Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (21/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从一周中选择 Wybrane z tygodnia (Postpandemia)

Pozornie wszystko wraca do normy. Życie w zasadzie toczy się jak za starych, dobrych czasów. Działają niemal bez ograniczeń wszystkie sektory gospodarki. Szkoły i uniwersytety pracują przy zachowaniu nadzwyczajnych rygorów ochrony zdrowia i czystości. Do nauki nie wróciły jeszcze dzieci z klas 1-3 oraz przedszkolaki. Ale nastąpi to niebawem. Na otwarcie stadionów, hal sportowych, sal ćwiczeń czekają już niecierpliwie i sportowcy, i kibice, i pasjonaci aktywnego stylu życia. Opracowywane są dla tych obiektów zasady funkcjonowania w postpandemicznych realiach. Osiedla mieszkaniowe przestają być twierdzami. Otworem stają wszystkie bramy, znikają punkty kontroli temperatury. W mediach społecznościowych toczy się dyskusja na temat odchodzenia od obowiązku noszenia maseczek w różnych okolicznościach i miejscach. Nawet eksperci epidemiolodzy twierdzą, że w rejonach o niskim ryzyku epidemiologicznym można zrezygnować z noszenia maseczek nawet w środkach transportu publicznego, o parkach, szkołach i urzędach nie wspominając. Władze lokalne są jednak mniej entuzjastyczne, jeśli chodzi o liberalizacje przepisów. Przykładem może być上海 Szanghaj, gdzie bez maseczki i zmierzenia temperatury nie uda się wejść na żadną tutejszą stację metra. Niemniej jednak: większość terytorium Chin to dzisiaj obszar znikomego ryzyka zakażenia się wirusem. 
Czy jest już dobrze? Czy można odetchnąć z ulgą? Nie. Na przykład w 武汉 Wuhan, gdzie od wielu tygodni nie odnotowano ani jednego przypadku zgonu osoby zarażonej koronawirusem, gdzie notowano pojedyncze przypadki zakażeń znienacka powiało grozą. Potwierdzono tam właśnie zbiorowy przypadek zarażenia wirusem. I to w warunkach szczególnych zasad prewencji. Źródłem wykrytego ogniska okazał się 89 letni mężczyzna, u którego w kwietniu stwierdzono gorączkę, a który po 10 dniach poczuł się lepiej i wszystko wskazywało, że wyzdrowiał. Tak uznała jego rodzina, która nie zgłosiła sprawy opiekującemu się nią lekarzowi. Po kolejnych kilku dniach objawy wróciły ze zdwojoną siłą. Mężczyzna trafił do szpitala, a z nim wszyscy zarażeni członkowie rodziny i wszyscy jej sąsiedzi. To w Wuhan pierwszy przypadek tego typu od 3 kwietnia. Władze wyciągnęły lekcje z doświadczeń z przełomu roku i zareagowały błyskawicznie. Z zajmowanej funkcji w trybie natychmiastowym zwolniony został pierwszy sekretarz komitetu dzielnicowego. Za nieprzestrzeganie i niewłaściwe egzekwowanie zasad znoszenia obostrzeń. Osiedle, na którym mieszka zarażony mężczyzna objęto pełną kwarantanną Wszyscy mieszkańcy musza obowiązkowo poddać się testom na obecność wirusa.

Powszechne testy w Wuhan

Ale nie koniec na tym. Władze miasta zarządziły przeprowadzenie testów wśród wszystkich mieszkańców Wuhan na wypadek zakażenia koronawirusem. To oznacza wykonanie 11 mln testów. Władze chińskie niewątpliwie zaczynają doceniać wagę powszechnego testowania. Lepiej późno niż wcale. Zadanie postawione przez administrujących miastem wszystkim podległym sobie dzielnicom i innym jednostkom administracyjnym jest jasne: opracować harmonogram przeprowadzenia testów wśród wszystkich osób mieszkających na podlegających im obszarach w ciągu 10 dni. Wszystko celem zapobieżenia nowej fali zakażeń. I pewności co do aktualnego stanu rzeczy. Nikomu tu już nie uśmiecha się powtarzać błędów z początku roku. Poza Wuhan jednocyfrowe dzienne przypadki zakażeń notowane są w prowincji 辽宁 Liaoning oraz 吉林 Jilin. Pod obserwacją znajduje się obecnie 760 osób zarażonych wirusem, ale nie wykazujących typowych objawów. Nie możemy zatem mówić o ostatecznym zwycięstwie. Obniżenie stopnia zagrożenia epidemiologicznego nie może oznaczać obniżenia czujności. Epidemię koronawirusa w Chinach udało się zdławić po ponad trzech miesiącach wyrzeczeń, wyjątkowych wysiłków, ciężkiej pracy i gromadzenia doświadczeń w diagnozowaniu zakażeń. Władze i eksperci deklarują zgodnie, że nie dopuszczają możliwości pojawienia się drugiej czy kolejnych fal epidemii. Przy obecnie stosowanym systemie wykrywania i zwalczania wirusa jest to w zasadzie niemożliwe. Nie da się uniknąć pojawiania się pojedynczych, rozsianych przypadków zakażeń koronawirusem. A każdy z tych przypadków wywołuje kolejne ukłucie lęku i niepewności. Nowa normalność.

经济学 Ekonomia 经济 Gospodarka市场 Rynek

Minął kolejny tydzień niosący pozytywne sygnały dotyczące gospodarki. Według najnowszych danych opublikowanych przez  国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki w kwietniu br. indeks cen konsumpcyjnych (inflacji) CPI wzrósł o 3.3% rok do roku. W styczniu było to 5.4%, w lutym 5.2%, a w marcu 4.3%. Inflacja przyjęła zatem trend spadkowy. Nie można tego powiedzieć o cenach produkcji sprzedanej PPI. Kwiecień to kolejny spadek opłacalności produkcji. W minionym miesiącu opłacalność ta obniżyła się o 3.1% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019. W marcu spadek wyniósł 1.5%. Kwietniowy indeks PPI osiągnął najniższy poziom od 4 lat. Deflacja w produkcji niestety pogłębia się. Zatrzymanie jej w postpandemicznych realiach rynkowych nie będzie łatwe.

 

Produkcja przemysłowa w kwietniu zwiększyła się o 3.9% r./r., po spadku o 1.1% w marcu. To pierwszy wzrost w br. i wynik znacznie lepszy niż przewidywano. Niestety sprzedaż detaliczna wciąż nie odzyskała formy. W kwietniu jej wartość była mniejsza o 7.5 % w porównaniu z kwietniem 2019. Ale być może jest to zarazem sygnał świadczący o odzyskiwaniu wigoru tego obszaru gospodarki. Wszak w marcu sprzedaż detaliczna zmniejszyła się aż o 15.8% r./r. Pobudzenia konsumpcji do stanu sprzed epidemii nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza kiedy wzrasta niepewność wśród pracowników. Wciąż utrzymuje się wysoka stopa bezrobocia (jak na Chiny). W kwietniu wyniosła 5.9%. To niewielka poprawa w s porównaniu z marcem, kiedy stopa bezrobocia oficjalnie wynosiła 6%. Odrabianie strat nie nastąpi w jednej, krótkiej chwili. I powtórzymy: to co dziś dzieje się w Chinach, w wielu obszarach życia będzie miało miejsce w innych państwach, w tym w Polsce za kilka tygodni.

 

Po raz pierwszy od 21 miesięcy wzrosła sprzedaż samochodów na rynku chińskim. W kwietniu br. wzrosła ona o 4.4% w stosunku do wyników uzyskanych rok wcześniej. Jak informuje 中国汽车工业协会简称  China Association of Automobile Manufacturers sprzedaż aut w Chinach w marcu była niższa aż o 43 % w porównaniu z marcem roku 2019, co było oczywistym efektem zamrożenia niemal całej chińskiej gospodarki. Wzrost sprzedaży w stosunku do roku zeszłego może świadczyć, że kondycja chińskiego przemysłu motoryzacyjnego zacznie się poprawiać. Ale wyrównanie strat z okresu niemal dwóch lat spadającej sprzedaży z katastrofalnym finałem czasu epidemii wymagać będzie wiele pracy. Stowarzyszenie ocenia, że w bieżącym roku sprzedaż samochodów w Chinach będzie o 15-25% niższa niż w roku 2019. W I kwartale br. spadła ona o 42% w porównaniu do I kwartału 2019. Spadki sprzedaży dotykają również samochodów elektrycznych. W kwietniu br. sprzedano o 27% mniej takich aut niż rok wcześniej. Tesla nie jest tu wyjątkiem. Dane kwietniowe tchnęły sporo nadziei w branżę. Wzmocnionej działaniami rządów lokalnych, które oferują wiele udogodnień dla właścicieli nowych aut elektrycznych (wjazd do centrum miast, darmowe parkingi, preferencyjne ceny tablic rejestracyjnych, etc.) i zachęt finansowych powiązanych z kupnem samochodów każdego typu.

 

Po siedmiu miesiącach wakatu na stanowisko prezesa jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych Chin, czyli 中国移动通信集团公司 China Mobile Communications Group Co., Ltd. powołany został 53 letni 董昕 Dong Xin, który wcześniej zajmował w tej firmie stanowisko dyrektora finansowego. Dong Xin objął jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza organizacji partyjnej w firmie. To typowe rozwiązanie stosowane w przedsiębiorstwach, wprowadzone z inicjatywy Sekretarza Generalnego KPCh 习近平 Xi Jinpinga. Co ważne: z łączeniem funkcji zarządczych ze stanowiskami w hierarchii partyjnej zerwał sam 邓小平 Deng Xiaoping, ojciec chińskiego cudu gospodarczego. W CMC mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której szef firmy jest zastępcą sekretarza zakładowej organizacji partyjnej, a pierwszy sekretarz jest wiceprezesem, zastępcą szefa firmy.

Jeden z tysięcy punktów sprzedaży China Mobile w Chinach

Przeplatanie się struktur partii i struktur zarządczych firm ulega stopniowemu wzmacnianiu. Twórcą takiego konceptu był nie kto inny a Przewodniczący 毛泽东 Mao Ze Dong. Jak widać idee Mao (obecnego na każdym chińskim banknocie) są wiecznie żywe. Ale nadano im nowy, praktyczny wymiar, w którym obowiązuje pragmatyczna równowaga pomiędzy ideologią, a realną efektywnością działań gospodarczych.

 

W kwietniu, po raz pierwszy od początku tego roku, wzrosła sprzedaż smartfonów i to aż o 14.2% w porównaniu do kwietnia roku minionego. Pośród sprzedanych w zeszłym miesiącu urządzeń aż 39.3% to smartfony dostosowane do pracy w systemie 5G. Jak informuje w swoim raporcie 中国信息通信技术研究院 China Academy of Information and Communications Technology (ośrodek badawczy przy工业和信息化部 Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacji) ogólna sprzedaż smartfonów w pierwszych 4 miesiącach tego roku zmalała w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 20.1%. W kwietniu br. producenci aktywni na rynku chińskim wprowadzili 22 różne modele aparatów przystosowanych do pracy w systemie 5G.

 

Po 10 latach współpracy w ramach spółki joint venture rozstają się: 北京四方电力系统有限公司 BeiJing SiFang JiBao Automation Co., Ltd. oraz szwajcarska korporacja ABB. Partner chiński zdecydował się na samodzielną produkcję i sprzedaż urządzeń przesyłowych wysokiego napięcia. Firmy zainwestowały we wspólne przedsięwzięcie 12 mln USD (~50.61 mln PLN), w którym ABB posiadało 60%, a chińska strona 40% udziałów. Szwajcarzy wykupią udziały Chińczyków w joint venture za równowartość 14.75 mln USD (~62.16mln PLN). Rynek urządzeń dla sieci przesyłowych wysokiego napięcia rozwija się w Chinach od kilku lat niezwykle dynamicznie. Firma SiFang, której po wyjściu ze spółki nie będzie obowiązywać zakaz konkurencji podpisany wcześniej z ABB chce na tym rynku działać niezależnie. ABB z kolei posiadać będzie w Chinach spółkę ze 100% kapitałem zagranicznym. Wspólnicy, których klientami byli najwięksi operatorzy energetycznych sieci przesyłowych w kraju, jak i operatorzy zagraniczni staną się konkurentami. Ale rynek jest ogromny. Biorąc zaś pod uwagę założenie chińskich władz, wedle którego Chiny niebawem mają stać się eksporterem energii elektrycznej, osiągnie rozmiary pozwalające rozwinąć się wielu producentom elementów infrastruktury przesyłowej. ABB ze swoim doświadczeniem na rynkach całego świata, ze swoim zapleczem R&D nie stoi na pozycji straconej. Wręcz przeciwnie. SiFang nauczyła się wiele współpracując ze Szwajcarami, ale czy wystarczająco dużo, aby prześcignąć mistrza? Czas pokaże.

 

Pani 董明珠 Dong Ming Zhu zadebiutowała jako sprzedawca w sieci. Z ogromnym sukcesem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, ze mowa o pani prezes jednego z największych w Chinach producentów sprzętu AGD, czyli 珠海格力电器股份有限公司  ZhuHai Gree Electric Appliance Group Co., Ltd. Dong Ming Zhu wystąpiła na żywo – livestream – na platformie 快手KuaiShou, gdzie podczas 3 godzin transmisji sprzedała produkty zarządzanej przez siebie firmy o wartości 310 mln RMB (~184.11 mln PLN). Panią prezes oglądało w tym czasie 16 mln internautów. Celem akcji pani prezes było przeprowadzenie empirycznego dowodu na znaczenie sprzedaży internetowej dla chińskich firm.

Pani prezes w akcji

Handel w chińskim Internecie rozwija się w tempie zapierającym dech w piersiach. Fundamentalnie też wywraca obowiązujące dotychczas w handlu modele biznesowe. Co więcej, stosowane tu technologie sprawiają, że firmy zagraniczne musza się tu uczyć handlowania w sieci od podstaw. Niebawem opublikujemy osobny artykuł na ten temat.

Eksperci wciąż ostrzegają, a rządy lokalne pozostają obojętne na te ostrzeżenia. Chodzi o kolejne działania mające w założeniu pobudzać gospodarkę. Wśród tych działań najpopularniejszym stało się emitowanie kuponów zniżkowych i bonów zakupowych, które wprost obciążają już i tak nadwyrężone budżety lokalne. Do tej pory 28 prowincji chińskich rozdystrybuowało różnego rodzaju bony i talony o łącznej wartości około 20 mld RMB (~11.88 mld PLN). Doradcy i eksperci od ekonomii uprzedzają, że działania te, choć może efektowne, są tak mało efektywne, jak i niebezpieczne dla finansów rządów lokalnych, którym po prostu grozi niewypłacalność. Obserwujemy rozdźwięk między ekonomią, działaniem racjonalnym, a populizmem. Z chińskim charakterem.

Chiński handel zagraniczny. Gorący temat dyskusji dla analityków i polityków. Jeden z filarów chińskiej gospodarki. W kwietniu br. wzrósł o 3.5% w stosunku do rezultatów osiągniętych w zeszłym roku osiągając wartość ponad 200 mld USD (~844.34 mld PLN). Największymi odbiorcami chińskich produktów w minionym roku były Stany Zjednoczone, Hong Kong, Japonia, Korea Południowa, Wietnam, Niemcy, Indie, Holandia, Wielka Brytania i Tajwan. Jakie produkty dominowały w chińskim eksporcie? Smartfony, sprzęt telekomunikacyjny, komputery, elektronika komputerowa, układy scalone, mikrokomponenty, produkty uzyskiwane na drodze przetwarzania ropy naftowej (m.in. tworzywa sztuczne), panele słoneczne, diody i półprzewodniki.

证券交易Giełdy

Indeksy/Wyniki

Tym razem giełdy zakończyły tydzień spadkami. To już taka nowa świecka tradycja: dwa-trzy tygodnie w górę, potem ostro w dół. Skoro udało się zarobić na papierach, trzeba je jak najszybciej sprzedać. Klasyka chińskiej giełdy. Główne indeksy w Szanghaju odnotowały najgorsze wyniki od blisko trzech tygodni. Najbardziej ucierpiały największe spółki i tzw. blue chips. A wszystko to pomimo stosunkowo dobrych informacji gospodarczych.

…………………………………………………………………………………………….15.05                11.-15.05.

ShangHai Composite Index                                              -2,868.46  -0.07%    -0.93%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50                                                                      -2,819.69  -0.52%    -1.86%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 ETF                                                                     -2.812  -0.67%    -1.68%

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 100                                                                    -3,982.68  -0.52%     -1.57%

SSE100 中证100(000903.SH/ZZ100) 100 największych spółek notowanych na giełdzie, a wybranych z indeksu CSI300.

ShangHai 180                                                                    -8,270.83  -0.31%     -1.53%

SSE180上证180 (000010.SH/SZ180) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300                                                  -3,912.82  -0.32%     -1.28%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ/HS300) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen.

ShangHai ShenZhen 300 ETF                                                   -3.902  -0.48%      -1.26%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach.

ShangHai 380                                                                  +4,874.81  +0.33%     -0.22%

SSE 380上证380 (000009.SH/SZ380) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybieranych z firm spoza SSE 180 index.

CSI 500                                                                          +5,507.93  +0.38%     +0.00%

CSI 500 中证500 (000905.SH) Indeks small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm

China Securities 500 EFT                                                       +5.968  +0.18%     +0.04%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH/ZZ500) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji.  

CSI 1000                                                                        +5,889.98  +0.46%     +0.46%

1000指数 (000852.SH/ZZ1000). Indeks składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, a które odznaczają się dobra płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.

ShangHai 800                                                                   -4,178.58  -0.14%       -0.96%

SSE 800中证800 (000906.SH/ZZ800). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuacje dużych i średnich firm z obu giełd – w Szanghaju i Shenzhen

CSI Central SOE 100                                                          -1,521.33  -0.18%       -1.82%

CHZH长信中证央企100指数 (000927/YQ100). Indeks 100 największych spółek skarbu państwa, podległych ministerstwu finansów,  a notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen.  Akcje dostępne tylko dla funduszy, banków inwestycyjnych oraz inwestorów instytucjonalnych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ShenZhen Component Index                                       +10,964.89  +0.03%      -0.33%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.  

ShenZhen ChiNextPrice Index                                            +2,124.31  +0.31%      -0.04%

CHiNext 创业板指 (399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, innowacyjnych, technologicznych spółek – chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

Shen Zhen Composite Index                                              +1,808.56  +0.16%      -0.03%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShenZhen 100R                                                                 -6,168.99  -0.21%       -0.68%

SZSE100R 深证100R指数 (399004.SZ/SZ100R) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen S & M Enterpr. Index                                         +7,164.75  +0.02%      -0.93%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ/ZXBZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index                                           +3,366.07  +0.57%     -0.39%

SZSE50深证区块链50指数(399286.SZ/QKL50) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

FTSE ChinaA50 Index                                                     -13,328.00  -0.44%      -1.47%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

CSI Caixin Bedrock Economy Index                                -8,022.68  -0.10%      -1.04%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.   

CSI Caixin New Economic Engine Index                        +2,036.95  +0.32%    +1.03%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

CSI RAFI 50 Index                                                           -3,907.06  -0.29%      -1.76%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Maja one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i Shenzhen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Xiang Gang (Hong Kong) Hang Seng Index                 -23,797.471  -0.14%       -1.79%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. 

Hang Seng Composite                                                         -3,396.99  -0.07%        -0.87%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.  

Hang Seng China Enterprises                                             -9,674.569  -0.13%        -1.96%

HSCEI.HK/GQZS国企指数) Indeks chińskich spółek państwowych, w których większość akcji należy do rządu centralnego bądź lokalnych, a notowanych na tamtejszej giełdzie. 

Hang Seng China-Affiliated Corporation                               -3,732.080  -0.05%        -2.39%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. indeks największych chińskich spółek, ale zarejestrowanych poza Chinami, w tym w rajach podatkowych (offshore), notowanych na giełdzie w Hong Kongu, należących w większości do rządu centralnego, lub rządów lokalnych    

Hong Kong Growth Enterprise Market                                     +76.390  +1.42%       -1.38%

GEM.HK标普香港创业板指数 Indeks nowych spółek technologicznych – Growth Enterprise Market – notowanych na giełdzie w Hong Kongu.

Hang Seng China (Hong Kong Listed) 25                               -8,390.77  -0.29%        -1.94%

HSFMI 25恒生中国(香港上市)25指数 Indeks największych 25 firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, których dochód głównie pochodzi z operacji w Chinach kontynentalnych.         

Hang Seng China 50                                                              -8,039.33  -1.73%        -1.72%

HSC50恒生神州50指数股吧Indeks 50 największych chińskich spółek notowanych tak na giełdzie w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju. 

Hang Seng Mainland China (HongKong listed) 100                 -7,563.26  -1.41%        -1.38%

HSMI100 恒生中国(香港上市)100指数. Indeks 100 największych firm chińskich (skarbu państwa, prywatnych) notowanych na giełdzie w HongKongu, których dochód generowany jest głównie w Chinach kontynentalnych

Hang Seng Stock Connect Hong Kong                                   -3,136.84  -2.58%       -3.42%

HSHKI恒生港股通指数 Indeks spółek notowanych na giełdzie w Shenzhen i Szanghaju dostępnych dla inwestorów z HongKongu w ramach połączonych transakcji i kwot tych giełd.

Hang Seng Stock Connect Greater Bay Area Composite           -4,629.10  -0.13%       -0.97%

恒生沪深港通大湾区指数系列 Indeks firm notowanych w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a które działają/są zlokalizowane w rejonie tzw. Wielkiej Zatoki (Greater Bay Area).

Hang Seng China New Economy                                           -4,937.15  -0.12%      +2.90%

HSCNE恒生中国新经济指数 Indeks akcji firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, Chinach kontynentalnych oraz Stanach Zjednoczonych, a zaliczanych do dziedzin tzw. Nowej Ekonomii.

Hang Seng CSI ShangHai-Hong Kong AH Smart                      -7,631.38  -0.09%       -3.19%

SHHKSI恒生CSI上海香港啊 Indeks akcji spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu oraz w Szanghaju, które są przedmiotem transakcji w ramach kwot połączonych tych giełd.

China Hong Kong Stock Connect Select100                            -7,563.26  -0.01%        -1.38%

CES SCHKI 100.HK中华港股通精选HSM100指数 Indeks akcji 100 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych giełd.

China ShangHai, ShenZhen, HongKong 300                         -4,472.704  -0.34%        -0.94%

CES SCHKI 300.HK中华沪深港300指数Indeks akcji 300 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

China ShangHai, ShernZhen, HongKong Large and Mid Cap   -7,194.006  -0.37%       -0.49%

CESHKMI.HK中华香港内地指数Indeks dużych i średnich firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

Hang Seng Foreign Companies Composite                              -1,674.67  -1.86%       -4.09%

HSFCCI恒生外国公司综合指数 Indeks wszystkich firm zagranicznych notowanych na giełdzie w Hong Kongu

Hang Seng Corporate Sustainability                                      +2,493.49  +0.21%      -1.41%

HSSUS恒生可持续发展企业指数Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Jest wyznacznikiem bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

Hang Seng (Mainland and HK) Corporate Sustainability           +2,543.32  +0.40%      -1.84%

HSMHSUS恒生内地及香港可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju a notowanych na giełdach w Chinach kontynentalnych i Hong Kongu.  Wskaźnik bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TaiWan Weighted Index                                                   +10,814.92  +0.32%      -0.79%

TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI中国台湾加权指数 Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Firmy brokerskie, maklerskie podały swoje wyniki finansowe za kwiecień br. Trzy największe z nich (红塔证券 HongTa Securities, 、西部证券 Western Securities、财通证券 CaiTong Securities) osiągnęły zysk sześciokrotnie większy niż w marcu, każda zarobiła ponad 1 mld RMB (~593.7 mln PLN). Żadna z 30 spółek maklerskich zarejestrowanych na giełdach w 上海 Szanghaju i 深圳 Shenzhen nie odnotowała strat. I ta informacja może wyjaśniać dlaczego zagraniczne firmy maklerskie tak bardzo zainteresowane są wejściem na otwierający się sukcesywnie chiński rynek finansowy.

 

银行 Banki 财务 Finanse 资本 Kapitał

Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin zmniejsza wielkość strumienia kredytów, które mają pobudzić gospodarkę. Ostrożnie. W kwietniu kredyty udzielone przez banki chińskie osiągnęły ogólną wartość 1.7 bln RMB (~1.01 BILIONA PLN). W marcu było to 2.85 bln RMB (~ 1.7 BILIONA PLN). Tymczasem wzrasta ilość niespłacalnych kredytów w bankach komercyjnych. Pod koniec marca ich wartość stanowiła 2.6 bln RMB (~1.54 bln PLN), czyli 1.91% kwoty wszystkich udzielonych przez banki pożyczek. To najgorszy wynik od marca 2009. I to jest problem znacznie poważniejszy niż poszukiwanie środków przeznaczonych na stymulację ekonomii.

W kwietniu banki w Szanghaju udzieliły kredytów mieszkaniowych na łączną sumę 1.4 mld RMB (~831.2 mln PLN). To najmniejsza suma ogólna od początku 2018 roku. Natomiast jak informuje Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin w całym kraju w kwietniu udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 367.5 mld RMB (~218.19 mld PLN). A to z kolei o 17.3 mld RMB (~10.3 mld PLN) więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wygląda na to, że w Chinach sprzedaż mieszkań ruszyła z kopyta.

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (15.05.2020)

100英镑GBP = 867.67人民币 RMB

100欧元EUR = 766.58 人民币 RMB

100美元US$ = 709.36人民币 RMB

100 港币HG$ = 91.51人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.89人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.71 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 167.69人民币 RMB

100人民币 RMB = 59.41 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR/ 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju czy w Hongkongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o poziomie dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

技术 Technologie

Kanadyjska sieć kawiarni Tim Hortons zyskała partnera wagi ciężkiej. Nieujawnioną publicznie kwotę zainwestował w kanadyjską spółkę chiński 腾讯控股有限公司 Tencent Holdings Ltd. – twórca i właściciel WeChat. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone przez Kanadyjczyków na ekspansję w Chinach. Do tej pory Tim Hortons ma w Chinach 50 kawiarni, z czego większość działa w 上海 Szanghaju. Plany zaś ambitne: w bliżej nieokreślonym czasie w Państwie Środka powstać ma 1500 lokali pod szyldem Tim Hortons. Licząca sobie 55 lat firma kanadyjska rozpoczęła działalność w Chinach w lutym 2019 roku. I postanowiła działać tu wedle wzorca wypracowanego przez Starbucksa, który rozwinął skrzydła w ChRL dzięki zawarciu przymierza z  阿里巴巴集团 Alibaba Group. Amerykanie uzyskali dzięki temu aliansowi nie tylko kapitał, ale przede wszystkim wsparcie technologiczne i logistyczne. Alibaba dysponuje kompletem rozwiązań, które sprzyjają sprzedaży dowolnych produktów.

Tim Hortons chętnie złapie drugi oddech w Chinach. Ma spore szanse na sukces. Oprócz partnera ma też atut w postaci menu, w którym poza kawa są i hamburgery, i słodkie przekąski

Tim Hortons wspierany przez Tencent prawdopodobnie zapełni lukę powstałą w wyniku spektakularnego załamania ekspansji 瑞幸咖啡 Luckin Coffee, firmy zamierzającej zdominować chiński rynek kawiarniany. Ambitne plany stały się pustymi deklaracjami po wybuchu skandalu z fałszowaniem danych dotyczących wielkości sprzedaży i wprowadzaniem w błąd akcjonariuszy w Chinach, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Luckin Coffee walczy o przetrwanie. Działalność tej firmy zaszkodziła wizerunkowi Chin, co więcej w momencie, gdy Państwo Środka nie potrzebuje żadnych dodatkowych rys na swoim obrazie, zatem wielce prawdopodobne jest, że nikt tej niedawnej supernowej ręki raczej już nie poda. A natura próżni nie znosi. A Tencent lubi wchodzić na te rynki, na których wzmacnia przyczółki Alibaba. I odwrotnie.

 

A’propos – 阿里巴巴集团  Alibaba Group od lat realizuje znakomicie zasadę biznesową: właściwy produkt we właściwym czasie. Firma, której pierwotnym biznesem była platforma pozwalająca w jednym miejscu zaprezentować towary i usługi ogromnej ilości firm z Chin zainteresowanym z kraju i ze świata, zainaugurowała na swojej stronie https://www.alibaba.com/ pierwsze wirtualne targi online. W zamierzeniu ma to być nowy kanał biznesowy dla firm handlowych, dzięki któremu będą mogły one dotrzeć do klientów w czasie epidemii, kiedy wiele wystaw i imprez targowych odwołano, lub przesunięto na bliżej nieokreślone terminy. Targi wirtualne mają pozwolić na komunikację pomiędzy wystawcami, a odwiedzającymi w takim zakresie, jaki ma miejsce w przypadku spotkań „live”. Będzie można zamienić słowo, obejrzeć produkty, porozmawiać o cenach i warunkach dostawy, złożyć zamówienie, podpisać umowę. To rozwiązanie adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw zagranicznych. W tym roku Alibaba planuje zorganizowanie 20 tego rodzaju imprez targowych z podziałem na różne branże. Z jednej strony to kolejny z licznych przykładów jak tutejsze firmy technologiczne potrafią szybko wykorzystywać swoją szansę, z drugiej bardzo poważne ostrzeżenie dla firm zajmujących się organizacją targów, a także tych, które tworzą infrastrukturę tragom towarzyszącą. Jeśli Alibaba zrealizuje swój plan tak, ze w świecie wirtualnym będziemy mogli pracować tak efektywnie jak na targach „w realu”, a nie ponosząc kosztów przelotów, hoteli, biznesowych kolacji, etc., to era targów takich jak Canton Fair może się właśnie skończyć. Za sprawą pewnego wirusa.

社会 Społeczeństwo 生活方式 Lifestyle

中国邮政 Chińska Poczta postanowiła uczcić i upamiętnić wszystkich, którzy walczyli w zwycięskiej, choć niezakończonej jeszcze wojnie z koronawirusem. W tym celu wyemitowano 14.5 mln szt. podwójnych znaczków (dwa znaczki w jednym bloczku), o nominale jednostkowym 1.2 RMB (~71 gr PLN). Na pierwszym ze znaczków znaleźli się przedstawiciele profesji walczących z epidemią „na pierwszej linii frontu”, czyli lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, ratownicy medyczni, naukowcy, woluntariusze i żołnierze. Na drugim znaczku znalazł się portret pracownika medycznego w „pełnym rynsztunku” ochronnym. Znaczki będzie można „ożywić”. Obrazki na znaczkach są bazą animacji, które będzie można zobaczyć po zeskanowaniu kodu QR i zrealizowaniu płatności za znaczki za pomocą serwisu 支付宝 Alipay, lub  czy 微信支付WeChat Pay.

Foto: China Post

W ramach walki z zanieczyszczeniami powietrza zarząd miasta 深圳 Shenzhen wydał zakaz grillowania na wolnym powietrzu. Służby miejskie będą prowadzić odpowiednie kontrole, a łamiący zakazy miłośnicy grillowania pod chmurką będą przykładnie karani. Przepraszam, ale z przerażenia nie znalazłem szczegółów dotyczących kar. Czy będą tłuc po portfelu, czy po łbie?

Kilkanaście ośrodków akademickich w Chinach przeprowadziło wspólne badania dotyczące poziomu obaw wśród społeczeństwa chińskiego, a wywoływanych zagrożeniem, jakim jest koronawirus. Na początku lutego ponad 64% ankietowanych stwierdziło, że jest “zaniepokojonych”, a nawet “przestraszonych” epidemią. Pod koniec marca już niewiele ponad 30 % badanych deklarowało takie odczucia. Nieco ponad 18 % spośród ankietowanych zaczepiło się przeciw grypie w roku ubiegłym. W tym roku planuje to zrobić 37%. Jak widać do wszystkiego można się przyzwyczaić. Tylko czy tym razem nie za szybko?

Chiny, to nie tylko wielkie miasta. To również miejsca, gdzie każdy dzień jest wyzwaniem. Mieszkańcy wioski położonej na trudno dostępnych zboczach górskich w prowincji Syczuan, przenoszą się do nowo wybudowanych mieszkań w dolinie. Każdemu z nich przypadnie 25 m2 nowego mieszkania ufundowanego przez lokalne władze. Starsi pewnie woleliby pozostać tam, gdzie się urodzili, wychowali, przeżyli większość swojego życia. Dla młodych to szansa na zmianę.

中国 –  世界 Chiny – świat

Najnowszy raport amerykańskiego think-tank Rhodium Group potwierdza, że miniony rok był trzecim rokiem z rzędu, kiedy to chińskie inwestycje bezpośrednie w USA malały sukcesywnie, osiągając pod koniec 2019 roku wartość 5 mld USD (~21.09 mld PLN). To najniższy poziom zaangażowania chińskiego kapitału w Stanach Zjednoczonych od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2009. Przyczyny tego zjawiska są oczywiste: polityka obecnej administracji USA. Natomiast nie maleją inwestycje Stanów Zjednoczonych w Chinach, utrzymując się na średnim poziomie 14 mld USD (~59.04 mld PLN) w skali roku.

Amerykańskie firmy nadal stawiają na chiński popyt konsumpcyjny i upatrują nowe możliwości w likwidowaniu ograniczeń dotyczących aktywności firm zagranicznych w kolejnych obszarach chińskiej gospodarki, szczególnie w sektorze finansowym. W przypadku USA biznes nie idzie w parze z polityką.

是保证金 Na marginesie

Politykę uprawia we właściwy sobie sposób prezydent USA D. Trump. Całą serię zdziwień wywołał wywiad jakiego udzielił w zeszły czwartek swojej ulubionej stacji Fox Business i jej dziennikarce Marii Bartimoro. Głównym tematem rozmowy były relacje USA, a właściwie samego Trumpa z Chinami. Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczył na początku wywiadu, że ma znakomite relacje z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, ale teraz… nie ma ochoty z nim rozmawiać. Między innymi dlatego, że jest rozczarowany reakcją Chin na zagrożenie epidemiologiczne. W związku z tym mógłby właściwie zdecydować, żeby zerwać jakiekolwiek relacje z Chinami. A to by przyniosło Ameryce oszczędności w wysokości 500 miliardów dolarów. Chiny są winne zaistniałej sytuacji, więc powinny za to zapłacić. Trump przyznał, że rozważany jest scenariusz, w którym spółki chińskie przestaną być notowane na amerykańskich giełdach. Co to da Stanom Zjednoczonym? Sam Trump stwierdził wprawdzie, że nic, bo spółki te przeniosą się na przykład na giełdę w Londynie (jednocześnie szachując rząd w Londynie i utrudniając jego zbliżenie z Waszyngtonem, bo chiński kapitał może przecież równie dobrze przenieść się do Francji, Niemiec, Holandii…), ale jakieś środki odwetowe wobec Chin trzeba zastosować. No, bo wprawdzie wirus nie został stworzony w laboratorium w Wuhan, ale na pewno cos tam się wydarzyło takiego, ze sprawy wymknęły się spod kontroli. A teraz Chińczycy kradną na potęgę wszystkie dane dotyczące amerykańskich badań nad szczepionką przeciwko COVID-19. [Red.: Szczepionką, która jak już zostanie wynaleziona, to oczywiście prezydent USA sam się nie będzie szczepić i nikogo do szczepienia zmuszać nie będzie. Ameryka to w końcu kwintesencja wolności.]

Być może takie deklaracje wzmacniają szanse prezydenta Trumpa na reelekcję. W końcu na urząd powołali go wyborcy, którzy patrzą na świat w podobny, ekstrawagancki sposób. Świat jednak inaczej zdaje się oceniać Trumpa w roli przywódcy światowego mocarstwa. I tak na przykład wśród Niemców ankietowanych we wspólnym badaniu przez niemiecki Koerber Institute i amerykański Pew Institute Donald Trump uznawany jest za większe zagrożenie dla pokoju na świecie niż Kim Dzong Un. Ci sami Niemcy mają coraz większe zaufanie do Chin jako do stabilnego państwa, niż do niepewnego sojuszu z USA. Reasumując: Donald Trump jest faworytem w rozgrywkach wewnętrznych, ale na światowych arenach może spotkać go wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Zwłaszcza jeśli będzie się kierował prostymi sugestiami niektórych doradców.

Stare, a wciąż bawi

Oto Fox Business opublikował artykuł, w którym dzieli się rewelacyjną informacją o tym, iż Republika Chińska winna jest obligatariuszom ze Stanów Zjednoczonych ponad 1 bilion 600 miliardów dolarów. To kwota pożyczki wraz odsetkami i korektami wartości walut naliczonych od daty emisji obligacji gwarantowanych złotem w… 1912 roku. I teraz tak: Republika Chinska pożyczyła pieniądze. Potem – w wyniku wojny domowej – rząd Republiki Chińskiej ewakuował się na Tajwan. No, a rząd w Pekinie uważa, ze Tajwan to jest integralna część Chin. Więc niech teraz Pekin czuje się zobligowany do zapłacenia długów, które są w istocie jego długami. Jonna Bianco, przewodnicząca American Bondholder Foundation, mastermind tej konstrukcji logicznej, reprezentująca 95% amerykańskich posiadaczy obligacji Republiki Chińskiej twierdzi, że „Amerykanie spłacają swoje długi. Chiny powinny czynić tak samo.”

Jest w tej układance drobny, acz istotny szczegół będący niewielką łyżką dziegciu w tym intelektualnym miodzie. Otóż zgadzając się na przyjęcie spłaty owego „długu” przez Pekin (w istocie to konstrukcja analogiczna do oszustwa autorstwa gdyńskiego prawnika, który w oparciu o kolekcjonerskie akcje przedwojennej amerykańskiej spółki Giesche postanowił „odzyskać” od państwa polskiego ponad 340 milionów złotych), Waszyngton musiałby uznać, że w istocie Tajwan i Chiny kontynentalne to jedno. Że Tajwan to integralna część Chin Ludowych. Pekin zaś mógłby (teoretyzuję/fantazjuję) umorzyć część amerykańskiego długu, który w postaci amerykańskich papierów dłużnych Chińczycy mają wystarczająco dużo, aby dopiąć takiej transakcji. Władze w Pekinie dostałyby +10 do mocy u wszystkich Chińczyków Ludowych, pokojowo przejęły „zbuntowaną prowincję”, Amerykanie utraciliby kolejne przyczółki na Pacyfiku, a nikt przy zdrowych zmysłach nie mógłby już dłużej łudzić się, że USA są gwarantem bezpieczeństwa.

Biznes i polityka to – wbrew pozorom – bardzo różne gry towarzyskie. W pierwszej efekty widoczne są szybko, ale mają skutki liczone w kwartałach. W tej drugiej często trudno zauważyć efekty poszczególnych działań, ale ich efekty odczuwalne są przez dziesięciolecia, a czasami przez wieki.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

A New Study on the Judicial Administrative System with Chinese Characteristics by Ren Yong’an, Xianyang Lu. 2020. Spring. 672 strony.

Podsumowanie 18 lat badań Ren Yong’an nad teorią i praktyką sądowniczego systemu administracyjnego w Chinach – w tym podczas 10-letniej pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tematyka książki podzielona została na cztery główne działy – Wstęp (ogólne informacje o administracji sądowej w Chinach, podstawowe definicje, historia, porównanie z systemami w innych krajach); Ochrona sądowa (prace administracyjne, rozstrzyganiu sporów, system więziennictwa, nadzór nad śledztwem i zbieraniem dowodów, współpraca międzynarodowa, ekstradycje); Usługi prawne (instytucje i personel świadczące usługi dla ludności, notariusze, mediatorzy, prawnicy, prokuratorzy) oraz Egzekwowanie prawa i rozpowszechnianie wiedzy prawniczej (przymusowe odwyki dla narkomanów, edukowanie społeczeństwa w zakresie systemu prawnego i rządów prawa)

 

China and the New Silk Road. Challenges and Impacts on the Regional and Local Level. Harald Pechglanek i inni. 2020. Springer. 219 stron.

Jedna z licznych pozycji dotyczących Nowego Jedwabnego Szlaku (Jeden Pas, Jedna Droga). Dla przypomnienia – obecnie dwie trzecie ludności świata uczestniczy w tej inicjatywie poprzez podpisane przez rządy ich krajów Belt and Road Initiative Memorandum of Understanding. 21 esejów w niniejszej książce próbuje określić jaki wpływ Nowy Jedwabny Szlak ma (lub może mieć) na rozwój regionalny i lokalny. Cześć pierwsza poświęcona jest kwestiom ogólnym – historia projektu, wyzwania dla Chin, za i przeciw dla uczestnictwa w tej inicjatywie z punktu widzenia regionów europejskich, itp. Druga część to dyskusja nad tą globalną inicjatywną i jej wdrożeniami na poziomie lokalnym – Eurazja, Azja Centralna, Afryka, Morze Śródziemne, zmiana formatu 16+1 na 17+1, itp. Część ostatnia dedykowana jest turystyce na przykładzie południowego Kaukazu, chińskiej turystyki wyjazdowej, Australii i Słowacji.

 

Golden Goose. The History of a Peasant Family in Western China. Liu Xu i David Burnett. 2019. Palgrave Macmillan. 197 stron.

Jednym z niezaprzeczalnych osiągnięć współczesnych Chin jest wyciąganie mieszkańców Państwa Środka z ubóstwa. Według danych Banku Światowego wskaźnik ubóstwa spadł w Chinach z 88% w roku 1981 do 3,1 % w roku 2017, co przekłada się na jakieś 600 milionów ludzi, którym – kolokwialnie mówiąc  – „się polepszyło”. Nie sposób prześledzić losów wszystkich tych ludzi, ale powyższa książka daje nam szansę na zapoznanie się z losami jednej takiej rodziny. Babcia Zhen i jej ośmioro dzieci zmaga się z przeciwnościami losu – klęską głodu w latach 58-60, Rewolucją Kulturalną (67-77) oraz okresem otwierania się Chin na świat i reform. Każdy rozdział jest opowieścią snutą przez jednego z członków rodziny, razem składają się na niesamowity opis ciężkiej pracy, walki z „wichrami historii” ale i korzystaniem z szans jakie powstały w okresie reform.

 

Model Workers in China, 1949-1965. Constructing a New Citizen. James Farley. 2019. Routledge. 215 stron.

Chiny są krajem, który przeprowadza największy na świecie eksperyment w zakresie inżynierii społecznej. Próbują odpowiedzieć na pytanie – jak efektywnie zarządzać populacją 1,5 miliarda ludzi? Jak ich przygotować na nowe wyzwania cywilizacyjne, modernizacje, reformy, wciąż przyspieszającą rewolucję technologiczną, itp. itd? Testują różnorodne rozwiązania, popełniają błędy, uczą się na nich, wyciągają wnioski. Powyższa książka to historia jednego z tych eksperymentów – tworzenia modelowego, wzorcowego obywatela – pracownika. Wyjaśnia jego założenia (uwalnianie się spod obcej okupacji, budowanie państwa nacjonalistycznego, nacisk na doświadczanie pozytywnej kolektywnej historii, itp.). Zapoznaje czytelnika z kampanią propagandową w latach 1949-1957 i jej kryzysem w latach 1957 – 1964. Chociaż era wzorcowych obywateli takich jak Lei Feng, Dong Cunrui i Liu Hulan należy do czasów „słusznie minionych”, przekonanie w partii (ale i w społeczeństwie również), że potrzebne są spersonifikowane wzorce obywatela, jest wciąż żywe. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, żeby lepiej rozumieć Chiny współczesne.

 

Following the Money: China Inc’s Growing Stake in India-China Relations. Ananth Krishan. 2020. Brookings India. 30 stron.

Raport interesujący z kilku powodów. Po pierwsze ukazuje indyjski punkt widzenia dość rzadko obecny w mediach. Po drugie można go rozpatrywać w świetle ostatnich nawoływań premiera Narendy Modiego do „samowystarczalności Indii”. Swoją drogą, zastanawialiście się czasem Państwo, że jeśli wszystkie kraje będą realizować politykę samowystarczalności i sprzedaży nadwyżek (żeby obniżyć koszty towarów na własnym rynku), to kto będzie kupował te nadwyżki? Po trzecie: raport ukazuje złożone relacje między dwoma potęgami gospodarczymi, związane między innymi z napływem inwestycji chińskich do Indii w wysokości 26 miliardów dolarów (Alibaba, Tencent, Xiaomi, BYD, OPPO, Haier, Liugong i inni)

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 21/2020 www.chiny24.com

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button