Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (30/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 30 (22.07. – 28.07.2019)

选择的 Polityka –  Selektywnie  /  z dystansu

22 lipca o godzinie 23:11 (11:11 PM) w wieku 91 lat zmarł były premier Chin 李鹏Li Peng. Wydarzenie to przeszło niemal niezauważone. A był to człowiek, którego decyzje zadecydowały o biegu historii kraju. Postać, którą bardzo trudno jednoznacznie ocenić. Zachód postrzega tę postać głównie przez pryzmat jednego zdarzenia, którym było stłumienie protestów na placu 天安门Tienanmen, 北京w Pekinie w czerwcu 1989 roku. Bez względu na bezpośrednie i pośrednie skutki tej konkretnej decyzji, biorąc pod uwagę czas, miejsce, chińskie uwarunkowania, wiadomo, że rozkaz użycia siły przeciw demonstrantom nie był efektem jednoosobowego postanowienia premiera. Podówczas przecież Li Peng nie był faktycznym szefem rządu. Wiadomo, że za wszystkimi kluczowymi dla państwa decyzjami stał wtedy 邓小平 Deng XiaoPing. Ale zagraniczne media za krwawe zakończenie protestów obarczają właśnie Li Penga. Uproszczenie, tak charakterystyczne zresztą dla wszystkiego co chińskie. Li Peng bez wątpienia był kontrowersyjną postacią. Jednak to on zapoczątkował reformy ekonomiczne w autorytarnym systemie. Te reformy miały fundamentalne znaczenie dla późniejszego rozwoju gospodarczego Chin.

Foto: Head Topics

Nie usprawiedliwiam go, ale nie chcę też oceniać. Tym zajmie się historia. Chcę natomiast podkreślić, że tak jak każdy człowiek, żaden przywódca nie jest jednoznaczną postacią. 陰陽 Yin Yang – zgodnie z chińską filozofią – dualizm natury, życia, przeciwieństwa tworzące jedną, nierozerwalna całość: dobro i zło, pozytyw i negatyw, czarne i białe, itd., itp.

商业与经济Biznes & Gospodarka

Jak co roku opublikowano listę Fortune Global 500 – zestawienie pięciuset firm osiągających największy dochód operacyjny w skali świata. Po raz pierwszy w historii tego rankingu w gronie największych firm światowych znajdziemy więcej firm chińskich, niż amerykańskich. Chiny reprezentuje w tym roku 129 przedsiębiorstw (w tym 10 z Tajwanu), o 9 więcej niż rok temu. Ze stanów Zjednoczonych pochodzi natomiast 121 firm ujętych na liście. Wśród firm chińskich 80.2% to przedsiębiorstwa państwowe (!?), co z kolei oznacza spadek udziału spadek do 19.8% udziału wśród chińskich gigantów chińskich firm prywatnych, które w ub.r. stanowiły 23.7% chińskiej reprezentacji. Z Chin pochodzi też najwięcej tegorocznych debiutantów Fortune Global 500. Jak widać przedsiębiorstwa państwowe mają swoje złe, ale też i dobre strony…

Mastercard opublikował raport potwierdzający rosnące znaczenie chińskich turystów dla światowej turystyki. Chińscy turyści (wyłącznie z Chin Kontynentalnych, nie licząc tych z Hong Kongu, Makao i Tajwanu) zajmują obecnie drugą pozycję na świecie pod względem indywidualnych wydatków dokonywanych podczas wyjazdów zagranicznych. Na pierwszym miejscu plasują się turyści ze Stanów Zjednoczonych. W raporcie Mastercard opublikowanym w 2009 roku Chińczycy znajdowali się na 7 miejscu pod względem wydatków podczas wyjazdów turystycznych. Jestem przekonany, że za rok, może dwa, znajdą się na pierwszym miejscu.

Foto: which.co.uk

Według badań amerykańskiej firmy konsultingowej Rhodium Group chińskie inwestycje w USA od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Trumpa w 2016 roku do końca roku 2018 zmalały o 88%. W ub.r. wyniosły tylko 5.4 mld USD (ok.20.72 mld PLN), kiedy w szczytowym roku 2016 osiągnęły wartość 46.5 mld USD (ok. 178.42 mld PLN). Czy rzeczywiście sankcje nałożone na Chiny służą Ameryce?

Efekty sporu handlowego USA – Chiny objawiają się w zupełnie nieprzewidywalnych formach. Oto w pierwszej połowie br., po raz pierwszy w historii, porty w Wietnamie przeładowały więcej kontenerów niż porty w Hong Kongu. W okresie styczeń – czerwiec 2019 roku w Wietnamie przeładowana 9.1 mln TEU (1 TEU to odpowiednik „małego” kontenera 20 stopowego), natomiast w Hong Kongu 9.06 mln TEU. Wietnam zyskuje na starciu handlowym Chin i USA. Część produkcji z Chin została przeniesiona do Wietnamu, tu też nowe oddziały produkcyjne otwierają zarówno chińskie, jak i światowe marki niepewne rozwoju sytuacji na linii Waszyngton – Pekin. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.   

北京汽车股份有限公司Beijing Automotive Group (北汽集团) kupiła 5 proc. udziałów w koncernie Daimler, producencie m.in. Mercedesa, za 2.5 mld EUR (ok. 10.7 mld PLN). Z jednej strony Chińczycy chcą w ten sposób ugruntować współpracę z niemieckim koncernem (Beijing Automotive Group od 2013 roku jest głównym partnerem Daimlera w chińskiej fabryce Mercedes-Benz), z drugiej strony konkurują z 浙江吉利控股集团有限公司Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd., która posiada od 2018 roku 9.69% akcji Daimlera. Geely zapłaciło za swoje udziały 8.08 mld EUR (ok. 34.5 mld PLN). Czyżby zanosiło się na to, że Mercedes-Benz wkrótce nie będzie niemiecki, ale chiński? Tak wszak stało się z już Volvo i Lotusem, które należą do szanghajskiego Geely Holding Group.

科学技术与大数据 Nauka-Technologie-Internet

阿里巴巴集团Alibaba uruchamia specjalną platformę internetową (połączoną z 全球速卖通AliExpress) dla małych i średnich firm amerykańskich. Dzięki nowemu narzędziu firmy te będą mogły nie tylko – jak do tej pory – kupować towary chińskie, ale również oferować swoje produkty potencjalnym klientom z Chin, jak i wszystkich innych krajów świata, w których operuje platforma AliExpress (np. Indiach, czy Brazylii). Obecnie 95% firm korzystających z platformy AliExpress jako narzędzia sprzedaży pochodzi z Chin. Aby zacząć sprzedawać poprzez chińską platformę amerykańska firma będzie musieli zapłacić składkę członkowską w wysokości około 2,000 USD (ok. 7,674 PLN). Składka ta oczywiście nie obejmuje kosztów reklamy. Oferta z pewnością warta rozpatrzenia. W bazie Alibaby znajduje się dzisiaj ponad 650,000 amerykańskich firm kupujących towary chińskie. Z pewnością wiele z nich zainteresuje możliwość zmiana kierunku działania z importu na eksport. A wszystko to oczywiście z korzyścią dla Grupy Alibaba.

Japan Display Inc., znaczący dostawca paneli i ekranów OLED (w tym m.in. dla Apple), prowadzi zaawansowane rozmowy z chińskimi inwestorami zainteresowanymi przejęciem japońskiej firmy. Najdalej posunięte negocjacje toczone są przez Japończyków z 集团股份有限公司TCL Corp. (producent elektroniki użytkowej od TV po smartfony) oraz chińskim funduszem inwestycyjnym嘉实基金管理有限公司 Harvest Fund Management. Japan Display Inc. odnotowała w 2018 roku straty w wysokości 2.3 mld USD (ok. 8.8 mld PLN). TCL ma zamiar zostać głównym udziałowcem kontrolującym japońskiego producenta.

金融, 股票交易所 Banki > Finanse > Giełdy

Zgodnie z planem, 22 lipca (poniedziałek) ruszył na giełdzie w Szanghaju nowy rynek spółek technologiczno-innowacyjno-naukowych nazwany科创板的创新 Star Market. “Szaleństwo”, „Bonanza” i „kasyno” w jednym. Akcje pierwszych 25 spółek zanotowanych na tym rynku wzrosły przeciętnie jednego dnia o ponad 160%. Jedna z nich, 上海安集威电子科技有限公司Shanghai Anji Microelectronics Technology Co. Ltd., produkująca materiały półprzewodnikowe, zyskała na wartości w ciągu jednej sesji 520% (?!). Pierwsza sesja Star Market zrodziła trzech nowych miliarderów giełdowych. Oprócz Shanghai Anji wartość ponad 1 miliarda RMB osiągnęły także 苏州海客科技有限公司Suzhou HYC Technology, dostawca automatycznych urządzeń do testów dla firm przemysłowych oraz 浙江杭可科技股份有限公司Zhejiang Hangke Technology, spółka zajmująca się m.in. testami baterii i akumulatorów. Łącznie wszystkie spółki notowane na Star Market jednego dnia pozyskały ok. 37 mld RMB (ok. 20.35 mld PLN). Oczywiście taki spekulacyjny dzień zdarza się tylko raz i w kolejnych sesjach spółki te miały „spokojne” wzrosty ponad 15%. W ciągu najbliższych 11 dni grono spółek notowanych na Star Market powiększy się o kolejne 25 firm. Dla tej 50-tki zostanie uruchomiony specjalny indeks SSE STAR 50 pozwalający śledzić obrót jej akcjami. Przez pierwsze pięć sesji od wejścia firm na ten rynek nie obowiązują jakiekolwiek limity wzrostów i spadków.  Według analityków największej w Chinach firmy maklerskiej中信证券股份有限公司 Citic Securities Co., Ltd. na Star Market są już wszelkie warunki do spekulacji. Bez wątpienia.

 

Giełdy

W poniedziałek (22.07.) wszystkie indeksy giełdowe mocno zniżkowały. Środki zassał nowy rynek, wspomniany wyżej Star Market. Od środy, dzięki poprawie nastrojów wśród inwestorów, akcje zaczęły odrabiać straty, co pozwoliło zamknąć tydzień generalnie na plusie. Poza Hong Kongiem. Tutaj odnotowano największą tygodniową stratę na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. W tym samym momencie indeks giełdy w Szanghaju uzyskał najlepszy wynik od czerwca.

                                                                                          Piątek 26.07.    Tydzień 22.-26.07.

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数             2,944.54  0.24%       0.70%

(000001.SH/SZZS) Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)              2,939.35  0.28%       1.51%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数            3,858.57  0.19%       1.33%                              

(000300.SH/399300.SZ) 300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                  4,898.11  0.13%       0.40%

(000905.SH) small-mid cap 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指             9,349.00  0.04%      1.31%

(399001.SZ/SZCZ) Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指       1,561.86  -0.27%    1.29%

(399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指        1,573.45  0.04%      0.84%

(399106.SZ/SZZZ) (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                 5,304.53  0.10%      1.88%                   

(399004.SZ/SZS100) 100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS) 28,397.740  -0.69%     1.28%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)      3,780.35  -0.76%       -0.09%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数         10,853.170  -0.71%      -0.52%

(HSCEI.HK/GQZS) Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations       .4,407.920   -0.85%      -1.05%

(Red Chip) 红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数                               10,891.98  -0.45%       0.17%

(TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI) Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walut Kurs średni (26.07.)  

100美元USD = 687.96人民币 RMB                

100欧元EUR = 766.80 人民币 RMB                

100 港HGD = 88.03 人民币 RMB                

100 澳门元MOP = 85.56人民币 RMB             ▲

100 新台币NTD = 22.11 人民币 RMB             ▼   

100 波兰兹罗提 PLN = 179.74人民币 RMB   

100人民币 RMB = 55.56波兰兹罗提 PLN      

中国人民解放军 Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

"Wall Street Journal" podał „sensacyjną” wiadomość, iż na mocy tajnego porozumienia zawartego pomiędzy rządami Kambodży i ChRL, Chiny będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne w kambodżańskiej bazie marynarki wojennej Ream w prowincji Sihanoukville, nad Zatoką Tajlandzką. Rządy obu krajów natychmiast kategorycznie zaprzeczyły doniesieniom gazety. I nie bez racji. Rzeczony „news” to dla mnie przykład „informacyjnej bańki mydlanej”. Dlaczego? Kambodża jest już od dawna uzależniona od Chin. Od 1994 r. ChRL zainwestowała tym kraju w różne projekty infrastrukturalne (elektrownie, drogi, kolej, lotniska, nieruchomości, port Sihanoukville, itd.) ponad 13 mld USD (ok. 50 mld PLN).

Chiny i państwa Azji Południowej

Lokalizacja bazy Marynarki Wojennej Kambodży (Ream)

Do tego trzeba dodać inwestycje chińskich firm państwowych i prywatnych na przykład w kambodżańską infrastrukturę turystyczną, dzięki której region ten staje się coraz atrakcyjniejszym celem dla turystów z Chin i reszty świata. Niedostępne są dane dotyczące tych inwestycji, ale z pewnością poszły one w miliardy dolarów. Osobiście miałem okazję skalę chińskiego zaangażowania w Sihanoukville i tamtejszej, chińskiej rzecz jasna, specjalnej strefie ekonomicznej. Chiny udzielają Kambodży jednocześnie pomocy militarnej i humanitarnej. Dlatego też jeśli Pekin pragnie skorzystać z jakiegoś aktywa Phnom Penh, to uzyskuje na to przyzwolenie. Rzecz nie wymaga jakiejkolwiek umowy, zwłaszcza tajnej. Strony działają otwarcie. Aby to zobaczyć, wystarczy pojechać do Kambodży. I już.

中华人民共和国国防部Ministerstwo Obrony i 中华人民共和国国务院新闻办公 Biuro Informacyjne Rady Państwa opublikowały wspólnie białą księgę stanu chińskiej armii i jej strategii w nowej epoce. Armia chińska docelowo liczyć będzie ok. 2 mln żołnierzy. Ilość, przechodzi w jakość, co oznacza unowocześnienie uzbrojenia, metod dowodzenia, etc., jak i rozwój najnowszych technologii wojskowych. W tej sytuacji 中国人民解放军Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nie boi się żadnych wyzwań ani starcia. Jest zwycięska. Po prostu.

Niespodziankę przygotował amerykański magazyn Defense News razem z uznanym londyńskim think tankiem International Institute for Strategic Studies. W swoim corocznym raporcie na temat przedsiębiorstw zbrojeniowych świata periodyk ten stwierdził, że 8 z 25 największych firm tego sektora to firmy z Chin. Obserwując aktualne wyposażanie armii chińskiej i aktywność chińskiej zbrojeniówki na międzynarodowych rynkach nie można być zaskoczonym tą informacją.

事件评论Na marginesie zdarzeń

Niezrozumieniem, upraszczaniem, czy wręcz wprowadzaniem w błąd jest określanie przez media nowego rynku akcji Star Market na giełdzie w Szanghaju mianem chińskiego Nasdaq. Star Market to zupełnie inne regulacje i warunki dopuszczenia do obrotu akcjami niż amerykański Nasdaq. Ten wymaga od kandydatów do notowania przejścia złożonej procedury kwalifikacyjnej, zweryfikowanych, ściśle określonych dokumentów finansowych dostarczanych przez licencjonowaną firmę doradczą, a przede wszystkim osiągania zysków przez min. 3 lata. Podobnie funkcjonuje uruchomiony w 2009 roku ChiNext na giełdzie w Shenzhen, który mógłby być nazywany chińskim Nasdaq. Star Market działa na bardzo prostych zasadach. Do wejścia na ten rynek wystarcza prosta aplikacja (potwierdzana do maks.3 miesięcy), nie wymaga się od podmiotu aplikującego wykazania zyskowności przedsięwzięcia, wystarcza, że firma ma projekty innowacyjno-technologiczne i „stabilne przepływy pieniężna”. Przez pierwsze pięć sesji od wejścia firmy na ten rynek nie ma żadnych limitów wzrostów i spadków.  Wolna amerykanka. Od szóstej sesji obowiązuje limit 20% różnicy kursów notowanie do notowania. Na innych rynkach to 10%. Star Market nie ma więc wiele wspólnego z Nasdaq, porównanie to zdecydowanie chybione, wynikające prawdopodobnie ze specyficznej aktywności mediów, które w coraz mniejszym stopniu dbają o rzetelność walcząc o klikalność.

Polecam uwadze wywiad 王辉耀dr Wang HuiYao, którego udzielił telewizji singapurskiej.

https://www.channelnewsasia.com/news/video-on-demand/in-conversation/wang-huiyao-advisor-to-the-chinese-government-11742108

Dr. Wang jest doradcą rządu chińskiego od 2015 roku, jest też założycielem i przewodniczącym wiodącego think-tanku The Centre for China and Globalisation,  uznawanego za jedną z najważniejszych instytucji tego typu na świecie. Dr Wang jest także doradcą Banku Światowego. W rozmowie dr Wang udziela m.in. odpowiedzi na pytanie jakiego rodzaju super-potęgą będą Chiny w niedalekiej przyszłości. Sam wywiad zaś może Państwu uzmysłowić jakiego rodzaju doradców ma rząd chiński. Tak dla formalności dodam, że decydenci w Pekinie na opiniach doradców polegają i ich zalecenia stosują w praktyce.

Foto: mediacorp


梁老爷意见 Mniemania Liang Lao Ye

Czas podróży służbowej sprzyja przemyśleniom, ale utrudnia ich spisanie. Mniemania najnowsze pojawią się zatem w kolejnym przeglądzie.

中国谚语 Z chińskich powiedzeń 

两虎相斗,必有一伤  

Kiedy dwa tygrysy walczą, jeden z nich z pewnością przegra.

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com               

© Najbardziej autorytatywne informacje z Chin od 20 lat – www.chiny24.com.

 

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur.

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button