Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (26/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 26 (24.06. – 30.06.2019)

Polityka – Sprawy Bieżące

Szczyt G20 w Osace odbywał się w cieniu sobotniego spotkania (29.06.) prezydenta Xi JinPing习近平 z prezydentem Trumpem. Media, eksperci, komentatorzy zastanawiali się przez cały poprzedzający szczyt tydzień, czy obaj przywódcy zakończą trwającą wojnę handlowa, czy sfinalizują uzgodnienia dotyczące umowy, która według przedstawicieli obu stron jest już uzgodniona w 90%. Spodziewano się przełomu. Balon oczekiwań został nadmuchany do granic możliwości. Tymczasem rozmowy prezydentów zakończyły się tak jak spodziewać się należało – bez fajerwerków. Nic sensacyjnego się nie wydarzyło. Uzgodniono wznowienie negocjacji przerwanych w maju, a dotyczących sporu handlowego między USA i Chinami. Stany Zjednoczone odstąpiły od nowych ceł zaporowych na produkty z Chin. Prezydent Trump wyraził zgodę na sprzedaż komponentów przez amerykańskie firmy koncernowi Huawei, co jednak nie stało się  jednoznaczne z usunięciem tej firmy z tzw. „czarnej” listy przedsiębiorstw, których produkty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Strona chińska zgodziła się na znaczący wzrost importu amerykańskich towarów. Prezydent Trump mówił po spotkaniu, że Chiny niedługo zaczną kupować "olbrzymie ilości" amerykańskiej żywności i produktów rolnych. W obu przypadkach nie podano o jakie towary chodzi i o jakiej wartości chińskiego importu była mowa. Można powiedzieć, że z dużej chmury mały deszcz. Spotkanie tak długo wyczekiwane nie przyniosło w sumie żadnych konkretów.

Było wszak sposobnością dla prezydenta USA do wygłoszenia niezwykle zaskakujących oświadczeń. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Xi prezydent Trump powiedział, że negocjacje handlowe są na właściwej drodze, a USA i Chiny to nie wrogie sobie kraje, ale strategiczni partnerzy. Oświadczył również, iż prezydent Xi jest jego bardzo dobrym przyjacielem, z którym ma fantastyczne relacje. Prezydent USA podkreślał podczas konferencji prasowej swoją zażyłość z Xi wielokrotnie. Spotkanie z nim uznał za „wspaniałe”. Określił prezydenta Xi mianem wielkiego przywódcy i wspaniałego człowieka, który jest silny, twardy, a co więcej jest najwybitniejszym liderem w Chinach od może 200 lat (?!!, ChRL ma dopiero 70 lat). Tyle miodu…. Czy czuwa tu jeszcze zdrowy rozsadek? Najważniejsze, że póki co nastąpiło zawieszenie broni. Powinien być to dobry sygnał także dla globalnej gospodarki.

Biznes & Gospodarka

Państwowe Biuro Statystyki国家统计局podało, iż zyski w przemyśle chińskim wzrosły w maju o 1.1%. Jest to zaskakująco dobry wynik w porównaniu ze spadkiem o 3.7% w kwietniu. Ale w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. sumaryczne zyski we wszystkich sektorach spadły o 2.7% w porównaniu z rokiem 2018. Zobowiązania firm przemysłowych wzrosły w maju o 5.3%. Podobnie było w kwietniu – o 5.5%. Interesujące jest to, że zyski w przedsiębiorstwach państwowych w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. spadły o 9.7%, gdy profity prywatnych firm wzrosły o 6.6%. Wniosek pierwszy: stopień reakcji na globalne spowolnienie zależy jednak od formy własności. Wniosek drugi: stymulacyjne pakiety gospodarcze rządu wciąż jeszcze nie sa odczuwalne dla firm, zwłaszcza tych największych, państwowych.

Coraz silnej rozwija się rynek producentów chińskich kosmetyków najwyższej jakości. Jak wynika z badań przeprowadzonych online przez Tencent 腾讯公司, dzięki znacznej poprawie tejże jakości kosmetyki produkowane w Chinach przez chińskie marki zajmują już 56% rynku (styczeń-maj 2019). Badania wykazały, iż 42% konsumentów preferuje chińskie marki ponad zagraniczne, a 90% deklaruje, że w przyszłości będzie nadal kupowało kosmetyki firm krajowych. Firmy chińskie jeszcze słabo sobie radzą wśród kosmetyków premium, ale takie marki jak np. L'Oreal, czy Estée Lauder już muszą liczyć się z rosnącą chińską konkurencją.

Variflight飞常准– chińska strona internetowa prowadząca globalny serwis monitoringu lotów samolotów (można tu m.in. śledzić loty maszyn wszystkich linii lotniczych świata) opublikowała raport dot. chińskich lotnisk w 2018 roku. I tak na przykład cztery lotniska w Chinach obsłużyły ponad 50 milionów pasażerów. Te porty lotnicze to Beijing Capital International Airport北京首都国际机场 (101 mln pasażerów, 2 rezultat na świecie), Hong Kong Chek Lap Kok  International Airport香港赤腊角国际机场 (74.5 mln pasażerów i 8 pozycja), Shanghai Pudong International Airport上海浦东国际机场 (74 mln pasażerów i 9 pozycja) i Guangzhou Baiyun International Airport广州白云国际机场(69.8 mln pasażerów, pozycja 13). Lotniska te oferują największą w kraju ilość połączeń krajowych. Z końcem grudnia 2018 roku w Chinach działało 235 certyfikowanych lotnisk cywilnych.

Chiński rynek supermarketów przechodzi istotna zmianę. W ostatnich 12 miesiącach można zaobserwować defensywę zagranicznych operatorów, którzy wycofują się z Chin sprzedając swoje akcje i operacje chińskim konkurentom. Podobnie zachowały się niedawno zarówno Wal-Mart, Mark &Spencer, Home Depot, Tesco, jak i Auchan, Metro, a teraz Carrefour. Francuski gigant sprzedaży detalicznej był jednym z pierwszych zagranicznych graczy na rynku supermarketów w Chinach. Działał tu bowiem już  od 1995 roku. W tym czasie utworzył siec 210 supermarketów. Jednak od kilku lat sprzedaż w tej sieci systematycznie spadała, a jej zadłużenie rosło.

Foto: Expat Essentials

Carrefour postanowił rozwiązać problem podpisując umowę sprzedaży 80% akcji spółki córki w ChRL za 1.4 mld EUR (ok.5.95 mld PLN) chińskiej sieci Suning.com苏宁易购, która posiada 9000 sklepów w 700 miastach. Francuzi zdecydowali, by całkowicie wycofać się z Chin. Carrefour nie wytrzymał ostrej konkurencji lokalnych firm, ale przede wszystkim zbyt późno zareagował na szybko rozwijającą się sprzedaż internetową i zmianę zachowań chińskich konsumentów. Francuskiego potentata zgubił w Chinach grzech pychy. Firma poczuła się tu pewna siebie, kiedy inni mocno pracowali, obserwując wszystkie bieżące zmiany i trendy. Specyfiką chińskiego konsumenta są małe, ale codzienne zakupy, różne od zakupów w stylu zachodnim, dokonywanych raz na 3 dni, czy raz na tydzień. Kłopoty z przetrwaniem na chińskim rynku detalicznym mają nie tylko Europejczycy. Wraz z Carrefourem z Chin wycofuje się zamykająca swoje domy towarowe japońska firma Takashimaya. Ale kiedy jedni się poddają, inni z sukcesem próbują zdobyć rynek 1.4 miliarda potencjalnych klientów. Wśród najjaśniejszych przykładów jest IKEA, która działa w ChRL od 1998 roku, do tej pory uruchomiła 33 sklepy na terenie całych Chin i planuje otwarcie kolejnych w związku z dużą popularnością mebli i akcesoriów IKEA zwłaszcza wśród młodych Chińczyków. Z kolei Aldi i Lidl z sukcesem stawiają swoje pierwsze kroki na chińskiej ziemi. Trzymam za nich kciuki. Zagraniczne rozwiązania sprawdzają się w Chinach, ale tylko te z chińskim charakterem.                                                                                                

Spadek sprzedaży samochodów w Chinach trwa.  Rządy lokalne robią co mogą, aby pomóc rozruszać ich sprzedaż. Rząd Shenzhen深圳w okresie czerwiec-sierpień br. zwiększa o 40,000 szt. ilość tablic rejestracyjnych dostępnych w przetargach.  Pierwotnie planowano wprowadzić je do licytacji pod koniec roku, lecz pogarszająca się sytuacja na rynku motoryzacyjnym skłoniła władze metropolii do wcześniejszego wykonania tego kroku. Pamiętać trzeba, że rządy lokalne w całych Chinach latami prowadziły politykę hamującą wzrost ilości pojazdów mechanicznych w coraz bardziej zatłoczonych i zanieczyszczonych miastach. W liczącym około 20 milionów mieszkańców Shenzhen w roku 2020 planowano wydanie nie więcej niż 80,000 tablic rejestracyjnych. Być może i ta liczba ulegnie powiększeniu. Jest szansa, że samochody będą jeździć po ulicach, zamiast stać w salonach sprzedaży.

Shenzhen przewodzi od dawna w kategorii cen nieruchomości w ChRL. Mieszkania i nieruchomości w tym mieście są drogie między innymi na skutek wysokich cen gruntów kupowanych tutaj przez deweloperów. Na niedawnej akcji zorganizowanej przez władze miasta za pięć działek z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe o łącznej powierzchni 170,273 m2 zapłacono rekordową w Chinach sumę 22.4 mld RMB (ok. 12.24 mld PLN). Bój o działki był krwawy: w aukcji wzięło udział… 71 deweloperów. Była to dopiero pierwsza w tym roku aukcja działek budowlanych pod zabudowę na obszarze Shenzhen. Działki ziemi zostały sprzedane za cenę o 45% wyższą od ceny wywoławczej.  Rynek mieszkaniowy w Shenzhen od 3 lat rozwija się w niespotykanym tempie. W maju sprzedaż nowych mieszkań wzrosła tu o 79.6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Średnio cena za m2 w tym okresie była wyższa o 1.24% niż w maju 2018 roku. Wydawać by się mogło, że niewielu stać na tak drogie nieruchomości, tymczasem chętnych wciąż dużo. To miasto będące chińskim centrum nowych technologii, innowacji i prac badawczo-rozwojowych nieustannie przyciąga głodnych sławy i pieniędzy. I wielu udaje się tutaj zrealizować „chiński sen”.  

Wciąż nie brakuje też zainteresowanych wynajęciem powierzchni biurowych w największych chińskich miastach. Według rankingu CBRE – globalnej firmy doradczej w branży nieruchomości komercyjnych – najdroższa pod tym względem jest Centralna Dzielnica w Hong Kongu 香港. Trzeba tu zapłacić średnio 3,466 USD za m2 za rok (ok. 12,958 PLN). Na 5 miejscu w rankingu znalazł się Pekin北京, gdzie średnio wynajem m2 biura kosztuje 2,021 USD (ok. 7,556 PLN). Szanghaj上海 z 1,383 USD (5,170 PLN) za m2 wylądował dopiero na miejscu 12 wśród 122 miast na świecie.

Z kolei dane zebrane przez firmę HR Consultancy Mercer najdroższym miastem na świecie pod względem kosztów życia dla cudzoziemców okazał się… Hong Kong. Na 6 miejscu ulokował się Szanghaj, na 8 Pekin, a na 10 Shenzhen. HR Consultancy Mercer tworzy ranking porównując wielkości ponad 200 różnych wydatków w 209 miastach na całym świecie. Życie w Szanghaju jest obecnie droższe dla cudzoziemców niż w Dubaju, Londynie, czy Los Angeles. Mało pocieszające również dla tych, którzy mieszkają tu na stałe…

Nauka-Technologie-Internet

Po przejęciu producenta smartfonów Meitu美图公司 przez Xiaomi 小米, nowy właściciel tworzy nową markę na bazie modeli opracowanych przez Meitu – Xiaomi CC. „Targetem” dla tej nowej marki są chińskie nastolatki i millenialsi.

Foto: Xiaomi

Xiaomi zapowiada też wprowadzenie na rynek specjalnej linii telefonów dla… kobiet pod nazwą Xiaoxiannu 小仙女 (Mała Wróżka). Obie linie będą dostępne w sieci sprzedaży Xiaomi na całym świecie. Jakoś nie mam przekonania do tego konceptu. Może dlatego, że nie jestem ani mileniasem, ani nawet małą wróżką. Meitu nie było nigdy znaczącą marką. Słyszeliście kiedyś o telefonach Meitu? Nie? No właśnie.

Alibaba 阿里巴巴集团 nie ustaje w przyciąganiu do współpracy globalnych zagranicznych marek. W ramach tych działań uruchomiono anglojęzyczną stronę internetową w serwisie Tmall Global天猫. A to po to, by przyciągnąć do Tmall jak najwięcej zagranicznych sprzedawców i kupujących spoza granic ChRL. Tmall Global na platformie transgranicznych zakupów online oferuje obecnie ponad 20,000 zagranicznych marek z 77 krajów. Marki te oferują produkty w ponad 4,000 kategorii. Platforma Tmall Global oferuje zagranicznym producentom i sprzedawcom szeroki zakres usług: od otwarcia sklepu w chińskim intrenecie, poprzez obsługę zamówienia, po płatności i przesyłkę do kupującego. Strona w języku angielskim ma charakter pilotażowy. Wkrótce pojawią się kolejne wersje: w języku hiszpańskim, japońskim i koreańskim. I ta koncepcja mnie przekonuje.

Społeczeństwo 社会

Dobre wiadomości przyszły nieoczekiwanie z Ministerstwa Finansów 财政部 i Państwowej Administracji Podatkowej 国家税务总局. Te dwie instytucje ogłosiły interpretacje podatkowe, z których wynika, że kolejnych 11 źródeł dochodu nie będzie podlegać opodatkowaniu. Wielu ucieszą te nowe zwolnienia. Spod lup urzędów podatkowych znikają mieszkania podarowane dzieciom przez rodziców. Zwolnione z opodatkowania zostaną wszystkie kupony zniżkowe i karty zakupowe, które stały się powszechną forma dodatkowego wynagradzania pracowników przez przedsiębiorstwa państwowe i prywatne. Chiński fiskus postanowił także nie zajmować się pieniędzmi przekazywanymi w formie fizycznych lub mobilnych „czerwonych kopert”, które są tradycyjną w Chinach formą prezentu darowanego krewnym, lub przyjaciołom z okazji Chińskiego Nowego Roku, urodzin, jubileuszy, albo po prostu tak, bez okazji. Z jednej strony cieszę się, że w Chinach znikają kolejne podatki. Z drugiej strony jednak ciekawi mnie jak urząd podatkowy będzie kontrolował kto i komu mobilnie przekazuje pieniądze. Cóż, nie ma idealnych rozwiązań.

[Redaktor: Oj, to bardzo proste. Wszystkie aplikacje płatności mobilnych są dla chińskiego fiskusa otwarte niczym księga gości w szanującym się hotelu. Dzięki tym aplikacjom o wiele łatwiej kontrolować przepływy pieniężne, niż to miało miejsce jeszcze parę lat temu, kiedy pieniądze trafiały z ręki do ręki w formie „cegiełek” czerwonych 100 juanowych banknotów Chińskiego Banku Ludowego…]

Banki > Finanse > Giełdy

Krajowe Biuro Audytu 中华人民共和国审计署 w wyniku kontroli w 2018 roku stwierdziło, że 52 rządy lokalne (18 szczebla prowincjalnego, 17 miejskiego, 17 gminnego) w swoich sprawozdaniach finansowych podają błędne dane dotyczące zadłużenia tychże rządów. Mimo surowych kar grożących za fałszowanie danych wciąż w ChRL występuje powszechnie problem ukrywania prawdziwych wielkości długu publicznego lokalnych rządów. Innym problemem wskazanym przez Biuro we wnioskach pokontrolnych jest kwestia rozliczania się rządów lokalnych ze swoich długów. Zbyt powoli postępuje restrukturyzacja zadłużenia polegająca na zamianie długu publicznego na obligacje, lub udziały w firmach należących do rządów lokalnych. Rządy lokalne zostały zobligowane do przygotowania i realizacji redukcji swoich zadłużeń w perspektywie od 5 do 10 lat. W tym okresie dług publiczny wszystkich rządów lokalnych w Chinach ma osiągną poziom określony przez państwowy audyt jako „bezpieczny”. Krajowe Biuro Audytu sugeruje zwiększenie kontroli i rozbudowanie mechanizmów nadzoru w tym zakresie nad lokalnymi rządami. To tylko jedno lekarstwo. Chyba za mało, aby tę chorobę zwalczyć skutecznie.

Do 31 grudnia 2018 roku wszystkie banki działające w Chinach wydały łącznie (od początku wprowadzenia tej formy płatności w ChRL) 7.83 mld sztuk kart płatniczych, debetowych, kredytowych i innych. Statystyczny Chińczyk posiada 0.7 karty kredytowej i 4.92 karty debetowe (!!!). Według Stowarzyszenia Banków Chińskich za pomocą tych kart dokonano w sumie transakcji o wartości 789.6 bln RMB (ok. 431.5 bln PLN). W 171 krajach świata akceptowana jest karta UnionPay wydawana przez chińskie banki. Visa i Master mają w Azji ostrą konkurencję.

Giełda w Szanghaju uzyskała kolejne polaczenie międzynarodowe. Tym razem z giełdą w Tokio. W ramach pilotażowych działań planowane są transakcje akcji pomiędzy tymi giełdami o limitowanej wartości do 1.5 mld RMB (ok. 81.97 mln PLN). To kolejny krok zmierzający do uczynienia Szanghaju międzynarodowym centrum finansowym. Przypomnijmy: giełda w Szanghaju ma już powiązania z rynkami w Hing Kongu i Londynie. Kto następny? Któraś z giełd amerykańskich? A może niemiecka?

 

Spada atrakcyjność giełdy w Hong Kongu dla firm, które planują swój giełdowy debiut. Takie są wnioski wynikające z danych dotyczących pierwszej połowy br. W tym roku w Hong Kongu debiutowało 76 spółek, gdy w pierwszej połowie zeszłego roku było ich 101. To znaczący spadek. Ale być może ilość ustępuje jakości. Wielkość pozyskanego kapitału przez spółki debiutujące w Hong Kongu wzrosła o 38% w porównaniu z pierwsza połową 2018 roku i wyniosła 8.89 mld USD (ok. 33.24 mld PLN). Najatrakcyjniejszymi dla debiutantów giełdami na świecie pozostają giełda nowojorska i Nasdaq. Giełda w Szanghaju w globalnym rankingu atrakcyjności dla debiutantów zajmuje czwarte miejsce. Depcze po piętach giełdzie w Hong Kongu.

Giełdy

Skończył się okres dużych wzrostów. Czas na ściągnięcie zysków. W końcu po to tutejsi inwestorzy grają na szanghajskiej giełdzie, która nie przez przypadek jest często określana mianem „chińskiej ruletki”. Wyniki finansowe spółek giełdowych, jak również informacje na temat pogłębiającego się zadłużenia rządów lokalnych (do których wiele spółek giełdowych należy w całości, lub w części) nie wzbudziły w inwestorach entuzjazmu. Hasłem 26 tygodnia 2019 roku na chińskich giełdach było: „sprzedajemy”. Wyniki rozmów Xi i Trumpa w Osace będą miały prawdopodobnie pozytywny wpływ na decyzje giełdowych inwestorów w kolejnym tygodniu. Oby.

 

                                                                                                                      Piątek 28.06.     Tydzień 24-28

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)       2,978.88 -0.60%       -0.77%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                        2,930.60 -0.22%       -0.28%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                       3,825.59 -0.24%      -0.22%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap 4,950.48 -1.14%      -1.41%                  

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)          9,178.31 -0.66%     -0.39%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)    1,511.51 -0.90%    -0.81%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指(399106.SZ/SZZZ)       1,562.42 -0.96%    -0.85%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych w RMB Yuan (A-akcje) i tych notowanych w USD (B-akcje dla zagranicznych inwestorów)

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                          5,101.88 -0.22%     +0.53%    

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                             28,542.621 -0.28%    +0.24%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmują one blisko 70% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                                  3,790.75  -0.19%     +0.34%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)      10,881.850 -0.14%     -0.36%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)                   4,446.050 -0.07%     +0.67%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)                       10,730.83 -0.40%     -0.68%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (28.06.)  

100美元USD = 687.47人民币 RMB Yuan               

100欧元EUR = 781.70 人民币 RMB Yuan              

100 港HGD = 87.97 人民币 RMB Yuan              

100 澳门元MOP = 85.53人民币 RMB Yuan          

100 新台币NTD = 22.20 人民币 RMB Yuan           

100 波兰兹罗提 PLN = 183.87人民币 RMB Yuan  

100人民币 RMB Yuan = 54.38波兰兹罗提 PLN     

RMB Yuan osłabił się w stosunku do większości walut. Umocnił się jedynie wobec PLN.

Na marginesie zdarzeń

Przy okazji szczytu G20 w Osace mówiono wiele o globalizacji, o wolnym handlu. Wystarczy spojrzeć jednak tylko na Azję Płd.-Wsch., czy chińskie inicjatywy, aby zauważyć znaczącą liczbę regionalnych bloków ekonomiczno-handlowych, takich jak ASEAN, Regional Economic Cooperation and Integration, East Asian Economic Group, South Asian Association for Regional Cooperation, South Asia Comprehensive Economic Partnership, żeby zauważyć, że globalizacja globalizacją, otwieranie się gospodarek otwieraniem, ale zawsze to koszula bliższa ciału. Z czego w Polsce ktoś mógłby czasem wyciągnąć jakieś poważniejsze wnioski.

Uwagę mediów w czasie szczytu G20 zwrócił prezydent Putin i jego ulubiony kubeczek, z którym rosyjski przywódca pojawiał się na obradach i – jak odkryto z pewnym zdumieniem – pojawia się podczas szczytów, konferencji, spotkań dyplomatycznych wszędzie na świecie. Okazuje się, że nie tylko Putin ma swój ulubiony kubeczek. Jego najlepszy przyjaciel prezydent Xi JinPing również nie rozstaje się nigdy na dłużej ze swoim termosikiem. Kubek Putina to to takie charakterystyczne naczynie z przykrywką, którego zwykle używa się do picia zielonej herbaty. Nie zdziwiłbym się, gdyby to był prezent od prezydenta Xi.

Foto: Xinhua                                                

Foto: AFP

Foto: Alibaba                                                   

Foto: AFP                                                                                   

 

W czasie wizyty w Osace jeszcze jedna kwestia była wspólną dla obu panów. Otóż obaj – jako jedyni – przybyli do Japonii bez małżonek. Prezydent Putin jest usprawiedliwiony – kawaler. Ale prezydent Xi? No, no, no….

梁老爷 Mniemania Lao Ye

I już ostatnia rzecz o G20. Zawsze przy takich okazjach szukam w mediach doniesień na temat polskiej delegacji. Bądź co bądź Polska jest sporą gospodarką, i to nie tylko w Europie Środkowej. Niestety, pomimo spełniania wymogów stawianych przed członkami „Klubu G20”, polskiej delegacji w Osace nie było. W jakimś sensie Polskę reprezentował Donald Tusk. Był jednak w trakcie szczytu wyraźnie zagubiony, nieobecny duchem. Media nie poświęcały mu uwagi, jeśli już to polskie. Tusk podczas obrad albo patrzył w telefon, albo bawił się długopisem. Znudzenie? Stres? Chyba to drugie, bo Donald Tusk prawdopodobnie szuka sensownego zajęcia w jakiejś organizacji międzynarodowej. Zbliżający się koniec kadencji nie skłaniał też nikogo do rozmowy z odchodzącym już ze stanowiska przewodniczącym Rady Europejskiej. Sam też nie narzucał się szczególnie dziennikarzom. Nie widziałem żadnego wywiadu z nim w którejś z chińskich telewizji. A przecież raz, czy dwa siedział nawet krzesło w krzesło z prezydentem Xi. To dla chińskich dziennikarzy magnes, któremu zazwyczaj nie potrafią się oprzeć.

Foto: Hürriyet Daily News

Życie nawet na takim stanowisku nie jest łatwe, szczególnie kiedy kadencja się kończy. Trzymam kciuki za nowe, naprawdę ciekawe wyzwania dla Donalda Tuska. Choćby dlatego, że jest naprawdę jedną z niewielu rozpoznawalnych na świecie polskich twarzy. I kojarzy się zdecydowanie dobrze. A to z pewnością dobre dla Polski. Jak mawiał Deng XiaoPing: „nieważne czy kot jest biały, czy czarny. Ważne, żeby łapał myszy.”

五常= ++++ Z chińskich powiedzeń:

酒逢知己千杯少,话不投机半句多

Jeśli pijesz z serdecznym przyjacielem to i tysiąc kieliszków mało, jeśli z kimś się kłócisz, to i połowa zadnia to za dużo .

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych  

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com              

© www.chiny24.com

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button