Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (26/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从一周中选择 Wybrane z tygodnia (Postpandemia)

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście wykrycie nowego ogniska epidemicznego COVID-19 i to do tego w samym Pekinie. Okazało się niemal natychmiast, że miejscami, w których doszło do zarażeń było targowisko spożywcze w jednej ze stołecznych dzielnic. Rzecz wydarzyła się po ponad 50 dniach braku rejestracji jakiegokolwiek nowego przypadku zakażenia, po zliberalizowaniu restrykcji dotyczących poruszania się i kontaktów pomiędzy mieszkańcami miasta. Natychmiast wróciły niemal wszystkie obostrzenia, w ramach których Pekin funkcjonował od Chińskiego Nowego Roku. Zamknięto ledwo co otwarte szkoły. Na osiedlach mieszkaniowych wprowadzono ścisłą kontrolę wyjść i wejść (jedna brama, mierzenie temperatury, maski, zaświadczenia o zamieszkaniu, lub/i pozwolenia opuszczania miejsca zamieszkania). Osoby należące do grup podwyższonego ryzyka utraciły możliwość opuszczania swoich osiedli. Władze Pekinu wezwały mieszkańców miasta do pozostania w domach, jednocześnie uruchomiły gigantyczną akcję testowania wszystkich pekińczyków. A jest ich ponad 21 milionów. Testy na nosicielstwo koronawirusa przeprowadzona na początek wśród mieszkańców tej części miasta, w której pojawiło się ognisko zarażeń. Do dnia 20.06. br. wykryto 206 nowych przypadków. Transport publiczny w Pekinie został wstrzymany. Odwołano też zdecydowaną większość lotów z i do Pekinu. Wprowadzono ograniczenia ruchu (wjazdu/wyjazdu) do stolicy, na rogatkach pojawiły się ponownie patrole kontrolujące przejeżdżające pojazdy, zarówno zmierzające do miasta, jak i je opuszczające. Tym razem jednak nie zatrzymano gospodarki. Firmy i zakłady pracują. Z zachowaniem reżimu wypracowanego w apogeum epidemii: maseczki, mycie rąk, zachowywanie bezpiecznego dystansu, dezynfekowanie otoczenia i narzędzi pracy. W Pekinie podniesiono poziom alertu epidemiologicznego do drugiego stopnia w czteropunktowej skali.

Wejście główne na targ Xin Fa w Pekinie, miejsce, w którym wykryto ognisko epidemiczne COVID-19.

Początkowo o całe zamieszanie posądzony został… łosoś. A to za sprawą wykrycia wirusa na jednym z bazarowych straganów, na desce, gdzie wykrawano płaty z łososiowych tusz. Bezzwłocznie zakazano sprzedaży i importu łososi. Wszystkie transporty tej ryby zostały poddane drobiazgowej kontroli fito-sanitarnej. Przy okazji zaczęto kontrolować również i inne ryby, jak i owoce morza, a po chwili również pochodząca z importu wieprzowinę. Na fali emocji władze celne wstrzymały nawet import wieprzowiny z Niemiec. Skąd taka właśnie decyzja? Nie wiadomo. Oczywiście odpowiedź oficjalna brzmi: zagrożenie epidemiologiczne. Ale prawda zdaje się leżeć gdzie indziej. To po prostu przejaw paniki osób, na których spoczywa odpowiedzialność. Pisaliśmy o tym już kilka tygodni temu: w takich okolicznościach zawsze zawodzi człowiek.

Po szczegółowych badaniach sekwencji genetycznej trzech szczepów koronawirusa wykrytych w nowym ognisku epidemii stwierdzono, że wykazują one takie same struktury jak mutacje COVID-19 występujące w Europie. Wniosków tych badań nie omieszkała potwierdzić Światowa Organizacja Zdrowia, przy czym w tym konkretnym przypadku bazowała na badaniach własnych przeprowadzonych na próbkach pobranych w Pekinie.

Pierwszy wniosek z tej historii jest oczywisty, powtórzymy opinię, którą wyrażaliśmy wcześniej, a która zamienia się obecnie w przekonanie. Wirus nie zniknął. COVID-19 towarzyszy nam i zapewne będzie towarzyszył jeszcze długo.

Drugi wniosek: lepiej dmuchać na zimne. Proste metody zrywające drogi transmisji wirusa, te które pozwoliły zwyciężyć z epidemią eboli w Afryce w 2014 roku, powinny być utrzymywane tak długo jak to możliwe. Maseczki i częste mycie rąk, dezynfekowanie miejsc i narzędzi pracy, to rozwiązania, które powinny obowiązywać pomimo poluźniania innych zasad.

Trzeci wniosek: zbyt szybkie „odpuszczanie sobie” zasad chroniących nas i innych przed wirusem w oczywisty sposób prowadzi do „powtórki z rozrywki”.

I stąd wniosek czwarty: to co się dzieje w Chinach dziś, wydarzy się w Europie ( w tym w Polsce) za parę tygodni. Ach, w Chinach nowe ognisko epidemii pojawiło się po opuszczeniu gardy – większość obyczajów typu mycie rąk i noszenie maseczek obowiązuje przynajmniej w miejscach, gdzie nie da się utrzymać „social distancing”. W Polsce od Bożego Ciała obowiązuje model „cała naprzód”. Wzrost ilości zachorowań jest pewny jak w banku. Trzeba mieć tylko nadzieję, że teoria o większej odporności Słowian na obecność wirusa w organizmie w porównaniu z innymi grupami etnicznymi się potwierdzi.

Nie wiadomo jaką drogą wirus dotarł na targowisko w Pekinie. Nie wiadomo też, kiedy przestaniemy żyć w cieniu epidemii. Eksperci ponownie dywagują na temat możliwości ostatecznego pokonania epidemii. Doktor 张文宏 Zhang Wen Hong, specjalista chorób zakaźnych, a zarazem dyrektor szpitala 华山医院  HuaShan w 上海 Szanghaju twierdzi, że niezależnie od tego czy szczepionka zostanie wynaleziona, czy też nie, pandemia będzie rozprzestrzeniała się na świecie przynajmniej do końca roku, a może i do końca  pierwszej połowy przyszłego roku. Doktor Zhang nie jest optymistą w tej kwestii.

Nie on jeden.

经济学 Ekonomia 经济 Gospodarka 市场 Rynek

Linie lotnicze na całym świecie przeżywają najprawdopodobniej najpoważniejszy kryzys od czasów zakończenia II wojny światowej. Na całym świecie. Poza Chinami chyba. Otóż 中国东方航空公司 China Eastern Airlines, jedna z największych chińskich linii lotniczych, która niedawno uruchomiła spółkę  一二三航空公司在上海起飞  OTT Airlines, oferującą połączenia ekonomiczne realizowane własnymi samolotami, zakłada kolejną spółkę zależną. Chodzi o 三亚国际航空公司 SanYa International Airlines, które tworzone są w ramach opisywanego przez nas projektu przekształcenia prowincji – wyspy 海南 HaiNan, w port wolnego handlu i ogromna (pod względem powierzchni) strefę wolnocłową. China Eastern obejmie 51% udziałów w nowej spółce. Właścicielami pozostałych udziałów będą 海南省交通投资控股有限公司 HaiNan Communications Investment Holding, 三亚发展控股有限公司  SanYa Development Holdings, 吉祥航空有限公司 JuneYao Airlines (w tej spółce większościowe udziały ma chiński odpowiednik Booking.com, czyli 携程旅游网络技术 (上海) 有限公司 Ctrip Travel Network Technology (Shanghai) Co., Ltd., największe biuro turystyczne Chin). Kapitał zakładowy nowych linii lotniczych będzie się wahał w granicach 3-6 mld RMB (~1.7 mld – 3.4 mld PLN). To doskonały przykład biznesu z chińskim charakterem – tutejsze firmy pomagając w realizacji programu rządowego bez wątpienia pomagają sobie. Ku radości akcjonariuszy.

Bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie epidemii na przemysł, na produkcję. Tymczasem 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki informuje, iż w maju br. chińskie huty wyprodukowały największą ilość stali w porównaniu z danymi z ostatnich… 34 lat. Huty te w ciągu minionego miesiąca wyprodukowały 92.27 mln ton stali, o 4.2% więcej niż w maju minionego roku. Oznacza to, że dziennie w ChRL produkowano ok. 3 mln ton stali. W pierwszych 5 miesiącach tego roku produkcja stali w Chinach produkcja stali wzrosła o 1.9% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. To wyraźny efekt zapotrzebowania na stal w związku z realizacja nowych wielkich projektów infrastrukturalnych.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o pojawieniu się nowego narzędzia statystycznego pozwalającego monitorować chińską gospodarkę. To 第一财经高频经济活动指数 YiCai High Ferency Economic Activity Index (YHFEAI), zestaw indeksów, które publikowane są nie co miesiąc, jak na przykład w przypadku  国家统计局 Państwowego Biura Statystyki, ale co tydzień. Poniżej wybrane indeksy dla tygodnia od 9 do 16 czerwca 2020.

Główny indeks YHEI osiągnął poziom 0.94 i był wyższy o 0.08 w stosunku do poprzedniego tygodnia, o 0.09 w stosunku do minionego miesiąca, ale o 0.24 niższy w odniesieniu do 12 ostatnich miesięcy.

Wybrane podindeksy:

 • sprzedaży mieszkań w 30 miastach – na poziomie 1.12, wzrost o 0.08 pkt. W ciągu miesiąca wzrost o 0.07. W ujęciu rocznym spadek o 0.3.
 • natężenia ruchu w 30 miastach – od 10 maja utrzymuje się na optymistycznym poziomie powyżej 1, tym razem 1.04. Bez zmian w ujęciu miesięcznym, w stosunku rocznym wzrósł o 0.01.
 • przepływu pasażerów w metrze 8 miast – tutaj jest mała poprawa, poziom 0.8, o 0.02 więcej niż w ub. tygodniu. W skali miesiąca o 0.07 w górę, w skali roku o 0.27 mniej. Ten wskaźnik od 10 maja utrzymuje się poniżej poziomu neutralnej aktywności 1.
 • zużycia węgla do celów energetycznych – ten indeks najwięcej zyskał w ciągu tygodnia, bo z 0.94 wzrósł do 1.02. W skali roku zmalał o 0.16.
 • zanieczyszczenia powietrza – po spadkach w miesiącu o 0.22 i roku o 0.55 wciągu ostatniego tygodnia gwałtownie wzrósł do poziomu 0.83 (o 0.34 w ciągu 7 dni).
 • cen frachtu importowanych ładunków masowych – wskaźnik ten rośnie bardzo powoli. 0.77 (o 0.09 w górę w porównaniu z poprzednim tygodniem), ale wciąż jest poniżej bazowego poziomu 1.
 • bezrobocia – ten indeks wciąż utrzymuje się znacznie powyżej poziomu neutralnego: 1.76. W ciągu tygodnia wzrósł o 0.37. W skali miesiąca wprawdzie obniżył się o 0.29, ale za to w skali roku wzrósł o 0.67. Indeks wskazuje na rosnący problem dotyczący polityki zatrudnienia w kraju.
 • subindeks upadłości/bankructw – spadek o 0.22 na 19 pkt, jednak w skali roku to wciąć wzrost o 0.38.
 • Jest wyraźny obraz ożywienia gospodarki w okresie krótkoterminowym, ale w dłuższym wciąż jeszcze daleko, aby stwierdzić, że najgorsze jest już za nami.

Kolejne święto handlowe, „shopping festiwal”, szaleństwo zakupów, zniżek, wyprzedaży już za nami. A miało ono miejsce – czego w Polsce nie zauważył nikt – 18 czerwca, czyli 6.18. To bardzo dobre połączenie liczb w chińskiej numerologii. Potwierdzają to sprzedawcy internetowi, których ten dzień, ta „nowa świecka tradycja” wprawiła w dobry nastrój. Otóż tego jednego dnia platformy e-commerce należące do 阿里巴巴 Alibaby oraz platformy kreatora tego „święta”, czyli 京东 JD.com sprzedały towary i usługi za ok. 1 BILION RMB (~564 MILIARDÓW PLN). Prawie 600 miliardów przychodu w 24 godziny. Do tego dochodzą przychody wynikające ze sprzedaży bezpośredniej wszelakich producentów i dostawców usług, którzy postanowili walczyć o swoje w sieci bez pośrednictwa gigantów e-commerce.

W tej grupie firm imponujące wyniki (pamiętajmy, mówimy o przychodach ze sprzedaży uzyskanych w ciągu jednej doby) uzyskały na przykład: 珠海格力电器股份有限公司 Gree Group- Gree Electric Appliance Co., Ltd. (sprzęt AGD, urządzenia klimatyzacyjne) z przychodem 10.67 mld RMB (~6.02 mld PLN), czy 广东美的集团股份有限公司  GuangDong Midea Group (ta sama branża) z 1 mld RMB (~ 564 mln PLN) w ciągu… 42 minut sprzedaży internetowej.

Jeśli nie objawi się nam coś nowego, to kolejne szaleństwo zakupowe będzie miało miejsce 11.11.

[Red.: Czy naprawdę chiński rynek nikogo w Polsce (w sensie systemowym) nie interesuje? Takie „święta” to jednocześnie sposobność sprzedawania dużych ilości produktów, ale zarazem możliwość promowania całego państwa. Ach, no tak. Ktoś musiałby to zaplanować. I zorganizować. I popracować. Czyli jeszcze pewnie jakieś wynagrodzenie by chciał. Oj, niepatriotycznie. Bardzo niepatriotycznie.]

Foto: TikTok

Wiadomo, że nie wystarczy auto kupić, aby nim legalnie jeździć. Przed wyruszeniem na ulice i drogi samochód trzeba zarejestrować. A to akurat w dużych chińskich miastach nie jest ani takie łatwe, ani takie oczywiste. „Blachy” zdobywa się tutaj w drodze licytacji. Tak: ten uzyska prawo zarejestrowania pojazdu (oczywiście uprzednio kupionego), kto da więcej. Najwyższe kwoty za tablice rejestracyjne od lat licytuje się w 上海 Szanghaju. Ostatnio, na comiesięcznej (tym razem czerwcowej) licytacji wystawiono tu 18,267 tablic rejestracyjnych, którymi zainteresowanych było 135,370 właścicieli niezarejestrowanych pojazdów. Średnio za „blachy” zapłacono podczas tej licytacji 90,744 RMB (~51,180 PLN). W maju przeciętna kwota wylicytowana za pojedyncze tablice rejestracyjne wyniosła 89,818 RMB (~50,657 PLN).

W niektórych przypadkach tablice rejestracyjne mogą być droższe niż samochód, na którym się znalazły. I tak w Szanghaju właściciel auta kupionego za 30.000 juanów wylicytował tablice ze szczęśliwymi 5 ósemkami za 1 milion juanów. Czyli ponad pół miliona złotych….

Władze Szanghaju zwiększyły tegoroczny limit tablic rejestracyjnych o 40,000. To oczywiście jedno z działań mających na celu pobudzanie gospodarki, w tym konsumpcji. Jednak mające charakter ostrożny. Pomimo aktualnych zawirowań gospodarczych władze Szanghaju nie zamierzają odejść od polityki kontrolowania liczby uczestników ruchu kołowego w mieście. Równowaga pomiędzy przepustowością ulic a ilością pojazdów, które po nich jeżdżą musi zostać zachowana.

证券交易 Giełdy

Bardzo dobry tydzień na giełdach. Szczególnie udany był piątek 19 czerwca. To wynik pozytywnego odbioru informacji z 十二届陆家嘴论坛 12 LuZjiaZui Forum w 上海 Szanghaju, gdzie potwierdzono wolę władz Chin dalszego wsparcia i rozwoju rynku finansowego, ułatwienia dla napływu kapitału zagranicznego. Zapowiedziano tam też reformy na rzecz ułatwienia spółkom wejście na giełdy, jak i pozyskiwania kapitału przez firmy technologiczne, innowacyjne. ChiNext (chiński Nasdaq) osiągnął w efekcie najwyższy wzrost od 4 lat. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na efektywność działania władz Pekinu jeśli chodzi o zduszenie nowego ogniska epidemii. Oprósz akcji spółek technologicznych najwięcej zyskały papiery firm z sektora konsumpcyjnego (festiwal zakupów „6.18”).

______________________________________________________________19.06.            15.-19.06.

I. 上海证券交易所 Shanghai Stock Exchange (SSE)

 1. ShangHai Composite Index                                            +2,967.63⇧  +0.96%    +1.64%
 2. ShangHai 50                                                                     +2,925.94⇧  +1.28%    +1.45%
 3. ShangHai 50 ETF                                                                  +2.927⇧  +1.11%    +1.13%
 4. ShangHai 100                                                                   +4,165.05⇧  +1.34%    +1.94%
 5. ShangHai 180                                                                   +8,544.42⇧  +1.16%    +1.60%
 6. China Securities Index 300                                               +4,098.71⇧  +1.34%    +2.39%
 7. ShangHai ShenZhen 300 ETF                                               +4.105⇧  +1.28%    +2.20%
 8. ShangHai 380                                                                   +5,166.59⇧  +0.82%    +2.91%
 9. CSI 500                                                                             +5,787.15⇧  +0.92%    +3.50%
 10. China Securities 500 EFT                                                      +6.306⇧  +0.73%    +3.50%
 11. CSI 1000                                                                           +6,187.11⇧  +0.62%    +2.59%
 12. ShangHai 800                                                                   +4,380.23⇧  +1.24%    +2.66%
 13. Central SOE 100                                                               +6,160.04⇧  +0.51%    +2.36%
 14. Central 50 (SSECSOE50)                                                 +1,399.12⇧  +0.69%    +1.09%

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

II. 深圳证券交易所 Shenzhen Stock Exchange (SZE)

 1. ShenZhen Component Index                                        +11,668.13⇧  +1.51%    +3.70%
 2. ShenZhen ChiNextPrice Index                                          +2,319.45⇧  +2.36%    +5.11%
 3. Shen Zhen Composite Index                                             +1,931.10⇧  +1.19%    +3.23%
 4. ShenZhen 100R                                                                 +6,701.20⇧ +1.92%    +3.95%
 5. ShenZhen S & M Enterprise Index                                     +7,712.13⇧  +1.28%   +4.14%
 6. ShenZhen Blockchain 50 Index                                          +3,499.79⇧  +1.19%   +3.29%
 7. ShenZhen Central Enterprise Index                                   +3,958.37⇧  +0.64%    +3.19%
 8. ShenZhen Private Company Index                                     +5,206.08⇧  +2.10%   +4.86%

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 1. FTSE ChinaA50 Index                                                     +13,912.55⇧  +1.32%    +1.42%

FTXIN9富时中国A50指数 (XIN9X000/XIN9.FGI) Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w ShangHaiu i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 1. CSI Caixin Bedrock Economy Index                              +8,280.84⇧  + 0.35%    +1.29%

中证财新锐联基石经济指数-CR基石 (930927.CSI) Indeks 300 największych spółek na giełdzie charakteryzujących się najlepszymi wynikami i najniższym ryzykiem. Odzwierciedla trendy dużych i średnich przedsiębiorstw o największym wpływie i udziale w realnej ekonomii.

 1. CSI Caixin New Economic Engine Index                      +2,201.50+1.65%      +3.18%

中证财新锐联新动能指数-CR新动能(930928.CSI) Indeks 300 spółek z nowych dziedzin/sektorów ekonomii notowanych na giełdach w ShangHaiu i ShenZhen o niewielkich aktywach, wysokich nakładach na badania i rozwój oraz dobrych wynikach finansowych. Pokazuje rozwój nowych dziedzin ekonomii kraju.

 1. CSI RAFI 50 Index                                                          +3,903.01⇧  +0.51%      +0.40%

中证锐联基本面50指数 (000925.CSI/JBM50). Indeks składający się z 50 wybranych spółek według kryterium największego poziomu dochodu operacyjnego, przelewów pieniężnych, aktywów netto i dywidend. Maja one podstawowe znaczenie dla giełdy w ShangHaiu i ShenZhen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

III. 香港证券交易所XiangGang/Hong Kong Stock Exchange

 1. Hang Seng Index                                                       +24,643.889⇧  +0.73%    +1.41%
 2. Hang Seng Composite                                                    +3,597.03⇧  +0.77%    +1.76%
 3. Hang Seng China Enterprises                                       +9,974.591⇧  +0.59%    +1.44%
 4. Hang Seng China-Affiliated Corporation                        +3,866.250⇧  +0.20%    +1.90%
 5. Hong Kong Growth Enterprise Market                            -88.220.45⇩  -0.93%     +1.39%
 6. Hang Seng China (Hong Kong Listed) 25                        +8,673.71⇧  +0.71%    +1.32%
 7. Hang Seng China 50                                                        +8,316.05⇧  +0.95%    +1.14%
 8. CSI Hong Kong Mainland 50 Enterprises Index               +3,329.14⇧  +0.87%    +2.41%
 9. Hang Seng Mainland China (HongKong listed) 100         +7,853.18⇧  +1.05%    +2.05%
 10. Hang Seng Stock Connect Hong Kong                             +3,314.40⇧  +0.78%    +2.25%
 11. Hang Seng Stock Connect Greater Bay Area Composite +4,873.19⇧  +0.90%    +2.23%
 12. Hang Seng China New Economy                                      +5,436.41⇧  +0.70%   +3.66%
 13. Hang Seng CSI ShangHai-Hong Kong AH Smart             +7,774.27⇧  +0.96%    +0.95%
 14. China Hong Kong Stock Connect Select100                   +5,365.480⇧  +0.85%   +2.44%
 15. China ShangHai, ShenZhen, HongKong 300                  +4,724.299⇧  +1.18%    +2.41%
 16. China ShangHai, ShernZhen, HongKong L&M Cap        +7,753.161⇧  +0.93%    +2.13%
 17. Hang Seng Foreign Companies Composite                       +1,894.97⇧  +0.11%     -0.97%
 18. Hang Seng Corporate Sustainability                                  +2,574.60⇧  +0.99%    +1.79%
 19. Hang Seng (Mainland and HK) Corporate Sustainability   +2,624.12⇧  +0.70%    +1.60%
 20. CSI HongKong 100                                                          +2,170.003⇧  +0.82%    +1.94%
 21. CSI Mainland Private Company                                       +2,085.646⇧  +1.09%    +3.67%
 22. CSI SOE Index                                                                    +593.126⇧  +0.57%    +1.10%
 23. CS China Enterprises Index                                             +3,329.138⇧  +0.87%    +2.36%
 24. MSCI Hong Kong Index                                                    +11,684.92⇧  +0.67%    +1.04%
 25. HKLS&P Hong Kong Large Stock Index                           +36,296.78⇧  +0.73%    +1.76%

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

IV. 台湾证券交易所Taiwan Stock Exchange (TWSE)

 1. TaiWan Weighted                                                           +11,549.86⇧  +0.01%    +1.05%
 2. 台北 证券交易所 TaiPei Stock Exchange (TAIEX)                +158.91⇧  +0.50%    +4.57%
 3. TaiPei Stock Exchange 50                                                    +189.63⇧  +0.64%    +3.89%
 4. TaiWan 50                                                                          +8,837.49⇧  +0.09%    +0.49%
 5. TaiWan Mid-Cap 100                                                          -8,950.94⇩   -0.09%    +2.24%
 6. TaiWan Technology                                                          +13,156.53⇧  +0.53%    +0.87%
 7. TaiWan Eight Industries                                                      -8,223.10⇩  -0.25%    +0.85%
 8. Formosa Stock                                                                 +13,298.34⇧  +0.06%    +1.39%

  

其他股票市场新闻  Inne Wiadomości Giełdowe

Zgodnie z informacją, która podaliśmy w poprzednim przeglądzie kolejny chiński gigant miał swój debiut na giełdzie w Hong Kongu. Chodzi oczywiście o 京东 JD.com, największego konkurenta 阿里巴巴  Alibaby na polu e-handlu. JD.com od 2014 roku jest notowany na giełdzie NASDAQ. I podobnie jak przed tygodniem 网易公司NetEase Co. zaistniał na giełdzie w Hong Kongu w związku z sytuacja chińskich spółek na amerykańskich giełdach.

Logo JD.com

JD.com zadebiutował w Hong Kongu w dniu 17 rocznicy założenia spółki w Pekinie. W pierwszym dniu obrotów akcje spółki wzrosły o 5.75% (do 239 HK$, ~122.34 PLN) w stosunku do ceny otwarcia (226 HK$, ~115.69 PLN). Spółka pozyskała 29.76 mld HK$ kapitału (~15.24 mld PLN) osiągając wartość rynkową na poziomie 738.6 mld HK$ (~ 378.09 mld PLN).

马化腾 Ma Hua Teng prezes i dyrektor generalny 腾讯公司 Tencent Holding ponownie dokonał sprzedaży części posiadanych akcji swojej spółki. Notowanej rzecz jasna na giełdzie w 香港 XiangGang/HongKongu. Prezes Ma w ciągu 4 dni uzyskał ze sprzedaży akcji Tencent 4.27 mld HK$ (~2.19 mld PLN). W wyniku transakcji udziały prezesa Ma Hua Tenga w spółce spadły z 8.52% do 8.42%. Tak jak i środki pozyskane w połowie stycznia br. (wtedy na jego konto wpłynęło 1.99 mld HK$, ~1.02 mld PLN) zamierza przeznaczyć na inwestycje w kolejne firmy. Prezes Ma jest członkiem Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Może wie o czymś, o czym inni jeszcze nie?

银行 Banki 财务 Finanse 资本 Kapitał

W dniach 18-19.06. odbyła się  w Szanghaju dwunasta już, coroczna konferencja finansowa – 届陆家嘴论坛 LuZjiaZui Forum. Jak zwykle wzięli niej udział najważniejsi ludzie od chińskich finansów. W tym roku w Szanghaju pojawili się m.in.: wicepremier 刘鹤 Liu He, minister finansów, przewodniczący 中国证券监督管理委员会  Komisji Papierów Wartościowych, 中国银行保险监督管理委员会 Komisji Regulacji Bankowych i Ubezpieczeń, prezesi wszystkich banków, instytucji finansowych i spółek rynku finansowego. Podczas Forum poinformowano o kolejnych krokach zmierzających do uczynienia z Szanghaju globalnego centrum finansowego. I tak 易纲 Yi Gang, prezes centralnego 中国人民银行行长  Ludowego Banku Chin poinformował o utworzeniu w Szanghaju strefy wolnej wymiany RMB i obrotu walutami zagranicznymi. Zapowiedział jednocześnie dalsze ułatwienia dla zagranicznych firm finansowych operujących na rynku akcji, obligacji i transakcji terminowych. Forum nie pozostawiło wątpliwości, że 香港 XiangGang/HongKong ma w postaci Szanghaju poważnego konkurenta do miana najważniejszego w Chinach międzynarodowego centrum finansów. Przy czym wszystko wskazuje, że założenia władz centralnych nie przewidują realizacji w praktyce powiedzenia: „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Projekt utworzenia strefy wolnego handlu na wyspie 海南 HaiNan, wzmacnianie znaczenia Szanghaju będzie podważać pozycje Hong Kongu. Ale z pewnością nie ma na celu „zaduszenia” tej metropolii. Bo dwa centra finansowe o zasięgu globalnym są lepsze niż jedno. A trzy lepsze niż dwa.

Maj jest już 18 miesiącem z rzędu wzrostu ilości obligacji skarbowych rządu chińskiego nabywanych przez zagranicznych inwestorów. W zeszłym miesiącu inwestorzy ci zakupili rekordowa ilości chińskich obligacji o wartości 2.426 bln RMB (~1.368 bln PLN). Chińskie obligacje wydają się być obecnie najbezpieczniejszą opcja inwestycyjną w okresie globalnej pandemii.

American Express uzyskał zgodę 中国人民银行 Ludowego Banku Chin na działalność w Chinach. Amerykański operator kart płatniczych i kredytowych wraz ze swoim chińskim partnerem, czyli 连通杭州技术服务有限公司  LianLian DigiTech Co.Ltd. będzie mógł tworzyć system płatności i rozliczeń w walucie chińskiej i walutach zagranicznych. American Express będzie prowadził w Chinach również swój core business, czyli będzie emitował karty płatnicze dla obywateli ChRL.

Karty American Express rozpoczynają walkę o udział w chińskim rynku.

Na tym rynku największym konkurentem jest 中国银联 China Union Pay, który oprócz kart UnionPay emituje też karty Visa czy Master Card. W minionym roku w Chinach banki komercyjne wydały swoim klientom ponad 8.5 mld kart rożnego typu.

Bez rozgłosu, ale konsekwentnie kontynuowany jest projekt kadrowy centralnego中国人民银行 Ludowego Banku Chin prowadzony wraz z 银行保险监督管理委员会 Komisją Regulacji Bankowych i Ubezpieczeń. Chodzi tu o rotację pomiędzy różnymi bankami państwowymi ich najwyższej kadry kierowniczej. Projekt ten ma na celu poprawę efektywności funkcjonowania państwowych banków, a także likwidację sytuacji, w której pewne stanowiska w instytucjach bankowych uzyskują status „wiecznych”. Finanse czekają ogromne przemiany, zwłaszcza w takim czasie na stanowiskach decyzyjnych muszą znajdować się osoby doświadczone i otrzaskane w boju. Otwarte na nowe wyzwania, jak na przykład elektroniczny juan.

银保险监督管委员会 Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń poinformowała, iż w ciągu 5 miesięcy tego roku kredyty finansujące produkcję, a udzielone małym i średnim firmom chińskim wzrosły do 1.4 bln RMB (~789.6 mld PLN) to jest o 10.1% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oznacza to największy wzrost kredytowania produkcji od 2014 roku. Kredytowanie ma na celu wspieranie zwłaszcza tych mikroprzedsiębiorstw, które borykają się z największymi problemami w realiach postpandemicznych, a są zarazem niezbędnym i wymagającym ustabilizowania ogniwem łańcucha dostaw dla chińskiego przemysłu.

 

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (20.06.2020) – informacyjnie:

100英镑GBP = 880.83人民币 RMB

100欧元EUR = 794.67 人民币 RMB

100美元US$ = 709.13人民币 RMB

100 港HG$ = 91.50人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 88.85人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.95 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 176.67人民币 RMB

100人民币 RMB = 56.39 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju czy w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 12.06.2020}

技术 Technologie

Projekty związane z tworzeniem infrastruktury cyfrowej nie mogą być obojętne firmom państwowym. A już zwłaszcza tym największym. 国家电网有限公司 State Grid Co., Ltd., energetyczny hegemon ChRL. tylko w tym roku planuje zainwestować kwotę 24.7 mld RMB (~14 mld PLN) w tego typu projekty. Będą one realizowane w ramach strategicznych umów partnerskich z czołówką chińskich firm technologicznych, takich jak 阿里巴巴 Alibaba, 华为 Huawei, 腾讯 Tencent, 百度 Baidu. W ramach tych kooperacji powstawać będą różne elementy infrastruktury cyfrowej (zwanej też infrastruktura nowej generacji) w sektorze energetycznym (inteligentne sieci), które wymagają dużych centrów danych, Internetu przemysłowego, skrojonej na specyficzne potrzeby sieci 5G i rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (AI).

Firma Haier, znany również w Polsce producent sprzętu AGD i urządzeń klimatyzacyjnych realizuje budowę inteligentnej fabryki bazującej na możliwościach, które daje sieć 5G. To jeden z pilotażowych projektów pokazujących przyszłość chińskiej produkcji.

Rynek przechowywania danych w tzw. chmurze jest już w Chinach w zasadzie podzielony i utrwalony. Największe udziały w tym rynku mają – oczywiście – 阿里巴巴 Alibaba, 华为  Huawei, 腾讯 Tencent i 百度  Baidu. Wielka Czwórka chińskich technologii cyfrowych. Według danych opracowanych przez firmę doradczą Canalys, a dotyczących I kwartału br., te 4 spółki odpowiadają za 81.4% usług przechowywania danych w chmurze. Alibaba posiada 44.5% udziału w rynku, Huawei – 14.1%, Tencent – 13.9% i Baidu – 8.9%. Pomiędzy początkiem roku 2019, a styczniem br. chiński rynek przechowywania danych powiększył się o 67% i jest wart obecnie 27.58 mld RMB (~15.56 mld PLN). A to dopiero początki rozwoju tego nowego działu gospodarki.

 

W Jinan w prowincji Shandong 11 czerwca przeprowadzono operację przesunięcia historycznego budynku o około 80 metrów w stosunku do jego pierwotnej lokalizacji. Budynek wzniesiony w 1893 przez kościół katolicki przez kilkadziesiąt lat służył jako miejsce działania szkoły dla dziewcząt. W następnych latach pełnił różne role związane z edukacją, ostatnio działa tu państwowa drukarnia drukująca miedzy innymi materiały do najważniejszego egzaminu w  życiu chińskich uczniów, czyli gaokao.

教育 科学 Nauka – Edukacja

教育部 Ministerstwo Edukacji informuje, iż w 2019 roku na cele szkolnictwa wydatkowano z budżetu kwotę 5.017 bln RMB (~2.83 BILIONÓW PLN), czyli o 8.74% więcej niż rok wcześniej. Według założeń chińskich władz wydatki na edukację i naukę będą zwiększane systematycznie. To jeden z kluczowych priorytetów traktowanych jako gwarant realizacji planu rozwoju państwa.

Duże zdziwienie rodziców wywołała informacja przekazana im przez dyrekcję 南京市艺术小学 Nanjing Art Primary School, szkoły podstawowej o profilu artystycznym działającej w stolicy prowincji 江苏 JiangSu. Otóż zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi przyjmowania nowych uczniów do tej szkoły, w przypadku dzieci, które uzyskają identyczną ilość punktów, pierwszeństwo przyjęcia będą mieć… chłopcy.

Co stanęło u podstawy wprowadzenia takiej reguły, nie wiadomo. Ale z pewnością uświadamia ona dziewczynkom, że nie są traktowane równorzędnie z chłopcami. Choć jest ich znacznie mniej niż chłopców.

农业  Rolnictwo – Wieś

Polskie mleczarnie mają nowego konkurenta na chińskim rynku w postaci 54 zakładów przetwórstwa mlecznego z Turcji, które uzyskały zgodę 海关总署 Generalnej Administracji Ceł na eksport mleka i jego przetworów do Chin.

Konsumpcja mleka i jogurtów w Chinach zbliża się do średniej japońskiej. Jeszcze w 2010 roku średnie spożycie napojów mlecznych w ChRL wynosiło 11 litrów na osobę. Obecnie to już… 33 litry mleka i jego przetworów na statystycznego Chińczyka rocznie. Ogromną część tego rynku zajmują produkty importowane, przede wszystkim z Australii, Nowej Zelandii i Unii Europejskiej (Niemcy, Holandia, Dania). W 2019 roku Chiny zaimportowały ogółem 2.97 mln ton różnych produktów mleczarskich o wartości ponad 11.125 mld US$ (~44.39 mld PLN). To wzrost o 10,6% w porównaniu z rokiem 2018. Ciekawostka rynku mleczarskiego w Chinach jest wzrost konsumpcji, a co zatem idzie importu masła. W pierwszym kwartale br. wielkość tego importu uległa podwojeniu w stosunku do analogicznego okresu roku minionego.

中国 世界 Chiny – Świat

Twitter usunął ponad 170 tysięcy kont, które uznano za powiązane z chińskim rządem, sympatyzujące z rządem w Pekinie i/lub rozpowszechniające treści przedstawiające te władze i ich działania w korzystnym świetle. Przedmiotem interwencji Twittera stały się również konta, które miały wedle pracowników amerykańskiego właściciela tego serwisu, rozpowszechniać treści dotyczące protestów w Hong Kongu, tudzież epidemii COVID-19 zgodne z narracją władz chińskich. Jak widać każda wolność ma swoje granice, nawet amerykańska. Rzecznik chińskiego MSZ zapytał, czy firma zamierza postąpić w ten sam sposób wobec kont rozpowszechniających wrogie, nieprawdziwe treści dyskredytujące Chiny. To pytanie pozostało bez odpowiedzi.

 

是保证金  Na marginesie

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w szkołach podstawowych i średnich w  香港XiangGang/HongKongu zostaną wprowadzone zwyczaje obowiązujące w szkołach tego rodzaju w Chinach kontynentalnych. Departament Edukacji Hong Kongu zobligował podlegające mu placówki oświatowe by każdy dzień nauki rozpoczynał się od porannego apelu, w czasie którego na maszt będzie wciągana flaga ChRL i zostanie odśpiewany hymn narodowy. Dlatego też na placu apelowym każdej ze szkół podstawowych i średnich w Hong Kongu ma się pojawić maszt w flagą ChRL.

Śpiewanie hymnu państwowego będzie elementem rozpoczęcia dnia przez uczniów szkół podstawowych i średnich w Hong Kongu. Tak jak się to dzieje na terenie całej ChRL.

Oprócz tego codziennego rytuału szkoły mają obowiązek organizowana szczególnych uroczystości dla uświetnienia obchodów rocznicy powrotu Hong Kongu do macierzy (1 lipca) oraz proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października). Decyzja powyższa – według komunikatu Departamentu Edukacji – ma na celu wzmocnienie edukacji patriotycznej, moralnej, obywatelskiej, jak i poczucia tożsamości oraz jedności narodowej wśród hongkońskiej młodzieży. Wszak to właśnie młodzież Hong Kongu stanowiła najliczniejszą grupę uczestników tutejszych protestów. Dyrekcje poszczególnych szkół zostały zobligowane do zgłaszania przypadków naruszania wprowadzonych reguł, a zwłaszcza lekceważenia hymnu narodowego ChRL. W szczególnych przypadkach dyrektorzy szkół zobowiązani są do wezwania policji, która podejmie odpowiednie kroki.

Porządek musi być i w szkołach, i na ulicach. Autonomiczne władze Hong Kongu uchwaliły nowe prawo dotyczące hymnu narodowego. Zgodnie z nim czyny naruszające godność symboli narodowych ChRL, w tym hymnu uznane zostają za przestępstwo, za popełnienie którego grozi kara grzywny do 50,000 HK$ (~25,740 PLN), jak również kara ograniczenia wolności od aresztu do 3 lat więzienia. Dwa systemy, jedno państwo.

书籍 Książki 报告 Raporty 分析 Analizy 

Albert Borowiecki proponuje:

 

An Introduction to Ethnic Minority Education in China. Policies and Practices. Sude. Yuan Mei. Fred Dervin. 2020. Springer. 340 stron

Jak wygląda polityka i praktyka systemu edukacyjnego dla mniejszości narodowych w Chinach? Jakie są jej mocne i słabe strony? Co należałoby poprawić, a co się dobrze sprawdza? Jakie są najciekawsze i najbardziej pouczające przykłady wdrażania polityki edukacyjnej dla mniejszości narodowych w poszczególnych regionach? Jak wygląda nauczanie dwujęzyczne w takich szkołach? Zapraszam do lektury.

 

Chinese Cities in the 21st Century. Huang Youqin. 2020. Palgrave Macmillan. 338 stron.

Temat chyba ważny, bo jeden z polecanych przeze mnie na tych łamach amerykańskich raportów uważa rozwój inteligentnych miast w Chinach za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Powyższa pozycja rozpoczyna się od przedstawienia nowych wyzwań jakim muszą sprostać miasta XXI wieku. Następnie omawia bieżące założenia polityki Xi Jinpinga w tym zakresie. Pokazuje również pozycję i klasyfikację miast chińskich w światowych rankingach miast w latach 2001-2014. W dalszej części porównuje nieformalne wzorce osiedlania w Chinach, Indiach i Brazylii. Kolejne rozdziały poświęcone są planowaniu urbanistycznemu na poziomie lokalnym, udziale prywatnego biznesu i relacjach rząd -administracja lokalna. Kolejna część książki poświęcona jest migracji, jej wpływowi na ceny mieszkań, opiekę zdrowotną i stan tkanki miejskiej. W części ostatniej poruszana jest kwestia samowystarczalności miast, zielonego rozwoju i „bąbli urbanizacyjnych” czyli nierównomiernego rozmieszczenia aglomeracji miejskich na terenie Chin.

 

Chinese Funerary Biographies. An Anthology of Remembered Lives. Patricia Buckley Ebrey. 2019. University of Washington Press. 303 strony

Wybrane epitafia z okresu obejmującego ponad 2000 lat historii Chin – od czasów Hanów po XIX wiek. Biografie zmarłych umieszczane na kamieniach nagrobnych były gatunkiem literackim same w sobie. Pełne szczegółów z życia osobistego, koneksji rodzinnych, warunków lokalnych, praktyk społecznych, kulturalnych i religijnych, stanowią cenne źródło wiedzy o dawnych Chinach. W powyższej antologii zawarto epitafia m.in.: generała, dwukrotnie owdowiałej księżniczki, auto-epitafium Wang Ji, mniszki, przyjaciela i stronnika politycznego, brata opłakującego śmierć siostry, dyrektora generalnego projektów rzecznych i wiele innych. Dobór tak różnorodnych epitafiów gwarantuje ciekawą i pouczającą lekturę.

 

Modernization Through Globalization. Why China Finances Foreign Energy Projects Worldwide. Kong Bo. 2019. Palgrave Macmillan. 109 stron.

Dlaczego dwa chińskie banki – China Development Bank oraz China Export and Import Bank stały się światowymi liderami w zakresie inwestowania w projekty energetyczne na całym świecie? Przecież chińskie dochody na głowę mieszkańca są poniżej średniej światowej. Jakie motywy kierują rządzącymi w Chinach, że tak wielkie środki inwestują w zagraniczne projekty energetyczne? Wydawać by się mogło, że bardziej racjonalnym byłoby wykorzystanie tych niebagatelnych środków w kraju dla intensyfikacji własnego rozwoju gospodarczego. Jakie konsekwencje polityczne i geopolityczne mają te inwestycje, zwłaszcza w kontekście „America First” Donalda Trumpa, czyli de facto wycofania się USA ze światowych projektów inwestycyjnych? Zapraszam do lektury.

 

5GDN Industry White paper. 5G Deterministic Networking Alliance. 20 stron.

Czy 5G roznosi COVID-19? Czy palenie masztów 4G ma wpływ na technologię 5G? Tego się niestety z tego raportu nie dowiemy. Jeśli jednak chcemy wiedzieć po co nam właściwie to 5G i dlaczego się bez niego żyć w przyszłości nie da, jakie branże i technologie najbardziej skorzystają na implementacji tej technologii, to szczerze polecam ten dokument. Nieduży (20 stron) sporo grafik – absolutny „must” i abecadło 5G. Jakby za czas jakiś ktoś zapytał (po obejrzeniu niusa w tiwi) na cholerę Chińczycy do końca 2020 roku postawili milion  stacji bazowych 5G, to będzie okazja błysnąć – tym bardziej, że w krajach, które wykluczą Huawei z przetargów na budowę takich sieci (na co się zanosi w Polsce) będzie to przez długi czas temat „egzotyczny”, typu: „już za parę(naście) lat….”. Bo co nam tam rynek wart w 2025 roku jakieś 1.6 tryliona (tysiąca bilionów) USD… I ostatnia uwaga. Czytając ten dokument pomyślałem sobie ze smutkiem jaką ogromną stratą dla budżetu jest brak narodowego (państwowego lub prywatnego) operatora telekomunikacyjnego. Dla najbardziej zaawansowanych technologicznie graczy oferujących najszerszy wachlarz usług może przypaść do 34% udziałów w profitach wynikających z eksploatacji sieci 5G. Jeśli jednak na lokalnym rynku ma się wyłącznie przedstawicieli zagranicznych telekomów, to te profity ulecą na mocy „opłat licencyjnych” i innych optymalizujących patentów daleko poza granice państwa. Rola operatorów telekomunikacyjnych będzie rosła (tak jak i ich przychody). Po 5G pojawi się przecież 6G – jeszcze większe prędkości, jeszcze więcej stacji bazowych, jeszcze więcej zastosowań, które jeszcze bardziej zmieniać będą znany nam świat.

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 23/2020 www.chiny24.com

Uwaga od redakcji: Opinie prezentowane w publikowanych tekstach są wyrazem osobistych poglądów, doświadczeń i wiedzy autorów, niekoniecznie zgodnych stanowiskiem redakcji „chiny24.com” w określonych kwestiach. Wymiana poglądów i opinii jest społecznie użyteczna, nawet jeśli budzi kontrowersje.

编者按:文本中的观点是作者个人观点、经验和知识的表达。其中一些评论,以及评论,并不一定符合“chiny24.com”的编辑立场。另一方面,他们的出版是意见和言论自由思想的充分应用。任何意见和知识的交流都是有益的,尽管可能会引起争议。

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button