Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (34/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

从新闻媒体的第一页 Z pierwszych stron

Kolejny, czyli 33 tydzień 2020 roku obfitował w wydarzenia za Wielkim Murem, które przyciągnęły uwagę chińskich mediów, a także moją. Wśród nich poczesne, aczkolwiek nie pierwsze miejsce zajęły kolejne zdarzenia związane z powodzią, która zdaje się, że wymęczyła wszystkich w mniejszym, lub większym stopniu. Nikogo w zasadzie nie interesuje, która to fala powodziowa, gdzie i komu zagraża. Wszyscy modlą się o to, by wreszcie przestało padać. Wszyscy modlą się o słońce. Powódź dewastuje zwłaszcza trzy prowincje:

  • 四川 SiChuan,
  • 江西 JiangXi,
  • 安徽 AnHui,

które leżą w środkowym biegu rzeki 长江 ChangJiang/Jangcy. Z jednej strony władze centralne przypisują sobie sukces w walce z żywiołem, bowiem w tym roku woda pochłonęła 218 istnień ludzkich, kiedy to w tragicznym roku 1998 (największa powódź w historii ChRL jeśli chodzi o wysokość wód na Jangcy) zginęło ponad 4,000 osób, a w 1954 niemal 33,000. Przedstawia się w mediach te liczby, jako dowód słuszności działań podjętych po 1998 roku. Od tamtego feralnego lata rząd chiński zainwestował ogromne kwoty, aby uregulować główne rzeki Państwa Środka. Zrealizowano wielkie projekty dotyczące odbudowy, przebudowy i rozwoju krajowej infrastruktury irygacyjnej. Najgłośniejszym elementem tych działań jest projekt największej na świecie zapory i elektrowni wodnej 三峡大坝 Trzech Przełomów na Jangcy. Na terenie całych Chin wzniesiono nowe wały przeciwpowodziowe, utworzono ogromną ilość zbiorników retencyjnych. I nie ma co do tego wątpliwości: od 1998 roku zrobiono wiele, ale… W samej tylko prowincji JiangXi (a pojedyncza chińska prowincja to pod względem obszaru, ludności, PKB odpowiednik dużego państwa europejskiego) ponad 700,000 ludzi musiało zostać ewakuowanych z terenów zalanych przez wzbierające wody. Powódź w różny sposób dotknęła do tej pory ponad 63.46 mln osób. Bezpośrednie straty ekonomiczne spowodowane klęską żywiołową wycenia się obecnie (a są to szacunki częściowe, powódź przecież wciąż trwa) na kwotę ponad 178.96 mld RMB (~95.67 mld PLN). Zniszczeniu uległo m.in. ok. 54,000 domów. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się krytyczne opinie na temat skuteczności zapory Trzech Przełomów jako narzędzia kontroli zagrożenia powodziowego. Hydrolodzy wskazują na poważną lukę w rządowym planie zapobiegania powodziom. Otóż koncentruje się on na największych rzekach kraju i najważniejszych ich dopływach, ignorując oczywisty fakt, że te wielkie rzeki są częścią znacznie bardziej złożonego systemu. W dorzeczach powszechnie zastosowano jedyne rozwiązanie, jakie było tu możliwe, czyli powodowanie rozlewu dopływów w taki sposób, by wody mniejszych rzek nie zasilały wzbierających rzek głównych. Jednak w wyniku takiego działania pod wodą znalazły się ogromne obszary rolne. Co więcej wystąpił też brak koordynacji działań lokalnych władz. Tu niemal każdy działał na własną rękę, wedle własnej oceny sytuacji. I w oparciu o doświadczenia nieadekwatne do lokalnych uwarunkowań. To co się sprawdziło w przypadku Jangcy i innych dużych rzek nie sprawdziło się w przypadku rzek średnich i małych. A to tam właśnie, nad tymi niewielkimi i odległymi od Jangcy rzekami położone są zazwyczaj najuboższe wsie i miasteczka. To tam pozostali i wciąż pozostają ludzie, dla których nie tyle powódź, co jej skutki stanowią zagrożenie podstaw egzystencji.

Tegoroczne doświadczenia z pewnością będą analizowane i staną się podstawą nowego programu regulacji chińskich rzek i jezior. Realizacja tego programu, kiedy już zostanie opracowany (to akurat  Chinach odbywa się już niezwykle sprawnie), czyli uregulowanie tysięcy średnich i małych rzek, zajmie lata i pochłonie ogromne kwoty. Z kasy centralnej. Lokalne rządy nie poradzą sobie z tym problemem. Nie wiadomo też jak poradzą sobie chociażby z tymi najuboższymi, najbardziej dotkniętymi skutkami klęski żywiołowej powodzianami. Ich los jest obecnie bardzo niepewny. Zdani są w istocie sami na siebie. Według obecnie obowiązującego prawa na wsparcie władz lokalnych mogą liczyć ci, którzy zamieszkują tak zwane „wnętrze oficjalnej strefy powodzi”, lub tereny, które zostały zalane celowo, dla powstrzymania gwałtownego przyboru wód w głównych rzekach. Ale ci najubożsi, mieszkający nad odległymi dopływami Jangcy, na obszarach, które nie zostały uznane przez biurokratów za „oficjalne strefy powodzi”, a które wylały w wyniku opadów deszczu trwających ponad 2 miesiące na chwilę obecną nie są nawet uwzględniani w budżetach pomocowych dla powodzian. Tak, jakby powodzie wzdłuż tych małych (jak na chińskie warunki) rzek nie miały zupełnie nic wspólnego z powodziami w ChongQing, czy WuHan. Sytuacja w tych regionach będzie wymagać zapewne ingerencji władz centralnych. W tych wiejskich regionach nie ma nawet mechanizmu ubezpieczenia przeciwpowodziowego. Władze lokalne będą skupiać swoje działania na największych podległych sobie administracyjnie ośrodkach miejskich. Tu mieszkają miliony osób, które zarówno indywidualnie, jak i w swej masie, mają oczywista zdolność wpływania na decyzje władz. Małe, odległe od miast wsie takich mocy nie posiadają.

Foto: XinHua

Kampanią, którą można uznać za niewątpliwy sukces prezydenta 习近平 Xi Jin Pinga, jest zainicjowana przez niego osobiście i prowadzona od 2014 roku „walka z korupcją”. W ramach tej kampanii 中共中央纪律检查委员会 Komisja Dyscypliny i Inspekcji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin oraz 中华人民共和国国家监察委员会 Państwowa Komisja Nadzoru ChRL (działające wspólnie od 2018 roku) zatrzymały i sprowadziły do kraju spoza granic ChRL 7,831 podejrzanych o przestępstwa ekonomiczne i/lub korupcję. W ciągu 6 lat trwania kampanii odzyskano ponad 19.7 mld RMB (~10.55 mld PLN). W minionym tygodniu obie instytucje, po raz pierwszy od 2014 roku, opublikowały dokładne dane dotyczące efektów walki z korupcją. Oprócz ścigania przestępstw o charakterze finansowym funkcjonariusze obu komisji walczą również z nielegalnym w Chinach zjawiskiem „podwójnego obywatelstwa”, czyli posiadaniem dwóch lub więcej paszportów zwłaszcza przez członków partyjnych kadr oraz przedsiębiorców. Zapowiedziano, że niebawem zostaną zintensyfikowane działania mające na celu wykrycie kolejnych posiadaczy wielu paszportów. Prawo chińskie nie dopuszcza możliwości posiadania przez obywateli ChRL innych obywatelstw, a władze centralne przyjęły w ostatnich latach zasadę „zero tolerancji dla drugiego paszportu”. Ta zasada oczywiście łączy się z kampania antykorupcyjna. Obywatele ChRL posiadający inne paszporty, zwłaszcza skorumpowani urzędnicy, korumpujący biznesmeni, ale również dysydenci traktowali posiadany paszport państwa trzeciego, jako „plan B” w przypadku kłopotów w kraju. Dziś nie dość, że jest to plan iluzoryczny, to niebawem może skutkować poważnymi kłopotami prawnymi.

Kampania antykorupcyjna przyciąga po raz kolejny uwagę opinii publicznej. A to za sprawą rozpoczynającego się właśnie procesu 赖小民 Lai Xiao Mina, byłego prezesa największego państwowego funduszu zarzadzania aktywami, czyli 中国华融资产管理股份有限公司 China HuaRong Asset Management Co., Ltd. Byłemu prezesowi zarzuca się m.in. przekupstwo i korupcję na ogólną kwotę 1.788 mld RMB (~957.12 mln PLN). Oskarżony przyznał się już do winy i podjął współprace z organami. Śledczym pozostaje do odzyskania ok. 104 mln RMB (~55.67 mln PLN). Lai Xiao Min przyjmował wyłącznie gotówkę od potrzebujących jego wsparcia w załatwianiu rozlicznych spraw. Część pieniędzy gromadził u siebie w domu. W chwili zatrzymania znaleziono w jego mieszkaniu ponad 200 mln RMB (~106.07 mln PLN). Lai Xiao Minowi zarzuca się nie tylko to, że był nieuczciwy w sferze zawodowej, ale również w tej prywatnej. A przecież jako „osoba na świeczniku” powinien być moralnym wzorcem dla społeczeństwa. Tymczasem ex prezes China HuaRong Assets Management okazał się być bigamistą, a także ojcem nielegalnych dzieci. Otóż w czasie obowiązywania reguły „jedna rodzina jedno dziecko” miał (i wciąż ma) dwóch „nadliczbowych” synów.

I jeśli zarzuty korupcyjne, zwłaszcza w obliczu przyznania się do winy i odzyskania większości środków łatwo będzie prowadzącym proces przekuć w sprawiedliwy wyrok, to konia z rzędem temu, kto znajdzie w chińskim prawie paragraf, który pozwoli sądowi wymierzyć karę za bigamię. Ta przestała być tolerowana w ChRL w latach 70. XX wieku (!!!), ale nie powstał żaden konkretny przepis zakazujący zawierania związku małżeńskiego z kilkoma osobami w nakładających się na siebie okresach.

Ach, i jeszcze jedno: w procesach korupcyjnych w Chinach zawsze karany jest ten, kto przyjął korzyść, nigdy ten kto tylko łapówkę wręczył. Dlatego też przeciętny chiński obywatel wie, że brać trzeba umieć, bo dawać można byle jak.

W domu warto mieć parę groszy na waciki….

Foto: Komisja Dyscypliny

Nie wszystkie jednak kampanie, które zainicjował prezydent 习近平 Xi Jin Ping to sukces. Jedną z porażek na tym polu jest kampania przeciw marnotrawieniu jedzenia. Akcja prowadzona od 2013 roku, w ramach której realizowane są intensywne działania polegające na uświadamianiu skali problemu, instruowaniu jak temu zjawisku zapobiegać, zarządzaniu monitorowania zjawiska, a nawet próbach karania osób winnych skrajnego marnowania jedzenia, nie przynosi widocznych skutków.

“Zastaw się, a postaw się” – połowa z tego co podano biesiadnikom wyląduje niebawem w śmietniku…

Podjęto próbę innego podejścia do tematu. Tym razem Xi opowiada o zjawisku szokującym i niepokojącym w bardzo osobistym tonie. Mówi, o tym, że boli go serce kiedy widzi jedzenie wyrzucane, marnowane. I chociaż ma rację, to wydaje się, że stoi na przegranej pozycji. Łagodną perswazją nie sposób walczyć z tradycją liczącą sobie tysiące lat. Jedzenie w Chinach zawsze było symbolem powodzenia, możliwością okazania gościom najwyższego szacunku, ale najczęściej realizacja powiedzenia, które u nas znane jest jako: „zastaw się, a postaw się”. Uroczyste przyjęcia, bankiety, wesela, tradycyjne rodzinne święta to zawsze była i jest sposobność, aby przygotować i podać nadmiar dań, nadmiar jedzenia. A to dlatego, że zgodnie z chińską tradycją zupełnie pusty stół przed końcem biesiady oznacza, iż jedzenia było za mało, goście zjedli wszystko i pozostali wciąż głodni, zatem gospodarz stracił twarz. Biesiada musi zostać przygotowana tak, aby jej uczestnicy nie byli w stanie zmierzyć się z ilością serwowanego jedzenia. W dzisiejszych czasach część nietkniętych potraw każe się zapakować do pudełek. Ale w przypadku oficjalnych spotkań przy stole taka opcja nie wchodzi w grę.

Czy „Wujaszek Xi” tym razem trafi do serc i umysłów rodaków?

Lokalne władze poczuły się zobligowane, aby wesprzeć działania Przewodniczącego. I tak na przykład w 武汉 WuHan wprowadzono zalecenie, aby w restauracjach, gdzie organizowane są obiady, czy kolacje dla grup stosować nową zasadę o kryptonimie „N-1”. Zasada opracowana przez Wuhan Catering Industry Association jest niezwykle prosta: grupa może zamówić tyle dań ile liczy osób minus 1. Czyli grupa 10 osobowa może zamówić 9 dań. A grupa to już trzech konsumentów. Którzy mogą zamówić w restauracji… dwa dania. Nie podważamy słuszności akcji, o której huczą wszystkie media. Ale zdaje się, że w tym szczególnym przypadku ktoś postanowił wylać dziecko z kąpielą.

Ludzie odpowiedzialni za kampanię przeciw marnotrawieniu jedzenia postanowili poszukać sojuszników wśród… dzieci. W chińskich szkołach ideę poszanowania jedzenia popularyzuje się pod hasłem “Czystych Talerzy“.

Plakat popularyzujący ideę “Czystych Talerzy”.

Pomysł jest bardzo prosty: nauczyciele i wychowawcy tłumaczą dzieciom, że każde z nich powinno nakładać sobie, lub zamawiać tyle jedzenia na talerz, ile faktycznie jest w stanie zjeść. I, że pozostawianie na talerzu jedzenia, którego się jeść nie mogło nie jest wcale fajne. A to dlatego, że to, co nie zjedzone, trzeba wyrzucić. Trzeba wyrzucić pracę rolnika, pracę kierowcy, pracę zaopatrzeniowców, pracę kucharzy, za którą zapłacili nasi bliscy. Czyli trzeba wyrzucić również pieniądze naszych rodziców, dziadków. A co więcej, wyrzucając to czego nie mogliśmy zjeść z nadmiaru, odbieramy możliwość nasycenia się tym, którzy cierpią niedostatek, a nawet głód. Do dzieci idea trafia. Do dorosłych wciąż bardzo słabo. I jak tu nie dostrzegać istoty właściwej edukacji dzieci dla dobra przyszłego społeczeństwa?

“My zjadamy do czysta!”

Według danych zebranych przez WWF China w 2015 roku w Chinach wyrzucono na śmietnik około 18 milionów ton żywności. Taka ilość jedzenia pozwoliłaby wyżywić od 30 do 50 milionów osób przez cały rok.

 

全国人民代表大会常务委员会 Stały Komitet parlamentu trzynastej kadencji uchwalił prawo o podatku od nabycia i/lub transferu własności. Przez wiele lat debatowano nad kształtem ustawy dotyczącej tego aspektu prawa podatkowego. Ostatecznie ustalono, iż podatek od nabycia, tudzież uzyskania nieruchomości w formie darowizny, czy spadku wynosić będzie od 3 do 5% wartości nieruchomości. Podatek ma wejść w życie dopiero 1 września 2021 roku, ale już w chwili ogłoszenia wywołał gorące dyskusje. Wedle wyliczeń analityków zajmujących się kwestiami podatkowymi koszt zakupu mieszkania o wartości 3 mln RMB (~1.604 mln PLN) wzrośnie realnie o ok. 40,000 – 60,000 RMB (~21,388 – 32,082 PLN). Wzrost cen nieruchomości z kolei będzie miał bez wątpienia wpływ na rynek. Ale reakcje na nowy podatek mogą być przesadzone. To zaledwie jeden z kilku podatków dotyczących nieruchomości, pośród których najistotniejszymi są: podatek od wartości dodanej (VAT), podatek dochodowy (indywidualny) i ten nowy. Ponieważ do wprowadzenia podatku w życie jest sporo czasu, lokalne władze z pewnością wydadzą przepisy uzupełniające, które będą odpowiadać aktualnej sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości: w przypadku hossy hamujące zakupy, w przypadku bessy stymulujące zakupy. Pragmatyzm przede wszystkim.

Przy okazji wyjaśnienie: Stały Komitet parlamentu jest organem, który odbywa cykliczne spotkania co dwa miesiące i ma moc ustanawiania prawa. Parlament zbierający się raz do roku (Dwie Sesje) zatwierdza je podczas swoich obrad. Stały Komitet parlamentu liczy 164 członków, w tym 14 wiceprzewodniczących. Cały parlament (Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych) to 2,956 deputowanych

经济学 Ekonomia 经济 Gospodarka 市场 Rynek

Połowa nowego miesiąca to czas publikacji danych dotyczących miesiąca minionego. Poniżej te najważniejsze, wszystkie w relacji rok do roku. Wskaźnik cen detalicznych (CPI), czyli najważniejszy obok cen energii elektrycznej czynnik decydujący o wzroście, lub spadku inflacji wyniósł w lipcu 2.7%. Od dwóch miesięcy utrzymuje się poniżej zakładanego poziomu 3%. A niedawno, bo w styczniu osiągnął poziom 5.4%. Wskaźnik cen producentów PPI wciąż był w lipcu na minusie (– 2.4%), opłacalność produkcji przemysłowej wciąż nie skłania do angażowania się w ten rodzaj działalności gospodarczej. Ale mimo wszystko jest światełko w tunelu: w czerwcu PPI wyniósł -3%, a w maju -3.7%. Sytuacja zatem powoli się poprawia. Sama wielkość produkcji przemysłowej wzrosła w lipcu o 4.8%, tyle samo co w czerwcu. Rosną inwestycje w środki trwałe, choć w sumie w pierwszych 7 miesiącach br. skurczyły się o -1.6%. Sprzedaż detaliczna w lipcu -1.1% (czerwiec -1.8%). Mówi się o tym, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy sytuacja powinna się poprawić. Zbliża się jesień, rok szkolny, chłody, inne stymulatory konsumpcji wewnętrznej.

Całkiem nieźle wyglądają inwestycje zagraniczne w Chinach. W lipcu ich wartość wzrosła o 15.8%, sumarycznie od początku roku o 11.6%. Inwestorzy pochodzili głównie z Hong Kongu, Singapuru i Wielkiej Brytanii.

Amerykański magazyn “Fortune” opublikował po raz kolejny swój ranking Global 500. To lista największych firm w skali globu porównywanych pod względem wielkości przychodów. Na pierwszym miejscu w tym roku (nie po raz pierwszy) znalazł się Walmart, ale tuż za nim chińska spółka 中国石油化工集团有限公司 Sinopec Group, której po piętach depczą 国家电网公司 State Grid i中国石油天然气集团有限公司 China National Petroleum Corporation. Najmłodszą firmą w tegorocznym zestawieniu jest 小米科技有限责任公司 XiaoMi Technology Co., Ltd. Jak podkreśla Cliff Leaf, redaktor naczelny „Fortune”, po raz pierwszy w historii Global 500 na liście znalazło się więcej firm chińskich (124), niż amerykańskich (121). Kiedy opublikowano pierwszy ranking w 1990 roku, nie było na liście ani jednej chińskiej firmy. Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele.

Tymczasem cotygodniowy odczyt indeksu 第一财经中国高频经济活动指数Wysokiej Częstotliwości Aktywności Ekonomicznej Chin Instytutu Badawczego YiCai YHEI przyjemnie zaskoczył. Odczyt głównego indeksu był o 0.04 pkt wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pozostałe wskaźniki bez zaskoczeń.

W całym kraju działa ok. 240,000 przedsiębiorstw zajmujących się przeróbką surowców wtórnych. Najwięcej z nich, ponad 29,000, zarejestrowano w prowincji 山东 ShanDong. Stanowi to 12.91% wszystkich chińskich firm przetwarzających surowce wtórne. Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się prowincja 江苏 JiangSu, (25,000 podmiotów), a na trzecim prowincja 广东 GuangDong.

中国汽车工业协会 Stowarzyszenie Producentów Samochodów poinformowało, że wielkość produkcji aut w Chinach rośnie już czwarty miesiąc z rzędu. W lipcu br. wzrosła o 16.4% w porównaniu z lipcem zeszłego roku. To największy miesięczny wzrost od prawie dwóch lat. Równocześnie rośnie sprzedaż aut – ciężarowych oraz innych pojazdów użytkowych aż o 59.4%. Auta tego typu stanowią 25% chińskiego rynku samochodowego. W lipcu sprzedaż samochodów osobowych wzrosła o 8.5%.

中国国家铁路集团 National Railway Group, chiński odpowiednik PKP, ogłosiła koncepcję rozwoju sieci kolejowych Chin w perspektywie do 2035 roku oraz do 2050 roku. Na chwilę obecną (koniec lipca br.) łączna długość torów kolejowych w ChRL to 141,400 km, co sprawia, że Państwo Środka dysponuje drugą pod względem długości siecią kolejową na świecie. Chiny posiadają 36,000 km linii oraz ponad 700 stacji dla pociągów dużej prędkości (jeżdżących obecnie z prędkością do 350 km/godz., w przyszłości mają poruszać się z prędkością nawet 480 km/godz.) i jest to największa sieć tego typu w skali globu. Chińskie koleje przewiozły w minionym roku ogółem 3.66 mld pasażerów i 4.32 mld ton towarów. W ciągu najbliższych 15 lat chińskie linie kolejowe mają zwiększyć swoją ogólną długość o… 200,000 km. Celem rozbudowy i unowocześnienia chińskiej sieci kolejowej jest wprowadzenie w życie projektu, który nosi nazwę „1 – 2 – 3”. Zgodnie z założeniami tego projektu poruszanie się pomiędzy miastami największych ośrodków urbanistycznych (北京 Pekin – 天津 TianJin – 河北 HeBei, 长江三角洲区 Region Delty Rzeki Jangcy oraz 粤港澳大湾区 Rejon Wielkiej Zatoki) ma zajmować nie więcej jak 1 godzinę. Podróż pomiędzy miastami tych 3 regionów a stolicami sąsiadujących z nimi prowincji ma trwać nie więcej jak 2 godziny. Natomiast najwyżej trzy godziny podróżować będziemy ze stolicy wielkiego regionu urbanistycznego do stolicy każdej sąsiadującej z regionem prowincji. Równocześnie zdecydowanie wzrosnąć ma szybkość kolejowych przewozów towarowych, których znaczenie dla chińskich łańcuchów dostaw nabierze nowego wymiaru.

W roku 2050 Chiny mają dysponować najnowocześniejszą siecią kolejową świata cechującą się najwyższym na świecie standardem obsługi.

Chińskie koleje coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na rynkach międzynarodowych. Europe Express uruchomiony w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” kursuje z 70 chińskich miast do 70 miast w 21 krajach Europy. National Railway Group  realizuje projekty infrastrukturalne, dzięki którym uruchomione zostaną połączenia kolejowe takie jak: Chiny – Wientian (stolica Laosu), Jakarta – Bandung (linia szybkiej kolei w Indonezji), Chiny – Bangkok (Tajlandia), czy Budapeszt – Belgrad.

Kolejnym rozdziałem trwającej od pewnego czasu konsolidacji chińskich firm w ramach konkretnych branż jest zaaprobowane przez rząd ChRL połączenie dwóch spółek górnictwa węglowego. To 兖矿集团有限公司 YanKuang Group Co. Ltd. z 山东能源集团有限公司 ShanDong Energy Group Co. W wyniku fuzji tych dwóch spółek giełdowych (notowanych w ShenZhen i Szanghaju) powstanie drugi co do wielkości gigant górniczy w Chinach o zdolności wydobywczej ponad 291 mln ton węgla rocznie. Właścicielem obu spółek jest rząd prowincji ShanDong. Liderem na tym największym pod względem produkcji i konsumpcji węgla rynku świata jest 中国能源投资有限公司 China Energy Investment. Spółka ta wydobywa rocznie 510 mln ton węgla. Dla porównania: w Polsce w 2019 roku wydobyto ogółem 62 mln ton węgla.

技术 Technologie

Należący do 华为技术有限公司 HuaWei Technologies Co., Ltd. producent układów scalonych, procesorów i chipów 华为海思 Huawei HiSilcon po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce największych wytwórców tego typu komponentów na świecie. HiSilicon wszedł do pierwszej dziesiątki ze wzrostem przychodów o 49% rok do roku. W ubiegłym roku firma zajmowała 16 pozycje wśród producentów komponentów półprzewodnikowych.

Firma analityczne IDC opublikowała swój drugi raport kwartalny dla chińskiego rynku smartfonów. Według zebranych danych w II kwartale 2020 r. sprzedaż smartfonów 5G w Chinach przekroczyła 43 mln sztuk. Średnia cena telefonów 5G w ChRL nie przekracza przy tym równowartości 500 dolarów amerykańskich. Największym dostawcą chipów do tych telefonów jest na rynku chińskim HuaWei Technologies Co., Ltd., który opanował 54,8% rynku.

W drugim kwartale 2020 r. w Chinach sprzedano łącznie 87,8 mln smartfonów wyekspediowanych przez producentów do dystrybutorów i odbiorców finalnych w Chinach wyniosła. Jest to spadek o 10,3% w relacji rok do roku, ale poprawa w stosunku do I kwartału, kiedy ów spadek wyniósł 20,3%. Według raportu IDC prawie połowa smartfonów sprzedawanych w Chinach w II kwartale br. dostosowana jest do pracy w systemie 5G. To oznacza, że Chiny są najszybciej rozwijającym się rynkiem smartfonów 5G. Gwiazdą całego rynku smartfonów w Chinach jest HuaWei. Dzięki konsekwentnie budowanemu wizerunkowi marki i wzornictwu produktów trafiającemu w gusta klientów HuaWei kontroluje 45,2% tego niezwykle konkurencyjnego rynku. Najnowsza flagowa seria P40 okazała się strzałem w dziesiątkę. W czasie gdy cała konkurencja notuje spadek sprzedaży i przychodów, Huawei może pochwalić się wzrostem sprzedaży telefonów w II kwartale br. o 9,5% w porównaniu z II kwartałem 2019 roku. W tym samym okresie Vivo, drugie pod względem ilości sprzedanych smartfonów odnotowało spadek o 18%, trzecie w rankingu Oppo, pomimo sprzedania 14,1 mln telefonów, odnotowało 22,7% spadek rok do roku, a czwarte Xiaomi sprzedawszy 9,1 mln sztuk, „zaliczyło” 21,9% spadek wyników rok do roku. Na piątym miejscu znalazł się jedyny nie-chiński producent, czyli Apple. Amerykanie odnotowali 10% wzrost ilości sprzedanych telefonów, dzięki powodzeniu iPhone’a SE 2020.

HuaWei zajęło w tym roku 61 miejce na liscie „Fortune” Global 500.

北京小米科技有限责任公司 Beijing Xiaomi Technology Co., Ltd. liczy sobie okrągłe 10 lat. Jubileusz był okazją dla założyciela i prezesa spółki 雷军 Lei Juna do wygłoszenia ponad półgodzinnego przemówienia o historii i dniu dzisiejszym firmy. A pomimo niedługiej historii Xiaomi prezes miał co wspominać. Zaczynając niemal od zera spółka zdołała wywalczyć sobie swój kawałek tortu, stać się czwartym w Chinach producentem telefonów, uzyskać rozpoznawalność i przychylność użytkowników produktów Xiaomi w wielu państwach świata. Znana jest nie tylko ze swoich atrakcyjnych technologicznie i cenowo smartfonów, ale jest również liderem w produkcji gadżetów takich jak smart watch’e, inteligentne opaski, słuchawki bezprzewodowe, czy widoczne na ulicach wszystkich dużych miast Europy hulajnogi elektryczne. Xiaomi jest notowana na NASDAQ. W tym roku zajęła 468 miejsce na liście „Fortune” Global 500, jako najmłodsza z uwzględnionych w rankingu firm. Wszystko zaledwie w ciągu 10 lat.

教育 科学 Nauka – Edukacja

W Chinach działa obecnie 9 zagranicznych uniwersytetów, wszystkie one jednak, zgodnie z chińskimi przepisami funkcjonują w Państwie Środka jako spółki joint venture, w których 51% udziałów posiada lokalny partner, a 49% akcji zagraniczna instytucja edukacyjna. I tu pojawiają się zmiany formalne. Niemiecki uniwersytet Bielefeld jest pierwszą zagraniczną uczelnią, która uzyskała prawo założenia swojego oddziału/filii w Państwie Środka przy zachowaniu 100% udziałów, bez konieczności mariażu z chińskim partnerem. Kampus uczelni powstaje… na wsypie-prowincji海南 HaiNan (pisaliśmy o niej ostatnio dość często, chociażby TUTAJ). Rozpoczęcie zajęć planowane jest w roku akademickim 2021/2022. Studenci będą tu mogli uzyskać dyplom licencjata, jak i magistra na kierunkach takich jak: informacja ekonomiczna, ekonomia przedsiębiorstw, inżynieria ekonomiczna, inteligentna logistyka i technologia, zastosowanie automatyzacji w produkcji, analityka danych, projektowanie i serwis przemysłowy, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektami.

Chińscy naukowcy dokonali odkrycia, które może być przełomem w walce z chorobą Alzheimera.

银行 Banki – 财政 Finanse – 资本 Kapitał – 资金 Fundusze

商务部 Ministerstwo Handlu wydało zarządzenie o pilotażowym wprowadzaniu cyfrowej waluty 即数字货币和电子支付Digital Currency Electronic Payment DCEP w transakcjach handlowych na terenie trzech regionów: 北京 Pekin – 天津 TianJin – prowincja 河北 HeBei, 长江三角洲区 Regionu Delty Rzeki Jangcy oraz 粤港澳大湾区 Rejonu Wielkiej Zatoki. W sumie mówimy o obszarach zamieszkałych przez ponad 460 mln ludzi. Nowe decyzje dotyczące wprowadzenia DCEP na coraz szersza skalę pojawiają się już co tydzień.

Już 70 banków centralnych państw świata używa chińskiego juana (RMB) jako waluty rezerw zagranicznych. Według raportu 中国人民银行 Ludowego Banku Chin o stanie umiędzynarodowienia RMB w 2020 roku wynika, że jest to obecnie piąta waluta wybierana przez banki centralne do koszyków rezerw walutowych. Ale piąta pozycja to ledwie 1.95% wszystkich rezerw walutowych na świecie.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez 中国人民银行 Ludowego Banku Chin banki chińskie udzieliły w lipcu br. kredytów na sumę  992.7 mld RMB (~530 mld PLN). Po raz drugi w tym roku ogólna suma udzielonych przez banki kredytów nie przekroczyła 1 bln RMB (~533.5 mld PLN). W ciągu pierwszego półrocza br. banki chińskie udzieliły kredytów o wartości 12 bln RMB (~6.4 bln PLN), a do końca br. zamierzają osiągnąć kwotę 20 bln RMB (~10.67 bln PLN). O 10.7% r/r w lipcu zwiększona została ilość pieniędzy na rynku M2 (pieniądz gotówkowy w obrocie, wkłady płatne na żądanie, krótkoterminowe depozyty). Pieniędzy papierowych nie powinno brakować, ale niebawem zacznie go wypierać cyfrowy. W tym przypadku słynne twierdzenie Kopernika nie znajdzie zastosowania. Elektroniczny lepszy niż papierowy.

中国银行业保险监督管理委员会 Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń informuje, iż na koniec II kwartału br. banki i inne organizacje finansowe w ChRL dysponowały aktywami o ogólnej wartości 309.4 bln RMB (~165.065 bln PLN). To o 9.7% więcej niż rok wcześniej. Firmy ubezpieczeniowe dysponowały aktywami o wartości 22 bln RMB (~11.737 bln PLN), wzrost o 6.9% r/r.

 

平均汇率 Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (14.08.2020)

100英镑GBP = 907.00人民币 RMB

100欧元EUR = 820.04 人民币 RMB

100美元US$ = 694.05人民币 RMB

100美元US$ = 694.38人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach transakcji międzybankowych.

100 港HG$ = 89.55人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 87.04人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.59 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 186.71人民币 RMB

100人民币 RMB = 53.36 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w ShangHaiu czy w HongKongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcje.

{Dane na dzień 14.08.2020}

证券交易Giełdy

Od poniedziałku do czwartku spadki. I wydawało się, że cały tydzień będzie na minusie, kiedy w piątek sytuacja się diametralnie zmieniła. Nadszedł czas silnych wzrostów. Prawdopodobnie za sprawą optymistycznych informacji dotyczących chińskiej kondycji. Lepszej niż stan innych gospodarek światowych. Wśród inwestorów żywa jest obawa dotycząca możliwego ograniczenia ilości pieniędzy dostępnych na rynku finansowym.

 

社会 Społeczeństwo 生活方式 Life style

贝壳研究院 Shell Research Institute podjął próbę odpowiedzi na pytanie skąd pochodzą nabywcy nieruchomości w 22 najatrakcyjniejszych miastach Chin. W czterech z badanych miast ponad 50% kupujących to mieszkańcy innych prowincji, w kolejnych trzech wskaźnik ten wynosi ponad 60%. „Zamiejscowi” najczęściej kupują mieszkania i domy w 深圳 ShenZhen (77.5% to osoby spoza prowincji), w niedalekim 东莞 DongGuan (71.4%) i w stolicy kraju, czyli w 北京BeiJing/Pekinie (63.9%). W 上海 Szanghaju ma 52.9% nabywających nieruchomości pochodzi z innych regionów Państwa Środka. My mieszkańcy wielkich chińskich metropolii wiemy o tym od lat: ceny lokalnych nieruchomości pompowane są przez „przyjezdnych”, zwłaszcza tych, którym nabycie nieruchomości w mieście pozwala uzyskać miejscowe hukou. Dziś na dowód mamy konkretne dane.

Chiny to 1 miliard 400 milionów ludzi, żyjących na obszarze porównywalnym z Europą. Tu codziennie wydarza się coś. Na przykład:

 

Szanghaj promuje food trucki. Wprowadzono w tym celu nowe regulacje administracyjne. Z jednej strony umożliwiają one prowadzenie takiej działalności na wzór zachodni (czyli wóz może stanąć w niemal dowolnym miejscu, gdzie nie powoduje zagrożenia w ruchu ulicznym), z drugiej dopuszczają do biznesu wyłącznie przedsięwzięcia spełniające określone warunki sanitarno-epidemiologiczne. Odpowiednie licencje (karty pozwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności) wydają zarządy dzielnicowe. Dokumenty te upoważniają każdy wóz do parkowania w trzech wyznaczonych miejscach. Food trucki mogą prowadzić działalność od 6 rano do północy. Jeśli ten rodzaj działalności gospodarczej nie zacznie generować niespodziewanych problemów, przepisy prawdopodobnie ulegną liberalizacji.

Foto: Shine

李昊桐 Li Hao Tong w wieku 25 lat wszedł do historii. Czego? Golfa. Otóż Li jest pierwszym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej, który wygrał turniej PGA Championship w TPC Harding Park w San Francisco. Wygląda na to, że i ten tak amerykański sport nie oprze się Chińczykom. Uwagę mediów zwróciło logo umieszczone na czapce, w której grał Li. To znak firmowy aplikacji 微信 WeChat należącej do holdingu 腾讯 TenCent, tej samej, której tak bardzo nie lubi prezydent Donald Trump. Prezydent, ale zarazem właściciel całej sieci ośrodków do gry w golfa. Ot, węzeł gordyjski.

Li Hao Tong

中国 世界 Chiny – Świat

W miniony weekend miała odbyć się długo zapowiadana konferencja video pomiędzy negocjatorami chińskimi i amerykańskimi na temat wykonania pierwszej fazy porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami. Konferencja ta została przełożona na wniosek strony amerykańskiej. A to dlatego, że realizacja postulatów amerykańskich przez Chiny wygląda tak sobie (poniżej infografika zestawiająca założenia i poziom ich realizacji) i, wbrew pozorom, to dla Amerykanów nie jest komfortowa sytuacja. Przez wzgląd na zbliżające się wybory. W kampanii wyborczej potrzebny jest sukces. Tymczasem można odnieść wrażenie, że dużo było gadania na temat „złamania Chin”, odtrąbiono sukces, ale w rzeczywistości zdarzyło się to, co mogło się zdarzyć. Nic ponad to. Lepiej więc, póki co, nie wyciągać tego trupa z szafy.

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

  

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 34/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button