Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (31/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

选取从本周开 Wybrane z tygodnia

Wydarzeniem tygodnia była bez wątpienia narada ekonomiczna pod przewodnictwem 中共中央总书记 Sekretarza Generalnego KC KPCh, 国家主席 Prezydenta Państwa, 中央军委主席 Przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej, etc., etc. 习近平 Xi Jin Pinga. Udział w tej konferencji wzięli zarówno przedstawiciele władz najwyższego szczebla, jak również szefowie największych chińskich przedsiębiorstw państwowych, prywatnych, jak i firm zagranicznych działających w Chinach. Celem spotkania było zaprezentowanie i omówienie przyszłościowego modelu gospodarki ChRL oraz zasad jakimi kierować będzie się partia w relacjach z biznesem. Podczas narady Xi Jin Ping wyraził zadowolenie z dobrego tempa wzrostu gospodarki w tym roku. Aktualna sytuacja ekonomiczna pozwala – wedle Przewodniczącego – by polityka fiskalna państwa mogła być bardziej aktywna, dotychczasowa, ostrożna polityka pieniężna stała się bardziej elastyczna, a polityka makroekonomiczna nabrała właściwości działań precyzyjniej ukierunkowanej. Xi zapewnił, że rząd Chin będzie dążył do uzyskania jak najlepszego wyniku PKB na koniec roku. Dlatego też nadal będzie obniżał podatki, zmniejszał opłaty administracyjne, czynsze i stawki najmów, by ulżyć przedsiębiorstwom borykającym się z wieloma przeciwnościami.

Priorytetem działań państwa będzie rozwój rynku krajowego. Silniejsze firmy chińskie będą miały większe szanse powodzenia na rynkach zagranicznych. Obecnie jednak, w realiach pandemii, w obliczu globalnego spowolnienia chińskie władze i chiński biznes winien skoncentrować uwagę na rozwoju rynku wewnętrznego w każdym jego aspekcie. W reakcji na protekcjonizm manifestowany przez wielu dotychczasowych partnerów Chin, firmy chińskie powinny zintensyfikować działania na rzecz poprawy życia gospodarczego u siebie w kraju. Nie oznacza to zamknięcia się na świat. Wręcz odwrotnie. Chiny będą wykorzystywać jako atut wielkość i zasobność swojego rynku, będą zacieśniać relacje gospodarcze ze światem, zarówno na obszarze ChRL, jak też poza swoimi granicami. To jeden z warunków dalszego rozwoju gospodarczego państwa. Xi zadeklarował ponownie, że firmy zagraniczne w Chinach będą traktowane na równi z firmami chińskimi. To oznacza między innymi możliwość równoprawnego udziału w przetargach publicznych, czy pełny dostęp do rynku usług finansowych.

Na co należy zwrócić uwagę: po raz pierwszy podczas tego typu wystąpień Xi poruszył kwestię „patriotyzmu gospodarczego” jako istotnego narzędzia ożywienia gospodarczego państwa. Globalizacja – według Xi – oznacza wprawdzie, że aktywność ekonomiczna nie zna takich barier jak granice państwowe, ale same przedsiębiorstwa mają swoje ojczyzny. Ojczyzną, domem firm chińskich są Chiny. Dlatego też władze każdego stopnia administracyjnego w ChRL, każdej chińskiej rządowej agendy, instytucji, czy wydziału do spraw będą działać na rzecz ochrony i pomocy głównym graczom w gospodarce chińskiej. Organizacje te  mają pomóc tworzyć środowisko biznesowe, w którym funkcjonować będą chińskie podmioty gospodarcze w zgodzie z prawem, zasadami rynku oraz międzynarodowymi regułami. Szefowie administracji każdego szczebla mają być w stałym kontakcie z przedstawicielami biznesu, z firmami. Ich powinnością jest znać ich problemy i nieść pomoc w ich rozwiązaniu. Xi ponownie zadeklarował pełne wsparcie dla rozwoju sektora prywatnego, co nie wyklucza wsparcia firm państwowych, które pozostają rdzeniem, główną osią chińskiej gospodarki. Motorem tej gospodarki, czy to w sektorze prywatnym, czy państwowym jest innowacyjność. Ale [Re.: co chyba nikogo nie może zaskakiwać] gwarantem stabilnego rozwoju gospodarczego Chin jest partia, która pełniąc rolę kierowniczą w państwie wyciąga pomocną rękę ku każdemu, kto w obecnych realiach pomocy i wsparcia wymaga.

W relacjach z narady ekonomicznej rzucała się w oczy nieobecność premiera 李克强 Li Ke Qianga, który w chińskiej hierarchii odpowiada przecież za ekonomiczną stronę funkcjonowania państwa. Podczas spotkania rolę specjalistów najwyższych władz do spraw ekonomii pełnili dwaj wicepremierzy: 刘鹤 Liu He oraz 韩正  Han Zheng. Chiny mają jednego przywódcę. Nikt nie może mieć wątpliwości kto w Chinach jest najważniejszy. Druga gospodarka świata trzyma się mocno. Bo trzymana jest w jednym ręku. Tak sytuacje mają odbierać Chiny, tak sytuację ma postrzegać świat.

Foto: Xinhua. Xi na luzie na naradzie.

经济学 Ekonomia 经济 Gospodarka 市场 Rynek

财政部 Ministerstwo Finansów poinformowało, iż w czerwcu, po raz pierwszy w tym roku, spółki skarbu państwa osiągnęły wzrost dochodu operacyjnego i zysków. W pierwszym przypadku było to o 7.1%, a drugim o 6% w ujęciu rok do roku. Plusy nie przesłaniają minusów. W całym pierwszym półroczu br. dochód operacyjny firm państwowych jest mniejszy o 4.9%, a zyski o 38.8%. Czy do końca roku spółki te wyjdą na prostą?

Główny indeks oraz podindeksy 第一财经研究院Instytutu Finansów i Ekonomii YiCai na stabilnym poziomie. Sprzedaż mieszkań spowalnia. Spada bezrobocie i liczba ogłaszanych upadłości firm. Szczegóły poniżej.

中国民用航空局 Państwowa Administracja Lotnictwa Cywilnego potwierdziła zapowiadana wcześniej decyzję o stworzeniu wielkiego centrum transportu lotniczego w rejonie 基本建成粤港澳大湾区 Wielkiej Zatoki (Greater Bay Area). W skład centrum wejdzie 5 lotnisk:

  • 香港赤腊角国际机场 HongKong ChekLapKok  International Airport,
  • 深圳宝安国际机场 ShenZhen Bao An International Airport,
  • 珠海金湾机场  ZhuHai JinWan Airport,
  • 澳门国际机场 AoMen/Makao International Airport oraz
  • 广州白云国际机场GuangZhou BaiYun International Airport.

Lotniska oddalone są od siebie od 60 do 110 km. Oczywistą konsekwencją wzrostu ich aktywności była konieczność połączenia ich w jeden, skoordynowany organizm. Szczególnie, że cały obszar Greater Bay Area stanie się już niebawem jednym obszarem metropolitalnym. Pierwszy etap konsolidacji zostanie zakończony w 2025, a cały proces zakończony zostanie w roku 2035.

Jedna z 6 szanghajskich stoczni, a mianowicie 江南造船(集团)有限责任公司 JiangNan Shipbuilding Co., Ltd. należąca do grupy 中国船舶集团旗下 China Shipbuilding Group dostarczyła drugi z serii ośmiu zamówionych  przez pojedynczego armatora dużej wielkości statków do przewożenia skroplonego gazu – VLGC. Statek ten może transportować do 84,000 m3 skroplonego gazu. JiangNan Shipbuilding jest stocznią specjalizującą się w budowie tego typu jednostek. Jest jednocześnie zakładem, który przełamał dominację stoczni japońskich i koreańskich w tej niszy. Budowa skomplikowanej technologicznie i konstrukcyjnie jednostki VLGC trwa w stoczni szanghajskiej 24 miesiące. Gazowiec, który opuścił stocznię JiangNan ma łączną długość 230 m, szerokość 36.6 m, zanurzenie 12 m. Wspominamy o tym fakcie na fali sentymentów. Za czasów młodości redaktora Lianga (kiedy do głowy by mu nawet nie przyszło, ze zamieszka na stałe w Chinach) w budowie gazowców i chemikaliowców, statków będących wyzwaniem technologicznym i konstrukcyjnym, wymagających najwyższej jakości wykonania, specjalizowała się „świętej pamięci” stocznia szczecińska. A Szczecin to miasto niezwykle bliskie sercu redaktora. Dziś stocznia szczecińska to już historia, która nikogo chyba już specjalnie nie porusza. Oprócz redaktora Andrzeja.

Zgodnie z danymi przedstawionymi w najnowszym raporcie 新华社波罗的海国际航运中心发展指数 Xinhua-Baltic International Shipping Center Development Index 2020, Szanghaj został sklasyfikowany jako trzecie największe na świecie centrum żeglugowe (o oczko wyżej niż w 2019). Największym ośrodkiem żeglugowym świata jest Singapur, a drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Londyn. Na czwartym miejscu uplasował się Hong Kong, który w ciągu roku spadł w rankingu o dwa miejsca. W pierwszej dwudziestce największych ośrodków portowych świata znalazło się 7 chińskich portów.

Według założeń 中国国家铁路集团有限公司 China National Railway Group Co., Ltd., w bieżącym roku powstanie 4,400 km nowych linii kolejowych, w tym 2,300 km kolei szybkich prędkości. W pierwszej połowie tego roku prowadzono prace konstrukcyjne w ramach 115 dużych oraz średnich projektów dotyczących infrastruktury kolejowej. Zatrudnienie różnego rodzaju – od prac fizycznych po prace naukowe o charakterze badawczo-rozwojowym – znalazło przy tych projektach ponad 600,000 osób.

国家能源局 Państwowa Administracja Energii informuje, że pod koniec czerwca 2020 roku w Chinach działało 1.322 mln punktów do ładowania samochodów elektrycznych.

国务院 Rada Państwa (jak nazywany jest rząd ChRL) wydała zarządzenie, które obliguje władze lokalne, by w latach 2021-2025 skoordynowały i przeprowadziły remonty oraz renowacje wszystkich „starych” budynków mieszkalnych w administrowanych przez nie miastach. Rada Państwa uznała, że za „stare” należy uznać wszystkie budynki wybudowane do końca 2000 roku.

Szacuje się, że do tej pory przeprowadzono remonty i renowacje na ponad 170,000 osiedli mieszkaniowych w najzamożniejszych chińskich miastach. Nowe zarządzenie chińskiego rządu obejmuje wszystkie chińskie aglomeracje. Fundusze na ten cel będą przekazywane z budżetu centralnego. Pekin udzielać będzie również władzom lokalnym kredytów celowych na preferencyjnych zasadach. Rada Państwa określiła 3 kategorie renowacji/remontu, a są to: renowacja podstawowa, „doskonaląca stan techniczny” i podnosząca standard. Fundusze centralne przeznaczane będą na pierwszą kategorię renowacji, która obejmuje m.in. remonty dachów, odnowienie elewacji i klatek schodowych, usprawnienie/wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych, centralnego ogrzewania, systemów p.-poż., antywłamaniowych, monitoringu (bezpieczeństwo osiedli), wymiany instalacji internetowych (łącza światłowodowe i bezprzewodowe), przenoszenie napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych pod ziemię. Kategoria druga to m.in. ocieplanie/izolowanie budynków, zastosowanie rozwiązań przynoszących oszczędności energetyczne w trakcie eksploatacji budynków mieszkalnych, montaż wind w budynkach 5-6 piętrowych (te zazwyczaj nie były wyposażane w windy). Ostatnia kategoria obejmuje m.in. budowę lub adaptację pomieszczeń na placówki socjalne, opieki zdrowotnej, ośrodki edukacji, czy przedszkola osiedlowe. Biorąc pod uwagę liczbę budynków mieszkalnych w chińskich miastach projekt Rady Państwa jest zamierzeniem gigantycznym. Ale czemu nie połączyć potrzeby stymulowania wewnętrznej gospodarki z poprawą jakości życia obywateli.

W związku z przypadkami wykrycia koronawirusa w partiach importowanego mięsa, ryb i owoców morza, wspomniana powyżej 国务院 Rada Państwa wprowadza nowy obowiązek dla importerów. Firmy sprowadzające z zagranicy mięso, ryby i owoce morza, oprócz wszystkich dotychczas obowiązujących dokumentów, będą zobligowane do przedstawienia chińskim instytucjom fito-sanitarnym poświadczenie negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 dla próbek sprowadzanych towarów.

技术 Technologie

Tydzień bez wieści z grupy 阿里巴巴 Alibaba byłby tygodniem straconym.  Spółka zależna Alibaby, czyli 蚂蚁金融服务集团 Ant Financial wprowadza na rynek nową aplikację dla miłośników psów i/lub kotów. Pozwala ona na identyfikowanie zwierzaka poprzez analizę odcisku… nosa zwierzęcia. Okazuje się, że psie i kocie nosy posiadają swoje unikalne cechy, jak linie papilarne człowieka. Skuteczność identyfikacji zwierzęcia przy użyciu tej aplikacji wynosi ponad 99%. Sama aplikacja jest dostępna poprzez platformę płatności mobilnych 支付宝  Alipay, należącą do Ant Financial, należącą do Alibaby. Poprzez to nowe rozwiązanie Ant Financial oferuje usługę… ubezpieczenia zdrowotnego dla psów i kotów. Każdy użytkownik Alipay może ściągnąć aplikację na swoje urządzenie mobilne (a właściwe na swoje konto w chmurze, która rzecz jasna również należy do grupy Alibaba) i wprowadzić tu wszelkie dane dotyczące swojego zwierzęcia domowego, stworzyć jego profil wraz ze zdjęciem i wykupić ubezpieczenie. W zależności od zakresu ubezpieczenia składka roczna wynosi od 199 RMB (~107 PLN) do 799 RMB (~430 PLN), a pupil otrzymuje ubezpieczenie medyczne do kwoty 20,000RMB (~10,760 PLN) rocznie. Jeśli ubezpieczone zwierzę wymagać będzie (a wymagać będzie) wizyty u weterynarza, to jego właściciel uzyska zwrot poniesionych kosztów wizyty, czy leczenia przedstawiając poprzez aplikację rachunek otrzymany w gabinecie weterynaryjnym, a także zdjęcie (odcisk) nosa pupila celem identyfikacji „pacjenta”.

Aplikacja pozwala rozpoznać konkretne zwierze już na podstawie “profilu użytkownika”. Skan nosa, to juz raczej elektroniczny podpis “pacjenta”. (zdjęcie SCMP)

Ubezpieczeniem będą obejmowane zwierzaki w wieku od 3 miesięcy do 10 lat. Ocenia się, że Chińczycy zamieszkujący miasta posiadają obecnie ponad 100 milionów psów i kotów. Z różnych form ubezpieczenia zdrowotnego zwierzaków korzysta obecnie w ChRL mniej niż 1% ich właścicieli. W Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 25%, w Japonii 7%. Przeszkodą w upowszechnianiu tych ubezpieczeń w Chinach był do tej pory proceder wyłudzania pieniędzy od ubezpieczycieli bazujący na braku możliwości wiązania konkretnych zabiegów weterynaryjnych z konkretnym zwierzęciem. Odcisk nosa zlikwidował problem. Pacjent u weterynarza się podpisuje, właściciel pacjenta dostaje zwrot kosztów leczenia. Wszystko poprzez urządzenia mobilne.

Inna spółka zależna grupy 阿里巴巴 Alibaba, czyli 高德软件有限公司 AutoNavi rozpoczęła promocję swojej nowej aplikacji o nazwie ”家人地图” (“Mapa Rodzinna”). Jest ona w zasadzie podobna do rozwiązań dostępnych w Chinach od pewnego czasu, a pozwalających na sprawdzenie/zweryfikowanie, czy miało się kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, tudzież czy w pobliżu nas znajduje się osoba będąca nosicielem COVID-19. Różnice stanowi „adresat” aplikacji. Przyświeca jej myśl służenia konkretnej rodzinie, której członkom pozwala „namierzać” w czasie rzeczywistym innych członków rodziny, orientować się jaki jest ich stan „zagrożenia zakażeniem”, czy są bezpieczni, czy przypadkiem nie przebywają w pobliżu miejsc, gdzie zarejestrowano przypadki zachorowań. Aplikacja pozwala dodatkowo sprawdzić, gdzie każdy z członków rodziny przebywał w ciągu ostatnich 72 godzin, czy były to miejsca standardowe, do których docierał rutynowymi trasami, czy też nie. AutoNavi informuje, że aplikacja ma służyć przede wszystkim ułatwieniu opieki nad samotnymi rodzicami, starszymi członkami rodziny, którymi młodsi nie mogą zajmować się choćby w czasie swojej pracy. Z zachowaniem wszelkich wymogów dotyczących ochrony danych osobowych.

Podglądy funkcji “Mapy Rodzinnej” (źródło: techsina.cn)

I jeśli nie mam wątpliwości co do skutecznego zabezpieczenia danych przed przechwyceniem przez niepowołane osoby, firmy, to mam ich wiele jeśli chodzi o wykorzystywanie tych danych dla bliżej nieokreślonych celów. Wszystkie aplikacje pozwalające śledzić osoby pod różnymi pozorami, a stworzone w czasach epidemii, promowane są pod hasłem, iż nie służą inwigilacji, a niosą pomoc społeczeństwu. Aplikacji tego typu powstało całe mnóstwo. Wszechobecne są kamery. Widać je na każdym rogu ulicy, na osiedlowych drogach, w biurach, jak i w miejscach publicznych. Wszędzie. Rośnie liczba miejsc, gdzie skanuje się twarz, albo dla zweryfikowania tożsamości, albo dla uregulowania płatności. Wszystko to oczywiście wyłącznie po to, by ułatwić życie, wyłącznie dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców miast, a nawet wsi. Rosnąca liczba rozwiązań służących wzrostowi bezpieczeństwa nie przekłada się jakoś na wzrost mojego własnego poczucia bezpieczeństwa. W żaden sposób. Aż się prosi, aby jakaś tutejsza instytucja naukowa przeprowadziła badania, które pozwoliłyby stwierdzić czy rosnąca ilość kamer, skanerów, aplikacji przekłada się na malejącą liczbę wypadków, przestępstw, wykroczeń, itp. Obserwując wpisy w tutejszych mediach społecznościowych „sądzę, że wątpię”.

微信 WeChat proponuje swoim użytkownikom nową aplikację. Chodzi o 微信小商店 WeChat Minishop. Jej adresatem są osoby prowadzące działalność handlową w Internecie. WeChat Minishop to rozwiązanie typu one-stop, której priorytetem jest prostota użytkowania, a celem łączenie producentów z klientami. Dzięki nowej aplikacji klienci uzyskują pełna informację na temat produktów oferowanych przez producentów, producenci z kolei są w stanie sprzedawać skutecznie w sieci bez konieczności wsparcia technicznego, czy marketingowego osób/firm trzecich.

Podgląd niektórych funkcji MiniShop / We Store (źródło: walkthechat.com)

Minishop to aplikacja zarządzająca zamówieniami, logistyką, płatnościami, jest biurem obsługi klienta, pozwala prowadzić działania marketingowe w sieci, a także umożliwia promowanie i sprzedaż towarów w systemie Livestream. Pojawienie się tej konkretnej aplikacji świadczy o woli zaistnienia 腾讯公司Tencent (właściciela WeChat) na silnie konkurencyjnym rynku handlu internetowego zdominowanym przez 阿里巴巴 Alibabę, 京东 JD.com oraz 拼多多 Pinduoduo. Koncern wyraźnie chce tu wykorzystać swój największy atut, czyli powszechność WeChat w Chinach. Obecnie z tej aplikacji korzysta ponad 1.2 miliarda aktywnych użytkowników. Korzysta codziennie.

Według danych 工业和信息化部 Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji trzej najważniejsi operatorzy telekomunikacyjni Chin, czyli 中国电信 China Telecom, 中国移动  China Mobile i中国联通 China Unicom uruchomili w sumie (do końca czerwca br.) ponad 400,000 bazowych stacji 5G w całym kraju. W 2019 roku w Chinach zbudowano ich 130,000. Do końca tego roku będzie ich nie mniej niż 600,000. Budowa sieci 5G traktowana jest przez Pekin priorytetowo, gdyż jest ona m.in. istotnym warunkiem rozwoju sztucznej inteligencji, systemów pojazdów autonomicznych, wdrażania projektów spod znaku smart city. Szybkie przejście do modelu gospodarki cyfrowej wymaga jak najszybszego stworzenia odpowiedniej infrastruktury. W trakcie tworzenia ogólnokrajowej sieci 5G Chiny opracowują już podstawy standardów systemu 6G.

W 11 numerze periodyku poświęconego nowym mediom, a wydawanym przez 中国社会科学院新闻与传播研究所的  Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Chińskiej Akademii Nauk Społecznych opublikowano rezultaty badań, z których wynika, że dla 77.25% ankietowanych głównym źródłem informacji i wiadomości są serwisy informacyjne (różnego charakteru – od agencji informacyjnych po odpowiedniki polskiego pudelek.pl, czy wykop.pl) powiązane z aplikacją mobilną 微信 WeChat. Tylko 0.68% ankietowanych uzyskuje informacje z gazet i periodyków drukowanych. Wygrało środowisko, przegrały kioski, które zniknęły definitywnie z chińskich miast.

教育 科学 Nauka – Edukacja

23 lipca o godzinie 12:41 z kosmodromu 文昌航天发射场 Wen Chang na wyspie 海南 HaiNan wystrzelona została rakieta 长征五号遥四 Długi Marsz 5, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek kosmiczny, a na jego pokładzie lądownik z łazikiem. Celem misji jest Mars. To pierwsza w historii chińskiej kosmonautyki misja na Czerwoną Planetę. Zgodnie z nową chińską tradycją otrzymała ona nazwę 天问一号 TianWen-1, czyli ”Pytania do niebios”, lub „Pytam Niebios”. To tytuł słynnego utworu poetyckiego, autorstwa poety Qu Yuana (ur. ok. 340 p.n.e., zm. ok. 278 p.n.e.) złożonego ze 172 pytań skierowanych do Niebios.

Termin wystrzelenia rakiety nie był przypadkowy. Pozwolił na wykorzystanie tzw. „okna czasowego”, kiedy Ziemia i Mars znajdywały się w korzystnej pozycji względem siebie i Słońca, co umożliwiło nadanie rakiecie odpowiedniej trajektorii, z wykorzystaniem sił grawitacyjnych planet i najbliższej nam gwiazdy. Statek kosmiczny uzyskawszy swoją prędkość podróżną dzięki rakiecie, po pokonaniu ok. 400 mln km ma w lutym 2021 roku dotrzeć do celu, czyli na orbitę okołomarsjańską. To pierwszy punkt programu. Następnie, w wyliczonym precyzyjnie momencie, z pokładu orbitującego statku wystartuje lądownik, z którego, po wylądowaniu na powierzchni Czerwonej Planety w swoja ekspedycję badawczą wyruszy marsjański łazik. Jeśli nie wystąpią żadne przeszkody natury technicznej, żadne niespodziewane wydarzenia, łazik w ciągu 90 dni przeprowadzi zaplanowane wcześniej badania i obserwacje. Plan jest niezwykle ambitny. Jeśli się powiedzie, Chiny będą pierwszym państwem w historii, które w ramach pierwszej misji bezzałogowej na Marsa zrealizują trzy działania: umieszczenie orbitera na orbicie okołomarsjańskiej, wylądowanie lądownika na powierzchni planety i przeprowadzenie badań za pomocą łazika.

Przed nami długie miesiące oczekiwania. Samo wyszukiwanie odpowiedniego miejsca dla lądownika na powierzchni Marsa trwać będzie około 2,5 miesiąca. Aby osiągnąć wybrane miejsce, lądownik musi opuścić swój macierzysty statek pod odpowiednim kątem, z odpowiednia szybkością, w odpowiednim, wykalkulowanym co do ułamka sekundy momencie.

Mars stał się w ostatnich miesiącach niezwykle popularny wśród państw z ambicjami kosmicznymi. Do USA, Rosji i Chin dołączyły Zjednoczone Emiraty Arabskie, które we współpracy z Japonią 19 lipca wystrzeliły sondę w kierunku Czerwonej Planety. 30 lipca rusza na Marsa kolejna misja amerykańska, z lądownikiem i łazikiem Perseverance, w którym z kolei znajduje się helikopter Ingenuity.

Zwykło się uważać, że świat nauki to oaza spokoju, rozwagi, ciszy i skupienia. Tymczasem 核能安全技术研究所 Instytut Badań Bezpieczeństwa Technologii Energii Nuklearnych 中国科学院 Chińskiej Akademii Nauk w 合肥 HeFei, stolicy prowincji 安徽 AnHui przełamał ten stereotyp. O tej placówce naukowej stało się w Chinach niezwykle głośno. A to na skutek jednoczesnej rezygnacji 90 pracowników naukowych Instytutu. Nikt nie ma pojęcia dlaczego naukowcy jednocześnie wypowiedzieli swoje umowy. Żadna ze stron oczywistego konfliktu nie wypowiada się na ten temat. Instytut wydał tylko lakoniczny, nie wnoszący nic do sprawy komunikat. Natomiast kancelaria 国务院 Rady Państwa, 中国科学院 Chińska Akademia Nauk, 教育部 Ministerstwo Edukacji oraz 科技部 Ministerstwo Nauki i Technologii wysłał do HeFei wspólny zespól dla wyjaśnienia sytuacji. W mediach społecznościowych natychmiast pojawiła się myśl, że może i Instytut lokalny, ale miały tam miejsce jakieś grube historie, skoro cała wierchuszka wysłała tam swoich śledczych. To nas akurat nie dziwi. Instytut ten jest bowiem jednym z kluczowych chińskich ośrodków prowadzących badania nad energia jądrową. Jego właściwe funkcjonowanie jest w żywotnym interesie państwa. O rozwoju sytuacji będziemy donosić.

银行 Banki – 财政 Finanse – 资本 Kapitał – 资金 Fundusze

中国银行保险监督管理委员会 Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń kontynuuje porządkowanie chińskiego rynku ubezpieczeń wartego 22 bln RMB (~ 12 bln PLN). W swoich najnowszych zaleceniach Komisja przekazała więcej uprawnień do kontroli działania tego sektora swoim lokalnym oddziałom. W Chinach funkcjonuje ogółem 87 spółek ubezpieczeniowych i 13 asekuracyjnych.

Nad regulacjami pracuje również Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin oraz 中国证券监督管理委员会 Komisja Regulacji Papierów Wartościowych. Tym razem dotyczy to rynku obligacji. Do tej pory obligacjami skarbu państwa (emisje rządu centralnego, lub rządów lokalnych), jak i tymi emitowanymi przez przedsiębiorstwa obracano na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, a także na rynku międzybankowym. Za obrót na giełdach odpowiada Komisja Regulacji Papierów Wartościowych, a za transakcji pomiędzy bankami chiński bank centralny. W tej chwili prowadzone są prace mające na celu utworzenie jednego, wspólnego rynku obrotu wszystkimi obligacjami, który będzie posiadał jednego regulatora (zapewne będzie to ciało utworzone przez dwóch dotychczasowych regulatorów). Chiński rynek obligacji jest jednym z największych na świecie. Wartość chińskich obligacji przekroczyła 107.8 bln RMB (~58.407 bln PLN).

Trzeci miesiąc z rzędu Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin utrzymuje stopę referencyjną kredytów na stałym poziomie. Roczna stopa jest na poziomie 3.85%, podczas gdy pięcioletnia wynosi 4.65%. Utrzymywanie stopy referencyjne na stałym poziomie ma świadczyć wedle analityków o tym, iż gospodarka chińska wychodzi już ze stagnacji spowodowanej epidemią koronawirusa.

Po 滴滴出行 DiDi ChungXin (rozwinięta wersja znanego nam Ubera) spółka 美团点评 MeiTuan DianPing (firma kurierska specjalizująca się w dowożeniu żywności zamawianej online) rozpoczęła rozmowy z 中国人民银行Ludowym Bankiem Chin na temat możliwości wprowadzenia płatności elektroniczną walutą DCEP (Digital Currency / Electronic Payment), czyli elektronicznym juanem. Głównym inwestorem w MeiTuan Dian Ping jest 腾讯 Tencent, który już pilotażowo wykorzystuje DCEP w swojej aplikacji płatności mobilnych 微信支付 WeChatPay. DCEP testowane jest równolegle w należącym do 阿里巴巴 Alibaby systemie płatności mobilnych 支付宝 Alipay. Wygląda na to, że bank centralny Chin przycisnął pedał gazu i DCEP wejdzie do powszechnego użytku w trybie pilnym. [Red.: Gdybym miał doszukiwać się przyczyn histerycznej reakcji administracji Trumpa na kolejne chińskie aplikacje, to wskazywałbym na DCEP właśnie. Elektroniczny pieniądz, funkcjonujący w systemie blockchain, to koniec ekonomii jaką nam zaproponowały Stany Zjednoczone po II wojnie światowej. I możliwy poważny cios w podstawy iluzji, którą stał się amerykański dolar. Gdyby wierzyć plotkom, deficyt budżetowy wyczarowany przez Trumpa i jego drużynę w ciągu ostatnich miesięcy przewyższa już wszystkie sumy jakie Stany Zjednoczone były winne komukolwiek od 1776 do 1979 roku.

平均汇率  Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (24.07.2020)

100英镑GBP = 890.71人民币 RMB

100欧元EUR = 811.41 人民币 RMB

100美元US$ = 699.38人民币 RMB

100美元US$ = 701.69人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach transakcji międzybankowych.

100 港HG$ = 90.23人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 87.77人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.80 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 185.14人民币 RMB

100人民币 RMB = 53.22 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w ShangHaiu czy w HongKongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcje.

{Dane na dzień 24.07.2020}

证券交易Giełdy 

Tydzień 30 tego nieustannie zaskakującego sobą roku 2020 zakończył się na chińskich giełdach ogromnymi spadkami. Już niejaki Newton twierdził i ostrzegał, że co poleciało w górę, musi spaść, z hukiem zaś dążyć będzie w dół ogromnym proporcjonalnie do tego jak wysoko się wzniosło. Inwestorzy przeprowadzili masową wyprzedaż akcji. Piątek był tu taką gorzką wisienką na torcie. Wprawdzie obroty na giełdach w 上海  Szanghaju i 深圳 Shenzhen kolejny dzień z rzędu przekroczyły w sumie wartość 1 bln RMB (~ 536.3 mld PLN), ale wynikało to właśnie z ogromnej sprzedaży papierów. Kiedy większość indeksów odnotowywało spadki, znalazły się branże, gdzie inwestorzy wciąż przekierowywali swoje środki. W górę poszły akcje firm związanych z przemysłem zbrojeniowym oraz wydobyciem i przetwarzaniem metali nieżelaznych i szlachetnych. Natomiast najwięcej straciły na wartości spółki maklerskie, producenci gier internetowych, a także producenci alkoholi.

W piątek 24 lipca na chińskich giełdach wybuchła wręcz panika, której przyczyną była bez wątpienia sytuacja międzynarodowa – zaostrzenie konfliktu ekonomicznego i politycznego ze Stanami Zjednoczonymi (wzajemne zamykanie konsulatów). Istotniejszym jednak według nas czynnikiem wzmagającym niepokój na giełdach chińskich były nowe decyzje komisji regulujących rynek finansowy, które zapowiadają zwiększenie kontroli nad notowanymi spółkami. Przed nami duże wahania wskazań indeksów. Wśród graczy giełdowych dominuje niepewność i poczucie braku stabilizacji.

其他股市新闻 Inne Wiadomości Giełdowe

Po raz pierwszy od 30 lat zmieniono listę spółek, które tworzą główny indeks szanghajskiej giełdy, czyli 证综合指数ShangHai Composite. Z listy skreślono 91 spółek uznanych za podmioty wysokiego ryzyka dla inwestorów (m.in. duże wahania ich akcji, straty wykazywane w sprawozdaniach okresowych). W ich miejsce na liście znalazło się 25 największych spółek naukowo-technologiczno-innowacyjnych, które awansowały tu z alternatywnego systemu obrotu zwanego „Star Market” (上证科创板).

Dzień 22 lipca to pierwsza rocznica działania “Star Market” w ramach giełdy w Szanghaju. Notowane są na nim głównie spółki młode, z branż takich jak: IT nowej generacji, nowe materiały i nowe źródła energii, ochrona środowiska oraz oszczędności energetyczne, biomedycyna, gromadzenie i przetwarzanie danych w „chmurze”, sztuczna inteligencja, innowacyjna produkcja, HiTech, usługi internetowe. Star Market tworzy obecnie 130 spółek o wartości rynkowej 2.7 bln RMB (~1.463 bln PLN). Z okazji pierwszej rocznicy działania tego rynku na giełdzie w Szanghaju utworzono tu nowy indeks: 上证科创板50成份指数 50 Component – Shanghai Science and Technology Innovation Board. Na chwile obecną wejściem na Star Market zainteresowanych jest ponad 400 spółek.

 

习近平时代 Era Xi Jin Ping – 人民领袖 „Przywódca Ludu”

W Pekinie otwarto kolejny ośrodek badawczy myśli 习近平 Xi Jin Pinga. Ponieważ ma się on zajmować myślą Przewodniczącego związaną z chińską polityką zagraniczną, w uroczystości otwarcia ośrodka udział wziął 王毅 Wang Yi, szef chińskiego MSZ, członkowie korpusu dyplomatycznego i zaproszeni goście. W ciągu ostatnich dwóch lat powstała ogromna liczba instytutów, a także wydziałów uniwersyteckich zajmujących się badaniem i propagowaniem myśli Przewodniczącego. A tych myśli jest wiele. Na przykład: 习近平强军思想  o wzmacnianiu sil zbrojnych, 习近平生态文明思想 o cywilizacji ekologicznej, 新时代中国特色社会主义思想 o socjalizmie z chińską charakterystyką dla nowej ery. Skoro zatem Xi formułował i formułuje myśli dotyczące polityki zagranicznej państw, no to czas najwyższy, aby powstał 习近平外交思想研究中心 ośrodek badawczy myśli Xi Jin Pinga o polityce zagranicznej.

中国 世界 Chiny – Świat

中国民用航空局Państwowa Administracja Lotnictwa Cywilnego ogłosiła, iż wszyscy pasażerowie międzynarodowych rejsów lotniczych przybywający do Chin muszą przed wejściem na pokład samolotów okazać dowód uzyskania negatywnego wyniku testu na nosicielstwo COVID-19. Test taki nie może być starszy niż 5 dni przed datą wylotu do Chin. Ale co istotne: musi zostać wykonany w miejscu wskazanym przez chińską placówkę dyplomatyczną działającą w kraju skąd pasażer udaje się w podróż do Chin. Przedstawienie negatywnego wyniku testu przeprowadzonego w rekomendowanej przez stronę chińską klinice, szpitalu, specjalistycznym laboratorium jest obecnie podstawowym warunkiem uruchomienia procedury przyznania chińskiej wizy. Chińskie placówki dyplomatyczne zastrzegają sobie prawo sprawdzania wiarygodności testów na jakich podstawie wydano zaświadczenie o nie stwierdzeniu obecności wirusa w organizmie badanego. W Chinach wciąż obowiązuje wprowadzony pod koniec marca zakaz wjazdu do kraju na podstawie wiz wydanych wcześniej (przed końcem lutego). Na liniach lotniczych spoczywa obowiązek dopilnowania, aby wszyscy pasażerowie wsiadający na pokład samolotu udającego się do Chin posiadali przy sobie wszystkie wymagane dokumenty i zaświadczenia. W przypadku ujawnienia braku tych dokumentów u pasażera przez funkcjonariuszy służby granicznej ChRL, zostanie on bezwzględnie zawrócony, będzie musiał wrócić do miejsca skąd rozpoczął podróż lotniczą, na koszt linii lotniczej, która nie dopilnowała swoich obowiązków.

7+7+2 to symbol, nazwa nowego systemu kwarantanny dla osób przylatujących z zagranicy, wprowadzonego właśnie przez 国务院 Radę Państwa. Na czym on polega? Każda osoba przylatująca do Chin spędza obowiązkowo 7 dni kwarantanny we wskazanym przez władze ośrodku (to zazwyczaj wyznaczone hotele). Oczywiście osoba ta pokrywa koszty pobytu w takim ośrodku. Po pierwszym tygodniu izolacji osoba taka może przenieść się do swojego miejsca zamieszkania, gdzie poddaje się kwarantannie przez kolejne 7 dni. W całym tym okresie osoba podlegająca kwarantannie musi przejść nie mniej niż 2 testy na obecność COVID-19 w organizmie: pierwszy na dwa dni przed końcem izolacji w hotelu i kolejny na dwa dni przed końcem całej kwarantanny. Dwa negatywne wyniki testu pozwalają zakończyć cały proces. W czasie odbywania kwarantanny każdej osobie jej poddawanej mierzy się temperaturę kilka razy dziennie i obserwuje, czy nie występują u niej charakterystyczne symptomy. Co ważne: ta procedura obowiązuje bezwzględnie wszystkich przyjezdnych, posiadane „świadectwo czystości” uzyskane, by wejść na pokład samolotu do Chin, nie ma żadnego znaczenia.

是保证金 Na marginesie

国务院Rada Państwa ChRL ustanowiła nowe święto: Dzień Policji Ludowej. Nowe święto będzie obchodzone każdego 10 stycznia. Świąt ustanowionych dla uhonorowania wszelakich profesji mamy w Chinach multum. Co ciekawe: takiego wyróżnienia nie doczekali się lekarze. Ostatnimi czasy pokazali jak bardzo są oddani, jak istotną rolę pełnią w państwie, jak ważni są dla społeczeństwa. A mimo to święta swojego nie mają. Albo po prostu czegoś nie doczytałem. Za długo przesiaduję przed komputerem, oczy coraz słabsze, uwaga stępiona. C’est la vie.

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com            

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 31/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button