Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (19/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从一周中选择 Wybrane z tygodnia

Wśród wydarzeń 18 tygodnia br. z pewnością istotnym było posiedzenie 全国人民代表大会常务委员会 Stałych Komitetów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) oraz 全国人民政治协商会议全国委员会 Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (ciało doradcze parlamentu), które odbyło się w dniach od 26 do 29 kwietnia. Gremia te zebrały się po raz pierwszy od stycznia tego roku, a w obradach wzięło udział 170 członków komitetów, z czego 47 zdalnie, przez system wideokonferencyjny. Komunikat podsumowujący posiedzenie jest jednoznaczny: „Dzięki silnemu kierownictwu 中国共产党中央委员会 Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin z towarzyszem 习近平  Xi Jinpingiem na czele, a także za sprawą niezwykłego wysiłku całego społeczeństwa, sytuacja w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii koronawirusa w Chinach stale się poprawia, a normalne życie gospodarcze i społeczne stopniowo jest wznawiane.” Czyli jest sukces, zwycięstwo zaś bliskie. A skoro tak, to zdecydowano, iż 22 maja, z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem rozpocznie się w Pekinie trzecia sesja trzynastej kadencji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (2,958 członków). Dzień wcześniej, czyli 21 maja rozpoczną się obrady Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (2,158 delegatów). W sumie w związku z obradami tych naczelnych organów władzy do stolicy przyjedzie blisko 10,000 osób.

Przygotowania do Dwóch Sesji już trwają. Czy delegaci przybędą w maseczkach, czy będą siedzieć jeden obok drugiego, czy odbędą się zwyczajowe przyjęcia i bankiety? Z jakimi priorytetami wrócą z Pekinu szefowie loklanych władz? 

Podczas obrad obu ciał rozpatrywane będą sprawozdania szefa rządu oraz szefów innych organów administracji państwowej z wykonania planu na rok 2019. Przyjęte zostaną też plany na bieżący rok. Z uwagi na bieżącą sytuację będą to niezwykle ważne obrady. Nie wiadomo, czy trwać będą zwyczajowo 10 dni, czy może odbędą się w formule skróconej. Z pewnością dziać się tu będzie wiele, sporo będzie do czytania miedzy wierszami.

Tymczasem przed świętem majowym (dni wolne od pracy od 30.04 do 05.05.) sypnęło samymi dobrymi wiadomościami. Tuz po ogłoszeniu dat rozpoczęcia obrad Dwóch Sesji władze 北京 Pekinu oraz okalających stolicę prowincji 河北省 Hebei oraz 湖北 Hubei (najbardziej dotkniętej epidemią podjęły decyzję o obniżeniu stopnia alertu zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to, że m.in. wszyscy przyjeżdżający do stolicy, w tym również z zagranicy, nie muszą już przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Szczytowy okres rozprzestrzeniania się koronawirusa minął, a liczba odnotowywanych codziennie nowych przypadków zakażeń nie przekracza 10. Od blisko dwóch tygodni nie odnotowano w Chinach ani jednego zgonu w wyniku zarażenia COVID-19. W szpitalach w 武汉 Wuhan nie ma już żadnego pacjenta leczonego w związku z COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała z tej okazji gratulacje dla władz miasta i prowincji, podkreślając, że społeczność międzynarodowa powinna wyciągnąć wnioski z tej lekcji i uczyć się od Chin jak działać w obliczu epidemii. I nawet jeśli tak być powinno, to w dzisiejszej atmosferze oskarżeń kierowanych wobec Chin i samej WHO tego podkreślenia można było sobie oszczędzić.

W związku z obchodami Święta Pracy udostępniono kolejne i wydłużono godziny otwarcia wcześniej już działających parków, atrakcji turystycznych, restauracji, hoteli, punktów usługowych. Zamknięte pozostały kina i teatry, nie odbywają się nadal żadne imprezy sportowe. Kto chciał, mógł skorzystać z kilku dni wolnych by wyjechać z miasta. Zwiększono ilość połączeń lotniczych i kolejowych Szanghaju z miastami we wszystkich zakątkach Chin. Centra handlowe ogłosiły specjalne promocje, aby zachęcić do wydawania większych kwot podczas „Złotego Tygodnia”. Wciąż oczywiście obowiązują wszystkie reguły wprowadzone podczas trwania epidemii, a dotyczące przestrzegania higieny osobistej, monitorowania temperatury ciała, kontrolowania ilości osób gromadzących się na danej przestrzeni, etc. Okres ten jest bardzo ważnym sprawdzianem. Jeśli w ciągu kolejnych 2-3 tygodni nie zacznie wzrastać liczba nowych przypadków zakażeń wirusem COVID-19, oznaczać to będzie, że przedsięwzięte środki przyniosły skutek, a co za tym idzie nie stoi nic na przeszkodzie, aby podjąć kolejne kroki mające na celu normalizowanie życia gospodarczego i społecznego. Czym szybciej to się okaże możliwe, tym lepiej dla wszystkich. Nie tylko w Chinach.

Szanghaj promuje się nieustannie jako miejsce, gdzie pieniadze wydaje się najprzyjemniej.

经济 Ekonomia 商业 Biznes 市场 Rynek

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki poinformowało, iż kolejny miesiąc z rzędu rośnie wskaźnik aktywności przemysłu PMI. W kwietniu wyniósł on 50.8 pkt (w marcu 52). Szczególnie dobre sygnały napływają z sektora nieprodukcyjnego, który wzrósł w kwietniu do poziomu 53.4 (w marcu 52.3). W budownictwie i infrastrukturze PMI skoczył do poziomu 59.7 (w marcu 55.1), w usługach osiągnął poziom 52.1 (w marcu 51.8). Nie wszystkie dane są jednak tak optymistyczne. Wyraźny spadek indeksu dotyczy zamówień eksportowych. W kwietniu spadł on do poziomu 33.5, gdy w marcu jeszcze wynosił 46.5 (w lutym 28.5). Wskazania PMI dla eksportu mówią wyraźnie, że popyt zagraniczny jest wyjątkowo slaby, ilość nowych zamówień gwałtownie maleje. To oczywisty skutek spowolnienia gospodarek wszystkich państw świata. Chiny pchają swoją własną gospodarkę rozwijając infrastrukturę, wzmacniając konsumpcję, popyt wewnętrzny. Bez eksportu będzie jednak trudno mówić o możliwości pełnego ożywienia drugiej gospodarki świata. Wprawdzie 25 kwietnia aż 98.5% dużych i średnich przedsiębiorstw chińskich pracowało, ale sporo z nich wyłącznie na pół gwizdka.

Spółka 新鸿基地产发展有限公司 SunHungKai Propertie Co., Ltd., należąca do rodziny 郭氏 Kwok, jednej z najbogatszych w香港 Hong Kongu, sprzedała za 11.27 mld HKD (~ 6.04 mld PLN) największej chińskiej (a 7 na świecie) firmie ubezpieczeniowej 平安人寿保险公司 Ping An Life Insurance Co., Ltd. 25% udziałów w budowanym właśnie najdroższym biurowcu w mieście, a także 5% udziałów w należącej do rodziny Kwok firmie deweloperskiej Sun Hung Kai. Biurowiec powstaje nad stacją kolejową 西九龙高铁站 West Kowloon High-Speed, skąd ruszają szybkie pociągi docierające w ciągu niecałej godziny do 广州 Guangzhou (Kanton), zatrzymując się po drodze w 深圳  Shenzhen. Taka lokalizacja będzie niewątpliwie atrakcyjna dla firm z siedzibami głównymi w Chinach kontynentalnych.

国家发展和改革委员会 Państwa Komisja Rozwoju i Reform zatwierdziła rozpoczęcie budowy 7 kolejnych lotnisk oraz rozbudowy sieci linii szybkich kolei w delcie rzeki长江  ChangJiang (Jangcy), które zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych 5 lat. Tworzyć mają nowy element infrastruktury logistyczno-transportowej tej ogromnej strefy ekonomicznej. Nowe lotniska powstaną w miastach 嘉兴 Jiaxing, 丽水 Lishui, 芜湖Wuhu, 亳州 Bozhou, 蚌埠 Bengbu, 苏州 Suzhou i 滁州 Chuzhou. Oznacza to, że po roku 2025 w promieniu 500 km od Szanghaju będzie funkcjonowało ponad 20 lotnisk obsługujących blisko 250 mln mieszkańców tego regionu. Wiadomo: infrastruktura kołem zamachowym ożywienia gospodarki.

Według danych 商务部 Ministerstwa Handlu w pierwszym kwartale br. ponad 100 szefów lokalnych władz wsi, gmin, powiatów i miasteczek wzięło udział w reklamach publikowanych w sieci (filmy wideo, livestream, etc.), a promujących lokalne produkty i miejscowe atrakcje turystyczne. Materiały te rozpowszechniane są poprzez wszystkie dostępne w Chinach serwisy internetowe. A szefowie lokalnych władz wyrastają na prawdziwe gwiazdy sieciowe. A wszystko po to, by jak najszybciej ożywić gospodarkę poturbowaną epidemią.

Foto: Weibo / Zastępca burmistrza gminy 商河 Shanghe w prowincji 山东 Shandong reklamuje lokalne produkty.

技术 Technologie

Spółka 华为海思有限公司 Huawei HiSilicon Co., Ltd. należąca do 华为技术有限公司 Huawei Technologies Co., Ltd. wyprzedziła amerykańską firmę Qualcomm pod względem udziałów na chińskim rynku procesorów do smartfonów. To pierwszy przypadek w historii, kiedy chiński producent wyprzedził amerykańskiego lidera wśród producentów tego rodzaju procesorów. HiSilicon w pierwszym kwartale br. posiadał 43.9% udziału na rynku, w tym samym czasie wielkość udziału Qualcomm spadła do 32.8%. Na kolejnych miejscach uplasowały się: tajwańska spółka MediaTek Co. z 13.1% udziału i amerykański Apple z 8.5% udziału.

Procesory KIRIN stosowane m.in. w telefonach Huawei produkowane sa przez HiSilicon. / zdjęcie: Android Authority

Jak się wydaje – nie takie były cele polityki Donalda Trumpa. Miało być „Make America Great Again”, gdy tymczasem wprowadzenie restrykcji sprzedaży technologii dla Huawei i innych chińskich firm zaskutkowało po stronie chińskiej nieoczekiwaną aktywizacją działań mających na celu uniezależnienie się od amerykańskich kooperantów. Co więcej jak się okazuje (o czym napiszemy osobno) decyzje administracji Trumpa spowodowały samowykluczenie firm amerykańskich z kreowania światowych standardów dla sieci 5G i rozwiązań im towarzyszących. Głównym motorem kreowania standardów stał się największy producent rozwiązań 5G na świecie, czyli firma Huawei.

金融 Finanse 银行 Banki资本 Kapitał

王振英  Wang Zhen Ying, prezes上海黄金交易所金交易所 Shanghai Gold Exchange w udzielonym pod koniec kwietnia wywiadzie oświadczył, że jego zdaniem świat w dobie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią będzie potrzebował nowej, silnej waluty, która zastąpi amerykańskiego dolara. Dominacja tej waluty w rozliczeniach międzynarodowych może być dużym problemem dla wielu państw w warunkach post pandemii. Nie pierwszy raz Chiny wypuszczają „balon próbny”, by sprawdzić reakcje na propozycję podważenia dominującej pozycji dolara amerykańskiego na globalnych rynkach. Pekin promował tę ideę po kryzysie finansowym 2008-2009. Proponowano podówczas reformę systemu rozliczeń międzynarodowych poprzez specjalne prawa ciągnienia (SDR). Dolar amerykański wciąż jest stosowany jako waluta rozliczeniowa w ponad 40% rozliczeń międzynarodowych i stanowi około 60% rezerw walutowych wszystkich banków centralnych. Udziały te zmniejszają się sukcesywnie, jednak to proces bardzo powolny. Atutem Chin w tej rozgrywce jest czas i możliwość kreowania konsekwentnie realizowanych wieloletnich planów. Od 2016 roku Chiny skutecznie przekonują inne państwa do tworzenia rezerw walutowych w chińskim juanie. W tym roku bank centralny ChRL, czyli 中国人民银行 Ludowy Bank Chin uczynił swym priorytetem prace nad wprowadzeniem do obiegu elektronicznego juana (ECDP). Ta nowa forma pieniądza wsparta innymi równolegle budowanymi w Chinach narzędziami może spowodować na światowych rynkach walutowych. I nie tylko.

证券交易 Giełdy. 

Przez wzgląd na obchody 1-go Maja w Chinach kontynentalnych tydzień pracy giełd trwał 4 dni, w Hong Kongu 2, a na Tajwanie dni 3. I choć nie był to zwykły tydzień, wyniki dał niezwykłe, najlepsze od 7 tygodni. To wyraźny efekt wzrostu aktywności w przemyśle, odnotowywanego drugi miesiąc z rzędu. Najnowsze dane nie są zaskoczeniem dla inwestorów, jako że Chiny wyraźnie stają na nogi w tym pierwszym po epidemii okresie. Po epidemii, bo ta zdaje się odchodzić do przeszłości, co pozwala patrzeć bardziej optymistycznie w przyszłość. Teraz będziemy czekać w napięciu na dane epidemiologiczne po Złotym Tygodniu. Jeśli po tym okresie „odpustu” nie wzrośnie liczba zakażeń i zachorowań – będziemy mieć z górki. Przełoży się to na nastroje inwestorów w Chinach i na świecie.

 

                                                                                  Piątek 30.04.           27.-30.04.

ShangHai Composite Index                              +2,860.08  ⇧+1.33%        +0.76%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50                                                        +2,861.91  ⇧+0.60%       +2.30%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 ETF                                                    +2.852  ⇧+0.81%       +3.11%   

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 100                                                      +4,014.94  ⇧+0.66%      +2.33%                                        

SSE100 中证100 (000903.SH/ZZ100) 100 największych spółek notowanych0 na giełdzie, a wybranych z indeksu CSI300.

ShangHai 180                                                      +8,326.52  ⇧+1.02%      +1.97%  

SSE180上证180 (000010.SH/SZ180) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300                                 +3,912.58  ⇧+1.18%      +2.16%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ/HS300) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen.

ShangHai ShenZhen 300 ETF                                 +3.908  ⇧+1.48%      +3.08%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach.

ShangHai 380                                                      +4,768.42  ⇧+1.87%       -0.08%

SSE 380上证380 (000009.SH/SZ380) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybieranych z firm spoza SSE 180 index. 

CSI 500                                                                 +5,353.86  ⇧+2.43%       -0.05%

CSI 500 中证500 (000905.SH) Indeks small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – firm małych i średnich –

China Securities 500 EFT                                           +5.807  ⇧+2.51%      +1.58%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH/ZZ500) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji.  

CSI 1000                                                                +5,678.17  ⇧+2.35%      -1.92%              

1000指数 (000852.SH/ZZ1000). Indeks składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, które odznaczają się dobrą płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.

ShangHai 800                                                        +4,148.69  ⇧+1.49%      +1.60%

SSE 800中证800 (000906.SH/ZZ800). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuacje dużych i średnich firm z obu giełd – Szanghaj i Shenzhen. 

CSI Central SOE 100                                             +1,551.03  ⇧+1.11%      +1.87%

CHZH长信中证央企100指数 (000927/YQ100). Indeks 100 największych spółek skarbu państwa, podległych ministerstwu finansów, a notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen. Akcje dostępne tylko dla funduszy, banków inwestycyjnych oraz inwestorów instytucjonalnych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ShenZhen Component Index                              +10,721.78  ⇧+1.97%     +1.49%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych notowanych tu spółek.   

ShenZhen ChiNextPrice Index                               +2,069.43  ⇧+1.92%     +1.97%

CHiNext 创业板指 (399006.SZ/CYBZ Indeks spółek innowacyjnych, technologicznych – chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index                                  +1,763.36  ⇧+1.88%     +0.02%          

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShenZhen 100R                                                     +6,078.05  ⇧+1.45%     +2.65%       

SZSE100R 深证100R指数 (399004.SZ/SZ100R)100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen S & M Enterpr. Index                             +7,087.23  ⇧+2.33%     +2.97%       

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ/ZXBZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index                              +3,290.30  ⇧+3.17%     -1.18%         

SZSE50深证区块链50指数 (399286.SZ/QKL50) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

FTSE ChinaA50 Index                                         +13,447.92  ⇧+0.45%     +3.35%                 

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

CSI Caixin Bedrock Economy Index                   +8,052.28  ⇧+1.10%     +1.20%               

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie na i udziale w realnej ekonomii.   

CSI Caixin New Economic Engine Index             +1,948.48  ⇧+1.55%    +0.43%                

中证财新锐联新动能指数-CR新动能 (930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

CSI RAFI 50 Index                                                 +3,981.42  ⇧+0.71%     +2.52%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Mają one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i Shenzhen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                                                                                       29.04.                27.-29.04.  

Xiang Gang (Hong Kong) Hang Seng Index  +24,643.590  ⇧+0.28%      +3.14%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. 

Hang Seng Composite                                          +3,448.59  ⇧+0.47%       +2.80%  

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.  

Hang Seng China Enterprises                           +10,040.870  ⇧+0.57%       +3.83%

HSCEI.HK/GQZS国企指数) Indeks chińskich spółek państwowych, w których większość akcji należy do rządu centralnego, bądź lokalnych, a notowanych na tamtejszej giełdzie. 

Hang Seng China-Affiliated Corporation              -3,863.820  ⇩-0.01%        +4.28% 

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. Indeks największych chińskich spółek, ale zarejestrowanych poza Chinami, m.in. w rajach podatkowych (offshore), notowanych na giełdzie w Hong Kongu, należących w większości do rządu centralnego, lub rządów lokalnych     

Hong Kong Growth Enterprise Market                     +77.840  ⇧+1.18%       +3.83%

GEM.HK标普香港创业板指数 Indeks spółek innowacyjnych, technologicznych – Growth Enterprise Market – notowanych na giełdzie w Hong Kongu.

Hang Seng China (Hong Kong Listed) 25             +8,726.73  ⇧+0.62%      +3.99%  

HSFMI 25恒生中国(香港上市)25指数 Indeks największych 25 firm chińskich notowanych na giełdzie w HongKongu, których przychód generowany jest głównie w Chinach kontynentalnych.

Hang Seng China 50                                             +8,238.30  ⇧+0.33%      +3.60%  

HSC50恒生神州50指数股吧Indeks 50 największych chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu, Shenzhen lub/i Szanghaju.  

Hang Seng Mainland China 100                              +7,73.30  ⇧+0.54%     +3.87%  

HSMI100 恒生中国(香港上市) 100指数. Indeks 100 największych firm chińskich (skarbu państwa, prywatnych) notowanych na giełdzie w HongKongu, a których dochód głownie pochodzi z operacji w Chinach kontynentalnych.

Hang Seng Stock Connect Hong Kong                 +3,185.71  ⇧+0.51%     +3.60%                           

HSHKI恒生港股通指数 Indeks spółek notowanych na giełdzie w Shenzhen i Szanghaju dostępnych dla inwestorów z Hong Kongu w ramach połączonych transakcji i kwot tych giełd.

Hang Seng Stock Connect GBA Composite          +4,658.46  ⇧+0.37%     +3.34%  

恒生沪深港通大湾区指数系列 Indeks firm notowanych w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, których HQ zlokalizowane są w rejonie tzw. Wielkiej Zatoki (Greater Bay Area).

Hang Seng China New Economy                           +4,794.18  ⇧+0.75%     +1.46%  

HSCNE恒生中国新经济指数 Indeks akcji firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, Chinach kontynentalnych oraz Stanach Zjednoczonych, a zaliczanych do dziedzin tzw. Nowej Ekonomii.

Hang Seng CSI ShangHai-Hong Kong AH             -7,981.04  ⇩-0.31%       -0.38% 

SHHKSI恒生CSI上海香港啊 Indeks akcji spółek notowanych na giełdzie w HongKongu oraz w Szanghaju, a które są przedmiotem transakcji w ramach kwot połączonych tych giełd.

China Hong Kong Stock Connect Select100         +7,773.30  ⇧+2.57%      +3.90%  

CES SCHKI 100.HK中华港股通精选HSM100指数 Indeks akcji 100 największych firm notowanych na giełdach w HongKongu, Shenzhen i Szanghaju, wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych giełd.

China ShangHai, ShenZhen, HongKong 300      +4,486.547  ⇧+0.32%      +2.09%  

CES SCHKI 300.HK中华沪深港300指数 Indeks akcji 300 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

China SHA, SHZ, HK L. & M. Cap                       +7,266.824  ⇧+0.62%     +3.58%  

CESHKMI.HK 中华香港内地指数 Indeks dużych i średnich firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

Hang Seng Foreign Companies Composite           +1,714.73  ⇧+1.27%     +3.09%    

HSFCCI恒生外国公司综合指数 Indeks wszystkich firm zagranicznych notowanych na giełdzie w Hong Kongu

Hang Seng Corporate Sustainability                      +2,577.46  ⇧+0.39%      +3.58%  

HSSUS恒生可持续发展企业指数Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Jest wyznacznikiem bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

Hang Seng (Mainland and HK) Corp. Sustain.      +2,626.99  ⇧+0.82%      +3.64%  

HSMHSUS恒生内地及香港可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju a notowanych na giełdach w Chinach kontynentalnych I Hong Kongu.  Wskaźnik bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TaiWan Weighted Index                                     +10,992.14  ⇧+2.04%     +6.04%                       

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI中国台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

中国证券监督管理委员会 Komisja Papierów Wartościowych postanowiła wprowadzić mechanizmy ułatwiające wejście jak i obroty akcjami na rynku, a obowiązujące  na  证券交易所科创板  SSE Star Market giełdy w 上海证券交易所 Szanghaju dla rynku 创业板指  ChiNext na giełdzie w 深圳证券交易所 ShenZhen.  Oznacza to, że spółki wchodzące na ten rynek nie będą zobligowane do przechodzenia złożonej procedury, a jedynie uproszczonej formuły rejestracyjnej. Aplikacje tych spółek będą kierowane do zarządu giełdy, a nie do Komisji Papierów Wartościowych. Zarząd giełdy, a nie komisja będzie decydować o wprowadzeniu danej spółki do obrotu na tym rynku, będzie też brać odpowiedzialność za jej na tym rynku funkcjonowanie. O cenie akcji podczas debiutu spółki decydować będzie rynek. Komisja podniosła jednocześnie dzienny limit ruchu cenowego akcji na parkiecie ChiNext z dotychczasowych 10% na 20%. Transakcje tymi akcjami będą zawieszane na 10 minut, jeśli pojawią się szczególnie silne ruchy w ich obrocie w skali od 30 do 60% ilości i wartości. W ciągu pierwszych pięciu dni obecności tych spółek na rynku nie będą obowiązywały limity cenowe ich akcji. Spółka aplikująca o wejście na ChiNext musi wykazać posiadanie aktywów i kapitału o wartości zaledwie 100,000 RMB (~58,770 PLN), jej akcje będą przedmiotem obrotu przez minimum 24 miesiące.

Budynek Giełdy w Shenzhen / coindesk.com

ShenZhen ChiNext jest pierwszym rynkiem na chińskich giełdach utworzonym na wzór amerykańskiego NASDAQ, na którym obraca się akcjami spółek technologicznych, internetowych. Dotychczas notowanych jest na nim 807 spółek o całkowitej wartości rynkowej ponad 6.75 bln RMB (~3.9667 bln PLN). Od ubiegłego roku na giełdzie w Szanghaju działa analogiczny rynek: SSE Star Market. Notowane są na nim akcje 100 poczatkujących spółek z branży nowych technologii, IT, produkcji leków, biotechnologii, sztucznej inteligencji, technologii blockchain, itp.. Tylko w pierwszym kwartale br. osiągnęły one łączne zyski w wysokości 2.8 mld RMB (~1.647 mld PLN). Ruch Komisji Papierów Wartościowych to kolejny przykład na to, że w tym środowisku ekonomicznym, centralnie planowanym dba się przede wszystkim o to, aby nikt nie popadł w samozadowolenie i nie spoczął na laurach. Nie ma nic bardziej ożywczego dla biznesu niż oddech konkurencji na karku.

Budynek ShenZhen ChiNext / archdaily.com

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (30.04.2020)

100英镑GBP = 879.96人民币 RMB

100欧元EUR = 767.44 人民币 RMB

100美元US$ = 705.71人民币 RMB

100 港HG$ = 91.06人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.60人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.70 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 170.23人民币 RMB

100人民币 RMB = 58.74 波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle

中共中央纪律检查委员会 Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny Komunistycznej Partii Chin oraz 中华人民共和国国家监察委员会 Państwowa Komisja Nadzoru Chińskiej Republiki Ludowej przedstawiły osiem przykładów biurokratycznego formalizmu, które osoby piastujące stanowiska decyzyjne i kierownicze mają wyrugować ze swego postepowania. Komisje wyrażają się jednocześnie krytycznie w kwestii naruszania przez te osoby zakazu kupowania najdroższych alkoholi spożywanych podczas roboczych kolacji, używania oficjalnych kont 微信 WeChat celem przesyłania sobie pochwał i pochlebstw, jak również wykorzystywanie aplikacji  takich jak 微信支付 Wechat Pay dla przesyłania osobom trzecim pieniędzy w formie podarku. To sygnał ostrzegawczy. W kolejnym ruchu Komisje wyślą do niesubordynowanych urzędników i działaczy swoich funkcjonariuszy. I wtedy zaczną się prawdziwe problemy, bo ludzie ci nie znają się na żartach.

Standardy moralne kierownictwa znanych chińskich firm zdają się być coraz istotniejszym elementem ich publicznego wizerunku. Najnowszy przykład to historia jednego z wiceprezesów grupy 阿里巴巴 Alibaba. Dżentelmen ten został odsunięty od sprawowanych obowiązków w trybie natychmiastowym w wyniku skargi własnej małżonki, która poinformowała zarząd grupy, iż mąż ją zdradza z kobietą, którą utrzymuje. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie gwałtowna reakcja korporacji. Korporacja nagłośniła sprawę medialnie, informując wszem i wobec, iż niemoralne postępowanie wiceprezesa doprowadziło do nadszarpnięcia reputacji firmy w oczach opinii publicznej powodując poważny kryzys wizerunkowy. Zawieszony wiceprezes opublikował niezwłocznie samokrytyczny list, w którym przeprasza za efekty swoich nieprzemyślanych działań i prosi o wybaczenie. W liście tym wnioskuje również o wszczęcie w swojej sprawie postepowania dyscyplinarno-wyjaśniającego. Wysokie stanowisko w chińskiej formie to już nie jest bułka z masłem.

Bez względu na epidemię i inne wydarzenia przykuwające uwagę świata, jesteśmy świadkami kolejnych odsłon “opery mydlanej”, której akcja rozgrywa się w spółce 北京当当网信息技术有限公司BeiJing DangDang Co., Ltd., zajmującej się sprzedażą internetową książek, prasy, literatury naukowej, muzyki, ale również odzież i drobiazgów codziennego użytku. Głównymi postaciami tego serialu rozgrywanego od ponad roku są toczący zażarty spór założyciele firmy: mąż 李国庆 Li Guo Qing i żona 俞渝  Yu Yu. W najnowszym “odcinku” pan Li został oskarżony przez panią Yu o to, że podstępnie zabrał z firmy wszystkie pieczątki, aby w ten sposób przejąć spółkę i pozbyć się żony z jej władz, i to w trakcie toczącej się sprawy rozwodowej.

Piszę o tej historii nie dlatego, że jest jednym z tematów przyciągających uwagę użytkowników 微信  WeChata, 新浪微博 Sina Weibo, gdzie małżonkowie bardzo chętnie wymieniają ciosy ku uciesze internetowej gawiedzi. Nowy „odcinek” tej „opery mydlanej” jest jednym z licznych przykładów tego, że bez pieczątek chińska firma nie istnieje. Pieczątki to władza. Pieczątek pilnuje się jak oka w głowie, zwłaszcza chroni przed przeciwnikami i wrogami. Małżonkowie, których już chyba nie pogodzi nic i nikt założyli wspólną firmę w 1999 r. W 2010 roku BeiJing DangDang Co., Ltd. była pierwszą w historii firmą, która weszła na amerykańską giełdę (!), kiedy spółki jak Alibaba, czy JD.com zaledwie mogły o tym marzyć. W 2016 roku spóła wyszła z giełdy amerykańskiej. Dziś spór pomiędzy założycielami przekłada się negatywnie na jej działalność biznesową. Gotowy scenariusz filmowy.

[Dla wyjaśnienia: w chińskich firmach specjalną rolę odgrywają osoby piastujące funkcję Legal Representative, jak również pieczęcie, którymi owe osoby posługują się na wyłączność. Legal Representative jest ucieleśnieniem firmy – nie ma odpowiednika w prawie zachodnim – może w imieniu firmy wykonać dowolną czynność, jednocześnie bierze osobistą odpowiedzialność za działania firmy. Pieczęć Legal Representative jest bytem samodzielnym. Jeśli przyjdziemy do banku z taką pieczęcią i zachcemy oczyścić konta firmy potwierdzając wolę ową pieczęcią nikt nas nawet nie zapyta dlaczego tak czynimy i czy z kimś taką decyzję konsultowaliśmy. Okazanie pieczęci zamyka wszelkie dyskusje. Innymi słowy – kto w spółce przejął pieczęcie, a jest Legal Representative, może dokonać wszelkich ruchów i będą one obowiązujące.]

是保证金 Post Scriptum/ Na marginesie

Z niespodziewaną odsieczą wizerunkowi Chin i Chińczyków obarczanych odpowiedzialnością za rozprzestrzenienie się pandemii na cały świat przyszedł Andrew M. Cuomo, gubernator Nowego Jorku, regionu najbardziej dotkniętego epidemią w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje The New York Times, podczas jednego z briefingów, które są codziennym obyczajem gubernatora w czasie kryzysu epidemiologicznego, oświadczył on, że za sytuację w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialne są amerykańskie instytucje i organizacje, takie jak National Institutes of Health oraz Centers for Disease Control, i jeśli ktokolwiek odpowiada za brak przygotowania USA na epidemię, to są to przede wszystkim te instytucje. Winne sytuacji są też agencje wywiadowcze, które nie potrafiły wygenerować odpowiedniego ostrzeżenia, w języku zrozumiałym dla najprostszych ludzi. Cuomo powiedział między innymi: „Gdzie byli oni wszyscy, ci agenci wywiadu, którzy nie rozpoznali, że „to” jest w Chinach, że [Chińczycy] mają taki wynalazek, który nazywa się samolot, do którego wsiadasz i w parę godzin lądujesz w Stanach Zjednoczonych?”. Cuomo podkreślał, że amerykański wywiad nieskutecznie informował o sytuacji w Chinach amerykańską administrację w listopadzie i w grudniu, a jedynym efektem tych działań były dyskusje prowadzone w Waszyngtonie w styczniu i lutym na temat tego, czy wirus jest poważnym zagrożeniem, czy też nie.

Gubernator Andrew M. Cuomo podczas briefingu / Le Monde

Tymczasem szukanie kozła ofiarnego trwa. Donald Trump do grona winnych epidemii oprócz Chin, Włoch, WHO wliczył już gubernatorów kilkudziesięciu stanów. Stosując metody znane dobrze z naszego polskiego podwórka obwinia samorządy za brak konkretnych decyzji, które podjąć może wyłącznie prezydent. W związku z tym właściwie każdy stan amerykański prowadzi swój własny eksperyment epidemiologiczny, zależny między innymi od wartości wyznawanych przez gubernatora danego stanu, a niekoniecznie bazujących na wiedzy. Stratedzy wojskowi mają mnóstwo wspaniałego materiału do analiz.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

America’s Response to China. A History of Sino-American Relations. Warren I. Cohen. 2019. Columbia University Press. 360 stron.

To już szósta edycja tej książki. Pierwsze wydanie jej pierwszej wersji ujrzało świat w .. 1971 roku. Piąta edycja ukazała się w 2009. Najnowszą wzbogacono głównie o ocenę stosunków amerykańsko-chińskich za czasów prezydentury Baracka Obamy (2019-2016). Chociaż autor powiela mity „dobrych” Stanów Zjednoczonych promujących „uczciwą” politykę otwartych drzwi względem imperialnych Chin, to warto zapoznać się z tą pozycją ukazującą amerykańską wizję zmieniających się stosunków politycznych i gospodarczych na osi USA – Chiny. Umożliwi to moim zdaniem lepsze zrozumienie fobii panujących w Stanach Zjednoczonych, a dotyczących zagrożenia dominującej pozycji USA na świecie, co wedle przedstawicieli tego nurtu jest stanem naturalnym. Dla czytelników mniej obeznanych z historią relacji tych dwóch państw jest to okazja do zapoznania się z takimi wydarzeniami jak reakcje administracji amerykańskiej na 21 żądań japońskich (1915), bierna postawa wobec agresji japońskiej na Chiny (1938); rozmowy Roosevelt-Stalin w Jałcie o Chinach bez udziału Chin (1945); zbombardowanie przez NATO ambasady Chin w Belgradzie (1999), czy też przejęcie przez Chiny szpiegowskiego samolotu amerykańskiego EP-3 (2001).

 

Challenges Towards Ecological Sustainability in China. An Interdisciplinary Perspective. Yang Xiaojun, Jiang Shijun (edycja)2019. Springer. 344 strony

W Chinach – wbrew powszechnym stereotypom – toczy się ożywiona dyskusja na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Oto jeden z głosów w tej dyskusji. Szczególna zaleta tej pozycji to podejście interdyscyplinarne. Problem analizowany jest w odniesieniu do geografii, ekologii, nauk przyrodniczych i ekonomicznych. Autorzy poszczególnych rozdziałów poświęcają szczególną uwagę obszarowi Delty Rzeki Perłowej – kolebce chińskich reform ekonomicznych od 1978 roku, regionowi najbardziej zurbanizowanemu i najludniejszemu, a jednocześnie najpilniej potrzebującemu rozwiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju. W kolejnych rozdziałach dyskutowane są wyzwania, którym należy sprostać, by w sposób systemowy pogodzić ze sobą wzrost urbanizacji, zmiany zagospodarowania przestrzeni, przy jednoczesnym efektywnym rozwiązywaniu problemów jak zanieczyszczenie wody gruntowej i powierzchniowej, zarządzanie zasobami wodnymi, minimalizowanie ryzyka powodzi, wzrost bezpieczeństwa ekologicznego i wspieranie zielonego rozwoju. Proponowane są tu konkretne strategie polityczne i ekonomiczne mające wspomóc wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju w oparciu o przykładowe regiony i problemy z jakimi się borykają (Nankin, zatoka Beibu, tereny kopalni węglowych w prowincji Shanxi, itp.).

 

Empire of Style. Silk & Fashion in Tang China. Chen Buyun. 2019. University of Washington Press. 274.

Bogato ilustrowana pozycja wprowadzająca nas w świat jedwabiu i mody sprzed ponad tysiąca lat (618-907 n.e). To w epoce Tang stolica cesarstwa Chang’an (obecnie Xi’ax) była największym miastem świata (populacja szacowana na ok. 1 mln mieszkańców). Okres panowania władców tej epoki uważany jest za najświetniejszy w dziejach kultury chińskiej, za jej złoty wiek. Nic zatem dziwnego, że w owym czasie moda i produkcja jedwabiu rozkwitały niezwykle bogato. To za dynastii Tang zmartwieniem administracji dworskiej była przezroczystość szat kobiecych (z jedwabi tak cienkich i delikatnych, że suknie z nich wykonane można było przeciągnąć przez obrączkę na palec), ale przede wszystkim pragnienie ówczesnych kobiet, by ubierać się wedle własnych upodobań, nieczęsto wbrew sztywnym zasadom dotyczącym dworskiego „dress code”, który odzwierciedlał miedzy innymi pozycję społeczną danej osoby. Autorka rozprawia się w swojej pracy z fałszywą, europocentryczną definicją mody, udowadniając na przykładzie różnorodności i zmian w strojach z epoki Tang, że była ona możliwa na długo przed narodzinami kapitalizmu. Czytając kolejne rozdziały zapoznajemy się z historią ubrań i wartością (najczęściej zastawiany przedmiot w lombardach), obowiązującymi regułami definiującymi kto, co i kiedy mógł ubierać, różnorodnymi stylami mody, gatunkami jedwabiu (niezbędnego do produkcji ubrań „z górnej półki”), ornamentami, itp.

 

Italy-China Trade Relations A Historical Perspective. Donatella Strangio. 2020. Springer. 143 strony

Trochę w nawiązaniu do przystąpienia Włoch do inicjatywy Pasa i Szlaku, a także ostatnich wydarzeń dotyczących prośby o pomoc w zwalczaniu epidemii i braku reakcji ze strony państw Unii. Jak kształtowały się kontakty handlowe i relacje polityczne Włochy – Chiny od połowy XIX wieku do czasów współczesnych? Autorka przybliża nam tę tematykę dzieląc w/w okres na kilka faz. Po krótkim wstępie opisującym Chiny w „wieku upokorzeń” (1839-1949), czasie upadku cesarstwa i wprowadzenia niesprawiedliwych traktatów, profesor Strangio przechodzi do bardziej szczegółowego przedstawienia wzajemnych stosunków obu krajów w trzech okresach historycznych. Pierwszy okres to lata 1861-1919, drugi, to czasy rządów Mussoliniego, a trzeci to relacje handlowe w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. W podsumowaniu autorka wskazuje na potencjalne korzyści ze współpracy pomiędzy państwami w czasach obecnych.

 

Chinese and World Bank Lending Terms: A Systematic Comparison Across 157 Countries and 15 Years. Scott Morris i inni. 2020 Center for Global Development. 56 stron.

Powyższy raport obejmuje okres od roku 2000 po rok 2014. Przedstawia komu, ile i na jakich warunkach Chiny w tym czasie pożyczały i porównuje te dane z pożyczkami udzielonymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA) oraz Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD). Dowiadujemy się więc na przykład, że w latach 2010-2015 Chiny pożyczyły krajom o niskich dochodach (poniżej 2350 USD rocznie na osobę) w sumie więcej niż wyniosły wszystkie pożyczki udzielone tym państwom przez Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i prywatne firmy. Raport zestawia zasady na jakich pożyczek udziela Bank Światowy i Chiny. Dowiadujemy się jakie są determinanty decyzji o pożyczkach w tych obu przypadkach. Wśród wymienionych w raporcie 157 państw znajduje się Polska. Nie, nie pożyczaliśmy od Chin. Pożyczyliśmy w tym okresie od zachodnich instytucji finansowych 12 miliardów 600 milionów USD. Oczywiście do zwrotu z procentami

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 19/2020 www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button