo tylko dwudniowy (29-30.04.). Od 1 do 4 maja włącznie trwała majówka – Święto Pracy. Trudno cokolwiek wnioskować na bazie dwóch sesji, co więcej bardzo chwiejnych. W poniedziałek obserwowaliśmy spadki, a we wtorek wzrosty. W Hong Kongu, bastionie kapitalizmu, zbliżające się święto 1 maja nie dodało animuszu inwestorom. Wciąż trzeba chyba czekać na trwalsze ożywienie.                                                                                                

                                                                                                                          30.04. Wtorek       Tydzień

 

Shanghai Composite Index (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)               3,078.34 0.52%      -3.76%

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                             2,945.24  0.20%     -1.13%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数 (000300.SH/399300.SZ)   3,913.21 0.33%      -2.63%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap    5,307.56 0.80%      -5.69%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)           9,674.53 0.54%       -4.45%

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)    1,623.78 0.51%       -3.56%

indeks nowych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                          5,260.06 0.34%        -3.74%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong HangSeng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                             29,699.111 -0.65%      -0.88%

HongKong HangSeng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)      11,542.250  -0.82%     -1.61%

indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)                 4,588.580  -0.69%      -1.12%

红筹指数 (HSCCI/HCZS) indeks największych chińskich spółek

zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)                   10,967.73  0.26%        -0.18%                                                       

Notowania walutKurs średni (30.04.)  

100美元USD = 672.86人民币 RMB

100欧元EUR = 752.56 人民币 RMB

100 港HGD = 85.78 人民币 RMB

100 澳门元MOP = 83.39人民币 RMB

100 新台币TWD = 21.78 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 175.31人民币 RMB

100人民币 RMB = 56.84波兰兹罗提 PLN

Z życia KPCh

Wspólnym wysiłkiem naukowców i ekspertów ze Szkoły Partyjnej Komitetu Centralnego KPCh (中共中央党校) posiadającej status wyższej uczelni, Instytutu Badań Historii i Dokumentacji KC KPCh (中共中央党史研究室), magazynu QiuShi (求是杂志) – dwumiesięcznika KC KPCh oraz BeiJing Normal University (北京师范大学), opublikowano 4 tomowe dzieło pod tytułem „Wielki Skok (1949-2019)” 《 跨越(1949-2019)》. Ta zbiorowa praca jest formą uczczenia zbliżającej się 70 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej i przedstawia przełomowe osiągniecia państwa Środka w tym okresie.   

Foto: Xinhua

Według autorów to przełomowe dzieło dokonuje przeglądu 70 lat „nowych Chin”, pozwala zrozumieć historyczny wymiar tego okresu. Wykazuje jednocześnie spójność założeń, idei, praktyki, faktów, doświadczeń w przestrzeni jednego narodu, kraju i świata.

Przedstawienie dokonań chińskiego społeczeństwa na drodze do realizacji swoich wielkich marzeń ma znaczenie również dla innych krajów, które chcą skorzystać z doświadczeń i mądrości Chin – twierdzą eksperci. Czyżby miał to być też podręcznik dla przedstawicieli innych nacji? Trochę skromności nigdy nie zaszkodzi – chciałoby się napomnieć autorów – ale z drugiej strony Chiny maja bezsprzeczne powody do dumy, a i pewnie niektóre państwa chciałyby pójść tą samą drogą, by wyrwać się z ubóstwa i uzyskać tyle ile udało się osiągnąć Chinom w tak krótkim czasie. Problem jednak taki, że w niewielu miejscach na Ziemi model chiński może się sprawdzić. Bo weźmy na początek populację…

Na marginesie zdarzeń

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (公安部) oraz Państwowa Administracja Emigracji (国家移民局) z dniem 5 maja upoważniają 18 przejść granicznych ChRL do wydawania (na terenie posterunków granicznych) wiz chińskich cudzoziemcom pracującym przy projektach inicjatywy Pasa i Szlaku (一带一路). Dwanaście z listy upoważnionych przejść granicznych znajduje się na lotniskach, w tym w Pekinie i Szanghaju, a 5 na przejściach lądowych. Ułatwienia wizowe dotyczyć będą również osób przybywających do Chin na rożnego rodzaju konferencje, seminaria i fora związane z tym projektem. Wprowadzone zostaną również specjalne procedury umożliwiające szybkie udzielenie pozwolenia na pracę profesjonalistom pracującym w ramach projektów Pasa i Szlaku. Zezwolenia takie udzielane będą w terminie nie dłuższym niż 5 dni, a nie 15 jak to ma miejsce obecnie.

Z dniem 1 maja 3 lotniska (GuangZhou广州, ShenZhen 深圳, JieYang揭阳) oraz 32 porty w prowincji GuangDong (广东省) stały się miejscami, gdzie można uzyskać wizę na wjazd do Chin i zezwolenie na pobyt nie dłuższy niż 144 godziny (6 dni) dla pasażerów tranzytowych z ważnym biletem lotniczym, lub promowym do kraju trzeciego.

Foto: IC

Obecnie taką wizę można otrzymać w 18 miastach Chin (m.in. Pekin 北京, Szanghaj上海, NanJing南京, ShiJiaZhuang 石家庄, ShenYang沈阳). Z opcji tej mogą z niej korzystać obywatele z 53 krajów, w tym z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Rosji. 

Tak się wypoczywało w czasie majówki. Co kto lubi….

Foto: Imaginechina                                                                               

Foto: ChinaNews       

Pewna niewiasta z Pekinu (北京) zapragnęła smażonych skrzydełek z kurczęcia. Aby zaspokoić swoją zachciankę udała się do pobliskiego McDonald’sa. Ku zaskoczeniu kobiety podano jej skrzydełka zwyczajowo smażone w panierce, ale z nieoczekiwanym dodatkiem piór. Zadziwiona wielbicielka smażonego drobiu natychmiast wrzuciła zdjęcia i video na SiNa-WeiBo (新浪微博).

Foto: SiNa-WeiBo

Na reakcje McDonald’s nie trzeba było czekać długo. W końcu ta firma również działa aktywnie w chińskich mediach społecznościowych. Klientce zaoferowano niezwłocznie rekompensatę – 10-krotność wartości smażonych skrzydełek oraz kupon na zakupy o wartości 300 RMB (人民币) (ok. 170.9 PLN). Kobieta odrzuciła ofertę i złożyła skargę na McDonald’s w biurze Państwowej Administracji Żywności i Medycyny (国家食品和药品监督管理局). Z urażonymi chińskimi kobietami nie ma żartów. Zwłaszcza takimi, które nie chcą ani bezpłatnych piór w kurze, ani drobnych groszy szumnie nazwanych rekompensatą, a wolą sprawy załatwiać na ostro. Szczerze? Nie lubię ani McDonald’s, ani KFC. Kuchnia chińska proponuje znacznie więcej i lepiej, nawet w swoich najskromniejszych odsłonach. Trzymam więc kciuki za wygraną niewiasty z Pekinu. 

老爷 Mniemania LaoYe

Nigdy nie przypuszczałem, że poważny profesor może ludziom mącić w głowach. Ajuz zwłaszcza taki, który powszechnie uznawany jest za eksperta w swojej dziedzinie. Tymczasem prof. B. Góralczyk, człowiek przez pewien czas pracujący w Chinach (dyplomacja), a zawodowo z nimi wciąż związany (wykładowca uniwersytecki, autor ciekawych książek o Chinach, ich historii, ich przyszłości…), w wywiadzie dla TV Rzeczpospolita udzielonym 30.04.2019 m.in. mówi:

Pytanie: Widać postępy w tworzeniu projektu (Pasa i Szlaku)?

Prof. Góralczyk: Jeszcze nie w Europie. Częściowo widzimy je w Azji, chociaż są problemy. Np. Malezja odmówiła kontraktu na szybkie koleje chińskie. Nawet w Pakistanie nie idzie jak należy.”

Przepraszam, ale profesor mija się z prawdą. W Europie realizowane są projekty w ramach Pasa i Szlaku w Grecji, Serbii, Bośni, Czarnogórze, Czechach, na Węgrzech. Chiny – pisaliśmy o tym – będą kontynuować projekt w Malezji (już 12.04. ogłosiły nowe porozumienie) – po ustaleniu nowych warunków finansowych realizacji przedsięwzięcia. Chińsko – Pakistański Korytarz Ekonomiczny budowany jest w zrównoważonym tempie (25.04. zostały podpisane umowy na kolejne projekty związane z Korytarzem). Chiny budują kolej w Tajlandii i w Laosie. Z tym ostatnim państwem, wzorem relacji z Pakistanem, zawarto umowę na budowę korytarza ekonomicznego.

Chińska firma kolejowa CRRC (中国中车股份有限公司) będzie budować i rozwijać system kolejowy w Kambodży. Do tego podpisano umowę dotyczącą budowy autostrady ze stolicy Phnom Penh do Sihanouk Ville (port głębokowodny i specjalna strefa ekonomiczna rozwijana w szybkim tempie przez chińskie firmy). A nie można zapominać o kontraktach wartości 64 mld USD zawartych w czasie niedawno zakończonego II Forum Inicjatywy Pasa i Szlaku (一带一路). Czy widać zatem postępy w tworzeniu projektu? Siedząc w fotelu w Szanghaju śmiało można odpowiedzieć: tak! Z fotela profesorskiego w Warszawie pewnych szczegółów widocznie nie można dostrzec. A szkoda. Bo ponoć sam diabeł tkwi w tych szczegółach.

五常= ++++ Z chińskich powiedzeń:

风无常顺,兵无常胜 Łódź nie zawsze może płynąć z wiatrem; Armia nie zawsze może wygrywać bitwy.

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com              

© www.Chiny24.com. AZL      

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button