Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (28/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 28 (08.07. – 14.07.2019)

Polityka – Sprawy Bieżące

Czy niezwykle ważne wydarzenia mogą przejść prawie bez echa, pozostać niemal niezauważonymi? Mogą, jeśli miały wymiar wyłącznie dyplomatyczny, jeśli były jedynie formalnym, uprzejmościowym gestem, nie niosącym za sobą żadnych skutków, konsekwencji, rozwiązań, ustaleń. Takim wydarzeniem była oficjalna wizyta Wang Yi 王毅Ministra Spraw Zagranicznych ChRL 外交部 w Warszawie (08. – 09.07.2019). Zarówno chińskie, jak i polskie media solidarnie je przemilczały. Po stronie chińskiej pojawiła się informacja na oficjalnej stronie chińskiego MSZ (kalendarium szefa MSZ) i lakoniczna wzmianka w centralnej telewizji państwowej CCTV 中国国际电视台 (na kanale anglojęzycznym). Po polskiej stronie znalazłem kilka równie lakonicznych informacji na portalach TVP i TVN24. Wiadomością podzieliła się rosyjska strona internetowa Sputnik News. Minister Wang w czasie swojej wizyty w Polsce spotkał się z prezydentem A. Dudą, premierem M. Morawieckim i ze swoim polskim odpowiednikiem, ministrem J. Czaputowiczem. Wang Yi wziął udział w posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego (z udziałem m.in. przedstawicieli 15 ministerstw i instytucji państwowych). Obaj ministrowie spraw zagranicznych odbyli wspólną konferencje prasowa. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę na pogłębiającą się nierównowagę w handlu między Polską a Chinami. W 2018 roku obroty handlowe między oba krajami osiągnęły wartość 33 mld USD (ok. 125 mld PLN), w tym polski eksport do ChRL stanowił tylko 2.5 mld USD (ok. 9.5 mld PLN). W minionym roku ujemne saldo strony polskiej w  wymianie z Chinami wzrosło o 14% w stosunku do 2017 roku.

(Od siebie dodam, że nic nie wskazuje na to, aby tendencja miała ulec jakiejkolwiek zmianie. Nie da się zniwelować tak duże dysproporcji w sposób prosty. Najlepszym przykładem mogą być relacje handlowe Chin z USA.)

Szef polskiego MSZ podkreślił konieczność tworzenia bardziej zrównoważonego partnerstwa gospodarczego, zarówno poprzez wspieranie polskiego eksportu do Chin, jak również dzięki przyciąganiu inwestycji chińskich przyczyniających się do innowacyjnego, zrównoważonego rozwoju Polski. W tym kontekście z pewnością nie satysfakcjonuje poziom chińskich inwestycji Polsce, chociażby na tle inwestycji innych państw, w tym krajów azjatyckich zainteresowanych polskim rynkiem i polskim potencjałem wytwórczym. Chiński minister spraw zagranicznych usłyszał zapewnienie, że Huawei nie będzie dyskryminowany przy budowie sieci 5G w Polsce.     

Foto: boursedirect.fr

Z kolei minister Wang Yi zadeklarował gotowość Chin do importowania z Polski większych ilości towarów dobrej jakości, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa. Zaznaczył, że oba państwa i narody mają wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, zatem niezbędnym jest wzmocnienie zaufania politycznego, stworzenia dobrych warunków dla dalszego pogłębienia współpracy, dobrego wykorzystania wszystkich istniejących mechanizmów. Wang Yi wezwał do poszerzenia współpracy polsko-chińskiej poprzez wspólne inwestycje w Inicjatywę Pasa i Drogi, a także przywiązanie większej wagi do rozwoju pragmatycznej współpracy w ramach formatu 17+1 (Chin i kraje Europy Środkowo-Wschodniej). Minister Wang zadeklarował otwartość i gotowość do współpracy we wdrażaniu technologii 5G w Polsce, wyrażając jednocześnie nadzieję, że Polska zachowa uczciwe, niedyskryminujące i równe podejście do podmiotów, które będą zaangażowane w budowę systemu 5G.

Była to niezwykle miła wizyta. Dużo ciepłych słów i wzajemnych uprzejmości. Rozmawiano, proponowano, deklarowano, wskazywano, doceniano i kontynuowano. Na zakończenie wydano wspólny komunikat (30 pkt):

wersja chińska,

wersja polska.

Wizyta Wang Yi w Polsce miała z wiązek z obchodami 70. lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Chińską Republiką Ludową. Pomimo skromnego wymiaru, spotkania szefa chińskiego MSZ z najważniejszymi osobami w RP były bez wątpienia dobrym sygnałem, kolejną próbą otwarcia Polski na Chiny. Ale do konkretnych efektów tych prób droga jeszcze daleka. Strona polska nie wykonała chociażby gestu w postaci zwolnienia w przede dniu wizyty aresztowanego ex. pracownika Huawei, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Chin. A przecież zwolniono Polaka zatrzymanego na początku br. w tej samej sprawie. Trudno to odczytywać inaczej, niż jako dalsze utrzymanie status quo w stosunkach na linii Warszawa – Pekin, w których to rolę prawdziwego decydenta gra Waszyngton. Słowa, nawet najpiękniejsze, nie przykryją faktów. Polska nie prowadzi wobec Chin niezależnej polityki, czeka na sygnał zza oceanu. Nie sposób zatem oczekiwać, aby strona chińska traktowała Polskę inaczej niż narzędzie USA w polityce z Chinami.

Minister Wang Yi po zakończeniu wizyty w Warszawie udał się w dalsza podróż po Europie Środkowej, odwiedzając Bratysławę i Budapeszt.

Na marginesie szef chińskiego MSZ jest najbardziej „zalatanym” ministrem w rządzie ChRL. Rzadko kiedy spędza za biurkiem tydzień. Wciąż w rozjazdach, wciąż na walizkach. Ale efektywność polityki zagranicznej Chin za kadencji Wang Yi jest widoczna.

Biznes & Gospodarka

Spłynęły zaskakujące dane dotyczące chińskiego handlu z USA. Według danych Generalnej Administracji Celnej中华人民共和国海关总署nadwyżka handlowa Chin w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła w czerwcu do 29.92 mld USD (ok. 113.32 mld PLN), czyli o 11% w porównaniu z czerwcem 2018 roku. Zarazem odnotowano spadki zarówno w imporcie z USA, jak i w eksporcie do tego kraju. W pierwszej połowie br. nadwyżka w wymianie z USA wzrosła do 140.48 mld USD (ok. 532.05 mld PLN) a więc o 5% w porównaniu ze 133.76 mld USD (ok. 506.6 mld PLN) w analogicznym okresie ub.r. Import ze Stanów Zjednoczonych do Chin spadł w czerwcu o 31.4 % w stosunku rok do roku (w maju o 27%), a eksport do USA obniżył się w tym okresie o 7.8 % (w maju 4.2%). W czerwcu ogólna wartość chińskiego eksportu spadla o 1.3%, zaś importu o 7.3%. Spowalnia gospodarka chińska, spowalnia gospodarka światowa. To nie wróży nic dobrego.

Sprzedaż samochodów w Chinach osiągnęła najniższy historycznie poziom. Według China Association of Automobile Manufacturers中国汽车工业协会 w tym roku nie ma szans na zmianę tej tendencji i należy oczekiwać dużych strat wśród producentów aut. W pierwszych 6 miesiącach br. sprzedano w Chinach tylko 12.32 milionów samochodów, co jest spadkiem o 12.4% w porównaniu z rokiem 2018. Sprzedaż samochodów osobowych spadła o 14% do ilości 10.12 mln sztuk. Jeśli przewidywania Stowarzyszenia okażą się prawdziwe to 2019 będzie drugim z rzędu rokiem spadku sprzedaży aut, spadku nie notowanego w ChRL od ponad 20 lat. Stowarzyszenie apeluje do rządu w Pekinie o zwiększenie pomocy, uruchomienie mechanizmów stymulujących sam przemysł motoryzacyjny, jak również popyt na jego produkty. Zdaje się jednak, że rząd chiński nie spieszy się z interwencją na lokalnym rynku motoryzacyjnym. Ma na głowie inne ważne problemy.

Carrefour sprzedawszy swoje chińskie supermarkety Suning Holdings 苏宁控股集团有限公司, powoli wycofuje się z rynku. Za nim podąża inny globalny gigant, czyli Metro AG (działający w Polsce jako „Makro Cash and Carry”). Metro znalazło kupca i zamyka swoją działalność w Chinach. Sklepy Metro przejmie chiński operator supermarketów Wumart Stores Inc. 物美商城 do spółki ze swoim… konkurentem Yonghui Superstores Co. 永辉超市有限公司. Tymczasem Wall Mart (amerykański…) zainwestuje w restrukturyzację swojej operacji w Chinach ponad (…) mld USD, aby zawalczyć o przetrwanie w oceanie chińskiej konkurencji.

Według najnowszego 2019 Xinhua-Baltic Exchange International Shipping Center Development Index – 2019 新华波罗的海交易所国际航运中心发展指数- Shanghai 上海stał się czwartym portem przeładunkowym świata. Na podium w tym roku stanęły: Singapur, Hong Kong香港 i Londyn. W pierwszej dziesiątce znalazł się Dubaj (5), Rotterdam (6), Hamburg (7), Nowy Jork-New Jersey (8), Houston (9) i Ateny (10).W pierwszej 30 największych portów świata znajdziemy też 8 kolejnych chińskich portów: Ningbo/Zhoushan宁波舟山 (13), Guangzhou广州 (16),  Qingado青岛(17), Dalian大连(20), Shenzhen深圳(22), Tianjin天津(24), Kaohsiung/Taiwan高雄/台湾(25), Xiamen厦门(30). Ranking oprócz wielkości przeładunków uwzględnia kompleksowy stan rozwoju danego portu jako międzynarodowego centrum logistycznego, warunki techniczne (infrastruktura), poziom oferowanych usług logistycznych, poziom integracji aktywności w danym porcie (ergonomia obsługi ładunków i statków). W tym roku przeanalizowano 48 portów na całym świecie. Jak widać w przeładunkach i usługach portowych Chiny również trzymają się mocno.

Wszystko wskazuje na to, że Fosun Group复星集团 z Szanghaju, spółka notowana na giełdzie w Hong Kongu, uratuje przed bankructwem najstarsze na świecie biuro turystyczne – brytyjski Thomas Cook. Potwierdzono, że Fosun jest gotowy zainwestować w nie 940 mln USD (ok. 3.56 mld PLN), co sprawi, że stanie się większościowym udziałowcem w brytyjskiej firmie. Fosun Group posiada już 18% akcji Thomas Cook (spółka notowana nie giełdzie w Londynie). Pod koniec marca br. Thomas Cook był zadłużony na kwotę 1.9 mld GBP (ok. 9.05 mld PLN), a wartość jego akcji na giełdzie w Londynie spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 87%. To nie pierwsze przejęcie przeprowadzone w branży przez Fosun Group. W 2015 roku spółka ta kupiła francuskie biuro turystyczne ClubMed za kwotę 1mld USD (ok. 3.78 mld PLN). Fosun Group wchłania kolejne wielkie firmy turystyczne licząc na rosnącą rzeszę zamożnych Chińczyków, dla których turystyka jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu i wydawania posiadanych pieniędzy. Chińskich turystów przybywa, wzrastają też ich oczekiwania dotyczące poziomu usług i warunków spędzania wolnego czasu.

Grupa Fosun to firma związana z branżą turystyczną, rozrywką, nieruchomościami, finansami, farmaceutyką i przemysłem stalowym. Dywersyfikacja aktywów wychodzi jej jak widać na zdrowie.

Nauka-Technologie-Internet

Chiny  są już gotowe do bezzałogowej wyprawy na Marsa. Po sukcesie lądownika, który osiadł na „niewidzialnej” stronie naszego naturalnego satelity, podjęto decyzję o wystrzeleniu w roku przyszłym lądownika z łazikiem na Czerwoną Planetę. Rakieta z lądownikiem i łazikiem na pokładzie wykona po dotarciu do Marsa zaplanowane działania na orbicie, by ostatecznie wysłać na powierzchnie planety lądownik. Marsjański łazik będzie miała za zadanie wykonać zdjęcia powierzchni Marsa, a także pobrać i przeanalizować próbki gruntu. To zadanie złożone, ale jednocześnie mały krok prowadzący do głównego celu, czyli załogowego lotu na Marsa, który planowany jest przez Chiny w ciągu najbliższych 15 lat. W tym czasie na Księżycu ma powstać stała chińska baza….

Huawei Technologies Co. Ltd. 华为技术有限公司 wchodzi w nowy biznes. Firma otrzymała z Ministerstwa Zasobów Naturalnych licencję na opracowanie i rozwój wysoce szczegółowych map (w wersji cyfrowej). Mapy te odgrywać będą z kolei kluczową rolę w rozwoju autonomicznych technologii jazdy. Natychmiast pojawiły się spekulacje na temat dołączenia Huawei do grona firm zajmujących się badaniami i rozwojem samochodów (i innych pojazdów) autonomicznych. Do tej pory licencje na opracowywanie precyzyjnych map cyfrowych uzyskało 10 spółek, w tym liderzy informatyczni, tacy jak Baidu 百度公司, Autonavi 高德软件 i NavInfo导航信息.  Opracowanie map tego typu wymaga dużego kapitału i czasu. Dlatego też wyzwanie to podejmują tylko najwięksi.

Huawei 华为 odniósł zagraniczny sukces. Niewielki od strony finansowej, ogromny od strony wizerunkowej. Otóż chiński koncern, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, został wybrany jedynym wykonawcą infrastruktury (hardware, software) systemu teleinformatycznego w standardzie 5G na terenie Księstwa Monako. Księstwo niewielkie, zatem wymiar finansowy skromny, jak na tego rodzaju przedsięwzięcia. Ale jednocześnie Monako stanie się pierwszym państwem w Europie pokrytym całkowicie zasięgiem 5G. Z końcem czerwca br. Huawei mogło pochwalić się 46 kontraktami dotyczącymi budowy infrastruktury dla technologii 5G w 30 państwach. Budowę sieci 5G koncern Huawei rozpoczął już m.in. w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Huawei to nie tylko rynki światowe, ale przede wszystkim pozycja na rynku chińskim. Tu firma również nie spoczywa na laurach. Na 26 lipca zapowiedziano prezentację nowego smartfona Mate 20X, przystosowanego oczywiście do pracy w systemie 5G.

Foto: CNET

Jest to pierwszy smartfon w Chinach,  który uzyskał licencję Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnej 工业和信息化部 na operowanie w sieci 5G. Huawei Mate 20 X 5G zewnętrznie jest bliźniakiem modelu Mate 20. Konfiguracja nowego modelu: ekran 7.2 cala, wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2244×1080, bateria o pojemności 5000 mAh z wspomaganiem szybkiego ładowania, procesor Kirin 980, pamięć RAM 5 GB plus wbudowana 256 GB, podwójny slot na karty SIM (w tym jedna może być 5G, a druga 4G).

Inni producenci z pewnością zaprezentują i swoje smartfony 5G. Spieszyć się trzeba, bowiem choćby tylko w Szanghaju (prawie 25 mln mieszkańców) zaplanowano pokrycie całej aglomeracji siecią 5G w terminie nie późniejszym niż koniec 2020 roku. Osiągnięcie tego celu zapewni ponad 20,000 stacji przekaźnikowych. Władze miasta zainwestują w stworzenie infrastruktury 5G ok. 20 mld RMB (ok. 11.01 mld PLN). Przygotowały one już 3-letni plan promocji zastosowania 5G w produkcji, transporcie, opiece zdrowotnej, Internecie, zbieraniu danych, sztucznej inteligencji, kontroli przemysłowej itd., itp. A to tylko jedno z wielu wielkich chińskich miast. Inne chińskie metropolie również realizują inwestycje związane z budową sieci 5G. Do 2025 roku  28% wszystkich połączeń w Chinach będzie realizowanych w systemie 5G. Przyszłość w Chinach jest bliżej teraźniejszości niż wydawać by się mogło. Na pewno w dużych miastach.

Chinaso Inc. 中优国际, spółka której udziałowcami są Agencja Prasowa Xinhua 新华通讯社, Dziennik Ludu (organ KC KPCh) 人民日报 i Centralna Telewizja 中国中央电视台 (CCTV), uruchomiła własną aplikację mobilną. Jest nią wyszukiwarka internetowa o nazwie "Young – Wyszukiwanie w Ogrodzie Kwiatowym” 花漾搜索, przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Osoby posługujące się nią nie będą narażone na niepożądane treści takie jak przemoc, konflikt, walka, no i rzecz jasna pornografia (która i tak w Chinach jest rugowana z sieci).

W założeniu przeglądarka ma być narzędziem tworzenia zdrowego środowiska internetowego dla najmłodszych użytkowników Internetu. Dzięki nowej przeglądarce można dotrzeć szybko do różnorakich treści edukacyjnych, uzyskać pomoc w nauce i znaleźć stosowną rozrywkę. W ciągu pierwszego miesiąca działania z aplikacji skorzystało ponad 10 mln użytkowników. Czy w tym przypadku możemy mówić o cenzurze? To chyba działanie godne naśladowania.

Niewątpliwym liderem w skali globalnej w produkcji komputerów osobistych jest grupa Lenovo联想集团.  W pierwszym półroczu br. na świecie sprzedano ogółem 62.9 mln szt. komputerów wszystkich marek. Lenovo było odpowiedzialne za 25% liczby sprzedając 15.7 mln szt. różnego rodzaju komputerów osobistych. W tym samym czasie amerykański HP sprzedał 13.9 mln urządzeń (22.2% rynku), a Dell 10.6 mln (16.9% rynku). Lenovo odnotowało w tym roku największy wzrost sprzedaży – o 16%. Chińczycy konsekwentnie ugruntowują swoją pozycję.

Społeczeństwo 社会 

Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin 中国共产党中央委员会 wraz z Radą Państwa 国务院 (czyli chińskim rządem) opublikował nowe wytyczne dla poprawy systemu i jakości obowiązkowego nauczania w ChRL. Chiński system edukacji obowiązkowej ma być nie tylko drogą przekazywania i pozyskiwania wiedzy, ale również drogą przekazywania dzieciom i młodzieży wartości istotnych z punktu widzenia państwa i społeczeństwa. Wskazówki KC KPCh i Rady Państwa ChRL to pomoc w zbudowaniu kompleksowego systemu edukacji odpowiedzialnego za całokształt moralnego, intelektualnego, fizycznego, estetycznego rozwoju młodych generacji w duchu ciężkiej pracy. Na wszystkich szczeblach systemu szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego podjęte zostaną wysiłki celem promowania wiedzy, patriotyzmu i uczciwości. Każda szkoła – podstawowa, średnia, wyższa – powinna w procesie edukacji kłaść nacisk na skuteczne kształtowanie moralności, wpajanie podstawowych zasad socjalizmu, przybliżanie tradycyjnej kultury chińskiej, biorąc pod uwagę troskę o zdrowie psychiczne uczniów (inaczej: dbając jednocześnie o redukcję nadmiernej ilości obowiązków i wyzwań stawianych dziś przed uczniami, niekoniecznie skutkujących wysoką jakością nauczania). Uczniowie do szkół podstawowych i średnich powinni być rekrutowani do odpowiednich placówek edukacyjnych na bazie oceny kompleksowej postawy, a nie wyłącznie na podstawie wyników zdanych egzaminów, posiadanych certyfikatów, nagród uzyskanych w konkursach.

Poprzeczka została zawieszona wysoko. Zdaje się, że w czasie wakacji nauczyciele będę mieli czym się zająć i o czym dyskutować. Od września – do pracy, zgodnie z wytycznymi. A te są jasne: Chiny nie uniezależnią się od wiata, jeśli ich system edukacyjny pozostanie w tyle za rozwojem innych dziedzin życia.

O 30% – co zaskakujące – wzrosła w 2018 roku liczba chińskich studentów uczących się w brytyjskich szkołach wyższych. W 2017 roku było ich 15.240, a w zeszłym już 19.760. Obecnie co piąty student zainteresowany studiami zagranicznymi wskazuje jako potencjalne miejsce dalszej edukacji właśnie uczelnie brytyjskie. Wzrost zainteresowania uniwersytetami w Wielkiej Brytanii wśród chińskich studentów jest skutkiem ograniczeń wprowadzonych przez administrację USA w przyjmowaniu studentów z ChRL, ale także rosnącej zamożności chińskiej klasy średniej. Według przepisów unijnych, wciąż obowiązujących w Wielkiej Brytanii studenci spoza Unii płacą za studia więcej niż studenci z państw UE. Czy po Brexicie wysokość opłat pobieranych od studentów z Chin ulegnie obniżeniu? W takim przypadku liczba chińskich studentów w Wielkiej Brytanii z pewnością wzrośnie, a przy okazji powiększa się budżety brytyjskich szkół wyższych.

Chiny są  czwartym na świecie państwem pod względem liczby mieszkających w nim milionerów (z majątkiem ponad 1 mln USD – ok. 3.78mln PLN) W tej kategorii na pierwszym miejscu znajdują się od lat Stany Zjednoczone, na drugim Japonia, na trzecim Niemcy. Według 23 edycji Capgemini’s World Wealth Report  liczba chińskich bogaczy zmniejszyła się o 5% w porównaniu do minionego roku. Za tym zjawiskiem stoi głównie zeszłoroczne tąpnięcie na chińskich giełdach.

Banki > Finanse > Giełdy

Chińskie rezerwy walut zagranicznych wzrosły w czerwcu do 3.119 bln USD (ok. 11.811 bln PLN). To o 18.3 mld USD (ok. 69.30 mld PLN) więcej niż zaanonsowano w maju. Jest to drugi z rzędu miesiąc wzrostu rezerw, największy od kwietnia 2018 roku. Za wzrost rezerw walutowych ChRL odpowiedzialna jest rosnąca ilość inwestycji zagranicznych w ChRL, osłabienie dolara i wzrost cen aktywów finansowych. Wartość chińskich rezerw złota w czerwcu wzrosła do 87.27 mld USD (ok. 330.48 mld PLN) – 79.83 mld USD (ok. 302.31 mld PLN) w maju. Czy rosnące zakupy złota dokonywane przez największe gospodarki świata powinny niepokoić? Używając specyficznej retoryki szefa wszystkich szefów: są tacy, którzy twierdzą, iż gromadzenie złota może zdradzać niepokój wśród decydentów ekonomicznych co do skali nadchodzących turbulencji ekonomicznych w skali globalnej.

Zhou XiaoChuan 周小川, były prezes Ludowego Banku Chin中国人民银行 (odszedł ze stanowiska w 2018 roku po 15 latach jego piastowania, obecnie uznany ekspert ekonomiczny) poinformował podczas konferencji zorganizowanej przez Państwową Administrację Wymiany Walut Zagranicznych中华人民共和国国家外汇管理局, iż Chiny pracują nad własną kryptowalutą, która zostanie prawdopodobnie wyemitowana w Hong Kongu, ponieważ tamtejszy system finansowy daje takie możliwości. Waluta ta stanowić będzie chińską odpowiedź na walutowy projekt Facebooka – Libre, jeśli amerykański gigant projekt swój wprowadzi w życie.  Póki co budzi on sporo emocji w kręgach rządowych i finansowych w samych Stanach Zjednoczonych. Zhou XiaoChuan zdradził, że w tworzeniu chińskiej waluty cyfrowej oprócz banku centralnego wziąć mogą udział Alibaba阿里巴巴集团 (Alipay 支付宝) i Tencent 腾讯公司 (WechatPay微信支付), najwięksi operatorzy płatności mobilnych w Państwie Środka.  

Posiadanie kryptowalut jest w Chinach dozwolone, zabroniony za to jest ich pozyskiwania i handel nimi. Coś jak kwestia walut zachodnich w PRL. Zhou w swoim wystąpieniu nie przedstawił szczegółów chińskiego projektu. Akcentował jednak zdecydowanie konieczność solidnego przygotowania się do ewentualnego wprowadzenia Libre, a także postulował zintensyfikowanie działań na rzec uczynienia z chińskiej waluty RMB pieniądza o charakterze globalnym. Libre może osłabić międzynarodową pozycję USD (tego obawiają się m.in. przedstawiciele Fed), dając jednocześnie szansę wzmocnienia znaczenia juana. Jeśli Zhou XiaoChuan mówi, to z pewnością wie co mówi. Dlatego też za Wielkim Murem wszyscy słuchają go z najwyższą uwagą.

Giełdy

Giełdy chińskie straciły optymizm obecny w poprzednim tygodniu. Ożywiły się wprawdzie nieco w piątek, ale panująca niepewność spowodowała, że 28 tydzień 2019 roku na giełdach chińskich znalazł się pod kreską. Oczekiwane są z niepokojem podstawowe dane ekonomiczne dotyczące pierwszego półrocza, które zostaną ogłoszone po 15.07. Spodziewane jest znaczące spowolnienie gospodarcze. Nie wiadomo jednocześnie w jakim kierunku pójdą wznowione rozmowy z USA w sprawie sporu handlowego. Czeski film z chińskim charakterem.

 

                                                                                                                    Piątek 12.07.        Tydzień 08.-12.

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)      2,930.55 +0.44%      -2.67%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                      2,902.13 +0.50%      -2.02%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                    3,808.73 +0.62%      -2.17%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH)                    4,861.57 +0.35%      -3.59%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w – małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)    9,213.38 +0.66%      -2.43%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                             1,518.07 +0.26%     -1.92%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指 (399106.SZ/SZZZ)1,556.77 +0.51%    -2.77%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                    5,213.75 +1.03%     -1.44%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                     28,471.619 +0.14%     -1.05%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                           3,783.20  -0.03%      -1.24%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZ) 10,788.340 +0.04%    -0.98%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)         4,4567.470  -0.83%     -1.39%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI)    10,824.35  -0.18%      +0.36%           

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

Notowania walutKurs średni (12.07.)  

100美元USD = 686.62人民币 RMB Yuan             

100欧元EUR = 773.03 人民币 RMB Yuan            

100 港HGD = 87.78 人民币 RMB Yuan            

100 澳门元MOP = 85.39人民币 RMB Yuan          

100 新台币NTD = 22.15 人民币 RMB Yuan                  

100 波兰兹罗提 PLN = 181.10人民币 RMB Yuan

100人民币 RMB Yuan = 55.14波兰兹罗提 PLN   

 Armia-ALW人民解放军

W porcie Kolombo (Śri Lanka) uroczyście przekazano w darze tamtejszej marynarce wojennej zbudowaną w Chinach fregatę typu P625. Oczywiście w ramach inicjatywy Pasa i Drogi, a konkretnie pomocy w walce z terroryzmem i piractwem morskim. Dar armii chińskiej obejmuje również szkolenie 110 marynarzy lankańskich w Chinach. Nieodpłatne.

Foto: Xinhua

Port w Kolombo jest w zasadzie portem chińskim, gdyż został przekazany Chinom w wieczystą dzierżawę w ramach spłaty zadłużenia Śri Lanki wobec Chin wynikającego w realizacji takich licznych projektów (port Hambantota, elektrownie, lotnisko, nieruchomości itp.) skredytowanych przez chińskie banki i instytucje na ponad 15 mld USD (ok. 56.80 mld PLN). Jak widać przyjaźń między Śri Lanką i Chinami znakomicie się rozwija, a drobne prezenty tylko ją zacieśniają.

Niecały rok temu przedstawiciele administracji chińskiej zaprzeczali energicznie pogłoskom o zaangażowaniu o charakterze militarnym w projekty inwestycyjne realizowane przez ChRL na wyspach Pacyfiku i na Karaibach. Obecnie Minister Obrony 国防部 ChRL zaapelował oficjalnie, kanałami dyplomatycznymi, o pogłębienie szeroko rozumianej współpracy militarnej pomiędzy Chinami, a krajami Pacyfiku i Karaibów. Oczywiście w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Oczywiście tylko po to, aby pomóc w umacnianiu pozycji obronnej tych państw, zapewnić im pokój i zagwarantować bezpieczeństwo.  

Zbliżenie takie ma pozwolić na umocnienie wzajemnego zaufania i przyjaźni, zapewnić większą efektywność walki z terroryzmem, ze skutkami klęsk żywiołowych, jak również na skuteczną realizację misji pokojowych. Według opinii ministra to droga do osiągnięcia stabilizacji i utrzymania światowego pokoju. Te słowa klucze powtarzane są w polityce międzynarodowej jak mantra od lat. Ale jak widać Chińczycy bardzo szybko nauczyli się ich używać, nie zapominając, by przekładać słowa na czyny. Uczeń zaczyna prześcigać mistrza.

Na marginesie zdarzeń

"Dziękuję panu ministrowi za przekazanie dzisiaj decyzji o przyznaniu naszemu przewoźnikowi LOT dodatkowych par slotów na lotniskach w Pekinie. Dzięki temu już niedługo samoloty LOT-u będę latać siedem razy w tygodniu na trasie Warszawa-Pekin" – powiedział szef polskiego MSZ. To nie pomyłka, to celowy cytat do moich uwag na marginesie. Cytat pochodzi z konferencji prasowej, która odbyła się w czasie wizyty chińskiego ministra spraw zagranicznych w Warszawie. LOT będzie mógł latać 7 razy w tygodniu do Pekinu. Ale dodatkowe sloty na nowym Beijing Daxing International Airport 北京大兴国际机场, jednym z największych obecnie lotnisk świata, to żadne specjalne wyróżnienie, czy łaska ze strony chińskiej. Nowe lotnisko zostanie otwarte 30 września br. Początkowo będzie obsługiwać do 75 mln pasażerów, docelowo zaś nawet ponad 100 mln rocznie. Ktoś musi tych pasażerów do Pekinu dostarczyć. Jak na razie Beijing Daxing International Airport uzyskał promesy 60 linii lotniczych, łącznie z chińskimi, które raczej nie mają maja wyboru. Aby nowe lotnisko wypełniło plany obsługi pasażerskiej musi nawiązać współpracę regularną z ok. 100 liniami lotniczymi. Czyli owo „przyznanie slotów”, nie wynika z jakichkolwiek zabiegów polskiej, czy chińskiej administracji, a leży w interesie strony chińskiej. Hmmm…. A skoro w interesie, to może – zgodnie zresztą z prawidłami rynku lotniczego, o czym nie pamiętają entuzjaści Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą, a Łodzią – administracja nowego lotniska w Pekinie powinna płacić LOT-owi za lądowanie tamże? Przynajmniej do czasu uzyskania odpowiedniego obłożenia lotów. Patrząc z tej perspektywy widzimy, że mierny to sukces wynikający z wizyty szefa chińskiego MSZ w Polsce. Taki naciągany mocno. LOT będzie więc lądował na dwóch lotniskach w chińskiej stolicy: Beijing Capital Airport  北京首都国际机场 oddalonym 26 km od centrum miasta oraz Beijing Daxing leżącym 45 km i od 1.5 do 2 godzin dojazdu od centrum, natomiast wciąż nie będzie docierał (a stara się od wielu, wielu lat) do Szanghaju, Kantonu, czy Shenzhen. Biorąc pod uwagę wspomniany CPL duża ilość miejsc docelowych w rozległych Chinach sprzyjałaby wzrostowi atrakcyjności oferty LOT-u dla potencjalnych zainteresowanych korzystających dziś z usług Lufthansy, British Airways, KLM, SAS, Emirates i wielu, wielu innych. Ale zza Wielkiego Muru wszystko wygląda inaczej i z pewnością się mylę.

Minister Spraw Zagranicznych ChRL, Wang Yi, zakończył swoją podróż po krajach Europy Środkowo-Wschodniej wizytą na Wegrzech. W trakcie pobytu Wang Yi w Budapeszcie uzgodniono:

– szczegóły umowy kredytowej na budowę linii szybkiej kolei na trasie Budapeszt-Belgrad (ok. 2.3mld EUR), której budowę już rozpoczęto (uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie w III lub IV kw. tego roku);

–  uruchomienie nowych połączeń lotniczych z kilkoma destynacjami w Chinach (Węgrzy latają do Szanghaju);

– ramy szczegółowe nowego chińsko-węgierskiego programu uniwersyteckiego (szef MSZ Węgier zadeklarował przyjęcie regulacji uznających chińskie matury jako warunek przyjęcia na tamtejsze uniwersytety);

– utworzenie oddziałów dwóch kolejnych chińskich banków na Węgrzech.

Niby nic, a jednak coś konkretngo, wymiernego ustalono i przyjęto do realizacji. Bez naciągania rzeczywistości. I bez obrad międzyrządowej komisji. Wartość chińskich inwestycji na Węgrzech osiągnęła 4,5 mld USD. W Polsce nie przekroczyła jeszcze 1 mld USD. Węgry jako pierwsze państwo naszego regionu podpisały w 2015 roku deklarację przystąpienia do inicjatywy Pasa i Drogi, czyli Nowego Jedwabnego Szlaku. Polska kreująca się na lidera wewnętrznie i deklarująca na zewnątrz wolę przewodzenia państwom Europy Środkowo-Wschodniej w budowaniu relacji z Chinami ciągnie się w dalekim ogonie. Ale opowiadać o tym potrafi przecudnie.

梁老爷 Mniemania Lao Ye

I już ostatnie nawiązanie do wizyty ministra Wang Yi w Polsce (wg. władz Polski to przecież nowe otwarcie w relacjach). Moją uwagę zwróciła wypowiedź szefa chińskiego MSZ (ta podkreślona na początku niniejszego przeglądu) o gotowości Chin do importowania z Polski większych ilości towarów dobrej jakości, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa. Po mistrzowsku powiedziane. Teraz trzeba tylko przekonać społeczeństwo chińskie do  kupowania polskich towarów. Nie niemieckich, włoskich, francuskich, amerykańskich, japońskich, koreańskich, australijskich i Bóg raczy wiedzieć jakich jeszcze, a polskich właśnie. No cóż, wbrew prawdopodobnym oczekiwaniom premiera Morawieckiego i ministra Czaputowicza nie zabiorą się za to potencjalni i do bólu pragmatyczni potencjalni chińscy partnerzy. Przekonanie do polskich produktów chińskich konsumentów wymagałoby przede wszystkim zaangażowania polskich firm, zainwestowania w działania marketingowe, budowę sieci sprzedaży, w umacnianie widocznej obecności na tutejszym rynku. Jakoś nie jestem w stanie tego sobie wyobrazić. Jak to mówią: nie widzę tego. Może ze starości wzrok mam nie najlepszy. A może to kwestia ograniczonej polskiej oferty? Bo cóż od lat oferujemy w Chinach? Produkty rolno-spożywcze, gry komputerowe, kosmetyki? Coś jeszcze? To niewiele biorąc pod uwagę zalew propozycji z innych państw, innych firm zagranicznych zainteresowanych chińskim rynkiem. Trudno dać się tu zauważyć bez obecności silnych polskich firm handlowych, doradczych, produkcyjnych. A w tej materii od dawna nic się nie dzieje. Bez zwiększenia polskiego zaangażowania inwestycyjnego w Chinach, Chiny nie zwiększą nagle swoich inwestycji w Polsce. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Polska do Chin nie mówi swoim własnym głosem. Pozostaje więc elegancka dyplomacja, piękne komunikaty prasowe i cała kupa innych pozorów.

五常= ++++ Z chińskich powiedzeń:

苦海无崖,回头是岸

Morze cierpienia nie ma końca, by odetchnąć (znaleźć ukojenie) trzeba zawrócić do brzegu.


梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© Najbardziej rzetelne informacje z Chin od 18 lat – www.chiny24.com.

 

Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.

Portal „Chiny24.com” wraz ze wszystkimi treściami będącymi jego elementami składowymi podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Korzystanie z treści, przekraczające dozwolony użytek osobisty (uregulowany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych) wymaga zgody właściciela portalu, który z tytułu praw autorskich jest podmiotem uprawnionym do wydania takiej zgody.

Zastrzegany także, że niektóre informacje, opinie  nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Z uwagi na specyficzną naturę komunikacji elektronicznej, Chiny24.com nie ponosi odpowiedzialności ani nie udziela rękojmi, ani nie gwarantuje, że Strona będzie działać w sposób niezakłócony, bez opóźnień lub błędów, pominięć lub bez obecności szkodliwego oprogramowania (np. wirusów).

Chiny24.com oraz właściwi partnerzy, dyrektorzy zarządzający, współpracownicy, przedstawiciele i pracownicy nie ponoszą w żadnym przypadku odpowiedzialności z tytułu powstania jakichkolwiek szkód bezpośrednich, pośrednich, w tym zarówno rzeczywiście poniesionych strat, jak i utraconych korzyści zadośćuczynienia, kar umownych lub jakichkolwiek innych, niezależnie od przyczyny, w tym w szczególności wynikłej z umowy, działania lub zaniechania, zaniedbania lub deliktu, , wynikającego lub będącego w związku ze Stroną, jakąkolwiek treścią umieszczoną na Stronie lub dostępną za jej pośrednictwem, oraz w związku z kopiowaniem, przedstawianiem lub jakimkolwiek innym zastosowaniem Strony.

Treści dostępne na Stronie (w szczególności takie jak koncepcje, pomysły, metody, procedury, procesy, know-how, techniki, programy, publikacje, modele, wzory produktów, technologie, oprogramowanie, wzory, wzory przemysłowe, wzory użytkowe, znaki towarowe, znaki graficzne, projekty graficzne, grafiki, i inne informacje umieszczone lub opisane na Stronie) może być chroniona prawem własności intelektualnej i stanowić przedmiot własności lub innych praw . Jakiekolwiek nieautoryzowane zastosowanie jakichkolwiek materiałów ze Strony może stanowić naruszenie praw autorskich, znaków towarowych, a także innych praw własności intelektualnej lub innych praw. Użytkownicy mogą drukować lub dystrybuować treści (np. za pośrednictwem linka umieszczonego w mediach społecznościowych) wyłącznie, gdy wykorzystanie treści ma charakter prywatny i niekomercyjny.

Materiały dostępne na Stronie nie mogą być modyfikowane, powielane, przedstawiane publicznie, dystrybuowane, rozprowadzane lub wykorzystywane w celach publicznych lub komercyjnych, chyba że podmiot dostarczający treść lub materiał (dotyczy również odsyłaczy innych podmiotów) wydał na to wyraźną zgodę na piśmie.

Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych stronach osób trzecich.

Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów. Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego. Chiny24.com  nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści, w szczególności nie wskazuje konkretnych spółek w celach zainwestowania, ani nie zachęca do inwestowania w ogóle.

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań użytkowników podjęte na podstawie lektury serwisu. W szczególności redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button