Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (36/19),

czyli subiektywny przegląd wiadomości Andrzeja Lianga

Tydzień 36 (02. – 08. 09. 2019)

政治上有什么新鲜事  Co nowego w polityce?          

Niewątpliwym znakiem, iż wakacje odeszły do przeszłości jest widoczne ożywienie w polityce. 商务部 Ministerstwo Handlu poinformowało, że niebawem zostaną wznowione negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. Trzynasta runda rozmów odbędzie się  na początku października w Waszyngtonie. Poprzedzona zostanie spotkaniem na niższym szczeblu w połowie września. Czy trzynastka okaże się szczęśliwa? Reakcje globalnych rynków świadczą o tym, że wszyscy mają taką nadzieję.

林郑月娥Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, stojąca na czele administracji 任行政长官, 中国香港特别行政区Specjalnego Regionu Administracyjnego Hong Kong podjęła decyzję o wycofaniu projektu zmian w prawie ekstradycyjnym, które miały umożliwić m.in. ekstradycję podejrzanych do Chin Kontynentalnych. Projekt ten wywołał falę protestów i demonstracji trwających już od ponad 3 miesięcy. Poinformowani o wycofaniu projektu protestujący uznali jednak  decyzję Carrie Lam za spóźnioną, a przede wszystkim niesatysfakcjonującą, jako, że spełniony został tylko jeden z pięciu zgłaszanych w czasie demonstracji postulatów. Oprócz wycofania kontrowersyjnego projektu zmian w prawie ekstradycyjnym demonstranci domagają się bowiem utworzenia niezależnej komisji śledczej do zbadania przypadków nadużycia siły przez policję podczas starć z protestującymi. Ten postulat pojawił się już niemal na samym początku demonstracji w wyniku działań policji nieprzystających do charakteru protestów. Żądają też uwolnienia wszystkich zatrzymanych w związku z demonstracjami (obecnie to ponad 1700 osób, a za udział w zamieszkach grozi nawet do 10 lat więzienia), zaprzestania określania przez władze protestów mianem zamieszek o znamionach działań terrorystycznych oraz przeprowadzenia wolnych wyborów władz lokalnych Hong Kongu. Szefowa administracji Hong Kongu w ramach kompromisu zaproponowała utworzenie komisji śledczej, która zbada wszelkie przypadki policyjnej brutalności wobec demonstrantów. Poinformowała, by skargi kierować również do Biura Skarg na Policję oraz do Niezależnej Policyjnej Komisji Skarg, która jest agendą rządową. Do prac w komisji śledczej mają zostać zaproszeni lokalni i zagraniczni eksperci, przedstawiciele wszystkich warstw społecznych i środowisk Hong Kongu. Powszechne, wolne wybory szefa administracji regionu i wszystkich członków Rady Legislacyjnej – poinformowała Carrie Lam – są już zapisane w małej konstytucji metropolii, jako cel na przyszłość, do którego należy dążyć etapami.  

Rząd centralny w Peknie wyraził zrozumienie dla decyzji szefowej Hong Kongu i zasygnalizował pełne poparcie dla niej samej.

Pat w Hong Kongu trwa więc nadal, choć krok we właściwym kierunku został wykonany. Trudno o kompromis, kiedy młode umysły są mocno rozpalone. Potrzeba mniej emocji, mniej zawziętości, a więcej rozsądku po obu stronach. Do porozumienia jak widać, niestety droga jeszcze daleka.

[P.S. Wielu wskazuje na fakt, że decyzja Carrie Lam została ogłoszona w następstwie „wpadki” – do mediów wyciekły nagrania z jej rozmowy, w której informowała rozmówców, że znalazła się w sytuacji bez wyjścia, ponieważ Pekin nie chce przyjąć jej rezygnacji, a ona sama nie może podjąć decyzji zgodnych z jej sumieniem  i doświadczeniem, że czuje się niczym marionetka. Sama zainteresowana zaprzeczyła jakoby wypowiedziała takie słowa (przy czym poinformowała, że rozmowa miała charakter prywatny…), ale już chwile później mogła pokazać światu, że jednak jest niezależna.]

Odwiedza Chiny już po raz 12 raz w trakcie 14 lat swojego urzędowania. Kto? Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przyleciała tym razem tylko na dwa dni. Rozpoczęła wizytę od Pekinu i piątkowego śniadania z prezydentem 习近平Xi JinPing i premierem李克强 Li KeQiang. Jako że do Chin przybyli z kanclerz przedstawiciele blisko 200 firm niemieckich, szefowa niemieckiego rządu wzięła udział w seminarium biznesowym chińsko-niemieckim i radzie biznesu niemiecko-chińskiego. Kanclerz odwiedziła niemieckie firmy zlokalizowane w Pekinie oraz w 武汉Wuhan (stolica prowincji湖北省 Hubei, środkowe Chiny). Niemcy to największy partner handlowy Chin w Unii Europejskiej. Wzajemne obroty handlowe pomiędzy państwami to ponad 100 mld EUR, (ok. 433.47 mld PLN), co stanowi jedną trzecią obrotów UE z ChRL.

Kanclerz Anglea Merkel i premier Li KeQiang w Pekinie (06.09.2019), Foto: Daily Mail

Większość firm niemieckich działa w Chinach od dawna. Tylko w 2018 roku zainwestowały one tutaj łącznie 3.8 mld USD (ok. 15 mld PLN zł.).  Na zbliżających się największych targach importowych w Szanghaju (05-10.11.listopada) będzie obecnych ponad 200 firm niemieckich (największa reprezentacja spośród państw UE). W Polsce ostatnimi czasy zapanowała swoista moda na porównywanie się do Niemiec. Nie warto tego robić w przypadku budowania i rozwijania relacji z Chinami, bo tu wypadamy gorzej niż blado. A szkoda.

经济 Gospodarka

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki podało, iż wskaźnik aktywności w przemyśle PMI za sierpień wyniósł 49.5 (w lipcu 49.7), co oznacza kontynuację stagnacji w tym obszarze chińskiej gospodarki. Kilka dni po publikacji państwowych danych, wyniki swoich pomiarów przedstawił prywatny instytut 财新指数Caixin/Markit, według którego PMI za sierpień wyniósł 50.4 (w lipcu 49.9), co oznaczałoby jednak ożywienie w przemyśle. Kto więc ma racje? Wbrew pozorom oba wyniki są wiarygodne. Państwowe Biuro Statystyki bada głównie duże firmy (korporacje) i przedsiębiorstwa państwowe, natomiast Caixin/Markit firmy średnie i małe. Zatem, jak zwykle, prawda co do kondycji aktualnej chińskiego przemysłu leży po środku. Chińska gospodarka daje znaki krótkotrwałego ożywienia (małe firmy są bardzo reaktywne), ale w perspektywie długofalowej wciąż dominuje niepewność.

Wskaźnik PMI dla Hong Kongu wg Caixin /Markit w sierpniu osiągnął poziom 40.8 (lipiec – 43.8). Jest to najniższy odczyt od ponad 10 lat. Rekordowo niski jest też poziom zaufania w biznesie, czego następstwem stało się obniżenie ratingu kredytowego dla Hong Kongu z AA+ na AA (z perspektywą negatywną) przez agencję ratingową Fitch. To pierwszy taki przypadek w historii oceny kondycji Hong Kongu przez Fitch od 24 lat. Obniżona ocena skutkować może utratą zagranicznych inwestorów, jak również spadkiem zaufania jako do bezpiecznego emitenta dłużniczych papierów wartościowych w walutach zagranicznych. Rząd lokalny natychmiast oprotestował ocenę agencji, ale wiadomość poszła w świat. Winą za całą sytuację obarcza się oczywiście niepokoje społeczne trwające ponad 3 miesiące. Moim zdaniem to fałszywy trop. Większy wpływ na ekonomie Hong Kongu ma zdecydowanie sytuacja ekonomiczna Chin. Hong Kong jest obecnie niemal całkowicie od niej zależny (gospodarczo i finansowo). Jeśli gospodarka chińska dostaje czkawki to hongkońska ma ciężką grypę. Protesty mają tylko niewielki wpływ na sytuację gospodarczą Hong Kongu.  

Tymczasem ten sam财新指数Caixin/Markit podał, iż 购经理人指数PMI, wskaźnik aktywności PMI w sektorze usług w sierpniu wyniósł 52.1 (w lipcu PMI wynosiło tu 51.6). Nie tylko oznacza to utrzymanie tempa rozwoju tego sektora gospodarki, ale zarazem osiągnięcie poziomu najwyższego od 3 miesięcy.  Niewątpliwie jest to dobra wiadomość nie tylko dla rządzących, którzy muszą zmagać się ze słabnącym wzrostem gospodarczym i problemami z przemysłem.

Jak co roku, 中国企业联合会 Chińska Konfederacja Przedsiębiorców oraz 中国企业家协会Chińskie Stowarzyszenie Dyrektorów Przedsiębiorstw (organizacje rządowe, żeby nie było wątpliwości) na uroczystej konferencji przedstawiły listę 500 największych firm chińskich. Na liście znalazło się 265 przedsiębiorstw państwowych i 235 prywatnych, w tym 244 to firmy produkcyjne, a 173 z sektora usług. W 194 z tych przedsiębiorstw roczny dochód przekroczył 100 mld RMB (ok. 55.22 mld PLN). Czołówka największych firm od dawna bez zmian:

1. 中国石油化工集团有限公司China Petrochemical Group Co., Ltd.,

2. 中国石油天然气集团有限公司PetroChina Natural Gas Group Co., Ltd.,

3. 国家电网有限公司State Grid Co., Ltd.

Sześć przedsiębiorstw z “500-tki” uzyskało roczny dochód powyżej 1 bln RMB (ok. 552.2 mld PLN):  中国石化 Sinopec、中国石油PetroChina、国家电网State Gird、中国建筑China Construction、中国工商银行 Industrial and Commercial Bank of China、中国平安Ping An of China. Dopiero na 15 miejscu rankingu znalazł się 华为投资控股有限公司 Huawei, na 45 阿里巴巴集团控股有限公司Alibaba, a  腾讯控股有限公司 Tencent na 60.

Z kolei na tegorocznej liscie Fortune Global 500, po raz pierwszy w historii publikowania rankingu, znalazło się więcej firm chińskich, niż amerykańskich. Chińskie przedsiębiorstwa z obu list zwiększają mocno wydatki na badania i rozwój. W 2018 roku wyłożyły na ten cel o 21.7% w stosunku do roku 2017. Chiny nie zamierzają wyłącznie doganiać świata. Zdecydowanie nie.

Każdy chyba zna wódkę „Wyborową”. Mniej osób wie, że marka ta należy do francuskiej korporacji Pernod Ricard, największego na świecie producenta alkoholi. „Wyborowa” znalazła się w wybornym towarzystwie, bo we francuskiej drużynie są też takie marki wódek jak Absolut, czy whisky jak Chivas Regal, Royal Salute, Glenlivet, Ballantines. Gigant branżowy jak Pernod Ricard musiał zainteresować się Chinami. Działa w ChRL od lat 80-tych. Oprócz dystrybucji swoich alkoholi Francuzi zajmują się konsekwentnie rozwojem należących do firmy chińskich… winnic (szczepy cabernet sauvignon i merlot). Ostatnio spółka postanowiła zainwestować 150 mln USD (ok. 589.65 mln PLN) w budowę pierwszej w Chinach wytwórni whisky (w 峨眉山górach Emei, 四川 prowincja Sichuan, płd.-zach. Chiny). Nowy zakład zajmujący powierzchnię 13 ha ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną w 2021 roku. Produkowana będzie tu whisky pod nową marką, przeznaczona wyłącznie na rynek chiński. A ten już od lat pozyskiwany jest przez konkurencję z Japonii (Suntory!), Tajwanu, czy USA. Pernod nie boi się wyzwania. Firma przez lata zbudowała w Chinach ogromną sieć sprzedaży.

中国控制吸烟协会Chińskie Stowarzyszenie Kontroli Tytoniu (organizacja zajmująca się zwalczaniem palenia tytoniu) przedstawiło raport, z którego wynika, że mimo obowiązującego do 2015 roku ogólnokrajowego zakazu reklamy papierosów, rośnie liczba reklam wyrobów tytoniowych. W sklepach, które sprzedają papierosy nagminny jest brak informacji o zakazie sprzedaży papierosów nieletnim. Mimo wprowadzenia wielu ograniczeń, między innymi zakazu palenia w miejscach publicznych (zapoczątkowano w 2016 roku) 国烟草总公司China National Tobaco Co. osiągnęła w 2018 roku rekordową sprzedaż wartości 1.44 bln RMB (ok. 773.08 mld PLN). Stowarzyszenie jako główne przyczyny braku postępu w walce z nałogiem palenia tytoniu w Chinach wskazuje konflikt interesów pomiędzy polityką zdrowotną, a profitami jakie przynosi branża tytoniowa, a także monopol China Tabaco (spółka finansowo silniejsza niż wszystkie pozostałe firmy produkujące papierosy i cygara z całego świata razem wzięte…).

Palenie stało się w Chinach elementem wizerunku, symbolem niezależności, kontestacji nakazów i zakazów. Foto: ulzzang

Według danych 家烟草专卖局Państwowej Administracji Monopolu Tytoniowego w 2018 roku każdy obywatel Chin wypalił 84 paczki papierosów, bijąc tym samym kolejny, niechlubny rekord. Rząd centralny zakłada, że do roku 2030 ograniczny palenie w kraju o 2o%. Marzenia to bardzo ważna rzecz. Nawet te nierealne.

W 武汉Wuhan (ponad 10 mln mieszkańców, stolica 湖北省prowincji Hubei, środkowe Chiny) dobiega końca budowa największego w Azji podziemnego kompleksu urbanistycznego.

Foto:CNSTV

Na projekt składa się węzeł przesiadkowy 3 linii metra, galeria handlowa oraz dwa tunele dla instalacji komunalnych (wodociągi, gazociągi, linie energetyczne, telekomunikacyjne, etc.). By zbudować tak wielkie podziemny kompleks, usunięto tu ponad 1.8 mln m3 ziemi. Na betonowe konstrukcje zużyto blisko 2 tys. ton stali. Cały kompleks sięga aż 34 metry poniżej poziomu otaczającego go terenu, a jego ogólna powierzchnia to 146,000 m2 (ok. 21 boisk piłkarskich). Przewiduje się, że każdego dnia z kompleksu będzie korzystało ponad 400, 000 osób, szczególnie biorąc pod uwagę, że inwestycja zlokalizowana jest w 武汉东湖新技术产业开发区Stefie Rozwoju Nowych Technologii Donghu. Jak się rozwijać, to z rozmachem.

Wiodący producent baterii elektrycznych do rożnego rodzaju pojazdów 宁德时代新能源科技股份有限公司(宁德时代CATL)Contemporary Amperex Technology (CATL) podpisał długoterminową umowę o strategicznym partnerstwie – co innymi słowy oznacza dostarczanie baterii (głównie 48 Volt) – z niemiecką firmą BOSH. To kolejny krok w podboju przez CATL rynku niemieckiego. Chińska spółka ma w swoim portfelu klientów miedzy innymi BMW. Budowana w Niemczech fabryka baterii CATL ma już gwarantowany zbyt.

Należąca do Alibaby sieć supermarketów 盒马 Hema Xiansheng była ostro krytykowana w mediach społecznościowych z powodu dużej ilości przeterminowanej żywności wyrzucanej do śmieci. Odpowiedź zarządu spółki była natychmiastowa. Zgodnie z chińskimi przepisami markety należące do spółki oferują wyłącznie świeżą żywność, a towary, których termin przydatności do spożycia został przekroczony, musza być utylizowane. Zgodnie z chińskimi normami obowiązującymi spółkę przekazywanie przeterminowanej żywności jest zakazane, ponieważ spożywanie takowej może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Hema Xiansheng nie może zatem przeznaczać przeterminowanej żywności na cele charytatywne, ani przekazywać jej potrzebującym nie wchodząc jednocześnie w konflikt z prawem.

Ocenia się, że tylko w 2015 roku chińskie supermarkety wyrzuciły na śmieci żywność w ilościach, które pozwoliłyby wyżywić od 30 do 50 mln ludzi przez cały rok. Problem wiec jest, ale brak rozwiązań.

Foto: Weibo

W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza lokalny rząd w 临沂市Linyi兰山区  Lanshan (山东prowincja Shandong, wsch. Chiny) wpadł na prosty pomysł. Z dniem 26 sierpnia nakazał wstrzymać produkcję wszystkim zakładom pracy i zamknąć wszystkie restauracje funkcjonujące na administrowanym przez siebie obszarze. Drastyczna sytuacja wymaga podobno drastycznych środków zaradczych.  W Lanshan, odległej dzielnicy Linyi zlokalizowanych jest 400 fabryk oraz 200 restauracji. Co więcej to największe w Chinach – znane dobrze i w Polsce – miejsce produkcji sklejki oraz płyt wiórowych (OSB itp.). Rząd lokalny odniósł spektakularny sukces, ale wylał dziecko z kąpielą. Sprawa trafiła do wyższej instancji, zainteresowało się nią 中华人民共和国生态环境部 Ministerstwo Ekologii i Ochrony Środowiska. Przyznało ono, iż walka o czystość powietrza to konieczność, ale musi być prowadzona właściwymi metodami. Walka o czyste środowisko nie może zabijać lokalnej ekonomii, eksportu. Rząd w Lanshan nie wpadł na pomysł rotacyjnych/rejonowych wyłączeń zakładów, czy systemu wspierającego/skłaniającego właścicieli firm do instalowania choćby filtrów powietrza, lub bardziej złożonych systemów, produkowanych przecież w Chinach. Włodarze lokalni poinformowali, iż postanowili zastanowić się nad sugestiami ministerstwa. Jak to mówią: „człowiek może opuścić wieś, wieś człowieka nie opuszcza nigdy”. W Chinach prowincjonalnych, gdzie dominuje ludność wiejska (w pierwszym, drugim pokoleniu bedąca „nowymi mieszczanami”) najbardziej popularne są proste rozwiązania. Drastyczne, nieprzemyślane, nie biorące pod uwagę konsekwencji w krótkiej i długiej perspektywie, „od ściany do ściany”. Co więcej generujące nowe problemy w miejsce starych. Jak w tym przypadku: zamknięcie firm produkcyjnych i restauracji skutkować będzie ucieczką biznesu i zwykłych ludzi z miejsca, gdzie nie ma pracy. Podatki przestaną płynąć do kasy dystryktu Lanshan. Włodarze stracą stołki. I tyle. Tymczasem ich decyzja mogłaby stać się obiektem zainteresowania służb zwalczających w Chinach korupcję. Zamkniecie największego ośrodka produkcji OSB w tej części świata spowodowało, że szwajcarski potentat tej branży, czyli znany i w Polsce Kronospan może spać spokojnie utrzymując dominującą pozycję w Europie. Przypadek? Nie sądzę.

技术和科学 Technologie i Nauka    

Chińscy naukowcy pracują nieustannie, w pocie czoła. Właśnie opracowali technologię składania grafenu na poziomie atomów. Grafen jest wyjątkowym materiałem „2D” posiada długość i szerokość, przy nieokreślonej wysokości – ma grubość dokładnie pojedynczego atomu. Przypadki „składania” tego materiału miały dotychczas charakter przypadkowy. Chińczycy opracowali technologię, dzięki której arkusz grafenu może być składany niczym origami. Wyniki prac chińskich naukowców pod kierownictwem doktora Du Shixuana z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie opublikowane zostały w amerykańskim magazynie naukowym „Science”.

Foto: scmp.com

Technologia opracowana przez zespół doktora Du otwiera drogę do konstruowania nowej generacji procesorów komputerowych, które będzie można budować od fizycznie osiągalnych podstaw, czyli z poziomu atomowego, nadając projektowanym warstwom procesora cechy nadprzewodnictwa, nadoporności, etc., czyniąc same procesory mniejszymi, szybszymi, bardziej niezawodnymi. Nowa technologia znajdzie zastosowanie oczywiście i w wielu innych rozwiązaniach. Co na to polscy decydenci, którzy skutecznie zamordowali ideę polskiego grafenu? Przepraszam, nie będę się znęcał.

Wspólnym wysiłkiem 浮法玻璃新技术国家实验室National Laboratory of New Float Glass Technology, 安徽硅基材料实验室Anhui Laboratory of Silicon-based Materials oraz 蚌埠市玻璃工业设计研究院 Bengbu Glass Industry Design Research Institute utworzono 蚌埠市超薄玻璃基板生产线厂Bengbu Ultra-thin Glass Substrate Production Line Factory (wszystko w 蚌埠市Bengbu, prowincja 安徽省 Anhui, płd. wsch Chiny). To linia do produkcji supercienkiego szkła o grubości 0.12 mm (jak papier), 0.15 mm, 0.20 mm i 0.25 mm. Jest to nowy rekord dotyczący produkcji szkła specjalnego zastosowania osiągnięty w Chinach. Oczywiście przedsięwzięcie nie jest sztuką dla sztuki. Supercienkie szkło znajduje szerokie zastosowanie w produkcji urządzeń elektronicznych

Foto: youth.cn 

Najnowsze technologie są na wyciagnięcie ręki. Chińskiej.

集团股份有限公司TCL  Group Co., Ltd. (producent elektroniki domowej – TV, komputery, telefony itp.) wypuszcza na rynek pierwszy swój smartfon przystosowany do pracy w systemie 5G.  Spółka ma doświadczenie w produkcji telefonów jako dostawca Alcatela, a także dzięki przejęciu od BlackBerry spółki zajmującej się projektowaniem i produkcją smartfonów. Tym samym TCL włącza się w walkę konkurencyjną na rynku smartfonów prowadzoną od lat przez Samsunga, Apple, Huawei, Xiaomi i innych. Potwierdza jednocześnie, że rynek urządzeń mobilnych staje się największą szansą na przetrwanie dla firm związanych z produkcją urządzeń elektronicznych. TCL ma zaplecze technologiczne i produkcyjne. Ma też solidną, zbudowaną przez lata sieć dystrybucyjną w Chinach, gdzie jako marka jest świetnie rozpoznawalna i wysoko ceniona. Ale czy to wystarczy, żeby urwać ze smartfonowego tortu solidny kawałek, który będzie można uznać za sukces? No cóż, kto nie ryzykuje….

Media społecznościowe w Chinach to z pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych i najszybciej rozwijających się rynków. Dlatego nie budzi zdziwienia, że coraz więcej podmiotów chce mieć w nim swój udział. Ale obecni na nim gracze nie zasypują gruszek w popiele, z potencjalną konkurencją walczą stosując strategię „ucieczki do przodu”. 新浪微博 Sina Weibo (odpowiednik Twittera i Facebooka w jednym) wprowadza nową aplikację 绿洲 Oasis. W założeniu ma to być „life stylowa” platforma społecznościowa skupiona na „stylu życia i modzie”. Czyli propozycja, którą można chyba porównać do Instagrama (niedostępnego, rzecz jasna, w Chinach).

Foto: Oasis app

Weibo zapewnia, że Oasis będzie miejscem w chińskiej sieci, które pozwoli odkryć użytkownikom interesujące i piękne rzeczy, podzielić się z innymi pięknem świata widzianego ich oczami, zredukować stres i pomóc ujrzeć lepszą stronę świata i ludzi.  Aplikacja, jak wiele innych w Chinach, bez wątpienia przypomina rozwiązania zagraniczne, ale formalnie i funkcjonalnie jest doskonale dopasowana do miejscowych potrzeb i uwarunkowań technologicznych. Pod koniec czerwca br. z usług i serwisów Weibo korzystało 867 mln aktywnych użytkowników. Powtarzam się, ale po co przeciętnemu Chińczykowi zagraniczne aplikacje, kiedy ma chińskie, w swoim języku, dopasowane do dziesiątek innych aplikacji i rozwiązań. Łatwiej, przyjemniej i o nas.

Zbliża się czas obchodów 70 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października br.). W związku z tym obserwujemy akcję robienia porządków w mediach, dzięki czemu nic nie powinno zmącić świątecznego nastroju. Największa chińska platforma mikroblogowa 微博Weibo (taki Twitter/Facebook) poinformowała, iż zamknie wszelkie konta zawierające jakiekolwiek treści uwłaczające, czy ubliżające 70 letniej historii ludowego państwa, fałszujące jej obraz. Zarząd serwisu uprzedził o tym swoich użytkowników w oficjalnym komunikacie. W ciągu kilku dni po opublikowaniu tej informacji z Weibo zniknęło ponad 14,300 wpisów oraz blisko 1,500 kont, które „zakłamywały historię kraju i partii”. Kampania „czyszczenia” treści publikowanych na Weibo będzie trwała do końca września. Intrygujący jest fakt, iż biorąc pod uwagę ilość użytkowników serwisu, liczba interwencji administratorów  jest znikoma. Użytkowników są setki milionów. Usuniętych wpisów i kont ledwie tysiące. Rzecz godna zastanowienia.

小米Xiaomi robi  wszystko aby odzyskać zaufanie inwestorów. Spółka ogłosiła plan skupienia z giełdy w Hong Kongu własnych akcji o wartości 1.53 mld USD (ok. 6.01 mld PLN). Ten ruch miał udowodnić inwestorom, iż spółka nie ma wątpliwości co do swojej przyszłości. Efekt krótkotrwały został osiągnięty. Po ogłoszeniu zamiarów zarządu akcje spółki zyskały blisko 7%. Spółka poinformowała, że posiada wystraczającą ilość środków, aby zrealizować swoją zapowiedź. Akcje Xiaomi od wejścia na giełdę w Hong Kongu straciły ponad 30% swojej pierwotnej wartości, a blisko 50% w porównaniu z ich ceną obowiązującą przed wejściem firmy na giełdę. W sprawozdaniu finansowym spółki podkreślono, iż 30 czerwca Xiaomi posiadała 34.9 mld RMB (ok. 19.27 mld PLN) na kontach i w formie należności wobec 13.8 mld RMB (ok.7.62 mld PLN) zobowiązań. Niby więc jest ok. Tyle, że inwestorzy patrzą wyłącznie na to ile mogą uzyskać z obrotu akcji na giełdzie, a nie na to co firma ma w kieszeni. Gra (albo jak chcą niektórzy – spekulacja) rządzi się swoimi prawami.

银行, 金融, 股票交易所 Banki > Finanse > Giełdy

中国人民银行Centralny Bank Ludowy Chin poinformował o zamiarze obniżenia stopy rezerw obowiązkowych banków (trzecia obniżka w tym roku) do poziomu najniższego od 2007 roku. Począwszy od 16 września br. zostanie ona obniżona o 0.5%. Spowoduje to uwolnienie ponad 900 mld RMB (ok. 496.98 mld PLN), które mogą zasilić gospodarkę i przedsiębiorstwa w formie kredytów i pożyczek. Jakże potrzebny zastrzyk. Dla dodatkowego wsparcia firm średnich i małych, banki prowincjonalne i miejskie (lokalne, o zasięgu prowincjonalnym) będą mogły zredukować wielkość swoich rezerw o 1%. Odbędzie się to dwuetapowo: od 15 października – o 0,.5% oraz od 15 listopada – o dalsze 0.5%. Na ile ten zastrzyk gotówki pozwoli utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, przekonamy się pod koniec roku.

W sierpniu saldo rezerw walut zagranicznych nieznacznie obniżyło się do 3.1097 bln USD (ok. 12.2243 bln PLN), tj. o 8.2 mld USD (ok. 32.23 mld PLN zł.) w stosunku do lipca. Rezerwy utrzymują się na poziomie ok. 71.2 mld USD (ok. 279.88 mld PLN). Chińska gospodarka ma zatem solidne podstawy dla wspomagania długofalowego rozwoju. Choć występują krótkotrwale fluktuacje.

Giełdy

Wspaniały finisz tygodnia (czwartek i piątek) – wszystkie indeksy w górę – w reakcji na decyzję Carrie Lam, szefową administracji Hong Kongu o wycofaniu projektu zmian w ustawie ekstradycyjnej i wieść o potwierdzeniu kolejnej, 13 rundy rozmów między USA i Chinami zmierzającymi do rozwiązania sporu handlowego, która ma się odbyć w październiku w Waszyngtonie. W efekcie giełdy zaliczyły tydzień wzrostów. Większych niż oczekiwano. Szanghaj zyskuje blisko 4%, Shenzhen niemal 5%, a Hong Kong 3.76%. Oby tak dalej.

 

                                                                                             Piątek (06.09.)    Tydzień (02.-06.)

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数               2,999.60   0.46%        3.93%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50                                              2,981.07   0.85%        3.78%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数             3,948.51   0.59%        3.92%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                    5,154.64   0.32%        5.49%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) – małych i średnich firm

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指              9,823.42   0.41%        4.89%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指       1,692.24   0.19%        5.05%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指        1,657.50   0.36%        4.95%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                 5,536.20   0.45%        3.91%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数                         26,690.760   0.66%        3.76%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60% kapitalizacji całej giełdy

Hang Seng Composite Index恒生综合指数                       3,589.31   0.67%         3.92%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数        10,430.670  0.45%         3.45%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations       4,230.340   0.11%         1.79%

红筹指数 indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数                           10,780.64   0.22%         1.53%                

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Kurs walut

średni wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek,06.09.2019

 

 100英镑GBP = 876.92人民币 RMB               

 100欧元EUR = 784.11 人民币 RMB              

 100美元US$ = 708.55人民币 RMB               

100 港HG$ = 90.40 人民币 RMB               

100 澳门元MOP$ = 88.49人民币 RMB           

100 新台币NT$ = 22.86 人民币 RMB                 

100 波兰兹罗提 PLN = 180.89人民币 RMB     

100人民币 RMB = 55.20波兰兹罗提 PLN     

RMB w 36 tygodniu umacniał się do głównych walut.  

 

社会 Społeczeństwo      

Tytuł najbogatszego mieszkańca Singapuru uzyskał Chińczyk 张勇Zhang Yong. To pomysłodawca i właściciel sieci restauracji 海底捞Haidilao (z gorący kociołkiem „hot pot” w stylu Sichuan). Pierwszą swoją restaurację otworzył w 1994 roku w rodzimym Sichuanie właśnie. Po ponad 20 latach sieć liczy 593 lokale (koniec czerwca br.) w Chinach, Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Spółka Haidilao będąca właścicielem restauracji zatrudnia blisko 90 tys. pracowników. Od ubiegłego roku jest notowana na giełdzie w Hong Kongu. W 2018 roku osiągnęła przychód 17 mld RMB (ok. 9.38 mld PLN), co oznaczało wzrost przychodów o 59.5% w stosunku do roku 2017. Z wejścia na giełdę w Hong Kongu firma pozyskała… 963 mln USD (ok. 3.78 mld PLN) kapitału. Duże zaskoczenie i konsternację w tutejszych mediach społecznościowych wywołała informacja, że pan Zhang jest Singapurczykiem, a nie Chińczykiem. Chińczykiem był do 2018 roku, kiedy to uzyskał obywatelstwo Singapuru i zmienił paszport. Według Forbes Asia jego majątek wycenia się na 13.8 mld USD (ok. 54.24 mld PLN). Zhang Yong, z wykształcenia spawacz, liczący sobie 50 lat, w kategorii „najbogatszy mieszkaniec Singapuru” zdetronizował urodzonych w Singapurze braci Roberta i Philpa Ng (deweloperów), którzy szczycili się tym mianem od dekady. Widać czas na nowe. Z chińskim charakterem.

Zgodnie z decyzją 国家发改委Państwowej Komisji Rozwoju i Reform oraz 国家税务总局Państwowej Administracji Podatkowej do Systemu Wiarygodności Społecznej zostaje włączony parametr dotyczący rzetelności w płaceniu podatków (terminowość, wielkość, zgodność z deklaracjami, jak również świadome i nieświadome naruszenie obowiązku podatkowego). Informacje dotyczące rzetelności podatkowej będą dostępne w ogólnokrajowej sieci systemu. Osoby i firmy regularnie rozliczające się z fiskusem mogą liczyć nie tylko na dyplom, ale również na przywilej obsługi bez kolejki w urzędach, kasach transportu publicznego i innych tego typu miejscach. System Wiarygodności Społecznej rozciąga się przedmiotowo, ale też zacieśnia się podmiotowo. Niebawem jego ocenie podlegać będzie każdy aspekt życia. Powinienem się cieszyć, że sam nie muszę ciułać punktów. Cudzoziemscy rezydenci nie są objęci tym systemem. Ale to tylko kwestia czasu. Nie mam złudzeń.

Pewna mieszkanka Szanghaju została skazana na 3 i pół roku więzienia (decyzją Sądu Najwyższego) za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. Skazana jechała autobusem miejskim i „przegapiła” przystanek, na którym zamierzał wysiąść. Postanowiła zmusić kierowcę do zatrzymania pojazdu. Kiedy ten sprzeciwił się (zgodnie z przepisami), zaczęła go szarpać, po czym złapała za kierownicę, wskutek czego kierowca stracił kontrolę nad jadącym pojazdem, który uderzył w ciężarówkę jadącą przed nim. Na szczęście nikt w wypadku nie ucierpiał. Ale kobieta „dostała” za swoje. Surowość kary, jak i powszechność informacji na ten temat ma prawdopodobnie swoje źródło w powtarzających się identycznych sytuacjach w autobusach w całych Chinach. W przypadku, który opisywaliśmy jakiś czas temu, w wyniku identycznego zachowania agresywnej pasażerki autobus miejski spadł do rzeki, śmierć ponieśli wszyscy znajdujący się w nim ludzie. Skoro ostrzeżenia nie przynoszą efektu, czas na bardziej dotkliwe formy edukowania społecznego.

Inwencja rządów lokalnych nie zna granic. Władze w gminie大余县Dayu, należącej do miasta 赣州市Ganzhou (prowincja 江西 Jiangxi, płd. – wsch. Chiny) oferują 5 RMB (ok. 2.76 PLN) nagrody za każdego złapanego szczura. Aby otrzymać nagrodę wystarczy do siedziby lokalnej administracji przynieść ogon pojmanego (i zabitego) szczura. Podobno mieszkańcy gminy zareagowali entuzjastycznie na tę kampanię odszczurzania, zwłaszcza zaś na możliwość dorobienia paru groszy. Ponoć pracownicy urzędu gminnego w Dayu mają szczurzych ogonów po kokardę.

Co zrobić z niepotrzebną rakietą kosmiczną? Przeznaczyć na złom? Nie! Jeden z biznesmenów z 杭州市Hangzhou (stolica prowincji浙江省Zhejiang, wsch. Chiny) wpadł na genialny pomysł. Zakupił wyeksploatowaną rakietę typu 长征二号Long March 2, analogiczną do tej, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną chińską stację orbitalną i przerabia ją na … restaurację.  Wkrótce otwarcie. Nie podano jakiego rodzaju kuchnia będzie w niej serwowana. Może kosmiczna?

Foto: Weibo

Z najnowszej ankiety firmy CBN Data wynika, że najbardziej atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi jest 上海Szanghaj. W dalszej kolejności są 北京Pekin, 深圳Shenzhen、广州Guangzhou i杭州Hangzhou. Miasta były oceniane pod względem atrakcyjności jako miejsce rozwoju kariery, zamieszkania, posiadanej infrastruktury komercyjnej i łatwości życia. Nic się nie zmieniło w tej kwestii od lat. Metropolie nadbrzeżne, lokomotywy gospodarcze Chin, wciąż przyciągają bardziej niż życie na prowincji, w interiorze. Normalne. Bardziej pociąga życie w Warszawie niż w Mławie, nieprawdaż?

农业  Rolnictwo 

中华人民共和国农业农村部 Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi ogłosiło dzień 23 września ogólnokrajowym dniem dożynek – 中国农民丰收节, czyli Festiwalem Żniw. W tym roku nie odbędą się dożynki centralne, lecz zorganizowane w wielu miejscach Chin imprezy, konferencje i uroczystości związane ze świętem plonów. Tego dnia podane zostaną do publicznej wiadomości nazwiska 10 najlepszych rolników Państwa Środka.

Do mleczarni w  牡丹江Mudanjing (prowinicja 黑龙江省Heilongjiang, granicząca z Rosją, płn.-wsch. Chiny) po raz pierwszy w historii dotarły cysterny z surowym mlekiem importowanym z Rosji. Dalsze dostawy już zaplanowano. Zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami trwa.

习近平Xi JinPing, jak przystało na dobrego sekretarza generalnego partii, prezydenta, etc., udzielił odpowiedzi na list skierowany do niego przez 100 sekretarzy lokalnych organizacji partyjnych, rektorów rolniczych szkół wyższych i ekspertów do spraw rolnictwa, a proszących o wskazówki dotyczące rozwoju tego sektora gospodarki. Xi zachęca w swojej odpowiedzi do podniesienia poziomu edukacji rolniczej na wsiach, wzniesienia chińskiego rolnictwa na wyższy poziom. A wymaga ono pilnej modernizacji i reform. Jak cala chińska wieś, która pozostała w tyle za rozwijającymi się miastami, ale również innymi dziedzinami chińskiej gospodarki. Czas nagli. List przedstawicieli chińskiej wsi przyniósł zatem choćby formalny skutek. Takie zauważalne zainteresowanie sprawami wsi i rolnictwa wśród najważniejszych osób w państwie to rzadkość.

 党建中国共产党行动纲领  Z życia KPCh

Wrzesień to w Chinach początek roku szkolnego i akademickiego. Nowy rok nauczania rozpoczął się także w 中共中央总书记(国家行政学院)Centralnej Szkole Partyjnej KC KPCh (zwanej również Państwową Akademią Zarządzania). To kuźnia liderów partyjnych i rządowych, której bramy otwierają się wyłącznie dla wyselekcjonowanych kadr młodszego i średniego wiekiem pokolenia. Przemówienie inaugurujące rok akademicki wygłosił tu, co oczywiste sam 中共中央总书记  习近平  Sekretarz Generalny KC KPCh,  Xi JinPing. Wbrew utartym stereotypom nie bawił się w wyrafinowaną dyplomację, ale wskazał na konkretne wyzwania jakie stoją przed partią, rządem i Chinami. Zapowiedział, że wszystkich czeka trudna i ryzykowna droga. Kadry muszą być gotowe na długookresowy stres spowodowany ogromnymi wyzwaniami. Aby pokonać te przeciwności niezbędne jest wyzwolenie w sobie ducha walki. To co czeka Chiny wymagać będzie dużego wysiłku oraz odwagi. Bez względu na to jak będzie trudno – powiedział Sekretarz Generalny – nie można ustępować nawet na milimetr, nie wolno odchodzić od fundamentalnych zasad ideologicznych i politycznych partii i państwa. Przemówienie Xi JinPinga nie miało charakteru okazjonalnej laurki, ale było wyraźnym wezwaniem do przygotowania do batalii. Rozciągniętej w czasie, znojnej, wymagającej poświęceń, której ostatecznego wyniku nie da się dziś przewidzieć.

Uprzedzaliśmy już jakiś czas temu, że jednym ze skutków wojny handlowej prowadzonej metodami Donalda Trumpa będzie wewnętrzna konsolidacja Chin i wzmożenie tendencji nacjonalistycznych. I, ze to one stanowią chińską amunicję najcięższego kalibru. Pekin nie musi się wysilać, aby wskazać winnych jakichkolwiek problemów wewnętrznych państwa.

军事 中国人民解放军  Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

中华人民共和国国防部Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło plan wysłania 1,600 żołnierzy ALW do udziału we wspólnych ćwiczeniach z armią rosyjską w ramach manewrów Centrum 2019, które prowadzone będą w dniach od 16 do 21 września. Żołnierze chińscy korzystać będą podczas ćwiczeń z ponad 300 sztuk sprzętu specjalistycznego i pojazdów różnego zastosowania oraz 30 samolotów. W manewrach Centrum 2019 wezmą też udział jednostki wojskowe z Kazachstanu, Kirgistanu, Pakistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Centralna telewizja chińska przedstawiła nowy model drona, który wchodzi na wyposażenie ALW, a którego zadaniem jest przechwytywanie innych jednostek latających tego typu. „Myśliwy” dogania wskazane drony i wystrzeliwuje na nie siatkę o powierzchni 16 m2, która skutecznie uniemożliwia im latanie. To nie nowa metoda unieszkodliwiania dronów, tyle, że zmodyfikowana. Wyrzutnie ręczne (konstrukcje podobne do ręcznych wyrzutnik rakiet) obsługiwane z ziemi przez ludzi zastąpiono dronem polującym na drony.

Foto: CCTV

Dron przechwytujący został zbudowany przez 中国航天科工集团有限公司 China Aerospace Science and Industry Corporation.

在事件的边缘 Na marginesie zdarzeń

Doświadczone kadry trzeba wykorzystywać efektywnie. W Chinach pod tym względem prowadzona jest bardzo pragmatyczna polityka. W ostaniem czasie 11 byłych dyrektorów centralnych instytucji finansowych (takich jak 中国人民银行 Centralny Bank Ludowy Chin、中国证监会 Komisja Papierów Wartościowych, jak również 中国银行股份有限公司Bank of China、中国工商银行股份有限公司Industrial and Commercial Bank of China Ltd.、中国农业银行股份有限公司Agricultural Bank of China Ltd., 中国建设银行股份有限公司China Construction Bank Corp., 交通银行股份有限公司Bank of Communications Co. Ltd. – „Wielka Piątka” chiński banków) zostało skierowanych do nowych zadań. Nie, nie w bankach, czy agendach rządowych odpowiedzialnych za finanse publiczne. Byli dyrektorzy objęli  stanowiska w rządach prowincjonalnych, w randze odpowiadającej wicegubernatorom. Z jednej strony mają dzięki temu doświadczeniu poznać realne problemy z jakimi borykają się rządy prowincjonalne, a z drugiej przekazać własne doświadczenia w zarządzaniu instytucjami finansowymi i finansami publicznymi tamtejszym kadrom. Pomimo wieku, nie czas jeszcze na emeryturę (wiek emerytalny dla mężczyzn w Chinach to… 60 lat).

梁老爷 洞察力 Liang Lao Ye – spostrzeżenia  

Od wielu, wielu lat firmy zagraniczne działające w Chinach domagały się równego traktowania z firmami chińskimi. Ale kiedy rząd chiński, w ramach równego traktowania podmiotów gospodarczych zapowiada objęcie Systemem Wiarygodności Społecznej również firmy zagraniczne (chińskie są już objęte), te zaczynają wyrażać swoje oburzenie i bić na alarm, że ich niezależność jest zagrożona. Wbrew wcześniejszym deklaracjom firmy te chciałyby działać w realiach, gdzie są równi i równiejsi. Tymczasem – zgodnie zresztą z zapowiedziami publikowanymi od końca 2014 roku – systemem zostaną objęte wszystkie przedsiębiorstwa działające na terenie ChRL, wszystkie one też będą oceniane przez system. Przedsiębiorstwa działające zgodnie z prawem i obowiązującymi zasadami będą korzystać między innymi z dodatkowych ulg podatkowych, lepszych warunków zaciągania pożyczek, ułatwień w dostępie do rynku i swobodnym dostępie do przetargów publicznych, w których firmy zarejestrowane w ChRL, ale z kapitałem zagranicznym udziału brać nie mogą. Sankcje, które nakładane będą na firmy łamiące zasady (czyli na przykład te unikające płacenia podatków, lub celowo zaniżające wielkość swoich zobowiązań fiskalnych, te notorycznie spóźniające się z regulowanie swoich zobowiązań wobec kontrahentów, czy wypłacające wynagrodzenia pracownikom w niewłaściwych kwotach i terminach) mają dla firm charakter głównie administracyjny (np. grzywny, nasilone kontrole, zmniejszenie szans na przyznanie danej licencji, wykluczenie z przetargów, lub utrata zdolności kredytowej). Zagraniczne firmy obawiają się, że szkodzić im może przekazywanie do systemu bieżących danych ekonomicznych, że niektóre z tych danych, mając charakter poufny, mogą stać się narzędziem nieuczciwej konkurencji. Ale być może system (co wciąż powtarzamy) nie ma mieć charakteru narzędzia opresji, ale jest metodą cywilizowania (fakt, przymusowego) społeczeństwa o bardzo niskich standardach etycznych, tak, aby w stosunkowo krótkim okresie zbliżyło się on do poziomu społeczeństwa Singapuru na przykład. Wszak dla Deng XiaoPinga właśnie Singapur stanowił wzorzec rozwoju społecznego i cywilizacyjnego w Azji. Jeśli ktoś ciekaw – w Singapurze społeczeństwo przeszło przyspieszony kurs cywilizowania w warunkach dyktatury wojskowej. Czy ktoś dziś o tym pamięta?

中国谚语 Z chińskich powiedzeń  

{五常= 仁+义+礼+智+信}

 

明人不用细说,响鼓不用重锤. Osoba rozsądna nie potrzebuje drobiazgowego wyjaśnienia, rezonujący bęben nie potrzebuje ciężkich uderzeń.

 

教授梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所 Instytut Badań Chin Współczesnych  上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 e-mail: azliang@chinamail.com               

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. www.chiny24.com.    

 

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści, szczególnie dane liczbowe, były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

Chiny24.com -Tertium non datur (nie ma trzeciej opcji)

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button