Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (23/19),

czyli przegląd wiadomości Andrzeja Lianga

Tydzień 23/2019 (03.06. – 09.06.2019)

Polityka – Sprawy Bieżące

Tym razem naprawdę nietrudno było wybrać najważniejsze polityczne wydarzenia tygodnia w Chinach.

Pierwszym z nich było opublikowanie tzw. Białej Księgi zawierającej „Stanowisko chińskie w sprawie konsultacji ekonomicznych i handlowych między Chinami a USA” „关于中美经贸磋商的中方立场” przez Biuro Informacyjne Rady Państwa 国务院新闻办公室.

link w j. angielskim.

link  w j. chińskim

Dokument ten nie wnosi nic nowego do aktualnej sytuacji na linii Pekin – Waszyngton, jest zbiorem informacji i prezentacją stanowiska wielokrotnie już wcześniej wyrażanego przez przedstawicieli rządu chińskiego zaangażowanych w rozmowy z administracja amerykańską.  W dokumencie strona chińska obwinia władze USA o wywołanie soporu handlowego, opisując równocześnie stan relacji gospodarczych ze Stanami Zjednoczonymi, jak i negatywne efekty tego sporu, dotykające zarówno bezpośrednich jego uczestników, ale również resztę świata. Chińczycy zarzucają Amerykanom brak wiarygodności, chwiejność decyzyjną. Chiny są gotowe do negocjacji, ale na równoprawnych zasadach. Chińczycy nie zrezygnują, zwłaszcza pod naciskiem, z walki o swoje pryncypia.

Co ciekawe, w dokumencie nie używa się słów takich jak „wojna handlowa”, tylko „konsultacje”, „negocjacje”, albo „rozmowy”. Większość mediów chińskich w informacjach na temat sporu z USA również unika tego terminu. Wiceminister handlu 商务部 przedstawiając Białą Księgę stwierdził, że podczas konsultacji Chiny musiały pokonać wiele trudności, przychylić się do licznych kompromisów, przedkładając ze swojej strony wiele pragmatycznych propozycji. Tymczasem strona amerykańskie wszystkie propozycje odrzucała, ponieważ administracja waszyngtońska zdaje się wyznawać zasadę: „dasz im palec, a wezmą całą rękę”. Amerykanie, jak to określił, zdają się uważać, że: „ póki wszystko nie jest uzgodnione, nic nie jest uzgodnione”. W efekcie braku woli porozumienia ze strony przedstawicieli rządu USA obie strony okopały się na swoich pozycjach i czekaja na decyzje swoich szefów. Wygląda na to, że trzeba będzie czekać do ewentualnego spotkania prezydentów Trumpa i Xi习近平 przy okazji szczytu G20 pod koniec czerwca w Japonii.

Drugim istotnym wydarzeniem politycznym 23 tygodnia 2019 roku była wizyta prezydenta Xi JinPing习近平w Rosji (05-07.06.) złożona z okazji 70 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Związkiem Radzieckim, a Chińską Republika Ludową, jednocześnie związana z udziałem Xi w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w St. Petersburgu, gdzie prezydent ChRL wygłosił przemówienie.

Foto:thenational.ae

Xi przyjmowany był przez Rosjan z najwyższymi honorami. Ponieważ było to już okrągłe, 30 spotkanie prezydentów Xi i Putina w ciągu ostatnich 6 lat, okazji do celebrowania nie brakowało. Stosunki chińsko-rosyjskie uznano za najlepsze w historii obu państw, wzorcowe dla innych narodów. Obaj przywódcy podpisali dokument, w którym podnieśli rangę wzajemnych relacji międzypaństwowych do poziomu „kompleksowego strategicznego partnerstwa koordynacyjnego dla nowej ery”. Prezydent Xi podkreślił, iż nie ma granicy, która stawiałaby barierę doskonaleniu wzajemnych relacji. Te bowiem (w przypadku relacji z Rosją) będą coraz lepsze. Co więcej, jak oświadczył Xi, prezydent Putin jest jego najlepszym przyjacielem. Przed relacjami rosyjsko-chińskimi stoi świetlana przyszłość. Nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości.

Foto: VOA

Prezydentowi Xi towarzyszyła w Rosji ponad…. 1000 osobowa delegacja przedstawicieli chińskiego biznesu. Przyczynkiem zorganizowania spotkania były rocznice i oficjalne okoliczności, ale główną jego treścią stały się kwestie ekonomiczne. Brawo Donald Trump. Brawo polscy decydenci szukający wrogów blisko, a przyjaciół tak daleko, jak się tylko da.

Biznes & Gospodarka

Zauważalny jest coraz silniejszy wzrost wymiany handlowej między Chinami i Rosją. W 2018 roku osiągnęła ona rekordową wartość 108 mld USD (ok. 405.87 mld PLN), o 24.5% więcej niż w roku 2017. Chińskie władze zapewniają, że za kilka lat podwoją te obroty od poziomu 200 mld USD (ok.751.62 mld PLN). Umowy zawarte w czasie ostatniej wizyty prezydenta Xi w Rosji z pewnością pomogą osiągnąć ten cel. I tak na przykład Huawei 华为od przyszłego roku rozpocznie tworzenie sieci telekomunikacyjnej 5G w całej Rosji. Grupa Alibaba阿里巴巴集团 zainwestuje 100 mln USD w joint venture, które zajmować będzie się rozwijaniem e-handlu w Rosji. Strona rosyjska będzie rozbudowywała elektrownie jądrową w Chinach. Do istniejącego ropociągu dodany zostanie nowy gazociąg. Rzecz jasna z Rosji do Chin. Uroczyście uruchomiono pierwszą fabrykę chińskich samochodów w Rosji. Druga zostanie otwarta niebawem. China Investment Corporation 中国投资有限责任公司 zawarła porozumienie z Rosyjskim Funduszem Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w sprawie wspólnego zainwestowania 1 mld USD (ok. 3.7 mld PLN) w utworzenie Rosyjsko-Chińskiego Technologiczno-Innowacyjnego Badawczego Funduszu Inwestycyjnego. To nowa inicjatywa wspierająca działania istniejącego od 2012 oku Rosyjsko-Chińskiego Funduszu Inwestycyjnego, który sfinansował ok. 30 wspólnych projektów na sumę ponad 7 mld USD (ok.26.3 mld PLN). Itd., itp. Chińskie firmy budują nowe linie metra w Moskwie, przygotowują budowę szybkiej kolei na trasie Moskwa – Petersburg, są na finiszu budowy największego w Rosji terminalu kontenerowego (pod Moskwą). Terminal ten w 2022 roku uzyska zdalność przeładunkową 600,000 ton towarów. Wszystko z myślą o transportach kolejowych w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. PKP Cargo już chyba szykuje mocną odpowiedz.

Po raz pierwszy od ponad 20 lat, 10 miesiąc z rzędu spada sprzedaż aut na największym na świecie rynku motoryzacyjnym. Ale widzialna ręka państwa zawsze czuwa. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform 国家发展和改革委员会, Ministerstwo Ekologii i Środowiska 生态环境部 wraz z Ministerstwem Handlu商务部 wydało wspólne zalecenie wymagające od wszystkich rządów lokalnych zniesienia wszelkich restrykcji dotyczących nabywania, rejestracji i uzyskiwania tablic rejestracyjnych dla samochodów… elektrycznych. Rządy lokalne mają opracować nową politykę stymulacyjną dla zakładów produkujących auta elektryczne. Zamiast obmyślania ograniczeń administracyjnych ruchu kołowego mają skoncentrować się na jego poprawie poprzez efektywnie nim kierowanie. Doskonała okazja, by sprzedać tu i ówdzie inteligentne systemy kontroli ruchu. Jacyś chętni?

W ślad za Carrefour家乐福 Metro 麦德龙odsprzedaje część udziałów operacji w ChRL chińskim inwestorom. Przygotowywana jest druga oferta akcji. Metro w Chinach wyceniane jest na 1.5 mld USD (ok. 5.64 mld PLN). Media spekulują, że w kolejce po udziały stają takie chińskie firmy jak Alibaba阿里巴巴集团 (ma już akcje Carrefour), Boyu Capital, 博裕资本有限公司, China Vanke万科企业股份有限公司, Suning苏宁, Wumart Supermarket 物美控股集团有限公司, Yonghui Superstores永辉超市股份有限公司 (ma już akcje Carrefour) oraz Tencent腾讯公司 (ma udziały w Wall-Mart). Krótka lista dopuszczonych do drugiej rundy będzie znana w połowie czerwca. Jeszcze trochę, a wszystkie zagraniczne sieci supermarketów w ChRL będą z chińskim wkładem.

Foto: Xinhua

10 krotnie przerywano oklaskami przemówienie prezesa największego na świecie producenta alkoholi Kweichou Moutai 贵州茅台酒股份有限公司 wygłoszone podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Nic dziwnego. Przychody firmy wzrosły w ubiegłym roku o 14% do 73.64 mld RMB (ok. 40 mld PLN). W tym roku spółka chce sprzedać swoje alkohole za kwotę przekraczającą poziom 100 mld RMB (ok. 54.36 mld PLN). Prezes notowanej na giełdzie w Szanghaju spółki stwierdził, że średnia cena 1499 RMB (ok. 814.8 PLN) za półlitrową butelkę Moutai jest w pełni uzasadniona. W końcu to najpopularniejszy trunek na chińskich przyjęciach, bankietach, oficjalnych spotkaniach i weselach. To też powszechnie ceniony w Chinach podarek. Jak widać żadna kampania antykorupcyjna nie zaszkodziła sprzedaży Moutai. Mocna jest.

Foto:IC                                                                                    

Według najnowszego rankingu Global Best to Invest 2019 Chiny utrzymały pierwsze miejsce najatrakcyjniejszego na świecie kierunku inwestycji zagranicznych z największą liczbą zrealizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Było ich tylko w zeszłym roku 856. Ranking został przygotowany przez amerykańska firmę doradczą Conway Analytics, która w badanych przez siebie państwach wzięła pod uwagę inwestycje zagraniczne o wartości powyżej 1 mln USD (ok. 3.7mln PLN), tworzące minimum 20 nowych miejsc pracy, kreujące co najmniej 1 tys. m2 nowej powierzchni produkcyjnej. Drugie miejsce w tym rankingu zajęły Niemcy (482 projekty), trzecie Wielka Brytania (417). Chiny wciąż są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych mimo presji ze strony USA oraz opinii zagranicznych ekspertów o bliskim upadku ekonomii Państwa Środka. Nieodparcie przychodzi do głowy stare powiedzenie: psy szczekają, a karawana idzie dalej.

Chiny po raz pierwszy przeprowadziły udany start rakiety kosmicznej z platformy morskiej położonej na Morzu Żółtym黄海, u wybrzeży prowincji Shandong 山东省 (wsch. Chiny). Z platformy wystrzelono na orbitę okołoziemską rakietę nośną Wielki Marsz CZ-11长征十一号 z siedmioma satelitami na pokładzie. Chiny stały się trzecim krajem na świecie po USA i Rosji, który posiada takie możliwości technologiczne.  

Firma Apple ogłosiła zamiar otwarcia w Szanghaju上海ośrodka, pierwszego tego rodzaju, który będzie wspierał projektowanie i rozwój aplikacji tworzonych przez chińskich programistów. Aplikacje mają być dostępne na platformach iOS, iPadOS, watchOS, macOS i tvOS.  Apple dostrzegł duży potencjał środowiska chińskich programistów uznanych przez decydentów spółki za… najbardziej innowacyjnych na świecie. Apple Inc. Ma w Chinach już 4 ośrodki badawczo rozwojowe (Pekin北京, Shenzhen深圳, Szanghaj上海 i Suzhou苏州). Hmmm…. czyli w produktach Apple mamy – w części – chińskie oprogramowanie, produkowane w Chinach przez Chińczyków? I udział tego oprogramowania będzie rósł? Czy tylko ja czegoś tu nie rozumiem?

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej工业和信息化部向  wydało pierwsze licencje na komercyjne wykorzystanie systemu komunikacji 5G. Licencje otrzymało na początek oczywiście czterech czołowych operatorów systemu sieci telekomunikacji w kraju: China Telecom中国电信, China Mobile中国移动, China Unicom中国联通 i China Broadcasting中国广电. Trzech pierwszych z nich już pod koniec 2018 roku otrzymało licencje na próbne uzytkowanie systemu 5G. Operatorzy deklarują, że jeszcze w tym roku w niektórych miastach (m.in. Pekin北京, Szanghaj上海, Guangzhou广州) będzie można korzystać z nowego systemu. Z pewnością beneficjentem uruchomienia licencji będzie światowy lider wśród producentów infrastruktury 5G, czyli znany dobrze Huawei华为.  Spółka ta już wydała oświadczenie, że jest gotowa do wsparcia budowy sieci 5G w Chinach oraz że w najbliższej przyszłości chińskie 5G będzie wiodącym systemem na świecie. Mamy wątpliwości? Koncern poinformował również, że do tej pory jego przedstawiciele podpisali 46 kontraktów na budowę sieci 5G w 30 krajach na całym świecie. Jednocześnie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej ogłosiło, że zaprasza wszystkie zagraniczne firmy do udziału w chińskim rynku 5G, ze szczególnym uwzględnieniem takich firm jak Nokia czy Ericsson, które są bezpośrednimi konkurentami Huawei. Chiński koncern uzyska zatem wsparcie państwowe w trudnym okresie. Ale w zamian za to Chiny zyskają najnowocześniejszą sieć komunikacji na świecie. W Polsce będziemy musieli z tym poczekać. 5G stało się nowym polem działania antyszczepionkowców, którzy w sezonie przedwyborczym mogą liczyć na przychylność rządzących. Jednocześnie zaś nie mamy chyba własnej propozycji, firmy, która mogłaby podjąć chińskie wezwanie do wejścia na chiński rynek 5G. Cóż….

Przyznanie operatorom sieci komórkowych licencji na komercyjne wykorzystanie systemu 5G ma też konsekwencje dla konsumentów. Żeby korzystać z możliwości, które daje system 5G trzeba dysponować odpowiednimi urządzeniami końcowymi, takimi jak smartfony dostosowane do nowego standardu. Już w tym roku na rynku pojawią się nowe modele telefonów 5G, które – o czym uprzedzają producenci – będą droższe od telefonów obecnych na rynku w tej chwili. Oczywiście wszyscy chińscy producenci telefonów są przygotowani do, aby w przyszłym roku wypuścić modele 5G dostępne w cenie od ok. 2,000 RMB (ok. 1,087 PLN) do ok. 3,000 RMB (ok. 1,630 PLN). Wszystko zależy od szybkości rozszerzania się dostępu do sieci 5G i tempa wzrostu ilości użytkowników. Te czynniki pozwolą obniżyć ceny detaliczne nowych urządzeń. Telefony obecnie używane i sprzedawane będą działać bez problemu w sieci 5G, ale będą znacznie wolniejsze od smartfonów nowej generacji, nie będą też mogły wykorzystywać nowych możliwości, które niesie ze sobą standard 5G. Tak czy siak, raczej prędzej niż później, trzeba będzie kupić nowy smartfon. To dobre perspektywy dla producentów, dla stymulacji konsumpcji, chińskiej gospodarki i w końcu dla konsumentów. No właśnie, tylko dlaczego konsumenci znajdują się na końcu tego ciągu…? 

W czasie China International Big Data Industry Expo中国国际大数据产业博览会 (w Guiyang贵阳, stolica prowincji Guizhou 贵州; płd.-zach. Chiny) podano, iż w roku 2018 wartość e-handlu wyniosła w Chinach niewyobrażalne 31.63 bln RMB (ok. 17.2 BILIONA złotych!). Kupującym w sieci dostarczono ponad 50 mld paczek.  Transgraniczny e-handel (eksport i import) w ub.r. osiągnął wartość 134.7 mld RMB (ok. 73.23 mld PLN). Ten sektor usług daje obecnie zatrudnienie 47 mln ludzi.  Znaczenie tego nowego sektora dla chińskiej gospodarki ciągle rośnie.

Znana doskonale w Polsce firma drogeryjna Rossmann w swojej niemieckiej sieci już w 2017 roku wprowadziła możliwość regulowania należności za kupione towary poprzez chińskie systemy płatności mobilnej AliPay支付宝oraz WeChatPay微信支付.  Zarząd firmy twierdzi, że dzięki wprowadzeniu tych systemów płatności w Niemczech zyski spółki… potroiły się. Dzięki rozbudowanej internetowej stronie firmowej w języku chińskim klienci z ChRL mogą sprawdzić i zamówić interesujące ich towary jeszcze przed przyjazdem do Niemiec, następnie odwiedzić wybrany sklep i odebrać swoje zamówienie. Płacąc – jak u siebie w domu – telefonem. Jak widać opłaca się podjąć wysiłki, aby zwrócić na siebie uwagę chińskich turystów. Niemieckie firmy wiedzą to od lat.

Foto: news.cn

Społeczeństwo 社会

Według fundacji pierwszego chińskiego prywatnego uniwersytetu badawczego West Lake University 浙江西湖大学 z Hangzhou杭州, (stolica prowincji Zhejiang浙江, wsch. Chiny) w ub.r. wpłynęło na jej konto 700 mln RMB (ok. 380.52 mln PLN) w formie donacji i darowizn. To kwota pozwalająca uruchomić uczelnię oraz jej West Lake Institute for Advanced Study浙江西湖高等研究所. Uczelnia spodziewa się pozyskać znacznie poważniejsze środki, ponieważ do tej pory różne firmy, instytucje i osoby prywatne zadeklarowały chęć wsparcia inicjatywy w sumie kwotą ponad 4.3 mld RMB (ok. 2.33 mld PLN). Za ideą powołania prywatnej uczelni stoi nie kto inny jak Ma Yun (Jack) 马云, założyciel i prezes Grupy Alibaba z siedzibą w Hangzhou. Z takim wsparciem tej placówce z pewnością nie będzie brakować środków finansowych w najbliższej przyszłości. A Jack Ma będzie miał sposobność zająć się w West Lake University tym, co deklarował niedawno, czyli powrotem do nauczania. Ale chyba nie chodziło mu o dawanie lekcji angielskiego, czym zajmował się przed laty w chińskim gimnazjum.

Państwowa Administracja Emigracji (PAE)国家移民局 z dniem 1 czerwca wprowadza nowe wzory wiz do Chin:

pobytowa

 

                  

turystyczna 

biznesowa          

Foto: PAE

Nowe wizy dla cudzoziemców – pobytowe i biznesowe – zostaną „wzbogacone” o zdjęcia, będą kolorowe, a nie jak dotychczas drukowane w kilku odcieniach zieleni. Wizy wydane przed 1 czerwca, te w starej formie, oczywiście będą nadal ważne. Wszystkie warunki składania aplikacji wizowych, procedury, opłaty, etc. pozostają bez zmian (w Polsce mamy „nową ścieżkę” aplikowania o wizy chińskie, ale już się chyba przyzwyczailiśmy do tej zmiany).

Zakochany Chińczyk wymyśla różne metody, aby olśnić wybrankę serca. Jeden z delikwentów trafionych strzałą chińskiego amora zasłynął kupując obiektowi westchnień prawo do użytkowania 210 hektarów morza. „ Działka” ta zlokalizowana jest w pobliżu wybrzeży prowincji Shandong山东 oraz Jiangsu江苏, w okolicy wyspy Cheniushan 车牛山岛, na Morzu Żółtym 黄海. Zakochany mężczyzna zapłacił za nią na aukcji 682,662 RMB (ok. 371,095 PLN). Poprzednio na tym obszarze działała hodowla ryb. I zdaje się „działka” utrzymuje wciąż taki status. Mężczyzna swoim dość oryginalnym gestem zrobił karierę w mediach społecznościowych, ale co najważniejsze zdobył serce dziewczyny. Miał więcej szczecią niż delikwent, który w październiku ub.r. chciał podarować kobiece swoich snów auto Lamborghini i wielki bukiet róż. Ta – publicznie – odrzuciła propozycję zamążpójścia, samochód i róże. Miłość złe humory ma. Wiadomo.

Mówią, że od przybytku głowa nie boli, a jednak, czasami…?  Na Sina Weibo新浪微博 w promocyjnej loterii supermarketu Hema盒马鲜生 (świeża żywność, zakupy rozliczane wyłącznie poprzez Alipay支付宝 – markety i płatność mobilna należą do Alibaby 阿里巴巴) – jeden „szczęśliwiec” wygrał… 15 ton arbuzów. Zwycięzca wpadł w popłoch, nie mając pojęcia co zrobić z taka nagrodą. Hema przyjedzie mu z pomocą – szczęściarz otrzyma gotówkę, będącą równowartością owych ton arbuzów. Jak widać nawet uśmiech losu w Chinach może mieć słodko-kwaśny smak.

Sun YuChen孙宇晨, chiński twórca krypto waluty „Tronir-TRX” wygrał aukcję, gdzie stawką był obiad z legendarnym miliarderem, prezesem Berkshire Hathaway, Warrenem Buffetem. Sun przebił innych zainteresowanych spotkaniem z jednym z najbardziej znanych na świecie bogaczy kwotą 4.57mln USD (ok. 17.17 mln PLN). Panowie ustalają dogodny termin spotkania. Ciekawe kto zapłaci za sam obiad?

Kolejny kraj otwiera się na obywateli chińskich. To Panama. Niewielkie państwo strategicznie położone w Ameryce Środkowej (Kanał Panamski to tu) rozpoczyna przyznawanie obywatelom ChRL wiz wielokrotnego wjazdu, ważnych na 5 lat, z maksymalnym okresem jednorazowego pobytu do 90 dni. Air China zapewnia połączenie lotnicze dwa razy w tygodniu dzięki bezpośrednim lotom na trasie Pekin – Panama.  Teraz chyba kolej na Polskę. Też na „P”, a połączeń lotniczych z Pekinem ma 3 razy więcej niż Panama (6 razy w tygodniu, więc kierunekj niby ważniejszy).

Banki > Finanse > Giełdy

Spotkanie prezydentów Xi i Putina w Rosji nie byłoby pełne bez umowy w sprawie dalszego rozszerzenia używania walut krajowych w rozliczeniach i płatnościach handlowych. Kolejny krok do umiędzynarodowienia i zwiększenia roli chińskiej waluty (RMB/Yuan). No, bo przecież nie rubla. Teraz jakiekolwiek sankcje dolarowe nie zaszkodzą obu państwom we wzajemnych transakcjach. Coraz częściej słychać, że i inne państwa nie miałyby nic przeciwko zaakceptowaniu rozliczeń w walucie alternatywnej wobec dolara. Siła amerykańskich sankcji jest wielka, tylko w zasadzie jeszcze nie wiadomo komu one w istocie zaszkodzą.

 

Giełdy. 03.06. – 06.06.2019.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Wzrosty na chińskich giełdach są już przeszłością. Z jednej strony Shanghai Composite indeks w tym roku wzrósł o 13.4%. Ale w pierwszym tygodniu czerwca stracił już 2.68%. Największym przegranym jest giełda w Shenzhen 深圳证券交易所, gdzie zanotowano spadki powyżej 4%. Wszystko dlatego, że instytucjonalni akcjonariusze ściągają kapitał, aby moc zainwestować na rynku nauki i innowacyjnych technologii giełdy w Szanghaju (ma być otwarty w połowie czerwca). Już wiadomo, że będzie on bardziej konkurencyjny niż działający na giełdzie w Shenzhen ChiNext, chiński Nasadq. Taka jest koncepcja władz centralnych: rynki kapitałowe mają konkurować ze sobą, walczy o inwestorów. Kapitału nie brakuje.

Piątek, 07.06. był dniem wolnym od pracy – święto Duanwu端午节

                                                                                                                     Czwartek 06.06.     Tydzień 03.-06.06.    

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)        2,827.80  -1.17%              -2.68%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                        2,706.76  -0.47%              -1.32%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                      3,564.68   -0.90%              -2.10%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid c.  4,678.78   -2.20%               -5.03%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)      8,584.94   -1.84%               -4.01%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)1,416.06  -2.42%               -4.66%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指(399106.SZ/SZZZ)  1,463.70   -2.08%               -4.46%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych w RMB (A-akcje) i tych notowanych w USD (B-akcje dla zagranicznych inwestorów)

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                     4,726.66   -1.58%                -3.13%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                       26,965.279   +0.26%              -0.55%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 70% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                           3,593.77      +0.09%             -0.60% 

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)10,334.320   -0.10%              -1.11%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)             4,273.920   +0.18%              -0.50%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)              10,409.20      -0.50%             +0.25%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (06.06.)  

100美元USD = 689.18人民币 RMB Yuan       

100欧元EUR = 775.31 人民币 RMB Yuan      

100 港HGD = 87.93 人民币 RMB Yuan      

100 澳门元MOP = 85.67人民币 RMB Yuan   ▲

100 新台币TWD = 22.01 人民币 RMB Yuan 

100 波兰兹罗提 PLN = 181.31人民币 RMB   

100人民币 RMB = 55.03波兰兹罗提 PLN      

Z życia KPCh

Prezydent Xi JinPing a jednocześnie Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin总书记中国共产党, Przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej主席中共中央军事委员会 (plus 9 innych stanowisk i tytułów) podczas roboczej narady Komitetu Centralnego KPCh zainicjował nową kampanię wśród członków partii (i chyba tym razem nie tylko do nich wyłącznie kierowaną). Hasło kampanii: nigdy nie zapomnieć o początkach, pamiętać o misji jaką wszyscy (członkowie partii) maja do spełnienia. Kampania ma oczywiście związek ze zbliżającą się 70 rocznicą proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (01.10.1949.), jak i 70-leciem sprawowania przez KPCh kierowniczej roli w Chinach. Według Xi nastał najlepszy czas na wzmożoną pracę edukacyjną i ideologiczną. Partia ma za zadanie przypominać o osiągnięciach, pokonanych trudności i mówić o czekających wyzwaniach. Członkowie partii powinni być uzbrojeni niczym w oręż w socjalistyczną ideologię z chińskimi charakterem. Ale równocześnie ich obowiązkiem jest utrzymywanie – jak to określił prezydent Xi – związków „ciała i krwi” ze społeczeństwem. Xi przedstawił 12 zdań-przykazań, które zawsze powinny towarzyszyć członkom KPCh. Jednym z tych przykazań jest istnienie partii z ludźmi i dla ludzi.

Na marginesie zdarzeń

Z raportu niemieckiego Commerzbank wynika, że tamtejsze firmy postrzegają Chiny jako bardziej wiarygodnego partnera handlowego… niż Stany Zjednoczone.  Z kolei badania przeprowadzone z inicjatywy Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach中国欧盟商会 wskazują, że 62% respondentów z firm europejskich uważa Chiny za jedno z trzech najlepszych miejsc na świecie dla bieżących i planowanych inwestycji. 56 % ankietowanych planuje zwiększenie inwestycji w ChRL. Co na to polskie firmy?

W przededniu swojej wizyty w Rosji prezydent Xi udzielił wywiadu rosyjskiej Agencji TASS oraz redakcji Rosyjskaj Gaziety. Prezydent stwierdził między innymi, że gospodarka chińska jest na ścieżce stabilnego wzrostu, a jej (gospodarki) fundamenty są solidne, perspektywy zaś pozytywne. Rok 2019 chińska ekonomia rozpoczęła dobrze, a jej główne wskaźniki to potwierdzają. PKB Chin w 1 kw. wzrósł o 6.4%, a to 14 z rzędu kwartał, kiedy rozwija się ona w granicach od 6.4% do 6.8%. W ciągu 4 pierwszych miesięcy tego roku wartość handlu zagranicznego Chin wzrosła o 4.3%, zagraniczne rezerwy walutowe utrzymują się na poziomie powyżej 3 bln USD (ok. 11.27 bln PLN). Chiny mają solidne zaplecze dla swej gospodarki – 1.4 mld ludności, 900 mln pracowników, najliczniejsza na świecie klasę średnią (ponad 400 mln) i ponad 100 mln przedsiębiorstw.  Tak więc gospodarka chińska jest zdrowa, zrównoważona i ma warunki do stabilnego wzrostu – uważa prezydent Xi. Nie neguje przy tym zagrożeń, ryzyka i wyzwań, lecz uważa, że Chiny mają wszystkie niezbędne narzędzia by pokonać wszelkie przeciwności.

梁老爷 Mniemania Lao Ye

W piątek, 7 czerwca było święto DuanWuJie端午节. Obchodzone jest co roku piątego dnia piątego miesiąca tradycyjnego kalendarza księżycowego, jest trzecim największym tradycyjnym chińskim festiwalem, po Chińskim Nowym Roku i Święcie Środka Jesieni. Od 2009 r. wpisane na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Początki święta związane są z opowieścią o poecie Qu Yuan屈原. Żył na przełomie IV i III wieku p.n.e. (340-278) w okresie zwalczających się księstw i królestw. Jest postacią historyczną, pierwszym chińskim poetą znanym z imienia i nazwiska. Obok poezji życie Qu Yuana wypełniała polityka. Był ministrem w królestwie Chu楚国, z którego go wygnano, gdyż był przeciwny przemierzu z królestwem Qin 秦国. Przebywając na banicji, na wieść o tym, że królestwo Qin zaatakowało Chu i zdobyło jego stolicę, popełnił samobójstwo. Rzucił się do rzeki Miluo 汩罗江 (prow. Hunan湖南, płd.-wsch. Chiny). Okoliczni rybacy, wywodzący się spośród ludzi, którzy Qu Yuana poznali i bardzo szanowali, natychmiast wypłynęli łodziami na ratunek poecie. Niestety bezskutecznie. Postanowiono wyłowić z rzeki ciało topielca. By uchronić je przed żarłocznymi rybami i złymi duchami, rybacy zaczęli wrzucać do wody garściami kuleczki z kleistego ryżu, w nadziei, że te zajmą się łatwym żerem. Całe to tragiczne wydarzenie miało miejsce piątego dnia piątego miesiąca chińskiego kalendarza w 278 r.p.n.e. Dziś tego dnia najważniejszym daniem są zongzi 粽子, „knedle” z kleistego ryżu, z różnym nadzieniem, gotowane na parze zawinięte w liście bambusa, lub bananowca.

Zonzi są nierozerwalnym elementem DuanWuJie, jak pączki w tłusty czwartek i towarzyszą temu świętu od przeszło 2000 lat. Drugim ważnym symbolem tego dnia są wyścigi łodzi, zwanych Smoczymi Łodziami. Wyścig Smoczych Łodzi to tylko jeden z obyczajów charakteryzujących święto Duanwu, nie jest najważniejszą formą jego celebracji, a Duanwu nie jest świętem samych łodzi. To tak jakby Boże Narodzenie nazwać świętem choinki, karpia czy świętem opłatka.

五常= 仁+义+礼+智+信 Z chińskich powiedzeń:

火要空心,人要虚心 Ogień musi być w centrum, aby energicznie się palić; człowiek musi być skromny, aby robić postępy. W znaczeniu: abyśmy byli świadomi naszych braków i poprawiali się cały czas, jeśli chcemy dokonać postępu.

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com              

© www.chiny24.com. AZL      

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button