Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (25/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从一周中选择 Wybrane z tygodnia (Postpandemia)

Podczas zakończonej 28 maja sesji parlamentu ChRL premier 李克强 Li Ke Qiang m.in. zakomunikował, iż rząd utworzy specjalny fundusz pomocowy dla miast i gmin. Wdrażanie projektu w życie zaczęło się z chwilą zatwierdzenia przez 全国人大常委会 Stały Komitet Parlamentu oraz 国务院 Radę Państwa kwoty przeznaczonej na ten cel. Oba ciała uzgodniły, iż wyniesie ona nie mniej niż 2 bln RMB (~1.107 bln PLN), określiły jednocześnie na jakie cele można przeznaczać uruchamiane w ramach funduszu środki, opracowały też mechanizmy rozliczania i monitoringu prawidłowości ich rozdysponowywania przez prowincjonalne rządy. Fundusz – to istotne – ma charakter gwarancyjny. Na jego bazie lokalne władze uzyskają możliwość emitowania „skarbowych obligacji antywirusowych”. Pozyskiwane dzięki obligacjom środki uzupełnią luki w budżetach miast i gmin spowodowane stratami i nadzwyczajnymi wydatkami związanymi z walką z koronawirusem. Chodzi tu też o wsparcie budżetów miast i gmin, które dla pobudzenia gospodarki zdecydowały się na obniżenie lokalnych podatków i innych opłat administracyjnych.

Dzięki ustalonemu specjalnemu mechanizmowi transferów pierwsze transze środków trafią do beneficjentów przed końcem czerwca. Pieniądze zasilające kasy gminne i miejskie mają służyć głównie ochronie zatrudnienia, utrzymaniu standardu życia ludności, a także stabilizacji zaopatrzenia. Władze centralne zakładają, że pomoc z budżetu centralnego zachęci władze lokalne do dalszego obniżania podatków, opłat, czynszów i stóp procentowych bez obaw o skurczenie się wpływów do lokalnych budżetów. Fundusze te mają bezpośrednio pomóc obywatelom i przedsiębiorstwom. Premier informując o stworzeniu funduszu podczas Dwóch Sesji uprzedził, że dystrybucja tych środków będzie bacznie obserwowana przez ograny财政部 Ministerstwa Finansów. Nie ma tu miejsca na niegospodarność i nadużycia.

经济学 Ekonomia 经济 Gospodarka市场 Rynek

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki podało, że indeks wzrostu cen towarów konsumpcyjnych w maju wyniósł 2.4% w relacji rok do roku. To najniższy wzrost od 14 miesięcy. Innymi słowy: poziom inflacji ulega poważnemu zahamowaniu. W styczniu wyniosła ona 5.4%, ale w kwietniu już 3.4%. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. inflacja utrzymywała się na średnim poziomie 4.1% rok do roku. Czynnikiem najsilniej wpływającym na utrzymywanie się inflacji na tak wysokim poziomie są ceny żywności. W maju br. wzrosły one o 10.6% w porównaniu z majem roku ubiegłego. Pomimo spadku tempa wzrostu cen wieprzowiny była ona droższa w maju o 81.7% rok do roku (w kwietniu o 96.9%). Pomijając ceny żywności i energii pozostałe ceny towarów konsumpcyjnych wydają się stabilizować.

Tymczasem dane dotyczące cen producentów (wskaźnik PPI) mówią o tym, że deflacja się tu pogłębia. Opłacalność w sektorze produkcji wyniosła w maju br. 3.7%, czyli o 0.4% mniej niż w kwietniu. Od początku roku zyskowność w tym sektorze wyniosła średnio 1.7%. Takie dane nie skłaniają z pewnością do inwestowania w produkcje przemysłową. To rodzi niebezpieczeństwo ucieczki kapitału do branż mniej kapitałochłonnych, za to generujących solidne profity. Jak na przykład wszelkie aplikacje mobilne o charakterze komercyjnym. Jednakże bez fizycznej produkcji gospodarka cyfrowa nie może istnieć.

Jak informuje 海关总署 Generalna Administracja Ceł, wielkość chińskiego eksportu w maju br. wzrosła o 1.4% w porównaniu z majem minionego roku. Jednocześnie zaś import skurczył się o 12.7%.

Wartość wymiany handlowej z zagranicą w pierwszych 5 miesiącach br. zmalała o 4.9% w porównaniu z rokiem 2019.

Powyższe dane bazują na wyliczeniach w oparciu o RMB. Przeliczenie w USD pokazuje, że w maju chiński eksport zmalał o 3.3%, a import o 16.7% (rok do roku). Pomimo spadków Chiny utrzymują dodatni bilans w handlu zagranicznym.

W okresie styczeń – maj drugim pod względem popularności artykułem eksportowanym przez Chiny były – co oczywiste – maseczki i inne artykuły ochrony osobistej.

Najważniejsze dane ekonomiczne dotyczące chińskiej gospodarki opracowywane są i publikowane przez 国家统计局Państwowe Biuro Statystyki oraz niezależny think tank działający w ramach 财新传媒有限公司 Caixin Media Company Limited we współpracy z brytyjskim IHS Markit Limited (firma doradczo/analityczna o globalnym zasięgu). Do tego duetu dołącza właśnie 第一财经媒体组 YiCai Media Group należąca do 中国广播电视网络有限公司 China Business Network Co.,Ltd. z 上海 Szanghaju. Jednym z podmiotów zależnych YiCai Media Group jest 第一财经研究院 Yicai Research Institute, który już od stycznia 2019 roku publikuje opracowywane przez siebie dane ekonomiczne, jednak bez większego echa.

YiCai zamierza zdobyć istotną pozycję wśród dostawców danych ekonomicznych poprzez cotygodniowe (inne organizacje robią to co miesiąc) publikowanie własnego wskaźnika nazwanego 中国第一财经高频经济活动指数 China YiCai High Ferency Economic Activity Index (YHFEAI) – w wolnym tłumaczeniu: wysokiej częstotliwości indeks aktywności gospodarczej Chin. We wskaźniku tym za punkt odniesienia, punkt neutralny przyjęto liczbę 1. Wskazania powyżej 1 oznaczają ożywienie, poniżej 1 osłabienie badanego zjawiska.

Jak one się przedstawiały się odczyty YHFEAI w tygodniu 08.06.-12.06.2020?

 • China YHFEAI (główny indeks) wyniósł 0.86, co oznacza spadek o 0.03 w stosunku do poprzedniego tygodnia.
 • Sub indeks sprzedaży mieszkań w 30 miastach: 0.96 spadek o 0.29 w porównaniu z tygodniem wcześniejszym.
 • Wskaźnik natężenia ruchu samochodowego w 30 miastach: 1.04
 • Wskaźnik natężenia ruchu w metrze (8 miast) 0.8, w poprzednim tygodniu 0.78 (wciąż spora obawa przed korzystaniem z transportu publicznego).
 • Wskaźnik zużycia węgla do celów energetycznych 0.94 (z 0.93).
 • Indeks cen frachtu importowanych ładunków masowych (taki też jest) 0.68 (poprzednio 0.61).
 • Wskaźnik bezrobocia 1.39 (poprzednio 1.68) wciąż daleko do 1, czyli poziomu pełnego zatrudnienia. Ten wskaźnik pomaga określić nastroje wśród zatrudnionych, a co za tym idzie ich preferencje konsumpcyjne.
 • Wskaźnik upadłości/bankructw utrzymuje się na wysokim poziomie 1.41 (wzrost o 0.32).

Rośnie liczba parametrów, zwiększa się częstotliwość ich publikowania. Czy dzięki temu będziemy wiedzieli więcej o chińskiej gospodarce? Odpowiedź na to pytanie, niezwykle ciekawe zresztą, przyniesie nam przyszłość. Jak zwykle.

Na rynku nieruchomości spory ruch. W maju szczególnym zainteresowaniem nabywców cieszyły się nieruchomości z rynku wtórnego. W 18 największych miastach Chin ich sprzedaż wzrosła w maju o 15.2% w stosunku do kwietnia i aż o… 42% w relacji rok do roku. Wzrost popytu na mieszkania skutkował oczywiście wzrostem cen. W 深圳 ShenZhen mieszkania podrożały o 6.53% (r/r) co sprawia, że z 1 m2 mieszkania w tym mieście trzeba dziś zapłacić średnio 68,372 RMB (~ 37,988 PLN). W 北京 Pekinie 1 m2 mieszkania kosztuje średnio 58,972 RMB (~32,765 PLN), w 上海 Szanghaju zaś 56,493 RMB(~31,388 PLN). W tych 3 ośrodkach miejskich już od wielu lat ceny nieruchomości rosną nieustannie i są najwyższe w całych Chinach. Znacznie wyższe niż gdzie indziej. Na przykład w Kantonie (广州GuangZhou) leżącym ledwie 130 km od Shenzhen (w istocie niebawem będzie to jeden ośrodek miejski) za 1 m2 mieszkania średnio płaci się obecnie „tylko” 33,890 RMB (~18,830 PLN).

 

Maj to drugi z rzędu miesiąc wzrostu sprzedaży samochodów w Chinach. W ubiegłym miesiącu sprzedano ich tutaj 2.14 mln szt., czyli o 11.7% więcej niż w maju zeszłego roku. Pomimo tendencji wzrostowej (w kwietniu sprzedaż r/r wzrosła o 4.1%) według danych opublikowanych przez 中国汽车工业协会 China Association of Automobile Manufacturers ogólna sprzedaż samochodów w Chinach w br. jest jednak mniejsza od zeszłorocznej o 23.1%. Maj sprzyjał sprzedaży aut: był długi weekend majowy, były zniżki, promocje, subwencje. Czerwiec to festiwal zakupów 6.18 i kolejne promocje i zachęty dla nabywców aut inicjowane zarówno przez branżę, jak i władze centralne.

比亞迪股份有限公司 BYD znany producent samochodów elektrycznych wprowadza w czerwcu do sprzedaży nowy model. HAN, bo taka nazwę nosi ten samochód, uważany jest za bezpośredniego konkurenta auta Tesla 3.

BYD HAN jako pierwszy na świecie będzie korzystał z systemu opracowanego przez 华为 HuaWei – Cellular Vehicle-to-Everything (CV2-X), bazującego na systemie łączności 5G. To system łączący samochód z całym otoczeniem cyfrowym, a korzystający z przewag szybkości 5G nad poprzednimi systemami łączności bezprzewodowej. CV2-X zapewni kierowcy możliwość korzystania w ruchu ze wszelkich zasobów internetowych (nawigacja, radio, streaming, płatności, etc.), ale także przejmie wiele funkcji związanych z bezpieczeństwem. CV2-X „widzi” i analizuje znaki, obserwuje nieustannie ruch uliczny dookoła pojazdu, ale również w większej perspektywie – informuje o zbliżających się pojazdach uprzywilejowanych, informuje, gdzie i kiedy można im bezpiecznie zjechać z drogi.


BYD i HuaWei pracują wspólnie nad systemem CV2-X od ponad roku. Stanie się on standardem dla aut typu HiCar. Instalacją systemu zainteresowanych jest obecnie ponad 30 producentów samochodów. Nie tylko elektrycznych.

BYD HAN dostępny będzie na rynku chińskim – w zależności od dodatkowego wyposażenia – w cenie od 240,000 do 280,000 RMB (~133.560 do 155,820 PLN).

BYD HAN do kupienia już w tym miesiącu.

 

Wnętrze BYD HAN – pojęcie “chińszczyzna” nabiera innego znaczenia.

Foto: Sina

 

Sprzedaż samochodów elektrycznych w maju  w porównaniu z kwietniem wzrosła o 19.5% (w tym aut hybrydowych). Pomimo tego pierwsze 5 miesięcy br. to spadek elektrycznych aut o 25.8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Liderem sprzedaży „elektryków” jest niezmiennie 比亞迪股份有限公司  BYD. Na drugim miejscu Tesla. Szanghajska fabryka amerykańskiej spółki pracuje już od stycznia. Wyniki sprzedaży Tesli w Chinach nie zapierają jednak dechu w piersiach. W kwietniu kupiono tylko 3,635 szt. Modelu 3, w maju 11,095.  Pod koniec kwietnia Tesla obniżyła cenę swego auta poniżej poziomu 300,000 RMB (~ 166,680 PLN), aby nawiązać kontakt z lokalnymi konkurentami i „załapać” się na rządowe subsydia.

Największy producent baterii dla pojazdów elektrycznych, czyli 宁德时代新能源科技股份有限公司 Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) poinformował, że wprowadza do produkcji nowy typ baterii o żywotności znacznie przekraczającej obecne standardy rynkowe. Baterie te mają pozwolić pokonać samochodom nawet 2 miliony kilometrów bez konieczności ich wymiany na nowe. Co więcej, baterie CATL mają się cechować żywotnością do 16 lat. Jeśli deklaracje producenta okażą się prawdziwe, to będziemy mieli do czynienia z dużą zmianą jakościową na rynku baterii do samochodów elektrycznych. Spółka lojalnie uprzedza, że baterie nowego typu będą o ok. 10% droższe od tych powszechnie dziś produkowanych. Baterie CATL „starego typu” mają żywotność dającą samochodom nimi napędzanym pokonać maksymalnie 242 tys. km. Informacja CATL jest istotna dla całej branży. Firma ta bowiem jest podstawowym dostawca baterii Tesli, Volkswagena AG, Bayerische Motoren Werke AG (BMW), czy Toyota Motor Corp.

CATL prowadzi badania nad rozwojem nowych technologii, między innymi nad bateriami, które dla ich wyprodukowania nie wymagają stosowania kobaltu. To bardzo drogi materiał, jego wyeliminowanie w sposób oczywisty obniży cenę baterii, które z kolei są największa składową ceny samochodu elektrycznego. Spółka buduje obecnie fabrykę baterii w Niemczech. 70% tego zakładu trafi do BMW. Reszta do fabryki Tesli powstającej pod Berlinem. Obie fabryki zainteresowane sa pracownikami z Polski. I to w zasadzie jedyny polski wątek w tej elektromobilnej historii.

Pierwsza partia 328 szt. elektrycznych mini vanów marki SAIC Maxus EV30 wysłana została do Norwegii.       Te chińskie auta elektryczne jeżdżą już po drogach Wielkiej Brytanii, Irlandii (pod marką LDV), Hiszpanii, Holandii, Belgii i właśnie Norwegii. SAIC Maxus produkowane są przez 上海汽车集团股份有限公司  ShangHai Automobile Industrial Corporation, jedna z największych chińskich korporacji motoryzacyjnych.

I tak to bez hałasu (nomen omen) chińskie auta wjeżdżają na europejskie drogi.

W 南京 NanJing (stolica prowincji 江苏JiangSu)  oddano do użytku już piąty most zbudowany w ostatnich 20 latach, a łączący brzegi rzeki 长江 ChangJiang, znanej u nas jako Jangcy. ChangJiang jest trzecią pod względem długości rzeką świata, a leżący nad nią NanJing (Nankin), który w przeszłości parokrotnie był stolicą państwa, jest dziś jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych i naukowych Chin. Mosty rozpięte nad ogromną Jangcy sprawiają, że NanJing stał się również ważnym ośrodkiem logistycznym w tej części Państwa Środka.

Zbudujemy nowy most, jeszcze jeden nowy most…

Najnowszy dowód sprawności chińskich inżynierów i budowniczych zawieszony został 32 metry nad rwącą rzeką, która ma w tym miejscu około 10.5 metra głębokości. Pozwala to na swobodne przepływanie pod mostem statków pełnomorskich, które zawijają do tutejszego portu, lub opuszczają tutejsze stocznie. Miasto leży ok. 300 kilometrów od ujścia ChangJiang do morza.

证券交易 Giełdy

Tydzień wzlotów i upadków. Zwłaszcza końcówkę tygodnia zdominowały spadki – inwestorzy zaczęli ściągać zyski z rynku. Widać też trendy z innych światowych giełd. Inwestorzy szczególnie łaskawym okiem patrzą na spółki z obszaru nowych technologii. Te bowiem okazały się odporne na wirusa. Na giełdzie w 深圳 ShenZhen indeks ChiNext (chiński Nasdaq) wystrzelił niczym rakieta. Więcej pozytywnej energii przyniosła decyzja中国证券监督管理委员会 Komisji Regulacji Papierów Wartościowych o dopuszczaniu na ten rynek nowych podmiotów na podstawie uproszczonych zasad. Oprócz spółek technologicznych największymi wzrostami wartości wykazały się akcje firm z branży turystycznej, cateringu, sprzętu medycznego, multi-medialnej, handlowej, blockchain. Najbardziej spadły zaś notowania akcji z sektorów: metali nieżelaznych, szlachetnych, wydobywczego, petrochemicznego, sprzętu AGD. Inwestorzy oczekują na pojawienie się w Hong Kongu największych chińskich spółek technologicznych, które do tej pory były notowane na giełdach amerykańskich. Nie budziły entuzjazmu inwestorów akcje spółek państwowych. Nie bez znaczenia jest tu deflacja obserwowana na rynku producentów (zyskowność w przemyśle nieustannie maleje). Coraz częściej mówi się o tym, że to właśnie firmy państwowe najbardziej odczują skutki epidemii koronawirusa. Z drugiej strony bank centralny zapowiada prowadzenie rozsądnej i zrównoważonej polityki pieniężnej. Czyli nie skończy się na wyłącznym pompowaniu gór pieniędzy dla pobudzenia gospodarki. Będą działania bardziej wyrafinowane. Najbliższa przyszłość, choć wciąż niepewna, nie wydaje się malować w czerniach i szarościach.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                                                                                             12.06.                      08.-12.06.

I 上海证券交易所 Shanghai Stock Exchange (SSE)

 1. ShangHai Composite Index                                 -2,919.74 -0.04%              -0.38%

SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS) Główny indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

 1. ShangHai 50                                                         +2,884.12 +0.26%             -0.42%

SSE50上证50 (000016.SH/SZ50) 50 spółek prywatnych o największej kapitalizacji.

 1. ShangHai 50 ETF                                                     +2.891  +0.45%             -0.02%

(SSE50EFT华夏上证50 ETF (510050.SH) Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji.

 1. ShangHai 100                                                       +4,085.91 +0.21%             -0.31%

SSE100 中证 100 (000903.SH/ZZ100) 100 największych spółek notowanych na giełdzie a wybranych z indeksu CSI300.

 1. ShangHai 180                                                      +8,409.48  +0.11%             -0.38%

SSE180上证180 (000010.SH/SZ180) SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

 1. China Securities Index 300                                   +4,003.08 +0.18%            +0.05%

CSI300沪深300指数 (399300.SZ/HS300) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaju oraz Shenzhen.

 1. ShangHai ShenZhen 300 ETF                                  +4.013  +0.25%            +0.25% 

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF (510300) Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach.

 1. ShangHai 380                                                       +5,020.73  +0.09%           +0.30%

SSE 380上证380 (000009.SH/SZ380) – SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybieranych spośród firm poza SSE 180 index.

 1. CSI 500                                                                  +5,591.49 +0.04%           +0.11%

CSI 500 中证500 (000905.SH) Indeks small-mid cap. 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm

 1. China Securities 500 EFT                                           +6.091 +0.02%          +0.35%

CSI 500 EFT南方中证500ETF (510500 SH/ZZ500) Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji.

 1. CSI 1000                                                                +6,031.17  +0.06%         +0.26%

1000指数 (000852.SH/ZZ1000). Indeks składa się z 1000 małych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, które odznaczają się dobra płynnością. Służy kompleksowej ocenie ich sytuacji na obu parkietach.

 1. ShangHai 800                                                         +4,266.56 +0.15%        +0.06%

SSE 800中证800 (000906.SH/ZZ800). Skupia spółki z indeksu CSI 300 oraz CSI 500. Odzwierciedla sytuację dużych i średnich firm z obu giełd – Szanghaj i Shenzhen.

 1. Central SOE 100                                                     +6,018.23 +0.23%        +0.82%

SSE100 指数(000132.SH/YQ100). Indeks 100 największych spółek skarbu państwa, podległych ministerstwu finansów, a notowanych na giełdzie w Szanghaju. Akcje dostępne tylko dla funduszy, banków inwestycyjnych oraz inwestorów instytucjonalnych.

 1. Central 50 (SSECSOE50)                                     +1,384.00  +0.16%         -0.94%

SSE中央企50指数(000042.SH/SZYQ50) Indeks 50 największych centralnych spółek skarbu państwa, podległych ministerstwu finansów a notowanych na giełdzie w Szanghaju.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

II 深圳证券交易所 Shenzhen Stock Exchange (SZE)

 1. ShenZhen Component Index                            +11,251.71  +0.07%        +0.64%

SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ). Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

 1. ShenZhen ChiNextPrice Index                                 +2,06.76 +0.51%        +1.86%

CHiNext 创业板指 (399006.SZ/CYBZ Indeks technologicznych spółek – chiński Nasdaq. Growth Enterprise Market (GEM Index).

 1. Shen Zhen Composite Index                                 +1,870.70  +0.29%        +0.76%

SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ) (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

 1. ShenZhen 100R                                                     +6,446.33  +0.09%       +0.97%

SZSE100R 深证100R指数 (399004.SZ/SZ100R) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

 1. ShenZhen S & M Enterprise Index                          +7,405.20 +0.13%      +0.98%

SZSMEPI中小板创新指数 (399005.SZ/ZXBZ) Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 1. ShenZhen Blockchain 50 Index                               +3,388.15 +0.24%     +1.73%

SZSE50深证区块链50指数 (399286.SZ/QKL50) Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy

 1. ShenZhen Central Enterprise Index                         -3,835.86 -0.50%       -0.59%

SZSE深证央企指数 (399335.SZ/SZCCIP) Indeks spółek państwowych podległych rządowi centralnemu a notowanych na giełdzie w Shenzhen

 1. ShenZhen Private Company Index                        +4,964.74  +0.29%     +1.70%

SZSE深证民营100指数 (399336.SZ/SZIBIP) Indeks wszystkich spółek prywatnych notowanych na giełdzie w ShenZhen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 1. FTSE ChinaA50 Index                                        +13,713.03  +0.31%     -0.39%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 1. CSI Caixin Bedrock Economy Index                  -8,147.27  -0.08%      -0.85%

中证财新锐联基石经济指数 -CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.   

 1. CSI Caixin New Economic Engine Index           +2,133.67 +0.64%     +1.79%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

 1. CSI RAFI 50 Index                                               -3,894.56  -0.08%       -1.32%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Maja one podstawowe znaczenie dla giełdy w Szanghaju i Shenzhen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

III. 香港证券交易所 XiangGang / Hong Kong Stock Exchange

 1. Hang Seng Index                                              -24,301.379 -0.73%      -1.89%

HSI.HK/HSZS恒生指数Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Stanowi ok. 68% kapitalizacji wszystkich.                           

 1. Hang Seng Composite                                           -3,519.38 -0.38%      -1.39%

HSCI.HK恒生综合指数 Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

 1. Hang Seng China Enterprises                            -9,832.529  -1.13%      -2.32%

HSCEI.HK/GQZS国企指数) Indeks chińskich spółek państwowych, w których większość akcji należy do rządu centralnego bądź lokalnych, a notowanych na tamtejszej giełdzie.

 1. Hang Seng China-Affiliated Corporation              -3,794.040 -1.10%      -2.37%

HSCCI.HK/HCZS红筹指数Red Chip. indeks największych chińskich spółek, ale zarejestrowanych poza Chinami, również w rajach podatkowych (offshore), notowanych na giełdzie w Hong Kongu należących w większości do rządu centralnego lub lokalnych.

 1. Hong Kong Growth Enterprise Market                    +87.010  +7.22%    +9.96%

GEM.HK标普香港创业板指数 Indeks spółek innowacyjnych, technologicznych – Growth Enterprise Market – notowanych na giełdzie w Hong Kongu.

 1. Hang Seng China (Hong Kong Listed) 25             -8,564.45  -1.22%      -2.08%

HSFMI 25恒生中国(香港上市)25指数 Indeks największych 25 firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, których dochód generowany jest głównie w Chinach kontynentalnych.         

 1. Hang Seng China 50                                             -8,224.43  -0.35%      -1.06%

HSC50 恒生神州 50 指数股吧 Indeks 50 największych chińskich spółek notowanych tak na giełdzie w Hong Kongu, Shenzhen lub/i Szanghaju.

 1. CSI Hong Kong Mainland 50 Enterprises Index    -3,252.29 -0.76%      -1.27%

CSI 中证香港内地股指数 (H.11123/HKCSHKME) Indeks 50 spółek chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu i kwotowanych w HKD. 

 1. Hang Seng Mainland China (HongKong list) 100 -7,698.13 -0.74%     -1.97%

HSMI100 恒生中国 (香港上市) 100 指数. Indeks 100 największych firm chińskich (skarbu państwa, prywatnych) notowanych na giełdzie w Hong Kongu, których dochód generowany jest głównie w Chinach kontynentalnych

 1. Hang Seng Stock Connect Hong Kong               -3,243.11  -0.45%      -1.50%

HSHKI 恒生港股通指数 Indeks spółek notowanych na giełdzie w Shenzhen i Szanghaju dostępnych dla inwestorów z Hong Kongu w ramach połączonych transakcji i kwot tych giełd.

 1. Hang Seng Stock Connect GBArea Composite -4,767.57 -0.07%      -0.67%

HSBBAC 恒生沪深港通大湾区指数系列  Indeks firm notowanych w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a które działają/są zlokalizowane w rejonie tzw. Wielkiej Zatoki (Greater Bay Area).

 1. Hang Seng China New Economy                      -5,242.95 -1.42%      +0.86%

HSCNE恒生中国新经济指数 Indeks akcji firm chińskich notowanych na giełdzie w Hong Kongu, Chinach kontynentalnych oraz Stanach Zjednoczonych, a zaliczanych do dziedzin tzw. Nowej Ekonomii.

 1. Hang Seng CSI SHA-HK AH Smart                   -7,701.98 -0.99%     -2.89%

SHHKSI恒生CSI上海香港啊 Indeks akcji spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu oraz w Szanghaju, a które są przedmiotem transakcji w ramach kwot połączonych tych giełd.

 1. China Hong Kong Stock Connect Select100  -5,237.657  -0.30%     -1.11%

CES SCHK100.HK中华港股通精选100指数 Indeks akcji 100 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaj, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych giełd.

 1. China ShangHai, ShenZhen, HongKong 300 -4,613.248  -0.16%     -0.68%

CES SCHKI 300.HK中华沪深港 300 指数 Indeks akcji 300 największych firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

 1. China SHA, SZH, HK Large and Mid Cap      -7,591.563  -0.83%     -1.28%

CESHKM.HK中华香港内地指数Indeks dużych i średnich firm notowanych na giełdach w Hong Kongu, Shenzhen i Szanghaju, a wyselekcjonowanych do obrotu w ramach połączonych transakcji tych trzech giełd.

 1. Hang Seng Foreign Companies Composite  -1,916.35  -0.82%    -1.99%

HSFCCI 恒生外国公司综合指数  Indeks wszystkich firm zagranicznych notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 1. Hang Seng Corporate Sustainability              -2,530.55  -0.33%    -1.81%

HSSUS 恒生可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju notowanych na giełdzie w Hong Kongu. Jest wyznacznikiem bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

 1. Hang Seng (CN&HK) Corporate Sust.            -2,583.95 -0.45%    -1.54%

HSMHSUS恒生内地及香港可持续发展企业指数 Indeks firm o najbardziej zrównoważonym rozwoju a notowanych na giełdach w Chinach kontynentalnych i Hong Kongu.  Wskaźnik bezpiecznego inwestowania dla inwestorów zagranicznych.

 1. CSI HongKong 100                                        -2,128.609 -0.55%   -1.42%

中证香港 100 指数 (CSHK100.HK) Indeks 100 największych spółek o największej ilości wyemitowanych akcji z głównego indeksu oraz z GEM Growth Enterprise Market (innowacyjnych, technologicznych)

 1. CSI Mainland Private Company                     -2,011.873 -0.16%    -0.58%

CSI 中证香港内地民营企业指数 (CSHKPE.HK/HKCSHKPE) Indeks prywatnych firm z Chin kontynentalnych a notowanych na giełdzie w HongKongu.

 1. CSI SOE Index                                                 -586.661 -1.26%    -2.88%

CSI 中证香港内地国有企业指数 (CSHKSE.HK). Indeks spółek państwowych notowanych na giełdzie w Hong Kongu.

 1. CS China Enterprises Index                         -3,252.288 -0.76%    -1.28%

CSI 中证香港内地股港元指数 (CSHKME.HK) Indeks chińskich firm, których akcje notowane są na giełdzie w Hong Kongu, które są wyceniane i dokonują obrotów w HK$ (waluta wymienialna) – przez to dostępne dla zagranicznych instytucji finansowych.

 1. MSCI Hong Kong Index                                -11,573.05  -0.22%   -2.02%

香港指数 (HIMSCI)  Morgan Stanley Indeks 43 dużych i średnich firm notowanych na giełdzie w Hong Kongu oraz zagranicą a stanowiących 85% całkowitej kapitalizacji.

 1. HKLS&P Hong Kong Large Stock Index    -35,6787.51  -0.43%    -0.38%

标准普尔/香港交易所大型股指数 (SPHKL) Indeks śledzi akcje, które są notowane w Hong Kongu oraz w Stanach Zjednoczonych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IV 台湾证券交易所Taiwan Stock Exchange (TWSE)

 1. TaiWan Weighted                                       -11,429.94  -0.92%     -0.43%

TWSE/XTAI中国台湾加权指数 Główny indeks największej tamtejszej giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

 1. 台北 证券交易所 TaiPei Stock Ex (TAIEX)       -151.86 -0.37%       -0.97%

TPEx Indeks spółek notowanych na drugiej giełdzie na Tajwanie – TaiPei Stock Exchage.

 1. TaiPei Stock Exchange 50                               -182.51 -0.43%       -0.36%

TPEx50 (GTSM50) Indeks 50 największych spółek notowanych na TaiPei Stock Exchange.

 1. TaiWan 50                                                    8,795.40  -1.20%      +0.03%

FTSE TWSE 臺灣 50 指數  Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie

 1. TaiWan Mid-Cap 100                                   -8,754.46  -0.31%      -0.31%

臺灣中型100指數SE FTSE TWMC (FTSETWMC) Indeks 100 największych średnich i małych spółek notowanych na głównej giełdzie tajwańskiej

 1. TaiWan Technology                                    -13,046.82  -1.16%     +0.77%

FTSE TWSE (TSETECH) 臺灣資訊科技指數 Indeks spółek technologicznych notowanych na głównej giełdzie Tajwanu.

 1. TaiWan Eight Industries                               -8,156.32  -0.80%      -0.41%

FTSE TWSE (FTTWEI) 臺灣發達指數 Indeks firm o największej kapitalizacji z ośmiu dziedzin (ropa i gaz; materiały podstawowe; przemysł, produkty konsumpcyjne; opieka zdrowotna, usługi, telekomunikacja oraz sprzęt użytkowy).

 1. Formosa Stock                                           -13,116.95  -0.87%     -0.46%

寶島股價指數(FRMSA) Indeks stworzony przez przeliczenie głównych indeksów dwóch giełd: TaiWan Stock Exchnage i TaiPei Stock Exchange, pokazujący całość sytuacji na rynku akcji Tajwanu.

股市新闻 Wiadomości Giełdowe

Po spółce 阿里巴巴Alibaba na giełdzie w 香港XiangGang/Hong Kongu udanie debiutowała inne spółka technologiczna, czyli 网易公司 NetEase Co. Pierwotnie spółka NetEase Co. notowana była na amerykańskim Nasdaq (od 2000 r.). W pierwszym dniu notowania w Hong Kongu wartość akcji NetEase wzrosła o 5.69%. Na otwarciu wyceniono je na 123 HK$ (~62.58 PLN), pod koniec dnia trzeba była za nie zapłacić już 130 HK$ (~66.14 PLN). NetEase uzyskała wartość rynkową 445.821 mld HK$ (~226.834 mld PLN). Firma ta jest drugim po 腾讯公司 Tencent największym w Chinach producentem gier komputerowych i mobilnych. Oferuje również rozwiązania dla edukacji w sieci i aplikacje muzyczne. Debiut w Hong Kongu jest reakcją na sytuację w Stanach Zjednoczonych. Chińskie spółki nie są tu mile widziane, ich notowanie na giełdach amerykańskich będą zawieszane. Hong Kong ze swoimi połączeniami z kapitałem międzynarodowym to doskonały Plan B. Zwłaszcza, że tutejsza giełda zezwala podmiotom notowanym na obrót akcjami na wielu giełdach.

NetEase tworzy i rozwija własne gry, wprowadza tez do Chin światowe hity zagranicznych producentów.

Kolejny w kolejce do debiutu w Hong Kongu: 京东 JD.com – największy rywal Alibaby w e-handlu. Notowany w Nowym Jorku. Chińskie spółki uzyskują w Hong Kongu wymagane licencje w parę tygodni. Efektywność administracyjna godna podziwu. Ale czego się nie robi dla takich klientów. Kolejne chińskie spółki obecne na amerykańskich giełdach zapowiadają, że pójdą tym samym tropem.

Według analityków chińskiego oddziału szwajcarskiego banku UBS na początku czerwca br. 8% akcji chińskich spółek notowanych na giełdach znajdowało w rękach zagranicznych inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. Papiery te cieszą się coraz większym ich zainteresowaniem. W zeszłym roku w posiadaniu podmiotów zagranicznych znajdowało 6% akcji chińskich spółek giełdowych.

Analitycy UBS obliczyli, że tylko od początku tego roku w ramach połączonych transakcji giełd w Szanghaj-Shenzhen-Hong Kong na chiński rynek napłynęło 12.7 mld USD (~50.08 mld PLN). Zgodnie z przewidywaniami UBS chińskie akcje, a także obligacje będą coraz popularniejsze wśród zagranicznych inwestorów. Władze chińskie coraz bardziej otwierają rynek kapitałowy ChRL i dają coraz więcej swobody dziania inwestorom zagranicznym.

 

银行 Banki  财务 Finanse 资本  Kapitał

Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin zapowiedział, iż wesprze banki działające w Chinach, a znajdujące się w trudnej sytuacji, która z jednej strony jest skutkiem epidemii (mniejsze obroty, mniejsze zainteresowanie produktami banków), z drugiej zaś reakcji rządu na sytuację postpandemiczną, czyli jego politykę fiskalną (m.in. rezygnacja z odsetek, rat, nowe kredyty bezprocentowe, duży odsetek kredytów niespłacanych itp.). Kwota 200 mld RMB (111.3 mld PLN) uzyskana ze sprzedaży obligacji państwowych przeznaczona będzie na specjalny fundusz minimalizacji ryzyka banków, dla dokapitalizowania i zapewnienia bankom płynności finansowej do końca bieżącego roku. W przyszłym roku – jeśli to będzie konieczne – pojawią się kolejne fundusze.

中国国家外汇管理局  Państwowa Administracja Wymiany Walut informuje, iż rezerwy walutowe Chin na koniec maja br. wynosiły 3.1017 bln USD (~12.231 bln PLN). W kwietniu było to 3.0915 bln RMB (~12.191 bln PLN). Chińskie rezerwy walutowe są zatem stabilne, ich wielkość daje chińskim decydentom spore pole manewru.

W mediach pojawia się coraz więcej opinii, iż w obliczu przeróżnych sankcji nakładanych przez Stany Zjednoczone, Chiny powinny odpowiedzieć użyciem finansowej „broni atomowej”, czyli wyprzedać w znacznej części obligacje skarbowe rządu USA. Chiny są drugim na świecie wierzycielem Stanów Zjednoczonych. W ich posiadaniu pod koniec lutego znajdowały się amerykańskie obligacje o wartości 1.08 bln USD (4.259 bln PLN). Mniej niż w rekordowym listopadzie 2019 kiedy to Chiny miały 1.32 bln USD (~5.206 bln PLN) w amerykańskich papierach dłużnych. Od czterech lat Japonia jest największym wierzycielem USA na świecie – wartość amerykańskich obligacji w posiadaniu rządu japońskiego to 1.26 bln USD (~ 4.969 bln PLN). A co do koncepcji „atomówki” obligacyjnej. Jak ta realna jest bronią obosieczną. Jej użycie wiąże się z nieprzewidywalnymi skutkami.

 

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (12.06.2020)

100英镑GBP = 891.39人民币 RMB

100欧元EUR = 800.36 人民币 RMB

100美元US$ = 708.65人民币 RMB

100 港HG$ = 91.43人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.73人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.84 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 179.18人民币 RMB

100人民币 RMB = 55.61 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju czy w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcje.

{Dane na dzień 12.06.2020}

Banki chińskie podwyższają stopy procentowe drugi tydzień z rzędu.

 

技术Technologie

Pasażerski dron  亿航 EHang 216, albo jak kto woli AAV Autonomous Aerial Vehicle (autonomiczny pojazd powietrzny) uzyskał aprobatę中国民用航空局 Administracji Lotnictwa Cywilnego Chin (ALCC) i zezwolenie na prowadzenie lotów z ciężkim ładunkiem (powyżej 150 kg) dla celów logistycznych. Jest to pierwszy przypadek w Chinach i prawdopodobnie na świecie włączenia do cywilnego ruchu powietrznego tak dużego bezzałogowego statku. ALCC wydała zezwolenie na bazie przepisów obowiązujących w Chinach od lutego 2019 roku, znanych w wersji angielskiej dokumentu jako Pilot Operation Rules (Interim) for Specific Unmanned Aircraft (Reguły Pilotażu (Interim) dla Szczególnych Bezzałogowych Statków Powietrznych), a opracowanych zgodnie z wytycznymi Joint Authorities for Rulemaking of Unmanned Systems “JARUS” (Zespolone Organy ds. Tworzenia Regulacji Prawnych w Zakresie Systemów Bezzałogowych), czyli międzynarodowego grona ekspertów z krajowych władz lotniczych 61 państw, w tym Chin i Stanów Zjednoczonych oraz z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (“EASA”) i EUROCONTROLu. Zezwolenie udzielone przez ALCC pozwoli przeprowadzić testy dronów EHang 216 w warunkach regularnej eksploatacji. Maszyny rozpoczną służbę w miejscowości Taizhou. Miasto położone na południu prowincji Zhejiang, na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego otoczone jest górami. W obszarze administracyjnym miasta znajdują się również liczne zamieszkane wysepki. Drony EHang 216 tam właśnie, czyli na górskie zbocza, jak i na małe wysepki będą latać z zaopatrzeniem dla tamtejszych mieszkańców. Pozytywne wyniki prób, sprawdzenie się maszyn w eksploatacji w różnych warunkach pozwoli na stopniowe ich wprowadzanie w innych zakątkach Chin. Celem ostatecznym spółki EHang Holdings Limited notowanej na Nasdaq będącej producentem dronów jest uzyskanie dla EHang 216 licencji na loty pasażerskie. A to dlatego, że maszyny te skonstruowano jako elektryczne, autonomiczne taksówki latające, które mają przewozić 2 pasażerów z niewielkim bagażem. Przy pełnym naładowaniu baterii EHang 216 może utrzymywać się w powietrzu do 40 minut. Średnia prędkość przelotu maszyny to 130 km/godz., zasięg 32 km, pułap lotu 1,000 metrów.

Foto: VCG

EHang 216 jest maszyną sterowaną w pełni automatycznie, a kontrolowany podczas lotu dzięki sygnałom przesyłanym w systemie komunikacji 4G lub 5G.

Spółka EHang Holdings Limited z ogromnym zainteresowaniem obserwuje nowe rozwiązania proponowane przez producentów baterii. Mniejsze, lżejsze i bardziej wydajne baterie to dla dronów takich jak EHang 216 szansa na zrewolucjonizowanie transportu publicznego i rynku usług logistycznych.

教育 科学 Nauka – Edukacja

海斗一号 “Haidou Nr. 1”, bezzałogowy batyskaf chińskiej konstrukcji zszedł na głębokość 10,907 metrów i pobrał próbki z dna Rowu Mariańskiego na Pacyfiku.

 

社会 Społeczeństwo 生活方式 Life style

Zawrzało w mediach społecznościowych. Za sprawą wpisu na 新浪微博 SiNa-WeiBo (odpowiednik Tweetera) pochodzącego z Malezji profesora Yew Kwang Ng (po chińsku 黄有光 Huáng Yǒu Guāng) wykładającego ekonomię na uniwersytecie 复旦大学  FuDan w 上海 Szanghaju. Profesor wyszedł z rewolucyjną propozycją rozwiązania jednego z problemów demograficznych Chin. Pisaliśmy niejednokrotnie o dysproporcji pomiędzy liczbą młodych kobiet i mężczyzn w Chinach, gdzie dziś aż 117 mężczyzn przypada na 100 kobiet. Ta nierównowaga liczbowa rodzi wiele negatywnych konsekwencji społecznych, przede wszystkim prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się chińskiego społeczeństwa. Wielu młodych mężczyzn nie może znaleźć w Chinach partnerki nie tylko ze względu na ową dysproporcję, ale również dlatego, że nie stać ich na spełnienie wymagań rodziny potencjalnej wybranki, pośród których własne mieszkanie i samochód to podstawa, o której się nawet nie rozmawia. Profesor Yew/Huang zaproponował więc, aby kobiety w Chinach uzyskały prawo do związków poligamicznych, aby mogły legalnie posiadać nie jednego, a dwóch, może nawet trzech mężów. W takim układzie kobieta mogłaby skoncentrować się na macierzyństwie, a jej mężowie na zapewnieniu jej i swemu potomstwu jak najlepszych warunków życia. W Chinach to koncept niezwykle śmiały. Tradycyjnie – na południu Chin do lat 70. XX wieku – wielożeństwo stanowiło normę. Mężczyźni miewali wiele żon. A oprócz żon także konkubiny, kochanki. Ale sytuacja odwrotna? Jedna pani, wielu panów? Pod jednym dachem? A gdzie godność? – oburzyli się panowie. A czemu nie? – zadały pytanie panie. Może w obliczu konkurencji partnerzy zaczęliby poświęcać swoim żonom trochę więcej uwagi? Rodzice córek nie mieliby nic przeciwko dwóm, albo trzem mężom. Dwa, albo trzy mieszkania są zawsze milej widziane niż jedno.

Koncept profesora Yew/Huanga raczej się nie przyjmie. Ale dzięki niemu jest teraz znany w całych Chinach. Tu bilans jest zdecydowanie dodatni.

国家卫生委员会 Państwowa Komisja Zdrowia poinformowała, że średnia długość życia w Chinach w 2019 roku wynosiła 77.3 lata (w 2018 roku było to równo 77 lat). Znacząco spadła umieralność noworodków. Z 18.3 na 100,000 narodzin w 2018 roku do 17.8 w roku 2019. W ubiegłym roku w Chinach funkcjonowało 1.01 mln szpitali dysponujących łącznie 8.8 mln lóżkami. W szpitalach i przychodniach pacjentami zajmowało się 13 mln lekarzy. O 5.1% więcej niż w 2018 roku.

军事 Wojsko – 中国人民解放军 Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

Sukces. Komendant „Południowego Teatru Dowodzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformował z dumą, iż po raz pierwszy w historii amerykańska jednostka zareagowała na chińskie ostrzeżenie i wycofała się z przestrzeni należącej do Chin Ludowych. Konkretnie chodzi o amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin, który wpłynął na wody Morza Południowochińskiego w pobliżu wysp 西沙岛 XiSha, obszar jednostronnie uznany przez ChRL za integralną część Chin (pisaliśmy o tym TUTAJ). Do tej pory lotnictwo czy marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych nie reagowała w podobnych sytuacjach na wezwania armii chińskiej do wycofania się z chińskiej przestrzeni powietrznej, czy wód terytorialnych. Tym razem stało się inaczej. Dowódca amerykańskiego niszczyciela po otrzymaniu ostrzeżenia przesłanego przez chińskie jednostki wydał rozkaz zmiany kursu i opuszczenia chińskich wód. W historii tego typu incydentów było to 101 ostrzeżenie adresowane do amerykańskich jednostek przez jednostki chińskie. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza czekała na taki moment blisko 70 lat. Sukces.

 

中国 世界 Chiny – Świat

中国民用航空局  Administracja Lotnictwa Cywilnego przekazała kolejne informacje na temat możliwości uruchomienia lotniczych połączeń międzynarodowych. Opublikowano listę 16 lotnisk „pierwszego lądowania”, gdzie będą mogły przybywać samoloty z zagranicy (chińskich i zagranicznych linii lotniczych). Na liście tej nie ma Pekinu, ani Szanghaju. Są za to porty lotnicze rozrzucone na terytorium całych Chin: 成都 ChengDu、长沙 ChangSha、合肥 HeFei、兰州 LanZhou、天津 TianJin、石家庄 ShiJiaZhuang、太原  TaiYuan, 呼和浩特 HohHot、济南 JiNan、青岛 QingDao、南京 NanJing、沈阳 SheYang、大连 DaLian、郑州 ZhengZhou、西安 XiAn、武汉 WuHan. Przybywający na te lotniska pasażerowie z zagranicy poddawani będą testów na nosicielstwo COVID-19. W przypadku negatywnego wyniku testu pasażerowie będą mogli udać się w dalszą podróż. Na przykład do Pekinu, czy Szanghaju. Przepisy opublikowane przez Administrację Lotnictwa mogą w każdej chwili ulec zmianie. Ich kształt zależy bowiem od oceny aktualnej sytuacji epidemiologicznej w danym rejonie Chin, jak i w całym kraju.

是保证金 Na marginesie

中华人民共和国全国人民代表大会常务委员会 Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych pracuje nad szczegółowymi zapisami przyjętego przez parlament pod koniec maja pierwszego w historii ChRL kodeksu cywilnego. Prace nad kodeksem trwały ponad 6 lat, a ma on wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Kodeks stanowić będzie długo oczekiwane jednolite źródło prawa, które pozwoli ustandaryzować, uregulować i uporządkować wiele kwestii wciąż jeszcze rozstrzyganych na bazie często niespójnych przepisów lokalnych (innych dla różnych prowincji), czy na podstawie wyroków sądów wyższych instancji. Nie dziwi zatem fakt, że tak prawnicy, jak i obywatele ChRL zainteresowani są wszystkimi informacjami ujawniającymi kolejne szczegóły dotyczącymi zapisów kodeksu cywilnego.

Kodeks w swoim założeniu ma ustanawiać powszechne dla całego państwa reguły dotyczące majątku (własności), małżeństwa, rodziny, praw osobistych i dziedziczenia. Znajdują się tam zapisy dotyczące ochrony danych osobowych i mienia osób fizycznych, ułatwiające przeprowadzanie spraw rozwodowych (kwestie majątkowe, opieka nad dziećmi, rekompensaty, alimenty), wytyczające wyraźne granice między rynkiem, a interwencją rządu. Prawnicy znający treść kodeksu, a wypowiadający się publicznie zapowiadają, iż chiński kodeks cywilny oznacza m.in.:

– jasne określenie procedury rozwodowej; Wprowadza okres 30 dni wyczekania pomiędzy złożeniem wniosku o rozwód, a uruchomieniem procedury rozwodowej. Obecnie obowiązujące, proste (żeby nie powiedzieć prostackie) przepisy sprawiają, iż wiele rozwodów w Chinach jest wynikiem działania w emocjach. Jeśli po 30 dniach od złożenia wniosku o rozwód małżonkowie będą podtrzymywać swoją decyzję, jeśli będą wnioskować o rozwód bez orzekania winy, to uzyskają go w lokalnym urzędzie stanu cywilnego. W tym przypadku wystarczy, iż zwrócą akty małżeństwa, które ulegną kasacji. Procedura prawdopodobnie zamykać się będzie w ciągu jednego dnia. Jednak jeśli pomiędzy małżonkami nie będzie zgody co do podziału majątku, opieki nad dziećmi, jeśli wniosek o rozwód będzie następstwem przemocy domowej, sprawę rozwodową przeprowadzi sąd.

– opisanie zjawiska molestowania seksualnego nieletnich, określenie praw ofiar i kar dla winnych molestowania; Ofiara tego rodzaju przestępstwa uzyskuje prawo wniesienia wniosku o ściganie sprawcy do prokuratury nawet po kilku latach od zdarzenia, również po uzyskaniu pełnoletności, która nie zmienia kwalifikacji czynu.

– wprowadzenie regulacji dotyczących wypadków będących skutkiem wyrzucania przez okna wysokościowców (a te rosną nawet w niewielkich chińskich miastach) przedmiotów, lub oderwaniem się od tych budynków części elewacji, konstrukcji zewnętrznej, wypadnięcia okien, etc.; Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku takiego wypadku nie będzie już musiał dowodzić, kto konkretnie wyrzucił dany przedmiot, czy kto konkretnie był odpowiedzialny za stan techniczny budynku. Jeśli spadający przedmiot wyrządzi szkodę osobie fizycznej, a sprawcy nie będzie można określić/zidentyfikować, za szkodę i ewentualne koszty leczenia ofiary wypadku zapłacą solidarnie wszyscy właściciele lokali znajdujących się w danym budynku.

– regulacje dotyczące własności prywatnej, relacji najemca/właściciel nieruchomości i dziedziczenia; Znalazł się tu kontrowersyjny zapis mówiący, iż odnowienie dzierżawy wieczystej będzie się wiązać z uiszczeniem opłaty administracyjnej. Dotychczas czynność ta nie była obciążona żadnymi kosztami. Dla wyjaśnienia: w Chinach wszystkie grunty należą do państwa, osoby fizyczne i firmy mogą je wyłącznie dzierżawić, w okresie nie dłuższym niż 70 lat, ale z możliwością wielokrotnego odnowienia. Wprowadzenie opłaty za odnowienie dzierżawy dotyka wszystkich Chińczyków. Ciekawostka w obszarze dziedziczenia: dziedziczyć będzie można kryptowaluty. Niezwykle ważnym zapisem dla wynajmujących lokale będzie ten mówiący, iż właściciel nieruchomości nie może zerwać umowy najmu w związku z zamiarem sprzedaży nieruchomości.

– określenie pojęcia działania w dobrej woli i nadanie temu działaniu specjalnej ochrony (dotyczy między innymi wolontariuszy, jak i osób spontanicznie niosących pomoc w razie wypadku); Osoby, które pomagają innym, osoby niosące pomoc nie mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej, nawet jeśli ich pomoc wyrządzi szkodę. Ta regulacja rozwiązuje poważny problem społeczny. Nagminne są bowiem przypadki, że „dobry samarytanin” udzielający pomocy poszkodowanemu jest później przez poszkodowanego oskarżany o spowodowanie wypadku, a co za tym idzie obligowany do wypłacenia odszkodowania. W efekcie w Chinach mamy do czynienia z powszechną obojętnością ludzi na wypadki i zdarzenia, które nie dotyczą ich bezpośrednio. Nikt nie chce ryzykować kłopotów wynikających z działania „z dobrego serca”.

Kodeks cywilny regulować będzie również wybrane, ale bardzo szczegółowe kwestie (oczywiście nie we wszystkich obszarach życia), jak na przykład podstawowe zasady przejazdów pociągami. Wedle kodeksu pasażerowie muszą stosować się do informacji zawartych na biletach, zatem siadać wyłącznie na miejscu oznaczonym na bilecie, w pociągu o numerze oznaczonym na bilecie, do którego wsiądzie na stacji oznaczonej na bilecie i o godzinie oznaczonej na bilecie. Jeśli pasażer wsiądzie do innego pociągu, na innej stacji i o innej godzinie, będzie musiał opłacić wszelkie różnice wynikające z rozbieżności pomiędzy posiadanym biletem, a taryfami obowiązującymi w pociągu, w którym się znalazł, a jeśli na to nie przystanie, to zostanie wysadzony z pociągu na najbliższej stacji kolejowej. Tak, i takie kwestie regulować będzie chiński kodeks cywilny, pierwszy w 70 letniej historii państwa.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

China Satellite Navigation Conference (CSNC) 2019 Proceedings: Volume I. Sun Jiaodong I inni 2019. Springer. 612 stron

China Satellite Navigation Conference (CSNC) Proceedings: Volume II. Sun Jiaoding in inni. 2019. Springer. 689 stron

Chiny mają własny system nawigacji satelitarnej Beidou – tak na marginesie mógł on być chińsko-europejski, ale Unia Europejska jednostronnie zerwała umowę z Chinami, pod naciskiem „wuja Sama”, który zagroził odcięciem Unii od technologii kosmicznych, jeśli będzie współpracowała z Chinami w budowie konkurencyjnego systemu GPS. W rezultacie trzecia generacja systemu Beidou ma 35 satelitów na orbicie, a europejski Gailleo ma na orbicie 24 satelity, a część z nich ma wadliwie działające zegary. Chiny pracują również nad własnym odpowiednikiem Google Earth, ale działającym w czasie rzeczywistym, to jest dostarczający aktualne zdjęcie satelitarne żądanego miejsca. Warto zatem obserwować, co się w technologiach satelitarnych w Chinach dzieje. Powyższe dwa tomy to w sumie 114 artykułów naukowych podzielonych na takie obszary jak: aplikacje wykorzystujące nawigację satelitarną (monitorowanie wilgotności gleby, mierzenie poziomu wody, itp.); zastosowania nawigacyjne i lokalizacyjne (apki w smartfonie, szczegółowe mapy dla pojazdów autonomicznych, itp.); przetwarzanie sygnałów z satelitów (algorytmy, techniki śledzenia pozycji satelitów); standaryzacja i pomiary czasu (zegary atomowe, przesyłanie wzorca czasu); orbity i ich korekty (przewidywanie orbity satelity, planowanie łączności w konstelacjach satelitarnych); precyzyjne pozycjonowanie i ramy czasowe (modele jonosferyczne, algorytmy); nawigacja satelitarna (korygowanie błędów); testowanie (wpływ „wiatrów słonecznych”); terminale użytkownika (systemy nawigacyjne dla dronów) ; ochrona przed zakłóceniami i podszywaniem się pod transmisję (wykrywanie zakłóceń, zabezpieczenia przed fałszowaniem transmisji); regulacje, standardy, własność intelektualna (prawa autorskie, patenty w środowisku Beidou).

 

Europe and China in the Cold War. Exchanges Beyond the Block Logic and the Sino-Soviet Split. Janick Marina Schaufelbuehl i inni. 2019. Brill. 255 stron.

Jak się zachowa Unia Europejska w obliczu nasilającej się polityki antychińskiej ze strony swego strategicznego sojusznika – Stanów Zjednoczonych? Czy grozi nam powrót czasów „zimnej wojny”? Czy jednak wiemy, jak kształtowały się w owym czasie podzielonej na dwa bloki Europy z Chinami? Powyższa pozycja zmusza do przewartościowania stereotypowego podejścia my-oni i ukazuje daleko bardziej zniuansowane relacje. Rozdźwięk między ZSRR i Chinami, otwarcie się tych ostatnich na świat w 1978, polityka USA wobec Chin – wszystko to tworzyło skomplikowaną mozaikę relacji, w której Europa Zachodnia próbowała znaleźć własne ścieżki i sposoby postępowania. W 10 rozdziałach autorzy starają się ukazać mniej znane historie kontaktów na szczeblu państwowym (Austria – Chiny 1949-1989, Szwajcaria – Chiny lata 50te i 60-te, Grecja – Chiny 1972-1982) i międzyludzkim (towarzystwo przyjaźni chińsko-francuskiej i chińsko-szwajcarskiej, relacje brytyjsko-chińskie w Hong Kongu 1952-1967). Jest też wątek polski – oddzielny rozdział poświęcony firmie Chipolbrok i relacjom Polska – Chiny w latach 1949-1969.

 

How China is Reshaping the Global Economy. Development Impacts in Africa and Latin America. Rhys Jenkins. 2019. Oxford University Press. 428 stron.

Chiny są bez wątpienia gospodarką o światowym znaczeniu. Można się co najwyżej sprzeczać, czy to już numer 1 czy wciąż jeszcze 2. Media z rzadka wspominają o wzajemnych relacjach handlowych USA – Chiny i Unia Europejska – Chiny, a resztę świata zbywają wyniosłym milczeniem. Autor powyższej publikacji stara się wypełnić tę lukę opisując ekspansję gospodarczą Chin w Afryce Subsaharyjskiej oraz Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Każdy z rozdziałów dzieli się na część poświęconą aktywności gospodarczej Chin w tych rejonach, jej wpływie na lokalną gospodarkę oraz na stosunki społeczne, polityczne i kwestie środowiskowe. W podsumowaniu autor stara się przewidzieć przyszłe kierunki rozwoju, potencjalne zagrożenia i szanse w kooperacji tych regionów z Chinami.

 

Redefining Chinese Literature and Art. Yuan Jixi. 2019. Palgrave Macmillan. 120 stron.

Książka poświęcona terminowi xing i jego kluczowej roli w kształtowaniu się estetyki chińskiej. Xing wiąże się z docenianiem wartości artystycznej dzieł, dotyczy emocji, aspiracji, środków wyrazu i ich odbioru. Czym jest zatem xing? Autorka książki uważa, że nie ma dobrego odpowiednika tego terminu w językach zachodnich i nie sposób go zrozumieć bez odniesienia do jego kształtowania się na przestrzeni czasu w kulturze chińskiej. Przybliża zatem xing i jego znaczenia w Księdze Pieśni, dziełach Konfucjusza, Xunzi, i innych uczonych. Dokonuje porównania z innymi ważnymi terminami – fu i bing. Na zakończenie opisuje rolę xing w procesie tworzenia dzieła.

 

Business Confidence Survey 2020: Navigating in the Dark. Roland Berger, 2020. European Chamber 76 stron.

Jaka przyszłość czeka europejskie firmy z siedzibą w Chinach? Jak bardzo ucierpiały na zaburzeniach w łańcuchach logistycznych? Jakie są ich oczekiwania odnośnie do polityki chińskiego rządu dotyczącej rynku? Czy bariery administracyjne są największą „bolączką”? Czy firmy państwowe mają ich zdaniem nieuczciwą przewagę konkurencyjną? Czym jest model „jedna ekonomia – dwa systemy”? Na ile szkodzi biznesowi „wojna handlowa USA-Chiny”? Które branże ucierpiały najbardziej z powodu epidemii COVID-19? Na wszystkie te pytania i wiele innych stara się odpowiedzieć powyższy raport bazujący na ponad 600 ankietach (68 pytań) wypełnionych przez członków European Chamber.

梁安基Liang Z. Andrzej

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

上海, 中国Shanghai, Chiny

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Aix en Provence, Francja

© 25/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button