Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (35/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Z pierwszych stron 从新闻媒体的第一页 

Prace nad szczepionką

W sumie w chwili obecnej na całym świecie prowadzone są prace nad ok. 170 żnymi rodzajami szczepionek, które mają chronić przed koronawirusem COVID-19. Pośród tych szczepionek wyróżnić można siedem grup, czy też metodologii podejścia do problemu mechanizmu działania szczepionki, która ma skutecznie zneutralizować wirusa u osób chorych, a osoby zdrowe na wirusa uodpornić. Szczepionki, tak jak i inne medykamenty muszą przebyć długą i złożoną drogę od momentu teoretycznego opracowania danej substancji do dopuszczenia jej na rynek jako sprawdzonego i bezpiecznego lekarstwa. Proces taki nazywamy eksperymentem klinicznym, który składa się (w idealnych warunkach) z następujących faz:

 • badania przedkliniczne (in vitro i na zwierzętach)
 • faza 0 – na bardzo małej grupie (10–15 osób) – nowo wprowadzona w Stanach Zjednoczonych faza mająca na celu przyspieszenie rozwoju obiecujących leków poprzez wczesne ustalenie czy lek oddziałuje na ludzi w sposób oczekiwany po badaniach przedklinicznych. Uzyskuje się w ten sposób wstępne dane o bezpieczeństwie, toksyczności, farmakokinetyki i farmakodynamiki terapii.
 • faza I – na niewielkiej grupie zdrowych ochotników (20–80 osób). Ma na celu zbadanie bezpieczeństwa, toksyczności, farmakokinetyki i farmakodynamiki terapii. W badaniach nad niektórymi lekami (np. przeciwnowotworowymi czy anty-HIV) w tej fazie badań biorą udział pacjenci w zaawansowanym stadium choroby.
 • faza II – na większej grupie (20–300 osób). Ma na celu zbadanie klinicznej skuteczności terapii.
 • faza III – randomizowane (losowe) badania na dużej grupie pacjentów (powyżej 300 osób). Ma na celu pełną ocenę skuteczności nowej terapii.
 • faza IV – przedłużone badania kliniczne badające dokładniej bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego po dopuszczeniu go do obrotu. Obserwuje się rzadkie, lub wynikającego z długotrwałego stosowania, działania niepożądane, objawy przedawkowania, interakcje nowego leku z innymi, specyfikę działania u dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, chorych na inne choroby.

W 34 tygodniu 2020 roku w fazie III badań klinicznych znajdowało się 6 z wyżej wspomnianych szczepionek. Ośrodki chińskie, które przodują w ilości szczepionek dopuszczonych do etapu eksperymentu klinicznego, mają największe problemy z właściwym ich prowadzeniem przez wzgląd na niewystarczającą liczbę przypadków zachorowań na COVID-19 w samych Chinach. Dlatego też zespoły te nawiązały współpracę z ośrodkami zagranicznymi, wraz z którymi prowadzić będą właściwe próby. I tak na przykład dwie szczepionki inaktywowane opracowane przez Sinopharm, Wuhański Instytut Nauk Biologicznych i Pekiński Instytut Nauk Biologicznych zostaną poddane III fazie badań klinicznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast szczepionka mRNA (wykorzystująca sekwencję kwasu rybonukleinowego) opracowana wspólnie przez BioNTech z Niemiec, Fosun z Chin i Pfizer ze Stanów Zjednoczonych zostanie poddana III fazie badań klinicznych w Argentynie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Spośród szczepionek opracowywanych w Chinach ta, nad którą pracuje Sinopharm wraz z Instytutami Nauk Biologicznych z Wuhanu i Pekinu ma szansę pojawić się na rynku już w grudniu br. Oba instytuty są gotowe do przygotowywania w sumie ok. 220 milionów dawek szczepionki rocznie.

Kto pierwszy uzyska pełnowartościową szczepionkę przeciw koronawirusowi będzie jednocześnie bohaterem i antybohaterem. U jednych zyska podziw i uznanie, drudzy będą dzielić się pewnością, że to dowód na spisek – “najpierw wyprodukowali wirusa, a potem zarobili krocie na szczepionce”. Żyjemy w niezwykle ciekawych czasach (Red.)

Według informacji 康希諾生物股份公司 CanSino Biologics Inc. opublikowanej 18 sierpnia, szczepionka tej firmy o nazwie Ad5-nCoV, opracowywana we współpracy z 中国军事医学科学院 Chińską Akademią Wojskowych Nauk Medycznych, przeszła pozytywnie II fazę badań klinicznych. Oznacza to, że i prace nad ta substancja przejdą do III fazy eksperymentu klinicznego.

Co ważne: zagrożenie koronawirusem COVID-19 sprawia, że o fazie IV badań klinicznych nie mówi się w ogóle. W normalnych warunkach ta faza trwa latami. Zazwyczaj około 10 lat. Dziś nie ma na to czasu. I tak, za sprawą koronawirusa cofamy się do początków XX wieku, kiedy to różne medykamenty wprowadzano do powszechnego użytku nie dbając o ewentualne skutki uboczne, które mogły wywoływać. Dlatego między innymi koncern Bayer mógł sprzedawać heroinę, jako świetny środek na kaszel.

Powódź i najważniejsi w państwie

Ponieważ Chiny dotyka już (wedle mediów) szósta fala powodziowa, to najwyższy czas, aby tereny dotknięte największą od dziesięcioleci klęską żywiołową odwiedzili z gospodarską wizytą najważniejsi ludzie w państwie. Prezydent 习近平 Xi Jin Ping postanowił przeprowadzić osobistą inspekcję i dokonać oglądu sytuacji w jednej z najdotkliwiej doświadczonych żywiołem prowincji 安徽 AnHui. Przewodniczący nie sprawdził stanu wałów przeciwpowodziowych, nie spotkał się z ludźmi walczącymi (często beznadziejnie) z wodą wdzierającą się na pola i do miast, czy z tymi, którzy z poświęceniem ratują życie i dobytek ofiar powodzi. Jego otoczenie uznało zapewne, że klęska żywiołowa nie jest właściwym tłem dla szefa partii i państwa. Dlatego też Xi odwiedziwszy AnHui poobserwował lokalną przyrodę, porozmawiał z rolnikami o robocie na polu, z mieszkańcami miasteczka o robocie w miasteczku, odwiedzając przodujące zakłady prowincji rozmawiał z kierownikami i robotnikami o robocie w zakładach. A potem odbył robocza naradę z aktywem. Udzielił istotnych wskazówek. Generalnie wizyta ta odbyła się wedle wypracowanego od dawna schematu, mogła odbyć się w dowolnym miejscu Chin. Za całą powódź robiły ułożone na autostradzie worki z piaskiem, przy których zatrzymała się kolumna samochodów i prezydent Xi osobiście mógł podziękować żołnierzom za to, że te worki przytargali na drogę. Żeby on nie musiał się fatygować ich oglądaniem w okolicach zalanych wodą.

Prezydent Xi dokonuje inspekcji z bezpiecznej odległości.

I tak powódź znalazła się gdzieś tam w tle roboczej wizyty w prowincji AnHui. A przecież media aż huczały: prezydent, a zarazem sekretarz generalny udał się z wizytą do AnHui, bo powódź go martwi, bo troszczy się o powodzian. Tymczasem podczas rzeczonej podróży przewodniczący powodzi nie widział, z powodzianami się nie spotkał. Owszem był wśród zwykłych ludzi, rolników i robotników spotkał, porozmawiał. Ale nie z tymi, którzy najbardziej tej rozmowy, wsparcia, pomocy potrzebowali.

W tym samym czasie premier 李克强 Li Ke Qiang udał się do 重庆 ChongQing, największej chińskiej metropolii (ponad 30 milionów mieszkańców), która od wielu tygodni zmaga się z wylewającymi wodami Jangcy. Premier ma innych doradców od wizerunku. Ci nie mieli nic przeciwko temu by Li Ke Qiang odwiedził dzielnice najbardziej przez wodę zniszczone, by poszedł tam, gdzie najwięcej szkód i poszkodowanych, gdzie woda wciąż uniemożliwia przystąpienie do usuwania zniszczeń, powrotu do w miarę normalnego życia.

W konkurencji pozytywnego wizerunku przywódcy Li zdecydowanie wysunął się na prowadzenie. Choć dopiero przy okazji szóstej z rzędu fali powodziowej.

Tama Trzech Przełomów

Chiny dotyka powódź. Najgorsza od 40 lat. We wspomnianym ChongQing od czterech dekad nie zanotowano tak wysokiego stanu wody na Jangcy. Ogromne połacie miasta zostały zalane. Sytuacja nie zmienia się od tygodni. Zapora 三峡大坝 Trzech Przełomów, położona poniżej ChongQing stawia opór największej ilości wody od czasu swojego uruchomienia (2010). Przy samej zaporze lustro wody osiągnęło rekordową wysokość 163 metrów. Inżynierowie i hydrolodzy twierdzą, że maksimum to 175 metrów. Kiedy ta wartość zostanie przekroczona, zabawa się skończy. Zagrożeni będą ludzie zamieszkujący 3 prowincje położone w dół rzeki od zapory. Przez śluzy spustowe Trzech Przełomów wylewa się 75,000 m3 wody na sekundę. W tej sytuacji trudno sprawić, aby w prowincjach 湖北 HuBei, 江西 JiangXi i 安徽 AnHui, które również dotyka największa od 40 lat powódź, sytuacja zmieniała się na lepsze.

75,000 m3 wody na sekundę.

I w tych okolicznościach przyrody eksperci debatują nad celowością gigantycznej inwestycji Trzech Przełomów, wskazując, że nie sprawdza się ona jako skuteczne narzędzie chroniące przed powodziami. Ale o tym już nikt nie pisze na pierwszych stronach. Powódź trwa tak długo, że stała się wzdłuż Jangcy kolejną „nową normalnością”.

 

 Ekonomia 经济学 Gospodarka 经济 Rynek 市场

Podstawowy wskaźnik tygodniowej aktywności ekonomicznej Instytutu Badawczego YiCai 第一财经中国高频经济活动指数 YHEI potwierdza utrzymującą się stałą tendencję rozwoju gospodarki w okresie postpandemicznym. Ale kiedy w ogóle jest lepiej, to w szczegółach (a w nich diabeł ponoć mieszka), już tak dobrze sprawy się nie mają. Niepokoją wskaźniki bezrobocia i liczba upadających firm. Za to deweloperzy nie narzekają. Wskaźnik sprzedaży mieszkań wciąż w górę. Jak i ceny za metr.

 

Największy na świecie producent baterii elektrycznych 宁德时代新能源科技股份有限公司 Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL) zapowiedział, iż spółka kończy prace nad swoim oryginalnym rozwiązaniem, które umożliwia rezygnację z obudowy baterii na rzecz zastosowania konstrukcji zintegrowanej źródła zasilania z podwoziem pojazdu. Takie rozwiązanie pozwoli na zainstalowanie w samochodach elektrycznych większej ilości ogniw akumulujących energię elektryczną. A to z kolei pozwoli zwiększyć zasięg aut elektrycznych. Nawet do ponad 800 km przy jednym ładowaniu. CATL to producent, który zaopatruje w baterie do samochodów elektrycznych m.in. Teslę, grupę Volkswagen, Daimlera, Hondę. Oprócz prac badawczo-rozwojowych związanych z nowymi konstrukcjami baterii firma prowadzi projekty, których celem jest rozwiązanie takich problemów jak m.in. efektywny recykling baterii i innych urządzeń do magazynowania energii. Na kolejne badania i ich wdrożenia w najbliższych latach CATL zamierza wydać ok. 19 mld RMB (~10.3 mld PLN).

Producent paneli słonecznych 晶澳太阳能科技股份有限公司 JA Solar Technology Co. Ltd., odnotował w pierwszym półroczu br. wzrost zysków o 77.74%. Przede wszystkim dzięki wzrostowi sprzedaży eksportowej. Nie ma tego złego….

 

 Technologie 技术

Władze municypalne 深圳 ShenZhen poinformowały (nie bez dumy), że miasto to jest pierwszą w Chinach aglomeracją w całości pokrytą zasięgiem sieci 5G. Kolejne 21 rządów chińskich miast deklaruje, że osiągnie ten sam cel do końca bieżącego roku, lub ewentualnie do końca roku przyszłego.

Brytyjski 胡润研究院Instytut Badawczy Hurun z siedzibą w 上海 Szanghaju opublikował Hurun Global Unicorn Index 2020, listę największych światowych firm unicorn, czyli „jednorożców”. Tak nazywane są firmy, które rozpoczynały jako startupy, zostały założone po 2000 roku, a dziś wyceniane są na co najmniej 1 miliard dolarów amerykańskich (~3.74 mld PLN). Na tegorocznej liście Hurun znalazło się 586 spółek z 29 państw. Średnia wieku tych firm to 9 lat. Większość sklasyfikowanych firm, bo ok. 80%, zajmuje się produkcją i sprzedażą oprogramowania, a zaledwie 5% działa w tradycyjnych sektorach gospodarki. Łączna wartość „jednorożców” przekroczyła 1.9 bln USD (~7.11 bln PLN), co odpowiada PKB Włoch. Na najnowszej liście Hurun pojawiło się 92 nowych podmiotów. Całą listę dominują firmy amerykańskie (233) oraz chińskie (227). Na trzecim miejscu znalazła się Wielka Brytania z 24 spółkami -„jednorożcami”. Wśród pozostałych firm zarejestrowanych w wielu państwach świata aż 16 w rzeczywistości zostało założonych przez obywateli ChRL. W pierwszej dziesiątce najwartościowszych unicornów znalazło się sześć firm chińskich:

 • 蚂蚁集团 Ant Financial Group (fintech należący do grupy 阿里巴巴 Alibaba) – pozycja 1;
 • 字节跳动 ByteDance (właściciel kilkudziesięciu aplikacji, z których ostatnio najgłośniej o Tik-Toku) – pozycja 2;
 • 滴滴出行 DiDiChuXing – (odpowiednik Ubera, firma, która wykupiła chińską operację Ubera w zamian za 10% swoich akcji) – pozycja 3;
 • 陆金所 Lufax (paltforma typu wealth management) – pozycja 4;
 • 快手 KuaiShou (aplikacja typu video-sharing z rozbudowanymi funkcjami dla e-commerce) – pozycja 8 i
 • 菜鸟网络 CaiNiao (aplikacja do śledzenia przesyłek kurierskich) – pozycja 9.

Na piątym miejscu znalazła się spółka Space X Elona Muska. W tym roku raport Hurun wymienia w raporcie Hurun Global Unicorn Index 2020 również Polskę. Znaleźliśmy się na 7 miejscu w kategorii państw silnych ekonomicznie, ale mało innowacyjnych, a zatem niezdolnych – póki co – do „urodzenia jednorożca”. W tej konkurencji wyprzedziły nas Włochy, Rosja, Meksyk, Holandia (Niderlandy), Arabia Saudyjska i Turcja. Czyli są gorsi.

W minionym tygodniu grupa 阿里巴巴 Alibaba opublikowała swoje dane finansowe za pierwsze półrocze br. Alibaba ma się czym chwalić. Bo na przykład zyski grupy wzrosły o 143% w stosunku rok do roku. W II kwartale wzrosły dochody spółki dzięki wzrostowi obrotów w handlu internetowym. Wzrost o 34% (r/r) potwierdza opinie, że sytuacja w tej branży wraca już do normy sprzed epidemii. Pozytywnym wynikom sprzyja też zwiększanie obrotów handlowych z klientami pochodzącymi z terenów wiejskich i mało rozwiniętych (lepsza penetracja Internetu, lepsza obsługa kurierska). Grupa Alibaba w okresie kwiecień – czerwiec br. miała 742 mln aktywnych użytkowników swoich aplikacji e-commerce. W czerwcu z aplikacji mobilnych grupy korzystało 874 mln użytkowników. Coraz więcej dochodów i to skokowo przynoszą Alibabie usługi przechowywania danych w chmurze. Tutaj odnotowano wzrost o 59% (r/r). Gwiazdą holdingu jest jednak 蚂蚁金融服务集团 Ant Financial Group (produkty bazujące na technologii blockchain, usługi finansowe, internetowa bankowość, płatności mobilne 支付宝 Alipay, etc.). Zyski „Mrówki” na koniec marca wzrosły o 560% (r/r). Jak to mówią: makao i po makale.

E-commerce wciąż jest istotnym elementem biznesu Alibaba Group. Ale inne odnogi biznesu stają się coraz mocniejsze, czyniąc grupę coraz odporniejszą na zawirowania rynkowe. W dywersyfikacji siła!

 

  Rolnictwo – Wieś 农业 – 

Co jakiś czas wspominamy o projekcie władz chińskich, którego założeniem jest pełne uniezależnienie się od importu żywności. Tak jak i w innych obszarach chińskiej codzienności informacje na temat działań ChRL w kierunku uzyskania samowystarczalności żywieniowej nie płyną szeroką rzeką. To raczej drobne, pozornie nic nie znaczące wiadomości, które dopiero po złożeniu z innymi dają pełniejszy obraz. A te dobrze połączone ze sobą pełniejsze obrazy mogą (ale nie muszą) dać rzeczywisty ogląd sytuacji danej branży, danego aspektu chińskiej rzeczywistości. Tu jeden z przykładów. Chiny doświadczone niewyobrażalnym w skutkach uderzeniem epidemii afrykańskiej gorączki świń szukają rozwiązania problemu. Jednym z konceptów jest nowy model przemysłowej hodowli tuczników. Przemysłowej literalnie.

 Nauka – Edukacja 教育 – 科学

中国科协会 Chińskie Stowarzyszenie na rzecz Nauki i Technologii podsumowując swoje coroczne posiedzenie sformułowało 10 głównych pytań naukowych oraz 10 najistotniejszych problemów  technologicznych, których rozwiązanie ma kluczowe znaczenie dla współczesności i dla przyszłości. Wśród pytań znalazły się na przykład takie: Jaki jest mechanizm przenoszenia koronowirusa między ludźmi? W jaki sposób fale grawitacyjne mogą ujawnić tajemnice wszechświata? W jaki sposób ewoluuje i w jaki właściwe krąży materia Ziemi? Jak będzie wyglądał system energii jądrowej piątej generacji? W jaki sposób cyfrowa infrastruktura transportowa promuje skoordynowany rozwój autonomicznej jazdy i pojazdów? Jaki jest mechanizm tradycyjnej medycyny chińskiej, który reguluje funkcję układu immunologicznego człowieka? Jak stworzyć teoretyczne i technologiczne podstawy wirtualnego bliźniaka i wykazać jego zastosowanie?

10 problemów technologicznych to m.in.:  Jak opracować nowe techniki rozwoju komórek odpornościowych w terapii nowotworów? Czy projekt pojazdu poziomego startu i lądowania powinien być problemem centralnym technologii kosmicznych? W jaki sposób można chronić krajowe infrastruktury krytyczne przed poważnymi zagrożeniami elektromagnetycznymi w warunkach informatyzacji? Czy technologia krzemowa umożliwi konwergencję fotoniki i mikroelektroniki? Jak rozwiązać problem zdalnego (on-line) wykrywania usterek w procesie produkcji układów scalonych? W jaki sposób pojazdy bezzałogowe mogą utrzymać zdolność inteligentnej nawigacji w przypadku odcięcia kontaktu z satelitami? Jak osiągnąć jedność “dużej skali”, “niskiego zużycia energii” i “wysokiej stabilności” w produkcji wodoru z elektrolizy wody na dużą skalę przez odnawialne źródła energii? Jak przezwyciężyć trudności techniczne litografii? I tak dalej. Pytania naukowe i wyzwania technologiczne dotyczą ogromu różnych zagadnień. I pewnie w tej dwudziestce nie zamyka się nawet ułamek pytań i problemów, przed którymi stoją dzisiaj Chiny. Ale przecież kto pyta, nie błądzi. I nie myli się ten, kto nie czyni nic.

Ach, co do litografii. Tu nie chodzi o rozwiązanie problemów technicznych, które w swojej pracy napotykają na przykład twórcy znaczków, którzy właśnie litografia posługują się w swej sztuce. Tu chodzi o litografię układów scalonych na materiałach półprzewodnikowych tak cienkich, że włos to przy nich bezwstydny grubas.

 

 Kurs średni 平均汇率

wybranych walut zagranicznych do RMB (21.08.2020)

100英镑GBP = 913.20人民币 RMB

100欧元EUR = 819.87 人民币 RMB

100美元US$ = 691.07人民币 RMB

100美元US$ = 692.15人民币 RMB

 Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach międzybankowych.

100 港HG$ = 89.17人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 86.57人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.50 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 184.34人民币 RMB

100人民币 RMB = 54.05 波兰兹罗提 PLN

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju czy w Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję.

{Dane na dzień 21.08.2020}

 Giełdy 证券交易

Już wydawałoby się, że tydzień 34 będzie należał do tych spadkowych. Jednak w piątek nastroje się odmieniły i to co zielone, zamieniło się w czerwone. Bo, jak na pewno pamiętamy wszyscy, w Chinach czerwone indeksy to dobry znak (kolor czerwony symbolizuje tu szczęście), wzrosty, radość, powodzenie, natomiast spadki symbolizuje kolor zielony. Skąd taka pozytywna zmiana nastrojów u inwestorów? Być może za sprawą znośnych danych gospodarczych dotyczących lipca br. Może z innego powodu. Tak, czy inaczej akcje solidnie poszły w górę, pomimo ciągle sygnalizowanej obawy związanej z możliwością znacznego ograniczenia ilości  pieniędzy dostępnych na rynku finansowym.

 Wojsko Armia Ludowo-Wyzwoleńcza 军事 – 中国人民解放军

 

 

  

 Chiny – Świat 中国 – 世界

W natłoku wrażeń świat już zapomniał o zamknięciu konsulatu ChRL w Houston w USA. Chiny nie zapomniały. Pracownicy konsulatu, wraz z zamknięciem placówki przez Amerykanów uznani automatycznie za personae non grata przylecieli do Chin samolotem Air China i wylądowali na lotnisku w Pekinie, gdzie zostali przywitani przez szefa chińskiego MSZ Wang Yi. Nie wiem, gdzie doradcy Donalda Trumpa uczyli się historii, psychologii, socjologii i politologii. Ale jeśli byli studentami takich kierunków, które w Stanach Zjednoczonych są słono płatne (minimum 120 tysięcy USD rocznie), to pieniądze na edukację tych osób wyrzucono w błoto. Ze studiów nie wynieśli nic.

 Społeczeństwo – Life style 社会 – 生活方式 

Miasto 武汉 WuHan, zamieszkiwane przez ponad 10 mln mieszkańców już chyba wszystkim przez dłuższy czas kojarzyć się będzie z koronawirusem. Surowe zasady kwarantanny, ludzie pozamykani w swoich mieszkaniach, blokady dróg dojazdowych, opustoszale ulice wielkiego ośrodka miejskiego. WuHan żyło w tej izolacji przez 76 dni. A potem wszystko stopniowo wróciło do normy. Aby ją nawet przekroczyć. Symbolem przekraczania owej „nowej normalności” stały się zdjęcia i krótkie filmy z koncertu zorganizowanego właśnie w WuHan na basenie w parku wodnym. Podczas imprezy wykonawcy występowali na scenie, a publiczność… No cóż. Frekwencja dopisała.

Tłum fanów tanecznych rytmów wypełnił basen otaczający scenę. Kto mógł przycupnął na brzegu, ale ci spragnieni bliższego kontaktu ze sztuką wykorzystali materace, dmuchane koła ratunkowe i inne plażowe wynalazki, aby utrzymywać się na wodzie, a zarazem pląsać do rytmu i radośnie pokrzykiwać, kiedy najdzie ochota, albo kiedy ze sceny padnie takie wezwanie. Oczywiście nie było tutaj mowy o stosowaniu maseczek, zachowaniu „dystansu społecznego” (co za określenie, jak zdrowia pragnę), czy innych zaleceniach obowiązujących w realiach postpandemicznych. Tysiące ludzi bawiło się wedle reguły: „hulaj dusza, piekła nie ma”.  Od maja br. w WuHan nie odnotowano żadnego nowego lokalnego zakażenia wirusem. Czy słynna na cały świat impreza to zmieni? Mimo wszystko trzymamy za to kciuki.

CCTV (Chińska Telewizja Centralna) przeprowadziła wraz z 家统计局 Państwowym Biurem Statystyki badania, z których wynika, że przeciętny pracownik w Chinach w ciągu doby ma dla siebie samego… 2.42 godziny. W tym czasie nie pracuje i nie śpi, zatem może robić co mu tam przyjdzie do głowy. To o 25 minut mniej „wolnego czasu” dziennie w porównaniu z wynikami analogicznych badań przeprowadzonych w zeszłym roku. Pracownicy w Chinach „stają się niewolnikami korporacji” – jak to określiła CCTV.

Przychodzi tu natychmiast na myśl 马云 Ma Yun (Jack Ma), założyciel i były prezes holdingu 阿里巴巴 Alibaba, który rok temu zachęcał „ludzi z ambicjami” do pracy w systemie „996”: zaczynać pracę o 9 rano, kończyć o 9 wieczorem i tak przez 6 dni w tygodniu. Miała to być wedle Jacka Ma najszybsza i najefektywniejsza droga do sukcesu i bogactwa. A, że byłoby to wbrew prawu pracy? No cóż, „w życiu trzeba być twardym, a nie miętkim”. Teraz z kolejnym pomysłem na pracę efektywną i sprawiającą, że sukces jest po prostu nieuchronny wychodzi 张朝阳 Zhang Chao Yang szef firmy internetowej 搜狐 SoHu. W wypowiedzi, której udzielił 环球 Tech (Global Tech) odniósł się do swojego przemówienia, w którym głosił, że zgodnie ze swoim osobistym doświadczeniem uważa, iż optymalną dawką snu dla dorosłego człowieka są 4 godziny na dobę. Trzeba kłaść się wcześnie i wstawać wcześnie, żeby móc efektywnie pracować, nie odczuwając skutków braku snu, jak również „przespania”, wynikającego ze zbyt długiego czasu spędzonego na spaniu. Zhang, jak twierdzi, kładzie się wcześnie (czyli znacznie przed północą), śpi dwie godziny, po czym budzi się, by w ciągu godziny zupełnie oprzytomnieć, po czym znów śpi dwie godziny. A potem wstaje i idzie do pracy. I pracuje już kilka godzin, kiedy jego pracownicy zaczynają przychodzić do biura. Doktor Duan Ying  Centrum Zaburzeń Snu Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej stwierdził, że teoria Zhang Chao Yanga jest warta funta kłaków. A to dlatego, że sen i jego długość jest sprawą bardzo indywidualną. Jedyną cechą wspólna dla wszystkich ludzi jest malejąca liczba godzin spędzanych przez nich we snie. Noworodki przesypiają 16 godzin na dobę. Ale już półroczne niemowlaki śpią 12 godzin na dobę. Czym jesteśmy starsi, tym mniej potrzebujemy snu, ale nie oznacza to, że możemy „wyrobić swoją normę” sypiając na raty. Sen dający wytchnienie to proces składający się ze znanych od dość długiego czasu faz, które muszą następować po sobie w sposób niezakłócony. Sypianie w systemie proponowanym przez Zhang Chao Yanga może skutkować snem czujnym, płytkim, zakłócanym stresem, lękiem, aby obudzić się na czas. W dłuższej perspektywie to musi szkodzić.

A’propos relacji czasu do pracy. Największy producent napoju z mleczka kokosowego 海南椰树集团有限公司 Hainan Coconut Palm Group Co., Ltd., który swego czasu zasłynął reklamą o relacji pomiędzy ilością spożywanego mleka kokosowego, a wielkością piersi konsumentek owego mleka, zaproponował właśnie, ze każda osoba, która zatrudni się w firmie otrzyma… dożywotnią umowę o pracę. W dzisiejszych czasach pełnych niepewności, tylu niepokojów o przyszłość, taka propozycja powinna spotkać się z entuzjazmem. Ale się nie spotkała. Społeczeństwo uznało, że kontrakt do grobowej deski, to już gruba przesada. Hainan Coconut Palm Group wycofała się z propozycji. Ludziom to jednak nie dogodzisz.

I tym miłym akcentem żegnamy się do przyszłego tygodnia. Nachodzi wrzesień, jesteśmy przekonani, że będzie się działo. Oj, będzie!

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com

  

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 35/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button