Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (18/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

冠状病毒 Koronawirus – nowa normalność.

Po chwilowym okresie niepewności wróciło uspokojenie nastrojów. Liczba zakażeń wirusem odnotowywanych każdego kolejnego dnia nie przekracza kilku, kilkunastu przypadków. Dobre informacje napływają z rejonu, gdzie wszystko się zaczęło, czyli z 武汉 Wuhan i prowincji 湖北 Hubei (środkowe Chiny). W mieście nie ma już żadnego pacjenta w stanie krytycznym, zaś w prowincji Hubei od 20 dni nie odnotowano nowych przypadków zakażeń. Wciąż najwięcej nowych przypadków zakażenia odnotowuje się wśród osób wracających do Chin z zagranicy. Sytuacja wydaje się być stabilna, ale koronawirus nie znika. Wciąż jest wśród nas. Wciąż o nim mówimy, słyszymy, myślimy. Wciąż.

I za tym dojmującym, powszechnym niepokojem stoi prawdopodobnie wezwanie premiera 李克强 Li Ke Qianga, jak również innych przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, którzy zachęcają do przeprowadzania masowych testów na koronawirusa wśród osób indywidualnych. Już w ponad 50 miastach, w tym w 上海Szanghaju, dostępne są laboratoria, w których każdy obywatel może na swój własny koszt przeprowadzić test sprawdzający. Przedsiębiorstwa państwowe i firmy prywatne zachęcane są do przeprowadzenia testów wśród wszystkich swoich pracowników na koszt zakładów pracy. Propozycja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród Chińczyków, co nie uszło uwadze największych firm e-commerce, takich jak 阿里巴巴集团控股 holding Alibaba, spółka 苏宁 SuNing, 京东 JD.com i innych. Oferują one na swoich stronach możliwość przeprowadzenia certyfikowanego testu, ustalenie terminu wizyty we wskazanym laboratorium, lub przychodni, gdzie zostaną pobrane próbki do analizy.

Zdjęcie: Shanghai Daily

Wyniki testów są dostępne w ciągu 24 godzin. Ceny badania zaczynają się od 99 RMB (~58.47 PLN) i w zależności od typu sięgają 259 RMB (~153 PLN) za jeden test. Płatności dokonuje się na konto platformy e-commerce. Testy oczywiście można przeprowadzić indywidualnie w wykonujących je placówkach służby zdrowia, bez konieczności korzystania z pośrednictwa wspomnianych firm. W takim przypadku za pojedynczy zapłacimy od 40 RMB (~23.62 PLN) do 400 RMB (~236.24 PLN) w zależności od typu testu. Ceny testów ustalane są lokalnie. Jak ustalić dogodny, nieodległy termin badania przy ogromnym zainteresowaniu i – mimo wszystko – ograniczonej przepustowości laboratoriów? Proste – tu przychodzą z pomocą wspominane firmy specjalizujące się w internetowym handlu.

经济 Ekonomia 商业 Biznes 市场 Rynek

Pomimo pandemii do stoczni chińskich płyną wciąż nowe zamówienia. Szerokim strumieniem. Chiński holding stoczniowy 中国船舶工业集团公司 China State Shipbuilding Corporation podpisał jeden z największych kontraktów w historii z Qatar Petroleum. Dotyczy on budowy gazowców do przewozu LNG o ładowności 174,000 m3, a jego wartość to 20 mld RMB (~11.812 mld PLN). Jednostki zamówione przez katarskiego klienta zostaną zbudowane przez należącą do holdingu stocznię 上海沪东中华造船(集团)有限公司ShangHai HuDong-ZhongHua Group Shipbuilding Co., Ltd. Stocznia ta posiada spore doświadczenie w budowie tych złożonych technologicznie statków. Zwodowano w niej już ponad 20 gazowców o różnym tonażu.

Zdjęcie: Belt & Road Review

Warto przypomnieć, że swego czasu gazowce były specjalnością polską. Dziś pamiętają o tym wyłącznie najstarsi górale.  

财政部  Ministerstwo Finansów, 国家税务总局 Państwowa Administracja Podatkowa oraz工业和信息化部 Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji zmieniły zasady subsydiowania producentów samochodów elektrycznych i o napędzie alternatywnym. Wedle wcześniejszych zapowiedzi programy wspierające tę branżę, uruchomione w 2018 roku, miały zostać zakończone w grudniu br. Jednak dramatyczny spadek sprzedaży aut trwający już od ponad roku skłonił władze do zmiany stanowiska. Dotacje i ulgi będą przyznawane producentom aut elektrycznych i z napędem hybrydowym przez kolejne 2 lata, do końca 2022 roku. Korekcie ulegają wielkości dofinansowania w porównaniu z 2019 rokiem. W tym roku producenci „elektryków” będą mogli się ubiegać o subsydia w wymiarze mniejszym o 10% niż w ub.r., w 2021 roku o 20%, a w 2022 roku o 30%. Utrzymany został katalog zwolnień i ulg podatkowych dla produkujących tego typu pojazdy, dla producentów części, ale także dla nabywców aut elektrycznych. Zmieniono też niektóre kryteria dotyczące przyznawania subsydiów. Podstawowym warunkiem jest to, aby cena detaliczna pojazdu nie przekraczała 300,000 RMB (~177,180 PLN). Wyznaczenie tej granicy wyklucza z dofinansowania auta produkowane przez 特斯拉 Tesla ShangHai. Auta tu produkowane kosztują bowiem od 303,550 RMB (~179,276 PLN) w górę. Nowa wersja Model 3, która ma uzyskać większy zasięg, a który wejdzie do produkcji w czerwcu br. jest oferowana w przedsprzedaży w cenie 344,050 RMB (~203,196 PLN). Tesla zapewne zdecyduje się na niewielka korektę ceny aktualnie produkowanego modelu. To jedyne rozsądne wyjście w obliczu lokalnej konkurencji, która oferuje auta tańsze „łapiące się” bez problemu na rządowe subsydia.

Zdjęcie: Nowy konkurent Tesli – Maple 30X w sprzedaży w II połowie br. /  rushlane.com

Jest o co walczyć. Rząd zakłada, że produkcja samochodów elektrycznych i hybryd do 2030 roku będzie stanowić ponad 30% całego przemysłu motoryzacyjnego Chin. A już dziś Państwo Środka jest największym rynkiem motoryzacyjnym świata.

Według ankiety przeprowadzonej przez Amerykańsko – Chińską Izbę Handlową oraz PricewaterhouseCoopers wśród firm amerykańskich działających w ChRL aż 7 na 10 nie zamierza przenosić produkcji z Chin do USA, czy innej lokacji, nie planuje też przenosić żadnej istotnej części obecnych łańcuchów dostaw poza Chiny. W tej chwili zarządy tych firm koncentrują swoje działanie na zarządzaniu kryzysowym. Wygląda na to, że amerykański biznes działa w innej rzeczywistości niż amerykańska administracja, że informacje o wycofywaniu się firm z USA z powiazań gospodarczych z Chinami są mocno przesadzone. A dlaczego tak się dzieje pisaliśmy ostatnio TUTAJ.

Tylko w I kwartale tego roku rządy lokalne zatwierdziły plany budowy 10 nowych elektorowi węglowych o łącznej mocy ponad 10 gigawatów. To niemal tyle projektów związanych z energetyka węglową ile uruchomiono w całym 2019 roku. Chiny nie rezygnują z rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych, intensyfikują swoje działania w obszarze energetyki jądrowej. Co oznacza „zwrot Chin ku energetyce węglowej”? To z pewnością bardzo ważne zagranie taktyczne. Budowa elektrowni jądrowych wymaga czasu. Chińczycy opanowali do perfekcji budowę nowoczesnych elektrowni węglowych. Widocznie Chiny zakładają duży wzrost wewnętrznego zapotrzebowania na energię w bardzo krótkim czasie i przewidują problemy z pozyskiwaniem surowców energetycznych z zewnątrz. Dlaczego? Zapewne dowiemy się niebawem.

技术 Technologie

国家发展和改革委员会 Państwowa Komisji Rozwoju i Reform (centralny organ planistyczny Chin) oficjalnie włączyła technologie blockchain do narodowej strategii rozwoju infrastruktury technologicznej i przetwarzania danych. Blockchain stał się integralną częścią zespołu rozwiązań technologicznych takich jak gospodarowanie danymi w chmurze, sztuczna inteligencja (AI), czy Internet rzeczy (Internet of Things -IoT). Polityka centralna i lokalna Komisji będzie prowadzona tak by ułatwiać i popierać szerokie zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, a jednocześnie sprzyjać ich rozwojowi. Epidemia, epidemią, ale nie można zapominać o przyszłości, która dzieje się już dziś.

教育 科学 Nauka – Edukacja

24 kwietnia, w pięćdziesiątą rocznicę wystrzelenia pierwszego chińskiego satelity DFH-1, 中国国家航天局 Państwowa Administracja ds. Przestrzeni Kosmicznej ogłosiła oficjalną nazwę pierwszej chińskiej misji na Marsa. Brzmi ona ”天问一号” TianWen – 1.

Nazwa jest tytułem słynnego wiersza 屈原 Qu Yuana (340-278 p.n.e.), jednego z najznamienitszych poetów i polityków swoich czasów. „Niebiańskie Pytania”, to wiersz złożony z wersów zadających 172 pytania kierowane do Tian, czyli Nieba. W wierszu tym padają pytania dotyczące Nieba widzianego przez pryzmat chińskiej mitologii, pytania o sprzeczności dostrzeżone przez poetę w mitach, jak też dotyczące nierozwiązywalnych zagadek w mitach zawartych. Dziś wiersz ten jest on nieocenionym źródłem wiedzy na temat chińskich mitów i pradawnych wierzeń. Nazwa nadana przez Chińczyków pierwszej misji na Marsa ma zatem znaczenie symboliczne. Zgodnie z założeniami misji (do której przygotowania rozpoczęto w 2008 roku) w lipcu br. zostanie wystrzelona rakieta, na której pokładzie znajdować się będzie lądownik z łazikiem. Po osiągnieciu orbity Marsa lądownik opuści rakietę, aby przy pomocy łazika rozpocząć serię badań atmosfery i powierzchni Czerwonej Planety. Chiński program kosmiczny nabiera tempa. W jego ramach w 1970 roku wystrzelono pierwszego satelitę. W 2003 roku Chiny wysłały w przestrzeń kosmiczną człowieka – jako trzecie państwo w historii (po ZSRR i USA) – a uczyniły to w oparciu o własne zaplecze inżynieryjno-konstrukcyjne. W 2007 roku Chiny umieściły pierwszego satelitę na orbicie Księżyca. W 2018 roku chiński lądownik osiągnął powierzchnię Księżyca po jego niewidzialnej z Ziemi stronie. Łazik umieszczony na Księżycu podczas tamtej misji pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. W tym roku Chiny chcą sięgnąć w kierunku Marsa. Misja TianWen – 1 jest początkiem większego programu, którego celem jest kolonizacja Czerwonej Planety. Misja załogowa na Marsa ma wyruszyć z Ziemi przed 2035 rokiem.

Wirtualne muzeum kosmonautyki / Źródło: The Paper

Wiersz „Niebiańskie Pytania” zainspirował zespół Pink Floyd do skomponowania utworu „Set The Controls For The Heart Of The Sun”.

金融 Finance 银行 Banki资本 Kapitał

中国人民银行 Ludowy Bank Chin w imię ożywienia gospodarki po raz drugi w tym roku dokonał obniżki stóp procentowych dla pożyczek. Tym razem obniżono je o 20 pkt. bazowych do 3.85% dla pożyczek rocznych, a o 10 pkt. do 4.65% dla pożyczek pięcioletnich. W najbliższym czasie zapowiadane są kolejne cięcia i obniżki. Równolegle bank centralny wywiera presję na banki chińskie, by te obniżały koszty obsługi kredytów za pomocą posiadanych narzędzi. W okresie postpandemii kredyty mają był powszechnie dostępne dla przedsiębiorstw tak wielkich, jak i małych, a co więcej: mają być tanie.

Bank centralny Chin nie zmniejsza tempa jeśli chodzi o prace nad elektronicznym juanem, o którym pisaliśmy w minionym tygodniu. Przedstawiciele banku poinformowali, że chiński e-juan (EC/DP) znajdzie się w powszechnym użyciu podczas Olimpiady Zimowej 2022, której gospodarzem będą Chiny.

Zdjęcie: Elektroniczny juan w elektronicznym telefonie. Przyszlość pieniądza.

W maju br. 50% wynagrodzenia otrzymają w e-juanach urzędnicy państwowi z 4 miast, gdzie prowadzony jest test działania i używania chińskiego pieniądza elektronicznego w praktyce. Igrzyska w 2022 roku będą testem przed wyjściem tej waluty poza granice państwa.

中国银行保险监督管理委员会 Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń ostrzega, że w I kwartale br. wrosła niebezpiecznie ilość niespłacalnych kredytów. Z końcem marca wartość „złych kredytów” zwiększyła się o 2.04% w stosunku do grudnia 2019 roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. udzielono nowych kredytów na sumę ponad 7.1 bln RMB (~4.2 bln PLN). To wzrost o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

财政部 Ministerstwo Finansów nie zapomina o pomocy rządom lokalnym. Jednym z działań jest kolejne rozlokowanie przydziałów kwot na pokrycie emitowanych przez rządy lokalne specjalnych obligacji. Wartość najnowszej transzy tych środków to 1 bln RMB (~590.6 mld PLN). W ten sposób na pokrycie emisji obligacji specjalnych przez rządy lokalne przeznaczono od początku roku 2.29 bln RMB (~1.353 bln PLN), czyli więcej niż w ciągu całego minionego roku, kiedy wyłożono na ten cel 2.15 bln RMB (~1.27 bln PLN). Ekonomiści spodziewają się, że w ramach walki z koronawirusem rządy lokalne uzyskają na pokrycie emisji tych obligacji w ciągu całego 2020 roku od 3.5 do 4 bln RMB (~2.067 – 2.362 bln PLN). Środki uzyskane w ten sposób przez rządy lokalne mogą być przeznaczane na projekty infrastrukturalne, inwestycje w poprawę funkcjonowania miast i unowocześnienie regionów. Będzie się budowało.

Obligacje centralnego rządu chińskiego cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów zagranicznych. Papiery te zdają się być atrakcyjniejsze dla inwestorów niż złoto, czy obligacje rządu amerykańskiego i japońskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się 10 letnie obligacje denominowane w RMB przeznaczone na pomoc w walce ze skutkami epidemii. Tylko w pierwszym kwartale br. zagraniczni inwestorzy wydali na ich zakup 59.7 mld RMB (~35.258 mld PLN). Pod koniec marca br. ogólna wartość obligacji rządu chińskiego na rachunkach 822 zagranicznych instytucji finansowych przekroczyła 2.26 bln RMB (~1.335 bln PLN). Pieniądz nie nosi barw politycznych.

证券交易Giełdy. 

Centralny bank obniżył stopy procentowe, ale to nie wpłynęło na nastroje inwestorów. Optymizm z ubiegłego tygodnia uleciał niczym dym. Inwestorzy postanowili woleli zebrać zyski, które zarobili na akcjach w ciągu ostatnich 2 tygodni. W dłuższej perspektywie dominują nastroje niepewności co do sytuacji firm i gospodarki.

 

                                                                                   Piątek24.04.         20.-24.04.

ShangHai Composite Index                                  -2,808.53  -1.06%    -1.06%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie

ShangHai 50                                                           -2,776.02  -0.77%    -1.18%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji                                                                                                    

ShangHai 50 Index ETF                                              -2.765  -0.79%    -0.88%

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji

ShangHai 100 Index                                                3,898.23  -0.65%    -0.84%

SSE100 中证100(000903.SH/ZZ100)100 największych spółek notowanych na giełdzie, a wybranych z indeksu CSI300

ShangHai 180                                                          -8,098.55  -0.82%    -1.31%

SSE180上证180 (000010.SH/SZ180) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300                                       3,796.97  -0.86%    -1.11%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ/HS300) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF                           3.790  -0.84%     -0.74%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380                                                          4,709.97  -1.30%    -0.17%

SSE 380上证380 (000009.SH/SZ380) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

CSI 500 Index                                                          5,273.55  -1.57%    -0.84%

CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) małych i średnich firm

China Securities 500 Index EFT                                   5.718  -1.48%    -0.62%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH/ZZ500) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

CSI 1000 Index                                                       5,675.51  -1.97%    -0.60%

1000指数 (000852.SH/ZZ1000). Składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, a które odznaczają się dobra płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.

ShangHai 800 Index                                                -4,041.12  -1.04%    -1.04%

SSE 800中证800 (000906.SH/ZZ800). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuację dużych i średnich firm z obu giełd -Szanghaj i Shenzhen.

CSI Central 100                                                       -1,509.33  -0.87%    -1.34%

CHZH长信中证央企100指数 (000927/YQ100). Indeks 100 największych spółek skarbu państwa podległych ministerstwu finansów i notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen. Dostępny wyłącznie dla funduszy i banków inwestycyjnych, inwestorów instytucjonalnych (niedostępny dla indywidualnych inwestorów).

 

 

ShenZhen Component Index                              -10,423.46  -1.33%    -0.99%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index                                -2,003.33  -1.27%    -1.27%

CHINEXT 创业板指 (399006.SZ/CYBZ Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek–chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index                                   -1,736.93  -1.48%    -0.76%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShenZhen 100R                                                      -5,874.84  -0.79%    -0.47%

SZSE100R 深证100R指数 (399004.SZ/SZ100R) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen S & M Enterpr. Index                              -6,795.83  -1.26%    -1.33%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ/ZXBZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw

ShenZhen Blockchain 50 Index                               -3,238.59  -2.73%    -0.66%

SZSE50深证区块链50指数(399286.SZ/QKL50) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

 

FTSE ChinaA50 Index                                          -13,007.05  -0.66%    -0.82%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 

CSI Caixin Bedrock Economy Index                    -7,878.38  -0.99%    -1.43%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.

CSI Caixin New Economic Engine Index             -1,911.23  -1.49%    -0.75%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

CSI RAFI 50 Index                                                  -3,856.86  -0.69%    -1.63%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Mają one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i Shenzhen.

                                                                                                           

Xiang Gang (Hong Kong) Hang Seng Index     -23,831.330  -0.61%    -2.25%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

Hang Seng Composite Index                                    -3,333.36  -0.90%    -1.93%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

Hang Seng China Enterprises                                 -9,656.190  -0.49%    -1.62%

HSCEI.HK/GQZS国企指数) Indeks chińskich spółek z dużym udziałem kapitału państwa, a notowanych wyłącznie poza Chinami kontynentalnymi.

Hang Seng China-Affiliated Corporation                  -3,700.590  -0.70%    -1.66%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych poza Chinami, również w rajach podatkowych (offshore), notowanych na giełdzie w Xiang Gang/Hong Kongu należących w większości do rządu centralnego lub rządów lokalnych                                                

Hang Seng China 50 Index                                       -7,948.83  -0.63%    -1.07%

HSC50恒生神州50指数股吧Indeks 50 największych spółek notowanych tak na giełdzie w Hong Kongu,  Shenzhen i Szanghaju.

 

TaiWan Weighted Index                                         -10,347.36  -0.18%    -2.36%

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (24.04.2020

100英镑GBP = 874.63人民币 RMB

100欧元EUR = 763.03 人民币 RMB

100美元US$ = 708.03人民币 RMB

100 港HG$ = 91.35人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.75人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.55 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 166.51人民币 RMB

100人民币 RMB = 59.26 波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle

Z 武汉 Wuhan jak i z całej prowincji 湖北 Hubei wyjechali do swoich domów wszyscy lekarze i pielęgniarki wysłani na pierwszą linię frontu walki z epidemią. W czasie trwania epidemii w Hubei i Wuhan pracowało ponad 42,000 pracowników medycznych przybyłych z innych prowincji. Nadszedł czas wymiernego doceniania wysiłków tych ludzi. Szczególne uznanie w mediach społecznościowych zyskał szpital z miasta 萍乡 PingXiang (prowincja 江西 JiangXi). Jeden lekarz i dwie pielęgniarki z tego szpitala, za wielotygodniową pracę w czasie epidemii w Hubei otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 86,666 RMB (~51,185 PLN). Dodatkowo całej trójce przyznano dwa tygodnie płatnego urlopu, a także nieodpłatne wyżywienie dla nich i dla ich rodzin przez najbliższe 12 miesięcy w szpitalnej stołówce.

Rząd centralny zadeklarował, że każdy pracownik medyczny wysłany do pracy w Hubei otrzyma specjalny dodatek w wysokości od 200 RMB (~118.12 PLN) do 300 RMB (~177.18 PLN) za każdy dzień przepracowany w tych specjalnych okolicznościach. Ale jak to zwykle bywa z deklaracjami władz centralnych, ich faktyczna realizacja następuje powoli. Wielu z lekarzy i pielęgniarek nie otrzymało do tej pory wynagrodzenia za pracę w trybie non stop przez prawie trzy miesiące, w warunkach realnie zagrażających zdrowiu i życiu.

Zdjecie: scmp.com

Cóż, ze szczytów stolicy daleko do dołów prowincji. Przykre, ale prawdziwe. Machina administracji jest bezduszna i nieludzko niemrawa.

Tymczasem według najnowszego raportu 人力资源和社会保障部 Ministerstwa Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych największe zapotrzebowanie na rynku pracy w Chinach dotyczy takich profesji jak: lekarze, kurierzy/dostawcy, kelnerzy i sprzedawcy. W pierwszym kwartale br. firmy chińskie zgłosiły 66,400 wakaty, których obsadzić nie mogły mimo wielu starań pozyskania przedstawicieli wzmiankowanych profesji. Ministerstwo spodziewa się, że w drugim kwartale liczba nieobsadzonych miejsc pracy w chińskich firmach wzrośnie do ponad 85,000.

最高人民法院 Najwyższy Sąd Ludowy wydał niecodzienne oświadczenie. Otóż sąd ten wezwał chińskich pracodawców, aby przestali dyskryminować pracowników z prowincji 湖北 Hubei i jej stolicy 武汉 Wuhan. Najwyższy Sąd Ludowy zalecił, aby pracodawcy natychmiast zaprzestali praktyk odrzucania aplikacji składanych przez osoby pochodzące z Hubei, a także zwalniania ich z pracy wyłącznie dlatego, że pochodzą z tego regionu Chin. Przypadki dyskryminacji, której doświadczają obywatele Hubei zameldowani w prowincji Hubei, będą rozstrzygane przez sądy lokalne, zgodnie z prawem obowiązującym wszystkich obywateli ChRL. Stygmatyzacja musiała przybrać znaczny wymiar. Czy tupnięcie nogą przez Sąd Ludowy zmieni tę sytuację…?  

上海市卫生委员会 Komisja Zdrowia miasta Szanghaj poinformowała, iż średnia długość życia mieszkańca miasta w 2019 roku wyniosła… 83.66 lat. Kobiety dożywają przeciętnie w Szanghaju 86.14 lat, a mężczyźni 81.27 lat. Miasto dysponowało w ub.r. 980 kartkami pogotowia, zatem jednym pojazdem tego typu na 30,000 mieszkańców (co oznacza, że nieoficjalnie mieszka tu 29.4 mln osób, gdy oficjalnie podaje się liczbę 24.5 mln mieszkańców). Karetka dociera przeciętnie na wezwanie pacjenta w ciągu 11.6 minut. W Szanghaju działa obecnie 175 stacji pogotowia ratunkowego, każda z tych stacji operuje na obszarze o promieniu 4km (powierzchnia Szanghaju to 6,340 km2).

农业  Rolnictwo – Wieś

W pierwszym kwartale 2020 roku chiński import mięsa wieprzowego osiągnął rekordowy poziom 951,000 ton. To o 274,000 ton więcej niż w 4 kwartale 2019 roku. Na tutejszym rynku wieprzowiny wciąż obserwujemy skutki epidemii afrykańskiej gorączki świń, podczas której jedynie wskutek prewencyjnego uboju pogłowie tuczników zmalało w ciągu roku o 100 milionów sztuk. Dla porównania: całkowita liczba świń hodowanych w Polsce w grudniu 2019 roku wynosiła 11 milionów 215 tysięcy sztuk. A uważamy się za dużego i znaczącego producenta wieprzowiny nie tylko w Europie. Według przewidywań 农业农村部 Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi dopiero w 2021 roku zahamowany zostanie proces zmniejszania się pogłowia trzody chlewnej w Chinach, a pod koniec roku zwiększać się powinna zarówno liczba hodowanych w ChRL świń, jak i produkcja wieprzowiny. W 2022 roku z kolei wielkość pogłowia powinna osiągnąć stan sprzed wybuchu epidemii, czyli sprzed 2018 roku.

Zdjęcie: China Daily

Dlatego też jeszcze co najmniej przez 2 lata import mięsa wieprzowego będzie istotnym czynnikiem zapewniającym zaspokojenie potrzeb jego konsumentów w ChRL. Sytuacja na rynku wieprzowiny w Chinach to dziś dobry przykład tego, jak niespodziewane i głębokie kryzysy silnie dotykają obszary (materialne, niematerialne), na których występują. To również asumpt do przewidywanie skutków kryzysu, który obserwujemy dziś w gospodarce. Kiedy epidemia przestanie nas ostatecznie nękać, nic nie wydarzy się za sprawą machnięcia magiczną różdżką.

Znacznie lepiej mają się chińscy hodowcy krów, producenci mleka oraz przetworów mlecznych. Jeden z tutejszych potentatów w branży, czyli 内蒙古伊利实业集团股份有限公司 Inner Mongolia Yili Industrial Group Co., Ltd. rozpoczyna budowę farmy, gdzie hodowanych będzie 100,000 krów. Koszt tej inwestycji to 4.1 mld RMB (~2.422 mld PLN). Spółka równolegle realizuje inwestycję w 宁夏回族自治区 NingXia Hui Autonomous Region, gdzie buduje farmę dla 50,000 krów. Inni istotni gracze na rynku mleczarskim również idą w tym samym kierunku – powstają kolejne wielkie farmy krów mlecznych. W Chinach wzrasta spożycie mleka, rosną też ceny wyrobów mleczarskich, uznawanych w Chinach za konieczny element diety dzieci, młodzieży i osób starszych. W tym samym czasie rośnie import mleka i jego przetworów. Największym partnerem handlowym Chin w tym zakresie jest Nowa Zelandia. Około 42.8% produktów mlecznych z importu oferowanych na tutejszym rynku pochodzi z Nowej Zelandii. Na dalszych miejscach znajdują się Niemcy, Australia, Francja, Holandia i Stany Zjednoczone. Stanowią urozmaicenie oferty na tym silnie konkurencyjnym rynki i zdominowanym przez krajowych producentów.

中国 世界 Chiny – Świat

国务院 Rada Państwa (chiński rząd) zatwierdziła utworzenie dwóch nowych jednostek administracyjnych: 西沙区 Xisha, 南沙区 Nansha określonych jako nowe dzielnice miasta 三沙市 Sansha (prowincja 海南 Hainan, wyspa u południowych brzegów Chin). W akcie tym nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie drobny szczegół: obie nowe dzielnice położone są na wyspach archipelagu i obejmują znaczną cześć wód, co do których trwa wieloletni spór z sąsiadami Chin. W granicach administracyjnych nowych dzielnic znalazło się ponad 2 mln kw. wód Morza Południowochińskiego wraz z licznymi wyspami (również sztucznymi), wysepkami, atolami, rafami kolorowymi. Siedziba władz dzielnicy 西沙区 Xisha znajduje się na wyspie中沙群岛  ZhongShaQunDao, zaś władze 南沙区 NanSha mają swoją siedzibę na wyspie 永兴岛 YonXingDao.  Rada Państwa zatwierdziła jednocześnie listę 80 nazw geograficznych dotyczących m.in. wysepek, atoli, raf na archipelagu tego Morza Południowochińskiego. Poprzednio Rada Państwa ChRL zatwierdziła tego typu listę w 1983 roku, ogłaszając 287 nazw geograficznych obiektów w tym regionie. Nadeszła odpowiednia chwila dla dalszego umocnienia obecności Chin na spornym obszarze za pomocą faktów dokonanych i objęcie w administrowania tej części Morza Południowochińskiego. W ślad za decyzją Rady Państwa pójdą zapewne inwestycje przeznaczone na rozwój regionu i jego infrastruktury.

Chiny od lat roszczą sobie pretensje do 90% tego obszaru Morza Południowochińskiego (w tym archipelagu Wysp ParacelskichZhongsha i Spratly) powołując się na jego historycznie udokumentowaną wielowiekową integralność z Państwem Środka. Inne zdanie na ten temat mają ci z sąsiadów Chin, jak Wietnam, Filipiny, Malezja i Brunei, którzy zgłaszają pretensje do różnych części tego rejonu. Wszyscy powołują się na historię, ale prawdziwym podłożem sporów stało się odkrycie w tej części Morza Południowochińskiego bogatych złoży ropy, gazu i innych surowców. Są to również niezwykle atrakcyjne łowiska. Przede wszystkim zaś jest to kluczowy ze strategicznego punktu widzenia odcinek szlaku żeglugowego z Azji Wschodniej do Azji Południowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy.

Zdjęcie: IISS / Pojęcie "dzielnice" może byc mylące w tym przypadku. To ogromne przestrzenie o wielkim znaczeniu politycznym, militarnym i ekonomicznym.

W 2016 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał skargę rządu Filipin dotyczącą „asertywnej taktyki Chin” prowadzonej w tym regionie i odrzucił formalnie pretensje Chin do włączenia tego Morza Południowochińskiego w granice Chińskiej Republiki Ludowej. Ogłaszając decyzję w tej sprawie Trybunał podkreślił bezzasadność powoływania się przez Chiny na uwarunkowania historyczne. Miało to dać asumpt do dalszych działań w tej kwestii na arenie międzynarodowej rządom Brunei, Indonezji, Malezji, Tajwanu i Wietnamu. Polityka Donalda Trumpa zmieniła jednak zasadniczo sytuacje polityczną w tym regionie świata. Wyrok Trybunału pozostaje wyłącznie zapisem na papierze. Chiny deklarując otwartość na dialog robią – w swoim stylu – kolejne, konkretne kroki. Nie od dziś wiadomo, że dużemu wolno więcej.

Chiny i Węgry podpisały umowę kredytową na finasowanie budowy linii kolejowej Budapeszt-Belgrad. To dokument istotny nie tylko dla jego sygnatariuszy, ale również dla Serbii. Nowa linia kolejowa, która połączy Budapeszt z Belgradem to projekt znaczący dla Europy  Środkowej i Wschodniej. Szczegóły umowy nie zostały ujawnione. Wiadomo, że inwestycja o wartości ponad 2.1 mld USD (~ 8.784 mld PLN) zostanie w 85% sfinansowana przez stronę chińską, a pozostałe 15% sfinansują Węgrzy. Chiński kredyt będzie miał stałe oprocentowanie. Przygotowania do uruchomienia budowy nowej linii kolejowej ruszyły znacznie wcześniej, na podstawie protokołu podpisanego w 2014 roku przez Chiny, Węgry i Serbię. Oznacza to, że prace konstrukcyjno-budowlane rozpoczną się tutaj niezwłocznie. Strona węgierska angażuje się w projekt z duża energią licząc na to, że dzięki nowej linii kolejowej, po której pociągi poruszać się będą mogły z prędkością 160 – 200km/h, a także modernizacji szlaku kolejowego Budapeszt – Pireus, Węgry staną się istotnym hubem logistycznym w ramach Pasa i Szlaku. Zmodernizowana infrastruktura kolejowa mogłaby sprawić bowiem, że szlak Pireus – Budapeszt – Belgrad stanie się najszybszym szlakiem transportowym dla chińskich towarów z greckich portów do Europy Zachodniej, Wschodniej i Północnej. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 r.

是保证金 Post Scriptum – Na marginesie

Chiny przeżywają złoty okres produkcji jednorazowego sprzętu ochrony osobistej. Oczywiście już przed epidemią Chińczycy produkowali najwięcej jednorazowego sprzętu medycznego na świecie, ale to co się wydarzyło w ciągu pierwszego kwartału br., to prawdziwy rozkwit branży. Ogółem w Chinach zarejestrowano w tym okresie ponad 38,000 firm, nowych podmiotów deklarujących się jako producenci tego rodzaju towarów. Przedsiębiorstwa te zajmowały się zgodnie z deklaracjami wytwarzaniem maseczek, ochronnych ubrań jednorazowych (dla dociekliwych: w Chinach produkuje się też jednorazowe ubrania, jak i obuwie dla firm z branży funeralnej), rękawiczek, przyłbic, okularów, testów różnego rodzaju, urządzeń do przeprowadzania analiz, żeli, płynów, kabin dezynfekujących, termometrów, jak i urządzeń i systemów do mierzenia temperatury i itp., itd.

Wbrew powiedzeniu, które ponoć jest mądrością, i to do tego narodową, od przybytku jednak głowa boli. W tej masie producentów pojawili się zarówno tacy, których produkty nie spełniały podstawowych norm jakościowych, jak i tacy, którzy certyfikaty jakości i świadectwa zgodności uzyskiwali – omijając firmy i instytucje certyfikujące – za pomocą popularnych programów graficznych. Nie ma pewności, czy podobny casus dotyczył słynnego medialnie, a spektakularnego w formie dostawy ładunku dla KGHM i Orlenu. Jedno zaś w tym konkretnym przypadku jest pewne: zakupem dla polskich spółek skarbu państwa zajęli się amatorzy. Ale to zdaje się już taka polska świecka tradycja.

Wśród chińskich producentów medycznego sprzętu ochronnego znajdują się producenci z wieloletnim doświadczeniem, jak i tacy, którzy na pomysł zajęcia się taka produkcją podchwycili w ostatnich dwóch miesiącach. Ta druga grupa stanowi obecnie znakomitą większość. Dlaczego? Kto choć trochę „liznął Chin” ten wie, że drobny i średni biznes tutejszy reaguje na zapotrzebowania rynku globalnego (oczywiście wewnętrznego również) z dnia na dzień. Skoro pojawiło się na całym świecie ogromne zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, to kto żyw i zdolny podjąć wyzwanie od strony inwestycyjnej, zajął się produkcją masek, żeli, ubrań, czepków, termometrów, etc. Nie wnikając w takie drobiazgi jak standardy jakościowe dla określonych grup produktowych, czy certyfikacje, które „się jakoś załatwi”. Zwłaszcza, że klienci cisną i wzajemnie sobie podbierają towar podbijając cenę zakupu. Kupujący nie mają czasu na kontrolę jakości w fabryce, nie mają czasu na weryfikację testów, czy świadectw zgodności, nie mają czasu na nic, bo samolot już na lotnisku czeka, a w kraju czeka interes do zrobienia: liczony w pieniądzach, albo/i mierzony korzyściami politycznymi. W I kwartale tego roku zarejestrował się ponad 38 tysięcy nowych podmiotów gotowych sprzedać środki ochrony przed wirusem w atrakcyjnej cenie. A firm wydających świadectwa zgodności CE dla sprzętu o zastosowaniu medycznym jest…60. Kto by miał czas, żeby się bawić w te wszystkie biurokratyczne wydumki, nieprawdaż? Czas to pieniądz! Więc skoro producent przedstawia świadectwo CE, nawet skanowane w jakości zdjęć UFO wykonywanych przez amerykańskie siły zbrojne (swoją drogą Amerykanie powinni chyba rozważyć zainstalowanie w swoich samolotach aparatów Huawei, albo Xiaomi, bo nawet nocne zdjęcia robią lepszej jakości), to czym się tu przejmować, nad czym zastanawiać? .

Cóż, to po prostu oznacza, że każda z instytucji posiadająca prawo do poświadczania zgodności chińskich produktów z europejskimi normami, musiałaby w czasie od 2 do 4 tygodni wydać świadectwa dla co najmniej 630 chińskich firm, i to wyłącznie tych nowych. A, i pod warunkiem, że każda nowa chińska firma chciałaby uzyskać certyfikację dla pojedynczego produktu. Na przykład dla jednego, konkretnego typu maseczki. Ani procedury, ani moce przerobowe instytucji certyfikujących nie pozwalają na tak szybkie i masowe działanie. To nie jest przyznawanie Paszportu Polsatu. Cóż więc ma zrobić chiński producent, którego klient wprawdzie płaci przelewem (zamiast akredytywą), ale się upiera przy tym cholernym CE? Rozwiązania są dwa.

Pierwsze, nieco bardziej złożone, polega na dotarciu mniej znanej firmy certyfikującej, niekoniecznie posiadającej oddział w Chinach, ale gotowej zwiększyć swoje przychody w ramach przepisów, ale przy przymknięciu oka na pewne detale. Takie firmy wystawiają świadectwa zgodności w oparciu o pisemną deklarację producenta, czasem popartą próbkami przez producenta dostarczonymi. Firma certyfikująca – w razie kłopotów – zrzuca całą odpowiedzialność na aplikanta. A problemy mogą pojawić się z przyczyn oczywistych – certyfikujący nie widział na oczy zakładu aplikanta, nie ma bladego pojęcia, czy próbki pochodzą faktycznie z linii produkcyjnej aplikanta. Tego grzechu nie popełnią nigdy firmy duże, o światowej reputacji (i pewnie dlatego dziś są właśnie tak duże).

Drugie rozwiązanie jest mniej złożone – wystarczy, że któryś z członków rodziny, lub pracowników danego producenta ogarnął obsługę PhotoShopa lub innego programu graficznego. Zdjęcie danego świadectwa zawsze się znajdzie gdzieś w sieci, potem trzeba je obrobić, uzupełnić danymi i gotowe.

A jak w tym wszystkim ma się odnaleźć kupujący? Komu zawierzyć, komu zaufać? Z pewnością godnymi zaufania są firmy, które istnieją na rynku od lat, które można w prosty sposób zweryfikować online, które uzyskują odpowiednie certyfikaty dla swoich produktów sezon za sezonem. Idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla zakupów o dużej wartości jest współpraca z centralą handlu zagranicznego, która współpracuje z producentami (często ich finansuje) i ma ogromne, wieloletnie doświadczenie w handlu międzynarodowym. Ufać też można instytucjom certyfikującym o międzynarodowej reputacji, tym, jak to określam z pierwszej ligi, czyli TUV, SGS, czy Bureau Veritas. W przypadku tych firm weryfikacja autentyczności certyfikatów jest kwestią minut.

Oczywiście kluczową w transakcjach zakupu towarów w imporcie jest kontrola ich jakości w miejscu produkcji. Nie można tego powierzać (na Boga) producentowi. Nawet najlepszy, najbardziej zaufany partner chiński traktuje nawet takie firmy jak KGHM, czy Orlen wyłącznie jako klientów – przedmiotowo. Wszystkie opowieści o przyjaźni i braterskiej miłości wypowiedziane podczas kolacji po podpisaniu umowy na zakup towarów za kilka milionów dolarów można sobie zwyczajnie w buty wsadzić. Taki partner nie będzie angażował swoich sił i środków w sprawy osób i firm trzecich, a już szczególnie w sprawy, o które owe osoby, czy firmy nie dbają. No chyba, że na mocy odpowiedniej umowy, kontraktu określono zadania i za nie zapłacono. Z góry. Biznes to biznes, a szczególnie w czasie, gdy panuje gorączka złota. Która zaraz wygaśnie. W takich okresach mało kto zwraca uwagę na zasady, etykę, czy jakieś nieokreślone konkretnie, na piśmie, reguły biznesowe. W takich okolicznościach na Dalekim Wschodzie odradza się Dziki Zachód. Każdy chwyt dozwolony. Wszyscy tu wiedzą, że kolejna taka okazja nie przydarzy się szybko. Co się zarobi teraz, przez te pół roku, wystarczy na przyzwoite życie przez kolejny rok, może nawet ze sporym ogonkiem.

Wkrótce rynek się uspokoi. Państwo już zajęło się uporządkowaniem rynku producentów środków ochrony medycznej. Niebawem wróci nowa normalność.

Zdjęcie: premier.gov.pl

A u nas? No cóż. Łatwiej było wydać kilkanaście milionów na zakup produktów od producenta który zaczął produkować maseczki w lutym bieżącego roku (tak, wcześniej się taką produkcją nie zajmował), który wedle chińskich źródeł nie posiadał jeszcze w marcu zezwolenia na taką produkcję, niż powierzyć całą sprawę albo doświadczonej centrali handlu zagranicznego, albo w drodze szybkiego konkursu (Internet mamy), wyłonić firmę, która wykazując się doświadczeniem w obszarze środków ochrony osobistej, byłaby w stanie zaprezentować konkurencyjną cenowo ofertę. Dodam jeszcze, że Węgrzy sprowadzili sprzęt medyczny z Chin… pociągiem.  

Klub piłkarski mistrza Chin 恒大夏海钧 Evergrande XiaHaiJun z 广州Guangzhou (stolica prowincji 广东 Guangdong) rozpoczął budowę jednego z największych stadionów na świecie. Inwestycja zostanie zakończona  w 2022 roku. Obiekt będzie mógł pomieścić na trybunach 100 tysięcy widzów. Przewidywany koszt budowy to 12.04 mld RMB (~7.12 mld PLN). Stadion ma swoją bryłą przypominać kształt kwiatu lotosu. Autorem projektu stadionu, wyłonionego w drodze publicznego konkursu, jest mieszkający w Szanghaju amerykański architekt mieszkający Hassan Syed. Czy ten nowy obiekt podniesie poziom chińskiej piłki nożnej? Oj wątpię. Chińska „kopana” od lat tkwi w dołku. Póki co chińska piłka nożna ma najlepszy hardware na świecie. Software nie wywołuje nadmiernego entuzjazmu. Co może zmienić tę sytuację, tego chyba nie wie nikt. Ale ładny stadion nie jest zły. Zawsze można tu organizować na przykład spektakularne koncerty.

Zdjęcie: Baidu

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

A Study of Prehistoric Settlement Patterns in China. Pei Anping. 2020. Springer. 507 stron

Powiada się, że Chiny to jedyny kraj na świecie o ciągłości kulturowej rozciągającej się na 5000 lat. Ba! Niektórzy nawet wspominają o 7000 tysiącach lat. To jak to naprawdę wyglądało z tymi początkami kultury chińskiej? Autor książki prezentuje pogląd, że już od czasów paleolitu ludzie mieli tendencję do zbierania się w większe społeczności. Stanowiska archeologiczne z tego okresu wskazują na „grupowanie się” osad – przykładem może być 45 stanowisk o podobnych cechach kulturowych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Youjiang w prowincji Guangxi. Kolejne rozdziały książki zapoznają nas szczegółowo z wzorcami tworzenia się skupisk ludzkich – społeczności – w różnych epokach (paleolit, neolit, okres prehistoryczny i epoka Shang) na terenie całych Chin. Analizowane cechy wspierają tezy autora o podobieństwach kulturowych i wyraźnych śladach stratyfikacji społecznej w analizowanych skupiskach osad. Zatem jak „stara” jest kultura chińska? Zostawiając na razie na boku pytanie o to co definiuje kulturę chińską, najstarsze dotychczas odkryte w Chinach stanowisko wskazujące na wyraźne cechy organizacji społecznej i stratyfikacji pochodzi sprzed 8000 lat (zajmuje obszar około 300.000 m2).

 

China and Southeast Asia in the Xi Jinping Era. Alvin Cheng-Hin Lim. 2019. Lexington Books. 265

Jeśli już media mainstreamowe odkleją się na chwilę od korono-soap-opery i wspomną o Chinach w innym kontekście, to będzie to albo „wojna” USA-Chiny, albo złożone stosunki z Unią Europejską. Tematyka relacji Państwa Środka z Azją Południowo-Wschodnią nie pojawia się tu niemal w ogóle, a przecież to region zamieszkany przez 655 milionów ludzi, zdecydowanie więcej niż w Unii. Dlatego też polecam powyższą pozycję. Zaczyna się od krótkiego rysu historycznego przedstawiającego stan wzajemnych relacji międzypaństwowych. Kolejne 11 rozdziałów opisuje aktualne powiązania polityczne i gospodarcze Chin z takimi krajami regionu jak Birma (Mjanma), Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Malezja, Singapur, Brunei, Indonezja, Filipiny , Timor Wschodni i Brunei Darussalam. Zakończenie poświęcone jest dynamicznie zmieniającej się sytuacji w regionie mającej związek z rosnącą siłą gospodarczą Chin i najnowszą polityką zagraniczną Trumpa – między innymi wycofanie się USA z Partnerstwa Transpacyficznego.

 

Wireless Sensor Networks. 13th China Conference, CWSN 2019 Chongqing, China, October 12-14, 2019 Revised Selected papers. Guo Songtano i inni. 2019. Springer. 382 strony.

Chiny inwestują w naukę. To niemal uniwersalna odpowiedź na wiele pytań. Skąd sukcesy Huaweia? Chiny inwestują w naukę. Dlaczego Apple produkuje w Chinach, a nie w USA? Chiny inwestują w naukę. I tak dalej, i tak dalej. Dlatego od czasu do czasu będę podrzucał zainteresowanym propozycje książek dotyczących tej tematyki. Powyższa pozycja to wybór najciekawszych (zdaniem autorów) opracowań z 13-tej chińskiej konferencji poświęconej bezprzewodowym sieciom sensorycznym. 27 prac pogrupowano w trzy działy: fundamenty Internetu Rzeczy (skalowalność sieci, zbieranie danych, jakość połączeń), aplikacje dla Internetu Rzeczy (zarządzanie systemem irygacyjnym, światłami na skrzyżowaniach, itp.) oraz inteligentne czujniki – lokalizowanie i śledzenie (zastosowanie sieci neuronowych, wykrywanie małych obiektów z wykorzystaniem podczerwieni).

 

How Restrictions to Trade with China Could End US Leadership in Semiconductors. Antonio Varas, Raj Varadajan, 2020. Boston Consulting Group. 42 strony

Ciekawy przyczynek do forsowanych ostatnio w Stanach haseł „Make America Great Again” i „America First” oraz prób powstrzymywania rozwoju technologicznego Chin przez częściowe (lub całkowite) odcięcie ich od produktów made in USA (a w skrajnych propozycjach doradców Trumpa – wytworzonych w innych krajach, ale z wykorzystaniem maszyn lub myśli technicznej made in USA). Można ten raport odbierać w nieco szerszej perspektywie nawoływań do zmiany paradygmatu globalizacyjnego – dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia, powrotu niektórych gałęzi produkcji do krajów, z których „wyemigrowały”, itp. Raport przywołuje truizm, który najwyraźniej umyka wielu zwolennikom takich teorii. Prywatne firmy technologiczne utrzymują pozycję lidera na rynku dzięki opracowywaniu nowych produktów. Nowe produkty powstają dzięki ogromnym funduszom przeznaczanym na badania i rozwój. Fundusze pochodzą ze sprzedaży produktów. Koło się zamyka. Co się stanie, gdy USA całkowicie zaprzestaną sprzedaży półprzewodników na najbardziej chłonny i największy rynek na świecie – Chiny? Po szczegóły odsyłam do raportu, ale tak w skrócie: udział USA w światowym runku półprzewodników spadnie z 48% do 30%, przychód zmniejszy się o 83 miliardy dolarów, fundusze na R&D spadną o 20 miliardów dolarów, krótkoterminowo liderem rynku zostanie Korea Południowa, a długoterminowo – Chiny. Nie chcę nic sugerować, ale ostatnie tweety Trumpa, że Chiny zrobią wszystko, żeby tylko nie został wybrany na drugą kadencję uważam za co najmniej niepoważne. Przecież taki prezydent to dla Chin skarb i prezent Niebios…..

 

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 18/2020 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button